אם ג'קוביץ' ינצח את פריז…/מנחם לס

 

במאמר בספורטס אילוסטרייטד על היריבות בין רוג'ר פדרר ורפאל נדאל ניכתב שהיא היתה ההדבר העיקרי בטניס במאה ה-21. אולי יותר נכון היה לכתוב "היתה" במגזין, כי חשיבותה מזדערת משנה לשנה. היריבות שלהם התעלתה לגבהים שאולי לא היו כמוהם מעולם: ימני מול שמאלי; לוחם ללא חת נגד טלנט שיש בו מין הגאוניות. אולי מה שהפריע מעט ליריבות הזאת היא העובדה שלא היתה בה שנאה כמו ג'ון מקנרו נגד ג'ימי קונורס. היום השניים לפחות תרבותיים אחד לשני. בזמנו, כשהם שיחקו, הם תיאבו אחד את השני ולא היו מסוגלים להיות בחדר אחד. פדרר ונדאל הם תרבותיים מדי ואירופאים מדי, והג'נטלמניות ביניהם מפריעה לי לפחות בדו-קרה האדיר ביניהם. זה היה המקרה היחיד שקרה לי שכששניהם שיחקו, אהדתי ואהבתי את שניהם עד כדי כך שלא היה איכפת לי מי ינצח.

ברומא נדאל ניצח את פדרר בקלות יתרה וקבע את סדר הקרבות ביניהם על 20 לו ו-10 לשוויצרי ב-30 המפגשים האחרונים. זאת כי הרבה מהם שוחקו על חימר, וכן כי נדאל הצעיר יותר הגיע כמעט לטופ כשפדרר החל לרדת ממנו, למרות שפדרר עדיין שחקן צעיר יחסית.

עכשיו הגיע שלישי, שהוא טוב משניהם. בפרוש טוב משניהם, והוא הוכיח זאת ללא כל ספר בכל הסלאמים שלקח בשנים האחרונות. אבל הוא עדיין לא ידוע כמוהם, ואם תשאל אוהד טניס מזדמן שלא עוקב כעכבר, הוא יידע ויכיר את שני השמות הראשונים, עם סכוי גדול שלא יידע מי השלישי.

אני שואל את עצמי למה, ולדעתי התשובה היא שג'קוביץ' הוא יותר מדי מוקיון. מין בדחן כזה, ליצן שמתבדח ומתלוצץ, עד שנדמה לך שהוא בסך הכל קל-דעת ופוחז שמה שמעניין אותו יותר זה לחקות של שרפובה מלנצח בטורניר. אחרת אין לי תשובה. אולי אפילו חלק מהדבר הוא שרובנו הפכנו לשפוטים של פדרר או נדאל וראינו בו מין INTERLOPER – אדם שדוחף את עצמו; זה שבא למסיבה שלא הוזמן אליה. הוא השחקן הטוב בעולם אבל הוא רק השלישי בפופולריותו, ואולי אפילו פחות משלישי. אין בזה הגיון: בן ה-25 הזה זכה כבר ב-6 מייג'ורס, כשבשנה אחת הוא זכה בשלושה, בדייויס קאפ, והוא כבר שנתיים ברציפות מס' 1 בעולם בדרוג. מה עוד הוא צריך לעשות כדי שיכירו בו? להתנפל על שרפובה בנשיקות?

 

הוא החל בדומיננטיות מחלטת על פדרר, וכשהיג זאת הוא החל לעבוד על פתרון חידת נדאל. גם את החידה הזאת הוא פתר: מאז 2011 הוא קבר את נדאל ב-8 מתוך 11 הפעמים שהם ניפגשו. הבעייה של פדרר נגד ג'קוביץ'? פשוט: כל מה שפדרר עושה ג'קוביץ' עושה יותר טוב, יותר חזק, ויותר מהר. עד כדי כך ג'קוביץ' החל לשלוט בפדרר שאני מאמין שהתפתחה אצל השוויצרי האהוד על כולנו בעיית מנטלית קשה: הוא לא מאמין יותר שהוא יכול לגבור על ג'קוביץ'.

הבעייה של הסרבי עם נדאל לפני 2011 היתה כדוריו של נדאל הנוטים לקפץ גבוה – "הלחם והחמאה שלו" – עם ספין נפלא בגלל השמאלית שלו. ג'קוביץ' מצא דרך לחבוט בספין נגדי עם 'קילרים' של הכדורים הגבוהים הללו. כשכדורי ההקפצה של נדאל לא מחסלות את היריב הוא מנסה דברים אחרים, אבל זה הנשק הגדול שלו. בדברים האחרים הוא שחקן טוב אך לא טוב מהאחרים.

ג'קוביץ' עדיין אינו פופולרי בארה"ב כמו השניים האחרים, ולעומת זאת באירופה אני מאמין שישנה אפילו סלידה מסויימת ממנו בגלל מוצאו הסרבי ומוכנותו לדבר בכל עת על הבעיות האתניות של המדינה החצוייה הזאת כשהוא כמובן עומד על צידקת הסרבים בזוועות שקרו שם.

ישנה לג'קוביץ' עוד "בעייה": אין לו אף חולשה במשחקו. אבל מאחר והוא כה מושלם, אין כל "קסם" במשחקו. הוא עושה הכל בדיוק כפי שכתוב בספר, ביעילות עליונה, אבל עליונות מכנית די משעממת. למקנרו, לאגאסי, לקונורס, לפדרר, לנדאל – לכולם היתה המיוחדות שלהם. לכל אחד היה דבר שלאחרים לא היה. לג'קוביץ' אין אפילו דבר אחד שאין לאחרים, אבל 'הבעייה שלו' היא שהוא פשוט עושה אותם יותר טוב.

רולנד גארוס הוא הטורניר המייג'ור היחידי שג'קוביץ' לא ניצח אף פעם. בשנה שעברה הוא הפסיד לנדאל בגמר. על חימר יתרונו הגדול של ג'קוביץ' – מהירות ואורך מוטת זרועותיו, וכן גובהו – מתקטן. נדאל נמצא עתה בשיא כושרו בעוד ג'קוביץ' הפסיד כמה 'טורנירי חימום'. אבל אם ג'קוביץ' מנצח הפעם, הנצחון יעמידו לבד בראש הפירמידה, כשלרגליו יימצאו מס' 2 ו-3 בעולם – נדאל ופדרר. אז, אולי אז, הוא יזכה לכבוד ולפופולריות שהוא ראוי להם. לא רק זה, אלא שנצחון בפאריז ישימו בחצי הדרך לגראנד סלאם כי את אוסטרליה הוא כבר ניצח השנה, ולוימבלדון ואליפות ארה"ה הוא יגיע כמועמד מס' 1 בטוח. אם זה יקרה, הוא יעשה זאת לראשונה ב-44 שנה, מאז רוד לבר האוסטראלי השיג את הסלאם, אחד מהישגי הספורט שהפכו לבין הקשים ביותר בספורט!

 

מנחם לס

בעל האתר, הבוס הראשי, וכותב יומית - כל זמן שאוכל!

לפוסט הזה יש 25 תגובות

 1. קשה לקבוע מהו הרגע הכי גדול של המאה ה-21, במיוחד כאשר עברנו רק 12.5% ממנה. זאת היריבות של העשור הראשון, וגם לא בטוח שנובאק הוא השחקן של העשור השני-רוב הסיכויים שכן. הטניס ברמה גבוהה מאוד, ואני מאמין שיכול להיות שעוד 20-30 שנה נראה את הג'ורדן של הטניס, טניסאי שיהיה הגדול בהיסטוריה.

 2. בחצי גמר הוא מול נדאל בגמר יש סיכוי סביר לטסונגה/פדרר.
  נולה דווקא מחבב את ישראל שזה + ענק .מה שרשמת זה בול הבעיה אין לי תגאונות של פדרר(את זה הוא לא עושה כמו פדרר) תסלאש הנמוך שעולים לרשת הווינרים הגאונים. מנחם לארצות הברית הוא לא בטוח לוקח מארי סוגר תפער בינהם בקצב טוב.ווימבלדון לא להספיד את פדרר .ורולאן גארוס זה הבית של ראפא .
  הימור גמר נאדל פדרר.מנצח 🙁

 3. הוא יותר אנושי ונחמד מהשור הספרדי והקרחון משוויץ. בסרביה, אם הוא רץ לנשיאות, הוא לוקח בהליכה.

  מנחם, אל תתרשם מהחיקויים שלו. הוא רציני מאד ומקצוען, עד רמת הנעל והמידרסים.

  מעריך שייקח את הרולאן גארוס

 4. יש לו ליצנות ומוסר עבודה של יגוסלבי 🙂

  זאת התרבות שלהם…

  "תהיה משוגע ומצחיק, ואף פעם אל תיכנע"

  יש לי הרבה חברים "יגוסלבים" (סרבים/קרואטים/בוסנים/וכו')

  וזה מאפין את כולם….

  בטוח שיום אחד דג'וקביץ' יקח את הרולאן גארוס

  אולי זאת הפעם…

 5. רק רגע מנחם…
  פדרר 2003-2007, 2010,2012
  נאדאל 2008-9

  לוקו 2011 וחצי ראשון של 2012, ב 2013 עוד לא הגעמו לחצי? (נראה כמו שנה של ראפא עד עכשיו)

  אז מה הבאת לנו שנה וחצי? מאריי כבר למד אותו וראפא כבר למד אותו. ויש כבר בריונים חדשים בכתה (מול דמינטרוב הוא משחק הערב)

  על תשכח שנאדאל הגיע לסבב הוא הכין את עצמו לנצח את פדרר. לדזויקוביץ לקח 6 שנים להבין איך מנצחים את נאדאל.
  ולנאדאל לקח שנה להבין איך מנצחים את דזויקוביץ (עוד כוח, עוד כושר…)

  ולמרות הכושר המופלא של דזויקוביץ מ 2011 פדרר כבש את מקום ראשון ב 2012….

  אני לא משוכנע.

  תן לי רצף של 4-5 שנים בפסגה כמו פדרר בורג או סמפרס ואז נדבר…

 6. Il est rapporté que deux hommes accusés d'avoir volé. Dont un homme de 23 ans a été également chargé de transporter de grandes quantités peut être vendu\ Equipé de la fusée Orbital Sciences Corporation de "Swan" vaisseau spatial est monté sur Virginia chinois Puy ?le zone de lancement vers la Station spatiale internationale chocolat.
  longchamp pliage

 7. Il est rapporté que deux hommes accusés d'avoir volé. Dont un homme de 23 ans a été également chargé de transporter de grandes quantités peut être vendu\ Equipé de la fusée Orbital Sciences Corporation de "Swan" vaisseau spatial est monté sur Virginia chinois Puy ?le zone de lancement vers la Station spatiale internationale chocolat.
  chemise burberry

 8. Il est rapporté que deux hommes accusés d'avoir volé. Dont un homme de 23 ans a été également chargé de transporter de grandes quantités peut être vendu\ Equipé de la fusée Orbital Sciences Corporation de "Swan" vaisseau spatial est monté sur Virginia chinois Puy ?le zone de lancement vers la Station spatiale internationale chocolat.
  burberry femme

כתיבת תגובה

סגירת תפריט