הלילות של אירופה מחזור 26 באווירה ספרותית

הלילות של אירופה מחזור 26 באווירה ספרותית

Group Regular Season W L PTS+ PTS- +/-
1. Real Madrid (qualified) 19 6 2181 1987 194
2. CSKA Moscow (qualified) 19 6 2187 1958 229
3. Olympiacos Piraeus (qualified) 18 7 1973 1837 136
4. Fenerbahce Istanbul 16 9 1903 1875 28
5. Baskonia Vitoria Gasteiz 14 11 2025 1991 34
6. Panathinaikos Superfoods Athens 14 11 1875 1847 28
7. Crvena Zvezda mts Belgrade 14 11 1868 1857 11
8. Anadolu Efes Istanbul 13 12 2067 2069 -2
9. Darussafaka Dogus Istanbul 12 13 1971 1989 -18
10. Zalgiris Kaunas 11 14 1939 1991 -52
11. FC Barcelona Lassa 10 15 1808 1897 -89
12. Brose Bamberg 9 16 1973 1981 -8
13. Maccabi FOX Tel Aviv 9 16 1956 2072 -116
14. Galatasaray Odeabank Istanbul 8 17 1959 2082 -123
15. Unics Kazan 7 18 1911 2015 -104
16. EA7 Emporio Armani Milan 7 18 2047 2195 -148

 

 

אפס אנדולו (12-13) – מכבי פוקס תל אביב (16-9)

הרומן 'הזר' שכתב אלבר קאמי נחשב לאחד מהרומנים המרכזיים של הזרם האקזיסטנציאליסטי ושל ספרות האבסורד. בספר, שרשרת אירועים במרכזה רצח של ערבי 'בגלל השמש' מביאה את גיבור הסיפור לבית הכלא כמועמד לעונש מוות, הספר נגמר בתיאורי האסיר את הלילה הנגלה אליו מחלונות בית הכלא ובתחושה כי הגיבור מאוד נמצא במקום בו הוא כעת וזה כל מה שחשוב. הן ביחס לחיים והן ביחס למוות.

מכבי תל אביב עומדת במצב קצת דומה, עונה אבסורדית למדי הביאה אותה אל  ימים שאין בהם חפץ באירופה. סיכוי לעלות אין לה, כדורסל גדול אין לה, ואולי בדומה לגיבור של קאמי מה שנותר לה לעשות זה להביט סביבה וולנסות לחוות את ההווה. לדידו של קאמי זו התגובה היחידה לאבסורד, אולי זו גם תהיה התרופה של מכבי תל אביב.

בניגוד לגיבור המשוטט בחוסר מעש שהיא מכבי, אפס היא בחור צעיר שעתידו לפניו ויעדים ברורים לפניו. להלן: פלייאוף. הבחור הנמרץ והנחוש שלנו לא עושה הכל מושלם , עירוב הגנים הצרפתיים אמריקאים שלו מעניקה לו ההתלהבות שמניעה אותו  אך עומדת בעורכיו כשהוא נדרש לשליטה ולשיקול דעת. אך בסך הכל, הוא הציב את עצמו בעמדה טובה רגע לפני הדד ליין. לאפס הטורקית, יש יעד לפניה. אבסורד הווה וחוויה תספרו למישהו אחר, הם באו לעשות פלייאוף. מן המקום השמיני הם זקוקים לכל ניצחון ונראה שאין משחק טוב יותר בעבורם מאשר לארח את מכבי החסרה הפצועה המוכה והקצת תמהונית. ניצחון טורקי באווירה ממוקדת במיוחד.

 

פנאתנייקוס אתונה (11-14) – ריאל מדריד  (6-19)

רומן התבגרות בריטי נפלא בשם 'נערי ווילובי' מספר את סיפורה של פנימייה אנגלית טיפוסית בשלהי המאה ה19 בה חיים שלל נערים שונים ומשונים בינות לשיעורים בלטינית קריקט מסיבות תה ותחרויות חתירה בנהר. אני חושב שדימוי הפנימייה יכול לעזור לנו בניסיון מלהבין את מבקי הצמרת. לשם כך אפנה לצמד דמויות משנה: הבחור המושלם בעל הייחוס, קפטן חתירה נערץ, בחור שיש לו הכל מראש לצד מוכנות לעבוד קשה ולהרוויח את לחמו. ואחד מחבריו של אותו הבחור, גם הוא מרקע טוב ובעל יכולות גבוהות שיכול להצליח אבל בוחר להיות באזור העליון של ההישגים ולא לממש לגמרי את הפוטנציאל שלו.  בהתחלה זה קל יותר אך ככל שעובר הזמן הדברים שעשוי להפסיד בוויתורו על השקעה אינטנסיבית מתחילים לתת את אותותיהם. בטח שנערים פחות מיוחסים המתומרצים ברצון להצליח בחיים דולקים מאחוריו.

ריאל ופאו הם שחתי דמויות השמנה הללו. ריאל היא הילד המיוחס, יש לה הכל, אך היא מרוויחה את מקומה העליון בזכות ולא בחסד. ריאל, היודעת את העבודה הקשה והתחרות מכירה בכך שנער לא פחות מיוחס מוכשר ומשקיען דולק מאחוריה, צסק"א התלמיד המצטיין  מהשנה שעברה. ריאל יודעת שהמאבק עם אותו הבחור יהיה ספרינט רצוף ללא עצירה ועל כן תזדקק לבוא במלוא הריכוז הערב.

פאו לעומתה היא יד מבית טוב עם פוטנציאל בשמיים שלא בוחר לממש את היכולות שלו עד הסוף. בין עם זה מעצלות קלה, מאי סדר, או סתם מכישלונות קטנים המופיעים מפעם לפעם. הדבר שהכי מרגיז את ההורים של פאו היא שההיא נראית קצת אדישה לעניין והעיקר לה להיות בטופ העליון. הבעיה היא שאם עד עתה התמקם הבחור יפה במרכז החלק העליון כעת הוא מתקרב לתחתית כשקבוצות צעירות ורעבות רוצות גם הם מקום בחלק העליון. במצב הזה כדאי לבחור לעשות חושבים עם עצמו האם הוא ממשיך באותה אווירה ומקווה לטוב או שהוא לוקח את עצמו בידיים. הכל עניין של רווח והפסד אומר לו המורה הוותיק בשיחה אישית. נראה האם יקשיב.

בורוזה במברג  (16-9) – פנרבחצ'א אולקר (9-16)

בעפיפונים, הרומן הצרפתי של רומאן גארי, מסופר על לודו ועל יחסיו עם נערה פולניה שבעבר היית נופשת ליד כפרו הצרפתי ובשעת המלחמה נעה ממקום למקום בניסיון להציל את חייה. אחרי הפעם הראשונה בה פגש אותה ושוחח אתה הופיע נער גרמני לבוש בהידור וניסה להתעמת אתו. אותו נער הי בן דודה של הנערה שהיה מאוהב בה אף הוא, נער שימצא את מותו כשימרוד בצבאו שלו.

כמו לודו, פנר עשויה לזכות בנערה שהגיע עד לביתה השנה. הפיינל פור מגיע לאיסטנבול והשאיפה המרכזית של הטורקים מאז נפגשו אתו פנר פעם ראשונה היא לשוב אליו. אמנם, לא לו בלבד היא שומרת אמונים והיא מתרועעת עם גברים רבים בזמן שהוא ממתין לה. אך כעת,  היא הציבה את ביתה בביתו של אוברדוביץ' וכל הנותר לסרבי הוא לכבוש את ליבה. זה לא הולך בקלות בימי המלחמה של העונה הסדירה, אך הפלייאוף נראה באופק ופנר רוצה שביא עמו בשורות המניחות את הנפש.

מולם נער גרמני לבוש בהידור וחלש פיזית. גם לו היו פנטזיות על הבחורה, אך ככל שהימים חולפים והבחורה נפגשת עם יותר ויותר בחורים הוא מבין שעל אף מקומו בחבורה הוא לא ימצא את מקומו לצידה של משאת נפשו. כל הנותר לבחור הוא להופיע לעיני המחזר המגושם מטורקיה ולנסות להכות בו. כמו האנס, ייתכן בהחלט ואפילו סביר שיחטוף חזק יותר, אך הוא לא יכול להרשות לעצמו לעמוד מנגד. נאחל לו בהצלחה.

 

EA7 ארמאני מילאנו (18-7) – הכוכב האדום בלגראד (11-14)

בספר 'הקץ לנשק' של הגדול מכולם ארנסט המינגווי, מספר לרופא אמריאי שמשרת בצבא באיטלקי במלחמת העולם הראשונה את סיפורו שלו במערכה באלפים. סיפור הכולל פציעה מנוח אהבה מלחמה עריקה וסופו בדידות. בחלקו השני של הספםר מתוארת נסיגת הצבא האיטלקי מקווי המלחמה. מלבד היותה סצנת מופתית ומהממת, אני חושב שהסצנה הזו יכולה לעזור לנו לגשת אל המשחק בין הכוכב למילאנו. בספר מתאר הרופא את האיטלקים חסרי המוטיבציה שנלחמים תחת הדגל האהוב אך כל שרוצים הוא את הבית את הבחורות ואת המנוחה. מולם, התותחים רועמים. בסוף הנסיגה.

כמו הלוחמים האיטלקיים כך ממילאנו לא נראית כמי שיש לה מוטיבציה גדולה מידי להלחם. השחקנים האיטלקיים עולים שבוע אחר שבוע, לרוב מפסידים, ומידי פעם עושים קצת רעש. לא יותר. הסמל המודפס על מדי השחקנים הוא הדבר היחיד שהופך אותם לקבוצה כפי שהדגל המתנופף מעל הצבא האיטלקי היה הדבר היחיד לדידו של המינגווי שהפך אותו לצבא אחיד. ככל שעובר הזמן כך מתברר: האיטלקים בנסיגה מעונה לעונה. כדי להשלים את הסצנה נזדקק לחיילים פשוטים שיעמידו קצינים חפים מפשע למשפטי שדה על בגידה במולדת. בניסוח אחר: איך יסמין רפשה עדיין מאמן איך.

ומן הצד השני של האלפיים מגיעים הסרבים כשהם מנהלים מערכה מוצלחת עד עתה. מוצלחת אך עדיין אינה מושלמת, הם במקום השביעי ועמוק במאבקי השוחות של המקומות האחרונים לפלייאוף. עוד מערכות צפויות לסרבים וזו מול האיטלקים עשויה להעניק להם יתרון לא קטן על יריבותיהם. כמו אצל המינגווי גם כאן האויב מעבר לאלפים ראה שרוצה יותר ושמוכן יותר. גם כאן, אם לא יקרה משהו מאוד מוזר, נראה הפסד איטלקי.

 

יוניקס קאזאן (18-7) – ז'לגיריס קובנה (14-11)

המיתוס של סיזיפוס הוא מיתוס מהמיתולוגיה היוונית המתייחס לאדםמ ושמו סיזיפוס שהעלה את חמתו של זאוס בכך שהלשין לאבי נערה שזאוס חטף על ממקום הימצאה. כעונש על מעשהו שלח זאוס את סיזיפוס לשאול שם נשלט על ידי האדס וקולל סחוב בכל יום מאבן גדולה במעלה ההר. אלא שבכל פעם שהגיע סיזיפוס למעלה התגלגלה האבן למטה וכך שוב ושוב ושוב. לנצח..

הסיפור הזה יכול להוות פתח לשתי הקבוצות שנפגשות הערב ברוסיה, אתקן את עצמי: לקבוצה ולשחקן. ז'לגיריס מנסה העונה לתת הרבה ממה שדרוש לה, ומגיע לה כבוד רב על כך. במקום להתפלש בתחתי עם המכביות של העולם היא במקום העשירי מרחק שלושה משחקים מהפלייאוף. פירושו של נתון זה הוא שז'לגיריס עוד איכשהו יכולה להיכנס לשם. אלא שלי נדמה שהמאמץ של ז'לגיריס הוא ממאמץ סיזיפי, הליטאים לא ייכנסו לפלייאוף והאבן שהגיע כמעט עד למעלה תתגלגל למטה. במקרה הזה לא בגלל עונש כמו בגלל שזה כמעטו כמעט, אבל לא מספיק.

בקאזאן אין באמת קבוצת כדורסל, אחרי עונה שלמה אני מקווה שהשתכנעתם בכך. הכל קונספירציח כדי שקית' לנגפורד יקלע כמה שיותר. עוד עונה שהסקורר האמריקאי בדרך למלכות הסלים של המפעל, אלא שמה זה נתן לו בדיוק? (הרבה כסף, אבל זה לא העניין) המאמצים של קית' לנגפורד הם סיזיפיים לא בגלל הכישלון כמו בגלל חוסר המטרה המובהק שעולה הם. על גבול הצחנה.

 

דרושאפקה דואוש איסטנבול (13-12) – FC ברצלונה לאסה (15-10)

פרויד ב'פרשנות החלומות' מתאר חלום בו אדם רץ ורץ על המרחב סביבו אינו מגיב למאמציו ולמעשה האדם נותר תקוע במקומו בעוד גופו לא מפסיק לרוץ. החלום שפרויד מתאר הוא מדויק יותר: האדם מנסה להשיג משהו ולא מצליח, הוא רץ במקום.

לא ידע החוקר הדגול שכיוון היישר לשתי קבוצות יורוליג עם ציפיות בשמיים והווה קצת מסובך. הבלאטים תקועים במקום התשיעי כבקר כמה מחזורים וכרגע לפחות לא מצליחים לצאת משם. האם דיוויד יצליח לאחד את השורות לריצה אחרונה ולהשתחל לפלייאוף? או שמא כחלום פרויד הקבוצה תרוץ אך תישאר תקועה במקום? הידיעה שבעונה הבאה הם ביורוקאפ עשויה להוסיף להם מוטיבציה להצליח.

ואם מאצל הבלאטים זו עונה ספציפית אצל הבאסקים זה תהליך עומק. אחרי כמה שנים בלי אף פיינל פור עשו הכל ברצלונה להצליח העונה. גם לאחר אי ההצלחה העונה כונסו ישיבות שחקנים, ניתנו קנסות, נאמרו שיחות מוטיבציה והוחתמו שחקני חיזוק. ברצלונה לא תהיה בפלייאוף. הריצה שלה משאירה אותה במקום. בסיפוק יהודי נאמר: במקרה של ברצלונה, פרויד מדייק מאוד.

 

אולימפיאקוס פיראוס (7-18) –  גלאטאסריי אובדנק איסטנבול (17-8) 

 

 

צסק"א מוסקבה (6-19) – באסקוניה וויטוריה (11-14)

 

"אם היית יודע שיש פה מישהו ברגל עם שני מיליון דולר מהכסף שלך,

באיזה שלב היית מפסיק לחפש אותו?

בדיוק. בשום שלב".

גבר שמוצא מזוודה בערבות טקסס מבריח את אשתו לאמא ואומר לו לה המילים הללו.  המזוודה מכילה לא פחות משתי מיליון דולר ויש כבר אנשים בעקבותיו. כרפרנס לאותו משפט מתוך 'לא ארץ לזקנים' של קורמאק מקארתי (עובד לסרט על ידי האחים כהן) אפשר לשאול את באסקוניה וצסק"א – אם הייתם יודעים שבאופק יש מקום ראשון, מקום בפלייאוף, באיזה שלב הייתם מפסיקים להתאמץ? בדיוק בשום שלב.

צסק"א בשוויון במקום הראשוןן עם ריאל בתקופה לא רעה אבל ראו ימים טובים יותר. זה הזמן והמקום לאלופה לחזור ולהראות למה היא מסוגלת. כשהפלייאוף בפתח אין דבר שברוסיה ישמחו יותר מאשר לראות את הקבוצה הדורסנית של תחילת העונה שוב. במשחק שעוד יכול להיות משחק ההצלבה של צסק"א, יש לרוסים הזדמנות מצינת להזכיר לנו מה הקבוצה הזו מסוגלת לעשות כשהיא רוצה. המקום הראשון בהישג יד וצסק"א צריכה לנסות להשיג אותו.

באסקוניה לעומת צסק"א תרצה מקום בפלייאוף, ואחד טוב. כשהיא בשוויון משולש ממקום חמישי לשביעי כל ניצחון עשוי להיות ההבדל בין צסק"א וריאל לפנאתייניקוס. באסקוניה חוזרת לעצמה בתקופה האחרונה וכמו שאומר המשפט למעלה, היא יכולה להשיג את המקום החמישי והרביעי, ועל כן אסור לה עצור, לא עכשיו.

לפוסט הזה יש 19 תגובות

 1. 'פרשנות החלומות' היה אחלה משל או דוגמא מתאימה!
  אני לא מבין הרבה במה שהולך באירופה אבל לי זה נקרא כפרשנות מעולה

 2. וואו כמה עשית לי חשק לקרוא עכשיו. נראה לי שמאז שנשברתי וקניתי סמארטפון לא קראתי ספר אחד לרפואה. בא לי להוציא עכשיו את ארגז המינגוויי מהבוידם ולקרוא הכל מחדש.
  הניצחון של אנדןולו אפס על מכבי גם הרס לבלאט.
  חייב להגיד שעם כל התלהבותי מרעיון הליגה בהתחלה, היא ארוכה מדי. יותר מדי קבוצות בלי כלום לשחק עליו לאורך יותר מדי זמן

 3. טוב, זה פריוויו מושלם… תודה רבה
  אם כבר קאמי, אז בספרו "המרד של סיזיפוס" הוא מציע לכולנו להסתכל אחרת על המיתוס המוכר- הוא טוען שעלינו לראות בסיזיפוס אדם מאושר (מאוד אקזיסטנציאליסטי). ככה יש להסתכל על העונה של ז'לגיריס, המטרה המרכזית היא לא העליה לשלב הבא, אלא עצם התהליך המופלא שהקבוצה והמאמן עוברים העונה. ז'לגיריס כנראה לא תגיע למנוחה ונחלת הטופ-8, אבל יש לראות את העונה שלה בפרספקטיבה של הצלחה ותהליך.

  ושוב תודה על הפריוויו.

 4. נכנסתי בשביל לראות אם יש אזכור למשחק של הפועל ירושלים,
  נשארתי בגלל הכתיבה הנהדרת!

  אם כבר קורמאק מקארתי, אז חובה להזכיר את "הדרך" –
  יצירת מופת בלבוש SF,
  אחד הספרים הטובים ביותר שנכתבו במילניום הנוכחי.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט