היום לפני 27 שנה: צעיר מדי למות! / מנחם לס

היום לפני 27 שנה: צעיר מדי למות

 

האנק גאת'רס, אחד מהקלעים הטובים ביותר בהסטוריה של המכללות נפח את נשמתו הלילה לפני 27 שנים במשחק של מכללתו, לויולה מרימאונט מקליפורניה, נגד אוניברסיטת פורטלנד. הוא היה בן 23 במותו. זה קרה במחצית הראשונה במשחק על אליפות ה-WCC.

ד"ר מייסון ווייס, הקרדיולוג של בית החולים בו הוא נפטר 42 דקות אחרי שהתמוטט על הפארקט, כינה את הסיבה למותו כ-"בלתי ידועה". עד היום הסיבה למותם של אתלטים צעירים – הרבה יותר שחורים מלבנים, ולא רק באופן יחסי למספרם בארה"ב – לא ידועה. אותו פנומנון קרה גם לרג'י לואיס מהסלטיקס. נתנו לתופעה הזאת שם שאינו מחייב, SCD – SUDDEN CARDIAC DEATH, והמחקרים על התופעה הלא מובנת הזאת עדיין נמשכים.

ברגע פטירתו הוא הוביל את שחקני המכללות עם 32.7 נק' ו-13.7 ריב' בסיומה של העונה, השני בהיסטוריה של המכללות בדיביזיה הראשונה להוביל את המכללות בנקודות וריבאונדים באותה עונה.

כשהוא התמוטט השחקן שמולו זה קרה היה הפוינט גארד של פורטלנד, איש השנה השנייה אריק ספואלסטרה, היום מאמן מיאמי היט. אריק אמר על ה-7'6 הזה: "מיד כשהוא נפל החלו CONVULSIONS. ידעתי שקרה משהו רציני ביותר. נעמדתי קפוא ולא ידעתי מה לעשות. הוא היה שחקן המכללות הטוב ביותר ששיחקתי נגדו או ראיתי. הוא היה אמארה סטודמאייר במיטבו לפני שהיה אמארה סטודמאייר".

לויולה מרימאונט שיחקה את המשחק המהיר ביותר בהסטוריה של המכללות עד היום. מאמנה – פול ווסטהד – רצה שהכדור ייזרק "בין 6 ל-8 שניות". להאנק היה חבר – חבר? הם היו צמד בלתי ניתן להפרדה – בו קימבל. עוד שחקן נפלא. באותה עונה לויולה קלעה 122.4 נק' בממוצע למשחק של 40 דקות! אז שיא NCAA. צריכים לבדוק אם השיא עדיין קיים.

במשחק השני באליפות המכללות לויולה ניצחה את ניו מכסיקו, ואז את האלופה הקודמת אונ' מישיגן 115-149, במשחק הנחשב עד היום למהיר ביותר בתולדות טורניר ה-NCAA.  פרייר קלע 41 ובו קימבל 37. במשחק השלישי לויולה ניצחה את אלבאמה (עם רוברט הוריי), והגיעה  ל-"עלית 8" שם הפסידה לקבוצה שתסיים כאלופה, אונ' נבאדה/לאס ווגאס עם מאמנה הגדול (ו'אוכל המגבות') ג'רי טרקניאן.

וואו. אני זוכר כל כך הרבה ויודע כל כך הרבה על הימים ההם אבל חובה לקצר. המאבק בין טרקניאן וווסטהד היה מאבק בין שני מאמנים מטורפים וגדולים בעת ובעונה אחת. איזה צבע הם הוסיפו לטורניר, ולכדורסל המכללות בכלל. וכמובן שהיה בובי נייט, ועוד ועוד.

האנק היה כמובן מועמד להיבחר ראשון בדראפט.

In July 1997, in a tragedy similar to Gathers's, Boston Celtics captain Reggie Lewis, who had collapsed with a heart ailment during a playoff game three months before, died while shooting baskets at the team's training center in Waltham, Mass.

 

מנחם לס

בעל האתר, העורך הראשי, וכותב יומית - כל זמן שאוכל!

לפוסט הזה יש 23 תגובות

 1. סיםור עצוב , ומאמר יםה מאוד . לא זכרתי את המקרה של האנק גאת'רס . את רג'י לואיס מהסלטיקס כמובן שכולנו זוכרים .
  מנחם – בגלל המאמרים האלה אני אוהב לקרוא אותך . אלה שמזכירים נשכחות או מספרים דברים שאני לא מכיר. עוד ספקולציה על מצבו של דוראנט לא מוסיפה כלום למה שידוע .

  1. צ"ל : ומאמר יפה מאוד.

 2. מאמר מעולה.
  מה קרה עם החבר בו קימבל? נראה שהוא היה לא רע בעצמו….

  1. ידה ידה ידה נבחר על ידי הקליפרס.
   אני חושב שמשם התשובה ברורה.

 3. אחד המאורעות הכי זכורים לי מהתקופה בארה"ב. זה בהחלט טלטל את כל אוהדי הספורט במדינה והריצה של לויאלה מרימונט בטורניר המכללות גם הייתה אירוע מרגש. קימבל כמחווה לחברו זרק אז את זריקות העונשין שלו ביד שמאל.

 4. סיפור עצוב
  אם אני לא טועה היה ניסיון כושל לאחריות של ווסטהד וקצב המשחק המהיר שלו למוות של ג׳את׳רז

  1. היה משהו כזה. הוריט תבעו את כל העולם

 5. תודה מנחם, סיפור נוסף שלא היכרתי.
  מעניין שעדיין אין הסבר לתופעה הזו.

 6. מה קרה למוזס מלון יש הסבר זה גם קרה בשיא הקריירה בנבא ?

  1. ואנטוני מייסון? ועוד איזה 20

 7. רק אני רואה פה דמיון מפחיד לראסל ווסטברוק?

 8. סיפור עצוב מאוד, קורה למספר לא מבוטל של אתלטים צעירים, הסיבה ככל הנראה היא : hypertrophic

 9. המשך: hypertrophic cardiomyopathy, החדר השמאלי בדכ של הלב מתעבה, מה שיכול לגרום להפרעה באספקת הדם, פגיעה במסתמים של הלב ובקוצב (סינוס) מה שמוביל למרבה הצער לדום לב ומוות כמעט מיידי.

  1. מוש, עם כל הכבוד, טובי הקרדיולוגים בעולם לא מבינים את התופעה, אז אתה רוצה לתת לנו הסבר? השבוע ניפטר על המגרש עוד שחקן שחור מתיכון כאן בגרינוויל. היה בריא לחלוטין ועבר את כל הבדיקות המאד קפדניות.

   1. Holy moses

   2. The ballshit is back
    Haleluia

    1. יא חתיכת דפוק, יש לך מושג כמה שיאות כתיב עשית בשתי מילים (בולשיט והללויה)? שבע שגיאות!

     1. I is yanik and hoo da fack is u?

 10. שגיאות

  1. U full

 11. הנה מנחם, לא התעצלתי
  http://www.heart.org/HEARTORG/Conditions
  גורם למוות בקרב אתלטים צעירים, גורם למוות במאמץ.. מאמר מאוד מעניין

 12. סיפור עצוב על קבוצה גדולה. הסרט עליהם ב-30 על 30 של אי.אס.פי.אן נהדר, וכך גם המאמר הזה.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט