מגידי העתידות / אסיסט 111#- אסי שלם

בס"ד

מגידי העתידות / אסיסט 111#- אסי שלם

נראה שהשבוע האחרון מילא את רובינו(מלבד חבורת הללל) באכזבה גדולה אבל לא הפתיע במיוחד אף אחד. נברתי במרתפי ארכיון הופס ומצאתי את מה שכולם כבר יודעים: הופס הוא האתר למביני כדורסל. את מה שקרה בשבת האחרונה אמרנו פה בקיץ 2014, מבחר ציטוטים וסיכום של עבדכם הנאמן. מתחילים.

תגובה דד

לאחר חתימת לברון ג'יימס במעמד צד אחד היה ברור לכולם ששחקן שהפסיד בגמר האחרון לא עוזב קונטנדרית כדי לרדת ברמה. כל הדיבורים בתקשורת על תהליך הבנייה בקליבלנד הזכירו את המשפט של דוביד שוייצר המנוח:"בעיתונים של אתמול עוטפים את הדגים של היום".

אם הקאבס  יזכו בתואר,רק לברון בעצמו יזכה בזוהר.אבל אם יפסידו חלילה וחס,שמו של 'בלאט' לעד יבואס!(מנחם לס, 25.8.14)

הרף הבלתי ייאמן של זכייה בעונה הראשונה כמעט ונשאר על כנו בסיום העונה. בלאט מצליח לעמוד במשימה, מביא את הקבוצה הפצועה הזו ליתרון בגמר אבל התשישות הכריעה את המעט שנשאר מהקבוצה הנוצצת של תחילת השנה. ריחות השמפניה נשארו בחדר ההלבשה של האורחים בקיו ארינה.

תפקיד המאמן הוא לקבוע הרכבים ורוטציות, לבנות מבנה התקפה, לקבוע את התרגילים וההיררכיה(מי זורק כמה ולמה), ולדאוג עד כמה שניתן שכולם יהיו מרוצים. מהמרכיבים האלה צריך גם להוציא מנה מנצחת.

אז המרק לא היה טעים במיוחד אבל אכיל למדי. הקאבס לא שיחקו את הכדורסל של מכבי עם בלו-סמית' ורייס, אבל הכישרון של לברון וקיירי עם ההגנה המצויינת של דלי וTT הספיקה לנצח במזרח החלש.

שאלה 1: האם דייויד עשה עבודה טובה?

התשובה צריכה להיות במספרים:

המאמנים שפוטרו עם המאזן הטוב ביותר
המאמנים שפוטרו עם המאזן הטוב ביותר, מתוך אתר ESPN

העונה התקדמה כמצופה למרות הפציעות והקשיים, אבל האם בסעיף סגנון המשחק אפשר לומר שדייויד הצליח? התשובה היא כן ברבעים הראשונים ובמשחקים "קלים". בכל פעם שהקאבס נתקלו ביריבה קשה הם ניסו לנצח ע"י הסתמכות על כישרון של לברון וקיירי במאץ'-אפים ההגנתיים שעמדו מולם. כולם מאוהבים בבשורה שהביא פופוביץ' וכמובן הווריורס. כולם מתעלמים מהעובדה שהקבוצות האלה הגיעו לרמת משחק כזו לאחר כמה עונות טובות של עבודה, שמירה על יציבות בסגל ועיקביות בשיטת המשחק. זה לא דבר שנבנה במהירות.

לא נשכח את ברוקס שקיבל סגל מופלא ולא הצליח להשיג שום תואר ממנו במשך 7 עונות!!! את וושינגטון המאוד מוכשרת שאינה בתמונת הפלייאוף, מילווקי שמקבוצת מזרח מאיימת הפכה לנאבקת על מקום 8. מספר הכשלונות רבים אבל לברון ג'יימס יש רק אחד…

נקודה נוספת שחשוב לציין. החתיכה החשובה בפאזל(מר ג'יימס) שיחק בNBA אצל המאמנים הבאים:

פול סילאס, מייק בראון, אריק ספולסטרה, דייויד בלאט. שום פיגורה לא היתה שם בדרך, ולברון שמעל עשור משחק בשיטת בידודים כזו או אחרת לא יכול פתאום להתחיל לשחק כדורסל אחר. להנחיל סגנון משחק קבוצתי שבלאט מאמין בו כשהפרנצ'ייז פלייר שלך מגחך מהצד הופך את המשימה לבלתי אפשרית.

אני יכול למנות את כל זוכי המדליות בריצת ה100 מ' בשנים האחרונות, אתה יכול למנות 3 שזכו במקום השני? זה כל כך לא פייר כי המפסיד הוא האיש השני הכי מהיר בעולם…(דייויד בלאט, בראיון לעובדה ערוץ 2)

גם המקום השני לא מנע ממאמנים גדולים לקבל את המפתחות בעונה הבאה. פיל ג'קסון שהפסיד עם הבולס של ג'ורדן בעונה הראשונה לפיסטונס בגמר המזרח קיבל את הקרדיט והצליח להביא תואר בזו שאחריה. ספולסטרה הביא את לברון-בוש-ווייד רק לגמר הNBA והמשיך לשני תארים רצופים לאחריו. פופוביץ' זוכה באליפות רק בעונתו השלישית, והדוגמאות רבות. החבל שבלאט קיבל היה קצר מאוד. שאלה 2:האם זה פייר?

ברור שלא. האם זה לא לגיטימי? למרות אהבתי למאמן אני חייב להודות שהתשובה שלילית. ג'נרל מנג'ר רשאי וחייב לקבל החלטה כזו. בעיקר בNBA השחקנים צריכים לרצות לשחק בשביל המאמן. לפי עדויות שהתפרסמו לאחר הפיטורים מרבית הכוכבים לא נפלו מהכיסא. ניתן להתווכח אם לברון היה מעורב בצורה פאסיבית / אקטיבית אבל ברור לכולם שאיש לא לוקח החלטה כזו מבלי להתייעץ באיש החשוב באוהיו.

לא היה בהיסטוריה של הNBA ששני המועמדים למשרת מאמן נבחרו לעבוד ביחד, אחד כמאמן והשני כעוזרו(צ'ארלס בארקלי, בראיון לערוץ NBA)

אני לא יודע כמה מכם זוכרים אבל המועמדים הסופיים לאמן את הקאבס לא היו רבים. דייויד, שכבר סגר את תנאיו בגולדן סטייט סיפר שדווקא סטיב קאר המליץ לו ללכת להתראיין למשרה. "זה ייתן לך ניסיון וגם תוכל ללמוד מהו 'אודישן' למאמן בNBA" נאמר לו. אחד מ3 המועמדים הסופיים היה טיירון לו. נזכיר שוב שלברון, חברו של לו, עדיין לא עשה את המעבר לקאבס.

לו ובלאט. חתר תחתיו?

לו הוא עוזר המאמן המשתכר הכי הרבה בNBA. מראש סימן לצרות כשהיורש שלך מרוויח ככה ונושף בעורפך, איש לא הולך להזיז אותו. לאחר שלברון הצטרף זה היה כבר בעייתי יותר. בתחילת העונה דייויד היה מעביר את האימונים בעצמו, למרות צוות העוזרים הארוך שזהו חלק מתפקידו. גם את משחקי ההכנה בלאט העביר בעצמו ונראה עומד ומנסה לשלוט במתרחש. אבל האם היה סומך על העוזרים שלו כאשר טיירון לו הוא הראשי מבינהם? האם גם אז היה מתנהג אותו הדבר?

לא בטוח שבלאט יכל להתנהל אחרת. הוא ניסה לשרוד, וכשאתה עסוק בהישרדות אין לך זמן לעסוק בחזון ובתכנון לטווח ארוך. אתה מנסה לנצח את הקרב הקרוב. בטווח הארוך זה לפעמים שווה להפסד המערכה כולה.

כשנופל עליך סוס לא בודקים לו את השיניים (בלאט, באותו ראיון בקיץ האחרון)

לעולם לא נדע מה היה קורה אם בלאט היה מקבל את מה שרצה. אם וויגינס היה נשאר במקום לאב, האם היינו זוכים לראות שילוב של ג'ורדן פיפן בעמדות 2-3? אני חושב שזה מה שהוא רצה לבנות. בלאט מאמין בהגנה לפני הכל. שחקנים שיוכלו לבצע חילופים בחסימות ולשמור בכמה עמדות. שימו לב לטריידים שהיו בתקופתו- כולם היו בעלי מסר אחד: הגנה. שומפארט ומוזגוב הם שחקני הגנה מצויינים. גם סמית' הקלעי המעולה הוא שומר נהדר. תומפסון ודלאבדובה קיבלו שידרוג בדקות וחוזה שנראה לנו גדול משוויים האמיתי כי ערכם ההגנתי בעיני בלאט חשוב לאין ערוך.

בלאט ניסה בעצם למצוא דרך להשפיע על הקבוצה והוא מצא אותה בהגנה. דלי וTT קיבלו קרדיט והחזירו לו במלחמה רבה. לאב, שומר קטסטרופלי הפך לגלגל החמישי וגם היעדרותו לא מנעה מהקאבס להגיע עד לגמר הNBA.

המשחק האחרון שנערך מול גולדן סטייט היה הקש ששבר את גב הגמל. הקאבס אחרי הפסדים לספרס ולאלופה הראו שהם קבוצה טובה אבל לא במדרגה של הטוענות לכתר מהמערב. מיותר לציין שאיש לא חשב לפטר את פופ אחרי התבוסה של הספרס ללוחמים. אבל בלאט עדיין לא פופ, והתקשורת האמריקאית רק חיכתה שירימו לה להנחתה, וזו היתה יופי של הרמה.

השחקנים סביב לברון לא טובים מספיק. קווין לאב לא שחקן ששווה 120 מיליון דולר, בטח אחרי שנתנו את וויגינס תמורתו. לא ראינו שום דבר מהתקפת פרינסטון עד היום ולפי מקורות שלי, גריפין וגילברט החליטו שלאב או בלאט ילכו הביתה.(סטיבן A סמית' ESPN- לאחר משחק השחיטה מול ג"ס)

הדיעה הרווחת כיום היא שהקאבס לא מספיק טובים לזכות באליפות הNBA. את המזרח היא כנראה תיקח גם ללא מאמן גדול. משימותיו של טיירון לו לא רבות בשלב זה של העונה. האחריות כרגע היא על לברון, שפיטר את המאמן שלו והפסד בפלייאוף בכל שלב שהוא יהיה על גבו בלבד. השחקנים ישחקו באינטנסיביות גדולה יותר אבל אני לא רואה שום שינוי ביכולת לעומת הקדנציה של בלאט מלבד נתון אחד- ההתקפה של לאב.

אני לא מסכים לכל הטענות שבלאט לא ניסה להוציא ממנו את המקסימום. ראינו בעיקר בתחילת משחקים(הרבעים הראשונים הם הממושמעים ביותר של הקאבס) תרגילים וניסיונות הליכה ללאב אחרי חסימה או בתפיסת עמדה בבלוק השמאלי. הבעיה שהוא די עסוק עם עצמו והחטאות שלו מחוץ לקשת מורידות לו את הביטחון והופכות אותו לשחקן מיותר על המגרש.

סמית' ESPN- התקשורת שחטה את בלאט בכל הזדמנות.

מצד שני כשזה נכנס בהתחלה כמו מול הספרס, הביטחון שלו לקלוע מכל טווח והרצון של החברים שלו להמשיך ולתת לו את הכדור הופך את הקאבס לקבוצה שקשה מאוד לשמור עליה.

בחצי המגרש ההגנתי הוא לא יהיה מסוגל לשמור על גרין(ג"ס), אולדרידג'(ס"א) ואיבקה(OKC) המקבילים לו מהמערב. גם ניסיונות לשים אותו על הסנטרים הפחות משפיעים במשחק מצריך עזרה ממנו אחרי חסימות. טריסטן תומפסון הוכיח שהוא יכול להיות שומר משמעותי על גארדים אחרי חילוף אבל לאב מול פארקר, ווסטברוק וקארי יכול להיות מחזה לא נעים אם אתה עדיין אוהד של הקאבס.

מעבר לכאב על בלאט אני לא חושב שהקאבס יהיו פחות טובים בלעדיו. הסגל דומה ורץ יחד וגם לו לא יעשה שינויים משמעותיים בגלל המיעוט באימונים והשלב המתקדם של העונה. דוגמא מאלפת קיבלנו עם העוזר של סטיב קר ששבר את שיא הניצחונות. כמה קרדיט מגיע ללוק וולטון וכמה לקר? האם גם כאן "מגיע" לוולטון לאמן את המערב?

ובל נשכח! בירושה שקיבל מבלאט הוא קיבל מקום ראשון במזרח וגם צ'ופר קטן: לאמן באול סטאר.

לפוסט הזה יש 33 תגובות

 1. אל תאמינו למגידי עתידות רק תפילה תעזור !!

 2. אחלה פוסט
  חשבתי שפסטיבל בלאט מאחורינו
  אני אשמח לשבוע שקט בגזרת הבלאט/קליבלנד/ללל

  הליגה ממשיכה וזה כבר אובר חבוט ,עם כל הצער שבדבר והתועבה לפלופורון דוויד לא הצליח להביא ידי ביטוי את יכולותיו כמאמן וחבל ,מסגל של 12-13 שחקנים רק דלודובה בצד שלך זה עצוב

 3. פוסט מופלא שמסכם את הטלטלה האחרונה באור מפוכח.
  מאת מאמן המזרח החדש של נבחרת המגיבים של הופס.

 4. הסיכום על לאב ועל הרבעים הראשונים הממושמעים של הקאבס מדויק לחלוטין.
  כמו כן אני לא מתעוור מההצגה של לאב אתמול. פשוט נכנסו לו הזריקות כמו לכל הקאבס וככה הם לא היו צריכים לשמור על הספרס כשהם קולעים 117 בכזאת קלות

 5. קליבלנד, ולא חשוב מי יאמן אותם, יסיימו ראשונים וכנראה יגיעו לגמר מכיוון שלא נראה שיש מתמודדת שיכולה לצאת כנגדם במזרח המאוזן אך חלש.
  טורונטו כשרוניים אבל לא מספיק. שיקגו הם היחידים על הנייר שמסוגלים אבל הם פצועים, עייפים, יום עסל יום באסל מדי ונראה שהם לא מצליחים להתחבר (אלא אם כן יהיה טרייד מפתיע) על מנת לאיים באמת על ראשות המזרח. אטלנטה נחלשו, מיאמי זקנים ופצועים מדי (דרגיץ' לא יהפוך פתאום לסטוקטון), אינדיאנה מגלה שג'ורג' אחד לא מספיק, וושינגטון התייאדו והשאר פשוט בינוניים.
  כל קבוצה מלבד קליבלנד שתנצח את הצד המזרחי יחשב להפתעה.

 6. אני דווקא חושב שטורונטו ושיקאגו כן מסוכנות.
  חבל לי מאוד על בלאט אבל אין מה לעשות ולקבוצה השינוי כנראה היה מוצדק, לפחות באווירה של הנבא. למזלנו באירופה הכל שונה.
  עדיין מוקדם לדעת אם קליבלנד השתפרה, מה שבטוח הוא שיש להם עדיין מספיק זמן לשייף את המערכת שהכל יתקתק.
  אני עדיין בעד קליבלנד לאליפות רק לא על חשבון יוסטון 🙂

  1. טורונטו ושיקגו קבוצות איכותיות, אבל בשורה התחתונה אתה רואה אותם מנצחים את קליבלנד בסדרה של הטוב מ-7? אני חושב שהמתחרה העיקרית במזרח היא שיקגו, אבל משהו חורק ולא יציב שם, אם זה מאמן, עייפות ו/או חיבור כלשהו, או (כמו תמיד) הברכיים שעשויות מפורצלן.
   אני חושב שעם טרייד נכון (גיי ומקלמור בתמורה לגאסול) יכולה להביא בשרות טובות, אם כי קראתי איפשהו שהתקווה של הבולס להחתים את שני הגאסולים.
   קליבלנד, כל עוד לאב וקיירי בריאים, השתפרה משנה קודמת (במיוחד גם שג'פרסון ומו ויליאמס עדיפים על מילר ומריון).

   1. אין ספק שקליבלנד פייבוריטית במזרח אבל זה לא יהיה קל, זה יהיה אפילו קשה מאוד, אין ארוחות חינם בסיבוב השני והשלישי.

   2. SMILEY אני לא רואה איך שני הגאסולים משחקים יחד. אפילו בנבחרת ספרד הגדולה, זו שכמעט ניצחה את החלומות בגמר הם החליפו אחד את השני. איבקה תמיד הועדף בחמישייה יחד עם גאסול הגדול. נראה לי שזה איטי מדי לכדורסל של היום למרות ששניהם שחקנים נהדרים.

    1. כפי שאמרתי, קראתי את זה איפשהו (אולי ESPN). מבחינתי, ואני רושם את זה כל הזמן בתגובות, יש לעשות טרייד על גאסול. הערך שלו עדיין גבוה והוא משחק נהדר, אך הוא כבר מבוגר ולא נשאר לא הרבה דלק במיכל.
     אני רואה אותו בירידה בעונה הבאה ולכן אני חושב שיש לנצל זאת לטרייד (סקרמנטו – גיי ומקלמור זאת אופציה נחמדה).

 7. בהנחה שלא תהיינה פציעות, הקאבס טובה בהרבה מאשר בעונה שעברה, עם או בלי מאמנים.
  בלאט היה נהנה מזה מאד, וטיירון לו יהנה מזה מאד.
  ההבדל היחידי ביניהם שאני בטוח שהוא יהיה משמעותי, אין לו קשר ליכולתם כמאמנים אלא לאישיותם, מוצאם, וצבע עורם. טיירון לו הוא "BROTHER" והשחקנים השחורים בקבוצה יילחמו עבורו, וירגישו "שייכים יותר" איתו. הקאבס היתה צריכה לחשוב על כך למפרע.

  אבל לקבוצה כנמו הנטס – בלאט יהיה המאמן האדיאלי.

  (מאמר חשוב ביותר)

  1. אבל מה עם לאב, מוזגוב ודלי, הם היו אמורים להילחם בשביל בלאט?

   1. עגל, כל השמות שציינת הם שחקני משנה. לא באמת מפריע למישהו אם הם יילחמו כל עוד המלך עושה טובה

    1. מה שחשוב הוא התרבות, שצבע העור הוא רק מרכיב אחד בה. לעניין זה לאב וקיירי אירווינג הם אותו דבר.

  2. שטויות הקטע של הצבע עור. ההבדל הוא שבלאט היה "אירופאי" ולו גדל בתוך ה-NBA (בנוסף לכך שהיה חביבו של לברון).

 8. הפער בין קליבלנד ליתר המזרח גדול אפילו מאד.
  יחד עם זאת אני משוכנע שאם יהיו בקאבס בעיות פציעות כמו אשתקד הם לא יגיעו לגמר

  במילים אחרות בלאט עשה אכן מה שצופה ממנו …אבל הוא עשה זאת עם סגל שחקנים איכותי הרבה פחות.

  דבר נוסף הסיכוי לנצח את הגמר פחת לדעתי משמעותית כי בלאט הוכיח עצמו בפליאוף ובמשחקי הכרעה.

 9. פוסט סיכום מצוין לסאגת קליבלנד-בלאט.
  עם או בלי בלאט, יש פה קבוצה שתרוץ לאליפות.

 10. יהיה מעניין לראות את בלאט בקבוצה אחרת שיהיה לו מקום וחופש לעבוד ואז נוכל להיווכח ביכולות שיש או אין לבלאט
  תודה אסי, מצוין

 11. פוסט נהדר
  עם כל כמה שזה לא נראה טוב לפטר מאמן עם מאזן כזה אפשר היה להבין את ההיגיון ובינתיים ההחלטה מצדיקה את עצמה

  1. ההחלטה לא יכולה להצדיק עצמה כעבור שבוע.
   ההחלטה תצדיק עצמה רק עם אליפות נקודה סוף.

 12. שמתם לב שאין ולו אירופאי בודד באולסטאר. ?
  לא האחים גאסול ,לא נוביצקי ,לא המונטונגרי של אורלנדו
  לא פארקר ולא נוביצקי…

  1. ומה עם פורזינגיס?

 13. פוסט מעולה.
  מעניין מה יהיה עתידו של בלאט בליגה. והאם יקבל הזדמנות נוספת.
  אף אחד לא יכול להגיד עכשיו כלום לגבי ההחלטה של הקאבס לפטר את בלאט. סיכום יעשו בתום הפלייאוף.

 14. אחלה פוסט, תודה!

 15. תתפלאו, מי שעלול לעשות צרות לקאבס בפלייאוף הם דוקא הסלטיקס. אולי לא לנצח, אבל להתיש אותם עם הרוטציה הרחבה והרגליים הצעירות בשבעה משחקים

  1. GOGO אל תשכח שתמיד אפשר לעשות ללאב איזה אוליניק קטן בכתף

 16. אסי כרגיל תענוג לקרוא את הפוסטים שלך

  אני דווקא חושב שהם נראים יותר טוב. הכדור נע יותר בהתקפה ולברון קצת פחות תוקע את כולם. עכשיו הוא במצב שאין לו ברירה. הוא חייב להראות שהבעייה הייתה המאמן ולא בו. הקבוצה הזו תשייט לגמר ואני לא אפול מהכיסא אם הם גם יזכו באליפות.

  לגבי לו, אני שוב אומר, זה עוד לא הזמן לשפוט אותו. אולי הוא מאמן מעולה ואולי הוא סתם בובה. צריך להסתכל עליו ועל הקבוצה בסוף העונה ואז לסכם.

  הקאבס בדיוק כמו בשנה שעברה יהיו טובים הרבה יותר אחרי האולסטאר ואז כולם יתייחסו אליהם באופן שונה.

  נקודה מעניינת שרבים מתעלמים ממנה היא העובדה שבלאט לאורך השנים הוא מאמן שתוך כדי העונה מתגלגל לו עם הקבוצה לאט לאט בכדי להביא את אותה לשיאה בזמן הנכון. זה אחד הדברים שהוא עושה הכי טוב מבין המאמנים. חבל שלא זכינו לראות זאת השנה כי לדעתי היה קורה משהו דומה.

 17. רואים על קליבלנד שהם יותר שמחים ויש להם יותר חדוות משחק (וזה משמעותי).
  אני לא אומר שבלאט מאמן יותר טוב אבל ללא ספק השחקנים מעדיפים לשחק בשביל לו, וזה ניכר.
  אני מתאר לעצמי שזה לא רוב השחקנים, אחרי הכל יש שם 2 לפחות שחייבים לבלאט את הקריירה, אבל כנראה שלברון שמח יותר (או לא מבואס, בכל אופן) מקרין על כל חדר ההלבשה….

  פוסט מצויין 🙂

  1. השניים שחייבים לבלאט את הקריירה (בנוסף לקאון) הם שניים שאפשר להסתדר בלעדיהם ויש להם תחליפים.

 18. אסי איך אפשר לפנות אליך במייל?

כתיבת תגובה

סגירת תפריט