מהמטבח של דונובן: ניתוח תרגילים שמסתמכים על סטיבן אדאמס / יניר רובינשטיין
USA Today Sports

מהמטבח של דונובן: ניתוח תרגילים שמסתמכים על סטיבן אדאמס / יניר רובינשטיין

היום אנסה לנתח כמה תרגילים יפים מאוד של בילי דונובן, מאמן אוקלהומה (כולם ממשחק 3 נגד פורטלנד) המשתמשים באדאמס, אחד הסנטרים האינטילגנטיים בליגה. הרב גוניות של אדאמס או לחילופין היצירתיות של דונובן מרשימה בהתחשב בעובדה שאדאמס אינו איום משלוש.

פיק אנד רול אדאמס את ג'ורג' משחרר שחקן שלישי. במקרה הזה משחרר את גראנט לשלשה פנויה לחלוטין. המסירה של ג'ורג' היא על עיוור ומלמדת שזהו תרגיל מוכן. המסירה היא ממש אמנות כאן, ולא ברור לי אם מדובר על יד שמאל/ימין/שתי ידיים? בכל מקרה תענוג לצפות שוב ושוב:

אסיסט חסימה של אדאמס ל-PG3. שימו לב איך ג'ורג' בשקט בשקט מגיע לפינה בלי שלילארד שם לב, ואיך שאדאמס (הפיל שבחדר) משחיל את עצמו בשקט בין לילארד לג'ורג', חסימה יפיפיה פשוט:

רול, נו פיק. שימו לב שאדאמס חונה בצבע למעלה מ-3 שניות, אך שומר על רגל אחת מחוץ לצבע, עד לרגע שבו ראס מתחיל לשעוט פנימה ואז הוא ממקם את עצמו בדיוק במקום למסירה עיוורת כמעט של ראס, עוד תרגיל יעיל ובלתי עציר:

כמעט אותו הדבר, רק בהתקפת מעבר. שוב ראס ואדאמס בתיאום מושלם. ההגנה מתמקדת בראס כרגיל:

תרגיל נפלא לשלשה בפינה. אדאמס לא נוגע בכדור בהתקפה הזאת וגם לא מבצע חסימה, אך הוא עדיין השחקן הכי חשוב במהלך: הוא מסיט בחוכמה את השומר שלו מחוץ לצבע; בנוסף אליו גם גראנט בא להטעיית חסימה משמאל, אך ג'ורג' חותך ימינה מה שמחייב את מקולום לעזוב את השחקן שלו ולעזור, התוצאה – זריקה ל-3 פנויה לגמרי (בתור בונוס השארתי גם את rock-the-baby של ראס מההתקפה הקודמת…):

סליפ, נו פיק. אדאמס בא ל-PnR עם ג'ורג' אך מחליק למטה לפני החסימה ומתפנה למסירה המהירה בשניה שהוא רואה שקאנטר בא לדאבל טים. עתה הוא פנוי באזור קו העונשין. לפני כמה דקות הוא קלע מאזור העונשין אז מקולום מחליט לעזוב את השחקן שלו ולעזור, ואז אדאמס בלי לחשוב מוסר לאיש הפנוי לשלשה פנויה:

 

שלהבת

יניר רובינשטיין (שלהבת) הוא כתב הופס בוושינגטון הבירה. לשאר כתבותיי נא ללחוץ על תמונת הכדור מימין.

לפוסט הזה יש 17 תגובות

 1. ניתוח מעולה יניר, אהבתי מאוד. חשבתי לפני הסדרה שהתנועה בלי הכדור של אדאמס תהיה משמעותית ותסייע לאוקלהומה לתקוף יותר את קאנטר, החוליה החלשה של פורטלנד. היום הוא עשה זאת וזה לא מקרי שהיה לו ה-+/- הגבוה ביותר הלילה.

 2. מצוין יניר.
  ניתוח ברמה ממש גבוהה.

  אני חושב שאוק' צריכה לנסות להשתמש בו יותר כמסיים מאשר כחוסם, במיוחד כשפול ג'ורג' עדיין פצוע וקולע באחוזים כל כך נמוכים.

 3. מעולה, ניתוח מעניין מאוד, שמתי לב לחלק מהדברים, חלק אחר היה חידוש עבורי. אחלה פוסט, מציע למי שרוצה לשים לב איך אדאמס משתדל לעלות מהר להתקפה, כולל מעבר – ואז לפעול מהר לפני שההגנה מתארגנת – או בנעילת המגן מתחת לסל, או החסימה לכדור במעבר, או בהליכה לריבאונד במעבר. מאוד חרוץ, מאוד נייד.

   1. + 1 לא חשבתי על זה, גראנט אכן פותח אפשרויות בהגנה – יש לו יתרון נוסף שנראה אתמול בבירור – הוא מספיק מהיר כדי לייצר חילוף-על-חילוף עם אדאמס בהגנה ולהישאר במקומו במשחק בין שניים (פיק אנד רול) של לילארד וקאנטר. זה משחרר את אדאמס מהמרדף אחרי לילארד

    1. לוקסוס נחמד. יש אותו גם לטורונטו עם סיאקם ליד גאסול ולמילווקי עם יאניס (מגן טבעת אדיר) ליד לופז. מוריד הרבה מהמחויבות המסורתית של הסנטר ומאפשר להגנה להיות חופשית יותר

 4. תודה רבה!
  זו הבנת המשחק ברמה גבוהה מאוד, אני לא מצליח לשים לב לכך המהלך המשחקים…
  לא יודע למה נראה לי שאם מחליפים את ווסטברוק בדוראנט אוקלהומה לוקחת אליפות

 5. קודם כל מעולה. מסוג הפוסטים שאני אוהב
  שנית, אני חושב שאדמס נהנה מאד מחוסר ההתמקדות עליו בפיקנרול. הוא שחקן התקפי די מוגבל למען האמת, וזה יפה שהוא מסיים את הפיקנרול אבל אני לא יודע עוד כמה דברים יש לו בארסנל כמסיים
  שלישית, גדול החוסמים בעולם היום לדעתי הוא בכלל בוגוט, אבל אדמס בהחלט בצמרת הגבוהה

 6. נהניתי מאד. אדאמס הוא שחקן הרבה יותר חכם מאשר חושבים, ואולי דונובן רק נא=ראה אהבל עם התסרוקת המכוערת שלו. דוגמאות מצויינות של פיק אנד רול ורול בלי פיק
  מצויין לפרופסור למתמטיקה!

כתיבת תגובה

סגירת תפריט