פינת הגולש הצעיר: פול פירס – אוברייטד או אוברהייטד? גדי הלוי (15)

08*******************

כל הכבוד לגדי הלוי הצעיר שחש במלחמת הטוויטרים בין פול פירס ודוויין ווייד, וקלט שהדרך הטובה ביותר להכריע בין הניצים היא עם מספרים. הוא שלח לי את הטיוטה לפוסט שלו עוד לפני שהחלטתי אתמול לפנות ערב להעלות את הדילמה לדיון!

******************

פול פירס – אובר-רייטד או אובר-הייטד?

מאת גדי הלוי, בן 15

ביום שישי (5.4), אגדת הסלטיקס ופרשן ESPN פול פירס נשאל אם הייתה לו קריירה טובה יותר משל דוויין ווייד, ופירס, בהתאם לאישיותו, הגיב בחיוב, והוסיף שאם היה לו את שאקיל אוניל ואת לברון ג'יימס כשהוא היה בגיל של ווייד, הוא היה יושב על 5-6 אליפויות "בקלות".

אמירה זאת הובילה לגל ענק של ביקורת כלפי פירס ובעד ווייד, מצד אנשים אשר נתנו קצת מאוד קרדיט לפול פירס ולקריירה שלו, ומאוד העצימו את זאת של ווייד. בכתבה זו אנסה לחקור את הקריירה של פירס, עם דגש על השוואה לקריירה של ווייד ועל האמירה השנויה במחלוקת שלו מיום שישי. אני, בתור אוהד סלטיקס ומעריץ גדול של פירס, מזועזע מהמהירות והקלות שבה אוהדי NBA שכחו ואף תקפו שחקן כל כך דומיננטי, שבשיאו היה ברמה הגבוהה ביותר ואחד השחקנים ההתקפיים הטובים בליגה, ורק כדי להגן על מי שכביכול "ברור" שהוא טוב יותר. אבל כדי שהמחקר הזה יהיה הכי טוב שאפשר, אני אשים בצד את דעותיי האישיות, ואבקר (ואשבח) את שני הצדדים במידת הצורך. שנתחיל?

קודם כל, נציג סטטיסטיקה בסיסית. לאורך 19 עונות בליגה, פירס קלע 19.7 נקודות למשחק, 3.5 אסיסטים, 5.6 ריבאונדים ו-1.3 חטיפות. דוויין ווייד, ב-16 עונות, הציג ממוצעים די דומים, אך טובים יותר בבירור: 22 נקודות למשחק, 5.4 אסיסטים, 4.7 ריבאונדים ו-1.5 חטיפות.

בנוסף, גם כשמשווים את השיאים שלהם בנפרד, ווייד עדיין מוביל:

 • פירס (2000/01-2012/13): 22.2 נקודות, 4 אסיסטים, 6.1 ריבאונדים ו-1.4 חטיפות.
 • ווייד (2004/05-2016/17): 23.8 נקודות, 5.7 אסיסטים, 4.9 ריבאונדים ו-1.7 חטיפות.

אפילו בפלייאוף, ווייד עדיין הציג מספרים מרשימים יותר מאלה של פירס:

 • פירס: 20.9 נקודות, 4 אסיסטים, 6.4 ריבאונדים ו-1.3 חטיפות.
 • ווייד: 22.9 נקודות, 4.9 אסיסטים, 5.4 ריבאונדים ו-1.6 חטיפות.

חשוב לציין, בקשר לאחוזים מהשדה: ווייד הרבה יותר יעיל מהשדה גם בכל הקריירה שלו, בשיא שלו ובפלייאוף, בעוד שפירס לוקח יתרון באחוזים מהשלשה ומהעונשין.

 

טוב, הרבה מספרים לפסקה אחת. אם יש משהו שאפשר להבין די בבירור זה שווייד, אינדיבידואלית, ככל הנראה טוב יותר מפול פירס. ואני לא חושב שזה מפתיע פה אף אחד. לדעתי כולנו נכנסנו לכתבה הזאת במחשבה שווייד שחקן טוב יותר מפירס, וכנראה גם נצא עם אותה מחשבה. אני די בטוח שגם פירס עצמו יודע את זה.

וזה מה שמביא אותי לפואנטה האמיתית של הכתבה. פול פירס אמר, "תנו לי את שאק או לברון כשאני בן 24, 25, אני אשב על 5-6 אליפויות בקלות". אני לא חושב שפירס התיימר להיות שחקן טוב יותר מווייד בראיון ההוא, לא. אני חושב שהוא ניסה להעביר מסר שאם היו נותנים לו את ההזדמנות, הוא היה מראה לכולם למה יש לו קריירה טובה יותר.

 

ווייד שיחק עם שאקיל אוניל במשך שלוש עונות (2004/5-2006/7), כשהיה בן 23-25. מתוך שלוש השנים האלה, הוא זכה באליפות פעם אחת ב-2006. שאק אמנם לא היה בשיאו באותה תקופה, אבל עדיין הציב 20 נקודות למשחק והיה מועמד ל-MVP. הסטטיסטיקות של פול פירס ודוויין ווייד בגילאים 23-25 דומות להפליא. מה שכדאי לבדוק הוא אם פירס באמת היה זוכה ביותר אליפויות ממה שווייד זכה (אליפות אחת).

בין העונות 2000/01-2002/03 (העונות שבהן פול פירס היה בן 23-25) בוסטון הגיעו לפלייאוף פעמיים, כשהכי רחוק שהם הגיעו זה גמר המזרח ב-2002. באותו זמן, לבוסטון היו שני שחקנים עם 20 נק' למשחק או יותר (פירס ואנתוין ווקר) ואף שחקנים אחרים שהציגו מספרים דו ספרתיים. אם מוסיפים לקבוצה הזאת את שאקיל אוניל בתקופתו במיאמי, האם הם זוכים ביותר מאליפות אחת אם בכלל? לא בטוח בכלל, כנראה שלא, למען האמת.

ווייד איחד כוחות עם לברון ובוש ב-2010/11, כשהיה בן 29 והם נשארו יחד עד 2014, כשהיה בן 32. בתקופה זו של ארבע שנים, הם הגיעו לארבעה גמרים וניצחו בשניים. עכשיו זה מתחיל להיות קצת מוזר: פול פירס היה בן 29-32 בעונות 2006/7 עד 2009/10, אותן שנים שבהן כבר הייתה לו הרביעייה הגדולה בבוסטון – רונדו, ריי אלן, גארנט והוא עצמו – וזה החלק שקצת התבלבלתי בו. האם הוא אומר שאם היה לו את לברון ובוש במקום השלישייה הגדולה הוא היה זוכה באליפויות רבות יותר? או שהיה זוכה בהן אם היו מוסיפים לרביעייה הזאת את לברון ובוש (מן הסתם הם היו זוכים בכל האליפויות באותה תקופה)? לא ממש הבנתי את העניין הזה.

בכל מקרה, אפשר לסכם את האמירה הבאמת קצת מוזרה של פירס כהגזמה. ואני אפילו לא יכול להגיד שאני מופתע, כי פירס תמיד היה מאוד בטוח בעצמו, אולי קצת יותר מדי. אני לא חושב שפירס טוב יותר מווייד. אני גם לא חושב שלפירס הייתה קריירה טובה יותר מזו של ווייד. אבל, וזה אבל גדול, מה שאני כן חושב זה שההערכה שפול פירס מקבל אפילו לא קרובה בכלל לזו שהוא צריך לקבל כשחקן כדורסל בקרב קהילת ה-NBA, וזה מביא אותי לנושא הבא.

 

 

אף פעם לא ראיתי שחקן היכל התהילה, אול סטאר עשר פעמים, שחקן אול אן בי איי, MVP של הגמר, מקבל זלזול, כן, זלזול, בוטה כל כך מצד האוהדים. פול פירס בנה לעצמו תדמית "לא משהו" כפרשן ב-ESPN, אבל אנשים, אתם חייבים להתאפס על עצמכם. כן, לפעמים יש לו יציאות קצת שחצניות ולרוב הוא מציג דעות שונות וכביכול "לא נכונות" מפרשנים ושחקני עבר אחרים, אבל אנחנו מדברים פה על בן אדם שהשקיע ומשקיע את החיים שלו בכדורסל. שחקן שהמשחק היה הכול בשבילו. בספטמבר 2000, פירס נדקר 11 פעמים בבר בבוסטון, החלים, ושיחק את כל 82 המשחקים של הסלטיקס באותה עונה.

הוא לא מקבל שום קרדיט על מה שהוא עשה בעולם הכדורסל ובשביל בוסטון בפרט, איך הוא שמר עליהם בחיים לפני ימי הרביעייה הגדולה ועל החלק הגדול שלו באותה חבורה.

ולמה? אלוהים יודע. בגלל היציאות השנויות במחלוקת שלו? אני מודה, הוא טועה, וגם לא מעט. גם במקרה הזה של ווייד הוא כנראה טעה. אבל איך זה שונה ממקרים שלברון ג'יימס אומר שהוא השחקן הכי טוב בהיסטוריה? וכשקובי בראיינט אומר את אותו הדבר? וכן, אני כן משווה אותו ללברון ולקובי, כי זאת הרמה שלו. זאת הליגה שלו. יש לו את הלגיטימציה להגזים ולהעצים את עצמו, כי הוא הרוויח את מה שהוא השיג, עם לא מעט עבודה קשה, ואנשים (שהם לא אוהדי סלטיקס) לא מעריכים את זה מספיק.

 

אוקיי, אני אגיד לכם את האמת, לקח לי קצת זמן להירגע אחרי שכתבתי את הדברים האלה. המקרה של פירס קרוב לליבי כי אני מאוד מעריך אותו גם כשחקן וגם כבן אדם, ומעצבן אותי שהוא מקבל יחס לא הולם מצד האוהדים. אבל, כפי שאמרתי בתחילת הכתבה, עשיתי את כל מאמצי להרחיק את האהדה שלי כלפיו מהנושא המרכזי של הכתבה (ההשוואה שלו לדוויין ווייד), ואני מקווה שהצלחתי (תגידו לי אתם בתגובות!). אם אתם מחפשים סיכום לכתבה הזאת במשפט אחד, אז הנה לכם: פול פירס לא טוב יותר מדוויין ווייד, אבל בכל זאת הוא לא מקבל קמצוץ מכמות ההערכה שמגיעה לו.

תודה על הקריאה!

מנחם לס

בעל האתר, העורך הראשי, וכותב יומית - כל זמן שאוכל!

לפוסט הזה יש 23 תגובות

 1. יופי של פוסט, תודה רבה גדי.
  .
  שיכנעת אותי שוייד טוב מפירס, אבל האמת שזה לא משנה, שניהם שחקנים מצוינים, שניהם הגיעו להישגים מרשימים, ואני לא חושב שלא מעריכים את פירס, פשוט הכניסו לו כי דיבר לא יפה, וזה גם בסדר.

  1. תודה רבה, שמח ששיכנעתי אותך. ואין ספק ששניהם שחקנים ברמה מאוד מאוד גבוהה.

 2. פוסט מעולה
  אם פירס היה נשאר בבוסטון עד הסוף היה מקבל כבוד כמו….. דימיאן ליילארד
  🙂

  1. תודה רבה! אני לא חושב שזאת הסיבה לחוסר הכבוד כלפיו, אבל זה בהחלט היה משפר את מצבו (ומשמח אותי עד מאוד) אם הוא היה נשאר בבוסטון עד הסוף.

 3. פוסט מעולה
  ציינת שלברון אמר שהוא הg.o.a.t , הוא קיבל אש משחקנים ומפרשנים ואפילו גורדן בעצמו התייחס לנושא. אז כן, זה בעיה שאדם שהיה שחקן גדול מדבר על הגדולה של עצמו
  חז"ל אמרו – אין הנחתום מעיד על עיסתו. ופה בדיוק פירס ולברון נופלים

  1. תודה רבה! לברון הוא באמת לא דוגמה מצוינת כי הוא קיבל ויקבל אש על כל דבר שהוא אמר או יאמר בעתיד. אבל לא חסרות דוגמאות לשחקנים גדולים שלא חסכו במילים ולא חטפו על זה מי יודע מה. בכל מקרה, חז״ל צדקו!

 4. פירס היה אכבר אכבר שחקן.. ברמה בערך של וויד והיה ומעט פחות, אז ממש מעט פחות. סדרת הגמר של וויד מ-2006 נגד נוביצקי העלתה אותו לדרגות הגבוהות ביותר, באמת סדרת גמר ל‏פנתאון. הוא לא שיחק עם קונוסים והיה לו את פט ריילי על הקווים שזה, לפחות לדעתי הצנועה, שילוב מדהים של פופ, פיל ג׳קסון (מייקל וקובי), דון נלסון, צ׳אק דיילי וסטיב קר גם יחד. אולי מח הכדורסל הכי גדול שאני מכיר, זוכר ומעריץ.. ככה שהיה מי ״שיימקסם״ אותו.

  פירס/אלן/גארנט (רונדו) היו בקצה הסופי של השיא שלהם כששיחקו יחד ועדיין היו מדהימים וזכו באליפות מצויינת (על ראשי הדי גדול) והפסידו אחת שכמעט ולקחו..

  לסיום : לדעתי פירס לא ממש פחות טוב מווייד וזו בחירה מאד קשה, במידה וחייב ..

  אחלה נושא לכתבה .

  כיפים החבר'ה הכותבים הצעירים באתר .
  תודה רבה .

  1. תודה לך! אני מסכים שהפער ביניהם מאוד מצומצם, אבל כמו שאני אוהב להגיד: ווייד יותר טוב בקצת מאוד, אבל בבירור. אני לא חושב שפירס יותר טוב ממנו, אבל אני ממש לא חושב שהפער ביניהם מצדיק את המלחמה שהתחילו כלפי פירס ואמירתו.

 5. מצטרף למרות שמעליי על הפוסט ואלו שבטח עוד יגיעו.
  .
  יש לי מילה אחת, קצת מוזרה עם נקודות וסלאשים עבור פול פירס: http://www.hoops.co.il/?p=126320
  כן, מתן מדבר שם על אנטואן ווקר ולא פול פירס. אבל הרגש ברור – ווקר היה פינת האור הקטנה עבור אוהדי סלטיקס בתקופה קשה. הוא היה השחקן שהם חיפשו לראות. השחקן שהשאיר את החיבור למועדון בחיים. אני בטוח שפירס היה כזה עבור אוהדי בוסטון אחרים. במידה מסויימת, גם ווייד היה כזה עבור מיאמי.
  לא משנה לי מי מבין פירס ו-ווייד הוא מעט יותר טוב. לא מעניין אותי מי הצליח יותר תחת הנסיבות שהיו לו. בטח לא חשוב לי מי מהם היה מצליח יותר תחת הנסיבות של האחר בתנאי שהוא היה איכשהו שומר על האופי והיכולת שלו למרות המצב השונה.
  מה שאכפת לי זה ששניהם היו שחקנים שאוהדים התחברו אליהם. שחקנים שאוהדים פתחו טלוויזיה בשבילם. שחקנים שאוהדים מוכנים לכתוב טורים כאלו להגנתם.
  וחבל לי שיוצא שפירס מחוייב להילחם על המקום ההיסטורי שלו (גם אם הוא לא היה עושה זאת בצורה די טיפשית).

  1. אמת לאמיתה! שניהם שחקנים שמגיע להם כבוד ואהדה עד אינסוף! הבעיה היא, שאחד מהם מקבל אותם ואחד פחות 🙁 הפואנטה היא באמת לא מי יותר טוב, כי הרי שניהם שחקנים ברמה הגבוהה ביותר אי פעם, אלא לסדר משהו שאני מרגיש שלא נכון בחשיבה של אוהדי NBA רבים שלא מעריכים מספיק את פול פירס.

  2. הצטרפתי למחמאות, דאמיט.

 6. ב-2006/7 עדיין לא הגיעו גארנט ואלן אלא רק בעונה שאחריה.

  1. נכון, התכוונתי לתקופה הכללית

 7. גדי פוסט פשוט מצוין תמשיך לכתוב.
  פול פירס אמנם לא ברמת הגדולה של קובי ולברון אבל בשעתו הוא התמודד מולם בכבוד ויכל להם ברבים מהמקרים גם כשהיו בשיאם, ולכן גם לי חורה שבשביל להוכיח נקודה (שוייד גדול מפירס) אנשים מגזימים בחוסר ההערכה לפירס. מצד שני זה קורה הרבה למרבה האכזבה.
  וייד אכן גדול מפירס אך מגיעה לו הערכה גדולה יותר למעשיו למרות ואל אף אמירותיו מעוררות המחלוקת

  1. איתמר, סיכמת את המאמר שלי בפסקה! תודה, ואני כן מתכוון להמשיך לכתוב!

 8. יש הלימה מלאה בין מה שפירס אומר, לבין איך שהוא (ואותה סלטיקס של 2018 – 2012 שיחקו) שיחק –
  לא שם קצוץ על אף אחד.
  .
  אישית, אני מכבד גישה שכזו. זה היה האופי שלו על הפרקט –
  הוא שיחק מול הטובים ביותר, ולא הרגיש רגשי נחיתות אפילו לרגע. למה שנצפה שפתאום יתחיל להרגיש רגשי נחיתות כיום, כאשר הוא שחקן בדימוס?
  .
  (זה כמובן לא משנה את דעתי, ואת מה שאני מאמין שהיא דעתו של כמעט כל מי שלא מרכיב ביום יום זוג משקפיים עם זגוגיות ירקרקות –
  ווייד > פירס)
  .
  תודה, גדי. אחלה פוסט.

  1. תודה לך! וכן, פירס באמת היה טיפוס, ובכנות, אני לא יודע מי ציפה מטיפוס כזה או כל בן אדם בכלל להגיד בשידור חיי בטלוויזיה ארצית שהקריירה שלו עצמו פחות טובה מזו של שחקן אחר.

 9. הכל נאמר מעלי, ואתמול בדיון. פוסט מצויין. תודה. המשך לכתוב!

  1. תודה רבה מנחם! עוד תוכן בדרך!!

 10. אני מבין מה אתה אומר על פירס, אבל חשוב לציין שהוא אף-פעם לא היה השחקן הטוב ביותר בקבוצת אליפות ולא בטוח שהיה מסוגל לכך בכלל.
  גם לא הבנתי איך הוא בליגה של לברון או קובי – כמה גדולה הליגה הזו???

  1. בשיא שלו, הוא החטיף לקובי ולברון לא פעם ולא פעמיים. כמות הכבוד שמגיעה לו, שהוא הרוויח, כמעט שווה אם לא שווה לכמות הכבוד שלברון וקובי מקבלים. לפירס לא הייתה דרך קלה לאליפויות כמו קובי ולברון, בשיאו לא היה לא כוכבים לידו. אבל באותו שיא, הוא היה לתקופה מסוימת באותה רמה כמו לברון וקובי. כמובן שלברון וקובי הרבה מעל פירס בדירוג ההיסטורי, אין ספק. אבל אם משווים שיא עם שיא, פירס הרבה יותר קרוב ממה שנדמה.

 11. תודה גדי, ממש נהניתי לקרוא!
  מסכים עם זה שפירס לא מספיק מוערך, ועדיין בתור אחד שלא מחבב את האישיות של דווין וויד (לדעתי שחקן לעיתים מלוכלך, ומסוגל לפצוע בכוונה כשהוא בטרנס) אני חושב שיש למשחק שלו מין קסם כזה, מהסוג שמעולם לא היה לפירס. לי תמיד היה נראה שהוא רוקד עם הכדור, ועושה מה בא לו. מעולם לא ראיתי משהו דומה לזה.
  ובכלל, הוא יכול לפרגן לעצמו בלי להוריד מגדולתו של אחר. שחקן שמדבר בצורה כזאת, קשה לי להבין איך אפשר להעריץ את האישיות שלו…
  בכל מקרה פוסט נהדר, ומקווה לקרוא עוד ועוד מהגיגיך 🙂

  1. תודה רבה! אני גם לא ממש מחבב את ווייד בתור בן אדם, ועדיין עושה לי רע כשאני נזכר איך שהוא פצע את רונדו. אבל אתה צודק, יש בו משהו מיוחד, בדרך שהוא משחק. ההגדרה המושלמת לשחקן שאי אפשר להוריד ממנו על המגרש, אבל האישיות שלו ״ככה ככה״, בלשון המעטה. עוד שחקן כזה, אמנם בספורט אחר, אבל עוד אחד: כריסטיאנו רונאלדו בכבודו ובעצמו.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט