מה אוהבים המכבים? סיקור הנצחון של מכבי על מילאנו מההיכל / דור בלוך

מה אוהבים המכבים? סיקור הנצחון של מכבי על מילאנו מההיכל / דור בלוך

כשעה לפני המשחק הגעתי ליציע בו מוקצים מספר מושבים מאחורי בר שחור עבור התקשורת. אמצעי התקשורת הבכירים יושבים מקדימה והאחרים מאחור, באיזשהו הסדר בלתי כתוב ובלתי רשמי. הייתי הראשון להגיע מלבד פדרו, עובד יורוליג שהגיע כדי להסריט קטעים לקראת סרט שעושה היורוליג על האליפות של מכבי ב-2004, לפדרו זה יום חופשי והוא שמח מאוד להגיע למשחק בו הוא לא צריך לעבוד אלא רק ליהנות מכדורסל. לא תיקנתי אותו בנושא ההנאה.

העובדה שהייתי הראשון ביציע, לא הייתה מקרית, בקרב העיתונאים לא ניכרת התלהבות מיוחדת לקראת המשחק, העונה הארוכה וחוסר ההצלחה עושים את שלהם. שיחת היום היא המחלה של טייריק בלאק, ומלך הכיתה הבלתי מעורער הוא גלדסטון שמסתובב בחופשיות בין הפרקט ליציע, לבוש בחליפה כיאה למי שצריך להופיע בטלוויזיה הערב בהשוואה ליתר הכתבים של האתרים והתקשורת הכתובה שפחות מקפידים על הלבוש.

האולם הולך ומתמלא ועם הג'אמפ הראשון הוא כבר מלא כמעט לחלוטין, זה דיי מדהים כשחושבים על מה שהקבוצה מעבירה אותם בשנים האחרונות, אבל דומה שההגעה הזאת היא אינטואיטיבית, טקסית, היא לא נובעת מאיזו התלהבות גדולה מהקבוצה. זה בלט במיוחד בהצגת השחקנים כשהילד מוריאטי שזכה לכדור חתום מג'ייק כהן, זכה ליותר תשואות מכל אחד מהשחקנים שהוצגו. איפה זה ואיפה רפי גינת עם קפטן נאמבר 4 נדב הנפלד.

חלק יטענו שהסיבה היא שלשתי הקבוצות יש בחמישיות אותו מספר ישראלים (אגב, ההפרש באיטלקים הוא 1, לטובת מכבי), אבל כשזוסמן עולה קשה להגיד שזה מעורר התלהבות מיוחדת בקהל, ושלשה של ווילבקין, הלא אהוב במיוחד על ידי הקהל בשלב זה של העונה, מקבלת יותר תשואות מקליעה מוצלחת של זוסמן מתחת לסל. קיין פותח את המשחק חזק עם 5, אבל תהיות עולות לגבי מה יקרה כשטיוס יצטרך לרדת בהיעדר סנטר נוסף.

הקהל מגיב דיי באדישות להתרחשויות, והדבר היחיד שמוציא אותו מכליו זה עבירה בלתי ספורטיבית שנשרקה לקיין, אבל פסק זמן טלוויזיה וירדן קליינמן, חצוצרנית שמנגנת גרסת טראנס לרכבת לילה לקהיר מרגיעים את הרוחות. תופעה נוספת שבלטה בקהל, היא הבוז הגלוי לג'רלס גם בהצגת השחקנים וגם כשעלה לשחק, כיאה ליוצא ירושלים.

ניסיון גרוע לשלשה של אובריינט וזיופים שלו, של קלויירו ושל ווילבקין בהגנה, שולחים את האיטלקים ליתרון מוקדם. המאמן היווני של מכבי מוריד את שלושתם. אוברייאנט יורד אחרון לספסל ונראה עצבני מאוד. גם בירידה למחצית הוא ירד אחרון ועוד התווכח עם אנשי המזכירות, בהמשך נגלה שכנראה שזה מה שמכניס אותו לאלמנט שלו.

הגימיקים נעו בין תופעות משונות למדי כמו קליעה בשכיבה ממזרן לבין ניסוי על דברים שלא ממש מתורגמים היטב לעברית כמו ה-kiss cam. בחזרה למשחק, שלשות של רול ואוברייאנט מרימות את הקהל, פיאנג'יאני, שיודע דבר או שניים בהלכות יד אליהו, לוקח פסק זמן. אם יש מישהו להתחבר אליו במכבי הנוכחית זה ג'ון די שהולך ומתעצב להיות שארפ החדש: מעיק בהגנה, קולע שלשות ולוקח הכול ללב. הכרוז מתלונן ששקט לו, ואחר שקוזמינקס קולע שלשה חופשית וטיוס עושה צעדים מיד אחרי, האווירה היא של בית קברות. זוסמן זורק כדור לטיוס שהולך החוצה, טיוס במחווה יפה לוקח אחריות על הטעות. בכלל זאת אחת הגרסאות הפוזיטיביות ואכפתיות של טיוס שאני זוכר.

שלשה של ווילבקין במהלך שהלך לשום מקום, מורידה את מכבי למחצית בפיגור מינימלי, ולמחצית השנייה הקבוצות עולות כשבערך 30% מהקהל עדיין במזנון ובשירותים למטה.

זה כמובן היה הערב של אוברייאנט. ברגע שהשלשות שלו התחילו לצלול, המהלכים בין שניים שלו עם ווילבקין הפכו לבלתי עצירים ואפשרו למכבי להחזיק יתרון קטן לאורך השלבים המכריעים של המשחק. לקראת הסיום הקהל מתחמם, בעיקר במהלכי ההגנה של מכבי. הסיום היה מותח ומאוד לא איכותי, ואך סמלי שהמשחק הוכרע בהחטאה ולא בקליעה.

אז מה אוהבים המכבים? זה לא ישראלים, ולא כדורסל יפה, לא גימיקים מאמריקה ולא פרסים מלהיבים.מה שרוצים המכבים, מה שמלהיב אותם ומעלה את הדציבלים באולם זה דבר אחד: ריחו המשכר של הניצחון, האמונה בסיכוי להצלחה, תנו להם את זה, ותקבלו את האולם הכי חם באירופה.

לפוסט הזה יש 10 תגובות

 1. תודה רבה דור .
  סיכום שלי משחק הכנה טוב לקראת קרב הגביע ביום ראשון מול גודס העוזר המיתולוגי .
  אשר למאמן היווני 2 תובנות
  1. הבטיחו לנו מאמן הגנה ….
  2. ישנם החלטות שלא מובנות לי בשום צורה שהיא ליווני היה יותר מזל מצביקה שעשה את אותה החלטה טיפשית לפני יותר מ 20 שנה שנגמרה בסל של קרסב .
  זה אולי שווה פוסט אבל בואו רגע ננתח הגיונית שני תסריטים
  כאשר אתה ב +2 וכדור אחרון של היריבה.
  תסריט 1 :
  לנסות להרוג את השעון לשמור חזק ולעשות עבירה בטווח של 5-10 שניות לסוף.
  כאן במקרה הרגיל ישנם 2 תסריטים משנה סבירים
  א. השחקן שהולך לזרוק יחטיא לפחות כדור אחד (באופן גס לפחות 30 אחוז )
  ב. השחקן שהולך לזרוק יקלע את שני הכדורים ועדיין הכדור האחרון אצלך .
  ואז במקרה הטוב אתה מנצח במקרה הרע אתה הולך להארכה .
  נכון יש כל מיני דברים בלתי צפויים כגון ר' התקפה איבוד כדור וכו'.
  אבל בגדול יש לך באופן סט' פשוט
  60 אחוז לנצח ללא הארכה
  90 אחוז לא להפסיד לפני הארכה
  מה שנקרא תיקו בכיס .

  תסריט 2 :
  לסמוך על ההגנה ולתת לקבוצה השנייה לזרוק .
  אם הקבוצה השנייה תלך לשלשה יש לה 35 אחוזי הצלחה (ומעלה)
  ואז 2 אופציות סבירות
  1. הכדור נכנס והפסדת ללא כל יכולת להגיב
  2. הכדור יוצא החוצה וניצחת (בהנחה שלקחת כ"ח )
  במילים אחרות
  יש לך
  65 אחוזי ניצחון
  35 אחוזי הפסד
  (בהנחה שהקבוצה השנייה הולכת לשלשה )
  במקרה שהקבוצה השנייה הולכת פנימה
  המצב הוא בערך 50 אחוז לניצחון
  35 אחוזים להארכה
  15 אחוז להפסד של סל +עבירה.

  בשורה התחתונה אי עשיית עבירה גורמת ל
  א. ליותר סיכוי להפסיד (בטח ב 40 דקות ) הרבה יותר
  ב. למצב בו שום דסר לא תלוי בך כי שמישהו זורק שלשה גם אם קשה אין לך מה לעשות חוץ מלהתפלל

  היום הזריקה הייתה טובה מאד עם לפחות 40 אחוזי הצלחה מהעמדה
  למזלה של מכבי הכדור יצא החוצה אבל התובנה לא משתנה.
  שיקול דעת לקוי ולא סביר באופן קיצוני של המאמן .

  1. בגדול מסכים איתך
   אבל כשזה יורוליג והדקות האחרונות גם ככה לא משהו אני באמת יכול להבין את החלטה.
   במיוחד אם אתה סומך על השחקנים שלך מבחינה הגנתית (וכבר ראינו את זוסמן מנצח משחק עם חסימה)
   מה גם שככה אתה משדר לשחקנים שלך שאתה סומך עליהם שידעו לנצח את המשחק דרך ההגנה ויש מצב גדול שהרווחת אותם להמשך העונה
   בדיעבד בודאי שזה מהלך טוב
   כמובן שאם הזריקה נכנסת היו הורגים אותו

 2. תודה על אחלה סיקור
  האמת שבהתחלה הייתי חלק מהזרם שאומרים שאובריינט שחקן בלי שכל וכו
  אז יכול להיות שזה נכון אבל זה לא משחק ראשון שהוא מנצח למכבי ובכל מקרה הוא נותן את כול כולן על המגרש וזה לבד גורם להתחבר אליו

כתיבת תגובה

סגירת תפריט