אולי הפעם? העתודה היום בגמר / ערן שור

 

על הניצחון הנהדר אתמול בחצי הגמר אין מה להכביר במילים. בטח כבר ראיתם, וגם אם לא ניתן להשלים בערוץ של פיב"א או לקרוא על זה בערך בכל העיתונים והאתרים. זוסמן, אבדיה, בריסקר ובני עם עוד משחק נהדר.

רק נזכיר שזו הפעם השלישית בטורניר הזה שבה אנחנו מנצחים נבחרת אירופאית בכירה (קודם יוון וספרד) ביותר מעשרים, כשבעצם בשלושת המשחקים זהות המנצחת לא הייתה בספק כבר במחצית. דומיננטיות מוחלטת כזו לא הייתה לשום נבחרת עתודה שלנו בעבר, מה שבהחלט מספק אופטימיות לגמר היום.

קצת פחות מעודדת היא העובדה שקרואטיה היא כנראה באמת הנבחרת החזקה בטורניר לצד ישראל (ואולי ליטא, שהודחה במפתיע בשמינית). הקרואטים עוד לא הפסידו בטורניר (אנחנו כן, לגרמניה במשחק הראשון) והגיעו עם ההרכב החזק שלהם. נבחרת מאוזנת מאוד, עם חלוקת דקות טובה ושבעה שחקנים שקולעים לפחות 7 למשחק. בלי כוכב גדול, אבל משחקים קבוצתי, וכמו ישראל לא תלויים יותר מדי באף אחד מהשחקנים.

אפרופו החוזק היחסי של הנבחרת, בימים האחרונים שמעתי לא מעט את הטענה שאנחנו מצליחים כאן רק בגלל שלישראל אכפת מהטורניר הזה ולאחרים לא, ולכן הם לא שולחים את השחקנים החזקים שלהם. עד כמה זה נכון? כתבתי באחת התגובות לטור הקודם שיש בזה לפחות גרעין של אמת.

צרפת למשל בהחלט חסרה לא מעט שחקנים שהיו יכוללים לככב כאן. זה כולל את נטיליקינה, דומבויה הצעיר (בגיל של אבדיה), שהיה נהדר באליפות הנוער (צרפת זכתה) ומיועד להיבחר גבוה בשנה הבאה, וגם קיליאן טילי מגונזאגה, שהיה השחקן הכי טוב של הצרפתים בשנה שעברה באליפות העולם עד גיל 19 (כישרון של סף סיבוב ראשון). בנוסף, גם ג'יילן הורד (אולי סיבוב ראשון בדראפט שנה הבאה) ואיב פונס הם בהחלט כשרונות בולטים משנתון 99'. צרפת גם יכלו בעיקרון להביא כמה גארדים מעולים בני גיל של אבדיה, שכיכבו השנה בנבחרת שלקחה את הכסף באליפות העולם עד גיל 17. קיליאן הייז למשל, בהחלט היה יכול כבר להשתלב מצויין ולעזור לנבחרת הבינונית הזו. בקיצור, זו מדינת כדורסל עם עומק משמעותי ביותר, בלי ספק המוכשרת והעמוקה ביותר באירופה. מול ההרכב הכי חזק שלהם אין לנו מה למכור (ונדמה לי שגם לא לאף נבחרת אחרת באירופה)..

גם גרמניה בפירוש יכלה להעמיד נבחרת חזקה יותר — למשל בונגה שנבחר בדראפט על ידי הלייקרס או אייזייה הרטנשטיין מהג'י ליג (נבחר על ידי יוסטון בשנה שעברה). יש לגרמנים גם כמה כשרונות צעירים יותר שיכלו אולי לעזור.

בליטא חסרים שני השחקנים הכי טובים — סדקרסקיס וקולבוקה (בחירת סיבוב שני השנה).

בסרביה לא משחק בורישה סימניץ', אולי השחקן הטוב באירופה מבין ילידי 1998.

אבל לגבי נבחרות כמו יוון, ספרד, איטליה, וקרואטיה, אצלן דווקא לא ידוע לי על כוכבים גדולים שהחמיצו את האליפות הזו. אולי ניקו מיניון האיטלקי/אמריקאי.

 

בקיצור, לא כל הנבחרות הגיעו עם ההרכב הכי חזק שלהן (אנחנו דווקא כן). אבל לדעתי זה לא ממעיט מההישג ולא צריך להפריע להנאה מהנבחרת שלנו ומאיך שהיא נראית. אם כבר, אפשר להיות גאים על ההתייצבות של השחקנים המובילים שלנו והרצון לשחק בנבחרת. גם לא נכון שהאחרים מזלזלים. זה די טבעי ששחקנים מסויימים, שכבר נמצאים בפנקסי הסקאוטים, וחלקם כבר מועמדים להיבחר בדראפט (או שכבר נבחרו) לא מגיעים לאליפויות הגילאים הצעירים יותר. אבל אלו שכן מגיעים רוצים מאוד לנצח ולהוכיח את עצמם.

 

אז מה יהיה היום?

עבור נבחרת העתודה של ישראל, זה גמר אירופאי רביעי. ב-2000 הנבחרת הנהדרת של בורשטיין וגרין הפסידה לסלובניה מסל בשנייה האחרונה. ארבע שנים מאוחר יותר, הלפרין ולימונד (וגם אליהו) נוצחו שוב בשניות הסיום על ידי סלובניה (אם אני זוכר נכון, החלטת שיפוט מעוררת מחלוקת על עבירת תוקף ללימונד גמרה את הסיפור). לפני שנה, כזכור, זה נגמר בהפסד מבאס ליוון הביתית.

קשה מאוד לנבא איך המשחק היום יתפתח. אישית, באמת שלא אתאכזב יותר מדי אם שוב נפסיד בגמר. כן, זה נכון שנהיה אז 0 מ-4 בגמרים. אבל אנחנו גם 4 מ-5 בחצי הגמר, כך שבעיני זה לא יראה על "לוזריות" (מונח מפוקפק בפני עצמו, כמו שגיא אוהב לציין). וכמו שכבר כתבתי בשנה שעברה, אני נהנה מאוד מהדרך ומהרגע, ובעיני זה כאמור לא פחות חשוב מהתוצאה הסופית או מה-"מה ייצא מהם" בסופו של דבר.

ובכל זאת, יהיה כמובן נחמד מאוד להביא זהב הבייתה לשם שינוי. ראוי לציין שזה עוד אף פעם לא קרה לנבחרת כדורסל שלנו באירופה, בשום אליפות גילאים.

הימור? יש לי דווקא הרגשה טובה. משהו מיוחד בנבחרת הזו ובחיבור שלה. ואולי פשוט הגיע הזמן?

לפוסט הזה יש 50 תגובות

 1. מאמין שהילדים יעשו את העבודה הפעם.
  המחוייבות הזו להגנה, ובמיוחד ברבע הראשון, כשבית הלחמי מטריף אותם כל פעם שהם קולעים סל לחזור מהר להגנה, לא נותן להם שנייה לנשום בשביל לא לחטוף סל מהיר, זה מה שיביא את הגביע לראשונה לישראל. אף קבוצה לא תנצח מול מחוייבות כזו כמו שרינו אתמול במשחק.
  רק ב 3 דקות האחרונות כשהמשחק היה באמת בכיס בית הלחמי הרשה לעצמו לנוח.

 2. תודה ערן.בתור אחד שזוכר את כל ארבעת ההעפלות לגמר אז באמת מאז הנבחרת המדהימה של בורשטיין ב2000 אני לא זוכר נבחרת כזאת עוצמתית וטובה.
  מאוד מקווה שהפעם נעשה את זה.מבלי להכיר את קרואטיה נראה לי שמשחק רגיל של הנבחרת אמור להספיק.
  לגבי החוסר של שחקנים אז האמת שממה שכתבת חוץ מצרפת וסרביה(שלדעתך באמת שחקן שאמור להיות כוכב)כל השאר זה לא חיסורים משמועתיים שאמורים להשפיע.
  מה שכן מוזר שהגרמנים לא הופיעו בהרכב הכי חזק שלהם

  1. מקווה שאתה צודק.

   לגבי החיסורים, גם אלו של גרמניה וליטא משמעותיים מאוד. בגרמניה ניתן לומר שהשניים שהזכרתי הם שני השחקנים הטובים ביותר בשנתונים 98 ו-99. בליטא, סדקרסקיס וקולבוקה שניהם שחקנים ברמה גבוהה מאוד יחסית לגיל — שניהם גארדים/סמול פורוורדים באיזור ה-2.05 עם קליעה טובה (בעיקר קולבוקה) ויכולת ליצור לאחרים (בעיקר סדקרסקיס). כרגע הם לדעתי בערך ברמה של זוסמן ואבדיה, אולי אפילו יותר טובים.

 3. תודה, ערן. הפוסטים שלך משלימים את החסר, ותורמים המון לחוויית הצפיה של הצופה הלא בקיא (כמוני).

  מבעד לעין לא בקיאה, אני חושב שיש משהו בנבחרת הנ"ל שלא היה בנבחרות קודמות –
  שיטה.
  הגנה טובה מאוד שמונהגת על ידי הלחץ שהגארדים מפעילים.
  התקפה שמחפשת את הזריקה הנוחה (הרבה מבטים פנויים מהשלוש), ולכן (כמו שכתבת), לא תלויה ביום של שחקן כזה או אחר.

  אין לי מושג מי (אם בכלל) מבין שחקני הנבחרת יהפוך לשחקן בוגרים לגיטימי,
  אבל מי מהם שתצלח דרכו, ירוויח מהניסיון שהנבחרת הזו מלמדת.
  כמו שכתבת –
  אני לא מאמין במושגים "ווינר" ו-"לוזר". אני מאמין בעבודה קשה, התמדה, וביטחון עצמי.
  כל אלו דברים הניתנים ללמידה. כאשר שחקן משחק במסגרת שכזו, ש-"מלמדת אותו" לנצח, אז את השיעור הוא לוקח אתו גם קדימה בקריירה שלו.

  אז –
  שוב, תודה.
  ושיהיה בהצלחה לנבחרת!

 4. תודה על העדכונים ערן וכתוספת לברץ' אריאל בית הלחמי אחד המאמנים הפחות מוערכים פה, העבודה בעתודה מצטרפת לעבודה הנפלאה בשנתיים האחרונות בגלבוע.

 5. נהדר. ראיתי אתמול את הקרואטים ולא התרשמתי כמו שהתרשמתי מנבחרת ישראל.
  אנחנו רואים שיטה מודרנית של דחיפת הכדור קדימה ושלשות כפילוסופית משחק – ואת זה אני אוהב מאוד, בעיקר על רקע האימפוטנציה של הנבחרת הבוגרת בתחום הזה, והראיה שיש כרגע שחקנים עם סט כישורים שמתאים לסגנון משחק כזה.
  בהצלחה היום

  1. אפילו רואים קלעים טובים (בריסקר,זוסמן,אבדיה,בני) שזה דבר שהפך למצרך נדיר בשנים האחרונות אצל כדורסלנים ישראלים

 6. הישג בהחלט נהדר של הנבחרת. אם יזכו זה בהחלט יהיה הישג אדיר.

  מה שיותר חשוב זה מה יקרה עם השחקנים לאחר מכן. וכמה מהם באמת יתפתחו לשחקנים משמעותיים בליגה הראשונה או בכלל יפתחו קריירה מקצוענית.

 7. בהצלחה לנבחרת !!!
  הלוואי ויהיה זהב היום
  מגיע לשחקנים והמאמן שמראים שיטה, מחויבות פרגון ונותנים את התחת

  שיטת משחק מודרנית עם הרבה תנועה ושלשות (ג"ס ?)
  מסתיר את החסרון הקבוע שלנו בגובה ואתלטיות בתוספת חשובה של שחקנים שיודעים לקלוע
  כל הכבוד לבית הלחמי !

 8. יקחו, לא יקחו סוגיה פיות בוערת. השאלה מה נעשה עם כל הטוב הזה הלאה?
  האם לא הגיע הזמן להתנהלות אחרת בהנהלת האיגוד באופן שיאפשר לשלב בבוגרת את הטובים ביותר? באופן שירצו לבוא ולשחק למען המדינה? אז נכון שטיוס וליף לא בדיוק מדקלמים את מגילת העצמאות ועדיין – חמישייה של בלאט, קולשוב, כספי, ליף וטיוס עם גיבוי של מקל טימור, דאוסון, כהן שגב נמרוד לוי ושילוב הדרגתי של זוסמן ואבדיה יאפשר לבשל נבחרת שהבסיס שלה ( אבדיה ליף זוסמן קולשוב דאוסון בלאט + מתאזרח תורן תותח) יכול להביא אותנו לשיאים שהכדורסל שלנו טרם ידע

 9. תודה ערן, מעולה.
  צפיתי במשחקים ששודרו של הנבחרת שלנו והאחרות. למי שמחפש המשכיות בבוגרים (בנב"א?) אז לישראל אין הרבה מה למכור מבחינת אתלטיות. אבל היכולת הקבוצתית וההגנה מחפות על כך.
  מסגרת העתודה היא ההפך למה שקורה בנב"א – מאוד יפה לראות את החברה הצעירים האלה נלחמים, בלי שמות מפוצצים, ובדרך כלל לא נותנים לכוכב לשחק עם הראש בקיר אלא מניעים את הכדור. מעין משחק קולג'ים כזה. ואז כששחקן משתטח על הרצפה באים לתת לו יד גם שחקנים מהקבוצה היריבה. כדורסל של פעם, פשוט תענוג גם אם לפעמים חוסר הכישרון ממש כואב בעיניים (חוסר יכולת לשים לייאפ, שלשות ששוברות את הקרש, מרכזים בגובה דשא, איבודי כדור שלומיאליים, . . .)

 10. לדעתי בליגת העל צריכים להיות שני זרים לקבוצה.
  כיום ליגת העל משמשת כליגת התפתחות נוספת לאן. בי. איי.
  קבוצה שרוצה להתחרות באירופה, שתעמיד קבוצה נוספת (רעיון של מכבי ת"א בעצמם).

   1. אז תקים ליגה שבה אמריקאים שלא הצליחו להגיע ל-נבא מקבלים צ'אנס לקושש כמה דולרים בליגה נטולת הגנות ותחרותיות אמיתית ומחליפים קבוצה כל שנה, מול קהל שלא ממש מתעניין בהם ובקושי יודע איך קוראים להם. אה, בעצם יש כבר כזאת, הג'י ליג.

    במחשבה שנייה, יש עוד איזה 40 כאלה, פרושות על פני אירופה ואסיה. נראה לי שאם תיפול מחר על שידור בטלוויזיה של משחק בין אילת לראשון, תצטרך להיעזר בשלטי הפרסומת כדי להבדיל בינו לבין משחק בליגה האיסלנדית הראשונה…

    וברצינות, בחיי שאני לא מבין מה הטעם בליגה "ישראלית" עם שישה-שבעה זרים (ועוד שני מתאזרחים) לקבוצה. מישהו באמת נהנה מזה? כמה אנשים באמת מתחברים ככה לקבוצה ה"מקומית"?

    1. רק אוהדי מכבי שמתעקשים שההצלחה ביורוליג (ליגה פרטית שאין לאלופת הליגה הישראלית אפשרות להגיע אליה אם לא קוראים לה מכבי תל אביב) מרימה את הזקפה הלאומית

    2. כל הטענות ועוד שלא נאמרו נכונות.
     חוץ מהקטע על ההזדהות. חלק משונה וקיצוני באתר מחבב את ה-NBA. אני תומך בדנבר בגלל בחור סרבי גבוה שבעולם מקביל הוא ואחיו מנערים בעלי בסטאות בשוק המקומי עבור פרוטקשן. את גולדן סטייט בגלל צמד אמריקאי יינג-יאנג של קלעים עילאיים בנים של שחקני כדורסל. מעריך לוחם טונגני-אנגלי ענק שמשתמש לעיתים בשם פונאקי. מבין שחקנים שגדלו בגטאות בעוני וחוסר מוצא שבחיים לא אכיר, לא משנה עד כמה עברתי בחיים, כמו באטלר ודאן.
     למה שאני לא אתחבר לקבוצה שיש בה אנשים כאלה? למה תעודת הזהות חשובה? ומה אם במילווקי יחליטו שהם לא מבינים למה יווני מככב בקבוצה המקומית שלהם?

    3. אני מאד מתחבר ונהנה ויש רק עלייה בקהל. לא יודע מה אתה מדבר. מי אתה חושב יבוא לראות 5 נגרים ישראלים מול 5 נגרים ישראלים? האמריקאים האלומשלא הצליחו באןביאיי כמה רמות מעל כל ישראלי פה.

 11. הרגשה עילאית כשישראל מגיעה לטופ. יש לי מין רושם כזה (ואני מודה: לא ראיתי מאומה; רק מסתמך על הכתבות של ערן) שהפעם, הנבחרת הזאת תמשיך כמין יחידה ויום אחד תהפוך לנבחרת ישראל מצליחה מאד!

 12. נהדר לראות איך כל קוטלי הכדורסל הישראלי ומבכיו, אנשים שרק לפני שלושה חודשים לעגו לשחקנים שלנו וזלזלו בהם, קופצים פתאום על עגלת ההצלחה ומאיימים לקפוץ לבריכה במקרה של ניצחון כאחרונח אוהדי ההצלחות.
  בהצלחה לנבחרת

  1. זה לא סותר אחד את השני. כדורסל הבוגרים בישראל הוא פח זבל. גם השחקנים שהיום מככבים בעתודה לא יגיעו רחוק כנראה לצערי.

   בעתודה אנחנו עוד טובים אז כיף לאהוד אותם.

    1. אהבתי את קטש ועדי גורדון. שונא את מקל והלפרין פשוט לא מתחבר אליהם ובלי קשר הם נגרים וחלשים והמאמי של התקשורת בארץ והפנים של דור הכשלון הזה. שהם יעלמו מהנבחרת אולי יתחיל להיות טוב.

  2. דוקא אני מרגיש שהרבה מזלזלים בהישג הכריחו שנבחרת בוגרת סוכה באליפות אירופה אז כולם אומרים הצרפתיים הספרדים לא באו ים ההרכב החזק שלהם. בולשיט

 13. זה לא שישראל מתיחסת לטורניר הזה ביותר רצינות מהשאר.
  כולן באות כדי לנצח פשוט הן באות מראש בלי השחקנים הבכירים כי טורנירים כאלה נועדו לתת לשחקנים פחות ידועים במה להראות מה הם שווים לכן בדרך כלל לא נראה שחקנים שכבר משחקים דקות רציניות בבוגרים בטורניר כזה זה לא ממעיט מההישג של הנבחרת רק מדגיש שיש כאן כישרונות שאף אחד לא שמע עליהם כי הליגה עסוקה באיך לתת למכבי /ירושלים מה שהיא רוצה

  1. חלק מהנבחרות, לא כולן, וחלק מאלו יש להם מעט שחקנים בכירים וכולן חוץ מצרפת אין כמות ממש משמעותית של כאלו והנצחונות במעל 20 הפרש זה אומר שהנבחרת הזו מצוינת וגם אם כל הנבחרות היו בהרכבן החזק היא עדיין הייתה מהנבחרות הצעירות גם אם סיכויי הזכייה ואולי אף ההגעה היו נמוכות.

 14. זה יפה שכוכבי העתיד של הנבחרת הם דוסון, בריסקר, אבדיה וליף. כן ירבו. בפרצוף של הבית הגזעני.

 15. איזו מחויבות בהגנה. מזמן לא זוכר כזו נבחרת של פייטרים.
  לקרואטים יתרון סייז עצום, אין ברירה, רק לנשוך.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט