חדשות הטניס – סיכום עונת נשים – פרידה מהיגינס – ראפא #1

חדשות הטניס – סיכום עונת נשים – פרידה מהיגינס – ראפא #1

חלפה לה עוד עונה. והשבוע אסכם את עונת הנשים. רבים מהקוראים מסייגים את טניס הנשים כנחות מטניס הגברים. טניס הנשים הוא ספורט שונה מטניס הגברים. הכדור זז לאט יותר מצד אל צד, ומשחק טקטי ויידי טניס באים יותר ליידי ביטוי. ישנם תקופות בהן טניס הנשים מעניין יותר מטניס הגברים (סוף שנות ה-90 ותחילת המילניום) ויש את התקופה הנוכחית.

השנה פתחה את השנה מדורגת ראשונה. קארבר. ישר על ההתחלה סארינה חלפה על פניה ואז פרשה מייד לאחר האוזי אופן. עונת דשא מצויינת ובכלל תקופה מופלאה של גאבינה מוגרוזה קנתה לה את המקום הראשון קצת לפני הUS OPEN. אותו היא הפסידה מייד לרוליין פילסיקובה. תוצאות יציבות של האלפ הביאו לה את ההובלה. והביאו למצב שלטורניר סוף השנה הגיעו ששת הראשונות עם מעל ל 5000 נקודות שלהאלפ במקום הראשון 6000 בלבד.

את הטורניר נצחה ווזניאקי מול ויליאמס. 6:4 6:4

אלו תוצאות 2017

WTA      
winsLOSTPOINTSGAME PLAYEDMONEY EARNRANKING
Halep44156175594.3M1
MUGURUZA46196135654.8M2
WOZNIACI5220601572$2.5m3
PLISKOVA51165730672.9M4
VENUS3512559747$4.4M5
SVITOLINA52125500642.9M6
Oztapenko47185010653.6M7
GARCIA46204420662.9M8
TITLESFinalistSFTurniment playedRATIORANKING
Halep1421875%1
MUGURUZA252171%2
WOZNIACI2602372%3
PLISKOVA342076%4
VENUS0221674%5
SVITOLINA511981%6
Oztapenko2142172%7
GARCIA222470%8

ממבט על ה DATA. יש כמה דברים מעניינים:

(1) את השנה הכי טובה היתה לדעתי לוונוס ויליאמס. הגיע לגמר באוזי אופן, וימבלדון, חצי ב US OPEN וגמר סוף השנה. בגלל סוג המשחק וונוס מקבלת בטורנירים הגדולים עוד יום מנוחה והיא עדיין מספקת את הסחורה ומנצחת מדורגות טופ 8 על בסיס קבוע בגיל 38! השתתפה בהכי מעט טורנירים ועשתה כמעט הכי הרבה כסף (ווימבלדון משלם הכי הרבה מכאן ההפרש מול מוגרוזה)

(2) 7/8 הטניסאיות עברו את ה 5000 נקודות. ההבדלים ברמות פה הם זניחים כל אחת יכולה לנצח כל אחת! ולכן העניין המוגבר בסבב ה WTA.

(3) גרסייה עשתה את הריצה שלה מחודש ספטמבר (נצחה את סין והונגקונג) והגיע עד חצי הגמר. צפו לעונת 2018 מטורפת של גרסיה.

(4) סוויטולינה היא ווינרית על. מחזיקה את אחוז הנצחונות הכי גבוה ונצחה כרבע מהטורנירים שהשתתפה בהן. למעשה מנצחת כמעט כל טורניר 250 שהיא הולכת עליו… נופלת בעיקר מול הטופ 8. אם הייתי עושה את דירוג הטוטסטורון לסוויטולינה הייתי נותן את הגביע.

(5) האלפ,  ווזניאקי וסיבליקובה – אי של יציבות. מגיעות לשלבים הגבוהים כמעט בכל טורניר. האלפ הגיע בנוסף לעוד 5 רבעי גמר שזה לא בטבלה, ולמרות מיעוט גביעים היציבות שלה הביאה לה את המקום הראשון.


MY SWEET LITTLE CUP CAKE

את הרבע שעה תהילה שלי, קיבלתי בשנת 2005!  במשחק של היגינס בהפסקה בין המשחקונים נעמדתי על הכסא וחבר שלי מארק ג'ייסון צעק בכל גרונו להיגיניס: MY SWEET LITTLE CUP CAKE! המצלמה היתה על הפנים שלנו, והייתי הגיבור של המשרד לחצי שעה בערך..( הנה הסיפור המלא מטור שלי מ 2014 ! )

מרטינה היגינס היא הסיבה שאני אוהב טניס כל כך! בסוף שנות ה-90 הייתי בשנות ה-20 לחיי. מיואש מכדורגל וסובל מכל רגע של סרב וולי טניס. ואז הכיע מרטינה! ילדה יפה בת 15(!!!) שיידי הטניס והחוכמה על המגרש נצחו בשבילה את כל ההירכייה של הטניס הנשי. היא פשוט הבינה את הזרימה של המשחק ברמה אחרת לגמרי ממה שנראה לפני זה.
גם את המתקפה של האחויות ויליאמס היא הדפה היטב עד שסארינה העזה להגות חזק יותר והפכה לסארינה שאנו מכירים היום, או שאולי סארינה החליפה את הוילסון הקלילה שלה ברקטה כבדה יותר??? (שאלה לעכברי טניס כבדים – האם סארינה חייבת את הפריצה שלה לציוד ולחוזה עם וילסון?)

הנה משחק שלהם כנערות

מה שמדהים בעייני, זה שלמרטינה אין שום נשק על. הסארב שלה הוא ברמה של קאנטרי קלאב. אבל הידיים והראש.. היא פשוט ברמה אחרת. הנה היא מייבשת את הנערה החדשה בשכונה. וונוס..

מול העוצמות של הוויליאמסיות של שנות ה-2000 היא כבר לא הצליחה לעמוד. אז היא פרשה פעם ראשונה. היא חזרה לסבב בשנת 2005 והגיע לטופ 10.
המשחק שאני ראיתי מול איזה איטלקיה בסיבוב שני של האוזי אופן. היריבה הפציצה אותה והייתה הרבה יותר חזקה. היגינס נצחה כי היא עמדה המקום הנכון כל הזמן. (קצת מזכיר את הטניס של אגא ראדוונסקיה) . אז היא נתפסה עם קוקאין באף. היא ערערה. לפני הערור היא שוב פרשה, ארגון הטניס לא עשה לה כלום.. ואז היא חזרה לפני כמה שנים לזוגות. ובזוגת שצריך לשמור רק על חצי מגרש ויש פחות מקום לעוצמות היא נצצה ונצחה כל דבר שזז. במעורבים ובנשים. היא סיימה את הקריירה כמקום ראשון בעולם הזוגות.

הנה ה SCORE SHEET שלה:

טניס יחידות

1997 מושלמת! 3 מייג'ור וגמר RG.

6 תארים סלאם (רק את הצרפתי אין לה)

2 תארי סוף השנה

מקום ראשון מגיל 17 !

בזוגות:

13 סלאמים! + 3 תארי סוף שנה
9 סלאמים בזוגות מעורבים

ועוד איזה תוארונצ'יק .

בשנת 2001 לקחה יחד עם הילדון רוג'ר פדרר את התואר בפרת'. זה הפעם הראשונה שפדרר לקח איזהו תואר בבוגרים, והוא מתאר את החוויה של לשחק טורניר עם היגינס בתור הזרז שלימד אותו מה צריך לעשות בשביל לנצח טורניר מהתחלה עד הסוף.

אני חייב להיגינס את אהבתי לטניס. אם לא מרטינה כנראה שהטור הזה לא היה נכתב.

ראפא מקום ראשון לשנת 2017 !

בטניס בנים. רוג'ר עשה רוג'ר וניצח את בזל אחרי מותחן בגמר מול דלפו. מייד אחרי הגביע ולפני טקס הפיצה, פדרר הודיע שהוא לא יעשה את פריז.. והוא משאיר לראפא את המקום הראשון ללא תחרות. גבירותי ורבותיי ראפא מקום ראשון לשנת 2017.

כמובן שלא הייתי פד-הד אם לא הייתי מייד מחשב את הסיכויים של פדרר להגיע למקום ראשון… הנוסחה שלי היא.. פדרר מנצח את טורניר סוף השנה. ראפא נופל מול דל פו בפריז. ראפא מגיע רק לרבע הגמר בAO ופדרר שומר על התואר , למרות שמאריי ונובאק מצטרפים. באנג! פדרר מקום ראשון.

בכל מקרה פדרר יגיע ל 10000 נקודות השנה ואפילו יפסיד את הניקוד על AU ומיאמי-קליפורניה עדיין הוא יהיה 6000 נקודות ומדורג שני לקראת ווימבלדון 2018. מהמקום השני הוא יראה את ראפא רק בגמר. ואילו נובאק/מאריי שייאבדו דירוג לגמרי יאלצו לשחק מול 5 מדורגים טופ 20 בדרך לתואר. משימה כמעט בלתי אפשרית לשחקני מומנט כמו מארי/נובאק.

אבל נעזוב את רוג'ר בצד. ראפא מציג שנה מצויינת הוא גילה את המשחק שלו מחדש. תנועה לרשת לסגור נקודות. סרב מסובב לפינות , והוא קורא את המהלכים עוד לפני שהם קורים.

הנה המשחק מאתמול מול צ'ואנג.. (שימו לב לתנועה של ראפא מרגע שהיריב מתמקם לחבטה. הוא כבר בדרך לסגור את המגרש)

https://www.youtube.com/watch?v=CqUDIW6xasQ&t=310s

 

לפוסט הזה יש 14 תגובות

 1. תענוג של טור כמיטב המסורת.
  גדלתי על הינגיס, היה פשוט כיף לראות את התנועה שלה על המגרש (יש מצב שגם היה לי קראש עליה כנער צעיר…). זוכר במדיוק גמר אחד שלה מולשטפי גראף ברולאן גרוס – בשלב מסוים היא היתה שבורה מנטלית והברב שלה היה מזעזע. היא עברה להגיש מלמטה סרב חתוך ולא סרב עילי, פשוט ריחמתי עליה באותם רגעים.

  2018 תראה אחרת לגמרי מבחינת שני הגדולים כאשר מארי, נובאק וסטן יחזרו. במידה לא מועטה אפשר לשים כוכבית קטנה על ההישגם של השניים השנה. במספרים ברור שהם היו נפלאים אבל כמו שמעריכים את פדרר יותר בתקופת היריבות מול רפא ונובאק בגדולתם ופחות מול יואיט, סאפין ורודיק כך צריך להתייחס גם ל-2017 של שתי האגדות האלה.

  1. נכון לא חשבתי על זה.

   השלב הבא של מה שאתה אומר זה שראפא מסיים שנה גדולה משל פד לא בגלל כמות התארים אלא בגלל כמות הגמרים… למעשה ההפסדים לפדרר הם הניקוד הנוסף שראפא היה צריך בשביל לגמור לפני רוג'ר…

   פד עשה 49:4 (92%)
   ראפ 65-10 ( 82%)

   1. בוא נראה מה יוליד לונדון.
    לרפא אין עדיין 1500 ברזומה ולנצח את פד באולם אחרי מנוחה זה אתגר די רציני. מזכיר שהמאזן באולם הוא 1:5.
    לסיים קריירה בלי 1500 כשלשאר הגדולים בדורך יש מאניטה ומעלה זה לא הכי נעים.

 2. תענוג עידו. הקאפקייק המקורית 🙂
  היגינס היא השחקנית האהובה עלי אחרי סלש. ממש נהניתי לראות אותה. עם העלייה של הוויליאמסיות די הפסקתי לראות טניס נשים אז נחמד לראות פלאשים מהעבר

 3. בעיניי טניס הנשים תמיד היה יותר מעניין מהגברים . השנה הנוכחית עמדה בסימן חילופי דורות ( וונוס וקוזנצובה זה סיפור שלא נגמר ) . קסטקינה, אוסטפנקו , מלאדנוביץ , בארטי ומוגרוסה . אגה רדוואנסקה ( המועדפת עליי) בשנה שתרצה לשכוח. ומי ראה לאחרונה את עקבותיהן של ליזיקי, בושאר, נבארו שעד לא מזמן היו בטופ. מצד שני , קאמבק גדול של יוליה גורגס לצמרת אחרי תקופה ארוכה בשפל . יהיה מעניין גם בשנה הבאה .

 4. במשחק בפלשינג מדו הינגעסהסארינה נערות הקריין אומר כך בגרמנית פלשינג מדו דאס רייגנט הויטה ,די ווטררויש האט גאנס אנדרס גזאקט …
  שוין בתרגום חופשי מה זה פה גשם פתאום …רבאק הבטיחו גשם …
  אבל האנדרסטיימנט האירופי אומר כך ללא התלהבות.מיותרת…
  פלשינג מדו ,יורד גשם היום התחזית היתה שונה לחלוטין …
  במשחק היוח ניווכח מה ינצח האם האתלטיות.של סארינה או הסטייל והפינס של מרטינה ….
  טוב לא גמר פינס …גרמני יבש כמו צנון ושפה עוד יותר יבשה …אבל מבין בדיוק על מה הוא מדבר ,פינס זו תוספת תכליתית שלי.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט