המדריך לעכברונים (בדרך ל'עכברים') לשוק השחקנים החופשיים / יובל בן-שלום

המדריך המתחיל לשוק השחקנים החופשיים

*****************

יובל הוא סטודנט בן 26 לפכ"ם (מה זה?) באוניברסיטה העברית בירושלים, שהיא גם עיר מגוריו. הוא מריץ פייסבוק בשם "נבא בהולי לנד":

כתובת הפייסבוק שלו והמאמר:

המדריך המתחיל לשוק השחקנים החופשיים.תקרת שכר – כידוע, לאנ בי איי יש תקרת שכר, שמתחתיה לא ניתן להחתים שחקנים חדשים, עם…

Posted by ‎אנ בי איי בארץ הקודש‎ on Wednesday, 28 June 2017

למרות שכתבנו ודיסקסנו את הנושא כמה פעמים, תמיד חשוב לחזור ולשנן מושגים והסברים על חוקי השכר השונים בחוזי השכר של שחקני NBA. מ.ל

*******************

תקרת שכר – כידוע, לאנ בי איי יש תקרת שכר, שמתחתיה לא ניתן להחתים שחקנים חדשים, עם מספר יוצאים מהכלל (אליהם נגיע בהמשך). תקרת השכר נגזרת מהכנסות הליגה, כאשר השנה התקרה עומדת על 99 מיליון דולר בקירוב. מטרת התקרה היא ליצור איזון תחרותי בין הקבוצות השונות. בשביל להחתים כוכב מקבוצה אחרת, דרוש לפנות מקום רב תחת תקרת השכר.

זכויות בירד – בשביל לאפשר לקבוצות לשמור על השחקנים שלהן, הליגה מאפשרת להן להחתים שחקני בית גם אם הן עוברות את התקרה. קבוצה מקבלת זכויות בירד מלאה על שחקן רק בתום שלוש שנים, כאשר זכויות בירד מוקדמות ניתנות לה אחרי שנתיים (הבדל לא מאוד גדול בפועל זכויות בירד מלאות מאפשרות החתמה לחוזים של 5 שנים במקום ארבע שנים שניתן להחתים לאחר שנתיים). לאחר השנה הראשונה של חוזה הקבוצה מקבלת זכויות בירד מוגבלות מאוד (זו אחת הסיבות שדוראנט למשל, צפוי לחתום לחוזה לשנה אחת ואז לחתום על חוזה גדול יותר כשחקן עם זכויות בירד מוקדמות בסוף העונה הבאה). זכויות בירד עוברות בטרייד בין קבוצות – לדוגמה, ניו אורלינס זכתה בזכויות הבירד של דמרקוס קאזינס מסקרמנטו, ותוכל להציע לו חוזה מקסימום בתום העונה הבאה גם אם לא תהיה מתחת לתקרת השכר.

חוזי מקסימום ומינימום – קבוצות יכולות להציע חוזי מקסימום ומינימום, לפי קרטריונים שנקבעים במו"מ בין השחקנים לראשי הליגה על הסכם השכר הקיבוצי כל 6 שנים (ההסכם האחרון נכנס לתוקפו השנה). מגוון גורמים קובעים את חוזה המקסימום ששחקן זכאי לו – תקרת השכר, ותק, האם השחקן זכה ב-all nba honors וכו'.

מס מותרות – על מנת להקשות על קבוצות כוכבים להישאר יחד לאורך זמן, ה-NBA משיתה מס מותרות על קבוצות שעוברות את רף מסוים של תשלום משכורות (השנה 119 מיליון דולר). הקבוצות משלמות מס עבור כל דולר במשכורות שמשולם מעבר לסכום זה, כאשר קבוצות שעוברות את הרף מספר שנים ברצף משלמות מס גבוה עוד יותר (מה שנקרא repeater tax).לכן, קבוצה כמו גולדן סטייט תידרש לאורך זמן לשלם הרבה מאוד כסף כדי לשמר את כל הכוכבים שלה.

קאפ הולדס (cap holds) – לכאורה, אם חושבים באופן הגיוני לפי העקרונות של תקרת השכר וזכויות בירד, נראה מאוד ברור מה צריך לעשות כדי לחזק קבוצה בפרי אייג'נסי. כל מה שצריך הוא פשוט לחכות שכמה שחקנים יסיימו חוזה ביחד, לפנות מקום מתחת לתקרת השכר, להחתים כוכב ואחר כך להחתים את שאר השחקנים באמצעות זכויות בירד. פשוט לא? אז זהו, שגם ב-NBA חשבו על כך, ובשביל זה המציאו את ה-cap holds. חוזהו של שחקן חופשי שלא הוחתם על-ידי קבוצתו שלו, ועדיין לא הוחתם על-ידי קבוצה אחרת, נספר כנגד תקרת השכר כל עוד הקבוצה לא וויתרה על הזכות להחתים את השחקן. לפיכך, קבוצות שרוצות לפנות מקום תחת התקרה צריכות לוותר על זכות ההחתמה מחדש של לפחות חלק משחקניהן על מנת ליצור מקום תחת התקרה, אלא אם השחקנים יסכימו לחתום על חוזי מינימום (בוסטון צפויה לעשות זאת עם קלי אוליניק לדוגמה, וזאת בשביל לפנות מקום עבר החתמה של כוכב סטייל גורדון האייוורד).

אקספשנז (exceptions) – ה-NBA מאפשרת לקבוצות שעברו את תקרת השכר להחתים שחקנים באמצעות exceptions שמותרות לפי ההסכם בין השחקנים לליגה. ה-exceptions לא מאפשרות להחתים כוכבים, אבל יכולות לאפשר לקבוצות להחתים שחקנים משלימים טובים. ה-exception הגבוהה ביותר היא ה-mid level exception, שצפויה לעמוד השנה על 8.4 מיליון דולר.

*** ליודעי חן – נכון שישנם עוד המון חוקים מסובכים לעולם המופלא שנקרא חוקי השכר של הליגה (נניח – קבוצה שרוצה לפעול מתחת לתקרה מוותר על רוב ה-exceptions שלה) – אלה כמובן רק מושגים יסודיים.

 

מנחם לס

בעל האתר, הבוס הראשי, וכותב יומית - כל זמן שאוכל!

לפוסט הזה יש 41 תגובות

 1. מה עם מספרים של מיסים לעונה הנוכחית?
  לדוגמה כמה אחוז זה מס המותרות, המס הרגיל על מעבר לתקרה, ומס המותרות המתמשך

  1. ההבדלים בין מס מותרות, לבין מס מותרות לקבוצה שכבר משלמת מס (ואלו הבדלים שיכולים להיות שווים מיליונים, ואפילו עשרות מיליונים) לא משפיעים על יכולתן של קבוצות בשוק הטריידים ובשוק השחקנים החופשיים.
   (אבל בהחלט הבדלים שמשפיעים על הכיס של בעלי הקבוצה)

   המספרים החשובים הם תקרת השכר (99 מיליון) וסף המס (119 מיליון).

   ההשלכות הן על גובה ה-MLE.
   בפוסט המצוין מופיע המספר של קבוצות אשר לא משלמות מס (8.4 מיליון),
   לקאבס ולגולדן סטייט יש את האפשרות להשתמש ב-MLE למשלמי מס, שהוא נמוך יותר (קצת פחות מ-5.2 מיליון).

   השלכות נוספות על קבוצות משלמות מס הן שבטרייד המשכורת הנכנסת לא יכולה לעבור את 125% + 100,000 דולר מהמשכורת היוצאת (לדוגמה: עבור שחקן עם חוזה של 10 מיליון אפשר לקבל שחקן עם משכורת של לא יותר מ-12,100,000 . קבוצה שלא משלמת מס יכולה לקבל עבור חוזה של 10,000,000 חוזה של 15,100,000),
   וקבוצה שמשלמת מס לא יכולה להשתתף בסיין אנד טרייד.

    1. הבהרה מדויקת.
     צריך גם להוסיף שההגבלה תקפה לקבוצה שנמצאת 4 מיליון מעל רף המס (מעל ה-"סינר" apron),
     אם זה לפני הטרייד, או בעקבותיו (קבוצה לא יכולה לקבל שחקן בסיין אנד טרייד שבעקבותיו היא נמצאת 4 מיליון מעל רף המס, גם אם לפני הטרייד היא הייתה מתחת "לסינר").

     1. תודה לגיא על דברי הטעם. אוסיף ואומר רק שהחריגה מתקרת השכר (בעיקקר אם היא מתמשכת) יכולה להוביל לקנסות של עשרות מיליוני דולרים. נכון שבעלי הקבוצות ב-NBA יכולים לשלם את הסכומים הללו, אבל גם הם לא פעם מעדיפים לחסוך כדי לא להגיע למצב הזה. כך שמסים של עשרות מליונים יכולות להרתיע קבוצות מלהחתים שחקנים שלהן לאורך זמן. הדוגמה הבטובה ביותר זה הטרייד על הארדן, בו אוקלהומה העבירה אותו הרבה בשביל לא להיות מעל מס המותרות לאורך שנים רבות (לא צפו אז שהתקרה תעלה כפי שהיא עלתה).

 2. העובדה שזכויות בירד עוברות עם השחקן היא לדעתי הדבר האדיוטי ביותר שלמדתי היום.
  אבל היי…. היום רק התחיל 🙂

  1. למה?
   זכויות הבירד של השחקן לא רק משרתות את הנהלת הקבוצה. הן גם מאפשרות לשחקן למקסם את יכולתו להשתכר.
   אז אם קבוצה מעבירה שחקן בטרייד,
   אז הוא צריך להיפגע מכך?
   שחקן שהועבר בטרייד, ושיחק היטב בקבוצה עליה הוא עבר,
   זה רק הגיוני שאם היא תבחר לחדש אתו חוזה –
   גם הוא וגם היא ירוויחו מכך.

   1. כי אם המטרה המוצהרת היא לאפשר לקבוצות לשמור על הכוכבים שלהן, אזי העברת זכויות הבירד פוגעת בכך.
    שחקן יכול לדרוש טרייד ו"לעשות בעיות" כאשר הוא תחת חוזה בידיעה שהוא לא לא מפסיד כלום מהמעבר.

    1. כל הנושא של זכויות הבירד, והעברתן, הוא תוצר של ה-CBA.

     בדיוני ה-CBA יש 2 אינטרסים שונים –
     בעלי הקבוצות שרוצים למכסם את רווחי הקבוצות,
     והשחקנים, שרוצים למקסם את רווחיהם הם.

     אז נכון, זכויות הבירד מכוונות לכך שהקבוצות יוכלו לשכנע שחקנים להישאר,
     והיכולת להעביר את זכויות הבירד בטרייד, זו דרכם של השחקנים לשמר את יכולתם להרוויח.

     ניקח שחקן כמו ג'יי אר. אף אחד לא שאל אותו אם מתאים לו לעבור בטרייד מניו יורק לקליבלנד.
     בגלל שזכויות הבירד שלו נשמרו, הוא יכל היה לסגור על החוזה שלו בקליבלנד.
     כשחקן חופשי, בסוף 2015, ראו שהוא לא מסוגל להרוויח את אותה משכורת שזכויות הבירד שלו אפשרו לו להרוויח בסופו של דבר.

  2. זה מאפשר לקבוצות לקבל משהו תמורת שחקן גם בסוף חוזה, בדומה לטרייד של כריס פול.
   מונע חלקית מצב של עזיבת כוכבים והשארת קבוצה מפורקת וגם בנייה של קבוצות על.

    1. פח"מים שעדיפים על פילוסופיה/כלכלה/מדע המדינה:

     פחחות/כתיבה יוצרת/מתמטיקה,
     פסיכולוגיה/כלבנות/משפטים,
     פסיכיאטריה/כוורנות/מוזיקה.

     (את זה אני כותב כבוגר לימודי כלכלה וסטטיסטיקה…)
     (או במילים אחרות – הכל חוץ מכלכלה…)

 3. אאל"ט, מסתמן גורם נוסף שמשפיע על התחרותיות של המועדונים השונים, והוא המיסים השונים בכל מדינה. במדינה שבה המיסים נמוכים יותר שחקן שמקבל x ברוטו יקבל יותר בנטו. במובן זה, מועדונים ממדינות שבהן המס נמוך יותר נהנים מיתרון גם לנוכח תקרת השכר השווה בכל הליגה. השאלה היא עד כמה ההפרשים משמעותיים. מישהו יודע לדרג את המדינות/מועדונים האלו? כלומר להגיד משהו כמו תקרה של 99 מיליון ברוטו שווה, נניח, 78 נטו בטקסס אבל רק 73 בניו יורק.

  1. אין ספק שמסי המדינות זה פקטור. זו עוד סיבה שמסבירה את המעבר של פול ליוסטון שנמצאת בטקסס, בה אין מסי מדינה (state), לעומת קליפורניה, בה יש מסי מדינה גבוהים. הוא מוותר אומנם על כסף, אבל לא באותה מידה כפי שנראה במבט ראשו.

 4. אפשר הסבר קצר לעניין חריגת טרייד?
  דבר נפוץ אבל מה שקופץ לי אוטומטית לראש זה טרייד של קליבלנד על ורז'או שנתן להם לא מעט כסף להחתים שחקנים וגם היה אפשר (או שלא?!) לאחד בין חריגות טרייד להחתמה גדולה יותר. לכמה זמן זה תקף?

  1. אתה מדבר על טרייד אקספשין. הוא "התמורה" של הקאבס בטרייד עבור וורזאו.
   אי אפשר לאחד טרייד אקספשינס בשביל להביא שחקן יקר יותר,
   התוקף של הטרייד אקספשין הוא שנה אחת בדיוק.
   טרייד אקספשין שלא נוצל יורד בסיום העונה מהפיי רול של הקבוצה (וחוסך לא מעט כסף לבעלים במקרים של קבוצות משלמות מס).

   1. לא משלמים מס על חריגת טרייד ובכל זמן נתון קבוצה יכולה לוותר עליה אם יש לה אפשרות והיא רוצה לרדת מתחת לתקרת השכר.
    אין שום סיבה אחרת לוותר על חריגת טרייד.

  2. בשביל להבהיר –

   הטרייד אקספשין, כל עוד הוא "פעיל", הוא תופס קאפ ספייס, אבל הוא לא נחשב לצרכי חישוב מס מותרות. קבוצה יכולה לבחור לוותר על הטרייד אקספשין שלה בשביל להגדיל קאפ ספייס (לא בשונה מוויתור על זכויות של שחקן בשביל לפנות את הקאפ הולד).

   רק קבוצות שנמצאות מעל לתקרת השכר יכולות לקבל טרייד אקספשין,
   אם זה במקרה של שחקן תמורת כלום, או במקרה של חוזה יקר תמורת חוזה זול.

  1. כן.
   נדיר שזה קורה, בעונת 09/10 תקרת השכר ירדה (חובבי קונספירציה יטענו שזה היה מכוון על ידי הליגה בעקבות סייומו הקרב של ה-CBA, וטענותיהם של בעלי הקבוצות שהם מפסידים כסף).

 5. תודה רבה מעניין ביותר.
  היה איזה לופ הול שעזר לייצר מעין טרייד אקספשן מלאכותי בעזרת החתמת שחקנים על חוזים לא מובטחים אבל הוא נגמר בcba החדש.
  אחד מהטריקים שמורי עשה, ואולי בגלל זה היה חשוב לו.לעשות טרייד על כריס פול לפני ה1 ביולי הוא שהוא יצר בעזרת החוזים האלו קרוב ל11 מיליון במה שיתקבל כטרייד אקספשן (למרות שטכנית זה לא טרייד אקספשן).
  אחד הטריידים המעניינים שנעשו. מקווה שיהיה המשך ונוכל לשרטט את המהלכים של מורי בפוסט בסוף יולי. מסובך וכמו ללכת במבוך של מספרים ופרצות בחוק אבל מעניין לאללה

  1. היה חשוב לו לעשות את הטרייד עכשיו כי אם היה עושה אותו ביולי, הוא היה צריך לבחור בין להישאר מעל התקרה כדי שיהיה לו MLE מלא, לבין לוותר על עוד שחקן מהסגל של העונה הקודמת.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט