מכבי ת"א והפועל ירושלים בגמר גביע המדינה ווינר סל

מכבי ת"א והפועל ירושלים בגמר גביע המדינה ווינר סל

הערב ייערכו באולם פיס ארנה בירושלים, משחקי חצי גמר גביע המדינה ווינר-סל. בשעה 18:45 יעלו ויבואו שתי הפיינליסטיות של המפעל בעונה הקודמת – מחזיקת הגביע, מכבי ת"א וסגניתה מכבי אשדוד. בשעה 21:15 יתכנסו ויתמודדו ביניהן הקבוצה 'הביתית' הפועל ירושלים ומובילת הטבלה, הפועל חולון.

אהרון שדה כבר הרחיב אתמול על ההיסטוריה של המפגשים בין הקבוצות ולא מעט מעבר ולכן היום ניתן סקירה מקצועית קלה, נחלוק הימורים וכמובן נזמין אתכם לבלוג החי כאן באתר החל מרבע לשבע בערב. שיהיה ערב גביע מוצלח לכולנו!

*

18:45: מכבי אשדוד/באר טוביה – מכבי ת"א

(מאזן ביניהן העונה: 0-2 למכבי ת"א)

מכבי אשדוד

מכבי אשדוד התרגלה להופיע בשנים האחרונות במעמד חצי גמר הגביע ושנה שעברה הצליחה לטפס לראשונה למעמד הגמר. עם זאת, נראה שהשנה מדובר בקבוצה החלשה ביותר ששלחו האשדודים למעמד.

אשדוד של השנה היא קבוצה חלשה שבינתיים מדורגת לפני אחרונה בליגה כשארבעה מחמשת הניצחונות שלה הן על יריבותיה לתחתית מכבי קרית-גת וגליל/גלבוע. הסגל של מאיר טפירו מכיל ארבעה זרים בלבד כשאת הטון נותנים הפורוורד צ'ייס סימון והגארד דניאל יואינג אבל שניהם מתקשים לשמור על יציבות ונותנים מספרים סבירים אבל לא הרבה מעבר לזה. שני הזרים האחרים פרסטון נואלס וג'קי קרמייקל, שלשניהם עבר בישראל, עוד לא ממש השתלבו מאז שנחתו בארצנו באמצע העונה.

מי שמקבלים במה בפרויקט של אשדוד הם הישראלים. ראשית, הישראלי הוותיק של הקבוצה, ג'ייק כהן מבין הישראלים המובילים בליגה שתורם 13.4 נק' ו7.9 ריב' למשחק ולצידו כמה חברים צעירים עם לא מעט פוטנציאל – אדם אריאל (קפטן הקבוצה), בן אלטיט, יפתח זיו ונמרוד טישמן. הקבוצה של טפירו סובלת מחוסר יציבות העונה, בין משחקים ובתוכם ומשחקת כדורסל איטי, הגנתי עם התקפה שלא תמיד זורמת ועברה רק שלוש פעמים העונה את המספר '80' בנקודות למשחק בליגה (אחת מהן מול מכבי ת"א במפגש שלהן לפני שבועיים).

בהנחה שאשדוד רוצה לנצח את מכבי ת"א היא תצטרך לעשות אחד מהשניים: לקוות ליום מוצלח התקפית, יום בו סוף סוף הזרים החדשים יתחברו, דניאל יואינג יגיע מפוקס והישראלים יתנו את התפוקה המצופה או לחילופין, ובמקרה סביר יותר, להשתמש באנרגיות ובהגנה היחסית טובה שלהם בשביל להאט את קצב המשחק, להתיש את מכבי ת"א הלא-מאוד-ארוכה ולקוות לטוב במאני טיים כשהלחץ כמעט כולו על היריבה. כמה זה ריאלי? לא יותר מדי.

אקס פקטור: דניאל יואינג. הזר הוותיק של מכבי אשדוד, הוא שחקן מנוסה מאוד עם עבר עשיר בהתמודדויות ביורוליג ועל תארים בליגות בהן שיחק (אוקראינה, פולין, רוסיה, צרפת, טורקיה). יואינג לא תמיד מספק את הסחורה בכל מה שקשור למנהיגות וניסיון בקבוצה של אשדוד ורשם לא מעט משחקים של פחות מ-5 נקודות ומדד כמעט מאופס או אפילו שלילי. לפני שבועיים מול מכבי ת"א הוא שיחק 11 דקות ותרם 3 נקודות בלבד ויצא בחמש עבירות מהר מאוד. אם יואינג לא מגיע מפוקס, אני לא רואה מי יגרור את אשדוד לגמר הגביע והלא בדיוק בשביל רגעים כאלה הם הביאו אותו…

מכבי ת"א

בניגוד לאשדוד, אני מניח שאת מכבי ת"א כל הקוראים בוודאי מכירים היטב. מכבי ת"א מגיעה למעמד חצי הגמר כשהיא בתקופה פגיעה (ממש כמו בכל העונה הנוכחית). הפגיעות של התל-אביבים מתבטאת גם בסגל קצר יחסית – ג'ו אלכסנדר שבר את היד, קווינסי מילר פצוע, ווימס וצירבס כבר לא איתנו – אבל בעיקר בהרבה בעיות מקצועיות של הירארכיה, חדר הלבשה מפולג ומאמן שעוד לא השתלט לגמרי על העסק. כל זאת כמובן לצד המנה הרגילה של לחץ בלתי פרופורציונלי וקבלת החלטות לקויה.

אלא שכל אלו לא יכולים להוות תירוץ לקבוצה של אינראס בגאצקיס במשחק הערב מול אשדוד. מכבי ת"א עולה על אשדוד בכל פרמטר כשאפילו בגובה, נקודת התורפה של מכבי ת"א העונה, אין לאשדוד מספיק כלים להתמודד איתה (ג'ייק כהן הוא סנטר רך שאוהב לשחק החוצה ולא בדיוק מפלצת צבע). הישראלים של מכבי ת"א מנוסים וותיקים יותר משל אשדוד, שלא נאמר טובים הרבה יותר. ברמת הזרים לאשדוד אין ולא אמורה להיות תשובה לאנדרו גאולדוק בהנחה שהוא עולה מפוקס ודווין סמית', שהצטרף לראשונה העונה לסגל של מכבי ת"א במשחק ליגה, אמור להביא יעילות וחכמת משחק שיהוו עוד יתרון תל-אביבי ברור.

כל זה בא ללמדנו שהיריבה הכי גדולה של מכבי ת"א היא עצמה. בהנחה שהתל אביבים יגיעו בפוקוס וחדורי מוטיבציה כמו שהמועדון הזה יודע לעשות כשיש תואר על הכף, זה לא אמור להיות מאוד קשה בשבילם להשיג ניצחון, גם אם לפעמים מתיש.

אקס פקטור: גל מקל. במשחקים רבים העונה בליגה מקל הראה יכולות שעשו אותו השחקן שהגיע לNBA והוביל לא מעט את הנבחרת. מקל הוא מנהיג מלידה, שחקן חכם שיודע לקחת את המושכות ולשלוט בקצב. משחקים כאלה הם בדיוק המשחקים התפורים עליו ומקל יכול וצריך להיות זה שמוביל את מכבי ת"א לגמר עם ניהול משחק שקול, הרבה חדירות לצבע הלא מאוד מפחיד של אשדוד והפעלה טובה של דווין סמית' וקולטון איברסון.

התחזית

אם כל הרצון קשה לי להאמין שמכבי ת"א תשמוט גם את זה. התל-אביבים אמנם כמעט הפסידו ברבע הגמר לנס ציונה מהליגה השנייה, קבוצה עוד פחות עמוקה ובעלת פוטנציאל מאשדוד, אבל בהינתן המעמד, הקהל הרב והעובדה שהקבוצה ניצחה את אשדוד פעמיים העונה (ובשתי הפעמים אשדוד הצליחה להתקרב רק בגלל שמכבי ת"א איבדה ריכוז ונתנה לה) גם לא תזיק. אני חושב מכבי 'פוקס' תל אביב תהיה היום מכבי 'פוקוס' תל אביב ותנצח בלי הרבה מאמץ. מכבי ת"א ב-12.

*

21:15: הפועל ירושלים – הפועל חולון

(מאזן בין הקבוצות העונה: 0-2 לירושלים)

הפועל חולון

חצי גמר הגביע תופס את הפועל חולון בזמן לא אופטימלי. הפציעה של קליף וויאט היא אמנם עובדה מוגמרת שהקבוצה תאלץ להתמודד איתה במהלך העונה אבל לשחק את המשחק הראשון בלעדיו דווקא במעמד חצי גמר הגביע כשהיריבה היא הפועל ירושלים, במגרשה הביתי זה ממש לא טבילת האש המתאימה.

כל זה לא אומר שצריך להספיד את הפועל חולון עוד לפני שריקת הפתיחה. חולון כבר ניצחה העונה פעמיים את ירושלים, חולון מדורגת מהרגע הראשון של העונה בצמרת הליגה וחולון כבר הצליחה להתמודד השנה עם פציעות של שחקני מפתח (פול דלייני), שינויים בתוכניות המוקדמות וחילופים של זרים. שלא נדבר על זה שיש לה על הקווים את המאמן היחיד מבין ארבעת המאמנים שהגיעו למעמד חצי הגמר שכבר היה שם ואפילו זכה בגביע.

ועדיין יהיה לחולון מאוד לא פשוט אם היא רוצה לשחזר את הגביע ההוא מ-2009. ראשית, יהיה לה קשה כי קליף וויאט באמת חסר. וויאט היה השנה היהלום שבכתר שנקרא הפועל חולון. השחקן שיכול לעשות את הדברים הבלתי צפויים שמרימים את הקבוצה שמבוססת על כדורסל חכם, הגנה חזקה ומוטיבציה לגבהים אחרים. וויאט היה האקסטרה מייל והיתרון המשמעותי של הקבוצה על פני קבוצות אחרות. המחליף שלו, טרל הולוואי אולי יוכל למלא תפקיד של רכז פותח ואולי אפילו לספק שורה סטטיסטית נאה אבל עד להודעה חדשה מה שחולון צריכה זה את הניצוץ שוויאט מביא איתו. זה שאומר שעם שחקן ברמה כזו בסגל – הכל אפשרי.

בשביל לנצח חולון תצטרך היום לשחק בצורה אחראית, לשמור טוב כמו שהיא יודעת ולהציג הרבה מלחמה ורצון. ג'ורדן טיילור, שהצטרף לחולון לפני כמה שבועות, אמור להיות זה שלוקח את המושכות, דריון אטקינס יקווה לשלוט מתחת לסלים כמו שעשה במשחקים מול ירושלים עד כה ולא פחות חשובה תהיה תרומתו של ג'יימס בל, אקס פקטור קבוע של חולון שכאשר הזריקות שלו נכנסות הוא מוסיף הרבה עומק לקבוצה. מעניין יהיה לראות מה מצבם של הישראלים – האם גוני יזרעאלי יתאושש מהשבועות בהם קיבל פחות דקות בגלל שילובו של דגן יבזורי (יבזורי גם הוא ייעדר הערב אבל לומר את האמת, הוא לא תרם עד כה לחולון שום דבר משמעותי)., האם שלומי הרוש כשיר מספיק בשביל לתת את המנהיגות, היוזמה והחוצפה שאנחנו רגילים ממנו והאם רועי הובר יגלה את האופי המיוחד שלו גם במעמד חשוב ומלחיץ.

הרבה מאוד תלוי היום ברמה המנטאלית שחולון תגיע איתה למשחק. הפציעה של וויאט, מעבר לכדורסל יכולה לשבור קבוצה וחולון תצטרך לגלות את האופי המיוחד של המועדון שאף פעם לא אומר נואש. ומעל הכל מרחפת כמובן השאלה – האם כל מה שיש לחולון מספיק מול הפועל ירושלים? (בהנחה שהיא תופיע היום עם סכין בין השניים, במטרה לקחת את הגביע). השאלה הזאת תופסת משמעות נוספת ללא וויאט ודן שמיר יקווה לקבל מהסגל שלו 100% אחוז בתקווה שזה יצוק בחניכיו ביטחון ויצדיק את המקום של שתי הקבוצות בטבלת הליגה.

אקס פקטור : גוני יזרעאלי. אם יש מישהו בסגל של חולון שמשחקים כאלה תפורים לו על המצח זה הרכז הוותיק שלה, שברבות השנים כבר הפך להיות סמל מקומי. גוני יזרעאלי הוא מסוג השחקנים שכאשר הלהבות עולות, הוא ירוץ ויכבה אותן. המנהיגות של יזרעאלי, האנרגיות הנדירות שהוא יודע להביא איתו וגם הניסיון, חכמת המשחק ולא מעט הכשרון שלו אמורים לעמוד היום לשרותו של דן שמיר. האם שמיר ידע לנצל אותו? אם חולון רוצה לנצח היום, הוא אמור לעשות כן.

הפועל ירושלים

ירושלים מגיעה לחצי גמר הגביע כבעלת הבית. ולא רק בגלל שהמשחקים נערכים באולמה הביתי. עד להודעה חדשה, ירושלים היא הקבוצה הטובה בארץ, עם השחקן הכי נוצץ, הסגל הכי מרשים, המאמן הכי שועל ולא פחות חשוב – הכושר הכי טוב והבטחון העצמי הכי גבוה.

אבל, וכשזה מגיע להפועל ירושלים מסתתר לו תמיד איזה אבל אחד. ירושלים כבר הייתה בסרט הזה לא פעם ולא מעט פעמים (שלא נאמר: הרבה) חזרה למרות זאת בלי התואר. עם האוכל, בא התיאבון ואם המעמד, באה האחריות. ירושלים יכולה רק להפסיד מהשבוע של הגביע כי הפעם האוהדים שלה לא יקבלו בהכרח את התירוץ של יריבות חזקות במידה והקבוצה לא תשאיר את הגביע בעיר הבירה. לא מעט פעמים ירושלים בעטה בדלי בגלל בעיות מנטאליות והמשימה של ירושלים, אולי יותר מכל, היא להגיד שגם את העניין הזה היא השאירה מאחור.

מבחינה מקצועית ירושלים עולה על חולון בכל פרמטר כמעט. הקו האחורי שלה עמוק יותר, הקו הקדמי שלה מגוון יותר וחולון תתקשה למצוא פתרונות בעמדה מספר 4 של ירושלים (מי שישחק ליד סטודמאייר). ירושלים תרצה לשחק את המשחק שלה, מהר, אלגנטי, לקלוע הרבה נקודות ולרוץ כמה שאפשר.

ירושלים הפסידה את שני המשחקים שלה לחולון העונה בדברים הקטנים – קפיצה לריבאונד, השתטחות על כדורים אבודים וחוסר אנרגיה בהגנה שנתנה לחולון מבטים פנויים מחוץ לקשת ובפיק אנד רול. היום, המוטיבציה של ירושלים צריכה להיות גבוהה והבעיות של ירושלים צפויות להיעלם כלא היו. אם בכל זאת נחזה בהן – זה הזמן של אוהדי ירושלים להתחיל לדאוג.

אקס פקטור: ליאור אליהו. חולון חמושה בסגל רחב גם אם לא עמוק כמו של ירושלים. מה שחסר לה זה בעיקר מי שיכול לשמור על טרווס פיטרסון שיוצא החוצה לקלוע ופותח את הרחבה ועל ליאור אליהו, שמוסיף גיוון עם היד הרכה שלו מחצי מרחק וראיית המשחק שלו. על פיטרסון קשה לפעמים לסמוך ולכן אליהו בהנחה שהוא ישחק כמו במחצית השנייה מול מכבי ת"א, יכול לעשות את ההבדל לטובת ירושלים שתקווה שלא רק הוא יהיה זה שיעשה את ההבדל בין שתי הקבוצות.

התחזית

אני מת על הפתעות, חולה עליהן ואוהב אותן מאוד. אבל גם במשחק הזה קשה לי להאמין שתהיה הפתעה (עם זאת, לדעתי, אם תהיה הפתעה, היא תהיה במשחק הזה). ירושלים בכושר טוב, חולון במצב שברירי ולכן אין לי אלא להמר על ירושלים ב-16.

מנחם לס

בעל האתר ועורך ראשי

לפוסט הזה יש 82 תגובות

 1. הקצב הואט וזה טוב לאשדוד כי היא לא תעמוד במשחק עם סקור גבוה. אבל חסר להם קילר אינסטינקט. טפירו למשל…

 2. אני לא מבין למה ירושלים ויתרה על טוני גפני לטובת פיטרסון. הוא הרבה פחות טוב הגנתית ולא כזה יתרון גדול בהתקפה כמו שציפו.
  לחולון הרכב אתלטי מאד שרץ בכל הזדמנות ומקשה מאד על ההתקפה הירושלית

 3. ירושלים לא הייתה מספיק אגרסיבית ברבע הזה. היאצחייבת להחזיר מלחמה ולהעלות את רמת האגרסיביות. לא יכול להיות שחולון זוכה בכל הכדורים דהם 50/50

 4. תודה רבה לאלעד פאקו ויאיר,
  הצלחתי לראות בלייב 5 אך לא חד
  אם למישהו יהיה לינק נוסף אשמח
  29-27 לחולון במשחק יפה מאד מהקצת שהספיקותי

 5. חולון מגיעה לרבע האחרון במצב טוב. אין מי יודע מה בעיית עבירות, הייתה מספיק מנוחה לטיילור ואטקינס והשד לא כל כך נורא. אם גיימס בל תופס יד ברבע האחרון, אוהדי ירושלים צריכים להתחיל להיות מודאגים

 6. אבל התלבטו אם לרשום אותו לגביע. לדעתי הוא היה יכול לתרום הרבה יותר מפיטרסון באתלטיות ואגרסיביות

  1. אני לא בטוח שאני מסכים. פיטרסון מרווח את המשחק וזהחשוב מאוד לירושלים מול הפיזיות של חולון. זה גם עוזר בריבאונד מקום בו ירושלים חחשה

 7. כל הכבוד לחולון. נתנו פייט אדיר למרות שאיבדו את הכוכב הגדול וישראלי חשוב ועם הרוש פצוע.
  ירושלים של העןנה יודעת להתמודד עם לחץ ולהתעלות במשחקים חשובים. אני מקווה שתיתן למכבי בראש ביום חמישי

 8. ההתקפה של חולון היתה יותר מסודרת במשחק מגננות חזק,
  מקווה שי-ם תיקח את הגביע (חולון בהרכב חסר)

כתיבת תגובה

סגירת תפריט