עשור לקרב בפאלאס/רועי ויינברג

19 בנובמבר, 2004. משחק שגרתי בין אינדיאנה פייסרס ודטרויט פיסטונס, האלופה המכהנת וסגנית אלופת המזרח. 45.9 שניות לסיום, אינדיאנה מובילה 97-82, ואז הסמול פורוורד של אינדיאנה, שחקן ההגנה של העונה, רון ארטסט, עושה פאול אלים על סנטר הפיסטונס, בן וואלאס, שבתגובה דוחף אותו. כאן שחקני שתי הקבוצות התערבו, והפרידו בין הצדדים.

וואלאס וארטסט היו כה זועמים, עד שכל שחקני ומאמני 2 הקבוצות ניסו להרגיעם, מלבד טיישון פרינס (כל שחקנים אלו היו עלולים להיות מושעים ממשחק אחד עקב כך). לאחר מכן ארטסט נשען על שולחן המזכירות, והתראיין לכלי תקשורת כלשהו. וואלאס זרק עליו מגבת. אוהד של דטרויט, ג'ון גרין, זרק כוס דיאט קולה על ארטסט.

רון-רון עשה את המהלך החכם, השקול וההחלטי-רץ למעלה כדי לתת לו מכות. הוא הרביץ לאוהד אחר של הקבוצה, מייקל ראיין. לאחר מכן שחקן אינדיאנה אחר, סטפן ג'קסון, נכנס לתמונה, ונתן אגרוף לאוהד אחר של דטרויט, שניסה לזרוק עוד שתייה על ארטסט. גרין התערב ונתן אגרוף לארטסט, אח של בן וואלאס עשה את זה לגארד פרד ג'ונס, ונהייתה סמטוחה. אוהדים זרקו שתייה וכל דבר אחר למגרש, והסנטר ג'רמיין אוניל הרביץ לאחד מהם בסנטר (שחקני דטרויט הודו מאוחר יותר כי פחדו שג'וניל יהרגו). איש הספורט וויליאם ווסלי ורג'י מילר משכו את ארטסט מהמגרש, ובכל הזמן הזה משטרת אוברון הילס לא יכלה לעשות כלום-3 שוטרים על 22,076 אנשים.

התקרית הזאת, קרתה לפני 10 שנה מהיום. מי שרוצה לראות אותה מוזמן לעשות את זה כאן-

אז איך בעצם התקרית הזאת, נקודת השפל של הליגה, השפיעה על הנבא איך שאנחנו מכירים כיום?

קודם כל, מבחינת כדורסל. אינדיאנה של מילר המזדקן, ג'רמיין אוניל ורון ארטסט הייתה קרובה מאוד להדיח את דטרויט בגמר המזרח של 2004, ועם החיזוק בדמותו של סטפן ג'קסון, נראה שהקבוצה תוכל להשיג אליפות. אבל ארטסט הושעה ל-82 משחקים, ג'קסון ל-30, ג'וניל ל-15 (כולם שילמו קנס של 250 דולר, נשלחו ל-60 שעות עבודות שירות וסדנת טיפול בכעסים) והעונה של הפייסרס הלכה לאבדון. מילר, שהושעה ממשחק אחד, פרש בסיום אותה שנה.

מצד שני, דטרויט של אותה עונה הגיעה לגמר. 54 ניצחונות, למרות ההשעייה, והגעה למשחק שביעי בסדרה, בה הפסידה לסן אנטוניו של פארקר, דאנקן וג'ינובלי. אם וואלאס לא היה מושעה לשישה משחקים, מאוד יכול להיות שדטרויט הייתה מגיעה לסדרה עם יתרון ביתיות, ומשלימה ריפיט.

אבל מה שקרה באותו ערב ארור באוברון הילס השפיע על האנ.בי.איי הרבה יותר מההשעיות. בתור התחלה, הוגבלה מכירת האלכוהול במגרשים, כדי למנוע תופעות כאלה (גרין היה שתוי במהלך האירועים). מותר לקנות עד 710 מ"ל פעמיים במהלך משחק נתון, על פי התקנות החדשות. נאסרה מכירת אלכוהול במהלך הרבע הרביעי.

מעבר לכך, הליגה הנחתה על כל קבוצה להציב 3 מאבטחים ליד הספסל שלה, לא משנה אם בבית או בחוץ. מלבד זאת, התדמית של הליגה נסדקה קשות, ונקבע על ידי דיוויד סטרן קוד הלבשה, שנה מאוחר יותר, נוצר רושם שהליגה מנסה לעצור את תרבות ההיפ הופ, תלבושות הגנגסטרים (עלק) שהנהיגו אלן אייברסון, ראפר אלסטון ושות', וצמחה בליגה.

לאחר אותו ערב ארור בדטרויט, נוצר רושם שהליגה וסטרן נהיו קשוחים יותר משמעותית. כל תופעת הטראש טוק, וחופש הביטוי של השחקנים נסדק משמעותית באותו ערב, עד שכיום כמעט ואין שחקנים כמו צ'ארלס בארקלי, רג'י מילר ושאקיל אוניל, שמטנפים, קוטלים ומספקים בידור בכל פעם שמישהו מביא להם מיקרופון. באותה תקופה היו בליגה הרבה יותר חיים. האם דברים כמו הנשיפה באוזן של לברון ג'יימס בגמר המזרח היו זוכים לכ"כ הרבה תשומת לב ב-1994? קרוב לודאי שלא.

אפשר להתווכח אם הקטטה עשתה טוב או רע לליגה, אבל על דבר אחד אפשר להסכים-כוס אחת הצליחה לשנות לחלוטין את מהלך ההיסטוריה של אחת מ-3 הליגות הטובות בעולם הספורט.

רועי ויינברג

עורך הופס. אוהב את מיאמי וגבוהים שמוסרים מעל 4 אסיסטים במשחק.

לפוסט הזה יש 14 תגובות

 1. מיזה רון ארטסט? 🙂

  פראי אדם. אבל ב"אמריקה" בניגוד לארץ הקודש יש סוג של גבריות שנלחמת בפראי אדם. בארץ נהוג לטאטאות הכל…

 2. יופי של כתבה, ממש החזרת אותי לערב ההוא. ההרגשה שלי היא שעברו כבר הרבה יותר מ-10 שנים. בזמנו חשבתי לעצמי "הם כנראה מטומטמים". היום אני יודע שזה נכון. דטרויט של 2004 היא קבוצה שהרבה מתגעגעים אליה, בטח ששונאי הלייקרס . . .

 3. הגעגועים לדטרויט מודל 2004… האנטיתזה של קבוצות הכוכבים של היום.

  דרך אגב, לדעתי גם עם הפיאסקו הזה, הקבוצה הכי הזויה מבחינה התנהגותית היא עדיין פורטלנד ג'ייל בלייזרס.

 4. לטעמי העונש היה מוגזם והרס אחלה קבוצה, מצד שני בארץ אפילו עונש לא נותנים על דברים יותר גרועים ובגלל זה ליגת העל(ק) נראית ככה.
  מישהו יודע מה עלה בגורל כל האוהדים שהיו חלק בתקרית? האם קיבלו הרחקה מהמגרשים?

 5. עכשיו אחרי שראיתי את הוידאו אחרי הרבה זמן, קשה לי להאמין שוואלאס קיבל רק 6 משחקים, הוא הרי התחיל את כל הבלגאן על פאול יחסית סביר. מדהים איך הקהל ליד המנהרה משתולל וזורק שם כמעט הכל על אוניל, שוב מענין אם תבעו מישהו על זה, מצד שני כל יושבי האולם מתגוררים בדטרויט, אני חושב שזה עונש הולם בפני עצמו…

 6. כתבה ברמה גבוהה מאוד.
  אוניל, ארטסט וג'קסון שלישיית פסיכים מפחידה.
  גם לבן וואלאס לא חסר, נראה לי שהוא היה הורג את ארטסט אם לא היו עוצרים אותו.
  דווקא ראשיד היה בסדר גמור ורגוע ורק ניסה להפריד.

 7. מאז נהרסה האותנטיות של הליגה ולאט לאט זה הופך להיות פשוט הצגה וחבל.
  היום שחקן מקבל טכנית על מבט לשופט!!! זה נהיה אבסורד ולערי התגרה הזאת היא הייתה הזרז למה שאנחנו חווים היום

כתיבת תגובה

סגירת תפריט