עשור לקרב בפאלאס/רועי ויינברג

פורסם ב - 19. נוב, 2014 ע"י ב - מאמרי NBA

19 בנובמבר, 2004. משחק שגרתי בין אינדיאנה פייסרס ודטרויט פיסטונס, האלופה המכהנת וסגנית אלופת המזרח. 45.9 שניות לסיום, אינדיאנה מובילה 97-82, ואז הסמול פורוורד של אינדיאנה, שחקן ההגנה של העונה, רון ארטסט, עושה פאול אלים על סנטר הפיסטונס, בן וואלאס, שבתגובה דוחף אותו. כאן שחקני שתי הקבוצות התערבו, והפרידו בין הצדדים.

וואלאס וארטסט היו כה זועמים, עד שכל שחקני ומאמני 2 הקבוצות ניסו להרגיעם, מלבד טיישון פרינס (כל שחקנים אלו היו עלולים להיות מושעים ממשחק אחד עקב כך). לאחר מכן ארטסט נשען על שולחן המזכירות, והתראיין לכלי תקשורת כלשהו. וואלאס זרק עליו מגבת. אוהד של דטרויט, ג'ון גרין, זרק כוס דיאט קולה על ארטסט.

רון-רון עשה את המהלך החכם, השקול וההחלטי-רץ למעלה כדי לתת לו מכות. הוא הרביץ לאוהד אחר של הקבוצה, מייקל ראיין. לאחר מכן שחקן אינדיאנה אחר, סטפן ג'קסון, נכנס לתמונה, ונתן אגרוף לאוהד אחר של דטרויט, שניסה לזרוק עוד שתייה על ארטסט. גרין התערב ונתן אגרוף לארטסט, אח של בן וואלאס עשה את זה לגארד פרד ג'ונס, ונהייתה סמטוחה. אוהדים זרקו שתייה וכל דבר אחר למגרש, והסנטר ג'רמיין אוניל הרביץ לאחד מהם בסנטר (שחקני דטרויט הודו מאוחר יותר כי פחדו שג'וניל יהרגו). איש הספורט וויליאם ווסלי ורג'י מילר משכו את ארטסט מהמגרש, ובכל הזמן הזה משטרת אוברון הילס לא יכלה לעשות כלום-3 שוטרים על 22,076 אנשים.

התקרית הזאת, קרתה לפני 10 שנה מהיום. מי שרוצה לראות אותה מוזמן לעשות את זה כאן-

אז איך בעצם התקרית הזאת, נקודת השפל של הליגה, השפיעה על הנבא איך שאנחנו מכירים כיום?

קודם כל, מבחינת כדורסל. אינדיאנה של מילר המזדקן, ג'רמיין אוניל ורון ארטסט הייתה קרובה מאוד להדיח את דטרויט בגמר המזרח של 2004, ועם החיזוק בדמותו של סטפן ג'קסון, נראה שהקבוצה תוכל להשיג אליפות. אבל ארטסט הושעה ל-82 משחקים, ג'קסון ל-30, ג'וניל ל-15 (כולם שילמו קנס של 250 דולר, נשלחו ל-60 שעות עבודות שירות וסדנת טיפול בכעסים) והעונה של הפייסרס הלכה לאבדון. מילר, שהושעה ממשחק אחד, פרש בסיום אותה שנה.

מצד שני, דטרויט של אותה עונה הגיעה לגמר. 54 ניצחונות, למרות ההשעייה, והגעה למשחק שביעי בסדרה, בה הפסידה לסן אנטוניו של פארקר, דאנקן וג'ינובלי. אם וואלאס לא היה מושעה לשישה משחקים, מאוד יכול להיות שדטרויט הייתה מגיעה לסדרה עם יתרון ביתיות, ומשלימה ריפיט.

אבל מה שקרה באותו ערב ארור באוברון הילס השפיע על האנ.בי.איי הרבה יותר מההשעיות. בתור התחלה, הוגבלה מכירת האלכוהול במגרשים, כדי למנוע תופעות כאלה (גרין היה שתוי במהלך האירועים). מותר לקנות עד 710 מ"ל פעמיים במהלך משחק נתון, על פי התקנות החדשות. נאסרה מכירת אלכוהול במהלך הרבע הרביעי.

מעבר לכך, הליגה הנחתה על כל קבוצה להציב 3 מאבטחים ליד הספסל שלה, לא משנה אם בבית או בחוץ. מלבד זאת, התדמית של הליגה נסדקה קשות, ונקבע על ידי דיוויד סטרן קוד הלבשה, שנה מאוחר יותר, נוצר רושם שהליגה מנסה לעצור את תרבות ההיפ הופ, תלבושות הגנגסטרים (עלק) שהנהיגו אלן אייברסון, ראפר אלסטון ושות', וצמחה בליגה.

לאחר אותו ערב ארור בדטרויט, נוצר רושם שהליגה וסטרן נהיו קשוחים יותר משמעותית. כל תופעת הטראש טוק, וחופש הביטוי של השחקנים נסדק משמעותית באותו ערב, עד שכיום כמעט ואין שחקנים כמו צ'ארלס בארקלי, רג'י מילר ושאקיל אוניל, שמטנפים, קוטלים ומספקים בידור בכל פעם שמישהו מביא להם מיקרופון. באותה תקופה היו בליגה הרבה יותר חיים. האם דברים כמו הנשיפה באוזן של לברון ג'יימס בגמר המזרח היו זוכים לכ"כ הרבה תשומת לב ב-1994? קרוב לודאי שלא.

אפשר להתווכח אם הקטטה עשתה טוב או רע לליגה, אבל על דבר אחד אפשר להסכים-כוס אחת הצליחה לשנות לחלוטין את מהלך ההיסטוריה של אחת מ-3 הליגות הטובות בעולם הספורט.

14 תגובות ל - “עשור לקרב בפאלאס/רועי ויינברג”

 1. etayle

  19. נוב, 2014
  20:15

  מיזה רון ארטסט? 🙂

  פראי אדם. אבל ב"אמריקה" בניגוד לארץ הקודש יש סוג של גבריות שנלחמת בפראי אדם. בארץ נהוג לטאטאות הכל…

  Reply to this comment
 2. עגל

  19. נוב, 2014
  21:33

  יופי של כתבה, ממש החזרת אותי לערב ההוא. ההרגשה שלי היא שעברו כבר הרבה יותר מ-10 שנים. בזמנו חשבתי לעצמי "הם כנראה מטומטמים". היום אני יודע שזה נכון. דטרויט של 2004 היא קבוצה שהרבה מתגעגעים אליה, בטח ששונאי הלייקרס . . .

  Reply to this comment
 3. יפת

  19. נוב, 2014
  21:39

  הגעגועים לדטרויט מודל 2004… האנטיתזה של קבוצות הכוכבים של היום.

  דרך אגב, לדעתי גם עם הפיאסקו הזה, הקבוצה הכי הזויה מבחינה התנהגותית היא עדיין פורטלנד ג'ייל בלייזרס.

  Reply to this comment
 4. דרור2

  19. נוב, 2014
  22:28

  הקלידו את התגובה כאן…

  Reply to this comment
 5. Smiley

  19. נוב, 2014
  22:50

  אני זוכר את זה בלייב!!! אין ספק שזה משהו שמקפיץ אותך בצפייה לפנות בוקר של יום שבת כמדומני

  Reply to this comment
  • Mbk

   20. נוב, 2014
   01:15

   צודק
   המשחק שודר ב אי אס פי אן בלילה שבין שישי לשבת

   Reply to this comment
 6. מנחם לס

  19. נוב, 2014
  23:04

  רבים שהיו שם טוענים שלרון ארטסט לא היתה ברירה אלא ללכת אחרי הזה ביציע.

  Reply to this comment
 7. איש הערפל

  19. נוב, 2014
  23:50

  לטעמי העונש היה מוגזם והרס אחלה קבוצה, מצד שני בארץ אפילו עונש לא נותנים על דברים יותר גרועים ובגלל זה ליגת העל(ק) נראית ככה.
  מישהו יודע מה עלה בגורל כל האוהדים שהיו חלק בתקרית? האם קיבלו הרחקה מהמגרשים?

  Reply to this comment
 8. איש הערפל

  19. נוב, 2014
  23:57

  עכשיו אחרי שראיתי את הוידאו אחרי הרבה זמן, קשה לי להאמין שוואלאס קיבל רק 6 משחקים, הוא הרי התחיל את כל הבלגאן על פאול יחסית סביר. מדהים איך הקהל ליד המנהרה משתולל וזורק שם כמעט הכל על אוניל, שוב מענין אם תבעו מישהו על זה, מצד שני כל יושבי האולם מתגוררים בדטרויט, אני חושב שזה עונש הולם בפני עצמו…

  Reply to this comment
 9. אשך טמיר המקורי

  20. נוב, 2014
  04:49

  כתבה ברמה גבוהה מאוד.
  אוניל, ארטסט וג'קסון שלישיית פסיכים מפחידה.
  גם לבן וואלאס לא חסר, נראה לי שהוא היה הורג את ארטסט אם לא היו עוצרים אותו.
  דווקא ראשיד היה בסדר גמור ורגוע ורק ניסה להפריד.

  Reply to this comment
 10. Berch

  20. נוב, 2014
  08:34

  בגל שראשיד לא השתתף כל העסק לא נראה לי אמין…
  ראשיד VS ארטסט….
  אפילו ב WWE אין דברים כאלה 🙂

  Reply to this comment
  • דובי

   20. נוב, 2014
   10:19

   אני הייתי המום שוינס מקמהון לא אסף אליו את ארטסט

   Reply to this comment
 11. יניב

  20. נוב, 2014
  10:47

  מאז נהרסה האותנטיות של הליגה ולאט לאט זה הופך להיות פשוט הצגה וחבל.
  היום שחקן מקבל טכנית על מבט לשופט!!! זה נהיה אבסורד ולערי התגרה הזאת היא הייתה הזרז למה שאנחנו חווים היום

  Reply to this comment

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *