"DARE TO SHINE" – נשות ארה"ב אלופות העולם פעם שנייה ברציפות; שיא 4 מונדיאלים בכיס / מנחם לס

"DARE TO SHINE" – לא חוששות לזרוח, ולנצח!" – נשות ארה"ב מנצחות את ההולנדיות 0-2 בגמר ה-WORLD CUP בצרפת

ארה"ב נשים ניצחה את הולנד בגמר ה-WORLD CUP בליאון, צרפת, 0-2 לעיני 57,000. כל ה-57,000 ראו כיצד האמריקאיות מחמיצות עוד 3-4 שערים בפריצות יחיד לשער הולנד. כמובן שלשוערת הולנד הנפלאה היה מה לומר בנידון.

NO MATTER. האמריקאיות לוקחות את ה-0-2 ברצון. זהו  נצחון שני רצוף של האמריקאיות במונדיאל, ונצחון רביעי ס"ה (שיא!), מה שהפך את ארה"ב למעצמת נשים כדורגל סופית, ועל מסגר ובריח.

לפני חודשיים שאל עתונאי ספורט את אלכס מורגן, שחקנית הכדורגל האמריקאית, מה עושה אותן – את האמריקאיות – כה מיוחדות. היא ענתה:

"בגלל שאנחנו DARE TO SHINE!". אני חושב שמישהו אמר זאת לפניה אבל מה זה משנה? ה-DARE TO SHINE הפך למוטו שלהן במונדיאל הזה.

**************************

היא זורחת, עם או בלי כדורגל:

 

אלכס מורגן, זוכה ב'רגל הזהב' במונדיאל 2019 – הנה היא שוב בשעת ההמנון היום.. כמה מאיתנו כבר מאוהבים בה:

*

****************************

"DARE TO SHINE" הפך למשפט המחץ האמריקאי. למוטו שלהן אם תרצו. סיסמה ואימרה. אפיגרף ומימרה.

איזה כבוד הוא לארה"ב לנצח אליפות עולם – WORLD CUP – בכדורגל. לא משנה שזה היה בנשים. עצם העובדה שארה"ב – מדינת כדורגל היא לא – מנצחת אליפות עולם בכדורגל באיזה שהוא גיל, ובאיזה שהוא "מין" היא הישג עצום.

למה? כי למקומיים אין כדורגל-על לחזות קבוע בטיווי. הכדורגל המקצועני של הגברים הוא ברמה של בלגיה, או אולי אירלנד. אז לאמריקאים אין כדורגל מקומי, שבועי, עם כוכבים מקומיים בעלי שם עולם.

אז באווירה כזאת כשהכדורגל כאן הוא ב-85% YOUTH SOCCER – בנות ובנים, ונניח עוד 10% מכללות, ורק 5% כדורגל מקצועני לגברים (לארה"ב אין אפילו ליגה מקצוענית לנשים רצינית; ליגת ה-WSL ניסתה לעשות משהו רציני וניכשלה אחרי עונותיים. ב-2018 נוסדה ליגה חדשה, NWSL אבל בינתיים היא לא רצינית וכמעט כל האמריקאיות המקצועניות משחקות בליגות זרות.

 

האמריקאיות הבטיחו שהן תהיינה טובות.

למי הן הבטיחו?

לנשיא טראמפ.

HOW COME?

*
מייגן רפיון, ה-MVP של המונדיאל, הודיעה עוד לפני שהטורניר החל שאם הן מנצחות, היא לא תבוא לבקר בבית הלבן.

הנשיא הגיב: "קודם שהן תנצחנה!".

קשה להבטיח נצחון לפני שמונדיאול מתחיל, אבל האמריקאיות הבטיחו: "אולי לא ננצח כי דבר כזה אין לנבא, אבל אנחנו מבטיחות להיות טובות!"?

הן היו יותר מטובות. הן היו מצויינות. אולי קבוצת הכדורגל הטובה אי-פעם.

אתם יודעים מה? אני ראיתי את כולן. זאת היא קבוצת הכדורגל הטובה ביותר שנאספה לה יחדיו אי-פעם!

היום טראמפ נשאל שוב אם הוא יזמין אותן לבית הלבן. הוא הגיב, "עדיין לא הוחלט".

מה שקרה הוא שבינתיים גם המאמנת ועוד כמה שחקניות הודיעו שהן לא תבאנה אם תוזמנה. כמובן שהבית הלבן לא יזמין אותן אלא אם כן יהיה ברור ש-75% מהן באות, דבר שלא יקרה לעולם.

אבל הקונגרס יזמין אותן. זה כבר ברור. לא רק שהקונגרס דמוקרטי, אלא שהוא מלא נשים: 105 מחברי הקונגרס הן נשים. לפחות 3 מהן מוסלמיות. חברי הקונגרס לא יכולים לחכות לחגוג עם הנבחרת האמריקאית, שכל שחקנית בה תקבל $250,000. אם מנצחי המונדיאל הבא יהיו הגברים האמריקאים, התאחדות הכדורגל של ארה"ב תעניק לכל שחקן 1.5 מיליון. אחת הסיבות להליכה לקונגרס תהיה לדרוש מחברי הקונגרס שיפעלו בנידון.

טוב.

בואו נחזור למשחק.

רפיון כבשה שער ראשון בפנדל, ורוז לבל, השחקנית הצעירה ביותר בקבוצה (בת 23) הוסיפה שער שני יפהפה. מכת העונשין הגיעה בגלל שאלכס מורגן עמדה לבעוט לשער וסטפן ואן-דר גראט בבעיטה לגובה ראשה של מורגן מנעה את בעיטתה, אבל גרמה לפנדל.

לאמריקאיות היו עוד 4 הזדמנויות בפריצות יחיד נכגד השוער שניכשלו.

רפיון אמרה כשניגמר:.

"It's surreal. I don't know how to feel like now. It's ridiculous," Rapinoe said. "We're crazy and that's what makes us so special. We just have no quit in us. We're so tight, and we'll do anything to win."

על לבל בת ה-23 היא אמרה:

"She's superstar, not even in the making, she's straight up superstar at this point," Rapinoe said.

האמריקאיות לא פיגרו אף פעם אחת בטורניר, והציבו שיא שערים חדש למונדיאול – 26.

מאמנת הנבחרת ההולנדית אמרה:

"It's just chemistry. They put their hearts and soul into this journey," the Dutch coach said. "They made history."

האמריקאיות היו כה טובות שהאחרות לא אהבו אותן. ג'יין ברהאמס האנגליה אמרה: "A bunch of arrogant rich girls"/  זה כלל לא נכון. מלבד אלכס מורגן שאביה ראש מחלקה אורטופדית בבית חולים, ועוד 3-4 שחקניות, כל השאר באות ממשפחות 'כחולות' של עובדי כפיים. אבל אפילו אם לא, אז מה? זה לא כמה האבות מרוויחים. זה איך הבנות משחקות. והן היו הקבוצה הטובה מכולן היום, ואי פעם בעבר. טובות יותרא מהקבוצות האלופות של 1991, 1999, ו-2016, וטובות יותר מכל אלופה אחרת

מיד בסיום הגיעו ברכות.
*
תום בריידי, הקוורטרבק הגדול מכולם מהניו אינגלנד פטריוטס: "בפוטבול אין לנו את הזכות והכבוד לייצג את ארה"ב, אז הנשים האלה מילאו אותו בגאווה. הייתי מרותק למשחק ולכל הטורניר. כמובן שהעובדה שאשתי ברזילאית מוסיפה לעניין ולהבנה שלי למשחק המצויין הזה".
*
בילי ג'ין קינג: "איחולים לנצחון הרביעי בוורלד קאפ. הבחורות האלה הביאו לנו רק כבוד. הן מהוות לדעתי את קבוצת הספורט הטובה ביותר בהיסטוריה כי הן הטובות ביותר בספורט הפופולרי ביותר בעולם.
*
מייקל ג'ורדן: אני יודע מה ההרגשה לנצח עבור ארה"ב כשאתה מייצג מדינה שלמה. הנצחון היום מילא אותי גאווה גדולה!
*
סרינה ויליאמס: היה מוזר לשבת פה בוימבלדון ולהתלהב ממשחק אחר לחלוטין שמשוחק עם הרגליים. הנשים שלנו מילאו אותנו גאווה. בגלל המאמן שלי (הצרפתי, מ.ל) אני מבינה קצת כדורגל ועקבתי אחרי הנבחרת שלנו כמה שיכולתי!
*

אלכס סקוט, שחקן נבחרת אנגליה ואנליסט טיווי של פוקס:

"The USA do not apologize for wanting to be the best and they have that winning mentality that everyone else needs to get. They show up on the biggest occasions."

לברון ג'יימס: "אני בעל קבוצה חלקי של ליברפול ואני יודע כדורגל. הבנות האלה הציגו משחק נפלא! איחולים להן ול-USWSA!

הנשיא אובמה:

"Yes! Fourth star. Back to back. Congrats to the record breakers on the @USWNT, an incredible team that’s always pushing themselves—and the rest of us—to be even better. Love this team. #OneNationOneTeam"

הנשיא ביל קלינטון: מרגיש גאווה גדולה שגרמה לנו נבחרת כדורגל מצויינת עד מאד!

סטפן קרי: שיחקתי הרבה כדורגל בילדותי ואני יודע כמה יותר קשה לשלוט בכדור ברגליים מאשר בידיים. אבל הבחורות האלה הוכיחו היום שזה לא חייב להיות ככה. גרמו לכל אמריקאי גאווה גדולה!

**********************

מכסיקו גברה זה עתה על ארה"ב 1-0 בגמר גביע הזהב במשחק פיזי ודינמי ביותר. מכסיקו היתה אולי טובה יותר בכללי אבל לארה"ב היו יותר הזדמנויות להבקעה!

מנחם לס

בעל האתר, הבוס הראשי, וכותב יומית - כל זמן שאוכל!

לפוסט הזה יש 40 תגובות

 1. ברור שהן הנבחרת הטובה בטורניר ובעולם . אבל השופטים עזרו להן לא מעט . אין כמעט משחק בו הן לא הבקיעו בפנדל שקיבלו , ולא תמיד הפנדלים היו מוצדקים – לעיתים גבוליים . מול הספרדיות זה היה אפילו 2 פנדלים – וגבוליים . לאנגליות בחצי הגמר פסלו גול שכדי לפסוק שם שהיה נבדל היה צריך פעמיים var – גבולי שבגבוליים . לעומת זאת שגול של האמריקאיות באותו משחק עם אותו קו אחד דווקא אושר.
  לתשומת לב האוהד השרוף מל .

 2. אשבורי, לי אתה לא יכול לבלבל במוח כי אני – שלא כמוך – ראיתי את כל המשחקים. כל הפנדלים היו מוצדקים, פלוס איזה 7 שלא נישרקו, כולל לפחות שניים היום.

  1. נכון – לא ראיתי את המשחקים במלואם . אבל ראיתי את התקצירים . ומה שאני אומר לגבי הפנדלים בהחלט נכון .

  2. מנחם גם אני ראיתי את כל המשחקים שלהן ,האמת שאת רוב הטורניר הזה. קודם כל נהנתי מכל רגע, כדורגל נפלא ובכלל ענף בתנופה עולמית אדירה (כרגיל ולצערי אצלנו תקוע מאחור) .הנבחרת האמריקאית באמת מעל כולן אני לא הרגשתי שנהנו השיפוט מקל בטורניר אבל הפנדל אתמול היה מאוד גבולי.. מקווה מאוד שהבנות לא ילכו לבית הלבן ויתנו את האפשרות לנשיא השוביניסט ומחפיץ נשים שלכם את התענוג שהוא לא ראוי לו לתמונה אתן.

   1. פנדל גבולי? זה היה פנדל בדיחה, כמו הרבה אחרים שהנבחרת הזו קיבלה….. המשחק אתמול היה מכור, עד הפנדל ארהב לא עשתה מאומה, מנחם אמריקאי ושם זה מאוד בתקשורת אז הוא מתלהב אבל הנבחרת המהוללת הייתה צריכה לעוף כבר בחצי, בזיון… ענף הכדורגל הפך להיות בדיחה מביכה

 3. בסוף שנות ה 90 יצא לי להסתובב בעירות הלווין של דרום ארה"ב. הדבר שהכי הפתיע אותי היה שראיתי בכל מקום קבוצות של ילדות משחקות כדורגל.
  וזה לא היה כמו בחולון, במגרש אדמה שהיה במקרה מלבני עם שתי אבנים גדולות בכל צד בשביל שער.
  לבנות האלה היו מדים. ובכל מקום מדים אחרים. והיו להם מגרשי דשא ושערים וסימון והכל.
  ככה בונים תשתית לספורט
  והאליפות הזו היא חלק מהפירות
  הלוואי עלינו
  🙂

  1. תאמין לי עגל, נבחרת ישראל בכדורגל גברים ,עם תשעה שחקנים ללא שוער וללא בלם לוקחת את הנקבות האלו 5-1
   שוער ובלם לא צריך כי הם בקושי תעבורנה את האמצע.
   השער לחתיכות יבוא כאות מחווה גברית , הגברים ביסודם לארגים . ויתנו לנקבות שער כבוד.

   1. אז מה? ומה קבוצת הגברים של דוק תעשה לנבחרת המהוללת של נשות ארה"ב כדורסל? מה אתה מנסה לומר, נזיר נשמה? אתה יותר נזיר טוסיק מנזיר נשמה

    1. חיכיתי לתגובה נשית.כנראה שנשים לא גולשות באתר או לא מגיבות וחבל.
     כמובן שכתבתי את זה בצחוק. אני בגדול מעריך נשים.
     די מאוכזב שרק דוק יצא בהגנה עליהם.

 4. ראיתי את הגמר והופתעתי מהרמה, בהחלט כדורגל הנשים התקדם מהפעם האחרונה שראיתי משחק נשים.
  למרות זאת, אני בספק גדול לגבי היכולת של הענף הזה להתרומם, כדורגל נשים במיטבו שווה לנערים בני 15 ממוצעים בצפרירים חולון וזה עוד בלי לדבר על הרמה המביכה של השוערות, כל בעיטה קשתית זה חצי גול.
  בכל מקרה נותר לי לחכות לביקור של אבי דלקמפר בישראל ובבלומפילד המחודש, היא הדבר הכי טוב שיצא מהנבחרת הזאת, שוינפלד שיחק אותה

  1. זה היה נדמה לי או שהשתמשת בשם הקדוש למטרות זלזול ???
   צ צפ צפר צפרירים חולון !!!
   גם צפרירים תשוב מהמתים ותיקח את הליגה למקומות גבוהים יותר שבה שחקנים יהיו נחמדים האחד לשני והשופטים יהיו בנים של עורכות דין ורופאות
   ובא לציון (ויליאמסון) גואל (לא רצון)
   🙂

 5. מנחם תודה רק תיקון קטן ארה"ב לא הפכה למעצמה. היא תמיד הייתה
  אמנם באולימפיאדה האחרונה היא הודחה ברבע הגמר אך לפני כן היא זכתה 4 ברצף בזהב האולימפי .
  בנוסף ארה"ב עמדה על הפודיום בכל שמונת טורנירי גביע העולם טורניר שהחל ב 91.
  כולל 5 גמרים ו4 זכיות כנגד כל שאר העולם .
  ככה שהיא תמיד הייתה מעצמה .
  מי שהפכה אף היא למעצמה היא הולנד .
  ההולנדיות שיחקו את הטורניר הגדול הראשון שלהם רק לפני עשור ביורו והודחו בבתים .
  לאט לאט צברו ניסיון וצמחו ולאחר שהודחו בשמינית גמר הטורניר הקודם הן זכו ביורו ועכשיו הגיעו לגמר העולמי .
  הולנד היא מעצמת ספורט הנשים למשל בכדורעף או בהוקי שדה ולכן אני צופה שהיא תהיה ליריבה הגדולה מכאן ואילך של ארצות הברית ואתמול נכתב הפרק הראשון בסידרה ( הארוכה) הזו

 6. כל הכבוד לאמריקאיות על הזכייה.
  אבל דווקא אל ההולנדיות כדאי לשים לב. קפיצה מדהימה מכלום ועד סף אימפריה על בסיס כדורגל טוטאלי לחלוטין מזכיר את מה שגברי הולנד עשו בשנות ה-70. הלוואי שבמקרה ההיסטוריה החוזרת הזה הולנד דווקא תצליח לזכות במונדיאל.

 7. פחות מתעניין בכדורגל נשים. לדעתי, כדורגל הנשים לא יכול להיות זהה לגברים בשל ההבדלים הפיזיולוגיים ויש צורך בקיצור המשחק/הוספת שחקניות נוספות למגרש/הקטנת המגרש. זה נראה כאילו המגרש גדול מדי עבורן.
  הופתעתי מאוד מההייפ שנוצר סביב מונדיאל הנשים, ויעשה רק טוב אם ימשיכו כך. ישנם דיווחים כי הנהלת הפריימרליג תיקח תחת חסותה בעונה הקרובה את ליגת הנשים בממלכה, מה שוודאי יגדיל את ההכנסות של הליגה ויעורר עניין גדול יותר מבעבר.
  שמחתי עם זכייתה של ארה״ב, שכן בת זוגתו של ארון שוינפלד (חלוץ מכבי ת״א) היא דבי דאלקמפר בלמית הנבחרת האמריקאית. שוינפלד אף קיבל שחרור ממחנה האימונים של מכבי בהולנד כדי לצפות במשחק והשניים בילו יחד לאחר הזכייה…

  1. פינת הניטפוק היומי: דבי דאלקמפר היא או בת זוגו של שוינפלד או זוגתו. בת זוגתו של שוינפלד תהיה הבת של דאלקמפר (אם יש לה)

 8. "הכדורגל המקצועני של הגברים הוא ברמה של בלגיה, או אולי אירלנד" חחח מנחם בלגיה היא אחת הנבחרות הטובות בעולם

 9. האם אני היחיד שלא ראה אפילו קטע אחד ממונדיאל הנשים ובכל זאת התפתה להיכנס לראות מה כתוב, כי הכותב הוא הפרופסור מנחם ?

 10. מנחם תודה על הכתבה
  אם כבר אתה שואל על אלכס מורגן היא לא רק יפה ניא גם שחקנית מצויינת שעשתה את הטורניר

 11. הכדורגל נשים בפריחה מטורפת. מתחילים להשקיע שם סכומי כסף כי מבינים שהם פונות לפלח שוק עצום שיש לו יתרון כלכלי (הצופים מורכבים ממשפחות וילדות/בנות ולא הקהל הברברי של הגברים).
  האיכות לא רעה בכלל וכיף לראות אותן משחקות, בטח שמדובר בשתי קבוצות מהרמות הגבוהות ביותר.
  האמריקאיות בטופ כי כבר עשורים שלמים הם משקיעים שם כסף, והרבה ילדות הולכות לכדורגל בתור צעירות (אם פעם זה היה ספורט של מהגרים, היום זה הספורט של הפרברים).
  .
  לגבי המונדיאל (ששבר שיא אחרי שיא), נותר רק להצטער על כך שהכדורגלנית הטובה בעולם (מנורבגיה) החרימהאת המוניאל ונשארה בבית

 12. מורגן היא הרונלדו בגרסה הנשית.
  כשרון אדיר ופוזה ותיאטרליות.
  ההצגה שלה בנפילה בפנדל (והצגה נוספת שלא נקנתה על ידי השופטת 10 דק' קודם לכן) בתוספת הגועל נפש של בזבוזי הזמן בדקות האחרונות של החצי נגד אנגליה גרמו ליותר אנשים לתעב אותה מאשר להעריך.
  תודה דוק

כתיבת תגובה

סגירת תפריט