פינת הגולש הצעיר: קיירי, תחשוב טוב! (שחקנים חופשיים #1) / גדי הלוי (תל אביבי בן 15)

(הערה של מנחם לס: פוסטים של צעירים אני לא עורך. אני קורא ואם לדעתי מתאים לכניסה – אני מכניס כפי שנישלח. גדי יעריך מאד לשמוע מכם על הערות בקשר למאמר והכתיבה כדי לשפר לפעם הבאה)

קיירי, תחשוב טוב – שחקנים חופשיים #1

מאת גדי הלוי

*

היי לכולם, אני גדי, בן 15, מתל אביב, אוהד בוסטון ועוקב NBA מושבע. כל שנה מחדש ב-NBA יש את הקלישאה ש-"השנה הקיץ יהיה הכי מטורף". גם יש את הקלישאה שנלווית לקלישאה הראשונה, שלאחר האכזבה בקיץ של שנה שעברה אומרים "אבל השנה הקיץ באמת מטורף". אז לא, הקיץ הזה כנראה לא יהיה מטורף, אבל כן יש הרבה מאוד שחקנים ברמה מאוד גבוהה, שיכולים לשנות את הפנים של הליגה. זה הפרק הראשון בסדרה בת לפחות שלושה פרקים, בה בכל פרק אני אתמקד בשחקן חופשי משמעותי אחד ואשער מה כל אחד יכול ו-"צריך" לעשות, ואיך זה ישפיע עליו, על הקריירה שלו ועל הליגה כולה.

קיירי אירווינג הוא שחקן פנומנלי. שלשה מעולה, בדרך כלל מאוד יעיל, אתלטיות בשמיים, שליטה בכדור – אולי הכי טובה אי פעם. הוא גם מראה ניצוצות של הנהגה מדי פעם, רגעים שאתה מרגיש איך הוא מעלה את הרמה של חבריו לקבוצה.

החוזה של קיירי אירווינג עם הסלטיקס נגמר באחד ביולי. בתחילת העונה, אירווינג הודיע בפומבי שהוא מתכוון להאריך את החוזה איתם, אבל, איך אומרים, הדברים לא הלכו כמתוכנן. הסלטיקס עברו קשיים בהתקפה, הגנה, אימון והנהלה – מה שהוביל לסיום במקום רביעי במזרח והדחה בסיבוב השני של הפלייאוף – בניגוד מוחלט לציפיות שהיו להם לאחר ריצת הפלייאוף המדהימה ב-2018. אנשים דמיינו לעצמם איך הסלטיקס יהיו במקום הראשון במזרח בהפרש, ואיך הם ידלגו בפלייאוף-המזרחי-חסר-הלברון עד לגמר ה-NBA, שם אולי אפילו יהוו אתגר כלשהו לגולדן סטייט. ולא, אלו לא היו פנטזיות מופרכות. הסלטיקס נראו כמו קבוצת אליפות כשנכנסו לעונה. בכל מקרה, המאמר לא עוסק בבוסטון, למרות שיש לי הרבה מה להגיד עליהם.

המאמר הזה עוסק בכוכבם השנוי במחלוקת, ובהחלטה הגדולה שהוא יצטרך להחליט בקיץ.

הסיכויים שקיירי אירווינג יעזוב את בוסטון מאוד, מאוד גדולים. אין דרך לעקוף את זה. הניסוי לא מוצלח במיוחד. משהו שם לא עובד, עם השחקנים, הרוטציות, סגנון המשחק.

לעומת זאת, אירווינג וסוכנו לא יכולים (לדעתי, כמובן) לשלול חזרה לבוסטון.

חזרה לבוסטון תהיה טובה בשביל קיירי בכמה רמות:

 • הוא מקבל את החוזה הכי גדול שניתן להציע לו, שום קבוצה לא יכולה להציע חוזה גדול יותר.
 • הוא מגדיל את הסיכוי לאליפות שנייה, בהנחה שהפליקנס עדיין מתעניינים בהצעה המסתורית של בוסטון ואנתוני דייוויס יבוא לבוסטון – לפחות לעונה אחת. קבוצה מזרחית שמובלת על ידי קיירי, אנתוני דייוויס וכל שאר האנשים שישרדו את הטרייד, יכולה להוות כוח ממשי לזכייה באליפות.
 • הארכת חוזה עם בוסטון תשפר את התדמית שלו הכי הרבה – גם כשנכשל, חזר ונלחם עוד פעם ולא השתפן וברח.

 

מן הסתם, יש גם חסרונות, ועוד יותר חשוב, יש אלטרנטיבות – והרבה.

יכול להיות שקיירי כבר לא כל כך רצוי בבוסטון – יש אוהדים שלוקחים ללב כישלונות כמו שהסלטיקס עברו העונה ודורשים שינוי. אוהדים שלא רוצים אותך יכולים להיות דבר מסוכן, בעיקר מנטלית.

אבל זאת לא הסיבה שקיירי ככל הנראה ייפרד מבוסטון.

בפני קיירי עומדת הצעה הרבה יותר מפתה: להצטרף יחד עם דוראנט ועוד בחירה טופ 3 בדראפט הקרוב לאחד משווקים הגדולים בעולם (ניו יורק). זה בהחלט נשמע טוב יותר מלהישאר בבוסטון הקרה והאפורה, לבד פחות או יותר.

לחתום עם הניקס תהיה החלטה מאוד הגיונית בשביל קיירי. שוק ענק, עיר מטורפת, לבוא יחד עם השחקן הטוב בעולם, ונוסף על כל אלה, הזדמנות להחזיר קבוצה עם אחת ההיסטוריות היותר מכובדות בהיסטוריה בחזרה לעניינים ועוד לצאת ממקום שהוא בסך הכל די חור, שכבר הוכח שדברים לא עובדים בדרך שלך שם, ושחלק מהאוהדים אפילו לא רוצים אותך שם.

ישנה עוד אופציה, שלקיירי אסור בשום פנים ואופן לבחור בה, למרות שהוא מאוד-מאוד ירצה. קיירי לא יכול, לא משנה כמה הוא רוצה, לחזור לחבר הטוב שלו. לא משנה כמה הוא רוצה את החופים של לוס אנג'לס, אסור לו לחתום עם הלייקרס כי זה יהרוס אותו.

כרגע הרעיון שקיירי יתאחד מחדש עם לברון בלוס אנג'לס מאוד פופולרי בקרב האוהדים, אבל באמת, המהלך הזה יותר חלש מהמהלך של דוראנט כשהוא הצטרף לגולדן סטייט ב-2016.

תחשבו על זה רגע: אול סטאר עוזב את הקבוצה שבנתה אותו, שהוא זכה איתה באליפות, בגלל השחקן הטוב בעולם ששימש לו כמנטור בטענה שהוא רוצה להוביל קבוצה משלו, מגיע לקבוצה ומעלה לאוהדים את הציפיות עד השמיים, אומר בפומבי שהוא רוצה להישאר בקבוצה לטווח ארוך, נכשל טוטאלית בפלייאוף הראשון שלו עם הקבוצה, אחרי עונה מלאת דרמה ואמירות שנויות במחלוקת, ופשוט עוזב (תוך כדי שהוא שובר את האמון של כל אוהדי הקבוצה) בשביל אותו שחקן שעזב ב-2016, בשביל העיר הנוצצת, ובשביל הקומפורט זון.

כן, כשאומרים את זה ככה, זה לא נשמע טוב. וזה באמת לא טוב. וזה יותר גרוע מההחלטה של דוראנט, כי קיירי הוא לא שחקן שיכול לקלוע 50 ובמידה מסוימת להשתיק את האוהדים. הוא לא שחקן שיזכה בשני FMVP ברצף ובמידה מסוימת להשתיק את האוהדים. אני ממשיך להגיד במידה מסוימת, כי דוראנט עדיין חוטף על הראש כל יום, למרות כל ההישגים ההיסטוריים שלו.

קיירי לא יגיע לרמה של דוראנט, וגם הרמה של דוראנט לא מספיקה בשביל להרחיק את האוהדים מההחלטה הזאת שהוא עשה באיזה קיץ.

אם הייתי צריך לנחש, הייתי אומר שקיירי יצטרף ביחד עם דוראנט לניו יורק. לצערי, ואמור להיות גם לצערו, הסיכויים שההחלטה שיכולה להיות הכי טובה בשבילו ובשביל מורשתו תקרה – להאריך חוזה עם בוסטון – קטנים מאוד, בעוד הסיכויים שההחלטה שתהרוס אותו ואת מורשתו – לחתום עם הלייקרס – קיימים ולא כאלה קטנים.

אני רק מקווה בשבילו שיעשה את ההחלטה שטובה בשבילו, ובשביל הליגה. עדיין יש לי כבוד רב כלפי אירווינג. הוא שחקן אינטליגנט ומאוד מאוד מוכשר, ואני מאוד אשמח לראות אותו ממשיך להצליח בליגה.

תודה על הקריאה!

מנחם לס

בעל האתר, הבוס הראשי, וכותב יומית - כל זמן שאוכל!

לפוסט הזה יש 45 תגובות

 1. יפה מאוד.
  .
  מבחינת קיירי אני חושב שיש פה שתי אופציות: להישאר בבוסטון (ולקוות לקבל את AD בטרייד), או לחבור לדוראנט בניקס (בהנחה ששניהם מסכמים שהם בדרך לשם). רק שתי האופציות האלה משאירות אותו רלוונטי לסיכויי אליפות (אולי ג'רי ווסט יצליח להנדס מהלך שהקליפרס מביאים את קוואי ואותו – אני בספק שהן יכולים/רוצים).
  אין שום סיכוי לדעתי שהוא מסיים בלייקרס (יותר סיכוי שמסיים בברוקלין). לדעתי זה סתם ספינים של היח"צנים של לברון

  1. אם אני בוחר – אני הולך על שילוב שלו עם דוראנט בניקס. ישנה את כל מערך הכוחות בליגה ומחזיר את הניקס לרלוונטיות סוף סוף.

  2. אמן. כל עוד הוא לא הולך ללייקרס, כל בחירה שהוא יעשה תהיה הגיונית במידה מסוימת.

   וכן, קיירי ודוראנט בניו יורק באמת נשמע הכי הגיוני.

 2. התנפצה לרסיסים הפרדיגמה שלמי מהשחקנים באמת אכפת איך אנחנו האוהדים תופסים אותם.
  לברון, דוראנט, קאוויי, קיירי, ג'ורג', דייויס. זה כבר לא סנוניות או אפילו גל. זה צונמי.
  .
  לכן, כאשר מנסים (ובינינו? מעבר לעובדה שזה מעביר את הזמן, זה ניסיון חסר תוחלת) לנחש היכן שחקן כזה או אחר מתכוון לחתום עת יהיה שחקן חופשי, השיקול של "נשמע טוב" או "טוב לליגה", זה פשוט לא שיקול רלוונטי. הוא היה רלוונטי אם לשחקן היה אכפת. אבל מה לעשות, כיום השחקנים גדולים מהמועדונים.
  .
  תודה, גדי. אחלה פוסט.

  1. עצוב אבל נכון. יש שחקנים שהאגו והיכולת שלהם מרשים להם להתעלם מדברים כמו איך זה יראה בעיני האוהדים. קיירי לא אחד כזה לדעתי. הוא אף פעם לא היה ולא יהיה ברמה של לברון, דוראנט, קאוואי ואפילו לא ג׳ורג׳ ודייוויס. הוא לא יכול לקלוע 50 במשחק כל שבועיים. הוא לא יכול לזכות ב2 (אולי 3) פיינלס MVP ברצף. אין לו את התירוץ של ״אני השחקן הכי טוב בליגה״. ובגלל זה הוא חייב להתחשב בזה בהחלטה שלו.

   1. הוא לא צריך להתחשב בכלום, לא יתחשב בכלום, ולא התחשב בכלום בעבר:
    https://youtu.be/yq44XWJm4nU
    .
    הוא שחקן הרבה יותר טוב מג'ורג' ומהגבה, שלא הוכיחו כלום, ונשא בעול הובלת קבוצת האליפות של 2016 שווה בשווה עם לברון בשיאו.

 3. יהרוס אותו להיות בלייקרס למה? יהיה עם דוויס שם באיחוד משפחות ומאמן שלא יציק לו בעיר יותר גדולה. הפוך הכי טוב לו לייקרס . קיירי לא מס 1 ולא יכול להוביל קבוצה לכלום לבד. כמספר 2 לצד לברון הוא יהיה מושלם. קבוצה שלברון הוא ודיוויס ינהלו כרצונם. מושלם.
  הדבר היחיד שיפגע זה האגו שלו אולי אבל לא מעבר. קיירי הכי טוב ללייקרס ולייקרס הכי טובה לקיירי.

  1. אתה לגמרי מתעלם מכל מה שהאוהדים יעשו לו. ואל תגיד לי שהוא לא ישים עליהם, בגלל שהוא לא יכול לא לשים עליהם, כי הוא לא מספיק טוב בשביל לא לשים עליהם. ברגע שאוהדים יתחילו להבין כמה רע זה, ואני אגיד את זה בדיוק כמו שאמרתי בכתבה:
   אול סטאר עוזב את הקבוצה שבנתה אותו, שהוא זכה איתה באליפות, בגלל השחקן הטוב בעולם ששימש לו כמנטור בטענה שהוא רוצה להוביל קבוצה משלו, מגיע לקבוצה ומעלה לאוהדים את הציפיות עד השמיים, אומר בפומבי שהוא רוצה להישאר בקבוצה לטווח ארוך, נכשל טוטאלית בפלייאוף הראשון שלו עם הקבוצה, אחרי עונה מלאת דרמה ואמירות שנויות במחלוקת, ופשוט עוזב (תוך כדי שהוא שובר את האמון של כל אוהדי הקבוצה) בשביל אותו שחקן שעזב ב-2016, בשביל העיר הנוצצת, ובשביל הקומפורט זון.

   זה מילה במילה מה שכתבתי, וכשאוהדים ישימו לב לזה הם יהרסו אותו. תראה מה דוראנט צריך לעבור יום יום כבר שלוש שנים, וזה עם כל ההישגים שלו שקיירי לא היה משיג בחיים.

 4. אני כבר מזמן הפסקתי לנסות לנחש מה קיירי חושב/רוצה. אניגמטי משהו הבחור.
  אני רק בודק שהבנתי נכון מה שכתבת – אתה אומר שבוסטון היא חור?

  1. תלוי למי, לצעיר כמו קרי הרבה יוצר עדיף לגור בLA מיאמי מבחינת מזג אוויר חיי לילה, לפתח את הקריירה הקולנועית שלו…

  2. כן, קיירי בחור מוזר. בוסטון לאו דווקא חור, אבל לפי דעתי היא כנראה נחשבת ככה בשביל סופרסטארים, כשיש אלטרנטיבות כמו לוס אנג׳לס וניו יורק.

 5. תודה גדי. יופי של כתיבה. נראה לי שזה הולך להסתיים בניקס עם דוראנט, דרך אגב לא בטוח שזה כל כך רע לסליטקס.
  עושה רושם שקיירי יוצר שם הרבה כאב ראש בחדר ההלבשה.

  1. מסכים 100%. כולם מנצחים פה, קיירי ודוראנט והניקס מקבלים את מה שהם רוצים, הסלטיקס מאבדים אגו שהם אף פעם לא אוהבים ויורדים מהמרוץ המיותר לאנתוני דייוויס ושומרים על הליבה הצעירה שלהם שלמה.

 6. עד כמה שידוע לי
  עדו אחת מהסיבות של קייירי להצטרף לניו יורק זה בגלל שהוא מהאזור שם ולכן הוא יהיה קרוב לבית

  1. צילה, אם את נקבה (סליחה, אדם ממין נקבה), אז אנא תישארי באתר. אין לנו אף אשה מגיבה בין 11,500 כניסות שהיו לנו אמש. אולי את דודה של גדי, חברה שלו, או מורה שלו, אבל חשוב שתישארי ותביאי עוד חברות.
   בקשר ל'נקבה', למה 'זכר' זה טוב ומקובל, ו-'נקבה' – FEMALE – זה טובו ומבריח נשים? כיצד אתאר אותך – נניח דודה של גדי בת 35? 'צעירה'? 'אשה'? לדעתי 'נקבה' זוהי המילה המתאימה ביותר.

   ותודה לגדי הצעיר.

  2. מנחם, צילה היא סבתא שלי. לא תיארתי לעצמי שעד כדי כך אין נשים באתר (חבל מאוד) וסבתא, תודה רבה על המחמאות כמובן!

 7. מנחם לס היקר, תודה על תגובתך. עכשיו אתה יודע שאני סבתא של גדי. התברכתי בנכד מדהים כזה. עכשיו לעניין ה"נקבה". זאת מילה שיש לה קונוטציה לא נעימה , בניגוד ל female שאין אתה שום בעיה –
  ולכן רצוי להשתמש במקבילות הסמפטיות כמו אישה או גברת.

 8. תודה על המאמר גדי, מאד יפה
  אני מסכים איתך בכמה דברים ובחלק פחות
  קיירי בבוסטון, לדעתי השלם שם קטן משמעותית מסכום חלקיו. יתרה מזאת הקבוצה אפילו נחלשה מעצם ההצטרפות של קיירי, הרושם הוא שאשתקד (וכנראה גם בשנה הבאה) עצם העזיבה של קיירי תשפר את הקבוצה, גם ללא צירוף שחקנים נוספים. ההרכב הנוכחי שלהם כאשר כולם עולים חזרה למדרגה של השנה שעברה פלוס גורדון הייוארד שמתבטא יותר, תעשה יותר ממקום רביעי וסיבוב שני עם תבוסה בפלייאוף.
  נראה לי שכל הצדדים שם רואים את זה ככה, ולכן לא יכעסו עליו במיוחד אם לא יחתום שם חוזה מחודש. הם גם לא יציעו לו מקס, זה יפיל אותם.

  1. מבחינת בוסטון, אין ספק שאם קיירי יעזוב זה לא יהיה סוף העולם. אני רק טוען שלא כדאי לקיירי לשלול לגמרי את האפשרות לחתום מחדש בבוסטון כי זה בטוח אפשרות יותר טובה מכמה אחרות (הלייקרס, לדוגמה).

 9. לגבי האופציות האחרות, ללכת לניקס (אם דוראנט בכלל מעוניין בזה, בינתיים הכל זה שמועות), זו נראית לי הרפתקאה לא משהו עבור קיירי שרגיל למעמדי גמר הליגה ובניקס הוא במקרה הכי טוב יתחרה עם פילי מי יפסיד למילווקי, וגם זה כשאף אחד (מבין הוא ודוראנט) לא נפצע.
  ללכת עם דוראנט לנטס (או לצורך העניין לקליפרס) אם דוראנט בכלל מעוניין בזה, זה כבר יותר רציני ואולי קבוצה כזו גם תשיב אותו למעמד הגמר מתישהוא.

  1. תראה, תגדיר "רגיל למעמדי גמר", הוא הגיע לגמר שלוש פעמים, באחד הוא היה פצוע, וכל זה עם השחקן הטוב בעולם ועוד אול סטאר. קשה לא להתרגל למעמדי גמר, ומן הסתם אין לו בעיה לנסות משהו חדש כי הרי *הוא* זה שדרש לעבור בטרייד בתחילת עונה שעברה. אני חושב שזה ממש לא יהיה פקטור משמעותי לפחות בשביל קיירי וגם לא לדוראנט לדעתי.
   לגבי האלטרנטיבות שהעלת – הנטס, הקליפרס ודומיהם – אין להן בחירה טופ 3 בדראפט הקרוב – שהניקס יכולים או להשתמש בה ולהביא את RJ בארט, או להעביר אותה בטרייד בשביל מישהו הרבה יותר טוב, אולי בצורת אנתוני דייוויס.

 10. ללכת ללייקרס,
  נכון שזה צעד שיכול להיות שנוי במחלוקת, אבל כרגע גם ככה העיתונות (האובייקטיבית?) עסוקה בביקורות על הבחירה של לברון ואולי גם על זו של דוראנט בזמנו וקיירי נחשב ככוכב משני שהבין השנה שהוא לא יכול להוביל קבוצה רחוק ככוכב ראשי, ומוחל על כבודו והולך להיות מספר 2 של לברון, לשמחתם של הקליפורנאים ושל הנהלת הליגה שתזכה לרייטינג והתעניינות גואים. זה יכול להביא ללייקרס גם את דייויס יותר בקלות ויש לך קונטנדרית בכירה פלוס
  כך שלא הייתי ממהר לפסול את האפשרות, מה גם שהשיקול של מה יחשבו עליו נראה לי פחות מעסיק אותו להתרשמותי

  1. אבל פה כל הבעייתיות – לצאת מול השחקן מספר אחד בעולם כי אתה רוצה "להוביל קבוצה משלך" ואחרי שאתה נכשל לחזור אליו בבכי ולהגיד "אוי אני לא יכול להוביל קבוצה אז אני פשוט אחזור להיות מספר 2"? זה נראה לי אבסורדי, אפילו בשביל בחור מוזר שכמותו. לידיעתך, הבעלים של הפליקנס משום מה נגעלת מהרעיון של להעביר את דייוויס ללייקרס – ונראה כך שההצעות של בוסטון וניו יורק יפתו אותה יותר. אז לא הייתי משתמש בדייויס כקלף מיקוח מכיוון שנראה שהלייקרס לא יצליחו להקסים את הפליקנס עם ההצעה (המאוד מאוד טובה) שלהם.
   ואם אתה שואל אותי מה עדיף – קיירי, דייוויס ודוראנט בניו יורק *עם המשפחה הקרובה שלו* או קיירי, דייוויס ולברון בלוס אנג'לס – הייתי לוקח את האפשרות הראשונה כל יום, ואני חושב שאפילו קיירי לא עיוור מספיק בשביל לא לראות את זה.
   מן הסתם האפשרות לא פסולה מבחינתו, וכנראה שאתה צודק – באמת לא מעניין אותו מה אנשים חושבים עליו.
   לעומת זאת, האפשרות הזאת *צריכה* להיות פסולה והוא *צריך* להיות מעוניין ממה שחושבים עליו – כי כאמור, הוא לא יזכה בשני פיינלס MVP ברצף בשביל להשתיק את האוהדים והפרשנים ואת כל מי שיכול להיכנס לו לראש – והם יכנסו לו לראש והוא יישבר.

   תודה על התגובות המעניינות שחר!

כתיבת תגובה

סגירת תפריט