דנבר-פורטלנד: ניתוח של משחק שביעי / רועי ויינברג

כמה מסקנות זריזות מהמשחק השביעי של הנאגטס נגד הטרייל בלייזרס. אני לא הולך להתייחס כאן יותר מדי לסדרה העתידית של פורטלנד נגד גולדן סטייט, כי נמרוד איתן יעשה זאת טוב ממני בפריוויו שלו לגמר המערב שיעלה בשלישי בבוקר. במקום זאת, בואו נדבר על המשחק המרתק שהיה:

1. ניקולה יוקיץ' התחיל מצויין. הנאגטס התחילו את המחצית הראשונה עם 8 נקודות רצופות שלו שהצליחו להעלות את דנבר ל-7-12, כשהוא היחיד שקולע, נוסף לליי-אפ של גארי האריס, ב-3:30 הדקות הראשונות. קבוצות פונות למנהיג שלהן ברגעי הכרעה ויוקיץ' היה שם הערב והצליח להרגיע קבוצה לא מנוסה שפתחה הרבה בזכותו ל-9-18 בשלב מוקדם. רוב העונה הסרבי זכה לביקורת על הפסיביות שלו (15.1 זריקות ו-11.1 אסיסטים פוטנציאליים לאורך העונה הסדירה), אבל כשזה היה חשוב במחצית הראשונה הוא היה שם וגם מאוחר יותר – הוא היה שם כדי להגדיל את הפער לאזור הדו ספרתי ברבעים השני והשלישי, עד שדעך עם שאר קבוצתו במהלך המחצית השנייה. הג'וקר התעלה פעם נוספת כשהשאיר את דנבר בתמונה בתחילת הרבע הרביעי, מה שלא הספיק בסופו של דבר. תצוגת הפרנצ'ייז פלייר הזאת הייתה חשובה, במיוחד אצל דנבר שהחטיאה בכמויות מהשלוש ומהעונשין.

המשחק שלו היה לא רע בכלל – 29 נקודות ו-13 ריבאונדים, למרות החטאת עונשין קריטית בסיום – אבל אי אפשר להגיד את זה על שאר הנאגטס. הקבוצה שלו לא קלעה שלשה אחת להוציא את השלשות שיוקיץ' קלע בעצמו, הם החטיאו 11 פעמים מהקו ולא הצליחו להניע כדור. ג'מאל מארי נעצר על 4 מ-18 נוראי מהשדה ופול מילסאפ, המנוסה בחבורה, היה אולי השחקן החלש ביותר על המגרש הערב. נכון שמדובר בקבוצה צעירה במיוחד וחסרת הניסיון הקבוצתי של פורטלנד, אבל דנבר לא תפקדו. חשוב להדגיש את זה. קבוצה ביתית לא אמורה לאבד יתרון של 17 נקודות במשחק השביעי.

2. דבר נוסף שבלט לטובת דנבר במחצית הראשונה היה הסגירה של דמיאן לילארד וכך של כל הבלייזרס. הם שלחו גבוה אחרי חסימה שיסגור לו נתיבי מסירה ולא ישאיר לו יותר מדי אפשרויות זריקה, מה שהצליח להקשות על לילארד שהחטיא את ששת זריקותיו הראשונות מהשדה. הנאגטס, בניגוד לחלקים בסדרה, שלחו עליו רק שומרים גדולים ממנו – טורי קרייג ומאליק ביזלי שעברו מתחת לחסימות ולא הצליחו לתת לו להשתחרר לזריקה. מאוחר יותר הוא החל לחפש מגע עם גבוהי הנאגטס וללכת לעונשין, מה שעבד טוב עבורו והצליח להכניס את הבלייזרס למשחק. פורטלנד לא פגעו מהשלוש – לא כי הזריקות היו רעות במיוחד, הן לא, אבל אף קבוצה לא מדייקת במשחק 7 בחוץ וזה הורגש גם הערב. במחצית השנייה הוא לקח צעד אחורה ונתן למקולום להוביל במקום לנסות לכפות את עצמו עוד על המשחק, לא מובן מאליו. הסגירה של לילארד השאירה את האורחים עם יוצר אחד, סי ג'יי מקולום, שהיה טוב מאוד וניצח את  המשחק. טרי סטוטס המיומן הגיב לכך היטב כשנתן דקות משמעותיות לרודני הוד, יוצר נוסף, ולזאק קולינס. הפציעה של הוד לא האטה את פורצי הדרך, בעיקר בזכות ההחלטה החכמה לשלוף את אוון טרנר שהתאים לתפקיד בליינ-אפ המיוחד הזה.

3. השמירה ההדוקה על לילארד הפכה את הבלייזרס לקבוצה שתלויה במקולום והוא נתן משחק טוב מאוד. 37 נקודות ביעילות מרשימה מאוד למשחק השביעי, במיוחד בהשוואה לדיים ושאר פורטלנד, השאירו את האורחת בתמונה ורבע שלישי אדיר של סי-ג'יי אפשר לה להשתלט על המשחק ולהשיג ניצחון וגמר מערב ראשון מאז 2000. זאת הייתה החלטה חכמה של הנאגטס, על הנייר, בהתחשב בכך שמקולום לא מנהל משחק טוב כמו לילארד (3 אסיסטים לעומת 6.9 של האיש ושלשות הלוגו) ובכך שהוא לא אקספלוסיבי כמוהו, אבל זה התנקם בהם בסופו של דבר כשהאול-סטאר השני של פורטלנד שרף את המגרש ברבע השלישי ושינה את המומנטום של המשחק מהקצה אל הקצה. מארי התקשה להתמודד איתו לאורך המשחק וזה משהו שיכול לפגוע בדנבר בסדרות העתידיות שלהם: ניסיונות לתקוף כמה שיותר את הרכז הצעיר. הוא נותן פלייאוף נהדר, אבל עדיין צריך לפתח את ההגנה בשביל להיות מספר 2 באלופה עתידית.

4. אהבתי את השילוב של זאק קולינס. הוא הסתבך בהתחלה בבעיית עבירות (3 ב-12 דקותיו הראשונות), אבל השילוב שלו כגבוה שני אפשר לפורטלנד לשלוח חוסם שיסייע לפתוח נתיבים ללילארד, להשאיר במקביל גבוה ליד הטבעת שיסייע בריבאונד ההתקפה ולא פחות חשוב מכך, הוא הצליח להאט את ההתקפה של הנאגטס וחסם 4 פעמים ב-23 דקות. הוא לא תרם יותר מדי מבחינת יצור נקודות, אבל בלעדיו פורטלנד לא הייתה מצליחה להשתלט על המשחק במחצית השנייה. לא מן הנמנע שנראה את הבלייזרס מנסים לשחק איתו ועם קנטר במקביל מול גולדן סטייט חסרת דמרקוס קאזינס בניסיון להאט קצב, או שנראה אותם משחקים עם קולינס כסנטר היחיד במקום קנטר האיטי.

ברבע האחרון סטוטס עשה בשכל והעלה הרכב נמוך עם אוון טרנר כפאוור פורוורד לצד סת' קרי, לילארד ומקולום. השימוש בטרנר היה נהדר בשלב הזה וניצל את העייפות של הנאגטס שהתבטאה ב-3 מ-10 של ניקולה יוקיץ' וב-3 עבירות של פול מילסאפ ברבע האחרון. היה ניהול משחק נהדר של סטוטס המנוסה בהרבה ממאלון במשחק הזה. זה התבטא גם בכך שלילארד לקח צעד אחורה מהמחצית הראשונה לשנייה והורגשה טביעת אצבע של מאמן טוב מאוד לכל אורך המשחק הזה.

5. הדבר המעודד ביותר שאפשר לקחת מהסדרה הזאת, מעבר למשחק 4 ההארכות שישודר בשידורים חוזרים עד 2053, הוא העתיד. יוקיץ' בן 24, ג'מאל מארי בן 22 וגארי האריס בן 24 גם הוא. לילארד בן 28 (29 ביולי), מקולום 27, רודני הוד 26 ויוסוף נורקיץ' יחגוג 25 באוגוסט. גולדן סטייט לא תישאר לנצח גם אם דוראנט ותומפסון אכן יישארו בסופו של דבר – הם מבוגרים יותר ושבעים יותר. היריבות הזאת היא העתיד של המערב ואולי של כל ה-NBA, יחד עם מילווקי בצד השני. קיבלנו כאן סדרת 7 משחקים נהדרת שיכולה להיות רק ההתחלה של היריבות הגדולה בעשור הבא בליגה הנפלאה שלנו.

רועי ויינברג

עורך הופס. אוהב את מיאמי וגבוהים שמוסרים מעל 4 אסיסטים במשחק.

לפוסט הזה יש 37 תגובות

 1. פורטלנד ממשיכה לנתץ מיתוסים. עכשיו כבר חייבים להתייחס אליה ברצינות ובכבוד הראויים. למרות חיסרון ביתיות והפסד בית, ניצחה פעמיים בחוץ את קבוצת הבית הטובה בליגה, כולל במשחק שביעי. צריך המון אופי כדי להתגבר על פציעה קשה שהשביתה את אחד השחקנים הכי חשובים (שימי ריגר אמר שעם נורקיץ' הם לוקחים אליפות), לנצח 1:4 את אוקלהומה, לנצח במשחק עם 4 הארכות ובשני משחקי הדחה רצופים.
  לכל שחקן שתופס יום רע יש גיבוי, אפילו ללילארד, ותמיד יש מצטיינים מהספסל. מקולום לוקח אחריות ומבצע פעולות מדהימות, בעיקר במאני-טיים. למרות הביקורת, הלפעמים מוצדקת, על סטוטס הוא מצליח לסחוט עד הסוף את הלימון הזה.

  1. נורקיץ מיותר. הצעתי להטריד אותו עונה שעברה. בלעדיו הם מראים שהוא לא קריטי, הם צריכים ווינג טוב כמו הולידיי או דיוויס על מנת להיות איום רציני

 2. שום מיתוסים. פורטלנד קבוצה יותר טוב מהנאגטס שחיה על המאמן שלה.
  אמרתי זאת לפני שהסדרה התחילה דנבר היא לא פייבוריטית למרות המספרים והמיקום היפה בעונה הרגילה.
  גם מול הספרס הם היו צריכים להפסיד אבלמאלון הראה שהוא לא סופר את פופוביץ' הנכשל.
  :
  עצם זה שדנבר הגיעו למשחק 7 זה הישג עצום למאמן שלה.
  אם מסתכלים קדימה
  לצערי בניגוד לסדרה הזאת הגמר המערבי הולך להיות חד צדדי מצד אחד קבוצה פצועה אחרי סדרה של 7 ומולם קבוצה שלא באמת עבדה ותוכל לתת לקווין וקורי לנוח גם בסדרה הזאת.

   1. איש לא שואל את AD איפה הוא ישחק עונה הבאה. תלוי לחלוטין בפליקנס. אם ירצו הוא יהיה במיניסוטה. אחרי זה שיעשה מה בא לו

 3. היה ברור שדנבר תצליח לעבור אולי סדרה אחת, שכר לימוד, וזה בדיוק מה שקרה. על הקשקש את הספרז הזקנים.
  לגבי העתיד של דנבר – זו ליגה של סופרסטארים. ואז כל החלקים המשלימים. יוקיץ' יצטרך להיות הרבה יותר מאניטיים, אם הוא מסוגל, ועוד מישהו יצטרך לתת קפיצה אדירה. או, וזה פחות סביר, שאחד הכוכבים הפנויים בשוק יבחר דווקא במקום הזה. לא סביר.
  לגבי העתיד של פורטלנד – כנראה ג'נטלמן סוויפ בגמר המערב, וזה עוד נדיב. קאנטר גם ככה קורס, עם הצום וכל זה. הוא לבד! או מקסימום עם קולינס. וטזה נגד דוראנט, איגי, דריימונד ולוני אוכל הנחשים. יכול להיות טבח – גם בלי הספלאש בראדרז, שיכולים לנוח להנאתם ולקזז את דיימו ומשולם, חחח.
  לגבי העתיד היותר רחוק – אין כל כך, נראה שפורטלנד הגיעה לתקרה שלה, והיא מבסוטית ובצדק. המרענן הרשמי של פלייאוף 2019, סגנית המערב אחרי נצחונות על אוקלהומה ודנבר – אי אפשר יותר מזה.

 4. מה שלי בלט לעין,
  גם במשחק הזה, וגם במשחקים קודמים של הבלייזרס עד כה בפלייאוף –
  זו הגנת הפרימטר.
  עוד משחק (ממש לא הראשון בפלייאוף הזה) בו היריבה מסיימת עם אחוז מזעזע מהשלוש.
  .
  יהיה מעניין לראות איך הם מתמודדים מול קבוצה שקולעת מבחוץ קצת יותר טוב (דנבר קבוצת שלוש בינונית. הת'אנדר איומים).

 5. נתן אלתרמן על פורטלנד:

  בכל זאת יש בה משהו,
  כן, יש בה איזה משהו,
  לא טוב שהוא, לא רע שהוא,
  אבל כיום זה משהו.
  אפה הוא קצת גדול שהוא,
  והילוכה קצת זול שהוא,
  אך איזה גבר כלשהו
  יכול את זה לסבול שהוא.
  ואיזה כסיל אחרון שהוא
  באיזה שיגעון שהוא
  יכול למצוא עוד איך שהוא
  גם בה דבר מה מושך שהוא.
  לא, אין בה כל ממש שהוא,
  ובכל זאת, יש בה משהו…

 6. תודה רועי.
  משחק מהנה ביותר. זמן לתת זרקור לסטוטס שכמעט לא קורא לתרגילים אבל הקבוצה שלו יודעת לקרוא מצבים בהתקפה מצויין, ומתקשרת היטב בהגנה.
  בטור שלי מלפני שלוש שנים פרסמתי לוח זמנים של אליפות ב 21/22, זה בהחלט יכול לקרות כבר השנה או בשנה הבאה.
  עם ההגדרות של דורנט וחוסר היציבות אצל קארי , לך תדע…

   1. איפה את חי? לא יהיה להם מקום עבורו בלי טרייד מתאים על נורקיץ' וגם ככה לילארד ומקולום זה כל הסגל שנשאר. אתה כבר מריץ אותם לאליפות?

   2. גם אתה חולה במחלת הטריידים? קבוצה עם כימייה בריאה תמיד תהיה טובה מאסופת כוכבים או קבוצה של משחק אינדבידואלי.
    תסתעל כל מילווקי. תסתכל עם ג"ס של משחק 5 ו 6. תסתכל על פורטלנד.
    ולעומת זה תסתכל על יוסטון. על פילי. על בוסטון וגם על טורנטו שהולכת להמחץ בקרוב.
    זה השיעור של הפיינלס

 7. מצוין רועי!
  פורטלנד קבוצה עם 9 נשמות. מקולום נתן סדרה לפנתיאון.
  כיף לראות את לילארד שם את האגו בצד ונותן לסייד קיק להוביל. ג'ון וול – תלמד!
  ההחתמה של הוד וקאנטר – בינגו. בלעדיהם יכול להיות שהם לא היו מנצחים אפילו משחק פלייאוף אחד.
  מבחינת העתיד דווקא דנבר נראים מבטיחים יותר. פוטנציאל בשמיים ועומק בלתי נגמר.
  מקווה שגמר המערב יהיה צמוד. יש לי הרגשה שפורטלנד תכיש את הלוחמים לפחות פעמיים.

 8. לדנבר יש אחלה עתיד.
  למונטה מוריס ולקרייג רעדו קצת הידיים אבל הם עבדו בהגנה והם שחקנים שמקבלים החלטות חכמות (או לא מקבלים החלטות רעות) יחד עם ברטון יש עומק יפה.
  מילסאפ חכם ועושה עבודה יפה בהגנה אבל בהתקפה לא היה לו מה למכור, מעניין אם יישאר.
  מוריי לא פגע אבל אלו זריקות שהוא בדרך כלל לוקח, כל העונה לא יציב ולא ברור אם זה הולך להשתנות, יכול להיות החוליה החלשה בהתפתחות של הקבוצה.
  פלאמלי נורא משתדל אבל פשוט לא שחקן חכם.
  מה לגבי מייקל פורטר? מגיע שנה הבאה לקרוע את הליגה או שלא ישחק לעולם בנבא?

  1. דנבר תלויים לגמרי במורי. מוראי סופרסטאר הם יביאו תואר. מורי נשאר ככה ולא סופרסטאר קבוצה חביבה ונחמדה ולא יותר מזה.
   כנ"ל הפורצלן גארי האריס.

   יוקיץ כבר בשיאו, יותר ממה שהוא נותן אי אפשר לתת

  2. חושב שהם צריכים שחקן התקפה יותר שלם מקרייג, אבל יכול להיות שיצליחו למשוך אחד בקיץ. מילסאפ לא ישאר בחוזה הנוכחי כי דנבר לא תרצה לשלם לו 30 מיליון דולר בשנה הבאה, אבל יכול להיות שישאר שם על שכר נמוך יותר לחוזה ארוך טווח (12-15 מיליון דולר לשנה? לא בלתי סביר). מארי רכז צעיר שנתן פלייאוף טוב מאוד סך הכל ועדיין צריך להתפתח, זה יקרה לדעתי. ההתקפה שלו טובה מאוד, ההגנה קצת מדאיגה אבל יהיה שיפור מסויים כמו שהיה מהשנה הקודמת לנוכחית.

   1. בטוח שצפיתי בו פחות ממך, אבל הנתונים היבשים לא מראים שיפור של ממש משנה שעברה. שיפר ניהול משחק (עלה באסיסטים בלי להעלות איבודים) ירד קצת באחוזים.
    למה לחשוב ששחקן שקולע ביעילות די נמוכה ודי יציבה בשלוש השנים שלו בליגה, לא מנהל משחק איכותי במיוחד, פתאום ייתן קפיצה ויהיה סופר סטאר?

 9. טור מעולה!
  בשיטת משחק של דנבר, מספיק לראות שיוקיץ' סיים עם 3 אס' וברור שזה היה משחק ממש לא טוב שלהם התקפית

 10. לא מבין איך נותנים לשחקן שמרוויח מיליונים לצום בשלב הכי חשוב בעונה. מקווה שהוא מקבל על זה סוג של קנס או משהו.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט