רק במקרה זאק לאו, אחד מכתבי הכדורסל הראשיים של ESPN, כתב על כך מאמר ראשי לפני יומיים, ומאמרו נתן לי רעיון למאמר המבוסס מעט על מאמרו, בנוסף לדברים שלי עצמי יש לומר.

כמובן שהיו שחקנים אחרים שמגיע להם להיות בויכוח – שחקנים כקרים עבדול ג'אבר, ווילט צ'מברליין, וביל ראסל, אבל לא משנה מאיזה צד תסתכל על זה, הויכוח תמיד חוזר להיות מייקל נגד לברון. אולי בגלל ששלושת המוזכרים היו ענקים ששיחקו בעמדת סנטר ואלה עופות מסוג אחר לחלוטין ולכן ההשוואה לא עושה טוב לאף אחד. אז הויכוח הוא תמיד 'לברון נגד מייקל'.

אז ככה. לברון לא החמיץ פלייאוף אחד מאז 2005. העונה תהיה העונה הראשונה מאז 2005 ללא פלייאוף.

כמה זה יפגע בלגסי שלו?

תלוי.

הוא יישאר לנצח אחד מ-5 עד 8 השחקנים הטובים בהסטוריה, אבל זה יוסיף דלק ללגסי שלו שהוא שחקן נפלא שלא ידע לנצח את ה-BIG ONE כמו מייקל, ואפילו לא כמו קובי, מג'יק, לארי בירד, דאנקן, קרים, ובטוח שבטוח שלא כביל ראסל.

כי אפילו אני יודע שבעשרים השנים האחרונות, מאז מייקל פרש משיקגו, מאזני המשקל נטו – בגדול – לעבר המערב. אפילו בשנותיו של לברון במיאמי, ושתי האליפויות, 4 קבוצות מ-6 הטובות תמיד היו במערב. הייתכן שבגלל חולשת המזרח העובדה שלברון הגיע לכל פלייאוף מאז 2005 לא צריכה להפתיע יותר מדי? מה היה קורה לו שיחק במערב בשנים האלה? האם גם במערב היה מגיע לכל פלייאוף כל עונה?

לאו כותב כך:

You cannot wish away the conference imbalance from LeBron's career. It would have been exceedingly unlikely for his teams to make eight straight Finals had he played in the West.

מייקל לא הפסיד אף פלייאוף עד שהגיע לגיל 38, ועבר מהבולס לוושינגטון. ולמייקל היו קבוצות מזרחיות מצויינות לשחק נגדו כניקס, דטרויט, סלטיקס, אינדיאנה, מיאמי, אורלנדו, ושרלוט. שחקנים כמג'יק, לארי בירד, ביל ראסל, או טים דאנקן אף פעם לא הפסידו פלייאוף. לברון השתתף ב-8 פיינל רצופים? מייקל השתתף רק ב-6 רצופים אבל ניצח בכולם.

עתה לברון משחק בקונפרנס אמיתי וחזק, וכבר בעונה הראשונה מחמיץ את הפלייאוף. לי קשה מאד לנסות לדמיין את מייקל בלייקרס, עם כל ההופלה והצרמוניה של ההגעה ללייקרס של לברון, מסיים את הריצה לפלייאוף כפי שהוא עתה עם 8-4.

אני לא אומר שכשלונו עם הלייקרס צריך לפגוע בלגסי שלו יותר מדי, אבל דבר אחד הוא בוודאי צריך להפסיק: את הויכוח הטפשי מי היה טוב ממי.

עתה צריך להתחיל דיון יותר מעניין: הלייקרס, לאן?

 

*********************