מי יהיו חמישיות הסמול-בול הקטלניות של הפלייאוף הקרוב? / רועי ויינברג

משהו שאנחנו רואים בכל פלייאוף ונראה גם השנה זה החשיבות של הדת' ליינאפס למיניהן. קבוצות אוהבות ללכת על הרכבים נמוכים כשהמשחק נהיה קשה יותר וזה לא משהו שישתנה גם העונה. שווה לדבר על קבוצות שאוהבות, או שסביר ויעברו להרכבי סמול-בול וכמה ההרכבים יהיו שווים בסופו של דבר כשהכסף על השולחן. בואו נתחיל מהמזרח:

טורונטו: קייל לאורי, דני גרין, קוואי לנארד, סרג' איבקה, פסקל סיקאם. לא בטוח שזאת תהיה החמישייה הפותחת של הראפטורס לאורך הפלייאוף. עכשיו יש להם את מארק גאסול שנראה לא רע בכלל עד עכשיו בקנדה, אולי יכבוש בעתיד את המקום בחמישייה ומסתגל לאט לאט למערכת, אבל זאת תהיה החמישייה שתסגור משחקים. יכול להיות שאפילו נראה הרכב יותר קטן עם או ג'י אנונבי במקום איבקה, אבל אין באמת סיבה. החמישייה הזאת פתחה משחקים רוב העונה בטורונטו. 479 דקות ביחד ומדד +/- של 69+, לא רע בכלל, הופכות אותם למוכנים כמעט לכל תרחיש. יש כאן חמישה שחקנים שיודעים לקלוע מבחוץ ולחדור ושומרים טובים מאוד. החיסרון היחיד זה העדר ניהול המשחק הנוסף מעבר לזה של לאורי, אבל העלייה ההדרגתית במעורבות של קוואי בניהול המשחק (2.6 אסיסטים למשחק בדצמבר, 3.9 בינואר, 4.8 בפברואר) תסייע בכך. ניק נרס מכין את הראפטורס עכשיו לסיטואציות האלה ועושה את זה מצויין.

מילווקי: אריק בלדסו, מלקולם ברוגדון, קריס מידלטון, ניקולה מירוטיץ', יאניס אנטדקומפו. הבאקס לא אוהבים לתת דקות לחמישיות קבועות מעבר לפותחת עם ברוק לופז. החמישייה הרגילה של מילווקי שיחקה 493 דקות ביחד. חמישייה אחרת, עם סטרלינג בראון במקום ברוגדון, שיחקה 96 דקות ביחד. אף חמישייה אחרת לא עברה את ה-50, בניגוד לטורונטו בה יש 4 חמישיות ששיחקו ביחד לפחות 140 דקות כל אחת. לכן זה יהיה מאוד תאורטי וקשה לדמיין את ההתקפה של הבאקס בלי הריווח של לופז, אבל בשביל זה מירוטיץ' הובא. הוא נייד בהרבה ושומר יותר טוב מלופז או אליאסובה, כך שהוא יוכל להכנס לנעליים שלהם בהתקפה ולאפשר לפריק לשחק כסנטר. בפלייאוף הקודם זה עשה חיים קשים לסלטיקס ויהיה חשוב גם עכשיו, אבל כדאי שבודנהולצר יתן להם כמה דקות בעונה הסדירה, אולי מול קבוצות חלשות יותר.

בוסטון: קיירי אירווינג, ג'יילן בראון, גורדון היווארד, ג'ייסון טייטום, אל הורפורד. בעונה הסדירה זה לא עבד. 140 דקות ביחד ו-+/- מצטבר של 2-. חמישיות אחרות שלהם עובדות יותר טוב – למשל הפותחת הנוכחית עם מרקוס סמארט ומרקוס מוריס במקום בראון והיווארד, או זאת עם מוריס במקום בראון שיכולה להיות החמישייה שבוסטון תסגור איתה משחקים. הם גם לא יודעים מה הם יעשו, אבל הם ירצו כמה שיותר כלים על המגרש. הורפורד וההגנה הורסטילית שלו הם נכס, אירווינג חייב להיות על המגרש ברגעי ההכרעה כשחקן הקלאץ' ביותר בקונפרנס ואולי בליגה כולה. היווארד מתחיל לחזור לעצמו בזמן הנכון וסביר שנראה את החמישייה הזאת, או לפחות את הרביעייה של אירווינג-היווארד-טייטום-הורפורד, מקבלת עוד ועוד דקות בשליש האחרון של העונה לקראת הפלייאוף. הסלטיקס חייבים את זה.

אלו החמישיות הבולטות. בפילדלפיה אין משהו כזה – הם לא יכולים להרשות לעצמם לשחק למשל עם בן סימונס סנטר ועם טי ג'יי מקונל כמוביל כדור נוסף בהתחשב בקליעה שלהם והשחקן הטוב ביותר שלהם הוא ג'ואל אמביד הענק. השאר לא באמת מאיימות על הגמר ולא סביר שיעברו לחמישיות כאלה, למרות שהנטס יכולים להיות מעניינים בהרכב נמוך וכך גם מיאמי עם ג'יימס ג'ונסון כסנטר. עכשיו הגיע הזמן להתייחס לקונפרנס השני.

גולדן סטייט: סטפן קרי, קליי תומפסון, אנדרה איגודלה, קווין דוראנט, דריימונד גרין. לא ברור אם הם ילכו בסוף משחקים על ההרכב הזה או על החמישייה עם קאזינס, אבל לצרכי הכתבה נדבר על ההרכב הזה. העונה הם עם 55+ ב-128 דקות, לעומת 22+ ב-127 דקות בעונה שעברה (שהפכו ל-68+ ב-129 דקות בפלייאוף). אותה קפיצה הייתה גם לפני שנתיים: 123+ ב-224 דקות בעונה הסדירה, בפלייאוף 37+ ב-65 דקות כי פשוט לא היו צריכים אותם ליותר בעונת ה-16-1. זאת חמישייה עצומה שמביאה אליפויות ואף אחד לא יודע איך לעצור. אין סיבה לפקפק בהם.

אוקלהומה: ראסל ווסטברוק, טרנס פרגוסון, פול ג'ורג', מרקיף מוריס, ג'רמי גרנט. אולי היתרון המשמעותי ביותר של ההגעה של מוריס. סטיבן אדאמס אחלה שחקן, אבל מעולם לא עבר את 34 הדקות למשחק בעונה או בפלייאוף. הוא מתקשה מול שלשות ולמרות שהוא יכול להגן על הטבעת בצורה די טובה קשה לראות אותו מקבל דקות מול הרכבים נמוכים בפלייאוף כשגארדים יחליפו עליו אחרי כל חסימה. ג'רמי גרנט יכול להסתדר עם גארדים יותר טוב: הוא אתלט עדיף על אדאמס ושחקן ארוך שיכול לשמור גארדים לפרקים. מרקיף מוריס יכול להשלים את החמישיה הזאת טוב כפאוור פורוורד ואפשרות קליעה טובה שתרווח את המגרש לג'ורג' ולווסטברוק. העומק של הת'אנדר יכול לאפשר להם לא מעט אפשרויות להרכבי מוות, בין אם כאלה עם אדאמס או נואל האיכותי כסנטר או עם דניס שרודר כמנהל משחק נוסף שיכול לעשות סל מבידוד במקום פרגוסון, למרות שזה פוגע בהגנה. תמיד ישנה האפשרות של לשחק עם ג'ורג' כפאוור פוורוורד על הנייר, אבל זה אולי ההרכב הטוב ביותר בהתחשב בסייז שעדיין נשאר לקו הקדמי. ההגנה הגבולית של מוריס יכולה לגרום לזה שהת'אנדר יעדיפו משהו אחר במקומו, אבל זה בהחלט שווה ניסיון.

דנבר: ג'מאל מארי, גארי האריס/מאליק ביזלי, וויל ברטון, חואנצ'ו הרננגומז, ניקולה יוקיץ'. לא חמישיית מוות כי ההגנה שלה מזעזעת, אבל זאת חמישייה שיכולה ליצור כאוס על המגרש. יש פה 3 שחקנים יוצרים בדמות מארי, ברטון ויוקיץ' והם מוקפים בקלעים טובים מאוד. אם דנבר אי פעם תרצה ליצור הרבה נקודות מהר הם יכולים להשתמש בשיטה הזאת, אבל הם לא בדיוק צריכים חמישיית מוות – כל הפציעות שלהם במהלך העונה הובילו לזה שהשיטה שלהם תצליח לעבוד עם הרבה הרכבים. בפלייאוף יכול להיות ש"חמישיית המוות" הזאת תכלול את איזייאה תומאס ופול מילסאפ בתור השחקנים המנוסים ביותר, אבל האפשרות לכאוס התקפי בזמן קצר קיים.

הלייקרס שווים כאן דיון. אמרו בפגרה שהם הולכים לנסות לשחק עם לברון כסנטר, אבל אין להם אף הרכב ששיחק יותר מ-31 דקות במצטבר העונה עם ג'יימס כביגמן. לפי בסקטבול-רפרנס הוא שיחק כסנטר 2% מהזמן וכפאוור פורוורד 30% מהזמן, ככה שסביר שלאורך רוב המשחקים נראה אותם משתמשים בו ליד קייל קוזמה וג'אבל מגי או טייסון צ'נדלר. הרכב שלו ליד קוזמה, הארט, רג'י בולוק ורונדו יכול להיות מסוכן בפלייאוף, אבל לוק וולטון לא נותן לזה דקות. הוא גם לא צריך לתת לזה דקות כל עוד לא בטוח שהלייקרס יגיעו בכלל לפלייאוף. שם סביר שלברון ורונדו יגרמו למה שהולך באל איי לעבוד.

רועי ויינברג

סגן עורך הופס. אוהב את מיאמי וגבוהים שמוסרים מעל 4 אסיסטים במשחק.

לפוסט הזה יש 20 תגובות

 1. תודה רבה רועי, אחלה פוסט.
  .
  אני לא בדיוק מבין את ההפרדה בין העונה הסדירה לפלייאוף בהקשר הזה – אם ההרכבים האלה טובים למה לא להשתמש בהם גם בעונה הסדירה כשצריך? מבחינת גולדן אפשר להבין שהם לא רוצים לשחוק את איגי, אבל בנוגע לאחרים זה נראה לי אפשרי, לא?

  1. רוצים לשמור על השחקנים הטובים למאני טיים. אם יפתחו עם החמישיות האלה גם ילמדו אותם יותר וזה גם יכול להשפיע מול הכדורסל הפיזי יותר של העונה הסדירה.

 2. לטורונטו אולי יש את ההרכב ההגנתי הכי טוב עם החמישייה הזו. חמישיית מנעולים. רק צריך שלאורי יצליח לשים סל.
  אני חושב שב-OKC וגם במילווקי (מי יותר ומי פחות) הרבה תלוי בבריאות השחקנים. מוריס עם בעיות צוואר/עמוד שדרה (או משהו כזה שאני לא יודע כמה הוא כשיר. אם כן, הוא תוספת אדירה. מירוטיץ' השנה ממש לא בקו הבריאות, ולמרות שעל הנייר זה נראה מבטיח עם ההתאמה שלו לבאקס, השאלה אם ישאר בריא בזמן הפלייאוף.
  ב-OKC אני חושב שדונובן דווקא יעדיף את הניסיון של שרודר על פרגוסון. אני גם לא בטוח שאדאמס יספוסל כל כך מהר, כי הוא פשוט הבחור שעובד עבור כולם בחסימות בהתקפה וקרבות ריבאונד בהגנה. ווסטברוק, שרודר, ג'ורג', מוריס (בהנחה שבריא כי הוא התקפית יותר טוב מגראנט) וגראנט/אדאמס (עם עדיפות לאדאמס).
  בוסטון – אני ממש לא בטוח שהיוורד הולך להיות על המגרש בדקות החשובות. הוא שחקן סופר חכם אבל השנה הוא יותר באסל מעאסל… דווקא מוריס וסמארט מראים השנה כמה הם חשובים לירוקים.
  ג"ס – לא אתפלא עם קאזינס יהיה שם במקום גרין (אכן אכן). ככוח התקפי ולהיאבק עם הגבוהים. גרין השנה לא להיט התקפי וגם מעליו יש את סימן השאלה הבריאותי.
  דנבר – קשה לי לראות אותם מוותרים על פלאמלי שנותן עונה יוצאת מהכלל. בכך שיוקיץ' משחק כעושה משחק, פלאמלי יהיה זה שעובד בהגנה והתקפה עבור האחרים).

  לייקרס… שיגיעו לפלייאוף קודם. אבל אני ממש לא רואה אותם לוקחים יותר מניצחון ממי שזה לא יהיה (אם בכלל)

  1. אדמס לא יסופסל בשום מקום. מוריס יקבל את המקום של גראנט בקלאץ עד שגראנט לא ילמד לקלוע את כל המיליון שלשות שהוא מפספס לבד מהפינה במאני טיים.

   ראס שרודר גורג מוריס אדמס יהיה במאני טיים אם בכלל הוא בריא מוריס.

  2. בוגי במקום גרין זה עוד 2 או 3 איבודים ופחות 3 או 4 אסיסטים.

 3. פוסט מעולה!
  אוקלהומה מפחידים עם התוספת של מוריס. לדעתי הם הקבוצה השניה בטיבה במערב ואם ישחקו נכון יוכלו לאיים על הלוחמים.
  עמדה 2 הייתה ועודנה עמדה חלשה למרות ההתקדמות של פרגוסון.
  שרודר, ראס, ג'ורג', גראנט ומוריס/אדאמס זו חמישיה שהיא סיוט לכל קבוצה.עכשיו דמיינו לעצמכם בראש מה היה קורה אם הארדן היה נשאר וראס היה עוזב…

 4. מעולה רועי!
  אפשר רק להוסיף שהרכב הסמול בול היה פחות אטרקטיבי עבור הקוטנדריות בעונות האחרונות מתוך מחשבה שנקודת החולשה היחידה של הווריורס היא עמדת הסנטר ויצרה מיס'מץ' מול קאפלה אדאמס וכל קבוצה עם סנטר דומיננטי, אבל העונה אחרי ההגעה של קאזינס חזרה המוטיבציה להרכב הנמוך אבל אף קבוצה כרגע לא יכולה לנסות להתחרות בסמול בול של ג"ס ובוסטון.
  נ,ב. ההגעה של מוריס הפכה את אוקלהומה לקבוצה עם תקרת גמר כללי, הוא מושיע את העקב אכילס של אוקלהומה מזה שנים,קלעי אמיתי ופיזי שיכול לשחק בעמדה 4.

 5. אין כמו לחזור לשגרה של הליגה מאשר טור שלך רועי, תודה רבה

 6. אחרי המשחק נגד בוסטון, מישהו מגולדן-סטייט (לא זוכר מי) אמר, בחוסר נימוס משהו, שהם הלכו על הייוורד גם בהתקפה וגם בהגנה. לא מומלץ לכלול אותו בחמישיית סמול-בול.

 7. חמישיית המוות של אוק': אדאמס, שרודר ומוריס

 8. לא חושב שאם קאזינס יהיה בריא הוא לא יפתח.

  1. ברור שהוא יפתח

 9. תודה רועי. פוסט מעניין … כרגיל אצלך,
  הבעיה של ההרכבים האלו שאצל ג"ס ההרכב הזה גם שומר טוב, גם מתואם וגם כולם יכולים לקלוע הרבה ומהר …
  לבוסטון יש הרכב מעניין "על הנייר" אבל לא ברורה מידת התאמתם על המגרש…

 10. תודה רועי אחלה פוסט.
  לטורונטו תהיה בעיה לדעתי בצד ההתקפי. חוץ מלאורי אף אחד שם לא מנהל משחק וקוואי – כדרור ומסירה הם הדברים הפחות חזקים שלו. זו חמישייה שהתקפית יכולים ללחוץ על קוואי ועל לאורי וזה די תוקע את ההתקפה.
  אם יאניס יוכל לשמור על המאסה של אמביד יש לבאקס את השלב הנוסף מול כל קבוצה שהיא.

 11. סוף סוף כדורסל. תודה רועי.

  מרקיף מוריס הוא שובר שוויון כי זה רווח כפול ל- OKC שקיבלה אותו ומנעה אותו ממתחרות פוטנציאליות אחרות בפליאוף (הספרס לדוגמא).
  OKC מסומנת אצלי חזק במערב. כפי שדנוור היא המועמדת העיקרית מבחינתי לא לעבור סיבוב (וכמובן פורטלנד).

  במזרח, טורונטו הביאו 3 וטארנים שהריחו פיינל (2 גם אליפות) + וטראן שהגיע לגמר המערב, כדי לשנות ה- DNA הלוזרי של הקבוצה. האם לאורי ייתן לזה לקרות?
  מילווקי יפה וצעירה (מדי?)
  בוסטון תסריח מפה ועד הודעה חדשה ועדיין הכי מסוכנת כדי לקחת את המזרח.
  ופילי? האם הניתוח הצליח? והאריס יביא את עצמו לידי ביטוי ליד באטלר? מסופקני.

  והרחק הרחק משם, בספרה אחת לגמרי נמצאת הגולדן סטייט, כל כך בטוחה בעצמה, כל כך טובה, שאני חייב להמר נגדה.
  לא תהיה טבעת רביעית ב- 5 שנים. תרשמו.

 12. מילווקי תקרוס מתישהו, כי היא מבוססת על שחקן אחד, ותמיד יש גבול למה שאחד יכול (ע"ע הארדן ביוסטון), בטח השנה במזרח עם 2 סדרת רצחניות. יאניס הוא (עדיין) לא לברון, וגם לברון בשיאו היה חייב את קיירי בפורמה של FMVP בפני עצמו.

 13. דנבר זה לא סמול בול.
  הלייקרס היו יכולים לשחק סמול בול טוב אם לא היו להם שתי זקנים מתחת לסל

 14. קצת באיחור, אבל עדיף מאוחר מאשר אף פעם –
  .
  הכל שאלה של מאצ' אפ. אין הרבה קבוצות שמסוגלות להעלות גבוה שמסוגל לא להיענש על ההתמודדות מול סמול בול.
  אבל –
  אמביד, לדוגמה. לשחק מולו בהרכבים נמוכים מהסוג שגולדן סטייט הראה לא פעם בעבר, זו "התאבדות".
  כנ"ל יוקיץ'. דנבר אולי לא קבוצת הגנה מבריקה (בלשון ההמעטה), אבל כאשר מאפשרים ליוקיץ' חופש פעולה בפוסט, הוא בלתי עציר. קשה לנמוכים לעצור את המסע שלו בפוסט, ואי אפשר להביא עליו שמירה כפולה.
  .
  תודה, רועי. אחלה פוסט!

 15. תודה רועי אחלה פוסט.

 16. הפתרון הכי טוב לסמול בול, לשים את אמביד ובובאן באותה חמישייה ולזרוק כדורים למעלה
  אם זה לא יעבוד זה לפחות יהיה משעשע

כתיבת תגובה

סגירת תפריט