שקרים וסטטיסטיקה: סיכום הפלייאוף ב-NFL/ שחר דלאל

 

לאחר שלושה שבועות של משחקי פלייאוף קיבלו את הנציגות שלנו למשחק הגדול בעולם. כן, בפראפרזה על דיוק, כנראה שהסופרבול הוא The Patriots Invitational Game, אבל צריך להריע לגדולה כשרואים אותה. ולמי שנמצא בצד השני רק אגיד – זה עוד מעט נגמר. אז המדור חוזר במהדורת פלייאוף מיוחדת, מיד מתחילים.

 

PI

אמרתי כבר במהלך התגובות באתר, אני לא חושב שהשריקה הובילה להפסד של ניו אורלינס. נכון, בגללה הם לא ניצחו, אבל הם קיבלו את ההזדמנות בחזרה בהארכה ולא ידעו לעשות איתה כלום. התלונות של אוהדי הקבוצה ובעליה מיותרות.

עם זאת, הבעיה היהא שהליגה "נכנעה" ללחץ הציבורי וככל הנראה שמהעונה הבאה הפרעה למסירה תהיה מהלך שניתן להסתכל עליו שוב. עדיין לא ברור אם זה יהיה רק בשתי הדקות האחרונות, או במשחק כולו, אך כבר עכשיו ברור שמדובר בהחלטה בעייתית.

בעולם שלומד לצרוך את זמן הפנאי שלו במהירות גוברת משחק הפוטבול, בטח ב-NFL, רק מתארך. אם בשנות ה-90 הממוצע עמד על קצת פחות משלוש שעות היום אנחנו כבר סופרים שלוש ורבע שעות למשחק בעונה הסדירה. משהו שיחמיר מאוד עם אפשרות להכנסת מצלמות במהלכים נוספים.

ההנחה הרווחת שניהול הריפליי יהיה בידי השופטים מה שעשוי ליצור מצב בו הולכים למצלמה בכל מהלך מסירה שני, "רק כדי להיות בטוחים". גם יבחרו באופציה השניה, זאת שמזכירה את המצלמות של פיפ"א, אז צוות אולפן יבחן את הבקשה ורק אז מעדכן את השופט בעייתית מכיוון שבכל מקרה זמן המשחק יתארך.

ליגת ה-NFL היתה הראשונה לאמץ חידושים טכנולוגיים והיתה החלוצה בתחום השיפוט עם מצלמות וערעורי המאמנים, אך הוספה והכבדה של אפשרויות הערעור תהפוך את ההצגה הטובה בעולם לאירוע שרבים יעדיפו לוותר עליו.

שופטים בעין הסערה

הפתרון לדעתי צריך להיות ברמת השיפוט. השריקה שלא היתה היתה גרועה כמו בעיטה של קודי פארקי (עוד על זה בהמשך) והליגה צריכה להקפיד על הנושא יותר משהיא רוצה. אירוע ה-PI לא היה מקרה בודד באותו משחק כשגם הראמס יכולים להתלונן על תפיסה בקסדה של ג'ראד גוף שהיה מביאה להם ניצחון בתום הזמן החוקי.

בליגה בה יש עויינות מובנית בין בעלי הליגה לשופטים שלה (ולשחקנים) הליגה והעומד בראשה צריכים לקחת יותר אחריות על הנושא. רמת השיפוט העונה היתה לא אחידה ונבעה מחוקים בעייתיים (שנקבעו ללא התייעצות עם השופטים) ובעיקר רמה נמוכה של הכשרה והכנה לליגה (רק 24 שופטים מועסקים במשרה מלאה). לנו כצופים מגיע הרבה יותר.

 

הארכה

נתחיל מהסוף: אין פתרון מושלם לבעיה שעומדת בפני הליגה. חוקי ההארכה בפוטבול לעולם יהיו בעייתיים, אך הפתרון הקיים שיש בליגה חייב להשתנות.

בימים האחרונים עולות הרבה טענות, בעיקר מאנשי התקשורת בליגה, כי אין באמת הבדל ממשי בין חוקי ההארכה ב-NFL לחוקי ההארכה בפוטבול המכללות, משום שהקבוצה שזכתה בהטלת המטבע תנצח ביותר מ-50% מהמקרים. למעשה היתרון גדל במכללות, שם החוקים מאפשרים ניסיון הבקעה לכל אחת מהקבוצות (54.9% לעומת 52.7%).

?Head or Tail

המספרים האלה עלו לא אחת ורבים מתייחסים לעבודה שהקבוצה ש"נהנתה" מהחוקים הקיימים בשני המקרים המתוקשרים האחרונים היתה ניו אינגלד והדרישה לשינוי לא נובעת מסיבות אובייקטיביות. לאותם אנשים אני אצטט את את המשפט שהמציא מארק טויין ושכלל בנג'מין דיזראלי: "יש שלושה סוגי שקרים בעולם – שקרים, שקרים מטונפים וסטטיסטיקה".

הפוטבול השתנה מאוד בשנים האחרונות וניתן דגש משמעותי למשחק ההתקפה על חשבון ההגנה נכון, שבמשחקי יום ראשון ראינו את שני הצדדים של המטבע (תרתי משמע), אבל ההחלטה להשאיר את חוקי ההארכה הנוכחיים פשוט אינה ספורטיבית.

כיום עומדות על הפרק שתי הצעות. הראשונה אומרת שיש לשחק את כל הזמן שמוגדר בהארכה (לפחות בפלייאוף) שכיום עומד על 15 דקות (בפלייאוף). האופציה השניה היא כמובן שיטת המכללות שנותנת לשתי הקבוצות את הכדור על קו ה-35 יארד בניסיון להבקיע ומחייבת את הקבוצות ללכת על שתי נקודות לאחר הטאצ'דאון השני.

לשתי השיטות יש יתרונות וחסרונות, אך אם הליגה תבחר באחת מהן תהיה לזה משמעות גדולה יותר מאשר עוד שריקה שהמאמנים יוכלו לערער עליה.

 

קבוצות מיוחדות

בפלייאוף הזה ראינו את חשיבותה של חוליית הבועטים ואת ההשפעה שלה על הצלחת הקבוצה. אני עדיין בהנגאובר אחרי הדאבל-דוינק של פארקי ולא יכול להשתחרר מההרגשה שלברס היה סיכוי ללכת את כל הדרך עד לסופרבול עם בועט אחר.

בסטנגה אני מלך…..

משחקי גמר החטיבות הוכיחו שוב את החשיבות של בועט איכותי, אך בעיקר כזה שיש לו את הביטחון העצמי לתפקד ברגעים לחוצים במשחקים חשובים. עם זאת, רבים חושבים שמדובר רק בבועט עצמו ושוכחים שמדובר בחולייה שלמה, שצריכה להיות מאומנת בדיוק כמו הקווטרבק.

הדגש שהקבוצות שמות על הקבוצות המיוחדות ירד בשנים האחרונות עם שינויי החוקים והדגש על הבטיחות, אך קבוצות מצליחות לעולם יחזיקו מאמן איכותי שיודע לתת דגש בתחום. אז נכון מדובר באח החורג של המתאמים, אך ההתעלמות המוחלטת מהם בשנים האחרונות הפכה ממש למגיפה.

הדוגמה הבולטת ביותר בתחום היא דייב טואב מקנזס סיטי כבר לא מקבל הצעות למשרת המאמן הראשי בליגה, למרות שהוא כנראה העוזר הטוב ביותר שהיה בשני העשורים האחרונים והמספרים מגבים את זה. מה גם שהניסיון בליגה מדבר על כך שברוב המקרים מאמן שהתחיל בקבוצות המיוחדות יהיה איכותי גם כמאמן ראשי (ביליצ'ק, הארבו).

ההצלחה של בועט לא מתחילה ונגמר באיכויות שלו. היא קשורה קשר הדוק ללונג סנאפר שמוסר לו את הכדור ובפאנטר שמחזיק אותו ויודע לסובב אותו בדיוק למקום הנכון (לשאלות נוספות מוזמנים לפנות לאייס ונטורה).

I'm ready to go in coach

ההחלטות על מי יהיו האנשים האלה נופלות על אותו המאמן משום רוב המנכ"לים בליגה לא יודעים לבחור אותו בעצמם והם נסמכים לחלוטין על מאמן הקבוצות המיוחדות שיידע לאתר את הכישרון. אותם מאמנים הם אלה שמובילים לוויתור של קבוצה כמו שיקאגו על האריסון בוטקר מהצ'יפס והחתמה של שחקנים כמו רוברטו אגוויו או קונור בארט, בעוד בצד השני יש קבוצות כמו סיאטל שיודעות לבחור פאנטר רוקי שמגיע לפרובול.

למשחק הפוטבול יש שלושה שלבים, לא רק הגנה והתקפה, וקבוצות מצליחות שמות דגש גם על החלק האחרון. הצלחה בו מביאה פעמים רבות ליתרון משמעותי על הקבוצה השניה. יתרון שראינו שבא לידי ביטוי בפלייאוף האחרון.

 

בקטנה

בתור אוהד של הקבוצה שהתחילה את מחול השדים, התשובה היא לא. אני לא רוצה את קארים האנט אצלי בקבוצה ומאמין שאף אחד מהקוראים לא רוצה אותו בשלו. כמובן שאני מאמין גדול בהזדמנויות שניות, והתייחסתי לזה בעבר כאן ובפורומים אחרים, אבל נראה שהמקרה שלו קצת שונה ולא מדובר רק באירוע מצולם אחד. עם זאת אני עדיין חושב שהאנט יחזור לליגה כבר בעונה הקרובה, זה בלתי נמנע, וכשזה יקרה רבים מאיתנו יצטערו – מקצועית – שהוא לא משחק אצלם.

I'll be BACK

 

הסטטיסטיקה השבועית: הגארד של ניו אינגלד, ג'ו טוני, יהיה בסופרבול לאדם הראשון בהיסטוריה של הליגה שפתח בכל אחד מהמשחקים האפשריים בתחילת הקריירה שלו. מכיוון שהפטס הגיע לגמר בכל שלוש השנים שלו בליגה, הוא רשם עד עכשיו 56 משחקים רצופים בהרכב הפותח – שיא חדש.

לפוסט הזה יש 24 תגובות

 1. אני מציע שיאפשרו למאמן לערער על שריקת PI בשתי הדקות האחרונות של כל מחצית, אין צורך ללכת אוטומטית למוניטורים.

 2. אין סיבה ששחקן כמו קארים האנט שכל חייו הוקדשו לפוטבול יאבד את הקריירה בגלל שיכורה שקראה לו ניגר. הוא דחף אותה, אז מה? מפגן צביעות מתוזמן בשילוב גל תקינות פוליטית הוביל להרחקה השערורייתית הזאת. האם אדם שטעה בתגובה (אם כי ממש בקטנה, מיני טעות, סלאפ און דה ריסט) אמור לאבד את עבודת חייו? איזה מין אנשים חושבים שכן? מאיזה גהנום מרושע הם יצאו? במחי החלטה צבועה אחת שבן אדם יאבד את חייו.. באיזה עולם עלוב אנחנו חיים?? שחר תתבייש לך.

  1. מסכים לחלוטין.

   הטוקבקים באתרים אמריקאים היו הזויים לחלוטין; "מחליא!" "אסור לתת לו לשחק בליגה" "הוא צריך להיות בבית סוהר". אם שחקנית NBA שחורה הייתה מגיבה באותה צורה על מקרה כזה, היו מריעים לה.

  2. ציינתי שלא מדובר במקרה אחד, הליגה חוקרת עוד שלושה מקרים דומים שבהם היה מעורב. זאת גם אחת הסיבות שלא הוחתם עדיין בשום קבוצה (בגלל ששוחרר חופשי לחתום כבר מעכשיו)

 3. כל נושא ה PI הוא סופר בעייתי מאחר והוא גם מאוד לא "מדויק" ומוגדר וגם עם פוטנציאל להעניק ערימות של יארדים בפנאלטיז. יכול להיות שלבטל לחלוטין את העבירה יהיה צעד מרחיק לכת שיוריד מאוד את הספקטקולריות של המשחק אבל יכול להיות שצריך לחדד אותו מעט. אני חושב שמתן האפשרות לרוויו היא מתבקשת ואת התארכות המשחק יהיה אפשר לפתור בדרכים אחרות. המקרה הזה אגב היה כל כך בוטה שרוויו היה מוסיף שלוש ורבע שניות למשחק, אולי שלוש וחצי. אגב, לדעתי במקרה הזה היה אפשר גם לזרוק דגל על טרגטינג ולא רק PI.
  .
  לעניין ההארכה, אני שובר את הראש ולא מצליח להבין איך מה שטוב לכדורגל, כדורסל, בייסבול, כדוריד ואפילו רוגבי, לא מספיק טוב לפוטבול. נגמר בתיקו? תוסיפו זמן, למה לסבך?
  .
  את קארים האנט אני לא מכיר אישית אבל אם לשפוט אך ורק על פי הסרטון, אני הייתי שמח לקבל אותו לקבוצה. לא ראיתי שם שום דבר פלילי או משהו כזה. אפשר לשער שעם האנט, הצ'יפס היו היום בסופרבול.

 4. על האף ההזדמנויות הרבות שהיו לסיינטס לאורך המשחק, ולמרות ניהול שעון גרוע של שון פייטון בדרייב הקריטי ברבע האחרון, הPI שלא נשרק הוא הסיבה לכך שניו אורלינס לא בסופרבול. תמוהה מאוד איך שופטים שהיו קרובים מאוד לאירוע לא זרקו דגל. נראה כי כעת אין מנוס מלערער על פנלטיז.

 5. לא אוהב ששמים את כל העונה של הברס על הבעיטה האחרונה של פרקי או ששמים את המשחק של הסיינטס על החלטת שיפוט שגויה.

  גם נכון לומר שכל החכמולוגים מתעוררים אחרי עוד ניצחון של בריידי העז בהארכה.

  1. יש הבדל מהותי בין הפסד ספורטיבי בגלל יכולת של שחקן (ברס) לבין הפסד בגלל טעות שיפוט. הבעיה של שיקאגו לא התחילה במשחק מול פילי, למעשה היא נמשכת כבר 3 שנים וקרתה בגלל צוות האימון הכושל שהיה שם.
   שמחתי (לא מאוד) על החתמתו של פארקי בקיץ, חשבתי שהחוזה היה גבוה ליכולת שלו, אבל הוא היה הבועט הטוב ביותר בשוק ולא ראיתי מישהו איכותי שמגיע מהמכללות (סנדרס ממיאמי לא היה על הראדר שלי). עם זאת, במהלך העונה נעשו הרבה טעויות איתו ולכן אני מאשים בעיקר את צוות האימון ולאו דווקא אותו (למרות שהברס חייבים להמשיך הלאה בלעדיו).

 6. בקשר לזמן, למה לא לבטל את עצירת השעון על incomplete pass ברבעים הראשון השלישי? לא יפריע לאף אחד שהשעון ירוץ, זה יקזז את כל השידורים החוזרים.

  1. אני דווקא הייתי מבטל את אי-עצירת השעון בכל הזדמנות אחרת. שעון נטו זה שעון נטו.
   ככה גם ניפטר מכל האלמנט המגונה הזה של "ניהול זמן", לצאת מהמגרש או לא לצאת, לרוץ או למסור, לקחת טיימאאוט או לא, רק כדי להוריד זמן.
   נכון שהמשחק יתארך ככה, אפשר לקצר ל 40 דקות (נטו) כדי להביא אותו חזרה לאורך סביר.
   .
   (וכן, אני יודע שזה מהלך יותר מדי מרחיק לכת שלא רק שלא יעבור בחיים, כנראה גם אף פעם לא יעלה כאופציה אז מה)

 7. מצויין. מסביר בצורה ברורה לאלה שלא חזו במשחקים מה היה. סיכום מעולה ביותר.
  בקשר לפאשלת השיפוט זה לא ניגמר. ישנן עתה תביעות משפטיות על 'פגיעות נפשיות' ומה לא. ישנןם הדורשים משחק חוזר (מה שלא יקרה), והשופטים נאלצו לצאת מהמלון בו שהו ולעבור למקום בלתי ידוע. מאומה לא יכפר על הפאשלה, אבל שכל כך הרבה שופטים בעת ובעונה אחת יפשלו? לא היתה כאן 'יד אחת מכוונת', אבל זה היה צרוף מקרים לא יאומן של שופטים שטעו יחד.

  1. ה-NFL מעסיק 121 שופטים קבועים, רק 24 מהם מועסקים במשרה מלאה, היתר עובדים בעבודות אחרות במהלך השבוע. טעויות ייקרו וזה לא ישתנה עד שב-NFL יחליטו לשים על זה כסף שייגרום לשופטים לוותר על הדיי ג'וב שלהם ולהתמקד בשיפוט.

 8. בנוגע להארכה, כותב ב-espn העלה הצעה שבה הארכה תשוחק במלואה אלא אם קבוצה משיגה יתרון של יותר מפוזשן אחד, כלומר תשע נקודות לפחות. יש בה משהו מעניין חייב להודות

 9. לפני כמה דקות העלו סרטון בו ג'וליאן אדלמן צורח לתום בריידי בסיום המשחק: "YOU ARE T-O-O O-L-D FOR THIS…" לפנתאון.
  ומילה נוספת על ניו אינגלנד: בפריוויו למשחק אליפות ה-AFC כתבתי שכולם מדברים על משחק המסירות של הפאטס ושוכחים שיש להם משחק ריצה נהדר שיעשה המון נזק לצ'יפס (שהיא היתה משך כל העונה די בינונית עד חלשה בהגנה נגד ריצות), דבר שלשמחתי – וקצת לגאוותי – באמת קרה

 10. מל, בריידי זקן מדי. בן 41. ממש חצי בדיוק מגילו של האיש הצעיר והאנרגטי ביותר בעולם ההופס. זיקנה זה בעיקר סמנטיקה, מסתבר

כתיבת תגובה

סגירת תפריט