ניפגש באולסטאר? / רון טחן

ב-11 לינואר נפגשו על הפרקט דריק רוז, רוקי העונה משנת 2009, ומי שצפוי להיבחר כרוקי העונה בשנת 2019 – לוקה דונצ'יץ'.

רוז הוביל את קבוצתו מינסוטה עם עוד משחק טוב של 21 נק' ו-5 אס', אבל בשניות הסיום זה היה דונצ'יץ' שכיכב והוביל את דאלאס לניצחון עם 29 נק', 12 אס' ו-8 ריב'.

הסרטונים של דו הקרב בין השניים זכו לפופולאריות רבה בקרב אוהדי הליגה, כאשר חלקם כבר החלו לפנטז על שיתוף פעולה של השניים במשחק האולסטאר הקרוב.

על פי התוצאות הסופיות של בחירות הקהל, כל אחד מהשניים סיים שני בקטגוריה שלו (רוז בין הגארדים, דונצ'יץ' בין שחקני הקו קדמי), אבל זה לא אומר שהם ישתתפו במשחק החגיגי.

הסיבה היא שגם אם זה רצונם של ה"לקוחות" של הליגה (כלומר, האוהדים), הרי שהמשפט "הלקוח תמיד צודק" כבר לא תקף כשזה נוגע למשחק האולסטאר.

החל משנת 1975 הקהל זוכה להצביע מדי שנה לחמישיות הפותחות, מה שהוביל לא פעם לתוצאות שמעידות יותר על פופולאריות של שחקנים וקבוצותיהם מאשר על רמתם המקצועית היחסית.

כך למשל, בשנות ה-90' נכנסו לחמישייה איי.סי גרין מהלייקרס (1990, ביחד עם מג'יק ג'ונסון וג'יימס וורתי, ולפני חבר'ה כמו קארל מאלון ותום צ'יימברס), כשבשנת 1994 היה זה בי ג'יי ארמסטרונג, שסייע לסקוטי פיפן להוביל את שיקגו לאחר הפרישה (הראשונה) של מייקל ג'ורדן.

עם התפתחות האינטרנט והחשיפה של הציבור הסיני לליגה, בשנת 2004 הכניסו האוהדים הסינים את הרוקי מינג יאו לחמישיית המערב על חשבונו של לא אחר משאקיל אוניל, ועשו זאת גם ב-2011, העונה בה יאו הוגבל לחמישה משחקים בלבד.

מבט חטוף אל ההיסטוריה יגלה לא מעט שמות נוספים של שחקנים פחות בולטים שנבחרו (בין אם על ידי הצופים, המאמנים או עקב פציעות), אבל בשורה התחתונה – הרוב המכריע של המשתתפים באמת נחשבו ל"כוכבים".

הביקורות על הבחירה הצפויה מראש במינג (שעם השנים הפך לאולסטאר בזכות ולא בחסד) לא איחרו לבוא, אך הליגה המשיכה לאפשר לקהל לקבוע את החמישיות בכל זאת.

מה שהיא כן עשתה (בצדק רב) היה לשנות את אופן ההצבעה המסורתי משני גארדים, שני פורוורדים וסנטר לבחירה בשני גארדים ושלושה שחקני קו קדמי.

ואז הגיעו הבחירות לשנת 2016…

גם כשהיה ברור ששחקן כמו אי ג'יאנליאן הסיני לא היה אמור להתחרות על מקום בחמישייה עם קווין גארנט (2009), וששחקנים אגדיים כמו אלן אייברסון (2010) וקובי בראיינט (עונת 2013/4 בה שיחק שישה משחקים בלבד) לא אמורים להיבחר, הליגה לא הסכימה לשנות את אופן הבחירות לחמישייה.

הקש ששבר את גב הגמל היה תוצאות בחירות 2016, במהלכן רבבות גיאורגים היו קרובים להכניס לחמישיית המערב את הגיבור המקומי זאזא פאצ'וליה (על חשבון קוואי לנארד, עוד לפני שנתקל בזאזא בנסיבות לא נעימות).

מאז ההשפעה של הקהל בקביעת החמישיות קוצצה ל-50% בלבד, כאשר 50% האחרים חולקו באופן שווה בין שחקני הליגה ואנשי תקשורת נבחרים.

בשלב זה חשוב לציין, כי משחק האולסטאר הוא כבר מזמן אירוע בו העיקר הוא לא הניצחון, אלא ההשתתפות.

כיום בחירה למשחק ממתגת שחקן כ"אולסטאר" שזוכה להערכה מקרב הקהל+שחקנים+התקשורת או מאמני הליגה, שהאמינו שהוא שייך לנבחרת הכוכבים של הליגה.

השינוי באופן ההצבעה "עבד" לליגה כאשר כבר בשנה הראשונה מאז שינוי החוקים, העובדה שסיים במקום השני מבין שחקני הקו הקדמי במערב (עם למעלה מ-1.5 מיליון קולות) לא עזרה לזאזא להשתחל למשחק (לאחר ששחקני הליגה דירגו אותו במקום ה-12 ברשימה, ואילו אף אחד מאנשי התקשורת לא בחר בו).

למי שתהה, עומרי כספי קיבל באותה שנה 3,383 קולות מהקהל, כאשר העובדה ששיחק בעונה שעברה בגולדן סטייט סייעה לו לקבל 47,561 קולות.

העונה לא זאזא ולא עומרי קיבלו הרבה קולות, כאשר מתוך עשרת השחקנים שנבחרו על ידי הקהל ניתן למנות כשבעה שחקנים "בטוחים" שישתתפו במשחק, בעוד לגבי האחרים כלל לא בטוח שייבחרו אפילו כמחליפים.

השחקנים ה"בטוחים" הם: לברון ג'יימס, יאניס אדטוקומבו, קוואי לנארד, ג'ואל אמביד, קיירי אירווינג, קווין דוראנט ופול ג'ורג'.

הם בטוח יהיו שם

מי בספק?

1. לוקה דונצ'יץ' –  נתחיל עם ילד הפלא הסלובני של דאלאס, שרושם עונת רוקי היסטורית וסיים שני אחרי לברון  בהצבעות לקו הקדמי של המערב.

בכל הנוגע לחמישייה, זה כנראה לא הולך לקרות.
בהנחה שלברון יסיים במקום הראשון המשוקלל, דונצ'יץ יתמודד על שני מקומות עם חבר'ה כמו דוראנט, פול ג'ורג', אנטוני דיוויס (ואולי ניקולה יוקיץ'), שמאוד קרובים אליו בדירוג וצפויים לקבל תמיכה רחבה יותר משחקני הליגה ואנשי התקשורת.

עם זאת, אני עדיין מנסה לשמור על אופטימיות לגבי הסיכויים שלו להשתלב כמחליף (בטח אם דאלאס תחזור לנצח, מה גם שתמיד יש פציעות).

2. דריק רוז – אם הליגה הייתה מעניקה את פרס הקאמבק של העונה, סביר להניח שרוז היה מקבל אותו.

השחקן המצטיין של הליגה לשעבר משחק את הכדורסל הטוב בחייו מאז 2012, וסיים במקום השני במצעד הגארדים של המערב.

הבעיה? במקום השלישי ניצב ג'יימס הארדן, שבשקלול ההצבעות יחלוף על פני רוז בקלות בדרך לחמישייה (בצדק רב).

בהנחה ש-ווסטברוק ודמיאן לילארד ייבחרו לפניו, זה משאיר את רוז מול חבר'ה כמו קליי תומפסון, ג'רו הולידיי, דרוזן, לו וויליאמס סי ג'יי מקאלום, דונובן מיטשל וגם ג'מאל מארי, שבהחלט צפויים להיבחר לפניו.

3. דוויין וויד – הרבה אוהדים רוצים לראות את ווייד בן ה-37 פותח בחמישיית הכוכבים בפעם האחרונה, גם בעונה בה לא פתח אפילו פעם אחת בחמישייה של מיאמי, וההוכחה היא דירוגו כגארד השני במזרח אחרי קיירי אירווינג.

הבעיה היא שבניגוד לקובי בראיינט ב-2016, אשר נבחר ראשון כפורוורד במערב בפער עצום מקווין דוראנט, ווייד זקוק לעזרת הקולגות ואנשי המדיה.

לכן יותר נכון להשוות את ווייד ל-מאנו ג'ינובילי, שסיים בעונה שעברה במקום השני במרוץ הגארדים במערב, אך נשאר בחוץ לאחר שסיים במקום ה-8 אצל השחקנים ולא זכה לקולות מהתקשורת.

המזל של וויד הוא שבניגוד למאנו ולדריק רוז השנה, הוא מתמודד על מקום בחמישייה נגד יריבים פחות מפחידים מהארדן (קמבה ווקר, בן סימונס ו-ויקטור אולדיפו).
האם זה יסייע לו כדי להשתחל לריקוד אחד אחרון בשאלוט? תשובות בקרוב.

לפוסט הזה יש 27 תגובות

 1. אחלה רון. וויד יהיה באולסטאר יעשו לו את הגסטה הזאת. אין גם יותר מידי גארדים במזרח. לסימונס לא מגיע אולסטאר.

  לוקה לדעתי לא יכנס בסוף הוא נאבק עם האריס ועם דרוזן ולשניהם מגיע לפניו. גם לגאמל מורי מגיע יותר.

  גם רוז לדעתי לא יכנס.

  בתכלס לא מגיע לאיש מהשלושה

 2. אם לוקה לא בפנים אז גם ללברון לא הגיע וגם לכל שאר הכוכבים שנכנסו ישר למשחק הזה….
  לדעתי חמישייה חייבת להיותבחירת הקהל – הרי הליגה הזו עושה ימים כלילות כדי לרצות את רצונות של הקהל אז מה נסגר? שאת שאר 7 המחליפים יבחרו אנשי המקצוע והשחקנים ואפשר להגדיל את הסגל גם ל 14 שחקנים לא יקרה כלום

  1. כמו שרון כתב, זה הכל בגלל שהוחלט לסגור את הפירצה הגלובאלית שאפשרה לאלפי גיאורגיים כמעט להכניס את פאקינג פאצ׳וליה לאולסטאר.
   מסכים איתך שלוקה כרגע נכנס יותר בגלל שבאמת אוהבים אותו ברחבי העולם ופחות בגלל דחיפה סלובנית, אבל שקלול ההצבעות עם שחקני הליגה לפחות ימנע מעוד כל מיני זאזות או יאו מינגים פצועים להיכנס שלא באמת בצדק.

  1. כדי להקל עליו את הכניסה לאולסטאר. בגארדים אין לו סיכוי כי יש קרי הארדן ראס ליליארד. בפורוורדים יש יותר שחקנים והתחרות היחידה שלו שם מול טוביאס האריס.
   הוא שיחק SF איזה 10 משחקים בתחילת העונה וזרמו על זה

 3. סקירה מצוינת רון.
  גם אני מאוד רוצה שלוקה יכנס אבל הסיכוי לכך די נמוך.
  לדעתי ווייד כן יכנס, הוא אהוב על הקהל וגם השחקנים והעיתונאים יתנו לו את זה, אין דימיון להערכה שהוא זוכה לה לעומת מאנו ג'ינובילי.

 4. תודה רון מעולה.
  אמנם למשחק עצמו אין ערך אבל להשתתפות בו יש משמעות די גדולה הן מבחינת חוזים והן מבחינת 'מורשת' לשחקנים.
  לכן אני שמח שלקחו מהאוהדים את היכולת לבחור בלעדית, במיוחד בעידן שבו אין ממש מאמץ לבחור. יותר מזה, מספיקה תכנת מחשב כדי להריץ שחקן כזה או אחר בלי להתאמץ לשני קליקים ביום.
  במזרח אני מאמין שווייד בכל זאת יבחר, כי באמת שהתחרות לא כזו גדולה.
  במערב לבחור את רוז על פני שחקנים כמו הארדן, ווסטברוק, לילארד, תומפסון יהיה פשע. אפילו דונובן מיטשל וג'רו הולידיי עדיפים על פניו.
  לגבי דונציץ, הייתי מחכה עוד שנה איתו, כמה שאני אוהב אותו.
  שוב כשיש שחקנים כמו לברון, דוראנט, דייויס, פול ג'ורג' יוקיץ' והעיתונאים יכולים רק לבחור חמישיות, אין לדונציץ באמת סיכוי.

  1. המשמעות לחוזים זו לא כזו גדולה, כי ההופעה בשני משחקים (בחמישייה) לשחקן לפני שהוא מסיים את חוזה הרוקי (כדי שיוכל לקבל 30% מסך המשכורות) היא לא בלעדית.

   כלומר, הוא יכול לקבל את ההטבה גם אם ייכנס לחמישייה השלישית של הליגה פעמיים (או כמובן, יזכה ב-MVP).

 5. טור מעניין מאוד, תודה.
  המשחק הזה לא ממש אמור לעניין אותי, פחות מתחבר לאולסטר בעשורים האחרונים, אבל כמו שאפלטון ציין, יש לזה השפעה מעשית על חוזים של שחקנים וטוב שתיקנו את הפרצה בהצבעות.
  מעבר לזה? אף פעם לא הייתי מעריץ גדול שלו, אבל יהיה נחמד מבחינתי אם רוז יגיע לאולסטר. המסע שלו השנה פשוט מרתק

כתיבת תגובה

סגירת תפריט