חור בהגנה – לקראת מחזור 10 ב- NFL / פריים-טיים זק

 

לפני כמה שבועות דיברתי על ההתפוצצות ההתקפית ב – NFL וסיבותיה. הפעם רציתי להתעכב על תמונת הראי של תופעה זו – התמעטות חשיבותה של ההגנה. למרות שברור כבר לפחות עשור שהליגה הולכת לכוון של עליית חשיבות ההתקפה, עד לא מזמן עדיין הייתה תקפה הקלישאה המקובלת ש"התקפה מוכרת כרטיסים, הגנה מנצחת משחקים / לוקחת אליפויות". הוותיקים שבינינו זוכרים אלופות מפוארות שהתגאו בהגנות דומיננטיות – "מסך הברזל" של הסטילרס משנות ה-70, שיקגו של שנות ה-80, בולטימור של ריי לואיס מהעשור הקודם ועד "לגיון הבום" בסיאטל של תחילת העשור הנוכחי. גם במבט לאחור לטווח קצר יותר התמונה נשארת דומה – לפני 3 שנים זכתה דנבר באליפות בזכות הגנה נפלאה ובשנה שעברה שבע מ-12 הקבוצות שהגיעו לפלייאוף (ושלוש מארבע שהגיעו לגמרי החטיבות, כולל האלופה פילדלפיה) דורגו בין עשר ההגנות הטובות בליגה.

ובכן, השנה יש לנו מהפך. לפי דרוג DVOA, מבין 12הקבוצות עם ההגנות הטובות בליגה יש לנו שלוש בלבד (!) עם מאזן חיובי (יוסטון, מינסוטה ושיקגו) ואף אחת מהן לא נראית ככזו שתגיע רחוק בפלייאוף. הקבוצה הראשונה בדרוג ההגנות שנראה שיכולה לרוץ עמוק לתוך ינואר היא דווקא הפטריוטס (!)  שמדורגת במקום ה-13 בלבד. מסתבר שהגנה כבר לא מנצחת משחקים (לשם השוואה, תשע מ-12 הקבוצות עם ההתקפות המדורגות בצמרת נמצאות עם מאזן חיובי, כולל כל הקבוצות המובילות בדרוגי העוצמה, בסיכויי ההגעה לפלייאוף וההצלחה בו).

מעניין שההגנות לאו דווקא נעשו גרועות יותר (בכפוף לעליה הכללית של כמות הנקודות בליגה – בערך ב- 2.5 נקודות למשחק) – עשר ההגנות הטובות ביותר סופגות רק 1.3 נקודות יותר למשחק מאלו של שנה שעברה, בעוד ה-10 הבאות סופגות 3.3 נקודות יותר ו-10 הגרועות ביותר סופגות כמעט 4 נקודות יותר כלומר הפער בין ההגנות הטובות להגנות הפחות טובות דווקא גדל! ועדיין הן לא מצליחות לנצח משחקים – מה קורה כאן? האם זה סתם צרוף מקרים חד פעמי בעונה הנוכחית שהקבוצות עם ההגנות הטובות תקועות עם ק"ב בינוני (בורטלס, פלאקו, קינום) או שעדיין מסתגל לליגה (טרוביסקי, מייפילד) או שיש כאן משהו יותר משמעותי? האם החוקים החדשים מאפשרים להתקפות טובות להתמודד טוב יותר גם מול הגנות חזקות? מה גרם לכל ההגנות הדומיננטיות מהשנה שעברה לנסיגה משמעותית  ביכולותיהן למרות שלא היו בהן שינויי סגל מהותיים?

לא לכל השאלות הללו יש תשובות ברורות, אבל נראה שלפחות חלק מהגורמים נמצא במנגנוני תקרת השכר והדראפט שמונעת מרוב הקבוצות לאכלס בכוכבים גם את ההגנה וגם את ההתקפה (חוץ מהראמס… אבל גם שם צריך לזכור שגוף נמצא עדיין על חוזה נמוך). אם לחטוא לרגע בטיעון סטטיסטי, השונות בכמות הנקודות בהתקפה גדולה בהרבה (43%) מזו של ההגנה (5.8 נקודות מול 4.0), כלומר הפער בין כמות הנקודות שמייצרת התקפה טובה ביחס להתקפה רעה גדול בכמעט 2 נקודות מהפער בין כמות הנקודות שמאפשרת הגנה טובה לעומת רעה, באופן ממוצע. אי לכך, הקבוצות שיכולות להרשות לעצמן ומרגישות שיש להן חלון הזדמנויות סביב ק"ב איכותי משקיעות את מרבית המשאבים שלרשותם (במונחי שכר וגם בחירות דראפט גבוהות) בשחקני התקפה (כולל שחקני קו התקפה שההבנה של חשיבותם  – וגם שכרם – עולה כל הזמן) וההגנה נשארת ה"נשק של העניים" שמנסים להתגבר על ק"ב ממוצע / חלש והתקפה בינונית עם הגנה חזקה. שיקגו נראית הקבוצה היחידה שבה המתכונת הזו מביאה תוצאות (אחרי ההתרסקות של ג'קסונוויל ובפאלו והדעיכה של טנסי ודנבר). נראה בשנים הבאות אם המתכונת הזו מחזיקה מעמד ואם המהפך של השנה נשאר כטרנד קבוע או מתהפך שוב תוך שנה-שנתיים.

אחרי מחזור 9 שהיה גדוש בעימותים מרתקים בין קבוצות חזקות, השבוע יש לנו רגיעה מסוימת ומרבית המשחקים נראים (על הניר) חד צדדיים יחסית. עדיין, הקבוצות המובילות צריכות להיזהר לא למעוד גם במשחקים כאלה כדי לשמור על מיקומן בצמרת ולא לאבד את המומנטום. בעונה בת 16 משחקים בלבד כל הפסד מיותר יכול להיות ההבדל בין הופעה בפלייאוף להיעדרות ממנו או בין ראשות בית לווילד קארד – מינסוטה, למשל, תמשיך עד סוף העונה לנסות לפצות על אותו הפסד תמוה בבפאלו במחזור ה-3.

ואם מדברים על שמירת מומנטום – גם השבוע הצליח הח"מ להפיק תוצאת הימורים טובה של 10- 2. אחרי הצלחה של 100% במשחקי המחזור המוקדם, כבר התחלתי לפנטז על תוצאה מושלמת אבל אז ההפסדים של סיאטל ולמחרת (במאנדי נייט) של דאלאס מנעו את ההישג. יש עוד לאן לשאוף… אבל לא נהיה חמדנים. המאזן השנתי שלי עד כה עומד על 84- 40 מכובד בהחלט.

המשחק המעניין ביותר של המחזור נערך כבר ביום חמישי בין שתי קבוצות שרצות חזק לפלייאוף. העימות היה אמור להיות צמוד ומרתק אבל בפועל רק קבוצה אחת הגיעה למשחק. התוצאה היתה פיטסבורג סטילרס (6- 2- 1) – קרולינה פנתרס (6- 3) 52- 21, והתוצאה הזו עדיין לא מסבירה עד כמה פיטסבורג היו דומיננטיים במשחק הזה. התקפת פיטסבורג חתכה את הגנת קרולינה ללא רחם כששבעה (!) סטילרס שונים מבקיעים ט"ד, ורותליסברגר מסיים עם 22 מ-25 ל-328 יארד ו-5 ט"ד כשהוא מפעיל התקפה מגוונת עם בראון, סמית-שוסטר וקונר כמובילי הקונצרט. גם ההגנה עשתה את שלה, לחצה את ניוטון כל המשחק וכפתה יירוט ופאמבל (מול התקפת קרולינה שדווקא המעיטה מאד באיבודי כדור העונה). קרולינה עלתה ליתרון 7- 0 מט"ד מהיר אבל אז הסטילרס הדליקו מבערים, טסו לשבעה דרייבים רצופים שבהם השיגו 6 ט"ד ושער שדה (פלוס פיק-סיקס, מינוס הדרייב שסגר את המחצית) מה שהביא את התוצאה בסוף הרבע השלישי ל-52- 14. ברבע הרביעי פיטסבורג העלו את דובס הק"ב המחליף וחיכו לחגיגות בסיום. מקאפרי הצטיין בקרולינה עם 140 יארד כוללים ו-3 ט"ד אבל זה היה רחוק מלהספיק. פיטסבורג במושב הנהג לראשות הבית שלה ונראית מפחידה לקראת הפלייאוף בעוד קרולינה תלקק את הפצעים ותמשיך את הריצה לווילד קארד כי את ראשות הבית שלה היא כנראה כבר לא תשיג, כשהיא בפיגור של שני משחקים אחרי ניו-אורלינס המצוינת. ההימור שלי בתחילת העונה על סופרבול בין הסיינטס לסטילרס (שהסתמן כמגוחך אחרי השבועיים הראשונים), נראה לפתע טוב מתמיד…

זמני כל המשחקים לפי שעון ישראל. שבע שעות הבדל מזמן חוף מזרחי – חזל"ש.

מקום בצמרת – משחקי השבוע (לשריין ביומן!)

 1. סינסינטי בנגלס (5- 3) מול ניו אורלינס סיינטס (7- 1) (סינסינטי, ראשון ב-20:00)

אחרי שהצליחו לנצח בבית את הראמס, ניו אורלינס מגיעה לסינסינטי ויודעת שאם היא רוצה ביתיות לכל אורך הפלייאוף (כרגע יש לה הפסד אחד – כמו הראמס, אבל יתרון בשובר השוויון ביניהן בגלל הניצחון בשבוע שעבר) היא חייבת לנצח כאן. הרכבת הדוהרת של בריס ושות' משתפרת ממשחק למשחק וגם מתחזקת בנקודות החולשה המעטות שנותרו. הרכש האחרון והנוצץ – דז בריאנט, התופס המצוין (לשעבר?) שזכור לטובה לאוהדי הקאובויס – סיים את העונה בגלל פציעה לפני משחקו הראשון בקבוצה. עם זאת, גם בלעדיו – אבל עם מייקל תומאס המדהים שיקבל את הכדורים מבריס  ועם האיום הדואלי של אינגרם וקמארה על הקרקע, לא נראה שמישהו יכול לעצור את ההתקפה של הסיינטס… די בטוח שההגנה הבינונית מינוס של סינסינטי לא תוכל לעשות זאת, וכיוון שהיא גרועה במיוחד נגד הריצה, צפו לעוד משחק נינוח של בריס עם 200-250 יארד במסירה (עם 80% דיוק) ומעל 150 יארד של אינגרם וקמארה בריצה, כשכל האנסמבל הזה מייצר מעל 30 נקודות בלי להזיע. הבנגלס חוזרים משבוע החופש שלפניו ניצחו בקושי את טאמפה ביי ויודעים שבלי איי-ג'יי גרין שייעדר מספר שבועות, הסיכוי של דלטון לייצר הרבה יארדים במשחק המסירה מול הסקונדרי המשתפר של ניו אורלינס (שקיבל גם הוא חיזוק בדמות איליי אפל ששיחק לא רע במשחק הבכורה הקשה שלו נגד הראמס) קטנים למדי. הגנת הריצה הטובה של ניו אורלינס (שהגבילה במידה רבה את טוד גרלי השבוע) לא תיתן הרבה מרחב פעולה לג'ו מיקסון על הקרקע.

ההימור שלי – סינסי צריכים ניצחון באופן כמעט נואש כדי להצמד לפיטסבורג בראשות הבית שלהם, אבל אין להם כלים כדי להשיג אותו.  הסיינטס פשוט גדולים על הבנגלס ויצברו עוד ניצחון לרצף.

אנדי דלטון – האם יצליח לייצר תפוקה בלי איי-ג'יי גרין?
 1. לוס אנג'לס ראמס (7- 1) מול סיאטל סיהוקס (4- 4) (לוס אנג'לס, ראשון ב-23:25, METV)

אחרי שספגו את הפסד הבכורה שלהם בניו אורלינס, הראמס חוזרים הביתה למשחק לא פשוט מול הסיהוקס שגם הם הפסידו השבוע וצריכים מאד את הניצחון כדי להשאר בתמונת הווילד קארד. הגנת הראמס בראשות ארון דונלד לא נראתה טוב מול הסיינטס ואפשרה לבריס וחבריו טיולים קלים יחסית לאנד-זון בלי שהפעילו עליו יותר מדי לחץ. הם  אמורים להצליח יותר מול ווילסון שקו ההתקפה שלו הרבה יותר חלש. גם טוד גרלי אמור להשיג יותר מ-68 היארדים שאפשרה לו הגנת הסיינטס מול קו ההגנה הקדמי של סיאטל שהוא החלק החלש יחסית בהגנה הטובה להפתיע של הסיהוקס. סיאטל יצאו מאד מאוכזבים מההפסד לצ'ארג'רס בבית ובמיוחד מכך שווילסון לא הצליח לייצר משחק מסירה עיקבי ויציב – ולמרות שהשיגו 150 יארד על הקרקע, סיאטל לא יכולה לנצח כך קבוצות מהעלית של הליגה, קבוצה אליה הראמס משתייכת באופן ברור. הם חייבים בשבועות הקרובים לייצב את קו ההתקפה ולתת יותר זמן בפוקט לראסל ווילסון כי חוץ מהמשחקים נגד אריזונה והניינרס כל שאר המשחקים שלהם הם נגד קבוצות שרצות לפלייאוף והם חייבים לנצח לפחות שניים מהם כדי להגיע לסוף העונה עם סיכויי פלייאוף סבירים. ככל הנראה לוס אנג'לס הוא לא המקום לחפש ניצחון כזה – בטח לא כשהראמס יגיעו חדורי מוטיבציה להשכיח את ההפסד הצורב מהשבוע שעבר.

ההימור שלי – הסיהוקס הצעירים הרבה פחות טובים בחוץ ובמשחק מול קבוצה כה עמוסה בכישרון כמו הראמס אין להם סיכוי. ניצחון קל יחסית ללוס אנג'לס.

ארון דונלד מול וילסון – האם יתפוס אותו גם השבוע?
 1. פילדלפיה איגלס (4- 4) מול דאלאס קאובויס (3- 5) (פילדלפיה, שני ב- 03:20 , ספורט5)

סוג של משחק פלייאוף בין שתי קבוצות בבית ה – AFC מזרח שהמפסידה בו תפחית משמעותית את סיכוייה להגיע לפליאוף על חשבון וושינגטון שנראית בירידה מסוימת. המשחק חשוב במיוחד לדאלאס שאם תגיע כבר השבוע להפסד השישי שלה כנראה תוכל להתחיל לתכנן את העונה הבאה. המשחק הקריטי הזה עבורה מגיע בחוץ, אחרי שבוע קצר (שיחקו והפסידו במנדיי נייט לטנסי בבית) מול יריבה שמגיעה אחרי שבוע חופש… ממש לא אתגר פשוט. הגנת דאלאס מצטיינת מול הריצה (מקום רביעי בליגה) אבל זה לא יעזור הרבה מול האיגלס שהתקפת הריצה שלהם לא ממש קיימת. לעומת זאת מול קרסון וונץ וחבר התופסים שלו אין להגנת דאלאס, שכפתה עד עכשיו רק שני יירוטים מתחילת העונה, את הכלים להיות הגורם שיכריע את המשחק. בהתקפה דאלאס ממשיכה להסתמך כמעט בלעדית על אליוט (מקום רביעי בליגה עם 680 יארד בריצה עד עכשיו, בנוסף ל-226 יארד באוויר) בעוד דאק פרסקוט צובר רק 207 יארד למשחק – מספר שנמצא אי שם בין אלו של בת'ארד ואוסוויילר – לא חבורה להתהדר בה… בפילדלפיה ההגנה מתחילה לחזור לכושר (מדורגת כבר בשיפולי השליש העליון בליגה), וונץ משחק נפלא (רייטינג 110) ושומר את האיגלס בטווח ראיה מהרדסקינס בראשות הבית.

ההימור שלי – פילדלפיה קבוצה טובה יותר ותגיע למשחק בית אחרי שבוע מנוחה. דאלאס עייפה ובמשבר ולא תהווה עבורה יריב ראוי. ניצחון שיאפשר לפילדלפיה להמשיך לחלום על ריפיט.

זיק אליוט – יצליח להכניע במו רגליו את פילדלפיה?

כמו כן דורגו – מוקדי עניין נוספים (לראות, אם יש זמן פנוי)

 1. טאמפה ביי באקנירס (3- 5) מול וושינגטון רדסקינס (5–3) (טאמפה, ראשון ב– 20:00)

משחק שבשבוע אחר היה נדחק לשולי החדשות אבל בשבוע השחון שלפנינו מקבל יותר תשומת לב. זהו קרב בין הפכים – מאבק בין קבוצה (וושינגטון) שהסולידיות היא שמה האמצעי לבין קבוצה (טאמפה-ביי) שהעליות והירידות שלה במהלך העונה, ואפילו בתוך אותו משחק נראות כמו מוניטור של חולה לב באמצע התקף. למרות היציבות שוושינגטון משדרת הם לאחרונה בצרות בגלל פציעות בקו ההתקפה שמונעות מאדריאן פיטרסון לייצר במשחקים האחרונים את התפוקה שנתן בתחילת השנה ומשפיעות לרעה גם על היעילות של אלקס סמית.  הקבוצה לא עברה את סף ה-20 נקודות כבר שלושה משחקים (למרות שניצחה בשניים מהם את יריבותיה החלשות לבית – דאלאס וניו יורק) ובמשחק בשבוע שעבר נגד אטלנטה גם ההגנה נחשפה בחולשתה וחטפה 38 נקודות ממאט ריאן. עם השיפור ביכולת של פילדלפיה שנמצאת רק משחק אחד אחריה, וושינגטון לא יכולה להפסיד כאן אבל היא מתמודדת מול הק"ב הכי בלתי צפוי בליגה, ריאן פיצפטריק שמייצר בכל משחק המון יארדים ונקודות (הבאקנירס לא ירדו מ-28 נקודות במשחקים אותם סיים, ויש לו כמעט 300 יארדים למשחק) אבל גם המון טעויות (7 יירוטים על פני קצת יותר מ-5 משחקים – קצב  שהוא בין הגבוהים בליגה, כשהמוביל בקטגוריה המפוקפקת הזו, עם 10 יירוטים בפחות מ-4 משחקים הוא.. ג'מיס ווינסטון, הק"ב השני של הבאקנירס). גם ההגנה החלשה של טאמפה לא עוזרת וסופגת הכי הרבה נקודות בליגה (34.4 למשחק). אולי מול ההתקפה המתקשה של הרדסקינס יהיה להם שבוע קצת יותר מוצלח.

ההימור שלי – פיצפטריק ישים כרגיל הרבה נקודות על הלוח וסמית והתקפת וושינגטון לא יצליחו להדביק אותו, גם לא מול הגנת הבאקס החלשה. ניצחון בית לטאמפה ביי.

ריאן פיצפטריק – יצליח להמנע מטעויות שיגררו הפסד נוסף?
 1. גרין ביי פאקרס (3– 4- 1) מול מיאמי דולפינס (5 -4) (גרין ביי, ראשון 23:25, ספורט5 LIVE )

בצורה לא ברורה, הדולפינס עדיין מחזיקים במאזן חיובי אחרי תשעה מחזורים, למרות יכולת גרועה למדי. הקבוצה מצליחה לנצח (בקושי) את הנמושות -ונהנית מכך שיש לה שתיים כאלה בתוך בית ה- AFC מזרח, כאשר את הג'טס הם כבר ניצחו פעמיים ומחכים להם עוד שני נצחונות כמעט וודאיים מול הבילס. לעומת זאת מיאמי מקפידה להפסיד – לפעמים בצורה מביכה – מול קבוצות טובות יותר. המשחק הזה בגרין ביי נופל בוודאות לקטגוריה השניה. הפאקרס מגיעים אחרי שני הפסדי חוץ קשים לראמס ולפטריוטס שהראו להם שגם כשרוג'רס נראה בריא הם רחוקים מלהיות חלק מחבורת העלית של הליגה. עדיין, הם קבוצה הרבה יותר טובה מכפי שהמאזן שלה מרמז ולא איבדו תקווה להתגנב לפלייאוף למרות שכרגע הם רק במקום השלישי בבית ה- NFC צפון הקשה. רוג'רס לא נתן את תצוגות השיא שלמדנו לצפות ממנו אבל הוא משחק טוב (רייטינג 99 עם 15 ט"ד מול יירוט אחד בלבד!) וכשהוא בריא הקבוצה הזו תמיד מסוכנת, בוודאי בבית. אוסווילר שבקושי הצליח לגרד 140 יארד מול הג'טס לא יצליח לעמוד בקצב של רוג'רס, בוודאי כשההגנה של מיאמי, שמדורגת במקום ה-23 בליגה נגד המסירה, לא תצליח כנראה להקשות על הק"ב המעולה של הפאקרס יותר מדי…

ההימור שלי – גרין ביי צריכה את הניצחון והיא תשיג אותו – אפילו די בקלות – ותחזור למאזן חצוי שישאיר אותה במרחק סביר מהברס והויקינגס.

ארון רוג'רס – יפרוק את התסכולים על הגנת מיאמי?

בפינה לשיפוטכם – יתר המשחקים (למטיבי לכת / אוהדים שרופים)

קליבלנד בראונס (2- 6- 1) מול אטלנטה פאלקונס (4- 4) (קליבלנד, ראשון ב- 20:00) –  אטלנטה נמצאת בעיצומו של מסע התאוששות מרשים ואחרי שלושה נצחונות רצופים יכולה אולי-אולי להתחיל לחלום על הגעה לפלייאוף. ראיין נותן עונה ברמה של עונת הסופרבול, ג'ונס ייצר סוף-סוף ט"ד בשבוע שעבר ואפילו ההגנה הצליחה לעצור את וושינגטון על 14 נקודות בלבד. ההגנה החזקה של קליבלנד, שלמרות החלשות מסוימת עדיין מדורגת שניה מול המסירה, תקשה על ראיין אבל לא תעצור אותו, ואטלנטה תרשום ניצחון נוסף שיעלה אותה לראשונה העונה למאזן חיובי.

שיקגו ברס (5- 3) מול דטרויט ליונס (3- 5) (שיקגו, ראשון ב-20:00) – דטרויט גילו בשבוע שעבר שאולי זה לא רעיון טוב לוותר על התופס הוותיק והמהימן ביותר שלך (גולדן טייט שעבר לאיגלס) וסטאפורד השיג פחות מ-200 יארד במסירה ו-9 נקודות בלבד בתבוסה לויקינגס. נראה שדטרויט, שנמצאת במקום האחרון בבית ה- NFC צפון, זרקה את העונה הזו לפח. שיקגו, לעומת זאת נמצאת בראשות הבית ואם תמשיך את המומנטום עשויה למצוא את עצמה, אולי במפתיע, בפלייאוף. הנוסחה של שיקגו שכוללת הגנה חזקה מאד, משחק ריצה אפקטיבי וק"ב סולידי היתה – כפי שכתבתי למעלה- נפוצה בליגה בעבר והיום הפכה לנדירה למדי. השבוע לא יימצא בדטרויט מי שיאתגר אותה ברצינות. ניצחון לשיקגו.

קנזס סיטי צ'יפס (8- 1) מול אריזונה קרדינלס  (2- 6) (קנזס סיטי, ראשון ב-20:00) – הצ'יפס חוזרים הביתה למשחק קל מול אריזונה שכבר מזמן סיימה את העונה. מהומס וחבריו הראו שגם הגנה חזקה כמו של הבראונס לא מונעת מהם לייצר 37 נקודות וגם השבוע הם כנראה ייתנו את המנה הרגילה. הסיפור היותר מעניין הוא ההשתפרות האיטית של ההגנה של קנזס סיטי, במיוחד נגד המסירה שם הם מדורגים כבר בחצי העליון של הליגה. התקפת אריזונה – שניה בחולשתה רק לבפאלו – תאפשר להם לשפר סטטיסטיקות ולעלות בדרוג. ניצחון קל לצ'יפס.

טנסי טייטאנס (4- 4) מול ניו אינגלנד פטריוטס (7- 2) (נאשוויל, ראשון ב-20:00, METV) – הטייטאנס הפתיעו בניצחון חוץ יפה מול דאלאס בשבוע שעבר עם משחק מצוין של מריוטה ולואיס אבל ייתקלו השבוע ביריב הרבה יותר קשה. ההגנה של הפטריוטס  – הרבה יותר טובה מהנהוג לחשוב – הגבילה את רוג'רס בשבוע שעבר ותתמודד מול מריוטה, תוך ניצול הנטיה שלו לעשות טעויות (הגנת ניו אינגלנד רביעית בליגה ביצירת איבודי כדור ליריבה). בריידי וחבריו להתקפה יעשו את השאר ויצברו עוד ניצחון לאוסף.

ניו יורק ג'טס (3- 6) מול בפאלו בילס (2- 7) (ניו יורק, ראשון ב-20:00) – אחד המשחקים הפחות מעניינים של המחזור עם שתי קבוצות שסיימו מעשית את העונה. ניו יורק מקדישה את שארית העונה לחניכה של דארנולד (שהשבוע דווח שהוא פצוע ואולי לא ישחק), בעוד בבפאלו עיקר העניין הוא בנתן פיטרמן שעולה כל שבוע בידיעה שיצבור סטטיסטיקה קטסטרופלית (חלקית באשמתו אבל חלקית גם לא באשמתו) והופך לדמות טראגי-קומית ולסיפור לאומי דווקא בגלל יכולתו האיומה (רייטינג 30!). אין לי מושג איך הוא מוצא את הכוחות הנפשיים לעלות למגרש מדי שבוע בסיטואציה הזו, אבל זו כבר שאלה לפסיכולוגים. בכל מקרה הג'טס (קצת) יותר טובים וינצחו בבית.

אינדיאנפוליס קולטס (3- 5) מול ג'קסונוויל ג'גוארס (3- 5) (אינדיאנפוליס, ראשון ב- 20:00) – שתי קבוצות בבית ה- AFC דרום שנמצאות באותו מאזן אבל חוזרות משבוע החופש במצב רוח שונה לחלוטין. אינדיאנפוליס מאד אופטימית עם לאק שנראה שחזר לעצמו ועם מאק שהשיג 130 יארד בריצה לפני החופש. ההגנה נסוגה אחרי תחילת העונה המוצלחת אבל גם שם יש עם מי לעבוד, כך שבהחלט יש כוון מעודד לעתיד. ג'קסונוויל בהתמוטטות אחרי ארבעה הפסדים רצופים, אבדן ביטחון מוחלט של ההתקפה (עם וגם בלי קשר לבורטלס – למרות שאולי ייראו קצת יותר טוב עם חזרתו הצפויה של לאונרד פורנט) ואפילו חריקות בהגנה. בתסריט מסוים שתי הקבוצות עוד יכולות לתפוס מקום בפלייאוף תוך ניצול הבית החלש שלהן (ותקווה לנפילה של יוסטון), אבל נראה ששתיהן – ובוודאי המפסידה השבוע – יהיו עסוקות בשארית העונה במחשבה איך להתכונן ולהתארגן להצלחה גדולה יותר בשנה הבאה. לדעתי אינדיאנפוליס הצעירים והאופטימיים ינצחו בבית ויעמיקו את המשבר של היגוארים.

אוקלנד ריידרס (1- 7) מול לוס אנג'לס צ'רג'רס (6- 2) (אוקלנד, ראשון ב- 23:05) – המשחק הכי קל לניחוש בטופס (למרות שבפעם הקודמת שהשתמשתי בביטוי הזה הבילס ניצחו את מינסוטה בניגוד לתחזית…). הצ'רג'רס דוהרים לפלייאוף ומציגים התקפה מצוינת (שלישית בליגה) והגנה סבירה בהחלט. אחרי ניצחון חוץ קשה בסיאטל הם ממשיכים למשחק חוץ נוסף אבל קל הרבה יותר – אוקלנד מפורקים לחלוטין, ואיפשרו לק"ב מחליף (מולנס מהניינרס) בהופעת בכורה לרשום רייטינג של 152 (!!) – כך שריברס ללא ספק יחגוג מול האין-הגנה של הריידרס. דרק קאר דווקא משחק לא רע (רייטינג של 95), מה שלא מונע שמועות שגם הוא בדרך החוצה בעבודת הפירוק ו(אולי)ההרכבה של גרודן. צפוי ניצחון קל ללוס אנג'לס שימשיכו לרדוף אחרי הצ'יפס בבית ה- AFC מערב.

סן פרנסיסקו 49 (2- 7) מול ניו יורק ג'יאנטס (1- 7) (סן פרנסיסקו, שלישי ב-03:15) – עוד משחק בין שתי קבוצות תחתית. עיקר העניין הוא האם ניק מולנס מהניינרס ימשיך את הבכורה המופלאה שלו (שאמנם הייתה מול הריידרס…) וייתן משחק טוב גם מול הגנת הג'יאנטס שהיא (קצת) יותר טובה. מעבר לזה אין לאף אחת משתי הקבוצות האלו סיבה להתאמץ יותר מדי. הג'יאנטס במורל נמוך והרבה ירי בתוך הנגמ"ש שרק החריף בשבוע החופש כך שהניצחון ילך לקבוצה הביתית.

שבוע חופשי – בולטימור רייבנס, דנבר ברונקוס, יוסטון טקסנס, מינסוטה ויקינגס.

לפוסט הזה יש 15 תגובות

 1. זאק, כל מה שיש לי להגיד הוא שב-57 שנותי כאן "חשיבות" ההגנה על ההתקפה, וההיפך, התחלפו כמו גלים בים. זה תלוי בקוורטרבקים שישנם בתקופה, בחוקים המשתנים, וכו'. אם ההתקפה היא עליונה על ההגנה, היה בטוח שזה דבר שלא יישאר לנצח. הגל יעבור והכל יתחלף.
  המשחק המעניין מאד אותי הוא פילדלפיה נגד דאלאס. זה כמעט תמיד משחק שכיף לחזות בו עם טאצ'דאונים לפנתאון.

 2. וכמובן תודה על פריווי מצויין ומושקע מאד.

 3. פריוויו נהדר, מחזור קצת משמים. אין אף משחק שבאמת מעיף אותך, הכי קרוב זה ראמס סיהוקס.

 4. יפה. הבעיה שבד'כ הגנה טובה כמו החוליה הכי חלשה שלה – גם אם יש לך קו הגנה וליינבקרים מעולים, מספיק קורנרבק אחד בינוני בסקנדרי כדי שההתקפות של היום יחגגו עליו. בהתקפה לעומת זאת אתה יכול גם להצליח עם ראנינג בק או רסיבר בינונים

  1. לכל קבוצה יש לפחות קורנרבק אחד בינוני, ויש שיטות הגנתיות שבאות לפתור מצבים שכאלה.
   מה עוד שלכל קבוצה יש לפחות תופס בינוני אחד, כך שהדברים מתאזנים.

 5. כל הכבוד סיקור מקצועי.
  הפאנת'רס הסריחו את המגרש עם קו התקפי שלא משאיר סיכוי לניוטון.

  אף אחד לא חשב שקונר יצליח להשכיח שחקן ברמה של לביון,
  עדיין לא הייתי שם את הסטילרס בסופרבול.

  1. הגיעו כקבוצת חוץ אחרי שבוע קצר, יש לזה משמעות עצומה בליגה. אין לייחס יותר מידי חשיבות ליכולת שלהם במשחק הזה…

 6. אין בליגה הגנת ברזל שתביא אליפות אבל
  כל האלופות האחרונות זכו בזכות ההתעלות של ההגנה שלהן.
  פילדלפיה שלקחה אליפות עם ק"ב מחליף וגם 2 האליפויות האחרונות של הפאטס היו בזכות ההתאמות של ביליצ'ק ומהלכים גדולים בהגנה.

  הסיכויים של הראמס\פאטס כרגע גבוהים משאר הקבוצות.

  1. מסכים איתך אבל זו בדיוק הנקודה – אין כרגע בקבוצות המובילות הגנה שמראה סימני התעלות (לראמס יש פוטנציאל בלבד בשלב זה…). בשנה שעברה פילדלפיה דורגה חמישית בדרוג ההגנות (מינסוטה וג'קסונוייל שהגיעו לגמרי החטיבות היו שתי הראשונות ורק הפטריוטס דורגו נמוך בדרוג ההגנות). השנה אם מסתכלים על המועמדות המובילות להגיע רחוק בפלייאוף, אנו מוצאים את הפטריוטס במקום 13, הראמס מקום 16, הסטילרס מקום 21, KC מקום 27, הסיינטס מקום 28…שום דבר לכתוב עליו הביתה

 7. ליוצאי דופן, יש את הקטע הזה שהם, ובכן, יוצאי דופן.

  אני דווקא הייתי מנחש שבטוח הארוך, חוקים שמיטיבים עם ההתקפות, יגבירו את החשיבות של הגנות עילית.
  לתפיסתי,
  כאשר יש חוקים לטובת צד אחד של המשחק, נוצר מצב בו הפערים בין קווטרבאק בינוני, לקווטרבאק טוב, לקווטרבאק עילית, מצטמצמים.
  כאשר יש חוקים נגד ההגנות, החשיבות של שחקנים שמסוגלים לעשות מהלכים גדולים למרות אותם חוקים, רק עולה.
  הניחוש שלי שבפלייאוף, שוב הקבוצות שיצליחו להתעלות גם בצד ההגנתי, הן הקבוצות שיתקדמו.

  תודה, זק. כרגיל, פריוויו נהדר.

 8. תודה רבה. מעניין מה הסטילרס יעשו עם בל כשדווקא עכשיו הם על הגל גם בלעדיו, ומה בל יעשה כמובן.

  1. הוא כנראה לא יחזור לשחק העונה, ויהיה שחקן חופשי בסופה.

 9. תודה רבה על עוד פוסט נהדר.
  יש גם השפעה רצינית של השיפוט שלא מאפשר להגנות כלום, וכמובן תקרת השכר שכמו שאמרו גורמת לקבוצות להחליט איפה כדאי לפזר את ההשקעה. יוסטון קיבלו הרבה על הראש כשהחליטו לתת כל כך הרבה לוואט, ואולי בצדק.
  מקווה שהשנה, הם גם יצליחו להתקדם בפלייאוף.

 10. תודה זאק.

  האחת מכתבות האינסיידר שפורסמו השנה (לא זוכר אם זה היה של SI או NBC) ראיינו כמה מתאמי הגנה והרוב המוחלט הסכים שאין להגנה יותר יכולת *לעצור* התקפה, רק להאט אותה (בעיקר בשל החוקים החדשים בליגה). לאור זאת, הדגש עבר לייצור איבודים – מעניין לבדוק את התחום הזה בסוף השנה.

 11. מאט בארקלי אגדה, בחיים לא חשבתי שיהיה לו כזה משחק פתיחה…

כתיבת תגובה

סגירת תפריט