סדרות איכות/רועי ויינברג

גם השנה יש את פלייאוף ליגת ווינר, והשנה יש שינוי משמעותי-במקום משחק אחד בהיכל נוקיה, חצאי הגמר הם סדרות של 5 משחקים, דבר שמוסיף הרבה עניין וצבע לכדורסל הישראלי. העניין עצמו מבורך, וצריך להמשיך ככה

פניני
גיא פניני (מס' 10). כקפטן מכבי תל אביב בדימוס ושחקן הפועל ירושלים לשעבר, יעמוד במוקד הסדרה בין מכבי ת"א להפועל ירושלים, מה שיעניין הרבה יותר ממשחק אחד בחצי הגמר.

שימו לב לעניין שהיה העונה-הדרבי התל אביבי שחזר בגדול בסדרה (למרות שנגמרה 3-0), קרב בין אריות הצפון מכבי חיפה והפועל גלבוע/גליל (גליל עליון לשעבר), קרב בין הפועל ראשון לציון למכבי אילת, וסדרה מצויינת של 5 משחקים בין מכבי נתניה להפועל ירושלים. לעומת השנים הקודמות, שהיה סיבוב שלישי אבל העונה כולה הוכרעה ב-3 משחקים, העניין מבורך.

השנה הליגה הלכה עוד צעד אחד קדימה-סדרות של 5 משחקים בחצאי הגמר, וביטול שיטת הפיינל פור שאולי הביאה לתחרות מסוימת (3 אלופות שונות ב-4 שנים) אבל שינוי אמיתי לא נעשה, ועניין לא נרשם. החגיגיות והפאר שהליגה מנסה לאמץ נדחסו לאותם 3 ימים, שפגעו בעונה כולה, וצריכים להיות באול-סטאר של הליגה הישראלית. יש 2 סדרות של הטוב מ-5, בין מכבי חיפה (שמאומנת על ידי מנג'ר הסיקסרס בתקופת השיא שלה עם אייברסון, בראד גרינברג), והפועל אילת של עודד קטש. מנגד ישנה היריבות בין מכבי תל אביב להפועל ירושלים, שעוברת לעוד סיבוב שמבטיח רבות, וגם הולך לקיים.

אני תומך ברעיון, ומציע ללכת איתו עוד צעד אחד קדימה: סדרה על הגמר. 5 משחקים או 7, זה לא משנה (אם 7, אז רצוי להעביר כל הסדרות לטוב מ-7), אבל סדרה מרתקת על האליפות הישראלית. לרוב הקבוצות יש אולמות טובים והסיכוי שנראה באולם של בית ספר תיכון את המשחק המכריע נמוכה, אבל קיימת. זה כדורסל אמיתי. אירועים מפוארים באולמות נוצצים צריכים להשמר לגביע, ולאול-סטאר של הליגה הישראלית (שמבטיח רבות אבל מקיים מעט). כמו כן, צריכות להיות סדרות בפלייאוף התחתון: 2 סדרות של הקבוצות ה-9 נגד ה-12 והעשירית נגד ה-11, כאשר 2 הקבוצות שמפסידות משחקות אחת נגד השנייה על הירידה (או ששתיהן ירדו, תלוי מה הפורמט שיוחלט עליו). הקבוצות הנותרות ישחקו אחת נגד השנייה בשביל לסדר מי תהיה במקום התשיעי ומי במקום העשירי.

גם צריכה להיות חשיבות גדולה יותר למקומות-צריך לנסות לשכנע את מכבי ת"א לא לחתום על הסכם עם היורוליג, והכרטיס ליורוליג יינתן לאלופה כל עונה (רוב הסיכויים שזאת תהיה מכבי, אבל אפילו אם לא, הכרטיס ינתן לה). הסגנית תקבל כרטיס למוקדמות היורוליג, כרטיס למוקדמות היורוקאפ יינתן למחזיקת הגביע, וכרטיס ליורוצ'לנג' ינתן למקום השלישי. במידה ומחזיקת הגביע תהיה במקום הראשון או השני, אז למקום השלישי ינתן הכרטיס ליורוקאפ ולמקום הרביעי ינתן הכרטיס ליורוצ'לנג', ומחזיקת הגביע תקבל הפרס שראוייה לו.

רועי ויינברג

עורך הופס. אוהב את מיאמי וגבוהים שמוסרים מעל 4 אסיסטים במשחק.

לפוסט הזה יש 10 תגובות

 1. רועי,יש כמה דברים שהם לא מדויקיים,לגבי אולמות אז נכון לעכשיו יש רק 2 אולמות ראויים בארץ,נוקיה וההיכל החדש בחיפה,כל השאר זה אולמות לא ראויים לכדורסל אמיתי,שנה הבאה אמור להיבנות הארנה בירושלים וגם בית חדש להפועל ת"א ,לגבי הסדרות הסיבה היחידה שאין סידרת גמר אלא רק משחק זה כי לא רוצים לחזור לשנים שבאים כל סדרת גמר הייתה נגמרת ב3-0 משעמם למכבי,וגם סדרות החצי זה פשרה שהצליחו להגיע בין מכבי לשאר הקבוצות,יש תקוה שעוד שנה-שנתיים יורידו גם את זה,הדבר הכי אבסורדי זה שדווקא בגלל המדיניות של מכבי בשנים האחרונות שלא להשקיע בזרים ועצם העובדה שאין ישראלים שהם 2 רמות מעל הליגה אלא פחות או יותר שווים אז דווקא בשנים הללו אפשר לתת פייט למכבי בסדרה ואפילו לנצח אותה.דבר אחרון שמתקשר גם לאולמות,אין כמעט קבוצות שיכולות להעמיד תקציב ואולם ראוי בשביל לשחק ביורוליג אז זה לא רלוונטי

  1. בקשר לאולמות-גם במלחה יכול להיבנות כדורסל, וכן, עוד כמה שנים, שיבנו הארנה, והאולמות החדשים בראשון, תל אביב וחולון, זה יהיה ברמה גבוהה יותר. סדרות גמר בשנים האלה יכולות להוביל לעניין, כפי שכתבת, ןבקשר ליורוליג-רוב הסיכויים שמכבי תשיג הכרטיס, וגם אם לא, אז הקבוצות יארחו בלית ברירה ביד אליהו או באולם החדש בחיפה (כמו שקבוצות ישראליות משחקות בליגת האלופות באיצטדיון ר"ג). תקציב-כקבוצה שמייצגת המדינה היא ראויה לתמיכה מטעם משרד הספורט והתרבות.

 2. העיקר שיש שיפור, ובעוד 10 שנים יהיו בוודאי 6-8 אולמות ראויים, ואז יתחיל סיפור חדש בליגה הישראלית. הייתי מאד מבסוט אילו הליגה היתה שווה יותר מסיפור פה, סיפור שם, באתר.

 3. אף אחד לא יוותר על כרטיס ליורוליג אם היורוליג מוכן לחתום איתו, זו תהיה שטות כלכלית מוחלטת.
  מה שכן, מאד מסכים לגבי הסדרות, זה כיף גדול, בעיקר כשיהיו אולמות ראויים יותר, אני מאד מאמין ב- if u build it they will come (שדה החלומות) ככל שזה קשור לספורט, מתקן מביא קהל.
  לדעתי גם סדרת גמר היא הכרחית, לקבוע משחק אחד כדי להשפיע על התוצאה זה מטופש, בשביל משחק אחד יש גמר גביע. מאמין שההשקעה היפה והאולם בחיפה + אולם בירושלים ואולם להפועל תל אביב (כשיבנו) יכולים בטווח של 4-5 שנים להביא לקבוצות שיוכלו להגיע ליורוליג (בהסכם, יחד עם מכבי) ובהמשך לתת לה פייט בסדרה.

 4. דרך אגב אם אני לא טועה אז שמכבי הפסידו את האליפות לגלבוע/גליל אז הם שיחקו במוקדמות היורוליג והפסידו ואין מצב שקבוצה שאמורה להיות מקצוענית שתקבל הקצבה ממשרד הספורט,מה שכן אני דווקא חושב שיש סיכוי לליגה סבירה בארץ,בחיפה ג'ף רוזן מעמיד פרויקט נחמד מאוד,בחולון הוקמה קבוצת ניהול שאמורה להכניס יציבות במערכת ואולי גם יכנס משקיע להפועל ת"א,והכי חשוב שרענן כץ ייקנה את הפועל ירושלים וייתן פייט אמיתי למכבי

  1. נכון, אבל מענק שנתי לאלופה יכול לתרום. יש סיכוי טוב למערכת, ואם רוזן ישאר, קבוצת הניהול תתרום, יכנס משקיע להפועל וכץ יקנה את י-ם יהיה להם כסף לאירופה.

 5. קודם כל רועי הרבה תודה לך על המאמר!
  כל מאמר המתייחס לליגה המקומית שלנו הוא לדעתי ברכה ולצערי בקושי קורה פה.
  הרמה גבוהה המתח בשיאו ויש הרבה סיבות לאופטימיות אך אם זאת אין לשכוח שיש ליקויים רבים , קומבינות , איגוד , מנהלת וכל מיני גורמים לדעתי יותר מדי גורמים שתפקידם לדאוג לענף הכדורסל אך הם עושים ההפך לצערי !
  מקווה שהפועל י-ם ינצחו את מכבי למרות ששתי הקבוצות השנה נראות יותר כמו אסופת שחקנים מאשר קבוצה מגובשת , מי ייתן ומכבי חיפה יזכו באליפות ואני לא אוהד הקבוצה , פשוא השנה נראה שיש סגל מעולה שם ומאמן טוב בהצלחה להם!

 6. מצטער להפסיק את המסיבה
  הכדורסל הישראלי בשפל , אין עניין והרמה נמוכה
  מכבי תל אביב חלשה מזה שנים , ירושלים התנהלה העונה בבארדק , חיפה ואילת זה סיפור נעים ונחמד.
  אפשר להביט בערגה לשנות השמונים , אז סדרה היתה נגמרת אחרי חמשה משחקים , נכון שמכבי הייתה אלופה ניצחית אך הגרה המון זעה בדרך מול קבוצות כמו הפועל רמת גן , הפועל חיפה , ירושלים , גליל , הפועל תל אביב ואפילו ראשון לציון ואילת בסוף השמונים ובתחילת התשעים.
  יש בעייה חמורה בכדורסל הישראלי ונדרשת יותר מתגובה בודדת לנתח ולהסביר ….
  היו שנים ש 5 קבוצות ישראליות שיחקו באירופה , אלופות , מחזיקות ועוד 3 בגביע קוראץ היו ימים.

 7. הבעיה הגדולה ביותר היא שאין תכנון ארוך טווח. כמעט כל הקבוצות נבנות כל שנה מחדש, וכך אי אפשר להתקדם.
  אם ניקח לדוגמא קבוצה כמו סיינה האיטלקית מי שעקב אחרי הבניה שלה החל מכניסה לצמרת האיטלקית בשנות ה90, אח"כ הזכיה בספורטה ב2003 ואז הפיינל פור ביורוליג ב2004. ירושלים לשם הדוגמא ויתרה על הכרטיס ליורוליג אחרי הזכיה ביורוקאפ ב2004 מה שהיה יכול להכניס אותה לליגה של הגדולים ולהתחיל בבניה משמעותית. זה ממחיש חלק מההבדל בגישה ובניהול. גם אם יהיו אולמות גדולים זה לא בהכרח יהפוך את הכדורסל לאיכותי יותר. חולון וגליל לקחו אליפות , וכלום לא השתנה במטרות, או יציבות של הקבוצות, ושום שינוי אמיתי לא קרה. קבוצות צריכות הנהלה שתתרכז בניהול, וצוות מקצועי שלא מתערבים לו בתכנון המקצועי, ובלי יו"רים שיושבים על הספסל ומעירים הערות למאמן תוך כדי משחק. כשיהיה שינוי בחשיבה ובתפיסה המקצועית נוכל להתחיל לדבר על שינוי אמיתי

 8. העיקר שיש דיון על הכדורסל הישראלי, מה שמוכיח שיש עניין. חבל שישנם אוהדי כדורסל שהם רק אוהדי NBA והכדורסל הישראלי (ואפילו האירופאי) לא משחק אצלהם. אני אחד מהם, אבל אצלי זאת רק שאלה של ריחוק וחוסר ידע מה הולך כי לכם ישנם שידורים; לי אפילו לינקים אין כי כל הלינקים הישראלים הם רק לישראל.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט