גיבורי היכל התהילה: פוג אלן – אבי אימון הכדורסל / מולי

פוג אלן. מהויקיפדיה באנגלית.
פוג אלן. מהויקיפדיה באנגלית.

ישנם שני סוגים של עבודות דוקטורט: זו הממציאה משהו חדש, משהו שאיש לפני מעולם לא חשב עליה, וזו המארגנת את העולם בדרך חדשה, שאיש לא חשב עליה לפניך. המעניין במורשתו של פוג אלן הוא שהוא עשה את שניהם.

איך יכול אדם להיחשב כ"אבי אימון הכדורסל?" נייסמית' היה ממציא הכדורסל ומכך שהיה בעצם המאמן הראשון מאחר והוא לימד את תלמידיו משחק חדש. אבל כיצד יכול אדם שמתחיל לאמן במשחק קיים להיחשב כ"אבי אימון הכדורסל"? ומיהו האדם הזה שאני ספק אם מישהו מכם (שוב, מלבד מנחם אולי…) שמע את שמעו.

פורסט קלייר אלן (Forrest Clare "Phog" Allen) הידוע בכינוי "פוֹג", נולד בעיר ג'יימספורט שמדינת מיסורי בשנת 1885, כלומר שש שנים לפני שג'יימס נייסמית' המציא את משחק הכדורסל.

פוג אלן וכל אחיו שיחקו כדורסל ויצרו אפילו קבוצה משפחתית. ע"פ החוקים של אותם זמנים רק שחקן אחד מכל קבוצה היה רשאי לקלוע לסל, ובמשפחת אלן השחקן הזה היה כמובן פוג.

בשנת 1904, בהיותו בן תשע-עשרה, החל אלן ללמוד באוניברסיטת קנזס שמאמנה היה לא פחות ולא יותר מג'יימס נייסמית'. שנה מאוחר יותר הוא שיחק במקביל גם עבור מועדון האתלטיקה של קנזס סיטי. כפי שקרה לא מעט באותה תקופה, הוא לא הסתפק בכדורסל ושיחק גם בנבחרת הבייסבול של האוניברסיטה.

בשנת 1907 הוא סיים את לימודיו והחליף את נייסמית' כמאמן נבחרת אוניברסיטת קנזס.  אנקדוטה מעניינת ארעה בשנת 1905 כשפוג אלן אמר לנייסמית' שהוא מתכוון (במקביל להיותו שחקן באוניברסיטת קנזס) לאמן את אוניברסיטת בייקר, ונייסמית' ענה לו: "אתה לא יכול לאמן כדורסל, אתה רק משחק את המשחק." קצת אירוני לומר זאת על מי שקיבל מאוחר יותר את הכינוי "אבי אימון הכדורסל", גם אם האומר הוא "אבי הכדורסל" עצמו. בכל מקרה, דבריו של נייסמית' לא מנעו מפוג אלן לאמן את אוניברסיטת בייקר.

בשנת 1909 פוג עשה הפסקה מהאימון ולמד רפואה אוסטאופתית. שנה אחרי הוא שב לאימון והפך לדמות ססגונית בקמפוס האוניברסיטה כשהוא נודע בפי תלמידיו ושחקני קבוצותיו בכינוי "דוק" (הידעתם שזה הכינוי בו הצוות מכנה לעתים את מנחם?). שמעו יצא למרחוק כמטפל בפציעות ספורט ולכן, במקביל, הוא פתח קליניקה פרטית בה טיפל בחוליו באותן טכניקות בהן טיפל בשחקניו. כל מטופליו – כך אומרת השמועה -העידו על כך שהיה לו "מגע זהב".

פוג אלן היה למעשה הכוח המניע שמאחורי קבלת הכדורסל כענף אולימפי בשנת 1936, ובאולימפיאדת הלסינקי 1952, הוא אימן את נבחרת ארה"ב בכדורסל וזכה עימה בזהב.

פוג אלן אימן כדורסל משך חמישים!  50 !!! עונות עם רקורד של 746 ניצחונות לעומת 264 הפסדים. בנוסף, הוא אימן גם פוטבול ובייסבול משך כמה עונות ואפילו זכה בארבע אליפויות עם קבוצת הפוטבול של Warrensburg Teachers.

כשהוא פרש מאימון כדורסל, הוא היה המאמן עם מספר הניצחונות הרב ביותר ומספר הזכיות הרב ביותר בכדורסל המכללות (עשרים ושש אליפויות מכללות שונות). אבל חשוב יותר: הוא אימן והיווה השראה לחלק מהשמות הגדולים ביותר של מאמני המכללות: אדולף ראפ, ראלף מילר ודין סמית'. בין שחקניו היו שחקנים גדולים (גם אם פחות  מוכרים לדור הצעיר) כמו פול אנדקוט, ביל ג'ונסון וקלייד לאבלט (שאולי נגיע אליהם בהמשך הסדרה), היו סנטורים כמו בוב דול והוא, אפילו, היה זה שגייס לאוניברסיטת קנזס את ווילט צ'מברלין.

אוניברסיטת קנזס חלקה וחולקת לו כבוד. אולם הכדורסל של האוניברסיטה נקרא "אלן פילדהאוס"

 

פסל בכניסה לאולם אלן פילדהאוס. צולם בשנת 2003. מויקיפדיה באנגלית.
פסל בכניסה לאולם אלן פילדהאוס. צולם בשנת 2003. מויקיפדיה באנגלית.

ובכניסה אליו יש כרזה האומרת: "על כל מי שנכנס לשלם דמי כניסה – היזהרו מהפוג". ראו סרטון על הסיפור שמאחורי הכרזה.

פוג אלן אימן עד שנת 1956 ואז פרש לגמלאות.

סרטון על פוג אלן מתכנית הטלוויזיה "Around Kansas":

פוג הלך לעולמו בעיר לורנס, קנזס ב- 16 בחודש ספטמבר 1974. בן שמונים ושמונה היה במותו.

בשנת 1959, קצת אחרי פרישתו והרבה לפני מותו, מיד עם ייסוד אולם התהילה של הכדורסל, קיבל פוג אלן – לצדו של ג'יימס נייסמית – את הכבוד להיות במחזור הראשון של המוצגים להיכל התהילה של הכדורסל.

ולסיום, הנה פוג עצמו מדבר אל שחקניו בגמר טורניר במכללות של 1953:

מולי

איש של מילים: כותב סדרתי, עורך, מתרגם ופילוסוף של ספורט. אפשר לראות חלק ממה שפרסמתי באתר: https://bit.ly/2SdfhwD

לפוסט הזה יש 21 תגובות

 1. אם ג'יימס נייסמית' המציא את המשחק אז פוג אלן היה זה שבעצם הפך אותו לספורט של ממש. לפני זה הכדורסל יותר נחשב כמשחק לשיעורי ספורט יותר מענף בפני עצמו.
  אלן למעשה היה זה שהוביל ליצירת המסגרת של ה-NCAA שבסופו של דבר אפשרה את הפיכתו של הענף למקצועני. לעץ האימון שלו יש שורשים עמוקים שממשיכים הרבה מעבר לדין סמית' ושות'. אלן הוא למעשה הסבא רבא האימוני של פופוביץ' וקאליפרי למשל (שהתחילו אצל לארי בראון).
  הוא אולי לא המאמן המצליח ביותר בהיסטוריה של המכללות (זכה רק פעם אחת בטורניר) אבל הוא ללא ספק אחד החשובים שבהם ואגדה ענקית.
  למיטב ידיעתי דרך אגב הוא לא זכה באליפויות פוטבול עם קנזס.

  1. Championships
   Football
   4 MIAA (1912–1915)

   מוויקי

   1. זה לא בקנזס אלא במה שהיום הוא סנטרל מיזורי. מדובר בדרג השני של פוטבול המכללות אז בזמנו זה בכלל היה כמכללה למורים כשהקונפרנס הדי זוטר הזה רק הוקם. אליפות עם קנזס הייתה כבר סיפור אחר כי זו מכללה מהדרג הראשון.

    1. זו אחת הסיבות שכתבתי "זכה באליפויות" ולא כתבתי באליפויות של מה.

     1. בסדר אין ויכוח, אבל הוא לא עשה את זה עם קנזס.

    2. בזה אתה בחלט צודק. לא עם קנזס. תיקנתי בהתאם בגוף הפוסט

     1. 👍

 2. תודה, מולי. מרתק.

 3. תודה רבה מולי! מעניין מאוד!

 4. תודה מולי, ממש מעניין.
  לא היכרתי את הסיפור, מעניין שרק נייסמית' קיבל את התהילה והשם שלו נשכח.

  1. השם שלו ממש לא נשכח.
   צריךך לזכור שנייסמית ממש יצר את המשחק ולכן השם שלו ידוע לרבים.

 5. סיפור מעניין
  בתכלס נראה שהוא עשה בשביל הכדורסל יותר מנייסמית'.
  נייסמית' ואדיסון יושבים למעלה וצוחקים 🙂

 6. הסם סיימון למאט גרונינג. החבורה עבור קול. הכל מדען צעיר שחי בתקופתו עבור אדיסון.
  תודה מולי. בהחלט לא הכרתי.

 7. מעולה.תודה מולי
  לא הכרתי אותו ואת פועלו

 8. אולי תגיע לנייסמית' בהמשך, אך לאחר שיצר את המשחק הוא היה די קנאי לחוקים שלו ולא נתן לו להתפתח (ע"ע ההתנגדות לאפשר כדרור), ולכן אלן נחשב לאבי הכדורסל המודרני.
  אגב, לא רק שהוא נחשב לאבי המשחק המודרני, אלא שאוניברסיטת קנזס נחשבת "לבית של המאמנים" ועידו כבר ציין עד לאיפה השושלת הזאת מגיעה.
  (בגלל ההיסטוריה הזאת אחד התורמים הגדולים של האוניברסיטה רכש את החוקים המקוריים של נייסמית' והם מוצגים כעת באולם הקבוצה. האירוע תועד בסרט של ESPN: "There is no place like home"
  https://www.youtube.com/watch?v=h_3WiYtj9Bk)

 9. אם כבר התייחסת למקומות השונים בהם אימן, אז ראוי לציין את השנה שבילה בהאסקל אינדיאנס – שכמו שהשם מרמז, היה בית ספר של נייטיב-אמריקאנס, שבין בוגריו ניתן למצוא גם את ג'ים ת'ורפ האגדי (אז עדיין היתה רק בי"ס תיכון ולא מכללה).
  האסקל ידועה בעיקר בנבחרת הפוטבול שלה, כאשר בתחילת המאה ה-20 היתה שם דבר (ביחד עם קארלייל של ת'ורפ), היוותה יריב שקול לאוניברסיטאות האייבי ליג, ועזרה לשלב את הבוגרים שלה בקהילה הגזענית של אותם שנים.

 10. מולי תודה. הפינה הזו באתר נותן את הכבוד לדמויות פחות מוכרות (לפחות לי) שבהחלט השפיעו על המשחק בדרכים שונות.

 11. מולי תודה. מעולם לא שמעתי על הפוג הזה, אני מכיר רק את פיליאס פוג.
  עושה רושם כאיש רב פעלים מאוד

 12. תודה רבה מולי. סיפור מדהים שלא הכרתי. "האב המייסד" של הכדורסל.

  1. האב המייסד הוא ניסמית'. פוג הוא האב המפתח…

 13. למדתי המון! תודה!

כתיבת תגובה

סגירת תפריט