מחשבות כדורסל של שבת בצהריים / רועי ויינברג

פורסם ב - 11. אוג, 2018 ע"י ב - כללי

מה אנחנו יכולים ללמוד מלוח המשחקים של העונה?

הליגה שיחררה אתמול את לוח המשחקים החדש של העונה. הלוח המלא נמצא באפליקצייה הרשמית של הליגה ולא נפרסם את כולו כאן, אבל כן אתייחס למסקנות המרכזיות שעולות ממנו.

הראשונה היא ניסיון לצמצום הפציעות והעייפות של השחקנים. בוטלו רצפי 8 המשחקים ב-12 הימים, מספר משחקי הבק-טו-בק הממוצע ירד ל-13.3, לעומת 14.4 אשתקד ו-19.3 ב-2014/15 ובשנה השנייה ברצף אין את רצפי 4 המשחקים ב-5 ימים הידועים לשמצה. יש פה ניסיון למנוע פציעות. לא ברור כמה הוא משמעותי כשמביאים בחשבון גורמים כמו בחירת דקות של מאמנים וקצב משחק שעולה, אבל ניכר מאמץ.

הדבר המעניין ביותר שאפשר לנסות להסיק מהלוח הוא ההשפעה שלו על המירוץ המערבי לפלייאוף. שנה שעברה הפרידו 3 ניצחונות בין המקום השלישי לתשיעי במערב. כשהפערים כה קטנים, מקדמי העייפות משמעותיים. 5 קבוצות הבית הצפון מערבי (דנבר, מינסוטה, אוקלהומה, פורטלנד ויוטה) היו במאבק על השמינייה הפותחת שנה שעברה, כולן חוץ מדנבר נכנסו לפלייאוף והן צפויות לקחת חלק במאבק גם השנה. מוזמנים להסתכל על הנתונים החשובים לכל קבוצה:

שם הקבוצהמספר משחקי בק-טו-בקמיילי טיסה צפויים במהלך העונהמשחקים עם יתרון מנוחה משמעותימשחקים עם חסרון מנוחה משמעותיכמות המשחקים עם היתרון לעומת כאלה עם החסרון
דנבר נאגטס1348,8651293
מינסוטה טימברוולבס1348,8051091
אוקלהומה סיטי ת'אנדר1247,375880
פורטלנד טרייל בלייזרס1254,2978102-
יוטה ג'אז1447,67010100

* הנתונים נלקחו מהאתר המצויין positive residual.

מה הנתונים האלה מראים לנו?

קודם כל, ניתן לראות בבירור שלוח המשחקים הקשה ביותר שייך לפורטלנד. הם טסים את כמות המיילים הגדולה ביותר בדיוויזיה (ובליגה) בהפרש משמעותי באופן די צפוי בהתחשב במיקום הגיאוגרפי של הקבוצה ונוסף על כך יש להם יותר משחקים בהם העייפות צפויה לשחק תפקיד משמעותי לרעתם מאשר לרעת היריבה, בניגוד לקבוצות האחרות. יש משחקים נוספים בהם יהיה ליריבה או להם יתרון שקשור למנוחה, אבל הוא פחות בולט ולא בהכרח ישפיע – פורטלנד עייפה צפויה לנצח את הקליפרס ביותר קלות מפורטלנד מותשת.

כשנכנסים יותר עמוק לתוך הלוח התמונה לא מעודדת במיוחד. ב-16 המשחקים הראשונים של פורטלנד הם פוגשים רק 2 קבוצות שסיימו את העונה במאזן שלילי, כשאחת מהן היא הלייקרס של לברון ג'יימס. יש להם לוח לא קל בפתיחת העונה שיכול להשפיע על ההמשך. הם התמודדו טוב עם פתיחת עונה חלשה בשנה שעברה, עת ניצחו 7 מ-15 המשחקים הראשונים ואת 42 מ-67 המשחקים שבאו לאחר מכן. יש להם עוד מסע משחקים ארוך מה-21 לפברואר עד החמישי למרץ, אבל לאחר מכן יש רצף משחקי בית יחסית נוח. אם הם יצליחו להשאר בתמונה עד אז מצבם טוב, אבל העייפות יכולה לשחק תפקיד, במיוחד כשאד דיוויס ושבאז נאפייר עזבו בלי הגעת תחליף משמעותי והספסל נחלש.

נראה שדנבר נמצאת בצד השני של אותה סקלה. רצף משחקי החוץ הארוך ביותר שלהם הוא 5, יש להם יותר משחקים עם יתרון מנוחה משמעותי בהשוואה ליריבה מכל אחת אחרת בדיוויזיה ויש להם לוח יחסית קל בתחילת העונה, מה שלא היה להם בשנים הקודמות. אם הפעם הם יתחילו לשחק טוב באוקטובר ולא באמצע דצמבר הם יכולים לדבר חזק בתמונת הפלייאוף. בניגוד לפורטלנד הלוח שלהם נהיה קשה לקראת סוף העונה, משהו שכולנו נראה במירוץ לפלייאוף השנה. 2 המשחקים בין הקבוצות באפריל יכולין להכריע מי תגיע לארץ המובטחת.

מינסוטה, אוקלהומה ויוטה בערך באותו מצב. לג'אז יש יותר משחקי בק-טו-בק מהאחרות, אבל אין הבדל כה משמעותי מבחינת המשחקים בהם העייפות צפויה לקחת תפקיד מרכזי. אין פה מגמה בולטת מדי בניגוד לאחרות, אבל הכל יכול להשתנות במהלך העונה. מבחינת שלושת היריבות האחרות אין משהו כה משמעותי, מלבד זה שניו אורלינס תטוס הרבה פחות מהספרס.

במקרה של הלייקרס לוח המשחקים יכול להשפיע. למרות המיקום הנוח של רוב יריבותיה לבית (הקליפרס באותה עיר, סקרמנטו באותה מדינה, גולדן סטייט באוקלנד ופניקס באריזונה) הם טסים 53 אלף מיילים ויסבלו מ-11 משחקים בהם ליריבה יש יתרון משמעותי מבחינת המנוחה לעומת 8 שלהם. זה יכול להשפיע על קבוצה שחלק משמעותי משחקניה הבולטים כבר בחצי השני של הקריירה.

לברון סנטר – כן או לא?

כולנו ראינו את הסטורי האחרון של לברון ג'יימס. הוא כתב שם שהוא הולך לשחק הרבה יותר כסנטר העונה. על הנייר זה יכול לעבוד לא רע – יהיו סביבו קלעים וזה יאפשר לו להגיע בנוחות יחסית לאזור המרפק ולנהל את המשחק משם.

חמישייה עם לונזו בול, קטנביוס קלדוול פופ, ג'וש הארט, קייל קוזמה ולברון יכולה להיות מאוד מעניינת. יש פה שחקנים שיכולים להגן על כל עמדה, 3 קלעים טובים מאוד ממסירה שיתאימו ליד לברון ועוד שחקן שיכול להוביל כדור. העומק של הלייקרס יכול לאפשר להם לעלות עם 4 שחקנים אחרים סביב לברון וסגנון משחק יחסית דומה – רונדו, סטיבנסון, אינגרם ומייקל ביזלי או מו וגנר. התקפית זה יכול להיות מסוכן מאוד.

השאלה הגדולה היא מה אנחנו נראה בהגנה. אחת הסיבות שחמישיית המוות של גולדן סטייט, ההשראה להרכב הזה, כל כך מצליחה היא זה שיש שם 4 שחקני הגנה אדירים. דריימונד גרין היה שחקן ההגנה של השנה, קליי תומפסון וקווין דוראנט שומרים אדירים ואנדרה איגודלה הוא אחד השחקנים היחידים בהיסטוריה שהשיגו אמ.וי.פי גמר דרך ההגנה שלהם. בלייקרס יש את זה?

לא ברור. לונזו בול שחקן הגנה טוב, אינגרם בעל פוטנציאל להפוך לאחד ופופ/הארט לא רעים גם הם. קוזמה שחקן הגנה מאוד מוגבל וסביר שנראה יריבות מנסות לבודד מולו, בשיטה דומה לזאת שקליבלנד הסתמכה עליה נגד קרי בגמר 2016. אף אחד מהאחרים לא שומר ברמה של כל אחד משחקני גולדן וזה משאיר אותנו עם השאלה ההגנתית של לברון.

ג'יימס שחקן הגנה טוב. אולי לא המפלצת ההגנתית שהיה בשנים של מיאמי, אבל שחקן הגנה טוב. כשהוא רוצה. לברון של העונה הסדירה הולך לפרקים על המגרש ולא בטוח שיכול, או צריך, להכנס לתפקיד הדריימונד גריני של לגבות קבוצה שלמה בהגנה ואז לנווט את ההתקפה, במיוחד כשהוא האופציה הראשונה ולא הרביעית או החמישית. זה יכול לשחוק אותו יותר מדי ולמנוע ממנו להגיע לשיא בשלבים המכריעים של הפלייאוף.

ההרכב הזה כנראה לא יפתח השנה, אבל יכול לזכות להרבה דקות משמעותיות בהתחשב בהעדר הסנטר של הלייקרס. יריבות חכמות ישלחו את הביג-מן שלהן שוב ושוב לפוסט-אפ בניסיונות להתיש את ג'יימס. זה לא המהלך היעיל ביותר בכדורסל של היום, אבל יכול להיות נשק שימושי מול הלייקרס האלה. קאזינס, דיוויס, אולדריג' ואפילו שחקנים כמו גובר וקפלה ינסו להתיש את המלך וכך לפגוע משמעותית בלייקרס בשני צדדי המגרש. אולי השאלה הגדולה ביותר כאן היא שאלה של מינון – במאני טיים זה יכול להיות יעיל במשחקים מסוימים ונגד יריבות בלי יותר מדי כוח אש בצבע. לאורך עונה שלמה זה יכול לשחוק גם את השחקן הטוב ביותר בליגה.

Tags:

39 תגובות ל - “מחשבות כדורסל של שבת בצהריים / רועי ויינברג”

 1. מאנו דה מאן (לשעבר מיקי)

  11. אוג, 2018
  15:26

  תודה רבה רועי.

  הניתוח של הלו"ז מעניין ורלבנטי. כמו שכתבת ההפרשים של השנה שעברה יכולים לגרום ללו"ז כזה או אחר לעשות את ההבדל בהגעה לפלייאוף.

  אני עדיין לא מבין למה בעצם לא מאריכים את העונה בשבוע נוסף, נניח להתחיל בתשיעי לאוקטובר. מישהו יתנגד לזה? נראה לי טוב לשחקנים, לאוהדים, להכנסות ולכולם, לא?

  ובכלל מדוע העונה קצרה כל כך? כדורגל משחקים, במגרש פתוח, מאוגוסט עד מאי, למה כדורסל, באולם סגור, מתחיל רק באוקטובר?

  Reply to this comment
  • רועי ויינברג

   11. אוג, 2018
   15:54

   שאלה טובה. הפגרה מתחילה ביוני, מאמין שזה משפיע, אבל אפשר להוסיף עוד שבוע אחורה וקדימה. בטח יקרה בעתיד.

   Reply to this comment
   • ד"ר רזי הופמן

    11. אוג, 2018
    19:45

    מקווה מאד שזה יקרה. עוד שבועיים NBA זה מה שהאוהדים צריכים 🙂

    Reply to this comment
 2. Riverman

  11. אוג, 2018
  15:27

  ברגע שלברון לא צריך להוביל כדור הוא פנוי יותר לעשות הגנה.
  מניח שישחקו על גבוה יותר קלאסי כמו מקגי או וגנר וישתמשו בלברון לפרקים קצרים בסנטר.

  Reply to this comment
  • רועי ויינברג

   11. אוג, 2018
   15:54

   סביר שכן, אבל וגנר שחקן הגנה בעייתי מאוד ומגי לא יתן לך יותר מרבע שעה במשחק. הם חייבים סנטר. אפילו אם במחיר טרייד של דנג על נואה

   Reply to this comment
 3. מנחם לס

  11. אוג, 2018
  15:47

  לדעתי עשו עוול ללברון עם ביקור בקליבלנד בחג, בזמן הכי לא טוב. מעניין כיצד יקבלו אותו ב-"MISTAKE ON THE LAKE".

  Reply to this comment
 4. מנחם לס

  11. אוג, 2018
  15:50

  פוסט טוב מאד!

  Reply to this comment
 5. C webb

  11. אוג, 2018
  16:12

  הניתוח של הלוז מאוד מעניין, שיכול להיות פקטור מאוד משמעותי לטובת דנבר במאבק מול פורטלנד על המקום ה8.

  לגבי לברון,
  קודם כל אני חושב שחלוקה לעמדות בכדורסל של היום היא טעות, אבל אם כבר, אז לדעתי בחמישיות שלברון ישחק כסנטר, הוא ישמור על ה4 של הקבוצה היריבה, כמו שהיה בשנה שעברה כאשר ג'ף גרין הוא השחקן ששמר על הסנטר של היריבה.
  בדרך כלל היריבות של קליבלנד הגיבו לחמישיה הזו על ידי הוצאה של הסנטר שלהם לספסל.

  Reply to this comment
  • עגל שסבור שיש לפרק את ג״ס

   11. אוג, 2018
   16:16

   אני גם לא חושב שהוא ישמור על הסנטר, הוא לא מסוגל לשמור על קאפלה לדוגמא

   Reply to this comment
   • רועי ויינברג

    11. אוג, 2018
    16:32

    אין אף אחד אחר שיכול לשמור על סנטרים בלייקרס, זאת הבעיה. אין להם איזה גרין או מבאה א מוטה. קוזמה ישמור על הסנטר? זה לא יגמר טוב

    Reply to this comment
 6. MBK

  11. אוג, 2018
  16:57

  הקשר בין כמות הטיסות לבין הקילומטראז הוא בדרך כלל גיאוגרפי
  אין מצב שהארט בחמשייה על חשבון אינגרם

  Reply to this comment
  • רועי ויינברג

   11. אוג, 2018
   17:27

   בחמישייה הפותחת זה לא יקרה, אבל היה מסקרן אותי לראות את הארט ופופ ביחד. תמיד יש אותן קבוצות בטופ טבלת הקילומטראז' לפי המרחק (פורטלנד, לוס אנג'לסיות, גולדן) עם הבדלים ביניהם. הדבר המשמעותי זה הבק טו בק והמשחקים עם המנוחה המשמעותית.

   Reply to this comment
 7. אסף

  11. אוג, 2018
  17:10

  תודה רועי, רק לדעתי החמישייה של הלייקרס תהיה בול/הארט/אינגראם/קוזמה/לברון

  Reply to this comment
 8. MBK

  11. אוג, 2018
  17:26

  רועי אני מוכן להתערב איתך ביחס של 1:5 כל מה שתבחר
  חמישה של בול-הארט-פופ-לברון-קוזמה לא תשחק יותר מ 5 דקות בממוצע למשחק אם בכלל
  410 דקות ,דקה אחת מעל וההתערבות שלך

  Reply to this comment
  • רועי ויינברג

   11. אוג, 2018
   17:29

   לא חושב שהם ישחקו כזה הרבה, רוב הפוקוס של המאמר היה על לברון בסנטר בכללי (יותר סביר שהחמישייה שאסף הציע תשחק יותר). זאת כן חמישייה ששווה לשקול והרבה תלוי בקליעה מרחוק של אינגרם. הוא קלע טוב השנה אבל זרק 1.8 שלשות למשחק, מספר שיזנק בעונה הזאת לדעתי

   Reply to this comment
 9. סכין בגב האומה

  11. אוג, 2018
  19:27

  אני לא חושב שבגילו לברון יתחיל לחטוף מכות מתחת לסל, במיוחד שזה לא הולך לתגמל אותו – ככה או ככה הלייקרס בתסריט אופטימי עוברים סיבוב אחד בפלייאוף.

  אני מניח שבסדרת גמר זה יכול להיות שפן שהלייקרס ישלפו מהכובע, נגיד אם ג"ס מתפרקת וקוואי או משהו בסדר גודל הזה מצטרף ללייקרס.

  Reply to this comment
  • תומר השני

   11. אוג, 2018
   19:51

   לברון לא ישחק בעונה הקרובה 82 משחקים כך שה באמת רעיון מעניין

   Reply to this comment
 10. תומר השני

  11. אוג, 2018
  19:50

  מעולה רועי אחלה פוסט !
  לברון כסנטר זה רעיון מעניין שיכול להצליח השאלה מי באמת הרביעיה שתשחק איתו . אני חושב שהלייקרס עוד לא אמרו את המילה האחרונה בתחום הרכש כך שיגיע עוד קלעי לעזור .

  Reply to this comment
 11. Ljos

  11. אוג, 2018
  19:52

  משהו מעניין נוסף שכדאי להזכיר בהקשר לוח המשחקים הוא כמה משחקים יהיו משודרים בטלוויזיה הארצית. לא כנראה משהו שישפיע על התוצאות עצמן (שיקגו, רק משחק אחד ב-TNT. עמכם הסליחה), אבל מראה מה הרשתות חושבות שיעניין.
  ובאופן כל כך מפתיע, סנסציה מארץ הסינדרלות, לייקרס תשודר מעל לחצי ממשחקיה. האלופה וסגניתה הלא רשמית יסתפקו ב-40 ו-39.
  בצד השני של הסקאלה, אף אחד לא יופתע למצוא את שארלוט וממפיס בתחתית, כשארצות הברית כולה תהנה רק מ-4 שידורים ארציים של כל אחת מהקבוצות.
  לטבלה: https://www.thescore.com/nba/news/1582902

  Reply to this comment
  • רועי ויינברג

   11. אוג, 2018
   20:17

   יש עלייה במספר השידורים הארציים משנה לשנה. סימן מעולה להמשך

   Reply to this comment
  • האווי לאסוף

   11. אוג, 2018
   22:54

   מעניין בכמה ירדה קליבלנד משנה שעברה לשנה, ובכמה עלו הלייקרס. ייתן לנו את פקטור לברון

   Reply to this comment
 12. Dr.Faisel

  11. אוג, 2018
  19:57

  פוסט מעולה, תודה רבה.
  איזה בית מטורף זה הבית הזה..
  5 קבוצות פליאוף לגיטימיות לגמרי באותו בית, יהיה מעניין לראות את המצב לקראת סוף העונה שם כל באק טו באק ורצף חוץ יכול להשפיע.
  לגבי לייקרס – אני מאמין שבהתחלה נראה המון ניסויים והמון חמישיות שונות עד שהם יצליחו להבין מה לעשות עם הרוסטר ההזוי שלהם..
  חבל שרנדל לא נשאר, בדיוק מי שחסר…

  Reply to this comment
 13. Dr.Faisel

  11. אוג, 2018
  19:57

  פוסט מעולה, תודה רבה.
  איזה בית מטורף זה הבית הזה..
  5 קבוצות פליאוף לגיטימיות לגמרי באותו בית, יהיה מעניין לראות את המצב לקראת סוף העונה שם כל באק טו באק ורצף חוץ יכול להשפיע.
  לגבי לייקרס – אני מאמין שבהתחלה נראה המון ניסויים והמון חמישיות שונות עד שהם יצליחו להבין מה לעשות עם הרוסטר ההזוי שלהם..
  חבל שרנדל לא נשאר, בדיוק מי שחסר…

  Reply to this comment
  • Dr.Faisel

   11. אוג, 2018
   19:58

   מצטער כנראה נלחץ פעמיים…

   Reply to this comment
  • רועי ויינברג

   11. אוג, 2018
   20:18

   זה בית מעניין. היו שנים שבית שלם עלה לפלייאוף, אבל בית שכל קבוצה בו יכולה לעשות 50 ניצחונות? לא שמעתי על משהו כזה עדיין.

   Reply to this comment
   • Dr.Faisel

    11. אוג, 2018
    20:54

    ומה שהזוי זה שבמערב כל כך משוגע שגם יכול להיות מצב ש3 מתוכן אפילו לא יעלו לפליאוף ואי אפשר לדעת מי..
    לא יודע למה אומרים שהליגה העונה משעממת.. לדעתי תהיה שנה פסיכית עם הרבה הפתעות.

    Reply to this comment
 14. Berch

  11. אוג, 2018
  20:26

  טור מעניין
  האמת שלא שמעתי על הרעיון של לברון בסנטר.
  התקפית זה יכול לעבוד….
  הגנתית לא נראה לי 🙂

  Reply to this comment
 15. Avri

  11. אוג, 2018
  21:46

  איזה בזבוז מטורף זה לשחק את לברון בסנטר. את השחקן הכי טוב שלך – ובהפרש – אתה שם בעמדה שתהיה אופטימלית בשבילו. לברון הוא מקבל ההחלטות הכי טוב של הלייקרס אז להוציא ממנו את הכדור? ובכלל, הסגנון שלו בהתקפה זה להתחיל מבחוץ ולחדור כמו קטר. מה הוא יעשה כסנטר? יכניסו לו כדורים לפוסט בשביל שהוא ינסה לחפור מול שחקנים גדולים וחזקים ממנו? ומה הוא צריך להתחיל עכשיו לעשות בלוק אאוט למפלצות על כל ריבאונד הגנה?

  הוא זקן מידי בשביל השיט הזה.

  אם לא היה מדובר בלייקרס אז הייתי פוטר את זה בפייק ניוז.

  Reply to this comment
  • האווי לאסוף

   11. אוג, 2018
   22:56

   +1

   Reply to this comment
  • רועי ויינברג

   11. אוג, 2018
   22:56

   אני חושב שהוא ישחק באותה דרך וינהל משחק מהאלבו כמו תמיד. לא יהיה שחקן ציר מסורתי ויכול להיות שרונדו או לונזו יובילו את הכדור בתחילת ההתקפה. זה עדיין בעייתי כי סנטר זה תפקיד מעייף

   Reply to this comment
 16. Avri

  11. אוג, 2018
  21:52

  אגב, על פי השמועה מספר שחקני נבא בכלל לא רעים מסתובבים בארץ בימים אלו – מישהו יודע על מה ולמה?

  Reply to this comment
 17. האווי לאסוף

  11. אוג, 2018
  22:59

  לעניות דעתי, לברון כסנטר יכול לעבוד אולי למקרים מיוחדים, משהו בסגנון התקפת הייל מרי. כמו שאברי כתב, אין טעם להרחיק אותו מהאזור שבו הוא אפקטיבי, ולתת לו להילחם בחבר'ה מגודלים. הוא יוכל לנצל דאבל אפ מעולה, זה נכון, אבל את זה הוא עושה בכל פינה במגרש

  Reply to this comment
 18. רועי ויינברג

  11. אוג, 2018
  23:26

  הבהרה: יש את הקריה ברקע של התמונה החדשה כי עברתי שם כשחזרתי מהבסיס, אני לא משרת בקריה

  Reply to this comment
 19. סנסאי

  12. אוג, 2018
  00:37

  זה מאד ברור שהלייקרס יתחזקו ב2 שחקנים נוספים, קלעי ושחקן פנים.

  הלייקרס מנסים לבנות חמישיה שתעמוד מול חמישיית המוות של גולדן סטייט. לברון וקוזמה ישחקו כגבוהים, הערכה שלי שקוזמה ישאר יותר בצבע ולברון ישמור על שחקני ה4 סטרץ׳ שהופיעו בליגה.

  אני די מעריך שבפלייאוף נראה את גם רונדו מסיים משחקים בעמדת הרכז ולא לונזו שיש לו עוד הרבה זמן עד שיהפוך לשחקן משמעותי בליגה.

  אם אתם חושבים שתראו התרפה בסטייל של קליבלנד שנה שעברה אתם טועים, יש שם הרבה שחקנים שצריכים את הכדור כדי לעשות את הקסם ואני חושב שלברון יתחיל לחלוק אותו, לברון יודע שלבד הוא כבר לא יצליח להביא אליפויות.

  Reply to this comment
 20. הציפור הנדירה

  12. אוג, 2018
  01:42

  מאמץ רציני באמת למנוע פציעות הוא לקצר את העונה עם שני משחקים בלבד בין כל שתי קבוצות כשבליגה היום זה שווה 58 משחקים, ולשחק משחק אחד כל שלושה יום כלומר שני ימי מנוחה בין כל שני משחקים, וכן לקבוע שבוע ללא משחקים לפני ואחרי ימי תחרויות האולסטאר.

  Reply to this comment
  • Dan

   12. אוג, 2018
   02:33

   לא יחתכו את מספר המשחקים.
   הליגה חיה על סטטיסטיקות והשוואות לעבר ומהלך כזה יהפוך את כל הנתונים ללא רלוונטיים…

   Reply to this comment
   • דינגו

    12. אוג, 2018
    11:41

    זה לא העניין.
    הליגה והשחקנים חיים על כסף, שתלוי ישירות בזכויות שידור ופרסומות, ולכן כמה שיותר משחקים שווה יותר כסף.

    Reply to this comment

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *