פרויקט אגדות כדורסל II: יאניס אנטטוקומפו – הגריק פריק / ולדי קוגן
Bucks at Wizards 11/01/14

פרויקט אגדות כדורסל II: יאניס אנטטוקומפו – הגריק פריק / ולדי קוגן

כשמנחם העלה את הרעיון של לעשות סדרת פוסטים של 50 אגדות הכדורסל הגרסה המודרנית, חשבתי את מי לקחת. הרבה מים זרמו בנהר מאז 1996, וראינו שחקנים גדולים בכמויות ולא מעט שהיו נכנסים לאגדות המקוריות בהליכה. אבל אז, אמרתי לעצמי שלכתוב על שחקן שגמר את הקריירה וכולנו מכירים את הסיפור שלו זה מעניין, אבל אולי נסתכל על השחקנים שעוד משחקים ולמי מהם יש פוטנציאל להיות אגדה יום אחד. על החבר'ה של ג"ס לא כזה בא לי לכתוב, על ראס אני כותב במהלך העונה ביומנים, הארדן הוא רכוש של אפלטון וגבה שייך למולי. ואז, נזכרתי באדם עם השם הארוך בליגה: יאניס אנטטוקומפו. בוודאי שיאניס עוד לא הגיע בקריירה הקצרה שלו לסטטוס של אגדה, אבל הכיוון מצוין, וזו הייתה הבחירה.

הסיפור מתחיל ב-6 בדצמבר,1994, אז נולד יאניס באתונה,יוון, כבן למהגרים מניגריה. הילדות שלו הייתה קשה והוא חי בעוני, ובנוסף על כך לא היו לו שום מסמכים רשמיים: לא מניגריה שממנה היגרו הוריו, ולא מיוון – מדינה היחידה שאותה הכיר. בילדותו הוא התפרנס ממכירת מוצרים ברחוב בשמש הקופחת, וכדורסל הוא החל לשחק רק ב-2007. בשנת 2012, עוד לפני שמלאו לו 18, הוא הצטרף לקבוצה היוונית פילטליטיקוס, שהייתה אז בליגה היוונית השנייה. באותה עונה הוא שיחק 26 משחקים והעמיד מספרים נחמדים של 9.5 נק ו-5 ריב למשחק. לא רע בסה"כ, אבל בשום אופן לא מעיד על מה שעתיד לקרות בעתיד הלא רחוק.

לקראת סוף עונת 2013 הוא העמיד עצמו לבחירה בדראפט בתקווה לטוב. העובדה שהוא לא שיחק במסגרת יותר מדי תחרותית עזרה ופגעה בו זמנית. מצד אחד, קשה היה לומר מה אנחנו רואים אם הוא משחק מול שחקנים חובבנים פלוס, מצד שני הפוטנציאל האדיר היה שם. ביל סימונס אמר בערב הדראפט שיאניס נראה כמו פול ג'ורג' היווני, אבל אולי זה נראה כך כי הוא שיחק נגד קבוצת ילדים בכיתה ח'. מסתורין היה שם המשחק. בדראפט עצמו, יאניס נאלץ לחכות לא מעט עד שיקריאו את שמו, ותורו הגיע כשמילווקי היו על השעון עם הבחירה ה-15. זה כנראה היה אחד הדראפטים החלשים בשנים האחרונות, כשחוץ מויקטור אולדיפו, סי ג'יי משולם וסטיבן אדאמס (ואולי גם אוטו פורטר אם נהיה נדיבים), אי אפשר לציין אף אחד אחר לטובה. ככל הנראה, קבוצות אחרות חששו לשרוף בחירה גבוהה על ילד יווני צנום שלא ברור מה יהיה איתו, אבל מילווקי הרגישו טוב והם יבואו על שכרם.

המסע שלו בנבא התחיל לא קל (כמו אצל כל שחקן בערך) ובעונת הרוקי הוא נתן ממוצעים של 6.8 נק ו-4.4 ריב בכמעט 25 דקות לערב. מה שיותר מרשים הוא שהוא שיחק 77 משחקים והראה עמידות מרשימה לאור מבנה גופו הדקיק. מבחינה קבוצתית, מילווקי הייתה בעונה ההיא, סליחה על הביטוי, קבוצה מחורבנת ממש. בהדרכתו של לארי דרו, הקבוצה העמידה מאזן מביך של 15 ניצחונות בלבד, מה שגם זיכה אותה בבחירה ה-2 בדראפט הבא. עם שחקנים מובילים כמו ברנדון נייט ורמון סשנס, זה לא כזה מפתיע.

בעונה הבאה כבר החל שיפור ניכר, גם אצל יאניס אישית וגם ברמה הקבוצתית. הקבוצה מינתה את ג'ייסון קיד כמאמן, יאניס שיפר את מספריו ל- 12.7 נק ו- 6.7 ריב ב- 31 דקות לערב, משך 81 משחקים בעונה. הקבוצה נתנה קפיצה וסיימה עם מאזן חצוי של 41-41, ובפלייאוף הפסידה לשיקגו בסיבוב הראשון. עונת 2015-16 היתה פחות מרשימה עם 33 ניצחונות בלבד, אבל יאניס המשיך בשיפור העקבי שלו והעמיד ממוצעים של 16.9 נק, 7.7 ריב ו- 4.3 אס. ב- 35 דקות לערב. העמידות של יאניס לפציעות ממשיכה להיות מדהימה, כשהוא מחמיץ רק שני משחקים בעונה הרגילה. אבל השיפור לא ייעצר כאן, ואנחנו נמשיך להיות מופתעים לטובה.

עונת 2016-17 הייתה נדירה בשביל יאניס. שיאי קריירה באותה נקודת-זמן בכל קטגוריה: 22.9 נק, 8.7 ריב, 5.4 אס, 1.6 חט' ו- 1.9 חסימות למשחק, היו המספרים היבשים. ולמה זה מרשים? אתם שואלים, כי יאניס היה השחקן החמישי בהיסטוריה שמוביל את קבוצתו בכל 5 הקטגוריות, כשהוא מצטרף לשמות כמו דייב קאוונס, סקוטי פיפן, קווין גארנט ולברון ג'יימס. חברה לא רעה בכלל. ואם ההישג הזה לא היה מרשים מספיק, הוא גם היה הראשון בהיסטוריה להיות בטופ 20 בכל קטגוריה באותה עונה. לכן, אין זה מפתיע שהוא זכה באותה עונה גם בפרס השחקן המשתפר, נבחר לאולסטאר, וגם לקבוצת האול נבא השנייה. עונה לא רעה סה"כ. מבחינה קבוצתית הבאקס סיימו עם 42 ניצחונות, ושוב עפו בסיבוב הראשון – הפעם מול טורונטו. בפלייאוף, יאניס רשם מספרים לא פחות מרשימים של 24.8 נק, 9.5 ריב,4  אס, 2.2 חט' ו-1.7 חסימות, מה שהספיק ל-6 משחקים בלבד. יאניס כבר הגיע לדרגה של שחקן שמוביל את קבוצתו לפלייאוף, עכשיו הזמן לעלות לדרגה הבאה שבה הוא מוביל את קבוצתו גם להצלחות בפלייאוף.

לעונה האחרונה יאניס כבר הגיע עם ציפיות להיות בטופ של הטופ, כשהיו גם קולות שאמרו שיש לו סיכוי לזכות בפרס ה- mvp. אז לשם אמנם עוד לא הגענו (לי אין ספק שזה עוד יקרה), אבל המספרים כבר לגמרי שם: 26.9 נק למשחק, 10 ריב, ו- 4.8 אס. מבחינה קבוצתית, הבאקס סבלו מלא מעט בעיות כמו פיטורי מאמן באמצע העונה והחלפתו בעוזר מאמן חסר ניסיון, וטרייד על שחקן משמעותי כמו בלדסו שלא מאוד מתאים למרקם הקבוצתי. כל הבעיות לא הפריעו לבאקס לעשות פלייאוף מהמקום השביעי, אבל שם הם פגשו את אחת הקבוצות הכי טובות במזרח, ולא פחות חשוב-קבוצה מאומנת. הסדרה מול בוסטון הייתה צמודה והגיעה למשחק שביעי, והביתיות של בוסטון הייתה פקטור חשוב. יאניס נתן את המספרים שציפו ממנו, אבל העובדה שהוא היה השחקן הטוב מבין שתי הקבוצות ובכל זאת הודח, לא עובדת לטובתו. כמו שכתבתי בפסקה הקודמת, יאניס עבר את שלב המחמאות ועכשיו מגיע שלב הקבלות. הצלחה בפלייאוף היא מאסט מרגע זה ואילך.

העונה הקרובה תהיה לדעתי מאוד חשובה מבחינת יאניס ומעמדו בליגה. בקיץ האחרון קרה אחד המעברים הגדולים בשנים האחרונות, כשהשחקן ששלט במזרח ביד רמה בעשור האחרון, אחד ששמו לברון, עזב את המזרח ועבר ללייקרס, ובכך הוא השאיר את האיזור הפחות איכותי (סליחה מנחם) פתוח יותר. נכון לרגע זה, יאניס הוא השחקן הטוב במזרח.  קוואי הפסיד עונה שלמה ולא ברור איך יחזור, אמביד גם הוא לא מודל לבריאות, כשיאניס לעומת זאת מעולם לא שיחק פחות מ- 75 משחקים לעונה. עמידות היא הקריטריון הראשון כששואלים מי הכי טוב, ויאניס עומד בו יפה מאוד. בקיץ האחרון, הקבוצה גם קיבלה חיזוק אדיר לעמדת המאמן כשמינתה את אחד המאמנים הטובים בליגה: מייק בודנהולזר. באד אימן את אטלנטה בחמש שנים האחרונות והביא אותם לפני שלוש שנים לגמר המזרח אחרי עונה של 60 ניצחונות. בגמר כמובן הם חטפו סוויפ מלברון, אבל הוא כאמור כבר לא בעיה. לפני קריירת המאמן הראשי, באד עבד כמעט שני עשורים במועדון המוצלח ביותר: הספרס. בהחלט החתמה טובה שתדחוף את יאניס והקבוצה למעלה. בוסטון על הנייר יותר איכותית, אבל ראינו בפלייאוף האחרון שמילווקי לקחו אותם למשחק מכריע, וזה כשהיה להם רואה חשבון בתור מאמן. עם באד זה בהחלט יראה יותר טוב. פילי לא התחזקה כלל בקיץ האחרון, טורונטו היא תעלומה, ואינדי לא ברמה הזו. תקראו לי אופטימי, אבל גמר מזרח זו מטרה ריאלית ביותר.

ועכשיו לשאלה החשובה: האם יאניס יהיה אגדה יום אחד? ברור לכולם שהוא לא שם, אבל מהטעימה הקטנה שקיבלנו, הכיוון חיובי מאוד. בחמש השנים שלו בליגה הוא הראה שיפור ניכר כל שנה, ובכל קטגוריה קיימת (השלשות עדיין לא שם אבל גם זה ישתפר). הוא משחק באיזור הפחות איכותי, מה שלא יפריע לו להמשיך להגיע לאולסטאר כל שנה בשנים הקרובות, ובתקווה גם להצליח בפלייאוף. בגיל 23 בלבד, יאניס רשם את ממוצע הנקודות הגבוה אי פעם לשחקן אירופי (לפניו השיא היה של דירק עם שלוש עשיריות נקודה פחות). אם מזכירים את דירק, לגרמני היו תשע עונות עם מעל ל-22 נק למשחק בקריירה (ליאניס יש כרגע שתיים), וחמש עונות של מעל ל-25 נק למשחק (יאניס עם אחת). מבחינת מספרים, אני מרגיש בטוח שהוא יעמיד עונות אדירות, כשממוצע של 30 הוא רק עניין של זמן.

ואם התחלתי בהשוואה לדירק מבחינת מספרים, אפשר גם לתת מבט לפלייאוף: יאניס מתקשה בשלב זה לעבור שלבים בפלייאוף, אבל גם דירק סבל מהבעיה הזו לאורך הקריירה שלו. רק שבע פעמים הצליח דירק לעבור לפחות סיבוב אחד בפלייאוף לאורך הקריירה שלו, לי זה הרגיש יותר. לא לכולם זה מתחיל חלק, או יותר נכון לומר: לרוב זה מתחיל קשה. עכשיו, עם המאמן הנכון ובלי לברון שיפריע, הדרך מתפנה בשביל יאניס.

לסיכום, אני מאוד מאמין ביכולתו של יאניס בעתיד הרחוק להיחשב כאגדה מודרנית. יש לו את הכלים הפיזיים ואת הכשרון להגיע לשם, רק צריך זמן והצלחות. ההימור שלי הוא שהעונה נראה ממנו דברים חדשים – כמו בכל שנה עד היום – כשהוא יהפוך מכוכב לסופרסטאר שסוחב את קבוצתו על הגב. יהיה שווה לחכות.

אם חשבתם שהשיפור במספרים היה מדהים…

לפוסט הזה יש 32 תגובות

 1. מצוין. תודה רבה.
  שחקן נהדר שאני מאד נהנה לצפות בו. השתפר משמעותית כל עונה בשני צדי המגרש. מעניין מה מבשל העונה עם מאמן בקליבר יותר משמעותי. והוא עוד צעיר. מאד.
  מילווקי תשיג ביתיות לדעתי ותסיים 4 ואף תעבור סיבוב אבל שם זה יסתיים.

 2. מעולה ולדי
  יאניס עם פוטנציאל MVP
  העונות הבאות יהיו עונות מפתח בהמשך הקריירה שלו
  תחת בודנהולצר אפשר לקוות לטוב יותר

 3. אחלה ולאד. יאניס הכי מזכיר את לברון והכי דומה לו. פיתח גם גוף כמו של לברון. הוא פוטנציאל טופ 10 היסטורי אבל בשביל סה עליו לעוף מהבאקס ולחתום בקונטנדרית. עליו להיות יותר אגויסט ולהתחיל לנהל את עצמו מעכשיו כמו לברון אחרת יקבר במילווקי לנצח. אם פופ יצליח לשים עליו יד בפרי אייגנט דברים טובים יכולים לררות לספרס.

  1. אני לא חושב שיש שחקן שיאניס מזכיר, הוא ממש לא דומה ללברון לא במבנה גוף לא ביגולת לנהל משחק ולרכז, לשניהם יש אתלטיות מפלצתית, הפוטנציאל של יאניס בהחלט מדהים כיוון שרק בגלל האתלטיות החולנית שלו כמעט ללא סקילס הוא כבר שחקן טופ 5 בליגה.

   1. הוא לא מנהל משחק כמו לברון נכון אבל בשאר הדברים מאד מזכיר לי אותו. הקליעה אצלו בעייתית כמו שהייתה אצל לברון עד 2015. המבנה גוף שלו ממש מזכיר את לברון הישן. הוא מפלצת ועם המגבלות שלו דופק מעל 25 למשחק ומול ההגנה של בוסטון דפק איזה 30 בפלליאוף. יש לו את כל החבילה בשני צידי המגרש. הקטע שאין לו מה לחפש במילווקי זה פח זבל שם ואסור לו לעשות הטעות שעשה אנתוני דיוויס שגם הוא פוטנציאל טופ 10 היסטורי אבל זה כבר לא יקרה בגלל שנשאר במיו אורלינס. יאניס חייב לעבור לקבוצה חזקה כשחקן חופשי שיוכל להשתדרג ולהתחרות על אליפויות. עם הבאקס הוא לא יגיע לכלום עם בודנהולצר או בלעדיו למעט איזה סיבוב שני מכובד או גמר מזרח.

    1. עונת הקליעה מבחוץ הכי גרועה של לברון יותר טובה ממוצע שקריירה של יאניס. זה נכון שעד 2011/2012 זאת היתה נקודת תורפה יחסית שלו, אבל אי אפשר להשוות. לברון היה קלע סביר אך לא בטופ, יאניס קלעי חלש מאד.

  2. טופ 10 היסטורי או מאז 95 ? 😉

   1. מאז 1980 🙂

 4. אחלה טור על שחקן מדהים שעשה דרך ארוכה מאד.
  רק שלא יצטרף לגולדן סטייט…. 🙂

  1. איזה כיף אם היה מגיע ליוסטון העונה היו יכולים לתת פייט אדיר ללוחמים.

 5. עוד לא אגדה ואני לא אתפלא אם אף פעם לא יהיה אגדה. לא התרשמתי מהאופי החלבי שלו וזה עלול להיות בעוכריו.

  תודה רבה ולדי!

 6. שחקן אול-אראונד אדיר.
  הקליעה זה מה ש״עוצר״ אותו. טרם פיתח קליעה אמינה ועדיין נראה כאילו הוא נמנע מזריקה מרחוק.
  נתונים פיזיים כמו של דוראנט, אם כי נראה שהוא אפילו חזק יותר.

 7. כשרון גולמי מהטובים שנראו בליגה אבל עדיין לא מראה בכלל מנהיגות וגם מילווקי פשוט ללא שום כיוון לעתיד חנוקה עם חוזים גרועים ביותר , במקום להקיף אותו בקלעים כמו שלברון דורש סיבבו אז שמים סיבבו נגרים .
  מילווקי חייבת להפטר מכל החוזים הגרועים שיש לה ולבנות מחדש.
  אפילו הייתי הולך על עונת טנקינג.
  נראה לי שהסיכוי שיאניס יסיים בבוסטון גבוה מזה דיוויס יגיע לשם.
  במקומם הייתי שוקל טרייד כי הם לא יספיקו לבנות תוך 3 שנים , מזלם שהם במזרח אז עוד יאניס מגיע כל דנה לפליאוף

 8. תודה על הטור
  מסכים עם מספר מגיבים שציינו שהקליעה שלו לא אמינה בעליל. בנוסף יחס האיבודים אסיסטים לא נהדר. שחקן עם המון כוח ואתלטיות, אבל עם אופי פריך ואיי קיו כדורסל יחסית נמוך
  אני מאד מקווה שאתבדה, אך לי לא נראה שנראה אותו זוכה באליפות או MVP בשנים הקרובות.

 9. מקווה שישפר את הקליעה ואז באמת יהפוך לשחקן טופ 3 בליגה.
  מהראיונות איתו כולל ראיון לאתר ישראלי התגלה גם בן אדם מקסים.

 10. ליאניס יש פונטציאל עצום להיות אחד השחקנים הגדולים אבל כרגע הוא עדיין לא אגדה עדיין אין לו הישגים משמעותיים.

 11. בסוף בשביל להזכר כאגדה יאניס יצטרך להביא קבלות בפלייאוף מה שעד היום עוד לא קרה… כמו שהזכירו שיפור בקליעה וקצת קבלת החלטות יהפוך אותו למפלצת אמיתית. לגבי הגדילה הפיזית מנחם אתמול העלה על זה שאלה אם לא מדובר בחומרים ממריצים … מקווה בשבילו שלא .
  מדובר באחד מסיפורי הסינדרלה היפים של הליגה בעיניי עד כה לא בא לי שייהרס באופן אישי על דברים כאלה.

 12. יאניס גרם לי לחשוב על משהו , למה הג'מ בליגה מקבלים כל כך הרבה החלטות גרועות, למה כל כך קשה לבנות סביב כוכב.
  אייברסון גארנט דיוויס יאניס לברון
  למה כל כך קשה לקבל החלטות נכונות

 13. תודה וולדי.
  כתוב מצוין למרות שאני חושב שחייבת להיות הגבלת גיל בפרוייקט מסוג זה. שחקן מצוין עם פוטנציאל אדיר אבל באמת מ-מ-ש מוקדם בקריירה.
  בכל מקרה סיפור חיים מרתק וממש מקווה שמילווקי תצליח לצאת מהתקיעות שלה. היתה קבוצה כל כך מבטיחה ונראה שהכל התפקשש להם.

 14. הפוטנציאל קיים, זה נכון. עכשיו נראה מה יהיה מזה.

 15. שחקן עם תקרה בשמיים, אבל אני דווקא חושב שהשנה האחרונה הראתה כמה סימני שאלה, בעיקר בתחום האופי והקילריות. נקווה שיגשים את כל הציפיות, כי הוא באמת חד קרן

 16. נניח ומחר הוא פורש – מה המורשת שהגריק פריק השאיר אחריו?
  התשובה – בעיקר פונציאל גולמי והרבה שאלות ״מה היה קורה אם״..
  אף אחד לא ייזכר בעורגה על עונות של 40 וקצת ניצחונות והפסדי סיבוב ראשון בדברי הימים של מילווקי.

  ובלי קשר להישגים הקבוצתיים, עדיין ג׳יאניס צריך עוד ללטש את המשחק שלו ברמה האישית.

  3-4 עונות והוא שם. היום? עדיין לא אגדה.

  תודה על הסיקור הנהדר בכל מקרה, אין ספק שצריך לגזור ולשמור אותו, פשוט לדעתי האישית למועד מאוחר יותר..

  1. נכון אבל ולאד גם ציין את זה בעצמו שכרגע הוא לא אגדה. קשה למצוא 50 אגדות אמיתיות משנת 1996.

 17. מעולה ולדי..לא ראיתי יותר מדי שחקנים שעשו שיפור כל כך גדול בכל כך קצת זמן..אם יפתח קליעה אמינה מחוץ לקשת זה יהיה לא הוגן

 18. Mehh.
  Allstsr at best. Legendary no way

 19. אחלה פוסט ולאדי, על שחקן מאוד מעניין.
  מסכים עם שמעון – שיגיע לספרס, יפתח קליעה (גם קוואי לא ידע לקלוע בהתחלה), יביא אליפות ויכנס לרשימה בזכות ולא בחסד.

 20. פוסט מצויין על שחקן מצויין.
  השאלה היחידה שישנה לי היא על פקחות הכדורסל שלו. כשמגיעים לגמר ה-NBA יכולת גופנית עליונה היא רק חלק מהדבר לשחקן מוביל. ללא פקחות משחק, ממזריות, אופי פלדה, וגם מנהיגות, שחקן מוביל לא יצליח. תחשבו על לברון, 4 משחקני החמישייה של הווריורס, דנקן-טוני פרקר-ג'ינובלי בספארס, לברון ודוויין, קובי, ולפניהם מייקל, לארי, ומג'יק – כולם היו שחקני כדורסל חכמים וממזריים ביעותר. אני לא בטוח שהגריק פריק ניכנס לקלאסה הזאת של השחקנים מבחינת שכל, אופי, וממזריות.

 21. תודה רבה ולדי.
  למרות שזה ממש מדגדג לי עם הדיון של "אם X הוא אגדה אז בטוח שגם יאניס" לא אני אפתח את הדיון המייגע הזה.
  מה שכן יאניס באמת היה עם רואה חשבון על הקווים בפלייאוף ועוד שחקן עבר אגדי שלא ממש ייצר שיטה במילווקי. אני חושב שהגג של מילווקי בעיקר בזכות יאניס יותר גבוה משל טורנטו יותר גבוה משל פילי ויכול להגיע לרמה של בוסטון עכשיו כשיש מאמן על הקווים אני חושב שללא פציעות מילווקי תגמור טופ 3 במזרח עם אופציה לא רעה להיות השנה בגמר הNBA או לפחות בגמר המזרח

 22. קצת נסחפתם עם מילווקי, זו קבוצה יותר קרובה לא לעשות פליאוף מאשר להגיע לגמר. חמישיה ראשונה: בלדסו ברוגדון מידלטון יאניס לופז. ספסל חלש. איבדו את ג'בארי פארקר
  טורונטו בוסטון וושינגטון פילדלפיה משמעותית טובות ממנה. אולי גם אינדיאנה. מילווקי בחצי הנמוך של פליאוף המזרח עם דטרויט ומיאמי.

 23. אחלה פוסט ולדי יאניס שחקן אדיר שיכול להפוך לאגדה אם ישפר אחוזים מהקו וקשת השלוש ויגלה מנהיגות . אני חוד
  שב עכשיו שבאד המאמן יאניס הולך לשפר סטטיסטיקות וגם לעלות לסיבוב שני כבר בעונה הקרובה .

כתיבת תגובה

סגירת תפריט