עתיד הNBA – לא על מגרשי הכדורסל / ניב שכטר

אחד התחביבים שלי מאז שהתחלתי לכתוב בהופס, הוא לנסות ולהבין את האבולוציה של המשחק.

מהפוסט הראשון שכתבתי באתר, על הניסוי המטורף של דריל מורי בקבוצת הD ליג ריו גרנד ווייפרס ומהפכת השלשות והאנליטיקס, דרך העלמת העמדות המסורתיות וה'פורוורדיזציה' של המשחק, ועד חזרת הIsoball למרכז הבמה בפלייאוף האחרון, שאני מאמין שנראה הרבה יותר ממנו בשנה הקרובה.

אך בכל תהליך אבולוציוני, יחד עם אדפטציה והסתגלות של מין מסוים לתנאי סביבה שונים, נוצרים ומתפתחים תתי-מינים שבשלב מסוים, הופכים לזן חדש לחלוטין. כמו עם הניאנדרטלים וההומו-ספיאנסים, שחיו בתקופות מקבילות של ההיסטוריה האנושית, לעיתים הזנים השונים שהגיעו מאותו אב קדמון מתחרים ביניהם. אם זה על טריטוריה, מזון או משאבים. הזן שמאבד את היכולת להסתגל, שמרגיש נוח מדי בתוך העור של עצמו בדרך כלל ילך ויעלם, גם אם נמשיך לראות אותו לתקופות ארוכות, אנחנו נדע שהוא בתהליכי גסיסה, עד שלבסוף, הוא יעלם בתוך קפלי ההיסטוריה .

ספורט חדש צומח לנו מתחת לאף, והוא הולך לאיים על ההגמוניה של ענפי הספורט המסורתיים.

כמו מותה הארוך של 'מלכת הספורט', האתלטיקה הקלה, גם ענפי הספורט הקבוצתיים נמצאים בבעיה.

ה-NFL, שהוא ענף הספורט המוביל בארה"ב, נמצא בשלבי גסיסה מתקדמים כאשר מחקרים מראים שהחתך הדמוגרפי של חובבי הספורט הוא אחיד ובגיל מתקדם, ופחות ופחות הורים מעודדים את ילדיהם לשחק את המשחק. הבייסבול כבר עמוק במדרון ורק ה-NBA מנסה לשמור על רלוונטיות ומתעדכן בכל החידושים והטכנולוגיה שימשכו קהל מגוון יותר, וצעיר יותר.

למרות שקשה לראות את זה בשלב הנוכחי, אני מאמין שמה שעובר על הליגה, בעיקר מאז מעבר דוראנט ללוחמים הוא סמל הניוון שקיים בתוך הספורט עצמו. אנשי השיווק של הליגה חכמים ומנסים לעשות הכל כדי לשמור על הליגה במעלה הסולם, אבל השחקנים עצמם נראים עייפים. מרוצים מדי בתוך העור של עצמם. הכל זה ביזנס. הכל שיווק. אין תשוקה, אין גאווה. אין אנושיות.

וכאן נכנס ה-E ספורט לתמונה.

ברגע שהגבולות בין בני האדם לדמויות הווירטואליות מיטשטש- היתרון של הזן החדש הופך מוחשי יותר.

הE ספורט [Electronic Sports], למי מכם שעדיין לא מעורה בתופעה, הוא כבר מזמן לא הערת שוליים. הרעיון, שנשמע לכל מי שעבר את גיל 30 מעט הזוי- הוא צפייה בשחקנים משחקים משחק מחשב. ומתברר שיש ה-מ-ו-ן אנשים שזה מעניין אותם.

ב2016, תזרים המזומנים של ה-E ספורט עמד על חצי מיליארד דולר בשנה, ו 250 מיליון צופים בלייב דרך פלטפורמות הצפייה השונות. מיוטיוב, דרך twitch, שמאפשרת לשחקנים לדבר אחד עם השני בווידאו בזמן אמת ולצופים מהבית לשלם בכדי לראות ולשמוע אותם משחקים, ועוד פלטפורמות צפייה אינטרנטיות רבות.

עד 2020 הצפי הוא שהE ספורט בארה"ב בלבד יעבור את כל ענפי הספורט מלבד ה-NFL בנתוני צפייה, בעוד שהחתך הדמוגרפי של צופיו הוא 18-34 עם כוח קנייה גדול, בניגוד לNFL שם מרבית הצופים עברו את גיל 50, ונתוני הצפייה יורדים בכל שנה.

ב2015 אדם סילבר וכמה מנציגי הליגה הגיעו למדיסון סקוור גארדן לצפייה בגמר League of Legends , שהיא ליגת הE ספורט המובילה בעולם (המשחק בסרטון למעלה) ולהפתעתם גילו שהאולם Sold out ומלא בקהל צעיר ומשולהב, הצופה בגיבוריו, המרוויחים מליונים, משחקים משחק מחשב.

הנורה מייד נדלקה אצל סילבר, שידוע בחיבתו לחדשנות ושינוי, כמו עוד מנהלים צעירים בליגה.

כבר בשנה שלאחר מכן פתחו כמה קבוצות NBA ענפי E כשחלקן משקיעות בקבוצות קיימות, וחלקן, מקימות קבוצה חדשה לגמרי מתוך המועדון שתתחרה בליגה הצפון אמריקאית של League of Legends.

אבל זה לא נגמר כאן. אדם סילבר מייד ידע מה יש לו ביד והחליט לפתוח ליגה משלו, שתנצל את פלטפורמת הNBA הקיימת ותהפוך לכח מוביל בספורט החדש הנוצר.

הקמתה של ליגת הNBA2K, המבוססת על משחק המחשב הפופולרי הנושא את אותו השם, זורזה בכדי למהר ולתפוס את הגל החם. 17 קבוצות NBA כבר קפצו על העגלה וסילבר מתייחס אליה כליגה הרביעית של תאגיד הNBA, יחד עם הNBA, WNBA, וה-G ליג.

דראפט הליגה היה באפריל השנה ובו נבחרו 6 שחקנים לכל קבוצה, בתהליך סינון שהחל מ72,000 מועמדים, ונערך במתכונת דראפט NBA באירוע ששודר בשידור ישיר.

כל שחקן בקבוצה למעשה משחק את עצמו, או אוואטר כפי שזה נקרא, שאיתו ירוץ כל העונה, והמשחקים נערכים במתכונת של 5 על 5 עם שחקן ספסל בכל קבוצה.

מחזור המשחקים הראשון נערך ב-2 למאי 2018. 12 מחזורים שבועיים ואז שלושה שבועות של טורנירים ופלייאוף, כשהגמר מתוכנן ל-25 לאוגוסט.

הנה היילייטס מיום המשחקים הראשון:

 

זן הספורט החדש שנוצר אולי נראה לנו הדינוזאורים כמין משחק לא רציני של ילדים. אך בקצב שבו הספורט מתפתח בעולם בכלל ובצפון אמריקה בפרט, אל תתפלאו אם בעוד 20 שנה, את שחקני הכדורסל המיליונרים שאנחנו רואים היום רצים במגרשים בחוסר חשק, יחליפו אווטארים ממוחשבים ועליזים המונעים בעזרת אצבעותיהם המזיעות של מתבגרים מחוצ'קנים.

למעוניינים לעקוב אחר הליגה, הנה האתר הרשמי:

https://2kleague.nba.com/

 

לפוסט הזה יש 38 תגובות

 1. אני לא רואה את הכדורסל או הכדורגל מאבדים מהפופולריות שלהם אלא להיפך.

  הE ספורט מתפתח לצד זה וניזון מזה ולא להיפך.

  1. אחת התגובות היותר חכמות של שמעון, והפעם אני איתו ב-100%.

   פוסט חשוב ביותר ובדיוק בזמן!
   \
   ה-NFL בבעייה בעיקר בגלל זעזועי המוח, וזאת בעייה שאני לא יודע כיצד תיפטר.

   בכדורסל סילבר דיבר על מה שקורה עם הווריורס, וגם זאת תופעה חד פעמית שלא תחזור על עצמה כי מקרה דוראנט הוא מיוחד במינו. כמו שהיה מייקל אחד, יש דוראנט כזה אחד. בווריורס זהו פשוט צרוף מקרים שקורה אחת לדור.

   אני בטוח שיחולו שינויים ואני יודע שה-E SPORT הוא כאן להישאר, אבל לא בהכרח במקום כדורסל.
   להיפך, אני מאמין שעם כל משחקי המחשב וה-E-SPORTS הצורך לפעילות גופנית יהפוך אפילו לחשוב יותר, ובשנים הבאות נראה דחיפה לצד הגופני דווקא.

   מצב ה-NBA מבחינה כספית הוא הטוב שהיה אי-פעם, והמונדיאל היה מוצלח ביותר.

   אני דווקא מרגיש טוב לגבי העתיד כשמשחקי הספורט ימשיכו לענג מאות מיליונים, ולצידם ה-E-SPORT עם קהל שונה

 2. לא רואה איך זה יפתור את הבעיה שאתה טוען שיש בהתחלה, אבל אני בעד. כל עוד מצליחים לעשות את זה עם משחקים יותר מעניינים מחיקויי Call of Fortnite: Battlefield Legends למיניהם.

  ומי ייתן ואיזו בול ימות מוות כואב ואכזרי. כזה שאין באותם משחקים.

 3. מרתק ניב!

  לפני זמן מה זיפזפתי להנאתי ונחתתי על ערוץ (אולי one?) ששידר אירוע דומה, Esports Arena (או משהו בסגנון הזה). זה היה מטורף, אולם מפוצץ ב-Millennials ושכמותם.

  אל תקבור עדיין את הליגה. נכון שהמהלך הפחדני של דוראנט פגע באיך שחשבנו (טוב, חשבתי) על החומר ממנו עשויים השחקנים, ונכון שיש תחושה שהאליפות סגורה והתחרותיות מתה.
  שנה שנתיים ואתה וברוך תעשו שוב מנוי לליג פאס.

 4. שמע זה גדול.

  אני לא מאוד מתחבר באופן טבעי, אבל הפוטנציאל עצום… יש עוד ענפי ספורט שנכנסים לזה? אני לא ממש בקיא, אבל אם אני זוכר נכון בחלק ממדינות מזרח אסיה הפופולריות של הקונספט גבוהה כבר די הרבה זמן, אתה יודע אם שם יש תהליך דומה עם ספורט?

  1. הקונספט הזה התחיל באסיה (דרום קוריאה למען הדיוק) והוא פופולרי שם יותר מכל ספורט. דווקא צפון אמריקה זו החזית האחרונה ולשם נכנס אחרון.
   מה שמדהים זו ההתפשטות העצומה והמהירה שלו.
   לגבי ענפי ספורט אחרים שנכנסים לזה, אני יודע ש fifa מחזיקים ליגה של esport, אבל לא יודע את מידת ההצלחה מבחינת אירועים בלייב. מניח שזה קצת יותר מסובך לוגיסטית בשל מספר השחקנים הנדרש.
   הnba תמיד היו המתקדמים ביותר לקפוץ על מגמות אבל צריך לחכות ולראות אם זה יתפוס.
   יש גם הרבה ביקורות על הליגה הזו (nba2k) בקרב חובבי הספורט. בעיקר שהטכנולוגיה והמשחק עצמו עדיין לא ברמה המתאימה כדי לעבוד כליגה מקצוענית, והnba מיהרו מדי עם פתיחת הליגה.
   אישית אני אדע שזה רציני כשהרוקטס יכנסו לליגה. הם כרגע full on בליג אוף לג'נדס. אין לי מושג למה משחקים כמו league of legends תפסו כל כך, ואין לי מושג מה הולך שם, אבל הפוטנציאל של nba2k כמשחק הספורט הממוחשב הפופולרי בצפון אמריקה, והעובדה שהnba מוכר בכל העולם (בניגוד לNFL לדוגמא), נותן הרבה סיבות לאופטימיות שזה יעבוד.

   1. ליג אוף לג'נדס בעיקר היה במקום הנכון, בזמן הנכון ובמחיר הנכון – חינם (עם מיקרו-שוק בלתי נסבל שהפך לצערי לחובה בכל משחק היום).

   2. מאוד מעניין, תודה.
    פעם לקחתי קורס על תרבות האינטרנט בדרום קוריאה, זה היה חלק גדול מאוד מזה וזה היה לפני עשר שנים כמעט. אבל באמת היה קשה להאמין שזה יתפוס במחוזות מערביים יותר. מעניין לראות גם את ההבדלים באדפטציות המאוחרות יותר מול ה״מקור״.

    נקודה אחרת שנגעת בה היא המוכנות (or lack there of) של המערכת לפני הכניסה של הליגה. שמעתי לאחרונה פודקאסט מעניין מאוד שדן בשאלה של innovation על חשבון maintenance וזה די מזכיר את זה. האובססיה לחדשנות גם במחיר התחזוקה של מה שכבר קיים יכולה לפעמים לפגום או להאט את תהליך האבולוציה של מוצר/קונספט מסוים.

    יחד עם זאת, אני מאמין שהן יכולות לעבוד גם יחד, ואיתך באופטימיות. מי יודע, אולי ליג אוף לג׳נדס זה סתם בעצם מייספייס.

 5. קראתי את הפסקה הראשונה וחשבתי שתדבר על כדורסל 3על 3

  1. חחחח חובבן…

 6. תודה ניב. אני מקווה שזה לא יתפוס את מקומו של הספורט המסורתי.
  מעדיף שהאייקונים והיעד לשאיפה של ילדים יהיו אנשים שממקסמים את היכולות הפיזיות שלהם.
  גם ככה העולם המערבי נרקב מול המסכים. מה שחסר זה שאת הלא יותר מדי פעילות גופנית ימירו להפעלת האצבעות בלבד.

 7. יהיה מעניין לראות התחום הזה מתפתח.
  אתה יודע להגיד איך נקבעות היכולות והמימדים הפיזיים של כל שחקן?

  1. בגדול, מתוך מאגר מוכן מראש.

   למטה הלינק. סוקר בהרחבה את המכניקה של הנושא.

   Each 2K team is made up of six players (five starters and a sixth man), with each person controlling only one player. Simply put, it’s five-on-five 2K. Competitors won’t be playing as NBA players. They also won’t be playing as pre-existing created players, as this would allow certain individuals to have a higher rating than others depending on how much time (or Virtual Currency) they spent to improve their character.

   Instead, the competitors will be playing in Pro-Am mode, where they choose their position and a certain style of play for their character, but each archetype has preset skills and attributes in order to ensure that there’s a level playing field. In other words, there won’t be any ridiculous 7-foot-8 created players who have an unfair advantage in this league. Players simply choose their position and then select from one of the archetypes below.

   https://hoopshype.com/2018/04/04/faq-everything-you-need-to-know-about-the-new-nba-2k-league/

   1. תודה שייקה.

  2. עד כמה שאני יודע, כמו במשחק nba2k. הנתונים הפיזיים הבסיסיים (גובה, משקל, מוטת ידיים, יד חזקה) נקבעים ביצירת השחקן על ידי השחקן עצמו בנוסף לנתונים כדורסלניים ופיזיים בסיסיים אחרים. במהלך המשחק השחקנים עצמם משפרים את השחקן שלהם כתוצאה מנקודות ניסיון שמתקבלות ממשחקים והישגים.
   כמובן שיש ניסיון לדמות עד כמה שאפשר את המציאות. לדוגמא, לשחקן שהוא 2.15 שיפור נקודת זריזות יעלה הרבה יותר משיפור נקודת זריזות לשחקן בגובה 1.95. כמו כן שחקן באותו גובה יש לו מקסימום זריזות שהוא יכול להגיע אליה שהוא נמוך מהרף של השחקנים הנמוכים יותר.

   1. הם בוחרים עמדה, ואז יש להם מאגר של שחקנים מוכנים מראש. זה כדי להימנע ממצב שהם באים עם האווטאר המקורי שלהם שיכול להיות לו יתרון מוקדם.

    1. כמובן שלכל שחקן יש מספר ורסיות שהן בעצם שילובים של אטריבוטים נפוצים לכל עמדה.

  3. כמו שאמרו, וזה משחק לומד ככה שאפשר להתאמן כדי להעלות skills של אוואטר ויש שחקנים שמתאמנים גם 16 שעות ביום ויותר.
   אחת התופעות שהליגה אמרה שצריך להתמודד איתה הוא המצב המנטלי של השחקנים וburnouts.
   אותי מעניין איך יכניסו פציעות למערכת ובאיזה אופן. האם יבטלו אותם, או ישתמשו בהם כניטור של אימוני יתר.

   1. למה להם להתנגד לאימוני יתר? ככל שהשחקנים מתאמנים יותר ככה הם מבלים יותר בסביבה הוירטואלית של המשחק מה שאומר יותר כסף. בנוסף אימוני יתר יגרמו לשחקנים אחרים להתאמן יותר כדי להוות תחרות לשחקנים שמתאמנים הרבה.

    1. כדי לא לגרום לburnouts שזה אחד הדברים שהם מודאגים ממנו לפי סילבר.

     1. מה זה בורןאאוט?

     2. שחיקה נפשית/התמוטטות מנטלית.
      אחד הנושאים שמטרידים את הליגה הרגע שהיא לוקחת אחריות על המועסקים שלה, הוא בריאותם, כשמדובר על בריאות נפשית, זה עוד יותר מורכב נגיד מ'פרוטוקול זעזוע מוח', או טיפולי פציעות למיניהם.
      הנה מה שסילבר אמר בנושא:
      "It’s a different set of physical skills here certainly, but just to watch these gamers/athletes compete, what I’ve read about the training regimens they go through, it’s incredibly hard work. We’re already working on how we can avoid burnout among some of these athletes because they go at it so hard

     3. קצת זילות של המושג athlete הייתי אומר…

 8. חרא של דבר

 9. אני דינוזאור
  כשלמדתי לתכנת, לפני 20 שנה, היה לי חבר רוסי מהלימודים. הוא הזמין אותי לדירה קטנה בבת ים שבה גר עם אמו.
  הייתה לו קסדת 3D, סאבוופר שלובשים על הגב וקונטרולר קטן ליד.
  שיחקתי פעם אחת DOOM (אחד) למשך כשעה וחצי כך הערכתי. התברר שעברו 5 שעות….
  פעם שני שבאתי חשבתי לשחק בקטנה, 20 דקות כזה. שיחקתי וכשסיימתי ראיתי שעברו שעתיים וחצי.
  אולי אני אלוף עולם בפוטנציה אבל באותם ימים (בדיוק נולדה בתי הבכורה) הבנתי שאשליית הזמן של העולם הזה לא בשבילי.
  מאז אני מתמקד במשחקים בסגנון סוליטר כשגם מקנדי קראש הייתי צריך לעשות מאמצים כדי להתנתק.
  עולם מרתק. אני בינתיים נשאר בצד של המתכנתים 🙂

 10. כתבה מאוד מעניינת ניב ! הבן שלי נמצא בעולם שאתה מתאר וזה ככל הנראה העתיד

 11. מתברר שזה תחום רציני מאוד ולא קשור לספורט, ילדים שכנראה ישבו ליד האח הגדול וצפו בו משחק כל הזמן משלמים כסף לצפות באחרים משחקים והטובים מרוויחים הון. יש את הבחורות שלפעמים לובשות מעט ואז יש להן יותר עוקבים אבל בחלק מהאתרים מונעים את זה כי זה לא הוגן…..

  דברים שלומדים כשעובדים עם בני עשרים פלוס חחח

  1. אם זה תחרות בין אנשים, שומרים ניקוד ואחד מנצח בוודאות כשהאחר מפסיד בוודאות זה ספורט.

 12. מעולה ניב.
  נושא מאוד מעניין.

  ממה שקראתי, השחקנים בליגה של 2K נהנו מתנאים טובים יותר משל שחקני ה- G ליג

 13. הבעיה היחידה שלי עם esports זה שקוראים לזה ספורט. עד לפני כמה שנים היו קוראים לזה פרו-גיימינג, אבל אז התקבלה החלטה מודעת ומשותפת של חברות המשחקים, השחקנים והמעריצים לנסות לנכס לעצם את ההילה ששמורה למילה ספורט.

  1. כמו שח מט. וקליעה למטרה.
   האתלטים של קליעה למטרה באולימפיאדה הם האהובים עלי.
   אתלטים 🙂

 14. מרתק, תודה ניב!
  אני לא חשוף למשחקים האלה ומסכים שקשה לקרוא להם ספורט. והם כנראה שיתפסו חלק גדל והולך מזמן האיכות של הצעירים. זה בהחלט עולם חדש ומעניין, כשיהיה לי זמן בפנסיה אתעמק בנושא . . .

 15. האי-ספורט האמיתי לא יהיה גרסת מחשב של ספורט קיים אלא משהו חדש. גיימינג שכבר עכשיו יש לו עשרות מליוני צופים, שרואים ביוטיוב את האלילים שלהם משחקים פורטנייט, למשל. האדם והמחשב מתאחדים ואין סיבה שזה לא יקרה בספורט

 16. תודה רבה אפלטון
  זה די דפוק בעיני

 17. תודה ניב. פוסט מעניין מאד. עדיין למרות הלוליינות בטרמינולוגיה, מדובר בעיניי בגיימינג לכל דבר, ולא בענף ספורט.

 18. נושא מעניין. תעשייה שמגלגלת הרבה כסף וטוב שהליגה נכנסה אליה, אבל זה גיימינג. לא ספורט

 19. אני מאמין שיש מקום גם לספורט כפי שידענו ויודעים אותו, וגם ל-E-SPORTS!.

  ניב, זהו פוסט חשוב ביותר ובדיוק בזמן!

  ה-NFL בבעייה בעיקר בגלל זעזועי המוח, וזאת בעייה שאני לא יודע כיצד תיפטר.

  בכדורסל סילבר דיבר על מה שקורה עם הווריורס, וגם זאת תופעה חד פעמית שלא תחזור על עצמה כי מקרה דוראנט הוא מיוחד במינו. כמו שהיה מייקל אחד, יש דוראנט כזה אחד. בווריורס זהו פשוט צרוף מקרים שקורה אחת לדור.

  אני בטוח שיחולו שינויים ואני יודע שה-E SPORT הוא כאן להישאר, אבל לא בהכרח במקום כדורסל.
  להיפך, אני מאמין שעם כל משחקי המחשב וה-E-SPORTS הצורך לפעילות גופנית יהפוך אפילו לחשוב יותר, ובשנים הבאות נראה דחיפה לצד הגופני דווקא.

  מצב ה-NBA מבחינה כספית הוא הטוב שהיה אי-פעם, והמונדיאל היה מוצלח ביותר.

  אני דווקא מרגיש טוב לגבי העתיד כשמשחקי הספורט ימשיכו לענג מאות מיליונים, ולצידם ה-E-SPORT עם קהל שונה

כתיבת תגובה

סגירת תפריט