הניצחון של חולון, האדישות של אורי אלון והנאחס של יוגב אוחיון – סיכום חצי גמר הפיינל פור / יאיר זעפרני

צילום: עודד קרני ולירון מולדובן (באדיבות מינהלת ליגת העל)

חצי גמר הפיינל פור הבטיח להיות פתוח עד לא צפוי ואכן אפשר לומר שהוא עמד בציפיות. הערב הראשון הפגיש את מכבי ת"א והפועל ת"א לדרבי החשוב ביותר שנערך בשנים האחרונות ולמרות המחצית הראשונה הצמודה זה נגמר בניצחון מוחץ של הצהובים על האדומים 74:98.

בערב השני שוב גברו הצהובים על האדומים, אלא שבניגוד לדרבי, בו הצלחנו להתרגל לתוצאה הנחרצת מהיום הראשון במשך קרוב ל-50 שנה, הפעם הייתה זו הפתעה כשהפועל חולון החבולה, הפצועה, המורחקת והקצרה גברה על האלופה הפועל ירושלים 76:80 והדיחה אותה מכיסאה במשחק הפכפך, מרתק ואף מרגש.

עתה נשואות עיניי כולנו אל גמר הפיינל פור, שיהווה שיחזור של גמר הגביע (דבר שקרה לאחרונה בשנת 2013), בין מכבי ת"א להפועל חולון, אבל לפני שנתכונן למשחק המכריע של העונה, הגיע הזמן לעשות סיכום לא קצר במיוחד של חצאי הגמר.

1.

אי אפשר שלא להתחיל את הסיכום עם הפועל חולון, המרעננת הרשמית של ליגת העל העונה. מודה, לא האמנתי שבמצבה החבול והכואב, ללא גלן רייס ועם חצי ג'ו אלכסנדר, חולון שהתקשתה כ"כ בחודש וחצי האחרונים, תצליח לתת פייט הוגן להפועל ירושלים. אבל כמו שאמר רודי טמנגוביץ' פעם – 'אסור לזלזל בלב של אלופים' וחולון, שכמועדון צנחה לא מעט פעמים בהיסטוריה שלה על הפרקט על סף נוק אאוט מוחלט, שוב מצאה את הדרך לקום ולהלום ביריבה שלה עד שהניצחון הושג.

מדהים היה לראות כמה אנרגיות יש לקבוצה בצהוב–סגול וכמה היא מצליחה להוציא מעצמה בניגוד לכל הציפיות. פתאום טו הולוואי שכל העונה משחק בצורה מפוזרת ולא אחראית, שיחק כדורסל מרוכז וחכם עם אחוזים גבוהים בהרבה מהממוצע שלו. פתאום גיא פניני שנראה כמי שהמכות של רייס ג'וניור חדרו עמוק עמוק אל ראשו, השתחרר לקח מנהיגות ותרם לא מעט נקודות חשובות. פתאום ג'ו אלכסנדר הפצוע בידו ובקרסולו (מעכשיו אמרו ג'ו 'לברון' אלכסנדר – מגיע למשחק מכריע למרות שבר ביד) שעד העונה חשבנו שהוא אחד האדישים, נלחם כמו אריה על כל כדור, קופץ משוג ותורם אטרף לקבוצה שלו. פתאום ג'ורדן המילטון, שחקן חביב ויעיל ביום יום אבל בטח לא כזה שעושה יותר מדי רעש, משחק מחצית שלמה ברמה של האיש שהוא בא להחליף, גלן רייס ג'וניור.

יותר מהכול הזכיר לי המשחק אתמול את הסיפור המקראי על שמשון הגיבור. ממש כמו הפועל חולון של העונה, שמשון התחיל את העונה בלקרוע את הצורה לכל מי שהיה באזור שלו (אריות, פלשתים, מי לא), ממש כמו הפועל חולון של העונה היצר של שמשון השתלט עליו והוא איבד את כוחו (שמשון איבד את הראש בגלל דלילה, גלן רייס של חולון איבד את הראש בגלל גיא פניני). ואז שנראה שהוא הולך להיות מנוצח ומושפל בדרך לריקוד האחרון שלו, מבקש שמשון מאלוהים לקבל כוח 'אך הפעם הזאת'. אלוהים נותן ושמשון מראה לפלישתים שגם כשהוא עיוור, נכה וקשור לעמוד, היה מוקדם להספיד אותו. אני רק מקווה בשביל הפועל חולון שלשמשון שלהם יש כוח לעוד סיבוב אחד…

2.

אחת מקלישאות הספורט השחוקות ביותר היא 'לדרבי חוקים משלו'. כמי שאוהד קבוצות שאין להן דרבי ראוי לשמו (אלא אם מינסוטה טימברוולבס נגד סקרמנטו זה 'דרבי הנמושות') מעולם לא ייחסתי משמעות לעובדה שאם שחקנים מסוימים לובשים גופיה מסוימת הם יכולים להיות טובים יותר מיריבתם גם אם הם בעצם שחקנים פחות טובים. ולכן, לא חייבים לקחת את מניע הדרבי בשביל להסביר את הניצחון המוחץ של מכבי ת"א על היריבה העירונית. אפשר פשוט להשתמש במוטיב המעמד. שלוש פעמים העונה פגשה מכבי ת"א את הפועל ת"א למשחק שלא קבע יותר מדי – בשתיים מהן היא הפסידה. פעמיים הן נפגשו במשחק על כל הקופה – בשתיהן מכבי ת"א ניצחה. בסוף והמשיכה לשלב הבא (גם במקרה של הפועל חולון והפועל ירושלים אפשר לכתוב את אותו דבר).

הפועל ת"א נתנה לנו תחושה השנה שהיא התגברה על שדי העבר. שהיא מוכנה לשים את המנטאליות הרופסת של המועדון בשנים האחרונות בצד. שהיא יכולה לנצח יותר משלוש פעמים רצוף. שהיא לא פוחדת מפיגור 1-0 בסדרת הטוב מ-5, שהיא קבוצה אחרת עם לב אחר ודרך אחרת. ואז באה מכבי ת"א ורמסה כל זכר להתחדשות בצד האדום של העיר. השכיחה מאתנו את כל מה שהפועל ת"א איימה להיות והשאירה אותנו עם שורה תחתונה ברורה ומוחלטת – הפועל ת"א עוד רחוקה מאוד ממנטאליות של קבוצת צמרת.

ואני מבטיח לכם חברים, שבשביל לא מעט מאוהדי מכבי ת"א, זה ההישג הכי מתוק של העונה.

3.

תם עידן בהפועל ירושלים. אחרי חמש שנים של בעלות על הקבוצה והפיכתה לראשונה בהיסטוריה שלה לאלופה (או כמו שצריך לקרוא לזה לדעתי מעכשיו ועד שנחזור לפורמט שפוי של סדרות   'מחזיקת גביע האליפות'), הודיע אורי אלון על עזיבת הפועל ירושלים.

אני לא הולך לבקר אדם שהשקיע רבות מכספו בשביל הקבוצה האהודה עליו  וגם אין לי צורך לייצג את הצד השני שאומר, במידה רבה של צדק, שאורי אלון גם הרוויח לא מעט מההשקעה שלו (פרסום, כבוד וכו') אבל אני כן הייתי שמח להצביע על נקודה אחת: אורי אלון אמנם הודיע על העזיבה שלו היום אבל עושה רושם שהוא עזב את הקבוצה לפני כמה חודשים טובים. היום הוא רק בחר להכריז על כך.

כי תרצו או לא תרצו, מאז חודש דצמבר בו הודחה הפועל ירושלים מאירופה הפועל ירושלים היא קבוצה אדישה. קבוצה אדישה שלא ממש מנסה להתחזק, קבוצה אדישה שיכולה לשים על הקווים למשך חודשיים מאמן טירון שהחליפה של מאמן הפועל ירושלים גדולה למידותיו. קבוצה שמורכבת משחקנים אדישים (ושבעים), קהל אדיש ומעל לכולם – בעלים אדיש.

אז אמנם בירושלים החליטו בשלב מסוים למנות את עודד קטש  למאמן במקום מודי מאור אבל חוץ מזה לא ראינו ממש שינויים בקבוצה, על הפרקט ומחוצה לו. השקט התעשייתי שירושלים התנהלה בו בכמה חודשים האחרונים לא היה כנראה תוצאה של אישיות של מאמן שמביא רוגע וקור רוח אלא בעיקר העובדה שלאף אחד לא באמת היה אכפת מה יהיה עם הקבוצה.

והאפאתיות הזו, באה לידי ביטוי היטב אתמול במשחק מול הפועל חולון. ירושלים נראתה על המגרש יותר מדי רגעים כמי שאין לה עניין לעלות לגמר. כמי שמקבלת הזדמנות לסיים את העונה שלושה ימים מוקדמת וקופצת על ההזדמנות. אש בעיניים? מלחמה על כל כדור? אהבה שתנצח? ירושלים נראתה שבעה, מפוהקת וגם כשהתעוררה זה החזיק רק לכמה דקות עד שחולון ניערה אותה מעליה כמו שמנערים זבוב. ועם כל הכבוד לתרומתו של אורי אלון לאליפויות של ירושלים, נדמה לי שגם במקרה הזה, האופי שירושלים חשפה הערב הגיעה מרוחו של המפקד…

להבדיל, אנחנו יכולים לבוא אלפי פעמים בתלונות על הנהלת מכבי ת"א. לכעוס, להתרגז ולשפוך מילים של בוז על שמעון מזרחי, דיויד פדרמן, ניקולה וויצ'יץ' ושאר החברים בהנהלת מכבי ת"א. אבל בניגוד לאורי אלון, מודל הבעלים החדש והשרמנטי, על הנהלת מכבי ת"א קשה להגיד שהיא לא רצתה או הייתה אדישה. אורי אלון סימן לעצמו מטרה להביא את הפועל ירושלים להיות מכבי ת"א. הוא רק שכח שכלל מספר אחת במכבי ת"א זה שהדרך היא דרך ארוכה ואין קיצורים בה. אולי בגלל זה הפועל ירושלים של היום עוד רחוקה שנות אור מהיריבה הצהובה שלה…

4.

בפיינל פור שבא אחרי שביתה בה נטלו חלק כל השחקנים הישראלים הצברים, אי אפשר שלא להסתכל על תרומת השחקנים הישראלים לקבוצות שלהן. ובכן, היו אלה שני ערבים נוראיים לצברים. מכבי ת"א קיבלה 2 נקודות מיובל זוסמן ועוד 5 מג'ייק כהן (לא ממש צבר, אבל משחק בנבחרת על תקן ישראלי ולא מתאזרח, אז נניח לו); הפועל ת"א קיבלה 29 נק' משותפות ממנקו – גינת ולימונד (אדריאן בנקס שלזכותו ייאמר ששבת יחד עם השחקנים הישראלים הוסיף 16) אבל גם חטפה 24 נקודות על הראש מהיריבה העירונית; בהפועל חולון קיבלו 12 נקודות, הרבה לחימה ומעט כדורסל מפניני ולא מספיק מתמיר בלאט ושלומי הרוש ועל הישראלים של הפועל ירושלים בעיקר בר טימור שלא מתקדם מטר בשנים האחרונות, יוגב אוחיון (עוד נגיע אליו) וליאור אליהו עצוב לדבר (13 נק' יחד).

כן, כן, היו חצאי גמר טובים, היה עניין ומתח, דרמה והפתעות. ישראלים שתורמים כמו שצריך על המגרש? כנראה שיש דברים שעדיין נשארים בגדר חלום

 5.

הפועל ירושלים הפתיעה אותנו ביום ראשון עם הודעה שסיפרה לנו שיוגב אוחיון כשיר לשחק וישתתף בפיינל פור. להזכירכם, לפני שלושה חודשים הגארד הישראלי שבר את כף היד והודיע שהוא סיים את העונה והנה – הוא שוב על הפרקט ביוני, בניגוד למה שחשבנו שיהיה.

על פניו, סיפור יפה על גארד מועד לפציעות שסוף סוף מצליח 'לנצח' פציעה. אלא שאם מביטים על התוצאות של הפועל ירושלים עם אוחיון ובלעדיו מתעוררת כבר שאלה אחרת. הפציעה של אוחיון הגיעה אחרי 5 הפסדים ירושלמים ב-6 משחקים ומאזן כללי די עלוב של 8-11. ירושלים הגיבה לפציעה של אחד השחקנים החשובים שלה על הנייר עם 6 ניצחונות ב-7 משחקים ומאזן 5-13 עד הפיינל פור בלעדיו.

ואז אוחיון הבריא ומשום מה החליטו בירושלים לתת לו לשחק. התוצאה? חזרה למסלול ההפסדים. כשלא הולך אז לא הולך וכשמישהו נאחס אז הוא נאחס עד הסוף…

לפוסט הזה יש 20 תגובות

 1. יפה מאוד+1

  פיינל פור נהדר! הדרבי היה אחלה משחק עם תצוגת קהל מטורפת שלא חשבתי שיישבר למחרת.
  האוהדים של חולון וירושלים הרעידו את נוקיה!וואו!

  אם יש משהו שאפשר לתת ציון לטובה בישראל זה הקהל הנהדר שיש לנו!

  ובכלל המשחק עצמו היה תענוג צפייה
  נראלי המרחק הממוצע לזריקה ל3 של המילטון עבר את של קרי בגמר..
  טו הולואווי נהדר
  החסימות (3) של אלכסנדר הפצוע
  השלשה של קולמן-הנק' הראשונות במשחק-איזה קור רוח.לא היסס אפילו

  וגם פרפוגלו והרבע הרביעי המפלצתי של דייסון.

  הלוואי כל שנה

 2. תודה רבה.
  האליפות הראשונה של ירושלים היתה בפלייאוף של 0:8. זה לא גביע אליפות.

  1. חצי פליאוף .
   היה פליאוף עד הגמר שם היה הטוב מ 2 …לזכותה של ירושלים היא ניצחה פעמיים בגמר כך שיכולה לטעות שהייתה זוכה גם בפורמט הטוב מ3 וזה כבר היה הרבה בעידן מכבי.

   1. באופן דומה ניתן לומר שכל האליפויות שבהן היה פלייאוף באיזושהי צורה, הן לא "באמת" אליפויות ושאלופת ליגה זו הקבוצה שמסיימת במקום הראשון את הליגה (כמו בכדורגל ובשונה מנ.ב.א).
    יש יתרונות וחסרונות לכל אחת משיטות ההתמודדות אבל אני לא בטוח שרק אחת מהן היא בהכרח הדרך הנכונה היחידה לקבוע מי היא הקבוצה הטובה ביותר.

 3. תודה. מבלי להכיר שחקנים ומה הולך, הפוסט הבהיר לי כמה דברים חשובים, ותמיד בדרכו המיוחדת של יאיר לעשות זאת.

 4. הרגת אותי עם יוגב,באמת מנחוס, גם עם מכבי 3 שנים לא עשו גמר,רק עזב ומתחילים לחזור לעניינים.

 5. תגובתי מאתמול :

  סוג של סנסציה כמה אנקדוטות בעיקר צופות פני עתיד.

  1. קללת בכר עדיין מתקיימת ומכבי וירושלים לא משחקות גמר מאז .
  אחרי 3 הפסדים של מכבי בחצי הגמר היא סוף סוף מנצחת ..אז ירושלים פתאום מפסידה (ולא הם לא נפגשו גם בחצי הגמר מאז).

  2. אבל ספאחיה נגד שמיר כן נקבל בשידור חוזר של 2007 גם אז שמיר הגיע כמחזיק הגביע ועם אחד פניני בקבוצה.

  3. גם מכבי מול חולון בגמר אחרי עשור 2008 .

  4. קצת היסטוריה בין מכבי לחולון
  מאזן כל הזמנים בליגה 12-99 צהוב (89 אחוז)
  יחס סלים ממוצע 71-87 צהוב כמובן .

  משחקים גדולים מהעבר .
  1. חצי גמר פליאוף 83 מכבי מנצחת 0-2
  בראשון בחולון 89-88
  (ברקוביץ 27 ,פרי 19 ,צימרמן 17 ווילימאס 16 / עופר יעקובי 34 בוגין 17 דניאל 12 וקרטר המשוגע 11 בסכול)

  בשני 91-112 צהוב
  (ווילימאס 25 ,סילבר 22 ,מיקי 21 ופרי 20 למול 37 של יעקובי ).

  2. חצי גמר 85 1-2 למכבי

  בראשון 79-89 מכבי (מגי 29 ,מיקי 22 סילבר 15 /דניאל 21 בארמור 20 )

  בשני 70-72 לחולון (קי 20 ,בארמור 15/ מגי 23 )

  בשלישי 70-93 מכבי (פרי 28 ,מגי 23 ,סילבר 20 ברקוביץ 11
  (קי 17 ,בארמור 16 ,דניאל 14 ויעקובי 13 ) .

  חצי גמר 99 0-3 חלק למכבי

  בראשון 77-96 (קטש 21 ו.אלכסנדר 17 וגודס 16/ לקבר 25 וסאטון 18)

  בשני : 77-114 (ח ) (קטש 20 ,אלכסנדר 19/ סאטון 17 ולקסר 16 )

  בשלישי 69-99 (שפר 24 ,אלכסנדר 17/ היגס 12 ) .

  סה"כ 3 סדרות פליאוף 0-3 צהוב ו 1-7 בניצחונות.

  פיינל פור
  המשחק ללא ספק גמר 2008 חולון מנצחת 72-73 מסל ניצחון של דיקסון .
  (טאקר 18 ודיקסון 10 בחולון /מוריס 20 ,ניקולה 12 והלפרין 10 בצהוב ואפילו כספי לא הושיע עם 3 ).

  חצי גמר פיינל פור 2012 מכבי נוקמת 73-102
  סמית 19,אוחיון 18 ,אלכסנדר 17 ,הנדריקס 13 ובלו ואליהו 10 למכבי.
  שון דניאל 19 מיצל 16 ורוט 13 בחולון.

  ממשחק זה נותרו שני נציגים בגמר ביום חמישי
  שלומי הרוש שקלע 6 לחולון ופניני שקלע אז 3 למכבי ובחמישי יהיה נגדה.

  העונה בליגה 2-1 חולון .

  מחזור 9 (10/12/17 ) חולון מנצחת בנוקיה 93-89
  רייס 28 ,בלאט 14 תומאס 11 ופניני 10 לעומת 20 לג'קסון ו 11 לקול).

  מחזור 20 (17/3/18 ) חולון מנצחת בהארכה בביתה 81-86
  הולוואי 28 ,רייס 23 ,פניני 12 ואלכסנדר 10.
  במכבי קול 23 דובירתולומאו 16 קיין 14 וג'קסון 10 ).

  מחזור 24 (26/4/18 ) מכבי מנצחת בחולון 86-82.
  (כהן 19 ,ג'קסון 17 ,טיוס 16 ורול 11 בצהוב.
  המילטון 27 והולוואי 12 בסגול ).

  היו ביניהם 5 גמרים בגביע ..לפי סדר.

  1. גמר 1959 מכבי 47-53 (קליין 16 /קופפר 17 ,הדר 15 ).

  2. גמר 1961 מכבי 46-74 (קליין 27 ,כהן מינץ 21/אשד 20 ).

  3. גמר 1986 מכבי 86-90 (מגי 26 ,מיקי וג'מצי 25 /בארמור 26 וזלוטיקמן 17 ).

  4. גמר 1991 90-100 מכבי (ג'מצי 32 ,מרסר 21 דניאל 16 לעומת 26 לפיינגינס 22 לדומאס ו 15 לווילימאס).

  5. הגמר של העונה 2018 84-86 חולון .
  רייס 28 ( 8 ר' +7 אס)
  הולוואי 18
  פניני 15
  ואלכסנדר 13.
  במכבי
  טיוס 17 ,רול 12 ,תומאס 12 ,ג'קסון 11 (7 אס) ,רול ודוברתולומאו 10.

  לבסוף אקסים
  בחולון פניני (3 אליפויות +8 גביעים אדריאטית וכמובן ירווליג )
  דן שמיר (עוזר 3 עונות כולל 3 דאבלים בארץ ושני יורוליגים )
  אלכסנדר ( 2 גביעים )
  בצד השני שגב .
  כמובן שתמיר בלאט הוא הבן של ובכלל הם לא בהכרח יהיו פקטורים אך שני שחקני הדור הבא של ישראל שהובילו את העתודה למדליית כסף ביורובסקט האחרון ייפגשו משני עברי המתרס.

  דבר אחרון לראשונה מאז גמר 2013 שתי קבוצות שנתמודדו בגמר גביע נפגשו בגמר הפיינל פור.
  אז מכבי ניצחה בגביע (68-76 ) וחיפה באליפות (79-86 )
  הפעם האחרונה שקבוצה אחת מנצחת את שני הגמרים הייתה מכבי תל אביב 2006 מול ירושלים
  91-96 בגמר הגביע ו 66-96 בגמר הפיינל פור.
  יהיה אש .

  Reply to this comment
  כתיבת תגובה

 6. תודה יאיר.
  היה כיף לצפות במשחק וחצי המעניינים של חצאי הגמר, אבל כל הזמן ריחפה מעל עננת הוואן-אנד-דאן.
  אם שני המצ'אפים האלו היו ממשיכים לסדרה זו היתה יכולה להיות קלאסיקה. כמו שטחנו אלף פעם- משחק אחד מתאים לגביע, לזה הוא קיים. לאליפות צריך סדרות- הקבוצות עושות התאמות, שחקן שלא הולך לו פתאום חוזר לעצמו, מתחילה יריבות עם סמי-קטטות, המלך של אתמול מפסיד היום משחק, והליצן של היום מנצח את הסדרה מחר.
  זה הזמן לקבור את הפיינל פור ויפה שעה אחת קודם.

  נ.ב- יאללה חולון.

  1. +כמה שקאפקייק יבקש

 7. תענוג של טו ותגובות
  הזכרתי את הדפיקות על הפחים עם צעקת "דייזי בררמור" 🙂
  השגתי כרטיסים !!!! אם מחשהו יעבור ביציע 1 שורה 2 כיסא 74 שיבוא לומר שלום…..
  יאללה דאבלללללל

 8. איזה גמר מצפה לנו…השגתי עכשיו כרטיס לאולם 9…מקווה לדאבל היסטורי של חולוניה…מעניין איזה גלן נקבל בגמר?

 9. תודה יאיר תענוג.
  גם אני עם החולונים הגיבורים.
  ומה עם רייס, בגמר יתנו לו לשחק?

  1. בוודאי שישחק. יש לו כוח הרתעה על מכבי ת"א. ספאחיה משקשק ממנו

 10. נהדר יאיר. מקווה שהקסם החולוני יחזיק עוד ערב (בלי קשר לאהדה שלי).

 11. תודה רבה על הטור
  מעניין איזה משחק יהיה בגמר. בצד של מכבי, עד כה זה עניין של יום, ולך תדע אם היא לא תנפק עוד משחק זוועה, כמו שכבר עשתה לא מעט השנה.
  ובחולון? השנה כל משחק שלה עם רייס הצעיר היה סוג של קרקס, כשכל שחקן פנוי רץ לתמוך נפשית ברייס, או סתם לחסום אותו מלחנוק מישהו. עכשיו? להחזיר שחקן כל כך לא יציב למשחק הגמר? בוי או בוי, הולך להיות אקשן

 12. פארגו הציל את העונה של מכבי – מי היה מאמין…
  רייס יכול לתת פה סיום לאחד התסריטים ההזויים שקרו פה (אבל איכשהו לא מפתיע בליגה הישראלית).

 13. משעמם לא יהיה
  הבנתי שאלון במשא ומתן עם הסלטיקס בשביל להצטרף להנהלת הקבוצה. בשנה הבאה נראה אותו כנראה יושב לצד גרוסבאק ב TD. מקווה שיביא לבוסטון את ההצלחה שלו מהעסקים ולא את הלוזריות של ירושלים באירופה….

 14. איזה סיכום נהדר!
  עונג צרוף!
  אוחיון באמת נאחס ולהפועל, תל אביב וירושלים, אין אופי ווינרי. זאת האמת.

  1. אוחיון פשוט "הרג" את עצמו עם ההחלטה בזמנו לא לצאת לאירופה.
   כמו כן, הוא פשוט לא הצליח לשפר את הקליעה שלו או לעלות רמה במשחקו

 15. לא הצלחתי לקרוא בענין .
  ומאחר ואתה יודע לכתוב אז כנראה שפשוט הנושא לא מענין …

כתיבת תגובה

סגירת תפריט