הביא את המכה / יאיר זעפרני

צילום: עודד קרני, באדיבות מינהלת ליגת העל

"מה הוא מוצא בה?", "איך לעזאזל היא תפסה אותו?, הוא ממש לא בליגה שלה", "חייבת להיות משהו דפוק אצלו, אחרת למה שהוא יהיה איתה?". המשפטים האלה, אותם שמענו הקיץ לא מעט, לא נאמרו על בחור ובחורה שאינם ראויים זה לזה, אלא על הפועל חולון וגלן רייס שהחליטו למסד יחסים בתחילת אוקטובר.

הכתובת הייתה על הקיר כבר אז. על רייס, 'בנו של אגדת ה-NBA', תואר כמי שהשתתף בעבר בכל מיני תקריות ובהן מעצר על אחזקת נשק, אלימות בחניון של סופרמרקט ועוד. בYNET כתב עליו ברק חקלאי ביום בו חתם על החוזה בחולון "לאחרונה חתם בקאטרופה מהליגה הפיליפינית במטרה לעזור לה לזכות באליפות. אבל ברבע הראשון במשחק הרביעי בסדרת חצי גמר הפלייאוף נגד גינברה איבד רייס ג'וניור את העשתונות, הכה בצוואר את קווין פרר, שחקן היריבה, לאחר מכן זרק עליו כדור והורחק. הוא ספג מיד קנס של 10 אלפים דולר, אבל לא ממש התרגש ועזב את המדינה במהירות מבלי להודיע לאף אחד בקבוצתו". נשמע מוכר?

בחולון, קבוצה שאוהבת לקחת סיכונים, ידעו שהם לוקחים ריזיקה ענקית עם גלן רייס ג'וניור. בכל זאת, הרזומה שלו הוא לא משהו שאפשר להסתיר בעולם האינטרנט של ימינו. אבל חולון, קבוצה שההיסטוריה שלה למודת משוגעים והקהל שלה צמא לשחקנים שמלבד כדורסל מביאים איתם תשוקה, החליטה לקחת צ'אנס עם רייס. ולומר את האמת, היא לא לגמרי נכשלה.

כי גם אם העזיבה של רייס ג'וניור תותיר בקבוצה הצהובה-סגולה חלל שיהיה קשה למלא עם זר אחר ועוד לא מעט מכות יבשות וצלקות בעיקר על הפנים של גיא פניני,  היא יוצאת מהתקופה של גלן רייס ג'וניור עם תואר שלישי בהיסטוריה של המועדון ועם המקום הראשון בליגה תוך שהיא מציגה אולי את התקופה הכי ססגונית, משוגעת, כשרונית וכיפית בתולדות המועדון.

כי הפועל חולון של גלן רייס ג'וניור הייתה כמו סינדרלה. לחצי עונה היא הייתה נוצצת, מרגשת ומשמחת לבב אנוש. ואז היכה הגונג (או יותר נכון היכה הג'וניור) והכרכרה הפכה להיות שוב דלעת. העזיבה של רייס ג'וניור כמו המשחקים איתו, היא עוד מפנה בעלילה שתפסה כבר כל כך הרבה צורות העונה, ידעה עליות ומורדות וגרמה לכל מי שצופה בזה לרכבת הרים רגשית כמו שכל אוהד כדורסל רוצה לקבל מהקבוצה שלו, לטוב וגם לרע.

אז נכון, הפועל חולון, אולי עוף החול(ון) הכי מיוחד בכדורסל  שלנו, כנראה תחזור להיות קבוצה טובה בליגה שלנו אבל לא יותר מזה, אבל את המכה שהיא עשתה לפני המכות, יהיה קשה לשכוח הרבה זמן…

https://youtu.be/E-2X6IS8O-E

*

ומלבד הפואטיקה צריך לומר כמה מילות שבת וגנאי:

בצד הזכות נשים את הנהלת הפועל חולון שלא מצמצה וזרקה את השחקן חמום המוח מהקבוצה מיד אחרי התקרית (אם כי יכול בהחלט להיות שהיא הייתה צריכה לזרוק אותו כבר אחרי שהוא היכה את הפיזיותרפיסט, בהנחה שהשמועות נכונות). ראינו כבר הנהלות בישראל שבוחרות להשאיר שחקנים בעלי כישרון עודף ופרובלמטיות יתר. טוב שזה לא המקרה.

בצד שלא כאן ולא שם, אי אפשר שלא להתעכב שנייה על השחקן המוכה. באשמתו או שלא, גיא פניני שוב נקלע לתקרית אלימה, הפעם בצד החוטף. היו לא מעט אנשים שראו במה שקרה לפניני העונה (הפיכתו לאבא, העזיבה השקטה של מכבי ת"א והניצחון עליה בגביע, החזרה לכושר משחק ראוי) תהליך התבגרות. אני לא ממש יודע להגיד מה קרה בין גלן רייס ג'וניור לגיא פניני ואולי גם לעולם לא נדע אבל דבר אחד בטוח – עם ההיסטוריה של זה מחד ושל השני מאידך – תקרית ביניהם הייתה רק עניין של זמן.

ויש גם את הצד השלילי ומי שנמצאת בו במרכז העניינים היא משטרת ישראל שתפסה טרמפ על רייס ג'וניור והחליטה לעצור אותו (מעצר שממנו שוחרר תוך שעות ספורות) בשילוב מצלמות ותקשורת. אחר-כך מתפלא המפכ"ל במסיבות עיתונאים שהוא יוזם, למה לא סומכים על המשטרה ועל ניקיון כפיה. התשובה היא כנראה שהמשטרה עסוקה ביחסי ציבור יותר מדי. שאולי בגלל שבמקום לייצר אכיפה, הם מעדיפים את החשיפה.

*

וחזרה לכדורסל ישראלי ומהפועל חולון נעבור לשכנה שלה, מכבי ראשון לציון.

הקבוצה מעיר היין החליטה לפטר את המאמן שלה שמוליק ברנר ובמקומו הוחתם צביקה שרף. אישית, אני מעריך מאוד את צביקה שרף, איש שלמרות נרגנותו ברור לכולם שהוא יודע לא מעט כדורסל ומעטים האנשים שרוצים בטובת הכדורסל הישראלי יותר ממנו. ועדיין, המינוי הזה חורה לי והסיבה לכך מתחילה ונגמרת ביושב מכבי ראשון לציון, יצחק פרי.

פרי היה יושב ראש הקבוצה המיתולוגי בשנות ה-90' בהן תקעה יתד בליגה. בשנת 2002 פרש ופינה את הבמה למשה קליסקי ו-10 שנים אחר כך הצליח לבצע הפיכה מחדש ולזכות בתפקיד האוהב עליו שוב. בין תקופת פרי אחת לשנייה, שינתה ראשון לציון את עורה. צבע המדים הפך מצהוב-כחול (בהשראת….) לכתום, הקבוצה חזרה לצמרת הליגה עם השתתפות בשלושה פיינל פורים וגם קהל החל לפקוד את האולם החדש בבית מכבי.

חלק מההצלחה של ראשון לציון נבע מיציבות. גיא גודס עשה קדנציה נאה בקבוצה, עדי אזולאי אימן אותה לא מעט ואפי בירנבוים הוביל אותה להצלחות בשנתיים וחצי שלו מאחורי הקווים. ואז הגיע יצחק פרי והחזיר את ראשון לציון להרגלים הרעים. בחמש השנים שלו בקדנציה השנייה במכבי ראשון לציון, הייתה רק אחת בה לא פוטר המאמן באמצע העונה. אפי בירנבוים, מתן חרוש, שרון דרוקר (היחיד שסגר שנה וחצי), אריק שיבק ועכשיו גם שמוליק ברנר לא זכו לפתוח עונה ולסיים אותה.

מילים כמו המשכיות, דרך, שיטה ומטרה הן כלום בעולמו של פרי, שכנראה שמה שחשוב לו בעיקר הן הקפריזות שלו כיו"ר הקבוצה. להחזיר את צביקה שרף (שעבד תחת פרי 18 משחקים בעונת 2013-14 ואותם סיים במאזן 12-6) במקרה של ראשון לציון שזה שוב לחזור להרגלים הישנים, שוב לדבוק במה שלא עבד קודם, שוב לחשוב שהיו"ר יודע לתת לכולם.

על מכבי ראשון לציון תמיד אמרו שהיא סוג של חיקוי של מכבי ת"א, המקום לשם הולכים השחקנים של מכבי ת"א אחרי שהם מופרשים מהצהוב-כחול הראשי. מוטי ומיקי, חן ליפין, קווין מגי, דורון ג'מצי, מוטי דניאל ואחרים עברו בקבוצה מעיר היין במנהג שנפסק בעשור האחרון (אולי גם כי מכבי ת"א הפסיקה להעמיד סמלים). אבל יש דבר אחד בראשון לציון שהוא עדיין חיקוי של האחות הגדולה מתל-אביב: במכבי ת"א עלה גביע אירופה מקרי להנהלה לראש וגרם לחברים בה לחשוב שהם יודעים הכי טוב, בראשון לציון זה קרה עם האליפות המקרית של 2016 שמשום מה כנראה שיצחק פרי מנחס לעצמו ולא לשרון דרוקר (אותו הוא פיטר), לאריק שיבק (שזכה בה) או לשון דאוסן (שגם הוא כבר בהרצליה). פרי בטוח שהוא יודע הכול הכי טוב והכישלון של הקבוצה מאז אותה אליפות מקרית היא של המאמנים ולא שלו.

אז היוהרה הזו עלתה לעוד מאמן בתפקיד שלו והיוהרה הזו מביאה לראשון מאמן שלדעתי כבר מיצה את עצמו עם הקבוצה הזו. אבל ככה זה בכדורסל הישראלי, ניהול גרוע הורס כל חלקה טובה.

*

וכמה מילים אחרונות על הנושא המסעיר של השבוע – ההתפצלות של מכבי ת"א.

מעניין לומר שארבעה ימים אחרי ההודעה של מכבי ת"א ומלבד תגובה של שמואל פרנקל, יו"ר המינהלת, שבמילים אחרות התחנן שמכבי ת"א תשקול שוב ותישאר אתנו, לא נשמע קולן של אף אחת מקבוצות הליגה.

אבל מכיוון שאנחנו בהופס חרוצים ורציניים, בכל זאת הצלחנו להשיג את תגובת הנהלת הפועל ירושלים לרעיון של שתי מכבי ת"א בעונה הבאה. ובכן, אם תהיתם, מהפועל ירושלים נמסר שבמידה ומכבי ת"א תתפצל הם דורשים שהפיצול יהיה למכבי ת"א א' ומכבי ת"א ג'. לטענת ירושלים, התואר 'מכבי ת"א ב' ' כבר שייך להם…

לפוסט הזה יש 30 תגובות

 1. טור מצוין
  לשם שינוי אני מסכים עם הכל (אולי מלבד הפסקה על פניני שלטעמי והבנתי היה יותר גורם מרסן ובלעדיו רייס היה לענ"ד עף קודם לכן ).
  מסכים מאד בכל מה שכתבת על התנהלות ההנהלה.
  ו 100 אחוז מסכים על היח"צ של המשטרה .

 2. גדול

 3. כל מילה יאיר. לא יודע מה היה טיב היחסים בין רייס לפניני אבל עד היום היה לפניני מזל שזה לא קרה לו לפני כן. ווינר אדיר אבל לפחות על המגרש פרובוקטור בשקל ופה ג'ורה .

 4. אולי הוא התבגר אבל ברח לו הפניני…
  רייס ג'וניור אכן תופעה ואני מצטער שעזב אבל ההנהלה פעלה נכון. נקודה. למרות שהוא התנצל ובכה… וחבל והכל….
  נו טוף. יש עוד אליפות לקחת 🙂
  ראשון, כמו מכבי, שוקעת בגלל ההנהלה.

 5. מעולה יאיר\ מסכים עם כל מילה! במיוחד עם מה שכתבת על משטרת "לירן חולצה אפורה" ישראל ופרי.

 6. ענק !
  המעצר של רייס ג׳וניור נראה כמו פרק מזינאנה

 7. בושה שתור כזה עולה פה באתר מילא ספורט 5 ימשיך לצלם אנשים מוכנסים לניידת זה טוב לעסקים, ויעלו מאמרים שלמים המטילים דופי באדם שכנראה לא מעניין אותו יותר מידי מה יגידו או לא בעיתונות הישאלית אז ככה שאפשר להמציא ולהוסיף חצאי אמיתות כדי לטבל את הסיפור.
  שטיות. אל תאמינו לאף אחד. הכל שטויות. הוא היה סופרסטאר במונחים מקומיים, לא תשכנעו אותי שגיא פניני שברזומה שלו מספר מקרים הוא שה בסיפור.

 8. פורטיס שבר למירוטיץ את הלסת ודווקא הוא זה שכבר לא בשיקגו
  הארטסון פוצץ לברקוביץ את הראש ולא זכור לי שנחתך
  לא שאני אומר שזה טעות לחתוך את רייס אבל זה לא בהכרח הכרחי.
  מעבר לזה מה שמציק לי זה שאף אחד לא מדבר על מה שפניני עשה,
  מלא מדברים על היבר של פניני ובצדק, אבל גם פה על המגרש מה שפניני
  עשה לא אמור לעבור בשקט. הוא הפסיק לשחק באמצע התקפה תוך
  תנועות ביטול מתריסות לשחקן בקבוצה שלו, מאמן/קבוצה נורמלית
  הייתה קונסת/משעה אותו.

 9. אני לא מסכים שלמכבי אין סמלים. זו אפילו עובדה, נמרוד לוי שהיה עונה שעברה בתל אביב עבר לראשון לציון. ועכשיו ברצינות, בעיית הישראלים היא כללית ולכן אני חושב שהמהלך של מכבי בהחלט ישפר את רמת הישראלים כי בסופו של דבר גם אם הישראלים לא טובים, ישנם זרים שמהקבוצות הקטנות הגיעו ליורוליג ואני חושב שבסופו של דבר שחקן משתפר במשחק ובלחימה על מקומו. לא כאשר מקומו ניתן לו במתנה. אני חושב שהגיע הזמן שקבוצות הליגה פוגעות בעצמן בהתנהלות כיום.

 10. שחקן גדול עם אופי בעייתי ואלים, כניראה שגם השתן עלו לו לראש בשילוב עם כמה מילים חמות מפניני.

 11. היו עוד מקרים כאלה בנבא של שחקן שבאמת מפרק שחקן אחר בחדר הלבשה?

  1. לא זכור לי דבר כזה רציני

  2. ארינס וקריפטון שלפו אקדחים
   יותר חמור מזה ?

 12. אחלה טור.
  לפי מה שפורסם במשך העונה, פניני שימש בתור האח הגדול של רייס. אין לי מושג מה קרה שם, אבל יכול להיות שהאשמה מופנית אליו רק מתוך הרגל, וברוך השם הוא הרוויח זאת ביושר.
  ראיתי כמה משחקים של חולון השנה, ומאוד בלטה העובדה שבכל רגע נתון, רייס היה צריך טיפול צמוד, ולא פעם שיחות הרגעה גם המהלך המשחק. הוא היה כמה רמות מעל הליגה, אבל ההתגלמות המושלמת של המושג high maintenance. וכנראה שגם של משל העקרב והצפרדע

 13. תודה על הטור המצויין. ככה אני אוהב את חולון. תמיד יש עניין.

 14. הוא עוד יסיים ב-NBA. היכולת ישנה. הראש?

 15. אחלה טור.
  קטע ממש מבאס עם רייס. לא היה יכול להתאפק עוד חודש?

 16. טור מדוייק ומהנה. מכבי ב׳..גדול

 17. מאוד מקוווה עבור חולון שימצאו מחליף ראוי.

  חושב שעשו נכון ששחיררו את רייס עקב בעיות התנהגות. יש כאן גם אמירה של התנהלות נכונה למרות שזה מכה מקצועית בגלל היכולות של השחקן.
  אני סומך על שמיר שיוכל למצוא זר אחר ומתאים. יש לו דווקא טביעת עין לזרים.

 18. אחלה טור
  עשו נכון שזרקו אותו כי זה היה הקש ששבר… הייתה התנהגות בעייתית במשך כל העונה

 19. צודק לגבי פרי שיושב שהוא המציא את הכדורסל אבל בלי קשר אליו חייבים להעריך את התשוקה של שרף. הבן אדם כל כך אוהב לאמן שלא משנה לו בכלל איזה קבוצה שיקראו לו הוא ישוב לאמן בלי שום הרגשה של פחיתות כבוד. רק תנו לו לאמן

 20. חולון היא ממש לא "עוף החול הכי מיוחד בכדורסל שלנו" אלא יותר החוליגן המיתמם תמידית של הכדורסל שלנו…
  מעניין איך כל פעם מחדש יש אירועי אלימות שקשורים לקבוצה הזאת וזה אף פעם לא באשמתה (זה תמיד האופי של השחקן או הפתיל הקצר של המשטרה וכו'). חבורה של אוהדים אלימים (קומץ, ברור שרק קומץ) שמגובה על ידי הנהלה שאף פעם לא מנסה לפעול נגד האלימות.

 21. יאיר כתיבה נהדרת כרגיל…

  ההיפרדות של חולון מרייס יוצאת מהכלל הרגיל. החל מלטרל ספריוול ועד בובי פורטיס. יש לבחור בעיות שמצריכות טיפול פסיכולוגי דחוף. הוא אומנם גדל עם הכסף של אבא, אבל כנראה שלא טופל מספיק וגרר סיפורים של שתייה מופרזת ואלימות מגיל צעיר. בג'ורג'יה טק ניסו לקבור את ההתנהגות שלו עד שהעסק גלש למחוץ למגרש. הוא נעצר בתקרית ירי (לא זו שנורה ברגלו ב2015 באטלנטה) לאחר כבר אין ספור אירועי משמעת (כולל נהיגות בשכרות) בקבוצה. ב2012 הועף מהקבוצה של ג'ורג'יה טק והושאר במכללה כדי להשלים תואר (היה תלמיד טוב). הוא עבר לשחק בדי ליג עד שנבחר בדראפט. כל עוד קיבל הזדמנויות לשקם את הקריירה ולהמשיך לקבוצה הבאה לא ממש טיפל בעצמו.

  אני במקום חולון הייתי נותן לו אופציה בו הוא יורחק חצי שנה ללא כדורסל ויקבל טיפול נפשי רציני בבעיותיו או סיום החוזה. הוא לא ימצא עוד קבוצות שישימו עליו כסף רציני עד שיעבור מהפך. שיקום שחקן על ידי הצמדת מנטורים וליווי רגשי של מאמנים זו גישה ישנה שלא מתאימה למי שצריך עזרה מקצועית נפשית מאוד רצינית.

  1. הוא יעדיף לסיים את החוזה, כי גם ככה החוזה שהוא קיבל בחולון היה נמוך (10000 דולר בחודש), אני מאמין שחוזים באזור הזה הוא יכול למצוא בלי שום בעיה, בזכות כמות הכישרון שיש לו.

 22. תודה יאיר, טור מעולה.

  1. הפרידה המהירה של רייס מההנהלה חיזקה מאוד את ההערכה שיש לי מלכתחילה לעבודה שעושים שם שלמה אייזיק ואיתן לנציאנו.

  2. יש לציין כי המהלך זכה לתמיכה גורפת מהאוהדים. כולם היו עצובים לראות את רייס הולך, ומשהו כמו 98% מהתגובות הן שזה היה הדבר הכי נכון לעשות וכל הכבוד להנהלה שבחרה בערכים ובדוגמה אישית גם אם הפירוש פגיעה בסיכויי האליפות.

  3. אני לא אגיד שחולון יכולה לצאת מחוזקת מזה (תיאוריית יואינג וכל זה), אבל אם דן שמיר יצליח למצוא 3-4 שיתרום בריבאונד ובהגנה, ויצליח להיות אופציה אפילו שלישית בהתקפה אחרי הולוואי ואלכסנדר, חולון תוכל לשחק כדורסל שוטף ומוצלח. בכל מקרה, עד שיגיע השחקן הזה אנחנו חוזרים למשחקים מתסכלים של יתרון 20 בריבאונד לקבוצה היריבה.

 23. טור נהדר יאיר, תודה.

 24. תודה יאיר.
  פעם שאלו את מנהל הפועל פ"ת אחרי שהשעה שחקן בשל התנהגות בלי הולמת האם היה משעה אותו גם אם היה כובש שלושער ומשבל עוד שניים. הוא היה דוגרי וענה שלא. אני חושב שהמקרים דומים. יש שחקנים שעל אגרוף לחבר בקבוצה זורקים אותם ויש שחקנים (מעניין שטרם נכתב פה השם המפורש) שאף אחד לא מצטער על זה שהשאירו אותם בקבוצה אחרי שגרמו לשחקן אחר פנס בעין.
  המשפט על הפועל י-ם אדיר.

 25. רק עכשיו קראתי
  טור מעולה!

 26. פצצה של טור

כתיבת תגובה

סגירת תפריט