הבלוף / יאיר זעפרני

צילום: עודד קרני באדיבות מינהלת ליגת העל

אחד היתרונות בלהיות כתב באתר כמו הופס הוא שאתה לא צריך לדפוק חשבון אחד (חוץ מלדוקטור, כבודו במקומו מונח). בניגוד לאתרים שמתפרנסים מפרסומות ומקשרים עסקיים כאלה ואחרים, האתר שלנו מתבסס אך ורק על תרומות של גולשים כמוני שכל מה שהם מקבלים בתמורה זה את אהדת הקהל (או הבוז שלו, גם זה בסדר). אנחנו לא חייבים לכתוב מילים טובות על מישהו רק כדי שהוא יעמוד מאחורינו ולא צריכים ללכת על ביצים ולהסס לפני שאנחנו משתמשים במקלדת לכתוב עליה דברי אמת ברורים. בהופס אפשר לכתוב את מה שלפעמים באתרים הממוסדים כמו וואלה! ספורט וערוץ הספורט (שהוא בכלל אתר שלוקח צדדים וחף מכל שיקול לא מסחרי) לא בהכרח מעזים לכתוב. בהופס לא נקבל בלעדיות מאף קבוצה בארץ, אף אחד לא ידליף לנו ידיעות בתנאי שנכתוב עליו דברים חיוביים ולרוב אפילו לא נקבל הזמנה לחדר ההלבשה בשביל לסקר מקרוב (לפחות לא בישראל). ובזכות זה אני מרשה לעצמי לכתוב את מה שכנראה לא ייכתבו באף אתר ממוסד:

ההנהלה של מכבי ת"א עובדת על כולנו בעיניים.

*

ועכשיו, למי שלא התעדכן עדיין (וגם בשביל לבנות קצת מתח) ניתן לכם את תקציר האירועים הקודמים:

2014: מכבי ת"א זוכה באליפות אירופה

2015 – 2017: מכבי ת"א נכשלת שלוש פעמים ברציפות באירופה ובמקביל, לא מצליחה לזכות באליפות בארץ שלוש פעמים ברציפות.

נובמבר 2017: במכבי ת"א טוענים שהם חוזרים לשפיות, ובשם אותה שפיות עושים מהפכה שלמה בסגל (רק איתי שגב נשאר) ומחתימים את נבן ספאחיה שינהל את החגיגה. פתיחת העונה נראית טוב ומכבי משתלבת בצמרת היורוליג.

תחילת שנת 2018: למרות הפתיחה האופטימית מכבי ת"א מאבדת את הצפון, מפסידה ביורוליג בסיטונות ומאבדת גם את גביע המדינה והמקום הראשון בליגה.

מרץ 2018: מכבי ת"א מודחת מהיורוליג אחרי שבעה הפסדים בשמונת המשחקים האחרונים של העונה במפעל.

אתמול: הנהלת מכבי ת"א מודיעה שבשל חוסר יכולתם להתמודד עם החוקים שבאו להגביל אותם (הפיינל פור והחוק הרוסי בארץ), דבר שמוביל אותם גם לכישלון באירופה (כי הם משחקים עם סגל שונה בארץ וסגל שונה באירופה) הם יעמידו החל מהשנה הבאה שני סגלים: סגל א' שישחק באירופה, סגל ב' שישחק אך ורק בליגה. הסגלים יכללו כל אחד 12 שחקנים ומאמן שונה. ושלום על ישראל.

*

יושב לו אוהד הכדורסל הישראלי הסביר בבית, שומע על הודעת הנהלת מכבי ת"א ומתפוצץ מצחוק. איך בדיוק הקמצנים האלה שברגע שהצעצוע שלהם התחיל לעלות להם יותר מדי כסף וקיבל פחות מדי תמורה (כי פתאום הם לא הווינרים שהתרגלנו), חבורה שהחליטה לא לחזק את מכבי ת"א העונה כשהייתה בעמדת זינוק לטופ 8, רק בגלל גירעונות העונה שעברה, חבורה ששלחה שחקן שלה לבדיקות סמים שהיא ידעה שייכשל בהן רק כדי שהיא תוכל להתנער מהחוזה הזה, איך בדיוק החבורה הזו תשלם על עוד 12 שחקנים בעונה?! מאיפה הם יביאו את הכסף? מאיפה הם יביאו את המוטיבציה להביא את הכסף?!

יושב לו אוהד הכדורסל הישראלי הסביר בבית, שומע על הודעת הנהלת מכבי ת"א ומתפוצץ מצחוק. איך המותג הישראלי הכי חשוב והכי מצליח (לטענתם, כן?), ייצג את ישראל מול הגויים בעונה הבאה עם 12 שחקנים זרים? (כי איזה ישראלי יהיה מספיק טוב להיכנס לסגל של הקבוצה הבינלאומית הזו). שמעון בטוח לא ירשה דבר כזה! וגם אם שמעון כבר לא רלוונטי, נראה לכם שככה אפשר לבנות מותג ישראלי? האם מכבי ת"א היא תנובה שיכולה להרשות לעצמה להימכר למשקיעים סינים? האם היא נטע ברזילי שתייצג את ישראל באירוויזיון עם שיר באנגלית?. האם האוהדים באמת יזרמו עם המהלך הזה כשהם יבינו שאפילו מראית העין של ישראלים וישראליות תיעלם כלא הייתה?!

יושב לו אוהד הכדורסל הישראלי הסביר בבית, שומע על הודעת הנהלת מכבי ת"א ומתפוצץ מצחוק. איך כשכל קבוצות היורוליג משחקות כדורסל פעמיים בשבוע, הצהובים יסתפקו בפעם אחת? האם זה יספיק בשביל להתחרות? ומה יקרה אם העונה תיגמר במרץ כמו השנה? ומה יקרה אם החלק השני של העונה יראה כמו גארבג' טיים? ושחקנים ממורמרים שלא מקבלים מספיק דקות, איך ישאירו אותם בקבוצת '12 שחקני יורוליג' בלי מספיק דקות משחק? ואם הם כן ירצו לשמור על מתח גבוה – מול מי הם ישחקו משחקי אימון? מול מכבי ת"א ב'?!

יושב לו אוהד הכדורסל הישראלי הסביר בבית, שומע על הודעת הנהלת מכבי ת"א ומתפוצץ מצחוק. האם הם באמת מאמינים שזה יעבור להם בשתיקה מול השחקנים הישראלים שאף אחד מהם לא ירצה להרגיש סוג ב'? ומול הטוטו, שעושה ים כסף על מכבי ת"א בשנים האחרונות? ומול מינהלת ליגת העל ואיגוד הכדורסל שיתלוננו שזה נוגד הסכמים קודמים איתם?  ומול ערוץ הספורט שהליגה שהוא משדר זוכה לרייטינג הלא מרשים שהיא זוכה לו הרבה בזכות מכבי ת"א? שמשפחת רקאנטי מחזיקה בבעלות חלקית על שניהם…

יושב לו אוהד הכדורסל הישראלי הסביר בבית, שומע על הודעת הנהלת מכבי ת"א וחושב לעצמו: מישהו כאן עובד עלינו.

*

ואפשר להמשיך בעוד כהנה וכהנה דוגמאות, אבל המסר ברור. או שאליפות אירופה ב-2014 כל-כך עלתה להנהלת הצהובים לראש עד שהם חושבים שהם חכמים וכל השאר אידיוטים או שהם עושים פה תרגיל פוליטי מסוג נחות שכל תכליתו לגרום למינהלת (שמורכבת מנציגי כל הקבוצות) למצמץ ולשנות את החוק הרוסי ואולי גם את הפיינל פור, כך שיתאים לצרכיה של מכבי ת"א.

ומכיוון שהתשובה היא כנראה לא התשובה הראשונה, אין לי אלא להמליץ לקבוצות הליגה להתעלם מהבלוף השקוף הזה, לא להגיב (כמו שהן עושות כרגע) ולהשאיר את המצב על כנו. אדרבא, שמכבי ת"א תשחק בשתי ליגות, שתמשיך לאבד את הזהות המקומית, שתירה לעצמה ברגל ואף אחד לא יהיה שם לחבוש את הפצעים. זו הדרך שהם רוצים ללכת בה? שילכו בה.

כי בסוף כל הסיפור כולו הוא לקיחת אחריות. כשבמכבי ת"א שלטה בליגה הישראלית ביד רמה אז זה אשמת הקבוצות האחרות שלא עשו מספיק בשביל להשתוות לאימפריה בצהוב-כחול. וכשמכבי ת"א הפסיקה לשלוט בליגה הישראלית ביד רמה אז זה אשמת הקבוצות האחרות ששינו את הכללים ושכחו להודיע. כשמכבי ת"א נכשלה באירופה בשנות ה-90' זה היה בגלל שהליגה בארץ לא הייתה מספיק חזקה וכשמכבי ת"א נכשלת באירופה בשנות העשרה של המאה ה-21 זה בגלל שמכריחים אותה לשחק בשני הרכבים שונים. מתי זה כן אחריות של הנהלת מכבי ת"א? ב2001, 2004, 2005 ו-2014 כשגביע אירופה היה צהוב. אז זו הייתה בהחלט אשמתם הישירה.

ואם רק ניתן לבלוף הזה לקרום עור וגידים ולשחקני הפוקר שחלשים במשחק הזה רק קצת פחות משהם חלשים בלנהל כדורסל, להיתקע עם התכנית האווילית שלהם, אולי הם יפסיקו להאשים את כל העולם ולהסתכל קצת פנימה. רק אולי, לא מבטיח…

 

לפוסט הזה יש 76 תגובות

 1. כתבה חזקה

  1. פוסט כה חשוב שהחלטתי להדביקו עד חצות.
   אני נמנע מלהגיב כי במכבי – בתפקיד הנהלה – נמצא חברי הטוב ביותר שהוא יותר מחבר. הוא כמו אח תאום (והוא כבר צילצל שבמשרדי מכבי הפוסט היה שיחת הבוקר)

   1. מי מהם מנחם? סקרנת..

 2. הקטע שעם הכדורסל הישראלי והמנהלים שלו פה אז הכל יכול לקרות…
  משהו פוליטי מאחורי הקלעים, בחישות פה ושם ועוד איזה החלטה הזוייה מבית היוצר של מנהלת הליגה (או איגוד הכדורסל).
  אני מקווה שהקולות השפויים, שיש כמה כאלה בניהול הקבוצוץ והבעלים, אכן לא יתן יד לדבר וימשיך להיגרר למשחק המטופש הזה וימשיך להרוס את הכדורסל הישראלי.
  אם כל הכבוד למכבי, הכדורסל והכדורסלן הישראלי יותר חשובים (למרות החוק הרוסי שלדעתי כבר יש להיפטר ממנו וללכת לכיוון הארבעה זרים), וצריך לחשוב לטובת הענף, ולא עבור "קבוצה מאסיה, שמשחקת באירופה עם שחקנים אמריקאיים".
  בהחלט מקווה שהשחקנים הישראלים שוב יסיקו מסקנות על מה שקורה עם הישראלים במכבי, אם כי קשה לסרב כאשר מחפילים ומשלשים לך את השכר.

 3. באמת חזק מאוד. בכלל לא חשבתי על זה עד עכשיו. סתם קראתי ידיעה שנשמעה לי מוזרה ולא התייחסתי. אני מניח שאין מודל כלכלי להחזקת שתי קבוצות מקבילות כאלה (קבוצה אחת חזקה זה דבר הרבה יותר משתלם. איזה שחקן יורוליג יבוא למכבי כדי לשחק רק פעם אחת בשבוע ולקבל 2/3 משכורת?!) ולכן זהו באמת בלוף.

 4. אחלה כתבה זעפרני

 5. אחלה יאיר. אני תמיד נהנה לקרוא מה שאתה כותב רק דבר אחד לא הבנתי:

  כתוב – "יושב לו אוהד הכדורסל הישראלי ומתפרקע מצחוק…" (וגן'…)

  ואני חושב לי: כמה כאלו נשארו כבר?

  ואז גם.. כמה כאלו ישארו אחרי שהבלוף של מכבי כן יעבוד (זה ישראל אחרי הכל) והחוק הרוסי יבוטל..

 6. תודה יאיר.
  משמח ועם זאת עצוב לראות מה נהיה ממכבי.
  בנוגע לתככנות אני באמת לא בעניינים אבל זה מאוד מסתדר לי.
  בנוגע לרוח הדברים מכבי כבר שנים לא יודעים להפסיד בכבוד לא מצליחים לקבל ולהסתגל לשינויים הנדרשים ועדיין משחקים כאילו יש כאן רק את ערוץ 1 שמשדר את המשחקים שלהם באופן בלעדי ושאורי לוי הוא השדרן האולטימטיבי.

 7. כל מילה אמת.
  ואפילו היית עדין איתם

  תודה

 8. פשוט עצוב…
  הכדורסל בישראל לא מתקדם לשום מקום….
  החולשה של מכבי מייצר אשליה ששאר הליגה התחזקה ונהייתה תחרותית וכו'…
  בולשיט בפיתה….
  אין בצלחה באירופה, אין ישראלים שמתפתחים ומצליחים…
  לא נראה עוד שחקן אנ בי אי בקרוב לעין…..

 9. במכבי כמו בשלוש השנים האחרונות לא יודעים לבנות קבוצה אחת אז שייבנו 2 ?

 10. אני הראשון שייצא נגד ההנהלה הקלולס הזאת!!

  אבלללללל

  הכל מתחיל בחפיפניקיות ובהתחכמויות הכל מוכרות לישראלים.
  בגלל זה אנחנו גרועים בכל הקשור לתהליכים. ובגלל זה אנחנו מדינת סטארטאפ. אבל תהליכים שהספורט הוא המייצג הטוב ביותר שלהם אנחנו פשוט זבל.

  למה אני מציין את זה כי חוקי הכדורסל בארץ פשוט הזויים:

  1. משחקים 3 סיבובי כדורסל ובסוף האלופה נקבעת על ידי משחק אחד
  (ואם מישהו מביא לי את היורוליג כתירוץ שיתחיל לחבר לעצמו מוח ולחשוב לד למה זה לא אותו דבר נמאס כבר מהתירוץ הדבילי הזה)

  2. חוק רוסי- האמא של כל החטאים. אי אפשר לנהל סגל ורוטציה רמה גבוהה וכל הזמן להתחשב איזו עמדה אני דופק כרגע במגרש בגלל החוק המטופש הזה.

  3. מגבלת זרים- אז בגלל שאפשר לרשום רק 5 זרים כל הזן צריך "להמר" אילו 2 יהיו בחוץ

  4. חוק הצעירים- אז שוב בגלל שהשחקנים הצעירים הישראלים דפוקים צריך בכוח לשים להם מקום. אם יש שחקן טוב מכבי ירצו שיהיו איתם הם לא צריכים חוקים בשביל זה.

  ועכשיו בואו נעבור למה שבתכלס יקרה באמת-
  יהיו 2 סגלים אבל לא באמת 2 קבוצות.
  יהיה סגל שמורכב מ 7 זרים ועוד 3 מתאזרחים והוא ירוץ באירופה חזק
  ויהיה סגל ישראלי מחוזק בזרים זולים להשלמות כשחלק מהמתאזרחים ישחק עם "הסגל הישראלי" מדי פעם ובסיבוב המכריע ובפליאוף מכבי יחזקו את ה"סגל הישראלי" בזרים הטובים שמשחקים בדר"כ ביורוליג.

  השיטה בישראל כ"כ דפוקה שזה די דפוק להתאמץ כי ממילא 75% מהליגה עולה לפלייאוף וכולם פחות או יותר באותה רמה ומשחקי האליפות מוכרעים בשיטת נוק אאוט.

  מה שמכבי עושה זה מה שהיתה צריכה לעשות ממזמן!!! רק בלי כל הטייטל של "שני סגלים"

  בסופו של דר בצורה הזו מכבי מבינים שאין צורך בלחץ מיותר בליגה ותהיה הזדמנות לישראלים להשתפשף ולהשתפר.
  וכל מקרה מי שטוב ישחק וישתתף ביורוליג

  אתם תראו מי שראוי בסופו של דבר ישחק ואני מהמר על כמה משחקני הנוער שיקבלו את הצ'אנס שלהם בוגרים כמו דני אבדיה שהוא כשרון על. ובסוף כולם ייצאו נשכרים.

  מלבד זאת מבחינה פיזיולוגית יותר קל לנהל עומסים כי היורוליג ליגה באמת ארוכה ואנחנו מדברים על אזור 70 משחקים בעונה כולל הליגה.

  מכבי עשו מלא טעויות אבל הרעיון הוא לא טעות.
  צריך לחכות לביצוע שלו.

  אני מהמר שאתם עוד תאכלו את הכובע

  1. דקסטר צודק לגמרי ויאיר הכותב המוכשר כותב פשוט כהייטר של מכבי. אבל סבבה, הוא יודע לכתוב. מה שאני יכול להגיד שזה לפחות הכל מתנהל כמו שוק חופשי בלי מעורבות ממשלתית. גם הליגות האירופיות השונות וגם הליגה הישראלית עם כל תהפוכותיה. מקבלים החלטות ומתמודדים איתן וקובעים כללי משחק וגם משנים אותם בהכרעות בצנהלת הליגה ולא מכריחים אף אחד להיות שותף.

   1. אני לא בטוח ששוק חופשי זה כזה יתרון, במיוחד שההתנהלות פה היא כמו שוק…

   2. הכי קל זה לסווג אותי כהייטר ולהתעלם מהטיעונים. אני רואה את עתמי יותר כאוהב את הכדורסל הישראלי משונא מכבי אבל ניחא, תחשוב מה שתרצה.

    אמרת שוק חופשי, אז בשוק חופשי יש מושג של מונופול ומכבי ת"א הייתה סוג של מונופול ועדיין סוג של מונופול בחלק מהדברים (כרטיס ליורוליג למשל). בשוק חופשי יש מושג של תחרות הוגנת והגבליים עסקיים וזה לגיטימי לחלוטין שבשוק חופשי יגבילו את המונופול שהשיג את השליטה שלו באמצעות כשלי שוק ותנאי מכרז לא הוגנים (באזרוח זרים, בתמיכה פוליטית, בערוץ טלוויזיה וכו').

    עם זאת, אני חושב שיש מקום לשנות כמה מהחוקים: הפיינל פור עשה את שלו והיה חוק מוצלח מעל ומעבר למה שציפו כי הטא השיג הישג משמעותי מאוד: העלים את כוח ההרתעה של מכבי ת"א.

    אגב, מכבי ת"א יכולה לבוא בטענות מאוד מעטות לשיטה. בשלוש השנים האחרונות היא הפסידה את האליפות פעם אחת בסדרה, פעם אחת אחרי שסיימה שנייה בליגה ופעם אחת אחרי שסיימה רביעית בליגה ככה שגם בלעדיו השלטון קצת התערער.

    לגבי החוק הרוסי, הכל סבבה ושיבטלו אבל רק שטיילר רוצסטי לא יהפוך לי פתאום זר תוך שנייה בזמן שקורי קאר מחכה נצח ושתהיה הגבלת זרים או תקציב. ואני מבטיח לכם שגם במדיניות שיש רק ארבעה זרים בסגל מכבי ת"א תתנהל. אם משמעות שינוי החוק הרוסי הוא שמכבי ת"א תוכל.לשחק בסגל של 10 זרים אז מצטער אבל כדורסל ישראלי זה לא.

    1. מסכים מאוד יאיר. טור מעניין, הסיפור מזכיר את הבריון השכונתי שכל היום צועק "תחזיקו אותי".

    2. אתה לא יכול להתעלם מהעבודה שהמון חוקים בליגה הישראלית חוקקו נגד מכבי. אתה לא יכול להתעלם מהעובדה שהליגה "מפריעה" למכבי להתקדם. לגבי ה2/3 עונה ששחקני "קבוצה א" (סיווג הקבוצות לא' וב' מגוחך מצידך) ישחקו, מכבי רק אתמול הודיעה שהם ישקלו להצטרף לאדריאטית. שחקנים ממורמרים שלא מקבלים דקות? זה לא ליגת נערים מחוזית. ככה זה, אם אתה לא מספיק טוב אתה לא תקבל דקות. מכבי לא צריכה להתחשב בכל שחקן ככה.
     לגבי התקציב, מאמין שהנהלת מכבי בדקו אפשרויות וכנראה שכן יש להם אופציה לעשות את המהלך הזה. אני לא בטוח שהוא יעבוד אבל הוא בהחלט שווה בדיקה.

   3. אתה מתעלם מחלק מאוד גדול מהמשוואה. מכבי סגרה עם היורוליג ומקבלת המון המון כסף שקבוצות אחרות לא מקבלות מההסכם הזה. אם אתה רוצה שלא יהיו התערבויות בליגה המקומית- אז שכולם ישחקו לפי אותם הכללים, כמו בNBA.

  2. השאלה אם במכבי באמת יכולים לא להילחץ מכל הפסד בליגה.
   כל שנה הם אומרים את זה וכל שנה כל הפסד לא חשוב בליגה מעלה שם את מד הלחץ

  3. את השיטה הדפוקה מכבי תא בעיקר קבעה.
   אז אולי אין לך מספיק ידע או שאתה לא זוכר …
   אבל יור האיגוד בפועל היה בעיקר דון שימון
   אז כשאתההכותב שהשיטה דפוקה תבוא בטענות למי שצריך.
   אחרת אי אפשר להתיחס ברצינות לטענות שהעלית שהם אגב טענות של ילד קטן שמשנה את חוקי המשחק ,חוקים שהוא עצמו קבע במהלך המשחק ,ברגע שהוא מפסיד …

 11. חזק ביותר. עצוב לראות מה שקורה עם הכדורסל שלנו. אם גם ככה לא מצליחים באירופה ולא בליגה שלפחות יריצו כמה שנים את הנערים המוכשרים ביותר, שיקבלו דקות ויתפתחו לשחקנים מובילים בתוספת 2-3 זרים מעולים. מה רע?

 12. טור מעניין, וחשוב
  לדעתי, הגיע הזמן לריוויזיה עמוקה בספורט הישראלי, ובכדורסל בפרט. הייתי מתחיל עם ביטול החוק הרוסי, אבל רק אם יבטלו ביחד את הטבות המס לזרים (דבר שהופך זרים לזולים בהרבה מהישראלים, ומייתר את האחרונים).
  מכבי והבעיות שלה הם רק חלק קטן מהתמונה. מי שבאמת אוהב את הכדורסל הישראלי, או את המעט שנשאר ממנו, ראוי שיידרוש שינוי מלא.

  הנה רעיון, שבטוח כמה מהחכמים באתר (בכלל לא בציניות, כן?) יכולים להרים: 'וועדת הופס להצלת הכדורסל הישראלי'. פוסט אחד, שיכלול כמה מהמוחות פה וידוש בנושא, עד שייצא עשן לבן, ותבוא הישועה ליד אליהו (ומלחה, וגן נר, וכל שאר המתנסים בארץ שמתחזים לאולם ספורט ראוי ללגיה בכירה)

 13. יאיר קודם כל ברור לי שהמוטיבציה הבסיסית באה מאהבת כדורסל. קצת עקצתי עם ההיטר, לא יותר מזה. עדיין חושב שיש בזה משהו – עשרות שנים אנשים שנאו את מכבי שפיתחה פה דומננטיות עצומה, בעולם שגם תחת המערכת המפאייניקית כאן, היה תכלס שוק חופשי. מכבי משחקת ביורוליג בכל מקרה, זאת גם תוצאה של שוק חופשי. ומכיוון שעדיין הכל תלוי בשוק המקומי, והשוק המקומי תלוי בזה שתהיה ליגה מקומית מספיק אטרקטיבית, אז מכבי הגדולה והחזקה נאלצה ונאלצת להתמודד עם התכתיבים שבסופו של דבר מפילים עליה שותפותיה האחרות לליגה הישראלית. וזכותה המלאה לעשות זאת.
  תחת זה כל אחד מאיתנו יכול להעלות רעיונות שונים לשיפור הליגה, לקידום שחקנים מקומיים, והגדלת האטרקטיביות – זה הכל בסופו של דבר משחק של ספורט תחרותי מקצועני בשוק חופשי – הוא צריל להצליח להיות פופולרי מספיק בשוק המקומי כדי להיות אפשרי מבחינה כלכלית. זה לא ספורט עממי, ולמרות שזה אותו משחק כדורסל שאנחנו משחקים בשכונה, זה משהו שונה לגמרי.

 14. מה שאני לא תמיד מבין, אלו ההתקפות על ההנהלות. אנשים משקיעים כסף פרטי בספורט מקצועני, ורוצים להגיע למשהו – והם גם מחפשים את הדרכים לפעול, וגם שמים את הכסף שלהם על זה. אני מעריך אותם יותר מאשר את עצמי בתחום. אני רק אוהד שכותב תגובות, כמעט אף פעם לא מגיע למגרש לצפות, באינטרנט צופה דרך קישורים – מה באמת התרומה שלי לענף? אפילו הכותבים הנפלאים פה שאתר הזה, שעושים הרבה יותר ממני – מה הם באמת תורמים לעומת בעלי הקבוצות? בקיצור, בטח בתחום הישראלי שבעלות על קבוצה זה לא בדיוק בוננזה כלכלית כמו שקרה בשנים האחרונות בNBA, אני מאוד מאוד מכבד ומעריך בעלי קבוצות מקצועניות בשור הישראלי, גם בכדורסל וגם בכדורגל – בזכותם יש לנו בכלל ספורט ברמות הללו, ולא רק משחקי חובבים בשכונה.

 15. שלום מר. יאיר זעפרני,
  אצלנו אומרים שמי שמתנצל הרבה, מרגיש אשמה כלשהי…
  למה לך פתיח בסגנון "הבלוף", "אין הכנסות"…

  יש סרט שמדבר על פוקר עם מאט דיימון, מהסרט לקוח המשפט "לא שם זין"
  אם אתם פה בהופס נמצאים במצב של: "לא שם זין"…

  אז אין צורך להתנצל בפני המגיבים על כלום…

  כל מגיב שמגיב בהופס בעל אינטליגנציה גבוהה ומבין עניין… בניגוד אליכם הכותבים פה…

  משום מה אתם בהופס מתנצלים יותר מדי בשבוע האחרון…

  1. אני חושב שהפתיח דווקא מוסיף עניין ומכין את הקורא להמשך הטקסט.

 16. מעולה יאיר. אני התייחסתי לסיפור הזה כאל ספין שקוף שנועד להסיט את האש מהכישלון של מכבי באירופה. אני מסכים איתך על זה שתקשורת הספורט (והתקשורת בכלל) בארץ מרובת אינטרסים, אבל לפחות במקרה הזה נראה שכולם (כולל ערוץ הספורט) נהנו לחבוט ברעיון העיוועים הזה. תראה מה גרמת לי לעשות.

 17. מעולה מסכים בגדול.
  בפשטות מכבי צודקת בעיקרון אבל לא בישום.
  הכוונה היא שמכבי באמת לא יכולה להצליח להצליח הרכב מוגבל בשני מסגרות ולכן ולכן מה שהיא צריכה זה לחזור לפוסטים שלי (2 לפחות ) שנכתבו כאן עם כל העקרונות אותם מניתי בכדי להצליח .
  ובקצרה ממש כפי שכתבתי להביא 3 -4 זרים תותחים וכל היתר ישראלים /מתארחים ובקיצור כל מי שישראלי לחוק הרוסי .
  זה למעשה מה שעשה בלאט ב2014 .
  עם אוחיון ,בלו וטיוס בחמישייה כאשר גם פניני היה פקטור מרכזי מאד וקצת פחות לנדסברג .
  זה הפתרון האולטמטיבי .
  הסתייגות אחת ממה שיאיר כתב בתגובה בגין המונופול של מכבי .
  לא מדוייק לכל היורוליג י ש מונופול החטא הקדמון בעניין לא של מכבי אלא דווקא של ירושלים /רעננה שהצטרפו לליגה הזו בתחילת דרכה ללא כל קריטריון מקצועי ובעצם ייצרו את אותו המונופול .

 18. תודה יאיר.
  אני מסכים עם דקסטר,אני חושב שהפעם בניגוד לשנים האחרונות מכבי מזהה את המגמה שתלך ותתפשט וזה שהיורוליג יהפוך למעין NBA אירופאי(אולי אפילו תחת החסות של הNBA)בו הקבוצות ישתתפו רק ביורוליג וזאת תהיה ליגה יותר ארוכה ואם יותר קבוצות ולמעשה מכבי בצעד הזה מקדימה את המאוחר בכך שהיא מקימה קבוצה עיקרית שתשחק רק ביורוליג ובכל היא תוכל להעמיד למשל סגל יותר קצר כי הסיכוי להיפצע יהיה קטן יותר,תהיה קבוצה יותר מאומנת ובזמן ששאר הקבוצות יתקטוטו בליגה שלהם מכבי תוכל להתכונן למשחק ביורלויג כמו שצריך.
  לאט לאט יותר קבוצות יצטרפו אליה וזאת תהיה המתכונת
  ואחרי שאמרתי את כל זה אין סיכוי שזה יקרה כי מכבי לא תוכל להעמיד תקציב ל2 קבוצות ראויות

 19. קודם כל שישלמו לאריק שיבק שאימן שנה שעברה בלי שכר !

  1. נניח ששיבק עבד בלי שכר
   ראשית אם הסכים לכך זו בעיה שלו
   ואם לא אז למה אינו תובע ?

   1. הפכת את הטיעון כי התעלמת.ממנו .
    מדובר בהנהלה קמצנית ,כזו שחיפשה מאמן מתנדב שיעבוד בלי שכר .
    ופתאום יש להם כסך לשני סגלים ?

    1. מה זה עיניינך? מה אתה מימנת לאחרונה? צר עין קטן

 20. טור מעולה של יאיר.

  בתור אוהד הפועל ירושלים, גם אני איבדתי עניין בליגה המקומית,
  אובדן הזהות של הקבוצות. רכבות הזרים הבינוניים שמגיעים לפה,
  דוחקות את השחקנים הישראלים, ואוהדים רבים מפסיקים להתעניין בענף.

  אם מעוניינים שיהיה כדורסל ישראלי, אז בבקשה, שיהיו ישראלים.
  מבחינתי לחתוך את מספר הזרים ל-3, אבל להביא זרים תותחים, ולתת לישראלים לשחק, והרבה.

  בשביל לראות 5 שחקנים זרים על המגרש, לבושים אדום, משחקים כדורסל יש לי ליג פאס.

  גם אם המחיר יהיה אי הצלחה של הקבוצות הישראלויות במסגרות האירופיות השונות, עדיין בראייה לטווח הארוך זה ישתלם לענף.

  1. שני זרים כולל בוסמנים גג,אם מישהו עדיין זוכר נבחרת.ישראל סיימה פעם תחת רלף קלייח מקום שני באירופה ,כן מקום שני ,וכמה שחקני כדורסל גדלו כאן אז ?
   נתחיל מיקי מוטי שמוליק זיסמן דורון גמצי פיני חוזז חיים זלוטיקמן
   פפי תורגמן ,אפשר עוד להמשיך הרבה. אבל כמה שחקנים ישראלים גדלו בחמש שנים האחרונות כאן ?

 21. תודה רבה על הפוסט
  למכבי יש הזדמנות נהדרת ולוקסוס שאין לקבוצות אחרות ביורליג והוא ליגה שתאפשר להם להאבק על האליפות מכל מקום בטופ 8
  הפתרון שלהם גרוע
  אם הייתי בהנהלה של מכבי הייתי משחק במשחקי החוץ עם קבוצת הנוער ובמשחקי הבית עם הקבוצה המובילה
  סגל של 16 שחקנים ורוטציה בין הזרים הוא פתרון יעיל
  הרעיון של מכבי – יורליג ומכבי – עודפים מזעזע

  1. בית וחוץ זה רעיון לא רע.

  2. באמת רעיון טוב. במשחקים מול הפועל ת"א והפועל ירושלים (ואולי גם חולון) משלבים קצת זרים.
   אני חושב שבעבר הייתה למכבי הצדקה לעשות את זה. אם הם היו עושים את זה לפני עשור ממקום של כוח היה בזה טעם. היום זה סתם מטופש.

 22. תודה יאיר.
  לעניין השוק החופשי – ישנם כמה דברים שסותרים את ההנחה הזו:
  1. בשוק חופשי מרכזים לא מפנים יותר כספי ציבור לספינת הדגל.
  2. בשוק חופשי מרכזים לא מעבירים בכוח שחקנים לספינות הדגל.
  3. בשוק חופשי מרכזים לא מורים לקבוצות מסוימות להפסיד לספינת הדגל אם היא צמודה לספינת הדגל של המרכז האחר.
  4. בשוק חופשי לא נותנים הטבות מס ע"ח הציבור בלי אינטרס ציבורי מובהק.
  5. בשוק חופשי מי שקיבל תפקיד ציבורי כמו נציג ישראל באופ"א לא פועל לטובת הקבוצה שלו ולחסימת המתחרות.
  6. בשוק חופשי שחקני היריבות (ושופטים?!) לא משקיעים בבנק שהמתחרה הגדול בשוק.
  7. בשוק חופשי לא נולדת סבתא יהודיה 50 שנה אחרי מותה.

  נ.ב. החוק הרוסי הוא דרישה של אגוד השחקנים. הוא אמנם נולד כתוצאה מהדרישה של ת"א להגדלת מספר הזרים, אבל הוא *לא* ניסיון להגביל את ת"א, אלא רצון לתת עדיפות לשחקן הישראלי (בצדק או שלאו).

 23. חברה אין ישראלים, כולם נגרים ועצלנים, גם אם תבטלו זרים תקבלו ליגה ברמה פחותה מליגת המכללות בקונפרנסים החלשים שלה. זה לא יפתח את השחקן הישראלי העצלן שלא מתאמן על קליעה ולא מפתח גוף ונגר על עם מאמנים שרובם משחקים בגנון שנות ה-60 טרם המצאת קשת ה-3. די לרמות ראינו מה החוק הרוסי עזר לישראלים, חוץ מלקבל יותר כסף בכלום. הם הלכו מדחי לדחי, עצלנים כמו ליאור אליהו ויוגב אוחיון. אתם רואים את הנבחרת, הישראלים גרועים גם בנהריה והרצליה, זה פשוט לא זה. רוצים כדורסלן ישראלי תאמנו אותו מגילאי 10. גדל רק דור של נגרים. שהיו ישראלים טובים ברמה כולם שיחקו מקטש, ברקוביץ, גורדון ובורשטיין.
  די לרמות.

  מכבי מעניין אותה בעיקר יורוליג ובצדק ולא אמור לעניין מועדון מקצועני השחקן הישראלי, מכבי וי-ם רוצים הצלחות ונצחונות ולהצליח ככל הניתן, לישראלים אין שום קשר ולא צריך להיות שום קשר כמו שבן בי איי לא עסוקים בלקדם את מעמד השחקן האמריקאי הלבן. מי שטוב משחק, מי שלא ביי.

  לי בתור אוהד מכבי לא מעניין אותי אם משחק גונסון או כהן, זה בשבילי אותו דבר, אני רוצה נצחונות והישגים ויש לי אותה הזדהות עם גונסון או לוי וכהן.

  ידוע שכל החוקים נועדו לפגוע במכבי אבל זו לא הסיבה מכבי נכשלת, היא נכשלת בגלל דברים אחרים וסתם בוכים ואין לי כוח להיכנס לזה עכשיו.

  1. אתה רציני?! לא אכפת לך ג׳ונסון או כהן?
   תהיה אוהד צסק״א ותהנה מנצחונות. מה הופך את ״מכבי תל אביב״ לקבוצה שאתה אוהד? השם? העבר? הזוי.

   1. ההזוי זה אתה שמייחס לקישקוש הזה של ת.ז איזשהי משמעות

 24. טור שממש לא כותב על הפארסה האמיתית של העסק פה. האיגוד או המינהלת או האיך שלא קוראים לו שמחוקק חוקים בזויים והזויים כדי לפגוע במכבי.
  מסכים שמה שהם עשו זה מוזר, אבל אין ברירה. אני בעד שמשחקי עם קבוצת נוער עד השלבים המאוחרים. בגמר גביע בגמר ליגה ישלחו את התותחים הכבדים.

  1. מכבי, גם אם תצהיר הצהרות ותעלה באמת עם הנוער, לא יכולים לשבת שם בשקט אם יפסידו פעמיים רצוף ושוב מפלס הלחץ יעלה.

   אני באמת רוצה לראות אם מכבי מסוגלים לעלות עם קבוצת צעירים ולא להילחץ מכל הפסד קטן כזה או אחר.

 25. לא מפליא. כתבתי על זה מאמר גם בהופס. נעלמה הרומנטיקה ורק נשאר העסק והביזנס. כשחושבים ככה, אי אפשר להתחבר לאף אחד שם והדרך לאבדון סלולה.

  לצערי – שיהיה להם בהצלחה.

 26. נהניתי מכל מילה והסכמתי עם כל מילה.
  כולי תקווה שיחול שינוי בכדורסל הישראלי, שיגיע מהילדים והנוער, בטח לא מעוד ניצחון או פחות ניצחון של "מכבי" באירופה, כפי שנצנו לנו לחשוב עשרות שנים.

 27. נהדר יאיר!

 28. מסכים, עצוב ממש איזו התדרדרות.

 29. טור מעניין אבל אפשר להסתכל על זה גם מזוית אחרת .
  בשנים האחרונות נהיה פה טירוף בליגה הישראלית ,יש כמות זרים לא הגיונית בעליל וכל השחקנים האמריקאים נהנים מהטבת מס לעומת השחקן הישראלי ולכן קבוצות בארץ יעדיפו להחתים עוד זר בינוני מאשר ישראלי.
  אם מכבי תבנה קבוצה לליגה שתריץ סגל לישראלים צעירים או לזרים בינונים יכול להיות שמעז ייצא מתוק.
  כיום הישראלים עולים לשחק רק מחוסר ברירה ואף אחד לא מתקדם.
  קבוצה שתתבסס על ישראלים יכולה לעניין עוד יותר מעוד סגל שכירי חרב.
  בעבר בשנות השמונים היה למכבי קבוצת בת מכבי דרום שהיו משחקים בה צעירים ומתאזרחים שחלקם עברו לקבוצה הראשונה.
  אני ממש לא אוהב בלשון המעטה את הנהלת הצהובי אבל הם הכל כלכלי.
  לא מעניין אותם ובטח לא את האוהדי הצלחות שלהם הליגה הישראלית .הם יודעים שהכסף הגדול הוא רק באירופה.
  ברגע שיש להם הסכם שהם יהיו ביורוליג לעוד כ 7 שנים זה ממש לא משנה להם אם הם יסיימו בליגה הישראלית כאלופים או במקום 8

 30. על כלכלה ועל איך שדברים עובדים : אין דבר כזה " שוק חופשי" , אם הוא חופשי אז מאוד מהר ישתלטו עליו השחקן או השחקנים החזקים. על מנת שיהיה כמה שיותר חופשי יש רגולציה, כלומר התערבות ממשלתית שהופכת את זה כבר ללא חופשי בהגדרה. מכאן מתחיל משחק של חתול ועכבר בין מי שחכם, השחקנים החזקים שמוכרים שוק חופשי מהתערבות לאזרח ההדיוט, ומעסיקים יועצים, לוביסטים ופוליטיקאים שיסדרו רגולוציה נוחה עבורם, כי מה שחשוב הוא לקבוע את החוקים תוך כדי דיבורים על שוק חופשי כדי שלא יתערבו נגדך.
  בספורט זה די דומה, תנו למכבי לקבוע את החוקים כי זה שוק חופשי כמו שהיה, כי אי התערבות כשגורם אחד שולט בשוק היא כמובן חתיכת התערבות, או סוג של עצימת עיניים.
  אם נניח מצב היפוטתי שבו ביורוליג קבוצה רוסית מחליטה להוציא 500 מליון יורו תקציב כל שנה, קונה את כל השחקנים הטובים באירופה, גם לחמישיה הראשונה, השניה והשלישית וכמובן זוכה כמעט כל שנה. אם תרצו להגביל את התקציב היא תאמר כמובן שזה שוק חופשי וזאת בעיה של הקבוצות האחרות, שפשוט ישקיעו יותר, הרי רציתם שוק חופשי ?
  אם תרצו לשנות את החוקים, שזה כבר התערבות (המקבילה להתערבות ממשלתית) היא תפעל בכל הדרכים לעצור את ההתערבות, כולל דיבורים על תחרות חופשית ושוק חופשי ומצד שני היא כמובן תנסה לקנות את מי שמחליט, כי ככה זה עובד. להבהרות תפנו לתשובה, מימון ויש עוד מליון דוגמאות.

 31. טור מצויין כהרגלך.
  אני מסתכל על זה בהיבט של המודל העסקי.
  קבוצה ישראלית של מכבי בתקציב של $3M עם 9 ישראלים אמיתיים ו- 3 זרים צעירים היא ברת קיום.
  אני מאמין שיהיו מספיק אוהדים אמיתיים שיבואו לראות אותה.
  אני מסתכל על קבוצות כמו הפועל תל אביב בכדורסל או הפועל קטמון/ הפועל רובי שפירא – יש מקום לקבוצות אוהדים אמיתיות.
  אני יודע שמכבי לא באמת כיוונו לשם. הם בסך הכל רוצים לייצר את מכבי דרום גרסת שנות ה -2000. אבל בטעות עוד יצא להם משהו טוב.

  הבעיה היא במודל השני,
  יש באמת זכות קיום עסקית לקבוצה שתשחק רק באירופה של כ- $20M ללא שום ישראלי?
  אפילו לא בתור עלה תאנה?
  עד כמה חובבי הרולקסים והשמנה והסלתא יקנו את המינויים המופרכים האלה?
  כמה הכנסות המודל הזה יכול באמת להרוויח?

  1. אוהד ס.א
   אם במקום הליגה הישראלית מכבי תשחק באדריאטית ללא מגבלה ?
   אז זה פתאום אפשרי .
   רוצה לומר יכול להיות שזה יותר מספין .
   ייתכן ומכבי לא חשפה את כל הקלפים וזה חלק ממהלך ממהלך שלבי
   ראשון התנתקות מהליגה הישראלית
   שני הצטרפות לאדריאטית שם או מגבלת זרים (כמדומני ).
   ובסיס הרעיון הוא כזה .
   מכבי תעמיד קבוצה חזקה ללא כל מגבלה באירופה ובאדריאטית .
   אך מכיוון שמכבי לא רוצה /חוששת להיפרד לגמרי מהליגה המקומית היא תעמיד קבוצה רגילה לכל דבר שם בתקציב לגמרי רגיל עם שחקנים לגמרי רגילים בדיוק כמו בראשון.
   מטרת הקבוצה הזו תהיה קודם כל להישאר בליגה (מחוייבת גם על פי חוזה יורוליג להישאר בליגה הבכירה בארצה ).
   אם תעלה גם לפליאוף ייתכנו אלו שינויים וצירוף זרים בכירים לליגה …..זה בהחלט יכול להיות מעניין .

 32. חזון אחרית הימים. מכבי תל אביב ב' שתהיה מורכבת מישראלים לליגה הישראלית. בתקווה עם מערכת אימון ופיתוח שחקנים מקצועית, שבה הטובים יוכלו לעלות לקבוצה האירופאית.
  אחלה רעיון שיהיה טוב גם לליגה הישראלית וגם למכבי.

 33. בטח יהרגו אותי פה אבל הבדיחה היחידה פה היא השחקן הישראלי…..

 34. טור אדיר
  תודה רבה זעפרני

 35. אני חושב שהפתרון הכי טוב של מכבי הוא כספי.
  הם צריכים להציע לו חוזה nba ולבנות סביבו קבוצה סבירה הוא כבר יעשה את שלו.

  אבל כמובן אין שום סיבה שהוא יסכים לחזור לארץ

  1. הרסו את הקריירה בNBA של מיקי ועוד כל כך הרבה שחקנים- גם את של כספי אתה רוצה לקבור? למה?

 36. יאיר תודה כהרגלך ניתוח מעולה

 37. א. זה לא איום ריק – 50% מהכנסות הליגה מגיעות ממכבי. אחרי שנה שנתיים בלי הכסף הגדול של מכבי וקבוצות שלא יחזיקו את עצמן כלכלית, הן יאותו לשנות את החוקים המוזרים הללו שאין להם אח ורע בעולם. בטח לא בקומבינציה שכזאת. בהתחשב בזאת, קצת אורך רוח ומלחמת ההתשה תיגמר בניצחון מוחץ של הכיסים העמוקים. ירושלים כנראה יצטרפו למהלך תוך שנה שנתיים וכך הליגה תישאר עם 20% מההכנסות הנוכחיות. בואו נראה אותם שורדים.
  ב. מאחר ואינך אוהד מכבי אינך מבין שאת רוב האוהדים לא מעניין באמת השחקן הישראלי, אותנו מעניינת ההצלחה, רוח הקרב והלחימה, כל השאר זה קישקושים של מיואשים מקובוצות קטנות.
  ג. הגישה של מכבי היא הגישה העתידית לספורט באירופה -מודל הספורט האמריקאי של קבוצה שמשחקת בליגת העילית של הענף.
  ד. מעבר להכל, זה לא מה שרציתם כל הבכיינים למיניהם? שמכבי יהיו חלשים וככה תיקחו את כל האליפויות ובנוסף תשתף כמעט רק ישראלים? ברור שכל הביקורת מונעת משנאה עיוורת ולב קפוץ שלא מסוגל לפרגן לקבוצה היחידה שהיתה ברמה עולמית בארץ.
  ה. התגובות ההיסטריות וההתנסחות הפוגענית סטייל ״הקבוצה הזאת של הקמצנים״ (כאילו שאתה היית מביא כסף מהבית יא בדיחה מהלכת) מוכיחה שהמהלך מפחיד אתכם. אתם מבינים שהליגה הזאת ריקה ובלי מכבי היא לא תתקיים ואתם מפחדים. רצית מוטיבציה לביזבוז הזה של הכסף? בדיוק בשביל שאנשים כמוך יזכו לראות במו עיניהם את מכבי הגדולה חוזרת ומשפילה את הליגה כפי שראוי. לא בגלל שלא צריכה להיות תחרות אלא בגלל שליגה של מנהלים ועסקנים סוג ז במקרה הטוב לא ראויה להתקיים

 38. פוסט כה חשוב שהחלטתי להדביקו עד חצות.
  אני נמנע מלהגיב כי במכבי – בתפקיד הנהלה – נמצא חברי הטוב ביותר שהוא יותר מחבר. הוא כמו אח תאום (והוא כבר צילצל שבמשרדי מכבי הפוסט היה שיחת הבוקר)

 39. זה בלוף מארץ הבלופים!
  כל מה שהמנהלת וכל היתר צריכים לעשות זה פשוט כלום!

 40. טור נהדר אך לא הכי מאוזן. מסכים חלקית עם דקסטר. הליגה לא מעניינת. כשכל כך הרבה קבוצות עולות לפלייאוף ובסוף סדרות שהם לפעמים מרתקות מסיימים עם פיינל פור שמרגיש רנדומלי. הפיינל פור ביורוליג הוא גם כישלון בעיני ומסורת מיותרת. הקסם של פיינל פור מתאים לטורניר קצר עם סינדרלות סטייל NCAA או טורנירים עולמיים שסינדרלות באות ובטוויסטים מפתיעים את האריה. מכבי יכולה לתת עונה חלומית ואז יום רע מבחוץ בפיינל פור ועונה שלמה הלכה לזבל. זה לא פרופורציונאלי. ב2001 כשהיורולי והסופרליג שיחקו במקביל היורוליג עבד בסדרות. מעולם לא הייתי אוהד כדורסל אירופי כמו בתקופה ההיא. סדרות של ג'ינובלי וריגודו מול טאו של לואיס סקולה נתנו ריגוש וחווית קהל ששום פיינל פור עם קהל דומיננתי של אחת הקבוצות ומנומנם של אחרת לא יכול לתת. אם הליגה רוצה סדרות של הטוב משלוש אני גם זורם… הפער מספיק צומצם ממכבי שהליגה יכולה לחזור לזה.

  הכדורסל הישראלי בשפל חסר תקדים כי הכדורסלן הישראלי מגיע מליגות נעורים שמקדשות הקרבה קבוצתית בשביל הניצחון במקום להסתכל על השחקן כפרוספקט לעתיד ולבנות אותו כמו טניסאי. זה נגמר בכאילו השגים בגילאי הנוער והעתודה כי בזמן שהנוער האירופאי עסוק בפיתוח Skills והכנה לעמדה הטבעית של השחקנים אז נבחרת ישראל כבר 2 דרגות מעל ברמה הטקטית קבוצתית. אבל עד גיל 22-23 האירופאים משתלבים בליגות חזקות ולומדים את הטקטיקה כאשר יש להם כישורים טובים ומגוונים יותר. דוגמא נהדרת היא עוז בלייזר. בלייזר הוא כישרון גדול שבגובהו בכל ליגה אירופאית נורמלית או בNBA היה חייב להפוך לשוטינג גארד או SF. יש לו יד רכה וטווח מצויין וגוף אתלטי. אך במדינת הגמדים 1.99 חייב לשחק בעמדת הפווארד כדי לאפשר לשלל הגמדים לעלות בעמדות 1-3 בגילאי הנוער. כספי לא ספר אף אחד למרות ה2.06 שלו והכין את גופו ואת כישוריו לשחק בחוץ. זה הביא אותו לNBA. בלייזר בנה גוף של פאוורד. זה הופך אותו לפחות נייד וקפיצי ממה שיכל להיות אילו היה קל יותר.

  1. מעניין מאוד!

 41. שיתוף הפעולה בין מכבי לליגה מרשים.

  עבדתי פעם כפקיד קבלה של מלון תל אביבי משפחתי. בדרך כלל מלון זה רעיון עסקי פשוט. "אני רוצה לשלם לך כדי שתהיה לי חוויית אירוח סבירה", "אני רוצה לקחת ממך כסף ולספק לך חוויית אירוח סבירה". רק שהמשפחה הזו הייתה משפחת טנרדייה המודרנית. משפחה שהמוטו שלה הוא שכל הכסף בעולם שייך להם, רק שהוא בטעות נגנב אל ארנקים של אחרים, ולכן יש לגנוב הכל בחזרה. מלונאות הוא העסק המושלם עבורם, כמלכודת דבש של תיירים בלתי נגמרים. בסופו של דבר פוטרתי משם אחרי שהם כעסו שנתתי לאורח את ארוחת הבוקר שהוא שילם עליה, הם סירבו וכעסו עליי שאני מחלק את הכסף שלהם,ובתגובה דרשו מהלקוח לשלם פי 3 משהוסכם.
  לפני שפוטרתי הגיע לשם לקוח שהיה גנב גדול בדיוק כמוהם. כשהוא הביו עם מי יש לו עסק, החלה סדרת קרבות אדירים בין הצדדים שהובילו לכך שגם המלון וגם האורח יצאו בשן ובעין.

  מכבי תל אביב והמנהלת באותו מצב. מכבי מנסה לרסק את הליגה ועדיין לנסות לשמור עליה מספיק יציבה כדי שתחזיק אותה ליורוליג. המנהלת מוכנה לרסק את הענף כדי שזה לא יקרה. ההכרזה האחרונה היא עוד אחת בשרשרת המכות שהליגה הזו חוטפת משני הצדדים.

 42. אם כבר הלכו בקו הזה,היו כבר פורשים מהליגה ומשחקים רק ביורוליג.הרי גם ככה הליגה לא חשובה להם בשיט כבר,תלכו אול אין.אני לא יודע אם המהלך יקרה, אבל אם יקרה זה יהיה מעניין איך הם יכשלו בו.

 43. אני לא יודע לגבי מכבי ת""א אבל שיטת הפיינל פור והחוק הרוסי מבזים את הליגה ואת השחקן הישראלי עוד לפני ששמעון מחליט לבנות שתי קבוצות

 44. אין שחקנים ישראלים מבטיחים.
  מכבי ת"א תמיד הייתה בנויה על 3 אמריקאים,בוסני וישראלי אחד נחמד.

 45. טור מעולה יאיר, קשה שלא להסכים איתך.

 46. טוב אני רואה שהנושא הפך להיות חם אז אוסיף ואחדד..

  קודם כל בואו ניקח אויר ונירגע.
  אף אחד לא נפגע פה- לא מכבי, לא הליגה הישראלית, לא השחקן הישראלי ולא היורוליג.

  1.השחקן הישראלי- כל מי שמקורב למה שקורה בנוער ובנערים יודע שהכדורסלנים הישראלים במקרה הטוב בעלי יכולת אחת בלבד טובה.
  או שיש כדרור, או קליעה או אתלטיות.
  אין לאף אחד תכונה נוספת סבירה ומעלה. זאת פשוט בדיחה.
  וזה לא שלא עובדים איתם, בטוח שאפשר לעבוד ברמה גבוהה יותר אבל השחקן הישראלי הוא פשוט נגר ולא ממלא את האחריות שיש לו כדי להשתפר.
  כל ניצחון של הנבחרת באירופה זה גדר נס. צריך להגיד תודה.
  מדינות שלא ראינו ממטר עוקפות אותנו בסיבוב בייצור שחקנים.
  דוגמאות- זוסמן, כארם משעור ואיתי שגב. אחד קולע רק באימונים ומתרגש מכל שחקן שנמצא מטר ממנו, אחד לא מבין מה רוצים ממנו ויכול לשחק רק בבלאגן והשלישי לא יכול לעשות סל אם זה לא בדאנק..

  2. זהות ישראלית- איזו זהות ישראלית היתה קבוצה הכי אהודה וזכורה עד כה? שאראס, בורשטיין, פארקר, באסטון ווייציץ. מהספסל שארפ בלותנטל ושלף מדי פעם. אם הקבוצה טובה עם שחקנים שקל להתחבר אליהם זה קורה לבד. תמיד הישראלים היו משלימים.
  הפעם בקושי יש גם את זה.

  3. חלוקה לשני סגלים- לא באמת יהיו פה שני סגלים שונים לחלוטין.
  יהיו זליגות לכאן או לכאן. מה הטעם לשחוק שחקנים ב מיליון יורו על נס ציונה והרצליה כשממילא כמעט כל הליגה עולה לפלייאוף ומשם האליפות מוכרעת רק במשחק אחד?
  כבר שלוש שנים רצוף שמכבי נופלת שם.
  בצורה הזו אפשר להריץ הרכב יפה מאוד ליורוליג ואפילו השחקנים יבואו יותר באטרף ורעננים.
  ובליגה יהיו הרבה הזדמנויות לישראלים. אני לא רואה איך זה לא אינטרס ברור לטובת הכדורסלנים הישראלים. מי שטוב ישחק גם במסגרת הקשוחה יותר.
  האמינו לי שגם מכבי רוצה יותר שחקנים ישראלים משפיעים.
  אגב לא באמת יהיו שני מאמנים- יש את גודס לישראל וספאחיה לאירופה מה בדיוק הבעיה פה. יופי של חלוקה.

  4. פציעות- אם שחקני על כמו ב NBA נפצעים על ימין ושמאל מה נגיד על שחקנים פחות אתלטיים מהם? ישנם 30 משחקי יורוליג ועוד 33 משחקי ליגה ועוד 8 משחקי פלייאוף לפחות ועוד כמה משחקי גביע- 4 נאמר? בערך 75 משחקים. זה עומס גדול.
  בלי שום קשר החלוקה צריכה היתה להתבצע בדרך זו או אחרת.

  5. להשיג יתרון יחסי- אז מכבי רחוקה מלהיות הקבוצה הכי עשירה ואין כשרונות מקומיים ואין כבר ד.נ.א מנצח כמו פעם.
  זה סוג ל יתרון של יחסי על פני שאר הקבוצות ביורוליג, מה שיכול לתת לה את האקסטרא כמה נצחונות שישיגו לה את הטופ 8.
  צריך לעשות את זה חכם.

  6. ואחרון אחרון חביב לעת עתה אי אפשר לנצח את הטבע- כל מהלך לא טבעי יגרור תופעת לוואי בהמשך. אנחנו פשוט לא יודעים מאיזה כיוון זה יבוא.
  חוק רוסי וחוק פיינל פור וכל מיני חוקי הגבלות וקיצורי דרך לחובבנות הישראלית נראים כמו פתרון קסם בזמן שהם קורים אבל תופעת הלוואי היא הדרדרות השחקן הישראלי, תשלומים מיותרים עבורו וחוסר הנכונות של קבוצות כמו מכבי עכשיו ובהמשך אני בטוח שגם ירושלים, לרקוד סביב המנגינה העקומה הזאת..
  יכול להיות שהחוקים האלה טובים לתיקון מקומי קטן של שנתיים שלוש אבל לא כפתרון ארוך טווח ועכשיו הגיע הזמן לסיים את הסאגה הזאת.
  לפעמים צריך שמישהו ייצא קצת מהשורה כדי שהשורה תבין שהיא עקומה..

 47. נושא חשוב וכואב.
  השני גרוש שלי:
  1. פיתוח השחקן הישראלי – מסכים עם מי שכתב שהישראלים טובים בנוער ובעתודה אבל בבוגרים באמת לא. לא מבין למה לא עובדים מספיק על יסודות, טקטיקה אפשר ללמוד גם בגיל מאוחר אבל שליטה בשתי ידיים, קליעה ובנייה נכונה של הגוף חייבים להתחיל מגיל צעיר. זה יותר גדול ממשהו שמכבי יכולה לעשות, אבל היא כן יכולה להקים אקדמיה טובה לנוער, אולי עם מאמן סרבי/קרואטי/זר אחר שיבנה את תכנית האימונים כדי שנבין מה הולך טוב שם. מציע שכמודל עסקי מאמן נוער ייבחן ברמת השחקנים שהוא מעלה ולא בהצלחת הקבוצה שהוא מאמן.
  2. המשך של הנקודה הקודמת – נגמרו ימי המציאות מהליגה השניה בספרד (אוי האפמן האפמן…). בלאט הצליח לעשות קסמים עם תקציב מוגבל, אבל אין עוד הרבה כמוהו. אם מכבי רוצה להיות בטופ היא צריכה להשקיע כמו קבוצות בטופ.
  3. מסכים שהמהלך הזה נראה כמו ספין שלא יחזיק במציאות. ההנהלה הנוכחית איבדה את המנדט ונכשלה יותר מדי, היא צריכה לזוז הצידה, או לפחות להכניס משקיע נוסף שיגדיל את התקציב ולמנות מנהל מקצועי שלא כשל לחלוטין במשך 4 שנים רצופות (עם כל אהבתי לניקולה כשחקן).

 48. תודה רבה לכולם על התגובות המפורטות, לאלה שמסכימים ולאלה שלא מסכימים.

  אני שמח שפוסט על הכדורסל הישראלי יכול להוציא כל כך הרבה תגובות, עוד לא אבדה תקוותנו.

  אני חושב שהביקורת על הכדורסלן הישראלי היא מוגזמת כי העסקנות (ובהחלט לא רק זו של מכבי ת"א שדווקא מציגה הנהלה טובה יחסית לעומת כל מיני תופעות שיש והיו לנו בליגה) הרסה כל חלקה טובה ובינה גם הכדורסלן הישראלי. ונכון, יש לנו עכשיו דור פחות טוב אבל אני לא מסכים לכינויים כמו עצלן ובדיחה וכו'.

  אני מבטיח לכתוב כתב הגנה על הכדורסלן הישראלי בימים הקרובים.

  בינתיים, שוב תודה וניפגש בשמחות.

 49. טור מצויין.
  יש כל כך הרבה אישיוז שאי אפשר אפילו להתחיל למנות את הכל, אבל בגדול-
  1. הפיינל פור זה ביזיון
  2. החוק הרוסי לא רלבנטי, צריך לבטלו
  3. הקלות מס לזרים זה ביזיון
  4. האלופה לא מקבלת כרטיס לאירופה (כמו בכדורגל) זה ביזיון. כמובן שכל אלופה שהיתה לא היתה חוץ ממכבי לא היתה מביימת עם ניצחון אחד ביורוליג.
  5. אותי הרבה יותר מעניין משחק בין הפועל ת"א או חולון, לדוגמא, לבין מכבי מאשר לראות את מכבי ביורוליג. תחושה של הפסד של מכבי בליגה היא תמיד תחושה נהדרת.
  6. ולסיכום- בלי מכבי לא תהיה ליגה. גליל מול אשדוד זה נחמד לא יותר מזה.
  7. ולסיכום 2- כן מכבי לא מכבי, כן 2 סגלים, לא 2 סגלים, תחזירו את הסדרות אול דה וויי, רבאק!!

 50. תודה יאיר. כרגיל אני מגיע בסוף, אם בכלל, אבל מסכים עם הרבה ממה שאמרת. כמו רבים אחרים, גם אני איבדתי הרבה מהעניין שלי בליגה הישראלית מאז שהשחקנים הישראלים נדחקו לשוליים. עדיין עוקב, אבל בהרבה פחות עניין. מכבי באירופה כבר ממש לא עניינה אותי בכלל השנה. פעם ראשונה שלא היה אכפת לי כהוא זה אם תפסיד או תנצח (בקושי דאגתי להתעדכן בתוצאות), וזה לגמרי קשור לייבוש המוחלט של הישראלים (נדמה לי שזה מעולם לא קרה בדרגה כזו).

  מחכה בעניין רב לכתב ההגנה שלך על הכדורסלן הישראלי!

 51. שכחת לציין בתקציר הפרקים הקודמים – ששבוע וחצי לפני ההודעה הרשמית על המהלך, יצא פוסט "עצמאי" של ארגון האוהדים שבו הודיע ש"נמאס לו מהחוקים שבאו להקשות על מכבי" כי "השליטה של מכבי לא חזרה לליגה".
  זה היה אקט יחצ"ני בתור הכנה להודעה הרשמית, שכאילו "האוהדים שלנו לוחצים לבצע את המהלך… אין לנו ברירה".

  איזה שטויות במיץ. או שהנהלת מכבי טפשים או שהם חושבים שכולנו טפשים אפילו יותר. האפשרות השניה יותר סבירה.

 52. ואגב נקודה נוספת
  מכבי מתעקשים להחזיר את הסדרות.
  אבל במצבן בשנתיים האחרונות לא בטוח שהיו מנצחים סדרה. לא נגד ירושלים ובטח לא השנה נגד חולון (נמצאים במאזן שלילי נגדם).

  ומה לגבי "אובדן האליפות" (שזה מונח מכביסטי שמניח שהאליפות שייכת להם עוד לפני שהפסידו אותה) לפני 3 שנים?
  אולי שכחתם אבל אילת ניצחה בסדרה (והפסידה לירושלים)

כתיבת תגובה

סגירת תפריט