אנחנו (לא) צריכים לדבר על לאמלו / הגולש אלון ארד

אל תדברי על לאמלו

בעיר פרינאי שבדרום ליטא, החל מהשבועות האחרונות, חי נער בן 16 העונה לשם לאמלו בול.

בעיר תל-אביב שבמרכז ישראל חי, כבר משהו כמו ארבע או חמש שנים, בחור בן 30 העונה לשם אלון ארד.

כרגע, שני המשפטים האלה חשובים לעולם הספורט באותה מידה. אם בעיניכם המשפט השני לא ראוי להיות אייטם בחדשות הספורט, אז אין גם שום סיבה שבעולם שהמשפט הראשון יהיה כזה.

לצורך הוכחת הטענה שלי (שאני בטוח שהיא לא מקורית, אבל זה לא עושה אותה פחות אותנטית) החלטתי להכין דו"ח סקאוטינג השוואתי מפורט בין שני הפרוספקטים. מוזמנים לקרוא ולשפוט בעצמכם האם מישהו מהם, אם בכלל, ראוי לזכות באייטם עיתונאי. פשוט וקל, אין מה להתבחבש בנושא שהוא כמעט ברור מאליו.

שנתחיל?

נתונים פיזיים:

בול – גובה: 190. משקל: 72 ק"ג.

ארד – גובה: 181. משקל: 75 ק"ג.

שני השחקנים לא ניחנו בנתונים הפיזיים האידאלים לכדורסל. בול נחשב לאתלט בינוני ביחס ל-NBA, אך עדיין מדובר באתלט טוב יותר ביחס לאדם הממוצע העונה לשם אלון ארד. עם זאת, ארד כבד וחזק יותר ודי בטוח שיכול לקחת את בול במכות, מה שיאפשר לו להתמודד טוב יותר עם המשחק האגרסיבי בNBA.

למרות זאת,

1-0 בול.

 

קריירת מכללות:

בול – התחייב בזמנו ל-UCLA, אך משך את ההתחייבות ונכון לעכשיו, גם מעצם היותו בן 16, הוא מחוסר מכללה.

ארד – הלך ל- Ben Gurion University שנמצאת בטופ-10 של המוסדות האקדמיים בישראל הן מבחינת הישגים ספורטיביים והן מבחינת לימודים.

יתרון ברור לארד – תיקו 1-1.

קריירה מקצועית:

בול – עד כה, לאמלו בול שיחק משחק מקצועני אחד בחייו, בליגה הליטאית. הוא שיחק 5:16 דקות וסיים עם 0 מ-4 מהשדה, ומדד מינוס 2.

ארד – מעולם לא שיחק בליגה הליטאית, לא החטיא אפילו זריקה אחת בכל הקריירה המקצועית שלו, מחזיק במדד 0.

דאם בוי! יתרון משפיל לארד. (או יותר נכון, חסרון מביך ללאמלו).

2-1 ארד.

 

נקודות חוזקה:

בול – בהתבסס על משחקיו עם תלמידי תיכון, מדובר בקלעי בעל טווח NBA, בעל שליטה טובה בכדור ובקצב המשחק, שחקן זריז ומוסר לא רע.

ארד – בהתבסס על משחקיו עם תלמידי תיכון, מדובר בFLOOR GENERAL חזק מאוד, מוסר מעולה, בעל ראיית משחק יוצאת דופן והגנה טובה, המשחק באינטנסיביות כמעט מוגזמת לאורך כל המשחק. נראה לעיתים שמרוב פחד מעוצמתו הפיזית (או בגלל שהוא המורה שלהם), רוב השחקנים סביבו כמעט מפחדים לשמור עליו.

להיות קלעי טוב זה לא מספיק, כולנו ראינו מה קרה לג'ימר בNBA.

3-1 ארד.

איפה אתה ג'ימר פרידט?

נקודות חולשה:

בול – אתלט ממוצע בלבד ולא מהיר במיוחד. יצטרך להתחזק מאוד כדי להתמודד עם אתלטים ברמת NBA. מבחינת הגנה, לאמלו, נכון להיום חלש מאוד ונראה כי אינו משקיע בה את אותם המאמצים אשר הוא משיע בהתקפה.

ארד – לא אתלטי במיוחד. בעל סיבולת לב-ריאה בינונית ונראה לעיתים חסר אוויר. הקליעה שלו מוטלת בספק, ולמרות שעדיין מדבר בראיונות על איזה ערב לפני שנה שקלע 8 מ-10 מהשלוש בפארק פרס, הוא מתקשה לשמור על טכניקת זריקה אחידה ונראה כי היה מדובר בסטיית תקן.

בסופו של יום, יו ניד טו פוט דה בול אין דה באסקט, וארד מתקשה בזה לעיתים קרובות מדי.

3-2 ארד.

 

פוטנציאל:

בול – בן שש-עשרה אשר מוגדר על-ידי מספר אתרי סקאוטינג כפוטנציאל NBA לגיטימי, גם אם לא תואם את ההייפ סביבו. האפסייד של לאמלו גבוה מאוד, במיוחד בעידן השלשות המודרני, אך הדרך לשם עוד ארוכה מאוד, וכרגע מדובר בפוטנציאל בלבד.

ארד – בגיל שלושים, הסיכוי שלו להגיע לNBA אמנם קיים (סאבוניס הגיע ל-NBA כשהוא מבוגר יותר מארד), אך נמוך מאוד. האפסייד שלו לא גבוה כשל לאמלו, אך ארד הוא שחקן שאתה יודע מה אתה מקבל כשאתה בוחר בו.

אין מה לעשות, הפוטנציאל לגדולה תמיד קסום יותר מהקיים הבינוני.

3-3.

 

משפחה ומעטפת קרובה:

בול – קטגוריה זו חשובה במיוחד במקרה זה. אחיו הגדול של לאמלו, לונזו, נותן עונת רוקי סבירה ואף אפשר להגיד די טובה בלייקרס, אך לעומתו, אחיו הבינוני הינו עבריין אשר הסתבך עם החוק ויש אומרים שאף נדרשה התערבות של נשיא ארה"ב בכדי לשחררו מהכלא, וזאת אפילו לא נקודת הכשל העיקרית. אביו של לאמלו, יעקב בוזגלו בול, הוא אב מעורב יתר-על-המידה אשר יוצר ציפיות לא ריאליות כלפי הבנים שלו ולא מפחד לצאת בראיונות כנגד הקבוצה, המאמן, השחקנים האחרים, המעודדות, הקמע והבחור ההוא שמחזיר את הכדורים באימון.

ארד – וואלה, ברוך השם, אח רופא, הורים נחמדים מאוד, תומכים, לא לוחצים יותר מדי מתי ימצא כלה, נותנים עצה טובה כשצריך, מנתחים משחקים בצורה אינטליגנטית למדי (אם כי אמוציונלית משהו) בארוחות שישי.

4-3 ארד. גיים, סט, מאץ'.

חבורה של בולבולים

לסיכום:

כפי שנאמר בתחילת המאמר, די כבר לדבר על הבולבולים האלה! (כינוי קל ומתבקש מדי, אני יודע, לא אכפת לי). לא רוצה לשמוע את השמות שלהם עד שהם לא שולטים בליגה הליטאית ביד רמה. לצורך השוואה נוספת, נכון לעכשיו לטל זך יש 3 נקודות מדד בקריירה נגד קבוצות ליטאיות. יותר משני הבולבולים הקטנים יחד! מתישהו מישהו מכם דיבר על טל זך? שמע על טל זך? מאמין שטל זך שחקן אמיתי?

אנחנו לא צריכים לדבר על לאמלו! לפחות לא עד שהוא עובר את טל זך.

להלן, טל זך

 

אלון ארד הוא מורה לאזרחות ומחבר הספר "אקורדים פתוחים".

 

לפוסט הזה יש 57 תגובות

 1. מצוין אלון.
  אני הסקתי מסקנה אחת מהטור שלך. אני צריך לדבר עם אבא שלך, הוא כנראה עשה משהו לא נכון בדרך אם אתה לא ב-NBA עכשיו.

 2. יש גם בולבולים טובים…. רק אל תהיה אנטי 🙂
  ריגשת עם טל זך. אהבתי לראות אותו עם המדים הלאומיים (של הפועל חולון)
  אחלה מאמר. בדראפט הבא אני בוחר באלון ארד !!!!

 3. מקצוע האזרחות עדיין קיים?
  הייתי בטוח שכבר נכחד מזמן, וששינו את שמו ל"לאומנות".

   1. ובמקום 5 יחידות מתימטיקה – 5 יחידות "מורשת"
    ובמקום 5 פיזיקה, ביולוגיה וכימיה – מגמת "הציווי האלוקי" מאת הרב ציפור נ.

    1. בציבור שגדלתי בו ובמוסדות הלימוד כמו שאחי ואני למדנו בהם, לומדים ברצה טובה מאוד אנגלית ומתמטיקה ופיזיקה וכו', ושר החינוך חובש הכיפה הסרוגה מעודד לימוד 5 יחידות מתמטיקה!!!

  1. מלכוד 22…
   בואנ'ה, לפני איזה 10-15 שנה היה פורום NBA בתפוז והיה שם מישהו עם הכינוי סלים וארזה. זה היית אתה? עשית לי עכשיו פלאשבק משוגע.

 4. טור גאוני! אבל עדיין מוכיח את גאונותו השיווקית של האבא או לחילופין את טרלולו של עולם האוהדים ועיתונות הספורט – עובדה שאתנה כותב עליו טור, וכולנו יודעים על מי מדובר…

 5. מצחיק וקליל. ברמת המציאות האחים משחקים בליגה מספר 11 באירופה (אם כוללים את היורוליג) במקום האחרון כאשר במשחק האחרון בליגה הם דווקא קלעו 13 ו20 אבל הפסידו ב20 הפרש. לילד בן 16 זה נחמד אבל לא מפיל מהכיסא עדיין. לא פוסל אותו עדיין כפרוספק nba טוב. ליאנג'לו כבר בוגר והוא לא רחוק בגיל מדווין בוקר. הוא רחוק שנות אור מבני גילו דאנדריי אייטון לוקה דונציץ וכל הסיבוב הראשון בדראפט… הוא יוכל לעשות קריירה סבירה באירופה. אבא בול ממשיך להונות את האמריקאים לחשוב שהאחים מככבים באירופה הגדולה…

  1. על מי לאבאר מצליח לעבוד בדיוק? ליאנגלו לא מתאים לליגה אין אחד מבין שחושב שהוא ברמה או שיכול לעשות קריירה בNBA או אפילו לשחק , לעומת זאת ליאנגלו פרוספקט מעניין מאוד אם יגדל גופנית כמתוכנן, לאבאר עשה טעות פטאלית בלשלוח כישרון בגיל הזה לליטא מאשר לעבוד עם טובי המומחים אצלנו זה שנים קריטיות להתפתחות שלו

 6. וואו. נהניתי מכל שורה.

  אגב מתחילה התעניינות בעניינך אצל סקאוטים עלומים.. ולא, זה לא בגלל הערב של ה8 מ10 ל3 אלא בגלל קשריך "בתקשורת"….

 7. חמוד אלון, חמוד… אהבתי ! למגיב שמרגיש צורך לדבר איתי, דבר… בתור אחד שאת הסל האחרון שלו קלע על מגרש הבלטות (או שהשד יודע ממה הוא היה עשוי…) באוסישקין, אני ממש לא לוקח אחריות על שום דבר… ולמגיבה ששאלה "מה זה אקורדים פתוחים" ? אני לא הייתי עובר על זה בשתיקה… לילה טוב !

  1. קנית אותי ברגע שקראת למוריה מגיבה ….
   אבל לענייננו – חוסר לקיחת האחריות זו בדיוק הבעיה של ימינו. כל אחד מרוכז בעצמו ולא מוכן להשקיע בילדים. רק תחשוב מה יכולת לעשות עבורו. מה כאב לך להראות את הפרצוף בטלוויזיה? יכולת להתחיל בלכלך על מיקי ברקוביץ' ומשם לעבור לקרבות מילים עם פיני גרשון. ברגע שהשוק המקומי היה בכיס שלך הדרך לליגה של הגדולים הייתה קצרה רק לחכות לביקור של המועמד/נשיא האמריקאי התורן ולהיכנס בו ברגע הנכון פלוס איזו מילה על זה שסטיב קר בכלל תומך חיזבאללה.
   אז לא רצית לקחת אחריות ותסתכל מה קיבלת – מורה לאזרחות במדינה שבה דמוקרטיה הופכת למילה גסה. קח דוגמא מאבא של לאמלו, אולי עדיין לא מאוחר לשנות. בסך הכל התפנו כמה משרות אימון לאחרונה והם אפילו יודעים שם איפה זה ישראל מאז שדיוויד בלאט ביקר אצלם לשנה וקצת.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט