חדשות הטניס – טוני נאדאל

חדשות הטניס – טוני נאדאל

השבוע אני נותן כבוד לאיש הכי חשוב מאחורי הקלעים. UNCLE טוני ! וחוץ מזה נתעסק קצת בדירוגים, פרשנות מעניינית לגבי ה GOAT האמיתי וקצת על ד"ר מייגן.

כולכם יודעים שאני FED HEAD , אבל, אם לא הייתי FED HEAD הייתי נהפך ל RAFA HEAD תוך שניות! איך אפשר לא לאהוב את ראפא? יש לו לב של לוחם, הוא רץ עד טיפת הזיעה האחרונה. מעולם לא פרש באמצע משחק.. גם אם זה אומר לשחק חולה ויש לו כמה כלים של טניס מהמעולים שידע המשחק. אבל האם הוא טנסיאי POUND PER POUND טוב מדיויד פרר שגם רץ וגם לא מוותר? במבחן יידי הטניס הייתי ממקם את ראפא קצת מעל דוויד פרר אבל לא משהו שבראיה כוללת של תארים ישים את ראפא 16 סלאמים מעל פרר. ופה חושב להסתכל קצת על הצוות של ראפא. וללמוד כיצד ראפא נהיה ראפא.

טוני נאדאל הוא האח הבכור של אבא של ראפאל (ככה טוני קורא לראפא) וגם מדריך הטניס המקומי בכפר במיורקה. ראפאל שתמיד העריץ את הדוד מגיל ינקות, וזה היה רק טבעי שהוא יכנס למועדון הטניס המקומי. כולנו יודעים על ההחלטה שלקח טוני נאדאל – והיא שראפאל ישחק ביד שמאל על מנת ליצור יתרון עתידי מול שחקנים ימניים. אבל אף אחד לא זוכר את היתרון הנוסף של להתאמן עם הדוד שלך. וזה שאם יש אימון ביום רביעי ויורד גשם אז האימון יעבור ליום ראשון. אם מחפשים HIT תמיד יש איפה להתאמן ועם מי לשחק.

הנה עוד כמה טניסאים שהתאמנו עם קרוב משפחה: סטפי גרפ (עם אביה המשוגע), אגאסי שהאבא עבר למדבר ובנה מגרש בשביל הילד… ג'ודי מאריי שגידלה 2 מספרי אחד – , ועכשיו היא המנהלת של טניס אנגליה . כמה שיותר מגרש בגיל צעיר והאפשרות להתאמן עם מבוגר (ומהירות כדור שמבוגר יכול לייצר) היא עצומה.

בשביל להבין את האפשרות להתאמן בלי הפרעות מזג האוויר אני מזמין את כולכם להסתכל על דור הזהב של שבדיה, שוויץ וגרמניה (משחקים באולמות). ורוסיה וספרד (מתאמנים בשמש של ספרד)…  נחזור לטוני.

טוני נאדאל דחף את ראפאל לרוץ על כל כדור וכבר בגיל 15 נאדאל לקח את נקודות ה ATP הראשונות שלו ושמו יצא בספרד כמגן שד משחת! טוני פיתח אצל רפאל את ה WHIP SHUT לרמה של אומנות ושימוש קבוע. היירונות של ה WHIP SHUT (צליפת הלסו) היא שהיא עוברת את הרשת גבוה, ומייצרת קפיצה גבוהה. קפיצה גבוהה נותנת לרפאל מספיק זמן לחזור לאמצע המגרש בשביל להחזיר עוד כדור. ועוד כדור ועוד כדור עד שהיריב יפספס. ראפא אף פעם לא מכניס כדור ברשת. כי הוא משתמש ב- WHIP SHUT.

כשנאדאל היה מוכן לצאת לסבב ה ATP הוא היה מכונה מושלמת מול שחקני BH יד אחת ימנים, מאזן הניצחונות שלו היה מוחץ. מ FH גבוה לתוך ה BH של הימני שמולו. אבל תוכנית המשחק היתה קצת משעממת. דוד טוני הורה לנאדאל לכוון אך ורק לתוך ה BH פעם אחר פעם. משעמם צפוי אך יעיל להחריד.

משנת 2017 אחרי הפציעות מסיימות הקריירה של נאדאלת הדוד טוני הבין שרפאל צריך לרוץ פחות. והוא שינה את תוכנית המשחק למשהו יותר קטלני. מעכשיו רק סרב חתוך. הסרב החתוך של ראפא תמיד הולך ל BH של הימני. ושאני אומר תמיד אז זה תמיד. הא… אין מקום לפרשנויות!

Related image

מצד שמאל הכדור מוגש לצד שמאל של המגרש (ראה שרטוטון). השחקן הימני יצטרך לזנק שמאלה ולהחזיר כדור שיכול ללכת רק באלכסון משם נאדאל יחזיר מיושר קו לווינר.

מצד ימין SLICE של שמאלי ישים את הכדור על ה T  שוב על ה BH של הימני שמולו. סרב מבוצע היטב ימתח את ה RETURNER אל ה T והוא יוציא כדור ישר. ראפא יעלה לסרב וולי ויגמור את הנקודה מיד או יתמקם ל FH ויגמור את הנקודה יותר לאט. בכל מקרה לקווין אנדרסון אין סיכוי.

עכשיו, כשאתם יודעים איך ראפא הולך לשחק, בואו נראה את גמר ה US OPEN. אני יודע לאיפה הסרב ייפול, אתם יודעים איפה הסרב ייפול, וגם קווין אנדרסון יודע איפה הסרב ייפול. אבל אין שום דבר שהוא יכול לעשות בנידון.

 

https://youtu.be/kZaJB1xsJGQ?t=293

במשחק ההחזקות. נדאדאל בלי בושה הלך 4 מטר אחורה בשביל להתחיל את המשחק במשחק ראלי.  במשחק ראלי כדורי הלסו תמיד ייצרו לנאדאל זמן ובמגרש איטי , נאדאל הוא מלך הראלי – או לפחות עד שנובאק/מאריי ישובו. מכוער, צפוי  אך אפקטיבי. משחק סטגננטי בלי יותר מידי דמיון –  עבודה של מאמן רבותיי.

האם אין מה לעשות כנגד זה? ברור שיש. אבל, צריך שחקן מאוד חכם או מאוד שמאלי או מאוד חזק בשביל לנצח את נאדאל. אני אזכיר לכם את המשחק מול ז'יל מולר בווימבלדון. רק סרבים חתוכים. אממאה מולר הוא ימני וכל הסארבים שלו הלכו לצד ל BH של נאדאל. זה לא ש BH היא משמעותית מכה חלשה יותר רק שבמכת החזרה צריך לסובב את כל הגוף בשביל BH לעומת FH שאפשר פשוט לנוע הצידה. עניין של זמן שהמגיש לוקח. האם שחקנים אחרים מסרבים לחזור על אותה הפעולה פעם אחר פעם אחר פעם? כנראה שכן. לנאדאל יש את טוני בראש שמזכיר לו שבסוף היום סרב חתוך והחזרת סרב 4 מטר מאחורי הקו הביאו לו תואר ב US OPEN.

טוני נאדאל עובר מהצוות של ראפאל ועובר להיות המאמן הראשי באקדמיה של נאדאל, קרוב לבית במיורקה. טוני היה המאמן הצמוד ובכל טורניר בסבב מאז שנת 2003! לא תמצאו מאמן שליווה את אותו שחקן במשך 15 שנים. התמדה שמוצאים רק במשפחות מזרחיות…

מי יגמור את השנה כמספר אחד?

נאדאל מוביל את הדירוג השנתי ב 1800 נקודות. הוא רשום לבנקוק (500), שנחאי (1000), בזל (500), פריס (1000) וגמר ה-  (1500) ATP. ס"ה 4500 נקודות פוטנציאליות.
פדרר רשום לשנחאי (1000), בזל (500) וגמר הסבב (1500).

לנאדאל 4500 נקודות על העץ לפדרר יש 3000 נקודות על העץ. לנאדאל 9365 נקודות מתחילת השנה. לפדרר יש 7500 נקודות בקופה. תעשו לבד את החשבון ותגידו לי בתגובות מי יגמור את 2017 במקום הראשון…

בשאר הרשימה אנחנו מוצאים את הטניסאים הבאים:  זברב, טיאם, דמיטרוב, אנדרסון, צ'יליץ', קורנו בוסטה וסאם קווארי. מלבד טיאם ונאדאל (שהיה פצוע ופרש משארית השנה) אף אחד מהם לא היה טופ 10 ב 2016 . אז פתאום יש כ"כ הרבה שיפור? התשובה היא תשובה שאני ממש לא אוהב. הסבב הולך אחורה מבחינת הכישרון.

טיאם השתפר במעט. זברב השתפר בהרבה.  השאר זבבים. שחקני טופ 30 שמנצלים חלל שהשאירו נישיקורי (בן 27) , מארי, נובאק, מונפיס, גסקה, פרר, בארדיץ'  וווארינקה  (בני 30+) והגרלות קלילות בשביל לקבל דירוג שכנראה לא יחזור בשנים הקרובות. את פדרר ונאדאל המזדקנים שכבודם במקומם מונח נשריין למקומות 1-4 כל עוד הם שמחים לאחוז רקטה..

המרוץ ל GOAT.

כשפדרר היה בן 30 היו לו SWEET 16. בן 31 – 17 תארים.

נאדאל בן 31 ויש לו 16 תארים, והוא עדיין יהיה בן 31 ברולאן גרוס של 2018 .  ו… נשאר לו הרבה מיץ ברגליים…

אני הייתי מכריע את הדיון על ה GOAT,  לא ביום שפדרר יפרוש. אלא ביום שנאדאל יפרוש!

הלכה רגל שמאל

בשבועיים האחרונים התחילה אליפות הרובעים המזרחיים של מלבורן. אני שחקן מילואים. את המשחק של יום רביעי לפני שבועיים סיימתי בניצחון ביחידים על מחבט 2 של לילידייל ב' שכלל 2 ק"מ ריצה ומשחק הפצצות. ביום חמישי בבוקר השרירים כאבו ולא הצלחתי להתיישר. ז"א לשבת הייתי יכול בקלות ללא כאבים לעמוד לרוץ וללכת הייתי יכול בלי בעיות. לקפל את רגל שמאל לא הצלחתי. זה הרגיש כמו התכווצות. אז לא עשיתי כלום בנידון. אחרי כמה ימים שזה לא עבר, שמתי משחה חמה קרה ועשיתי מתיחות ואחרי ששבועיים שזה לא השתפר הלכתי לד"ר מייגן. והנה למה אני כל כך אוהב את אוסטרליה או לפחות את הקאנטרי של ויקטוריה!

ד"ר מייגן אתרה את הבעיה (נפיחות בחוליה השלישית בצד שמאל). היא בקשה שאחלוץ מגפיים ואשכב על השטיח. ואז היא נשכבה ליידי  ( …. ) והדגימה לי תרגילי מתיחות לשחרר את חוליה 3! שום כדור ושום נעליים. תתמודד עם הכאב כמו גבר ותחזק את שרירי הגב התחתון. איפה תמצאו רופא בעולם שמכיר ככה טוב פציעות ספורטיביות?  המתיחות עזרו הכאב נעלם. (לפחות לשעתיים) עוד היא אמרה ל , ועל כך אני אזכור לה חיבה לנצח:

– "עדו אתה בן 40+ , אתה לא יכול להיות אתלט בלי לתחזק את הגוף שלך שיהיה מוכן לספורט תחרותי."

אני אתלט? אף פעם לא חשבתי על עצמי ככזה! … אני מניח שהיא צודקת.

 

Jerusalem Cats. Cartoons about cats and life in Jerusalem ...
שנה טובה של תפוח בדבש לכולם. אבל בייחוד למתן גלורי (זכית ל NICK) שמעדכן את משחקי הטניס היומיום בדיומא!

לפוסט הזה יש 20 תגובות

 1. מעולה. תודה רבה.
  מן הסתם שהמקום הראשון של רפא מובטח.
  מסכים שדיון התיש יוכרע סופית כשרפא יפרוש, אבל לדעתי היתרון של פדרר גדול. זה הרבה מעבר ל16:19 פער שלא יהיה פשוט לסגור. נולה יחזור רעב ובעיקר על האטיים יותר קשה לנצח אותו בגלל הראלי והסרב הלא חזק שלו.
  צריך גם לזכור שזה לא רק שפדרר מוביל לגיל 31, אלא שרפא התחיל מוקדם יותר ונשחק הרבה יותר.
  מצד אחד רפא לא יזכה במייגורס בגיל 35-36. חדמ"ש לא הולך לקרות.
  מצד שני לפדרר היתה שממה בתחום 4 שנים מה שלא סביר שיקרה לרפא.
  אני מהמר על עוד 1 גג לפדרר ועוד 2 גג לנדאל.

 2. שנה טובה עידו ותודה על המאמר

  אם פדרר ינמח את מול נאדאל את הטורנירים בהם הוא משחק עם נדאל, כלומר את שנגחאי (1000), בזל (500) וגמר הסבב (1500),
  ואם נאדאל ייקח את הנגקוק ופריז,

  מי יהיה האלוף?

 3. המשותף לכול גאון על הוא שילוב של כשרון על ועבודה קשה מאוד. השואה של פרר עם נאדאל מראה שהכותב מוטה, אולי משחק וקורא על טניס אך ניתוח שגוי. בזמן שנאדאל חסר הכשרון התאמן קשה פדרר המוכשר מאוד שיחק ברידג׳ עם שווייצריות חינניות בבית האבות בציריך.

 4. תודה עידו!
  טוני עשה החלטה יוצאת דופן בלבחור שישחק בשמאל. אני בתור מדריך בוחר לשחקנים את היד לפי זה שאומרים להם לקחת לבד כדור מהסל ולזרוק הכי חזק את הכדור … האינסטיקנט של הילד תהיה היד החזקה. אני למרות היותי ימני התאמנתי במשאל בשיעורים הראשונים עד שהמאמנת שלי החזירה אותי לימין. אבל תמיד הייתה לי שמאל חזקה ועם חברים אני משחק בשמאל בשביל האתגר. הדבר הכי יפה בכל הסיפור שנדאל משחק פינג פונג למשל בימין. זה מדהים! החלטה כל כך נכונה של המאמן.

  הייתה שנה מדהימה בטניס העולמי שזכינו לראות את שני הגדולים ביותר מזכירים נשכחות! חבל שנדאל לא צמצם ל18-17 אם היה מנצח את האוסטרליה. אני מאמין שזה עוד אפשרי! לעומת פדרר נדאל יש לו עוד שנתיים שלוש למרות הפציעות.

 5. תודה רבה, עידו
  הויכוח על ה GOAT הוא נצחי. נדאל, ללא פציעות, ישווה/יעקוף את פדרר בסלאמים, להערכתי.

  הערה נוספת: לעניות דעתי, בלתי אפשרי להפוך ימני אמיתי לשמאלי. יש אנשים שאין להם צד דומיננטי והם יכולים לבחור צד.

 6. ההשוואה הכי נכונה לפי דעתי היא לחלק את ה-GOAT לפי משטחים.
  זה לא יהיה פייר להשוות את נאדאל לפדרר כאשר נאדאל בתכלס זכה ב-10 מתוך ה-16 על חימר.
  נאדאל הכי טוב (בפער עצום) על חימר.
  פדרר הכי טוב (והכי כיפי לצפייה) על דשא.
  משטחים קשים יתרון קל לפדרר נכון פדרר זכה ביותר תארים (10-5) אבל רובם הגיעו בשנים שלא היה לו תחרות (יש שיגידו שהוא היה כל כך טוב… אני מאלה שיגידו ששחקנים כמו רודיק ונלבנדיאן לא היו מגרדים את הטופ 10 בשנים 2010-2016).
  ואני עדיין לא הייתי מוציא את נולה מהדיון לבחור יש 12 תארי גראנד סלאם שכולם בוא (אולי להוציא את 2008 aus open) בעידן הכי תחרותי של הטניס מול 3 מתוך 15 הטינסאים הכי גדולים בהיסטוריה (מארי שווה עוד 4 גראנד סלאמים לפחות אם הוא נולד בעידן אחר).
  נולה להבדיל מנאדל ופדרר יכול לסחוב בכיף עוד 6-7 שנים.
  קשה לי להאמין שהוא לא יזכה בעוד 4 תארים לפחות.

  1. זה נכון מה שאתה אומר , ….. אבל….

   טניס (כמו כל משחק שהמציאו האנגלים) משוחק באוויר הפתוח והאלמנטים הם חלק מהמשחק עצמו.

  2. אם כבר אתה מפריד למשטחים –
   סמפראס הכי טוב על דשא. ולגבי קשים, כמו שציינת, לא הייתי מוציא מהדיון את נולה ששלט ביד רמה באוסטרליה במשך שנים .
   כשאתה מחבר את הכל ביחד עם המאזן של פדרר מול נובאק ונדאל, שאלת ה GOAT נשארת מאד פתוחה.

 7. מעולה עידו.
  לא יודע למה ראליז ארוכים משעממים אנשים.
  אני אישית תמיד העדפתי לצפות במגרשים האיטיים יותר והראלים הארוכים. ברור שלצפות בגאונות זה כיף, אבל אצלי טניס זה יותר על המאבק. לראות את המאבק של השחקן בראלים ארוכים זה הרבה יותר מעניין. הוא נאבק גם בשחקן היריב אבל גם בעצמו.
  נדאל גורם לשחקן היריב לפקפק בעצמו. הוא מלך המשחקים הפסיכולוגיים. הלוחם האולטימטיבי.
  נדאל מכה בעוצמה שוב ושוב, הכתף של היריב כבר מתחילה לכאוב אתה רואה אותו בכל החזרה תוהה מתי נדאל יתעייף כבר ואיך מקצרים את הנקודה.
  המאבקים הפסיכולוגיים במשחקים של נדאל הרבה יותר חזקים ובגלל זה הוא היה מעורב בכל כך הרבה משחקים שיזכרו לדורות בטניס.

  1. גם בכדורסל רוב אנשים מעדיפים את הכדורסל של הלייקרס של שנות ה-80' או של הדאבס היום על פני ממפיס הנוכחית וגם בכדורגל הערגה היא לכדורגל הדרום אמריקאי ולא לגרמניה של פעם או לאיטליה.
   זו, בין היתר, הסיבה שנותנים אובר חשיבות להתקפה ואנדר חשיבות להגנה כמעט בכל ענף ספורט.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט