הטור של מל ליום שני: אל תוטעו ע"י היום הראשון המוצלח של פתיחת העונה!

אל תוטעו מהטרוף של היום הראשון בפוטבול. המשחק הנפלא הזה הוא בצרה גדולה הרבה יותר משאתם חושבים!

אם מסתכלים על הטיווי כל מה שרואים הם איצטדיונים מפוצצים, שמחה ואושר של מנצחים, או אכזבה עם תקווה לשבוע הבא טוב יותר של מפסידים. אבל המשחק עצמו שקוע עד ברכיו (אולי כבר הגיע לירכיו) בשתי בעיות חמורות, שיש להן פיתרונות, אבל האחת דורשת שינוי טוטאלי לא רק בקו המחשבה לגבי ברוטליות משטרתית, אלא בכל החשיבה וההרגשה בענייני אזרחות, גזענות, אחריות צבורית, וחופש אישי, והשנייה דורשת שינוי דראסטי בחוקי המשחק. אני מדבר על שינויים כאלה דראסטיים שיידרשו, שיש סיכוי רב שהפוטבול כפי שאנחנו מכירים היום ישונה לחלוטין.

ישנה אפשרות שרק חלק קטן יחסית מהאוכלוסיה יתייחס לשתי הבעיות האלה ברצינות שהן דורשות, וינפנף אותן כעוד "נזק לטרלי – נזק שנהיה חייב לבלוע כדי להמשיך ליהנות מהמשחק – שהוא חלק מפוטבטל ב-NFL" או "הפרעה מינורית המשפיעה רק על מספר אנשים קטן", אבל ישנה גם אפשרות שהסערה שהתחילה כאן תתגבר כמו הוריקאן המתחיל כסערה טרופית, ואז מתגבר בחוזקו כשהוא עובר מעל אוקיאנוס של מים חמים להוריקאן מס' 1, ואז 2…, והמומנטום הזוויתי המסתובב רק מתגבר כמטוטלת להוריקון מספר 3, 4, ו-5.

תשאלו את  תושבי MARCO ISLAND ליד העיר נייפולס בחוף הדרומי-מערבי של פלורידה  במה מדובר.

ספורטס אילוסטרייטד מדווח על מספר קטן של אוהדים שהחליט לוותר על כרטיסיהם העונתיים בגלל העובדה שאף קבוצת NFL לא מצאה לנכון לחטוף את הקוורטרבק קולין קפרניק אחרי שסן פרנציסקו ניינרס סירבה להאריך את חוזהו בטענה (שיכולה להיות וולידית!) ש-"הם הולכים לכיוון אחר" בקשר לקוורטרבקינג של הקבוצה. אבל שאף קבוצת ליגה לא תתן חוזה לקולין, אפילו כקוורטרבק שני או שלישי, אם הם מסודרים עם סטרטינג קוורטרבק?

הדיעה הדי כללית היא שהוא טוב מספיק (אפילו שיעילות זרועו מוטלת בספק) למצוא ג'וב בליגה, ורק סירובו לעמוד כשחקן הניינרס בעת השמעת ההמנון לפני משחק בעונה שעברה – שהיתה דרכו להביע מחאה על הברוטליות המשטרתית בעיקר עם חשודים שחורים – היא הסיבה ל'חרם' הבלתי רשמי, האנונימי, והבלתי מוכרז כמובן שהוטל עליו. הקיץ הזה הוחתמו 20 קוורטרבקים כ'שחקנים חופשיים', רובם לא זרקו TD אחד ב-NFL. קפרניק השלים בעונה שעברה 16 TD עם רק 4 אינטרספשיונס.

הבעייה שכנראה גורמת למחאה של קפרניק להיראות כ-FALSE NEGATIVE היא שברגע שמישהו מודיע על ביטול כרטיסו העונתי, ישנם אלף קופצים המציעים לו מיד מחיר כפול על כרטיסו.

כמה סלבריטיס כספייק לי קרעו את כרטיסיהם העונתיים, והPETITION – "המחאה" המופיעה כ- "CHANGE.ORG והמופיעה כ-#NO.KAEPERNICK.NO.NFL מתגאה ב-+ 175,000 מוחתמים. (אבל ל-NFL ישנם לפחות 50 מיליון אוהדים קבועים בארה"ב בלבד).

עבור הליגה זהו כתם על פתיחת הליגה. כמה גדול וכמה כהה הוא הכתם? את זה נראה בקרוב אבל אני חייתי כאן מספיק שנים לדעת שמחאות כאלה עוברות ונישכחות. אבל לא תמיד. גם מחאת "חופש האזרח" התחילה בקול ענות חלושה עד שד"ר מרטין לותר קינג העלה אותה לזהות כלל אמריקאית. בינתיים הרבה יותר אמריקאים מתעניינים במשחקי FANTASY של NFL ואריכות הימים של תום בריידי מבעיית התעסוקה של קפרניק, אבל לעולם אתה לא יודע כאן מתי יידלק הזיק שיהפוך למדורה גדולה. סיבה שנייה שהפעם זוהי מחאה שלא תעבור סתם כך היא שכאשר מגלים שלמשחק הפוטבול ישנה השפעה מכרעת על התיפקוד המוחי הנורמלי כמה שנים אחרי הפרישה של שחקנים ששיחקו את המשחק תקופה ארוכה, זהו כבר עניין שלא יעבור סתם כך.

מגזין 'TIME' כותב שבעיית קפרניק היא אחת, אבל ניתן לחברה ולצרפה לכל מקרי ההתעללות בנשים של כמה שחקני NFL שנאשמו בכך (הרבה מאשימים את משככי הכאבים כסם שהוציאם מדעתם לשניות שבהן נשותיהם הוכו!) וטבע המשחק עצמו, והשבועון היוקרתי ביותר בארה"ב מסכם במילים האלה:

"A GROWING NUMBER OF AMERICANS ARE BECOMING FED UP WITH NFL FOOTBALL

אבל החדשה המסעירה ביותר הקיץ לא היתה ניסיונו (העקר עד עתה) של קפרניק להשיג עבודה או החתמת שחקנים חופשיים. החדשה העיקרית והחשובה ביותר הקיץ בכל הנוגע ל-NFL היא תוצאות עבודת המחקר הגדולה ביותר עד עתה (רוב המחקרים עד עתה היו על שחקנים בודדים) שפורסמה ב-'ג'ורנל אוף אמריקן מדיסין' (ע"י DR. JESSE MEZ, הוצאת חודש יולי, 2017), כתב העת החשוב ביותר בעולם בענייני רפואה.

המחקר נעשה בעזרת תרומת 111 משפחות שחקני NFL וותיקים, שתרמו  את גופות יקיריהם למחקר.

תוצאות המחקר היממו את כל מי שקשור ל-NFL: ב-110 מוחות מה-111 נמצא CTE – ה-Chronic traumatic encephalopathy (התנוונות כרונית של המוח כתוצאה ממהלומות חוזרות ונשנות בו).

מסקנת ד"ר מז ברורה: "אין כמובן כל סיכוי למצוא CTE ב-110 מתוך 111 מוחות של אנשים שנבחרו בשרירות. הקשר לחבטות ראש ממשחק הפוטבול הוא ישיר ולא ניתן לויכוח".

זוהי מסקנה חמורה ביותר. אני, אגב, לא אתפלא אם מסקנה דומה היתה מתגלה לו נבחנו מוחות של 111 שחקני כדורגל ששיחקו חמש עשרה שנות כדורגל מקצועני בשנות ה-50 עם כדורי העור הישנים עם פנימייה ושרוך לקשר הפנימית. הסיבה? נגיחות הראש בכדור הכבד, ובמיוחד בימי סתיו וחורף קרים ורטובים!

יומיים אחרי פרסום הכתבה, האופנסיב ליינמן של בולטימור רייבנס ג'ון אורשל (העושה בחודשי הקיץ את ה-PH.D במתמטיקה ב-MIT) הודיע על פרישתו מהמשחק. הוא לא היחידי. כמה וכמה שחקני פוטבול – ומספרם הולך וגגדל – פרשו או פורשים בשנות ה-PRIME שלהם כשהסיבה ברורה ופשוטה: להגן ולשמר את מוחם.

במגזין ESPN לקראת פתיחת עונת ה-NFL המגזין פירסם סידרת ראיונות מזעזעת ממש ע"י מיארק פיינרו-וואדה וסימון באומגארט ( devastating feature ) עם נשים, ואנשי משפחה אחרים, של שחקני NFL מבוגרים הסובלים מ-CTE. סיפור מזעזע כל כך שאני מסופק אם אבא – או אמא – הקוראים אותו ירשו לילדיהם לשחק את המשחק.

תוצאות המחקרים האחרונים שפורסמו בעיקר בשנתיים-שלוש האחרונות כנראה טפטפו לשחקני הפוטבול בכל הגילים. לפני חודש פורסם שבעונת 2016 היו 23,000 פחות שחקני פוטבול תיכוניים מאשר בעונת 2015, ובאינטרנט פורסם שליגות PEEWEE (כמו ליטל-ליג בבייסבול) רבות ברחבי ארה"ב החלו לפרסם מחסור בילדים למלא את קבוצות הליגה.

ישנה עוד בעייה שהיתה קיימת משך שנים אך עד עתה לא קישרו אותה ל-CTE: משך זמן רב היו מקרים של אלימות במשפחה. האחרון שבהם – יחזקאל אליוט מהדלאס קאובויס. שחקני פוטבול – עדיין בליגה, וברוב המקרים שחקנים וותיקים – שהיכו את נשותיהם. זה קרה הרבה יותר בפוטבול מאשר בכדורסל או בייסבול. היו שקישרו את האלימות להשפעה משככי כאבים. היום ישנן יותר ויותר חשדות להשפעת CTE על שחקנים בעודם בליגה. דוגמה נוספת הוא הליינבקר של בולטימור ריי לואיס שהיה מעורב ברצח כפול (ואיכשהוא יצא מזה עם עונש מינימלי), ומקרים רבים של הריגה תוך DUI, אחזקת נשק בלתי חוקית, והסתבכויות אחרות עם החוק.

אגב, רק היום נודע שה-TV RATING של משחקי הפוטבול של העונה שעברה היו ב-9% ירידה מעונת 2014-2015. 

מנחם לס

בעל האתר, הבוס הראשי, וכותב יומית - כל זמן שאוכל!

לפוסט הזה יש 64 תגובות

 1. מנחם יש מספר בעיות חמורות בNFL בראשם קומישמנר גרוע ביותר שהליגה בטמטומה האריכה לו את החוזה עד 2024 שפשוט מסריח את התפקיד. יש השנה מוצר ויותר בעיות סביב המשחק אם זה ההרגשה שהשחקנים מעל לחוק (אליוט היה חייב להיות מושעה התמיכה של השחקנים בו ואיך שהם ניסו להציג את הקורבן זה פשוט כתם). המקרה של קפרניק הוא סקופ שיחלוף , לגבי זעזועי המוח זה פשוט נורא והרבה יותר חמור ממה שרוב הציבור קולט אם זאת אני לא מאמין שבספורט שמגלגל כל כך הרבה כסף למישהו יהיה אכפת.

  1. "הקורבן" של אליוט הוכחה על ידי המשטרה כשקרנית שניסתה על פי עדויות של די הרבה אנשים להוציא ממנו כסף ולסחוט אותו ולכן המשטרה ביטלה את התלונה

 2. תודה מנחם. ענף שצל כבד מלווה אותו בשנים האחרונות. הוא עדיין הענף ספורט הפופולרי בארה"ב בכמה דרגות מעל השאר, אבל יותר ויותר צעירים מעדיפים לעבור לצפות ולאהוד ענפים אחרים.
  לא חושב שזה ישפיע הרבה על האוהדים המסורים של הענף, אבל לאוהדים "לייט" כמוני, יש בטוח השפעה שלילית על איך שמסתכלים על המשחק.

 3. ללא ספק הפוטבול נמצא בירידה. בעבר ציינתי גם נתונים על אהדה לספורט בקרב צעירים בני 25 ומטה (בעלי כרטיס המנוי והרייטינג של המחר) והNFL (להבדיל מפוטבול מכללות) נמצא בירידה תלולה אצלם. קראתי המון הסברים לזה, מהסיבות שציינת ועד לפורמט המשחק עם ההפסקות הארוכות והשחקנים שמתחבאים מאחורי קסדות

 4. נהדר מנחם, תודה רבה.
  נושא מרתק לשנים הקרובות. אפשר לציין את הסרט concussion עם ויל סמית שיצא לפני איזה שנתיים ועוסק בדיוק בסוגיה הזו.
  לגבי קפרניק – נושא מרתק לא פחות אבל רוב הסיכויים שסופו לחלוף די מהר.

 5. תודה רבה מנחם.
  אגב עד זמן לא רב חשבו שהקסדות יעילות במשהו. אבל לפי מחקרים אחרים זעזוע מח לא נמנע ע"י הקסדות בגלל שהזעזוע נגרם ע"י תנועה חזקה של המח לכיוון אחד, "התרסקות" של המח ותנועה מהירה לצד השני מה שמחייב קסדות שמונעות את סיבוב הראש בנפילה.

 6. אתה אומר שהמונופול החוקי, שלא משלם מיסים, שקיבל כסף מהצבא (עבור פרסומות), מהעיריות (עבור איצטדיונים, שרמת הסיוע שלהם לעיר עדיין מוטלת בספק), שהופך צדקה למען סרטן להונאה, שמקצץ את ראשיהם של כל מי שמנסה להרים ראש ולמחות (קפרניק וקלואה), שלא משלם למעודדות, מתעלם מבעיות של תקיפות מיניות וסתם תקיפות של שחקנים (אבל יורד חזק על מריחואנה), שמאפשר לוושינגטון רדסקינס להתקיים – הארגון הזה בצרות?
  אבל אף אחד מהדברים הנ"ל הוא לא מה שהכניס אותו לצרות. לא, אלה רק גורמים לו להיות פופולרי יותר. איכשהו. הרייטינג עולה אחרי כל שערורייה שכזו.
  לא, מה שגורם לבלאגן הוא הדעה הציבורית. בעשר השנים האחרונות היחס למשחק השוורים עם קסדות הזה והנזקים שהוא גורם השתנה בצורה קיצונית. מ-"תראה איך הקסדה נכנסה בצוואר שלו!" (ותודה לג'קד אפ) ל-"זה כמו סיגריה, רק אלים".
  והמהירות הזו, היא זו שעשויה לחסל לדעתי את הענף.
  כרגע רוב האוהדים עוד יחסית בסדר עם נערים שדופקים את הראש בשביל סיכוי להיות חלק מהליגה הנפלאה הזו. אבל רוב אותם אוהדים הם אוהדים כבר שנים רבות. שגדלו על הענף, שהוא חלק מהזהות שלהם. והם האנשים האחרונים שאפשר לשכנע שחלק מהזהות שלהם, כזה שנחשב תמים עד כה, הופך להיות הצד הרע בסיפור.
  קצב שינוי היחס הציבורי יגרום במהירות לציבור להסתכל על אוהדי הענף כאל מישהו שבדיוק הודה שהוא נהנה לעשן סיגריה במהלך צפייה בקרבות כלבים.
  ובאותו רגע, הענף ייעלם.

  מצד שני, יכול להיות שאני מקשקש שטויות, והענף מגלגל יותר מדי כסף מכדי שמישהו ייתן לו ליפול בצורה כזו.

 7. משחק מגעיל של אימפריה מתנוונת
  לא רואה סיכוי שיקום אמיץ וישנה את הדברים לטובת בריאות השחקנים
  (גלדיאטורים על מזבח בידור ההמון)

   1. דוק אתה יודע טוב טוב
    שאצל בחורים צעירים, ממש ילדים (כמו בצבא אגב) שיקולי כסף גדול ותהילה עולים עשרות מונים על שמירת הבריאות.
    המערכת חייבת להגן עליהם
    במקום זאת מכניסים אותם למצב שאין להם באמת אפשרות בחירה.

 8. קולין קיפרניק הוא ק"ב גרוע , הוא 3-16 ב 19 המשחקים האחרונים שלו , הוא לא מסוגל להיות פאקט פאסר.
  הוא לא מתאים להיות פותח ב NFL והכאב ראש שמגיע איתו לא שווה להחתים אותו בתור שחקן ספסל שאף פעם לא משחק(מושך תשומת לב משאר השחקנים וכל עפם שיהיה טעות של הפותח התקשורת תשגע את הקבוצה מתי יכניסו את קיפרניק לשחק)

  זה שיש שחקנים שבתיאוריה על הניר פחות טובים ממנו זה לא רלוונטי , קח לדוגמא את הג'טס הקבוצה שיש לה את מצבת הק"ב הכי גרועים בליגה.
  בוא נתחיל מזה שהג'טס מפסידים בכוונה בעונה שאין להם זיכוי לנצח כי הם רוצים לבחור ק"ב גבוה בדראפט.
  מעבר לזה הג'טס החתימו OC ומאמנים שעובדים לפי שיטת ההתקפה של הווסט קוסט אופנס שמבוססת על קריאה מהירה של המגרש,מסירות קצרות ומדויקות , בדיוק הדברים שקיפרניק לא טוב בהם.
  אז מה רוצים שהג'טס ישנו את שיטת ההתקפה , יפטרו את כל המאמנים ויביאו אחרים רק כדי להפסיד עם קיפרניק?

  1. אני מכיר את קפרניק. אבל משחק הריצה שלו עם הכדור הוא הטוב ביותר בין כל הקוורטרבקים (אם כי הוא עושה זאת מחוסר ברירה). הניינרס כמעט הגיעו לסופרבול איתו, ז"א שלפני שלוש שנים הוא לא היה כזה גרוע

  2. מאזן הניצחונות שלו הוא לא ממש מדד – קפרניק שיחק בשנתיים האחרונות בקבוצה חלשה מאוד עם מאמנים כושלים וסגל שרובו התחלף (בעיקר מערך ההגנה, ואגב -כריס בורלנד הרוקי המבטיח שפרש בדיוק בגלל הפחד מCTE.
   אי אפשר למדוד שחקן פוטבול אחד בתוך קבוצה שלמה לפי מאזן ניצחונות.
   מה שכן – קפרניק בהחלט לא היה נקודת אור בקבוצה החלשה הזו, אבל זה עדיין לא לוקח את היכולות והיתרונות שלו, ולדעתי (כמו לדעת רבים) יש לו מקום ברוב הקבוצות בליגה כQB שני או שלישי. נתת כדוגמא את הג'טס שסגנון המשחק שלהם לא מתאים לקפרניק- יש עוד 30 קבוצות אחרות בליגה, לחלקן הסגנון כן מתאים.

 9. לקפרניק הייתה הזדמנות להגיע לברונקוס,
  והוא פספס אותו בגלל טעות שלו בחשבון –
  אחרי שמאנינג פרש, היו שיחות בין הברונקוס לניינרס על טרייד של קפרניק,
  ואם קפרניק היה מסכים לוותר על חלק מהשכר של עונתו האחרונה בניינרס,
  הוא היה מקבל חוזה חדש שמחזיר לו את אותם מיליונים + כמה נוספים.

  הוא הימר שהוא יכול להישאר בניינרס, ואחר כך לקבל חוזה חדש.
  הוא טעה.

  האם ה-NFL (ברמת הבעלים, וההנהלות) ליגה שמרנית במיוחד?
  חד משמעית, כן.
  הם גם ליגה סופר קפיטליסטית.
  אם מישהו היה חושב שקפרניק שווה כמה ניצחונות (כמה ניצחונות = המון כסף),
  הוא היה משחק.

 10. בכל הנוגע לפגיעות הראש –

  א. אם אני הייתי הורה בארה"ב,
  לא הייתי נותן לילדי לשחק פוטבול.

  ב. אם אני הייתי נער בארה"ב, אין מצב שהיו מצליחים למנוע ממני לשחק פוטבול…

  ג. אם אני זוכר נכון, יש בקולג'ים 100,000 שחקני פוטבול שמקבלים מלגה אקדמית (1 מ-10 שחקני פוטבול בתיכוניים זוכה לקבל מלגה בקולג'ים).
  זה אומר שפוטבול המכללות משמש כמקפצה חברתית להרבה מאוד אנשים שאחרת פשוט לא היו יכולים לאפשר לעצמם לימודים אקדמיים.

  ד. יש מי שמכנים את שחקני הפוטבול "גלדיאטורים".
  צריך לזכור –
  הגלדיאטורים היו עבדים.

  1. כמובן. אף אחד לא מכריח שחקנים לשחק. בקשר למכללות, מציינים שוב ושוב ש-CTE זה יותר הצטברות של המון פגיעות וזעזועים קטנים. כנראה ש-3 שנות תיכון עם טאקליםצ חלשים ו-4 שנות מכללה לא מספיקים לגרום ל-CTE. אבל 15 שנות NFL שהן ON TOP ON THAT עושות את הטריק.

 11. כתבתי שזאת כנראה היתה גם בעייה בכדורגל. עובדה שמעטים מאד מכדורגלני מהעבר, כששיחקו עם כדור כבד (אולי מלבד פלה) הגיעו לגדולה בפוליטיקה או משרה צבורית או פוליטית חשובה. אני לא מכיר אף כדורגלן ישראלי משנות ה-50 שהגיע לאיזה הישגים מיוחדים או לדרגה צבורית חשובה בישראל אחרי פרישתו.

 12. סליחה על הכפירה . אבל למי בכלל איכפת מה- NFL חוץ מהאמריקאים ? ספורט ברברי וגם משעמם . לא פלא שהוא לא תפס בעולם כפי שתפס הכדורסל, עוד ספורט שהומצא באמריקה (ע"י קנדי) . אפילו הראגבי עדיף עליו.

 13. תודה מנחם.
  אני מכיר כמה וכמה שהיו מכורי פוטבול כבדים ופשוט הפסיקו לצפות כדי לא לתת יד לדבר. אפילו עיתונאים שחדלו לסקר את הענף.
  כן, (כמעט?) כל ספורט מקצועני אינו דבר בריא ויש השלכות שליליות. השאלה מהן ההשלכות וכמה שליליות. לדעת אותם אנשים – וזו תופעה שאני מעריך ומקווה שתתרחב – הפוטבול עובר את גבול הסביר. יש הבדל עצום בין מי שיסבול כל חייו מכאבי רגליים לבין מי שהמוח שלו נהיה עיסה.

   1. לא אותו נזק. יותר נכון שלכתוב שאם יש לך שריטה ביד או נקטעה לך היד זה אותו נזק כי שניהם פגיעה ביד.
    כשכדורגלנים יתחילו להתחרפן בסיטונאות ולחדול מתפקוד מוחי סביר בגיל 45 נדבר על אותו נזק. עד אז זה ניסיון של חובבי הפוטבול להצדיק את הענף הגורם את הנזק החמור ביותר למשתתפיו (לכל הפחות מהענפים הפופולריים).

     1. גיא, שים לב מה כתב no funny shtuff. התדירות של מקרים כאלה בפוטבול גדולה לאין ערוך מאשר בכדורגל. אני מקווה שבכל העולם יאמצו גיל מינימלי למשחק ראש ואז בכלל זה יהפוך זניח יותר.
      ואם יתברר שההשפעות הן בדיוק אותן ההשפעות וכדורגלנים מתחרפנים בגיל 45 ולא מסוגלים לתפקד באחוזים גבוהים? אהיה הראשון לגזור את המינוי.

 14. לא הבנתי עד כמה זה חמור, עד שראיתי כתבה מלפני שבועיים-שלושה על אישה של שחקן עבר בפוטבול (מהקליבלנד בראונס אם אני לא טועה. היה חבר בקבוצת ההגנה) שהקימה עמותה עם נשים נוספות לתעזור לשחקנים שנפגעו.
  באותה כתבה הוא ישב ביחד איתה ופשוט לא הצליח לחבר שני משפטים ברצף. הוא התחיל לדבר על משהו, הפסיק ואז אמר: "רגע, על מה בכלל אנחנו מדברים?". זה היה מטורף. בהחלט השפיע על איך שאני תופס את הספורט הזה.

 15. אני לא מצליח להבין: מה היה קורה אם היו משחקים ללא ציוד מגן כלל? הרי מה שנוצר לצורך הגנה בעצם משמש את רובם ככלי להתקפה. נניח ללא קסדות מגינים לא היו נכנסים עם הראש קדימה כדי לעצור שחקן (נראה לי…). אז למה לא לחזור פשוט 60-70 שנה אחורה ולוותר על הקסדות ואולי על כל הברזל ה"מגן"?

 16. יש סרט מעולה עם וויל סמית (שמתברר כשחקן טוב יותר בדרמות) על ההתחלה של הגילויים האלה. מומלץ מאד.
  הפוטבול לא יצא מזה בלי שינוי מהותי. התוצאות כל כך ברורות ועצובות שאין סיכוי שזה ימשיך

 17. תודה מל.
  מודה שמתחיל פחות להתעניין בפוטבול. אולי בגלל שהפאטס תמיד מנצחים, אולי בגלל שמאנינג פרש, אולי בגלל שאני לא בצפון אמריקה כבר, אולי בגלל פגיעות הראש.
  לדעתי זה השילוב של כולם.

 18. אני מצטרף לנתי למעלה: צריך לנסות לשחק ללא אמצעי הגנה. מה שאמצעים אלו עושים הוא לאפשר לשחקנים לעשות תנועות שלא טיבעיות להם. למשל להיכנס עם הראש וקסדה ישר בשחקן יריב. בלי הקסה אף אחד לא יעשה את זה.
  מזכיר לי את הריצה היחפה – התומכים בה אומרים שהנעל שמרפדת את כף הרגל מאפשרת לנו לרוץ בצורה לא טיבעית, מה שמביא לבעיות ברכיים. בלי נעליים אנחנו נוחתים על כריות האצבעות במקום על העקב, פחות מיישרים את הרגל, ומרככים באופן טיבעי את האימפקט של הפגיעה.

 19. 1. קאפרניק עוד ימצא קבוצה בNFL או שלא, אבל בכל מקרה הסיקור בו ישכח וימשיכו הלאה.
  2. זעזועי המוח והבעיות הבריאותיות הן הבעיה האמיתית של הNFL, במיוחד שהעניין הזה צובר תאוצה ופרסום.
  ועדיין מדובר בספורט (כמו אגרוף או אמנות לחימה אחרת שפשוט חוטפים שם מכות) שאנשים מוכנים לעשות זאת עבור הסיכוי של חוזה מיליונים שכביכול יסדר אותם ובעיקר את משפחתם.
  עבור הרבה מאוד ילדים ונערים זה הסיכוי הכי טוב להינצל מרמת חיים כזו או אחרת ולקבל בוכטה של כסף.

  אני חושב שה-NFL לא צריכה להסתיר זאת, אלא להשתמש בזה במודע ולהגיד שהליגה עצמה מנסה גם כן לטפל בבעיה הזו (ובנוסף להחמיר עם כל הבעיות המשפחתיות של שחקנייה הסוררים).
  הליגה צריכה להודיע וגם לעשות – כלומר לתרום או להקציב סכום מסויים שיעזור לפתור את הבעיות האלו וישמור על בריאות השחקנים.
  אולי לייצר קסדה מיוחדת ששומרת יותר טוב על אזור הראש או פיתוח טיפול יעיל יותר (אין לי ממש רעיון כי איני נוירולוג או מומחה למוח).

  בכל מקרה הבעיות הבריאותיות הן אלו שמטילות צל כבד על עתיד הליגה.

  כמו שרמשו מעלי,
  אם הייתי אמריקאי הייתי מעדיף שילדי לא ילכו לשחק פוטבול.
  כנראה שהיה לי קשה לשכנע אותם, או אם הייתי ילד כנראה שהיתי רוצה לשחק פוטבול.

 20. טוב, אני אגיד משהו לא פוליטיקלי קורקט.
  עולם חופשי. אף אחד לא מכריח את השחקנים לשחק, כמו שלא מכריחים מתאבקים להאבק, מתאגרפים להתאגרף ולוחמי mma להילחם באוקטאגון.
  הדבר החשוב הוא שיודעים מה הסיכונים שנכנסים לזה.
  לי פחות מפריע הנזק של השחקנים לטווח הארוך, אני לא מתיימר לדעת מה טוב בשבילם.
  אם הייתי הורה האם הייתי מונע מהילד שלי לשחק פוטבול או ראגבי או לחימת מגע? לא.
  יותר מפריע לי למשל שזאק אליוט מסתבר כחרא בן אדם שקשה לי לעודד בתור אוהד הקבוצה. גם אם יש קשר לפגיעות הראש שעבר ולאלימות וחוסר הכבוד לנשים שהוא מפגין, אני די בטוח שזה יותר קשור לאופי מחורבן וסדרי עדיפויות משובשים.
  הnba עברו מהפיכה בשנות ה80 בניסיון להפוך שחקנים למודל לחיקוי. הnfl נמצאת במקום שהnba היתה בשנות ה70 ותחילת ה80 מבחינת התפיסה הציבורית של השחקנים.
  העניין הרפואי הוא מבורך מבחינת ידיעה ואולי שינוי חוקים והצורה שישחקו את המשחק, אבל לדעתי היא לא תעצור כליל את המשחק.

   1. בולשיט.
    יש אחריות לכל אדם. לא משנה מה נקודת הפתיחה שלו.
    במקרה הזה פוטבול הוא כרטיס היציאה של לא מעט חלשים ונדכאים ממעגל העוני והבורות.
    לשחקנים עצמם יש אחריות עוד יותר גדולה בתור מודלים לחיקוי, והם צריכים ומתחילים להבין את זה. גם במחאות חברתיות, אבל גם באיחוד, בדוגמא אישית ובעזרה למקומות שמהם הגיעו.
    הכוח הוא אצל האנשים. תמיד.

    1. בולשיט.
     אתה נותן לאדם לבחור בין לאכול חרא כול החיים או לדפוק את עצמו מכול כיוון בשביל שיהיה אולי סיכוי אז אין לו הרבה בחירה
     הכוח הו אאצל האנשים והזמן הגיע שביחד נרחיק תופעות דוחות כמו פוטבול או זנות

     1. לא יקרה ולא יקרה.
      אבל אין לי כוח להיכנס לחור תולעת הזה שוב.
      אז סבבה, תחייה בעולם אוטופי דמיוני תחשוב איך לתקן הכל ממגדל השן שלך.

     2. מגדל שן? מצחיק. תהיה במקום שלי ואז תדבר
      תחייה בעולם אוטופי דמיוני שבו כולם עושים טוב לוכלם כול הזמן וכולם בוחרים לחיות בחראא כול הזמן כדי לשרת את האחרים

     3. אני עם אפלטון.
      בשם מה אתה מחליט איזה תופעות דוחות ואיזה לא? פוטבול וזנות (אחלה השוואה באמת) זה לא בסדר, אבל איגרוף כן? מה לגבי מטאדורים? מתעמלות בנות 15 שקורעות את עצמן בתנאים של מחנה צבאי ברוסיה? ובתחומים שלא קשורים לספורט – יותר מ-10% מפועלי הבניין בארץ נפגעים בתאונות, חלקם נהרגים – אולי נוציא את פועלי הבניין מחוץ לחוק ונעבור לגור באוהלים?

      לכל אדם יש בחירה והעולם לא מושלם. אין מקצוע שאין בו סיכונים ואין אדם שיש לו את הסמכות והלגיטימציה לקבוע איזה עיסוק הוא לגיטימי ואיזה לא.

   1. מי אני?
    לפעמים נהנה להיות פרקליטו של השטן, לפעמים סתם כדי להתווכח והרבה פעמים כי צדקנות מעצבנת אותי. והעולם מלא בצדקנים.

     1. לוקח על זה קרדיט מלא.
      אם הייתי כותב מה שכולם נהנים ורוצים לשמוע, לא היו הודעות כאלו.
      חלש בווכחנות אבל. נשבר מהר. אופי חלש.
      הבן של והגילרים לא רואים אותי ממטר.

 21. לדעתי עניין פגיעות הראש זו תופעה שתגרום בסופו של דבר לשיפור ולקידום של הליגה.

  וכשאני אומר ליגה אני מתכוון ל-NBA…

  צעירים רבים ידועים כמוכשרים מאוד בכמה סוגי ספורט במקביל, בעיקר כדורסל ופוטבול. כל מי שהוריו יתעקשו איתו, או שהוא בעצמו יבין מה פחות מסוכן, יתעל את הקריירה שלו לכיוון הכדורסל. אנחנו מצידנו נראה יותר ויותר כישרונות מגיעים ל-NBA, עד שאולי סוף סוף תהיה הצדקה להרחבת הליגה ל-32 קבוצות.

 22. vicis.co

  מספר שחקני פוטבול התחילו השנה לשחק עם הקסדה החדשה של VICIS,
  קסדה שבנויה כך שהיא מסוגלת לספוג זעזועים תוך שימוש בטכנולוגיה דומה לזו שמשתמשים בתעשיית הרכב –
  באמפרים של מכוניות אשר קורסים בזמן תאונה עם הולך רגל על מנת למזער את הנזק להולך הרגל.

  במשך שנים, ה-NFL בהנהגתו הקלוקלת של גודל, ניסו להתעלם ולהסתיר את הבעיה של פגיעות הראש.
  עכשיו שכבר ברור שאין איך להסתיר את הבעיה, הם סוף סוף מנסים לפתור אותה –
  אם על ידי שינוי הכללים של המשחק,
  אם על ידי שימוש בטכנולוגיות חדשות.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט