הטור הכפול של מל: 1) בושה וחרפה במכביה 2) הספורטאי הגדול בעולם

פורסם ב - 17. יול, 2017 ע"י ב - כללי

************************

בושה וחרפה במכביה (ורחמנות על שחקני הכדורגל והכדורסל הישראלים)

*אומרים לי שלישראל המכביה "לא חשובה"…

*אומרים לי שבישראל אף אחד לא שם על המכביה…

*אומרים לי שאף אחד לא כותב על המכביה ואף אחד לא עוקב אחריה…

תגידו לי, כשמייקל ג'ורדן שיחק HORSE נגד סטיב קר כתבו על זה בעיתונים? זה הופיע היכן שהוא? ובכל זאת מייקל ג'ורדן לא הרשה לסטיב קר לעזוב את הפרקט עד שמייקל ניצח.

כששיחקנו 3 על 3 במגרש המשחקים מישהו כתב על כך? ובכל זאת לחמנו עד טיפת הזיעה האחרונה לנצח. כשהלכנו ברגל מטבעון לגבת (אז לא היה לנו כיצד להגיע לשם) בגיל 12 לשחק נגדם כדורסל מישהו כתב על כך? ועדיין היה זה משחק שגרם לי חוסר שינה מרוב התרגשות חצי לילה.

עבורינו זה היה המשחק החשוב בעולם.

תגידו לי, לשחקני ישראל שאכלו אותה בכדורסל ובכדורגל לא איכפת היה להפסיד? אם גם להם "לא היה חשוב" אז שיילכו לעזאזל. הם לא ספורטאים אמיתיים בפנקסי. אבל אני בטוח שמאד איכפת היה להם. אבל הבוסים הזקנים וה'יורמים' של הספורט הישראלי לא נתנו להם צ'אנס. רחמנות על השחקנים.

השחקנים שנאו מאד להפסיד לאמריקאים בכדורגל ובכדורסל. בעיקר בכדורגל, שלהם ההפסד הרגיש כמו שהיו מרגישים רוסים לו הפסידו בהוקי קרח לישראלים.

אני יודע שהאמריקאים נמצאים עתה בשיא אושרם וסיפוקם עם שתי מדליות זהב בכדורסל ובכדורגל.

אילו אני הייתי שחקן ישראלי, הייתי מסרב לשחק אלא אם נתנו לי להיות חבר בקבוצה שהיא עם הסיכויים הגדולים ביותר לנצח את המכבייה! אם אני יהודי ישראלי, אני הייתי רוצה להפסיד ליהודי צרפתי או יהודי אמריקאי? הייתי רוצה לראות אותו מקבל מדליית זהב כשהוא מייצג איזו קהילה יהודית קטנה מאלבני, ניו יורק, ואני מייצג את ישראל הגדולה, מנצחת "מלחמת 6 הימים" ושעושה רעש היי טק בכל העולם?

הייתי מת מבושה להפסיד לאיזה ג'שואה קליין מ-"שרלוט ג'ואיש סנטר" אלא אם כן התחרינו 'מאנו טו מאנו' – הטובים ביותר נגד הטובים ביותר, ואם הפסדתי, כל הכבוד למנצח.

היכן הכבוד העצמי? למה לתת ליהודים מארה"ב לנצח אותי, אלא אם כן הם עליונים, כמו למשל בשחייה? הייתי מת מבושה.

איך זה שישראל – שביני לבין מומי כבר לא מדינה קטנה אלא הפכה למיני-מעצמה  – לא נמצאת בגמר המכביה בשני המשחקים המובילים בעולם  – כדורגל וכדורסל?

אולי המכביה באמת לא חשובה לאיש בישראל, אבל אם אני גר בישראל, ואני אוהד ספורט כפי שאני, אני בוער מחימה אם אני הולך לגמר הכדורסל והכדורגל, וישראל איננה שם.

(הלוואי שיהודי ארה"ב האלה גרו בישראל. אז אולי היה לנו כדורסל)

 

בושה.

כלימה.

ביזיון.

היכלמות.

חרפה.

קלון על  המדינה.

שיילכו לעזאזל כל מנהלי ומנהיגי הספורט המחליטים החלטות בזויות כאלה.

זה עתה חזיתי בנבחרת אמריקאית טובה מאד המרכבת ברובה משחקני קולג' מהדיביזיה הראשונה, ושני שחקנים מה-MLS מנצחת את בריטניה 0-3 בגמר הכדורגל. כמה מטומטמים צריכים להיות מנהלי נבחרות הכדורגל והכדורסל לא להצליח להרכיב נבחרת ישראל שלפחות יהיה לה סיכוי להיות בגמר, ולנצח? שמעתי שישראל העמידה נבחרת נוער. זוהי עבירה שאולי אינה פלילית, אבל זו עבירה פסיכולוגית, רפואית,  ואנטומית. אם זה נכון שהעמדנו שחקני נוער, אתה מסכן ילדים בני 16 המשחקים נגד בוגרים שכמה מהם בני 25. ישנם הבדלים רבים – פסיכולוגיים, אמוציונלים, פיזיולוגים, ביומכנים – שלא אכנס אליהם עכשיו, בין בני נוער לבין בוגרים.

הרי יש למנהלי הספורט שלנו ניסיון. במכביה הקודמת ארה"ב אכלה את נבחרת העתודה שלנו. הייתי במשחק. מאמן נבחרת ארה"ב היה מאמן אונ' טנסי לשעבר. אז הם הרי יודעים איזו רמה מגיעה הנה, אז למה הם לא עושים משהו בנידון? אולי בשחייה אין ברירה כשכמה אמריקאיות פשוט טובות מכל מה שיש לישראל להציע, אבל בכדורסל ובכדורגל?

בקשר לספורט עצמו, עברו הימים שארה"ב היתה מן מדינה מפגרת בכדורגל. רוב השחקנים באו מדיביזיה I בכדורגל שהיום זוהי רמת הליגה הלאומית בכדורגל בישראל. דיביזיה I בכדורסל זוהי רמת הליגה העליונה בישראל, בעיקר כשאתה מרכיב ממנה נבחרת, אפילו "נבחרת יהודים"… היהודים בנבחרת הם שחקני מכללה מצויינים ואחד מהם אפילו נמצא במבחנים ל-NBA.

אז מה ישראל עושה צחוק מהעבודה? אם ישראל חושבת שהיא כל כך עליונה, אז שתהיה מספיק חכמה להעלות קבוצה שלפחות תגיע לרמת האמריקאים.

או...האם הבוסים של הכדורגל בישראל חוששים שהאמריקאים ינצחו את נבחרת העתודה שלהם ואז הם שולחים נוער כך שיהיה להם תרוץ? אותו דבר כדורסל? אני הייתי במכביה האחרונה בה נבחרת ארה"ב למכביה ניצחה את נבחרת העתודה.

למעשה, אולי ישראל צריכה להעמיד שני סגלים: אחד שישתתף במשחקים המוקדמים, ואז הנבחרת עצמה – שנגד ארה"ב היה לה משחק אימון מצויין לפני האליפות בישראל – עם סכויים ריאליים להפסיד.

(אבל תמיד אפשר לשמור את ההפסדים לארה"ב בכדורגל וכדורסל גם עם נבחרות אלף שלנו בסוד, כדי שאף אחד לא יידע!)

משך שנים על גבי שנים אני צריך להסביר לחברי היהודים כאן שלישראל יש ספורט. שנים על שנים אני צריך להסביר להם שארה"ב מנצחת אותנו במכביה בכדורסל כי ישראל אף פעם לא מעמידה את הטובים ביותר. זהו. החלטתי SCREW IT. אני לא עומד להצדיק יותר את ישראל ולנסות לשמור על כבודה. ישראל רוצה לנצח? שתנסה. אולי האמת היא שהיא לא יכולה אפילו עם הנבחרת.

ובקשר לכדורגל, לישראל להפסיד בכדורגל לארה"ב זה כמו לארה"ב להפסיד בכדורסל לתימן. אז השחקנים המסכנים שנאלצו לשחק ללא סיכוי לנצח אכלו אותה בגלל מנהלי הספורט שהחליטו מה שהחליטו. הם סובלים את הבושה שכולה אשמת "מנהלי הספורט"!

(בכדורסל תמיד אוכל לומר לחברי האמריקאים שהיהודי היחיד ב-NBA הוא עומרי כספי; זה יציל קצת את הכבוד)

****************************************

ובנוסף לכל הצרות היום בעיתון של גרינוויל הופיעה הידיעה הבאה:

A Racist Wedding at the Maccabiah Games

 

ונתנו את הלינק למאמר!
By broadcasting a wedding live from the Jewish sporting event's opening

ceremony, Israel's main TV channel sent a clear message about preventing assimilation
By Rogel Alpher     

read more: http://www.haaretz.com/misc/writers/rogel-alpher-1.561077

לאן הגענו??? קבלתי עשרות צלצולים להסביר את הדפוק בראש הזה. נראה לי ש'הארץ' הפך לעתון של ISIS.

ארץ אוכלת יושביה.

***********************************************************

עוד שיא לגדול הטניסאים מאז ומעולם.

אני, אישית, לא יכול לחשוב על ספורטאי אחר שהייתי מכנה "הספורטאי הטוב ביותר בעולם" מאשר רוג'ר פדרר. כמובן שאין להשוות עגבניות לבצל ירוק (אני למשל אוהב בצל ירוק יותר מעגבניות) אבל אני הייתי מצביע עליו כמס' 1 לו התבקשתי.

הוא נתן היום בוימבלדון עוד קליניקה של טניס, והתלמיד היה הקרואטי מרין קיליץ' שנכנע ללא תנאי 4-6, 1-6, 3-6 במשחק שלי הוא נראה יותר כסיבוב נצחון מאשר גמר וימבלדון.

היה זה ניצחונו השמיני של פדרר בוימבלדון תוך כדי שהוא שובר את שיא שבע הניצחונות של פיט סמפרס וויליאם רנשאו.

“Wimbledon was always my favorite tournament, will always be my favorite tournament,” said Federer, who won the first of his 19 Grand Slams here. “My heroes walked the grounds here and walked the courts here. Because of them, I think I became a better player, too.

“To mark history here at Wimbledon really means a lot to me just because of all of that really. It's that simple.”

פדרר הוא השחקן המבוגר ביותר שניצח את וימבלדון בעידן המודרני. קן רוזוול האוסטרלי ניצח את וימבלדון בגיל 37 בשנת 1972.
פדרר נשאל אם הוא חוזר? האם הוא יוכל לנצח גם בגיל 40?
*

380 תגובות ל - “הטור הכפול של מל: 1) בושה וחרפה במכביה 2) הספורטאי הגדול בעולם”

 1. etayle

  17. יול, 2017
  00:44

  תודה מנחם, נהדר.
  איזה שחקן זה פדרר, קודם כל כמו סטיב קר(המאמן), אישיות נדירה, אדם משכמו ומעלה. בלי כל מיני פוזות ודברים שמאפיינים את הגדולים ביותר, פשוט קלאס של אדם. ולא פחות שחקן שפשוט לקח את הטניס למחוזות הגבוהים ביותר של אומנות, היופי של המשחק שלו זה דבר של יסולא בפז. עצוב לדמיין את היום שהאגדה הזה יפרוש, הבן אדם(לדעתי) סוחב ביחד עם נדאל את הספורט הזה כ"כ הרבה שנים.

  Reply to this comment
 2. ברוך רובין

  17. יול, 2017
  02:04

  אני לא האמנתי אבל האיש עושה ניסים לא זכור לי עוד ספורטאי שחזר לטופ העולמי בגיל 36 לאחר כמה שנים שכונות שבהם הספידו אותו, הטינסאי הגדול בהיסטוריה, ויש לו קייס עצום גם בתור הספורטאי הגדול מכולם.

  Reply to this comment
 3. מוש השור

  17. יול, 2017
  04:28

  אני נורא אוהב טניס ,לא מבין בזה ממש אבל תרואה טורנירים גדולים. פדרר זה פשוט שירה בתנועה ,איזה שלמות, אלגנטיות וירטואוזיות והכל כל כך אלגנטי וזורם. פשוט תענוג לראות. עומד על האולימפוס של הספורט עם עלי, גרצקי,קומאנצ'י, בולט.. עילוי של פעם בחיים.

  Reply to this comment
 4. IDO

  17. יול, 2017
  04:59

  תודה מל על הטור. 4 טורים עוקבים בטניס בראש האתר, אתה צריך להיות מאד גאה.

  פדרר שיחק מול סמפרס בשיאו, מול אדאסי בשיאו, מול נאדאל בשיאו ,ומול נובאק בשיאו. ENOUGH SAID.

  ניסיתי לקרוא את הטור בהארץ, אבל זה חסום אצלי כתוכן פרימיום בתשלום. לפי מה שהבנתי זה היה סיקור של חתונה יהודית. לה די דה. מה הרעש הגדול?

  אני לילדי בחיים לא אגיד עם מי להתחתן, טוהר הדם זה הדבר האחרון שעולה בראשי, אבל האם אתה מסכים שיש איזשהו אלמנט של טוהר הדם בדת היהודית? אם זה מה שהעיתונאי התכוון אז הוא מעלה שלד מהארון … אבל מצד שני אם מנעת מילדיך להתחתן עם לא יהודי אז אין לך מה להאשים את הארץ בנורמות בדלניות של ISIS… לא ככה?

  Reply to this comment
  • א.ב

   17. יול, 2017
   09:25

   קודם כל, רוגל אלפר הוא טרול מוכר.
   כל מטרתו לייצר פרובוקציות, החיבור למציאות פחות חשוב.

   לגבי יהדות – זה דבר רחב, יש הרבה זרמים. היהדות האורתודוכסית מתירה נישואין עם יהודים בלבד כמובן, אין מניעה גזעית להתגייר ולהתחתן. יש גם זרמים שמאפשרים נישואים בין יהודים ללא יהודים, אבל זה בעיקר בארה"ב ואלו נישואים שלא ניתן לקיים בישראל (ניתן להירשם כנשואים אם נישאת בחו"ל).

   אין ספק שכמדינה יש פה בעיה בכך שלגורמי דת יש מונופול על נישואים ואין אפשרות לנישואים אזרחיים. אבל זה יותר פוליטיקה ומשחקי כוח של היהדות האורתודוכסית ופחות גזענות, לפחות בעיני.

   Reply to this comment
   • הציפור הנדירה

    17. יול, 2017
    11:08

    בלי המונופול הזה הייתה התבוללות עצומה גם בארץ.
    בגלל אותם אלו שמתירים נישואים עם לא יהודים ישנה התבוללות גדולה בחו"ל וירידה מתמדת בהזדהות כיהודים. מספר היהודים בארה"ב הוא כמספרם לפני כשבעים שנים בגלל אותה התבוללות שיסודה בנישואי התערובת.
    רק ליהדות האורתודוקסית יש עתיד ורק דרכם יכולה לשמור על סהות יהודית ועל קיומו של עם ישראל.

    Reply to this comment
    • גיא הרשע

     17. יול, 2017
     11:29

     בלי המונופול הזה אולי היינו קרובים קצת יותר להיות מדינה דמוקרטית.
     בינתיים, כל מה שהמונופול הזה משיג זה פילוג עם יהדות ארה"ב.

     Reply to this comment
     • הציפור הנדירה

      17. יול, 2017
      22:38

      בלי המונופול הזה לא הייתה משמעות לשם ישראל ולא הייתה במדינה משמעות יהודית ובדרך החילונית בכלח עם ישראל לא היה מגיע להקמת המדינה והיה נטמע בין העמים לפני כן.

    • avri

     17. יול, 2017
     12:02

     קודם כל, בתור שמאלני מוצהר, אני בהחלט מסכים שרוגל אלפר הוא סוג של טרול שמאכיל את הקהל שלו בפרובוקציות זולות. בואו לא נתרגש. אני גם די בטוח שהוא אוהד לייקרס.

     אין שום דבר רע אם למישהו חשוב במיוחד להתחתן עם יהודי/ה מטעמי מסורת וכיו״ב, ולכן גם אין פסול באנשים שמתייחסים את המכביה בתור אתר השידך היהודי האולטמטיבי. מי שמאמין בדת, בשדים או בפיות, זכותו ושיהיה לי בריא.

     באופן אישי, יהדותו של אדם זה או אחר מעניינת אותי כקליפת השום. המונח התבוללות גם כן לא מעניין אותי בכלל – הייתי מתחתן עם סוניה קרי מחר, יהודיה או לא.

     Reply to this comment
     • גיא הרשע

      17. יול, 2017
      12:09

      עדיין מותר להיות שמאלני מוצהר???
      חשבתי שעבר החוק ששמאלנות זה כמו מכירת חמץ בפסח.
      זה מותר, רק לא בפרהסיה…

     • פאקו

      17. יול, 2017
      12:13

      גיא. הוא מזדהה פה בשם פרטי עם תמונה של דני איינג'.

     • avri

      17. יול, 2017
      12:31

      מחר בלילה נציגים של זו ארצנו דופקים על הדלת של דני איינג׳ עם קילשונים ולפידים בוערים, דורשים את עורו של הבוגד!

     • הציפור הנדירה

      17. יול, 2017
      23:27

      בגלל גישה של אנשים כמו שלך העם היהודי מתמעט ופחות ופחות מזדהים כיהודים בגלל ההתבוללות שקשורה באופן ישיר לנישואין בין יהודים לגויים. בארה"ב לדוגמה מספרם של היהודים הוא כמספרם לפני שבעים שנים כשהיום היהודים מהווים כשני אחוזים בלבד מאוכלוסיית ארה"ב לעומת ארבעה אז. כל זה בגלל ההתבוללות שקשורה בקשר ישיר לנישואי התערובת בין יהודים לגויים.
      אם רוצים לשמור על קיומו של עם ישראל ועל הזהות היהודית אי אפשר סכים לנישואי יהודים וגויים.
      ויש לציין שהציבור היהודי היחידי שגדל כל הזמן הוא הציבור האורתודוקסי שאצלו אין תופעה זו (למעט שלושה אחוזים שגם הם מן הסתם אצל חלשים מבחינה דתית).

    • אסף

     17. יול, 2017
     17:13

     ומה הבעיה עם התבוללות? אם אני חילוני או אפילו אתאיסט כזה או אחר? ליהודים יש איזו זכות כלשהיא על מוסר שאני לו מוגע לה?

     Reply to this comment
     • הציפור הנדירה

      19. יול, 2017
      10:58

      זה לא שייך למוסר אלא לזהות יהודית. ההתבוללות הזו תגרום לאיבוד הזהות היהודית. בגלל ההתבוללות הזו מספר היהודים הלא אורתודוקסים בעולם הולך ומתמעט ולמשל מספר היהודים בארה"ב היום הוא כמספרם לפני כשבעים שנים כשאז היוו היהודים כארבע ף
      ה אחוזים מהאוכלוסייה רק שני אחוזים. כל זה בגלל אותה התבוללות.

   • מייקי

    17. יול, 2017
    11:08

    המדינה כאן היא מדינה יהודית, הדת והלאום במדינתנו שלנו שלובים ושזורים זה בזה. הם למעשה דבר אחד. כך שטענתך המופרכת על 'גורמי דת' כאילו הם הגיעו ממקום אחר, כאילו לא יצאו איתך מתאי הגזים, לא עברו איתך 2000 שנות גלות, לא גלו איתך מירושלים לפני 2000 שנה, אינה מעידה לא על יושר ולא על הבנה ומוערבות הסטורית וחברתית.

    את ה-'אין ספק' שלך תשמור לעצמך, ובודאי לא מומלץ לערב אותו באתר ספורט

    Reply to this comment
    • גיא הרשע

     17. יול, 2017
     11:27

     90% מהמשפחה של אימא שלי לא שרדו את השואה.
     על פי קנה המידה המונהג כיום על ידי המונופול של הממסד הדתי בארץ, כל אותם בני משפחה שנרצחו הם בכלל לא יהודים.
     סבתא שלי, שהתעקשה לשמור על הזהות היהודית שלה, ולכן נשלחה למחנה עבודה,
     גם היא על פי אותו ממסד לא יהודייה.
     כך גם 7 ילדיה שנולדו אחרי השואה, לכולם שמות תנ"כיים, מתוך תחושה של ציונות –
     גם הם על פי כללי הממסד לא יהודים.

     "גורמי הדת" אולי בחלקם לא הגיעו ממקום אחר,
     אבל הם בהחלט מונופול שהשתלט על ההגדה של "מיהו יהודי".

     Reply to this comment
     • ספלאש

      17. יול, 2017
      17:20

      זה לא שייך למונופול,ואף אחד לא "השתלט" על כלום. ביהדות יש הגדרות ברורות למיהו יהודי.
      כשהמחלקה לפיזיקה מפרסמת נוסחאות זה מונופול? והמתמתיקאים?
      לא, כי הם המומחים. אותו דבר הרבנים והרבנות הראשית הם המומחים במה שקשור ליהדות, אז אדם שחולק עליהם בלי שיש לו מושג, זה כמו שסטודנט שנה יחלוק על איינשטיין. טיפשות ויהירות.

      ומה לעשות, זה מה שהזרמים הרפורמים פמינהם עושים, יוצאים ויצאו נגד המקובל והמוכח

     • גיא הרשע

      17. יול, 2017
      17:30

      "המקובל והמוכח"???

      הטענה שהאורתודוקסים הם המומחים בענייני דת היא בלשון ההמעטה מקוממת.
      אם אני יהודי רפורמי,
      אז האמונה שלי שווה פחות???
      הרב שלי יודע פחות??

      תסלח לי, אבל זו טענה מתנשאת.

      וההשוואה בין מדע לאמונה, זה כבר פשוט מוזר.
      אם תקרא את מה שאיינשטיין כתב, תגלה שנקודת המוצא שלו היא שאנחנו לא יודעים באמת כלום.
      בדיוק ההפך מהממסד החרדי בארץ,
      זה שמשוכנע שיש לו מונופול על האמת.

     • ספלאש

      17. יול, 2017
      17:46

      היהדות האורתודוקסית מסתמכת על מסורות של אלפי שנים, בעוד הרפורמים הם זרם שחלק ויצא מתוך היהדות הקלאסית לפני לא הרבה שנים (משהו כמו 150 שנה אני חושב).
      אז מי נחשב המומחה? מי שחולק על כל מה שהיה לפניו או מי שמסתמך עליהם?
      בנקודה הזאת הההשוואה למדע מתאימה, כי גם שם תמיד מסתמכים על מחקרים ומומחים קודמים, ועל סמך זה ממשיכים להתפתח, ולא מבטלים כל מה שהיה לפני.
      איינשטיין אולי אמר את המשפט הזה, אבל הוא הסתמך לא פחות מאחרים על מדענים שלפניו, אפילו על ניוטון.

      כל אדם חושב שהוא צודק תמיד, בעיקר בנושאים שהוא מבין בהם, אני לא רואה בעיה בזה. ואם מגיע יריב ראוי שיושב אחרת, אז צריך למצוא פשרה. אבל רק יריב ראוי. וכמובן שצריך לכבד כל אדם גם מי שטועה בעיניי, על זה אין חולק.
      אני לא מצפה שתשכנע, אבל לפחות שיהיה ברור שגם לצד השני יש טענות טובות לא פחות

     • גיא הרשע

      17. יול, 2017
      17:53

      ההבדל הוא שלי אין בעיה אם הצד השני. אני מאמין ב-"חייה ותן לחיות".
      זה לא נכון לגבי שאר הצדדים.

      דרך אגב, לפי האמונה היהודית, ראשיתה של האומה העברית הוא באברהם.
      רק שלפניו, ולפני האמונה המונותאיסטית היו דתות אחרות, דתות בנות אלפי שנים.
      פז"ם כטיעון, הוא קצת בעייתי.

     • ספלאש

      17. יול, 2017
      18:18

      גם החרדים הכי קיצונים לא יכריחו אף אחד לשמור שבת בכח. אבל לטבוע חוקים בצורה דמוקרטית לפי אמונתם זה לא כפייה.
      אתה אומר תן לחיות? ומה אם זה פוגע בי בעקיפין?
      אם אתה בספינה ואחד רוצה לעשות חור גדול בתא שלו, שהוא שילם עליו, רוצה תתן לו? לא. למה? כי ברור שהוא פוגע באחרים למרות שזה לא נראה בפשטות. למה אסור לאדם ללכת ערום ברחוב? כי המדינה קבעה, דמוקרטית, שזה פוגע באחרים, למרות שיש כאלה שלא מבינים מה הבעיה.
      אז גם כאן, אם נקבע דמוקרטית שאסור למכור חמץ בפסח או לעבוד בשבת נגיד, אז זו לא כפייה אלא טובת הכלל, גם אם לא כוחם מבינים ומקבלים את זה.
      כך לפי היהדות, כשיהודי לא מקיים מצוות, או מדיניות המדינה פוגעת בהלכה, אנחנו מאמינים שזה פוגע בנו אישית ובכל העולם. הגיוני שננסה למנוע את זה בדרכים האפשריות.

      אגב לעניין הגזענות, בעולם של היום כל מה שמזכיר גזענות מיד מעורר רגשות שליליים, שזה מובן לאור ההיסטוריה, אבל גזענות, להאמין שיש הבדל בין אנשים שונים, זה לא בהכרח פסול. רק צריך להיזהר מהשחכות שליליות

     • פאקו

      17. יול, 2017
      18:31

      בעיניי אין טיעון מטריף שכל יותר מאשר אותו "קודח חור בצד שלי של הספינה", שאותו אני שומע רבות מהצד הדתי. זה בעיניי שומט את הקרקע מכל בסיס לדיון, אם כל פעולה שאני עושה היא פוטנציאלית "קידוח חור בספינה" ממישהו שנמצא בצד השני של העולם.

     • ספלאש

      17. יול, 2017
      18:40

      דווקא היום עם הדיבורים על אפקט הפרפר, התחממות גלובלית וכאלה, זה די מובן…

     • גיא הרשע

      17. יול, 2017
      18:43

      "לטבוע חוקים בצורה דמוקרטית לפי אמונתם זה לא כפייה".
      לא, זו בדיוק כפייה.

      "חייה ותן לחיות" זה בקיצור רב ההגדרה של הדמוקרטיה המודרנית.
      יש שורה של זכויות יסודיות שניתנות לכולם, ותפקידם של החוקים זה למצוא את האיזון ביניהם.
      לכן אסור ללכת עירום ברחוב.
      אבל –
      ניקח נושא מהותי שנמצא בדיון –
      תחבורה ציבורית.
      אני באמת חושב שלא צריכה להיות תחבורה ציבורית בשבת בעיר, או בשכונה בעלת אפיון דתי.
      אבל בתל אביב?
      למה לא?
      במה זה פוגע במישהו?

      הנושא של חתונה אזרחית. הרי בחוק מכירים בחתונה אזרחית כאשר היא נערכת בחו"ל. למה לא בארץ?
      למה לפגוע במי שידו אינה משגת?
      הרי שינוי שכזה בחוק לא פוגע בדתיים.
      זה לא כאילו אסרתי קיום חתונה דתית.

      וכמות הדוגמאות האפשרית עוד ארוכה.
      טיעון "החור באוניה", הוא חד צדדי. אני לא רואה מישהו גוזז פאות, או שולח אוטובוסים ללב מאה שערים בשבת.

      אני כן קורא על חברי כנסת חרדים שמנסים לעצור גם את המעט תחבורה ציבורית שכבר יש כיום בשבת.
      לטעמי, הם אלו שמנסים לחורר חור באוניה.

     • ספלאש

      17. יול, 2017
      18:58

      למה חוקים כאלה הם כן כפייה מבחינתך? לא הבנתי את ההגדרה שלך.
      חלק מהאיזון בין הזכויות זה למנוע פגיעה בחלק מהאוכלוסייה.

      זו בדיוק הנקודה. תחבורה ציבורית בשבת כן פוגעת בדתיים (יותר מרק "פגיעה ברגשותיהם") וכך גם חתונה אזרחית וכל דוגמא אחרת שפוגעת בתורה. למה? כי בשבילנו כל העולם זו ספינה, ומעשים מנוגדים לתורה זה קידוח חור בספינה. ממש כך. אם אם כבר מכירים בחוק בחתונה אזרחית בחו"ל, אם יהיה מותר בחוק להתחתן כך בארץ הרבה יותר יתחתנו כך, וזו שוב, פגיעה.
      גם אם זו לא פגיעה ישירה כמו גזיזת פאות או אוטובוס בתוך השכונה, זו גם פגיעה

     • גיא הרשע

      17. יול, 2017
      19:05

      אז כל מה שהוא בניגוד לאמונה של האורתודוקסים זו פגיעה.
      זו הסיבה לנתק ההולך וגדל בעם, עד לרמה שהוא כמעט לא ניתן לגישור.

      כמו שכתבתי –
      יש צד אחד שמוכן לחיות ולתת לחיות, ויש צד שמסרב.

     • פאקו

      17. יול, 2017
      19:23

      הוא שאמרתי. אם כל פעולה שאני נוקט עשוייה להיחשב ע"י מאן דהו בעולם כקידוח חור בספינה, אזי נגמר הבסיס לדיון.

     • etayle

      18. יול, 2017
      01:41

      גיא לא מתאים לך לרדת לטענות כאלה, אבל בכל זאת אנסה לענות. ההגדרה של יהודי לפי *ההלכה* פשוטה מי שהוריו *יהודים* או שקיבל עליו עול מצוות(בגדול), מה שאתה מציע זה לשנות את ההגדרה של *ההלכה* דבר שהוא אבסוד. עכשיו אפשרי לשנות את ההגדרה (זה דבר שרירותי) אבל מבחינה *הלכתית* זה כמובן לא יעזור, אז עכשיו הדיון זה "מה יקרא יהודי" למה ששלך עדיף מההלכה? כי זה יותר נחמד. *המדינה* החליטה לאמץ את ההגדרה הדתית, לא רואה סיבה לשנות אותה, מי שרוצה שינסה. אבל בכל מצב קיבול הרעיון השני יוביל לשסע *בתוך* מדינת ישראל, לדעתי השסע יהיה גדול יותר כי יווצרו שני סוגי יהודים הדתי וההגדרה החדשה, איך תוכל להסביר לאדם שהוא יהודי שהוא לא יהודי?

     • הציפור הנדירה

      18. יול, 2017
      11:36

      אכן הרפורמים יהודים פחות וחשובי הראביים שלהם יודעים הרבה פחות מתלמידי חכמים אורתודוקסים שלא לדבר על חשובי הרבנים שבקיאים בתנ"ך ופרשניו לאורך הדורות, במשנה ופרשניה, בתלמוד בבלי ובתלמוד הירושלמי ופרשניהם, בקובצי מדרשים ופרשניהם, בספרות השו"ת והפסיקה, בקבלה, ועוד. אתה יכול להיות בטוח שאין אף ראביי שאף מתקרב למרחב הידע הזה.
      בכל מקרה כל הזרם הרפורמי וכן הקונסרביטיבי אינם יכולים להיחשב לזרמים דתיים אלא לסוגים של מסורתיים ואף פחות מזה. הדברים הבסיסיים ביותר של הדת היהודית לא ממש מוסכמים עליהם והם אינם שומרים שבת כהלכה, ולא כשרות כהלכה, ולא שומרים על איסור חמץ בפסח, ורבים מהם (בייחוד הרפורמים) אוכלים ביום כיפור ותשעה באב, ולא שומרים על דיני צניעות וטהרת המשפחה, ועוד דברים רבים במסורת היהודית שהם לא מקיימים במוצהר, וכן בתי התפילה שלהם הם חיקוי לכנסיות, ואף הדבר הבסיסי ביותר של הזהות הינודית לא מוסכם עליהם כשגם מי שאמו גויה נחשב אצלם ליהודי ואין להם בעיה עם נישואי תערובת.
      כל אלו שאינם אורתודוקסים מספרם הולך ופוחת ופחות ופחות מזדהים כיהודים ולכן מספר היהודים בארה"ב למשל הוא כמספרם לפני כשבעים שנים כשהם מהווים כשני אחוזים מהאוכלוסייה לעומת ארבעה אחוזים אז, בגלל ההתבולות שקיימת אצל הלא אורתודוקסים. רק הציבור האורתודוקסי מתרבה כי רק הדרך שלו היא דרך יהודית דתית השומרת על הזהות היהודית.

    • גיא הרשע

     17. יול, 2017
     19:07

     איסור תחבורה ציבורית בשבת זה לא כפייה?
     העובדה שאני צריך להרחיק לחו"ל בשביל להתחתן בדרך שאני בוחר,
     זה לא כפייה?

     Reply to this comment
     • ספלאש

      17. יול, 2017
      19:18

      זו כפייה בדיוק כמו שאם אתה רוצה קזינו אתה צריך לסוע לחו"ל, או כמו כל חוק אחר. אם אתה רוצה נקרא לזה כפייה חוקית וכשרה.
      אני לא מרגיש שיש נתק הולך וגדל, וחבל לי שאתה מרגיש ככה.
      למה אתה מרגיש כ"כ פגוע ומאויים, מכך שמישהו נפגע מדברים שאתה עושה ומקווה שתנהג אחרת? אם זה באמת מבחינתך קו אדום אז אני לא רואה פיתרון

     • גיא הרשע

      17. יול, 2017
      19:33

      איך אפשר להשוות בין קזינו לבין תחבורה ציבורית?

      הטיעונים נגד קזינו הם שהוא גורר אחריו פשע, ושהוא מחליש אוכלוסיות חלשות.
      תחבורה ציבורית?
      היא משרתת את האוכלוסיות החלשות, מצילה חיים, ומפחיתה זיהום.
      הסיבה היחידה שאין קו אוטובוס שמאפשר לאוכלוסיות חלשות להגיע לחוף הים בשבת היא שזה עקרונית מפריע לדתיים.
      נטו כפייה.

      זה שהכפייה היא חוקית –
      על זה אין וויכוח.
      רק צריך לזכור –
      לא כל מה שחוקי הוא גם דמוקרטי או צודק.

      מקווה שאני אנהג אחרת?
      זה בסדר.
      לנסות להכריח אותי לנהוג (תרתי משמע) אחרת,
      אם זה יש לי בעיה.

     • ספלאש

      17. יול, 2017
      20:00

      אז רק למען האיזון, יש גם הרבה כפייה בכיוון ההפוך.
      בתי המשפט ביטלו הופעות עם הפרדה נשים-גברים, הופעות לציבור הדתי שמעוניין בהפרדה כזו. למה? רק כי זה מפריע לערכים שלהם. נטו כפייה.

      ניסו למנוע את טיפולי ההמרה, שהתבצעו לאלו שמעוניינים בכך בציבורים הדתיים. פוגע בכם? לא. כפייה.
      ויש עוד. לימודי ליבה, גיוס חובה, ביטול תקציבים על התבטויות שלא נראות לאנשים מסויימים, לא חסר.

      ואגב דיברת על יהירות, אז גם תגובות כמו "הדתיים המיושנים האלו שחיים בעבר וצריכים להתקדם", משדרות לא פחות יהירות.( לא רומז אליך)

     • גיא הרשע

      17. יול, 2017
      20:09

      יש לך דוגמה לביטול הופעות שמיועדות לקהל של גברים בלבד, או נשים בלבד?
      כי אם כן, אז זה מקרה בו אתה צודק.

      אבל טיפולי המרה?
      שטיפת מוח מהסוג הגרוע והמסוכן ביותר.
      ביטול תקציבים על התבטאויות שלא נראות לאנשים מסוימים?
      רק להזכיר – המפלגות החרדיות הן חלק מהקואליציה.
      גיוס חובה?
      זה כבר ממש לא מובן לי. "צבא העם". החרדים הם לא חלק מהעם?

     • ספלאש

      17. יול, 2017
      21:52

     • ספלאש

      17. יול, 2017
      21:56

      דוגמא יותר טובה
      http://www.inn.co.il/News/News.aspx/209610

     • ספלאש

      17. יול, 2017
      21:58

      היועץ המשפטי לעירייה, חיים נרגסי, מסר בחוות דעת: "על כל רשויות המדינה, לרבות רשויות מקומיות, להימנע מקיום אירועים עם הפרדה מגדרית בין נשים וגברים. איסור ההפרדה הוא גם אם מדובר באירוע לציבור שמעוניין בכך, כמו לכאורה במקרה שלפנינו".
      https://www.hidabroot.org/article/209584

     • ספלאש

      17. יול, 2017
      22:11

      תראה מה זה, הגעתי אפילו למסמך רשמי של משרד המשפטים.
      כדי שלא נחשוב שהעובדות מוטלות בספק.
      לא קראתי הכל, אבל אפשר להבין מה הכיוון.
      "בהתאם לכך, הצוות מצא להבהיר את הנקודות הבאות:
      .א משרד ממשלתי או גוף ציבורי אחר אינו רשאי לארגן אירוע ממשלתי , ממלכתי או
      ציבורי במהלכו ינקטו צעדים שמטרתם להביא להפרדה בין גברים לנשים. באירוע
      כאמור עומדת לנשים זכות השתתפות שווה ומלאה בכל היבטיו של האירוע, הן
      כקהל והן כמשתתפות. אין להציב באירועים אלו שלטים, מחסומים או כל אמצעי
      אחר הנועד להכווין את הקהל לישיבה נפרדת או השתתפות נפרדת אחרת באירוע
      הציבורי.
      .ב הדברים אמורים גם באירועים לגביהם ידוע כי עיקר הקהל שיגיע יהיה דתי או
      חרדי, או שתוכן האירוע יהיה בנושא דתי. עצם העובדה כי רוב הקהל הצפוי
      להשתתף עשוי להעדיף הפרדה אינה מהווה הצדקה לנקיטתה."

      http://forumpics.a7.org/?file=20160524113754.pdf

     • הציפור הנדירה

      17. יול, 2017
      23:42

      לגיא הרשע מרושע:
      אנשים שהיו בעלי נטייה לבן מינם שינו את נטייתם גם בשיטות ללא טיפולי המרה. שאיפת המוח הוא של האוענים שזה טבעי כמו הנטייה לבן המין השני אצל סטרייטים.

     • etayle

      18. יול, 2017
      01:44

      הגדרה של נישואין זה דבר שרירותי- אף אחד לא חייב להכיר בך, כמובן שזכותך *המלאה* לחיות אך שבא לך (מצחיק שאצל גואל רצון זה לא עבד), בנוגע לקזינו לא מסכים- אדם אחראי לעצמו אתה לא תקבע לו מה טוב לו ומה אסור לו- זו כפייה בצורה הרבה יותר נוראית, שני אנשים בוגרים מחליטים לשחק בקזינו, שיבושם להם. מה דעתך לגבי זנות? קאנביס? הפרדת מדרכות בישובים חרדים? אוטובוסים נפרדים? האם אתה נגד כפייה באמת או מגד כפייה *לצד שלך*?

    • הציפור הנדירה

     18. יול, 2017
     11:43

     לגיא לגבי מדע: מדענים שגדלו בהשקפה כשלך חזרו בתשובה לאחר שהכירו את היהדות מקרוב כשלפני כן לא הכירוהו כלל ועכשיו הם דווקא מסכימים עם החרדים ולמעשה חלק מהם אף שגדלו על השקפה כשלך (וזה לא נמדד ביחס לכלל המדענים כי הם לא מכירים את היהדות אלא ביחס לאלו שהכירו את הדת היהודית מקרוב.

     Reply to this comment
   • Berch

    17. יול, 2017
    11:22

    ועוד לא דיברנו על אשכנזים שמתבוללים עם עדות המזרח
    ולא על ספרדי טהור שמתחתן עם אשכנזי
    שמאלאנים שמתבוללים עם ימנים
    ימנים עם שמאליים
    לוחמי COD עם סיירי פוקימון GO
    פשוט זוועה….
    בואו נמשיך להפריד בינינו לבין עצמנו עם אגדות וסיפורים מהעבר. מה שלא יחשל אותנו יחסל אותנו !!!!
    🙂

    Reply to this comment
    • avri

     17. יול, 2017
     15:38

     תגובה מצויינת

     Reply to this comment
    • גיא הרשע

     17. יול, 2017
     15:45

     רק אתמול ראיתי פיקאצ'ו מתרועע עם שיקסע מדרגון בול. געוואלד!

     תודה, ברץ'.
     התגובות שלך תמיד שנונות, תמיד במקום.

     Reply to this comment
     • הציפור הנדירה

      18. יול, 2017
      09:37

      לחזיר יבלות: אתה טועה לחלוטין: יש דבר כזה בהחלט עם יהודי ויש קשר ישיר לבני ישראל שלפני שלושת אלפי שנים, ורואים זאת בממצאים הארכאולוגיים מלפני אלפיים ושלושת אלפי שנים כמו מקוואות ותפילין (כבר לא כשרות), מזוזות, ספרי תורה, מקוואות ועוד ממצאים המצביעים על קשר ישיר ליהודים היום,

      במדינת העם היהודי האמונה הדתית והרבנות הם לגיטימיים לא פחות מכל השקפה חילונית והנהגה חילונית!
      רוצה מדינה אנטישמית, עשה לך לבד!!!

     • הציפור הנדירה

      18. יול, 2017
      11:46

      התגובה לחזיר יבלות הובאה כאן בטעות ונכתבה כאן בהמשך כתובה לתגובת מנחם (אין אפשרות של תגובה ישירה לתגובת חזיר היבלות.

    • מנחם לס

     17. יול, 2017
     16:54

     כשהתחתנתי עם גייל היא היתה פרוטסטנטית בדתה. היא היתה הולכת מדי פעם לכנסייה עם שני בניה כי היא מאד SPIRITUAL ואוהבת את האווירה של התפילות והזמירות. לי לא היה איכפת, כל זמן שבנותי בנות ה-6 וה-3 נידבקו אליה מהרגע הראשון.
     התחתנו עם המיניסטר שלה והרב שלי היה רב 'הלל' של אונ' אדלפי. הוא דאג שהחתונה תהיה תחת חופה והכל.
     אחרי כמה חודשים גייל אמרה לי שהיא רוצה להתגייר. לקחתי אותה לבית הכנסת הרפורמי בגרדן סיטי והיא התחברה לרב ואשתו (חברים עד היום), לקהילה, והדבר החשוב ביותר – היא אף פעם לא האמינה ב'קדושה' של יישו. כשבקרנו בנצרת היא אמרה לי "כיצד בן אדם אינטיליגנטי יכול להאמין שאיזה מין "LORD" נולד בחור הזה?".
     אז נוצרי שלא מאמין ב-SACRED ובקדושה של יישו, מה עושה אותו נוצרי.
     רב האוניברסיטה הכניס אותה למשטר לימודים שלא נדע משך שנה וחצי עד שנתן לה תעודת יהדות (אני כבר לא זוכר איך זה נקרא).
     בביקור הבא בארץ היא הצתעקשה לבוא על דרכון ישראלי, וקיבלה מהקונסוליה בניו יורק דרכון וכתוב בו דת: "יהודית". אני לא בטוח אם ההתגיירות שלה כשרה כי היא סרבה ללכת ל'מיקווה'. לא משנה שאני לא הייתי נותן לה תעודת יהודיה בגלל שהיא אוהדת לייקרס.
     בכל אופן, היא יהודיה הרבה יותר ממני. מנסה לשמור שבת עם ה[דלקת נרות וקונה חלה לששי-שבת, ומכריחה אותי ללכת לבית הכנסת. פעם בחודש אני ניכנע לה והולך איתה (היא גם שרה במקהלת בית הכנסת שהוא רפורמי).
     אני לא יודע איזה יהודיה היא ואני לא יודע איזה יהודי אני. כל מה שאני יודע זה שאני גאה ביהדותי וסופר כל יהודי בפוטבול ובבייסבול (בכדורסל לצערי רק עומרי כספי). אילו היתה מלחמה בישראל והיו יכולים להשתמש בזקן בן 80 כמוני, אני שם תוך 12 שעות. כל משפחות אמי ואבי נישרפו למוות. אבל אני לא מסוגל להסביר את אמונתי באלוהים, והלוואי והיה לי את ה-SPIRITUALITY שיש לגייל.
     האשה הזאת חייה לעזור לעניים ומסכנים, ומתנדבת 3 פעמים בשבוע, פעמיים נותנת צהריים באיזו שהיא כנסייה להומלסים ויום אחד מתנדבת במחלקת חרום ל בי"ח.

     Reply to this comment
     • אפלטון

      17. יול, 2017
      17:04

      מנחם אתה מתאר בדיוק רב מה שאני מרגיש, וכנראה הרבה יהודים שלא חיים בישראל. האמת המרה היא שאם היית בוחר לחיות בארץ, גייל, שמרגישה יהודיה, אולי אפילו יותר ממך ולדאוג שלילדים תהיה מסורת ותחושה יהודית (עד שיגדלו ויוכלו לבחור בעצמם), היתה עוברת גיהנום עלי אדמות. בישראל להרגיש יהודי לא מספיק, לקדש, לכבד ולזכור את המסורת היהודית לא מספיק. צריך את הגן הנכון. היהודים האורתודוקסים השתלטו על המדינה. זה המצב, וזה עצוב. ועדיין זו המדינה שגדלנו עליה ואנחנו אוהבים אותה, ואף אחד לא יוכל לקחת לנו את האהבה, גם אם לוקחים לנו את המדינה.

     • THE KING RUSSELL

      17. יול, 2017
      17:18

      תודה רבה מנחם.

     • ספלאש

      17. יול, 2017
      17:33

      עם כל העצב שבדבר, כן, להיות קשור ואכפת מישראל ויהדות זה לא מספיק כדי להיות יהודי. בשבילי להיות יהודי יש הגדרות ברורות מאוד, שאותם קבעו וקובעים המומחים בנושא, הרבנים והרבנות הראשית.
      זכותך כמובן לחשוב אחרת מהם, אבל חובה להכיר בעובדה שהם המומחים בנושא, כי הם לומדים מועוסקים בנושאי היהדות ומיהו יהודי, ולא אתה או אני.
      ואולי לך זה עצוב, אבל קח בחשבון שחלק גדול מהדתיים והחרדים מעריך וקשור למדינה (כמעט) רק בגלל חוקי הדת המעטים שיש בה.
      מה לעשות, זאת מדינה יהודית ולא סתם דמוקרטית

     • גיא הרשע

      17. יול, 2017
      17:46

      למה חובה להכיר בכך שזרם מסוים ביהדות הוא המומחה בתחום?

      על אחת כמה לכמה לאור העובדה שזה לא הזרם שבזכותו בכלל יש לנו מדינה.
      הרי אם נתבונן על שורשי הציונות, וההתעוררות הלאומיות היהודית,
      אז נחזור לפינסקר, לתנועת ההשכלה, ולמנדלסון.

      אותו מנדלסון עליו מלמדת מערכת החינוך החרדי שהוא התגלמות הרשע.

     • פאקו

      17. יול, 2017
      17:51

      עדיף אדלסון.

     • ספלאש

      17. יול, 2017
      17:57

      אם אתה לא מקבל את הטענות שכתבתי לך למעלה, אז יש עדיין את הסטטוס קוו.
      כשהמדינה קמה, לא היו פה רפורמים אלא דתים וחילונים "רגילים". לדתיים חשוב מאוד, אלה לא יכול להבין עד כמה, לשמור על הדת והאופי היהודי של המדינה ככל שניתן, ולחילונים לפעמים זה מפריע במידה מסוימת. מה נעשה? אין פיתרון. וכך נוצר הסטטוס קוו, מין מצב ברירת מחדל של פשרות הדדיות. חלק מההבנות האלו הן שמערך הגיור והנישואין הוא באחריות הרבנות הראשית. ושוב, אני לא יכול להדגיש מספיק עד כמה זה חשוב לדתיים, תצטרך להאמין לי.
      כל שינוי בסטטוס קוו עלול לפגוע קשה באחד הצדדים, ואת זה אנחנו מנסים למנוע

     • פאקו

      17. יול, 2017
      18:02

      הרבה מאד דברים השתנו בעולם ובמדינה מאז שהיא קמה. עיקרון הסטטוס קוו הוא סה"כ עוד החלטה (שלדעתי אפילו לא מעוגנת רשמית בשום חוק) שנלקחה מזמן, אותה אפשר לשנות.

     • Bloop

      17. יול, 2017
      18:04

      אתה לא יכול להבין עד כמה חשוב לחילונים לשמור על האופי החילוני של המדינה. אני לא יכול להדגיש מספיק עד כמה זה חשוב לחילונים לאפשר מערך נישואין שונה ולאפשר גיור רפורמי, תצטרך להאמין לי

      והיהדות האורתודוקסית קיימת בצורתה מאז המאה ה-18. הם הסתמכו על העבר ופנו לכיוון מסוים בדיוק כמו שהרפורמים הסתמכו על העבר ופנו לכיוון שונה

     • חזיר יבלות

      17. יול, 2017
      18:12

      לצערי ספלאש צודק. אין דבר כזה עם יהודי (ז.א. היה לפני 2000 שנה אבל הקשר שלנו אליו מבחינה תרבותית הוא אפסי ומבחינה גנטית הוא רופף מאוד) יהדות היא דת. יהודי ערבי= נוצרי ערבי, גרמני נוצרי=יהודי נוצרי וכן הלאה. אין שום קשר בין יהדות המזרח לאשכנז(גרמניה) או ביניהם ליהדות פולין חוץ מהדת. היהודים הראשונים שיצאו את חומות הגטו והדת במאה 18 לא חשבו בכלל על לאום- הם חשבו על השתלבות/התבוללות בעמי האזור. אממה שהאנטישמיות שבאה מאוחר יותר(בעיקר במזרח אירופה אבל לא רק) לא אפשרה להם לממש את החזון הזה. הרצל וזבוטינסקי חשבו על התבוללות עד שנתקלו באנטישמיות. הציונות כתגובה לאנטישמיות החליטה להקים עם יהודי עם שפה ומדינה וכחלק מהעניין היא חיברה אליה את הדת שהייתה חלק מ"עם התנ"ך" שהיא כביכול הממשיכה שלו. המושג יהודי היום מתייחס לאיזה סוג של שותפות גורל של כל מי שהעולם קורא לו "יהודי" ומשכך רודף( בעיקר בעבר) אותו. היום האנטישמיות בעולם המערבי פחותה יותר ולכן אנחנו צריכים להפסיק להיות "יהודים" ולהתחיל להיות ישראלים- וכך נוכל להתקדם למאה ה21 תוך כדי שאנחנו משאירים מאחור את הרבנות ואת המכביה לחובבי היסטוריה/צפרים

     • ספלאש

      17. יול, 2017
      18:26

      אבל למה לשנות פאקו? למה להסתכן שהאוכלוסייה שלמה תאלץ להתנתק מהמדינה ומהעם?
      בלופ אני מקבל את הטענה, ובגלל שזו בעיה ללא פיתרון כרגע צריך לבדוק את המצב כמו שהוא בלי שינויים לאף כיוון.

     • פאקו

      17. יול, 2017
      18:39

      למה לשנות? כל חוק שמחוקק בכנסת הוא שינוי. לטובה או לרעה זה כבר עניין של השקפה. ולגבי הניתוק של אוכלוסיה מהמדינה והעם, אנפשר לטעון אותו הדבר לגבי יהודי התפוצות.

     • THE KING RUSSELL

      17. יול, 2017
      19:44

      +100 לספלאש.

     • הציפור הנדירה

      17. יול, 2017
      23:53

      לגיא: בזכות האמונה היהודית העם היהודי שרד והגיע להקמת המדינה. בדרך החילונית שלך העם היהודי לא היבמגיע בכלל להקמת מדינה כי היה מתבולל ונטמע בין העמים. רק בדרך האמונה הדתית יש עתיד לעם ישראל ושמירה על הזהות היהודית.
      וכן זרם שחי את הדת היהודיתיום יום ומתעסק עם התכנים הדתיים היהודיים יום יום, אז ברור שהוא מתמחה הרבה יותר ביהדות.

     • הציפור הנדירה

      18. יול, 2017
      00:11

      היהדות הרפורמית היא צחוק מהעבודה ומהמשמעות הדתית וגם גיורים רבים שלהם הם צחוק מהעבודה ומשהו קליל ולא רציני שקבלת האזרחות האמריקנית היא תהליך יותר רציני ממנו.
      חלק בסיסי בדרך דתית היא שיש דברים שמוסכן עליהם שחובה לעשות או אסור לעשות וכך יש במסורת היהודית מערכת של הלכות שחובה לעשות והלכות שהם איסורים. וכך ישנם למשל הלכות כשרות והלכות שבת ומועדים, וכן ישנם חובות של צומות מסיבות דתיות כאלו ואחרות, ועוד.
      אצל הרפורמים וגם הקונסרבטיבים שום דבר לא מוסכם כחובה או היתר וכל אחד עושה מה שנראה והם לא שומרים שבת כהלכתה ולא כשרות כהלכתה ויכולים לאכול ביום הכיפורים ותשעה באב. ואף כאלו שנולדו לאם גויה ואב יהודי נחשבים אצלם ליהודים נגד המסורת היהודית. והרבאיים הרפורמים מחתנים יהודים וגויים וגם יכול להיות בשיתוף כומר ובכנסייה, כלומר גם הדבר הבסיסי של הזהות היהודית לא מוסכם עליהם. וכן בתי התפילה שלהם הם חיקוי לכנסיות
      לכן הלא אורתוקסים לא יכולים להיחשב לזרמים יהודיים דתיים אלא לסוגים של מסורתיים ואף פחות מכך.

     • הציפור הנדירה

      18. יול, 2017
      10:15

      לחזיר יבלות: יש בהחלט עם יהודי וישנם ממצאים המוכיחים קשר ישיר בין היהודים של היום לבני ישראל שבתנ"ך כמו מקוואות, מזוזות, תפילין (כבר לא כשרות), ספרי תורה, ועוד ממצאים יהודיים מובהקים.
      וכן הוכח הקשר הגנטי היהודי בין יהודי העולם כשהקשר החזק ביותר בין יקים לתימנים.

     • גיא הרשע

      18. יול, 2017
      10:22

      השכנוע העצמי העמוק, זה שפוסל כל מי שחושב אחרת, ומאמין אחרת, הוא הסיבה הגדולה ביותר לנתק שהולך ונוצר בין היהודים בארץ, לאלא שבחו"ל,
      ובין המגזר החרדי לבין המגזר החילוני.

      אתה כותב "היהדות הרפורמית היא צחוק מהעבודה",
      "הלא אורתוקסים לא יכולים להיחשב לזרמים יהודיים" –
      זו עדות לבורות בכל הנוגע לזרמים אחרים של היהדות.

     • הציפור הנדירה

      19. יול, 2017
      11:18

      לגיא: הבורות היא שלך! אני כתבתי שלא יכולים להיחשב לזרמים יהודיים דתיים, כלומר שהם סוג של מסורתיים ואף פחות מכך.
      זרם שהוא זרם דתי יהודי זה אומר שחוקי הדת היהודית מוסכמים עליו ובוודאי הדברים הבסיסיים ביותר של הדת היהודית והזהות היהודית.
      אך אצל הרפורמיים בצורה קיצונית יותר אך גם אצל הקונסרבטיבים, הדברים הבסיסיים ביותר של ההלכה היהודית אינם מוסכמים עליהם, לא הלכות שבת ויום טוב ולא הלכות כשרות ולא חמץ בפסח ואצל רבים מהם לא צום יום כיפור ולא צום תשעה באב וכו'. הם עושים מה שהראש שלהם ולא לפי ההלכה הדתית וזה נוגד באופן מהותי דרך דתית.
      והם רואים מי שנולד לאם גויה כיהודי ורבאיים אף מחתנים יהודים וגויים ואף בכנסייה בשיתוף כומר. אלא דברים שאסורים לפי הדת היהודית ומהדברים הבסיסיים ביותר של הזהות היהודית. איך זרם שתומך בנישואי יהודים ונוכרים יול להיחשב לזרם יהודי דתי?!
      ואצלם ישנה התבוללות קשה ומספרם הולך ומתמעט כשרק האורתודוקסים מתרבים.
      זרם שאינו הולך לפי דרישות ההלכה הדתית ולא מקיים כראוי את הדברים הבסיסיים ביותר של הדת היהודית וחיי היום יום שלו הם כחילונים גמורים ורואה כיהודים כאלו שהם אינם יהודים לפי המסורת היהודית ותומך בנישואי יהודים וגויים ויש בו התבוללות קשה אינו יכול להיחשב לזרם יהודי דתי.

     • גיא הרשע

      19. יול, 2017
      11:53

      קרמר, תבדוק את המונח המילוני של 'בורות'.

      אין לי ספק שלא קראת מילה אחת שרב רפורמי כתב,
      ושאין לך מושג מה הן היסודות של האמונה היהודית רפורמית.

      כל מה שאתה עושה עד עכשיו זה שוב ושוב לפלוט את אותו זרם של קישורים לפוסטים מיסיונריים ופוסטים תעמולתיים.

      דרך אגב, לפי השקפת עולמי,
      דעות כמו שלך, פשוט לא יכולות להיות חלק מעולם האמונה היהודי.
      השנאה לאחר, היא נוגדת את המהות, את הבסיס, של אותה אמונה.
      להיות יהודי זה לא "אסור לאכול צ'יזבורגר",
      אלא להימנע משנאת חינם.

      איך שאני רואה את זה, מנהיגי הזרם האורתודקסי כיום,
      אלו שמאפשרים את הפגנות הענק הכוללות פגיעה בשוטרים,
      אלו המאפשרים, ואפילו דורשים, הדרת נשים,
      אלו שמלמדים גזענות –
      הם כבר ממזמן לא מייצגים את היהדות האמתית.

      מכיר את 'נשות הכותל' ואת דרישתן הצודקת לחופש אמונה?

      "הִנֵּה עֻפְּלָה לֹא יָשְׁרָה נַפְשׁוֹ בּוֹ, וְצַדִּיק בֶּאֱמוּנָתוֹ יִחְיֶה"

      אז הצדיק בפסוק הן אותן נשים שנלחמות על זכותן לקיים את אמונתן.
      "המתנשאים", הם אותם רבנים אורתודוקסים אשר מתנכלים לאותן נשים.

      תקרא קצת, תלמד, ואז תהיה מסוגל לכתוב בעתיד תגובות אשר יעידו שתגובתך לא מגיע ממקום של בורות.

    • הציפור הנדירה

     18. יול, 2017
     11:52

     זה שאתה ושכמותך רואים בהם סיפורים בהם לא עושה אותם כאלו. אלו ראיות ודאיות עושה לסיפורים ואגדות את הדברים שאתה רואה בהם כך?
     מדענים ובהם מדענים בכירים, שגדלו על השקפה זו שינו דעתם וחזרו בתשובה לאחר היכרות קרובה עם הדת היהודית שאותה לא הכירו קודם לכן.
     ולגבי התנ"ך ישנם ממצאים רבים המאששים דברים שכתובים בתנ"ך שחוקרים אתיאיסטים אמרו שהם המצאות ובדיות וכדומה.

     Reply to this comment
  • הציפור הנדירה

   17. יול, 2017
   10:51

   פדרר הצעיר שיחק נגד סמפראס מעבר לשיא…

   Reply to this comment
   • IDO

    17. יול, 2017
    12:18

    קרמר – אני אחפש את המשחק . מעבר לשיא או לא המשחק הזה היה ברמה של A+ מצד שניהם

    Reply to this comment
    • עידו גילרי

     17. יול, 2017
     12:19

     יכול להיות שזו הנוסטלגיה, אבל גם אני זוכר משחק אדיר.

     Reply to this comment
  • הציפור הנדירה

   17. יול, 2017
   11:01

   שמירה על זהות יהודית אינה גזענות. גזענות היא שנאה לאדם אחר בגלל גזעו אך להימנע מלהינשא למישהו מגזע אחר בגלל שמירה על הזהות שלך אין בה שנאה כי אין כאן דבר שנעשה מתוך שנאה אלא מתוך שמירה על הזהות הלאומית ומניעת התבוללות.

   Reply to this comment
   • האווי לאסוף

    17. יול, 2017
    13:07

    גזענות אינה בהכרח שנאת האחר, אלא הפרדה ביני לבין האחר. אם חייך מתנהלים מתוך מניעת התבוללות (לא אתחתן עם X בגלל שהיא לא יהודיה, למרות שאני אוהב אותה), אז כן, אתה גזען.
    וכן, מדינה שמעדיפה דת או לאום מסויים היא לא מדינה דמוקרטית, וניתן גם להגיד עליה שהיא בעלת סממנים גזעניים.
    (מזל שהניק שלי כבר מת, אחרת גם אצלו היו מתדפקים מחר חברי זו ארצנו…)

    Reply to this comment
    • הציפור הנדירה

     17. יול, 2017
     23:46

     אז אין לך מושג מהי גזענות!
     בו נשמע איך אתה מציע שעם ישראל ישמור על הזהות היהודית? טאיך אפשר לשמור על הזהות היהודית עם נישואים בין יהודים לגויים?
     בכל מקרה גזענות בהגדרה היא שנאה לאדם בגלל גזעו, ולא משהו אחר.

     Reply to this comment
  • גיא הרשע

   17. יול, 2017
   11:17

   אולי הניצחון הגדול הראשון בקריירה של פדרר,
   היה במפגש הראשון, והאחרון, עם סמפרס. זה היה בווימבלדון 2001,
   ואחרי הניצחון הוא העפיל לרבע הגמר (השווה את הישג השיא שלו בגראנד סלאס עד אותו רגע, הישג אליו הגיע גם כאשר העפיל לרבע הגמר ברולאן גרוס באותה עונה).
   שנה אחר כך סמפרס זכה ב-US אופן, ופרש.

   Reply to this comment
   • MJ234523

    17. יול, 2017
    21:20

    מנחם עם כל הרגש והאימפתיה ברור לך שאם "רב" רפורמי גייר אותה אז ע"פ ההלכה היא לא יהודיה.

    ב. אני בהלם שהתחתנתה עם אשה לא יהודיה ואתה עוד מעז לזעוק על כל מי שמזלזל במכביה….. בו בזמן שתה מזלזל ביהדות האוטנטית
    אני אומנם לא דתי כל כך הדוק אבל ודאי לא רחוק מהיהדות כמוך.
    ברור לי שיקומו פה כל אבירי הנאורות ויברברו על ההתיימרות של הדת וכו' וכו' אך כבר חרצתי את דעתי בנידון שאל יתהלל בור ושוטה כמפתח.

    הלם פשוט הלם

    Reply to this comment
    • הציפור הנדירה

     17. יול, 2017
     23:32

     כל הכבוד לך על תגובתך, אך לצערי וגם לצערך לא מעטים מהחילונים מהחילונים לא שותפים לך.

     Reply to this comment
  • הציפור הנדירה

   17. יול, 2017
   23:29

   פדרר הצעיר שיחק נגד סמפראס מעבר לשיא.

   Reply to this comment
   • הציפור הנדירה

    17. יול, 2017
    23:36

    הגבתי בטעות תגובה זו בפעם השנייה.

    Reply to this comment
 5. מנחם לס

  17. יול, 2017
  05:32

  עדיף שישראלי יענה על שאלתך.

  Reply to this comment
  • IDO

   17. יול, 2017
   06:14

   זאת לא בעיה של הישראלים.. שם האפשרות להתחתן עם לא יהודי היא מוקטנת.

   Reply to this comment
   • מנחם לס

    17. יול, 2017
    06:21

    זה העתונאי של הארץ שעשה מהמכביה דבר גזעני, אם הבנצתי נכון

    Reply to this comment
    • מייקי

     17. יול, 2017
     11:10

     רוב הקוראים כאן לא שילמו $ כדי לקרוא את המאמר…

     Reply to this comment
    • האווי לאסוף

     17. יול, 2017
     13:14

     קודם כל, הוא לא עיתונאי של הארץ, אלא עיתונאי שכותב בהארץ. את הטקסט הזה הוא כתב בטור דעות, כך שזה גם לא מחייב בהכרח את העיתון.
     דבר שני, אם קשה לך עם המילה גזעני, אולי ננסה 'בדלני'? המכביה היא אירוע שפתוח ליהודים בלבד (למזלינו, כרגע לכל היהודים), אין איך לשנות את העובדה הזו.
     ובעיקר, למה צריך לערוך חתונה בטקס הפתיחה של המכבייה?!?! בטקס הנעילה מתכוונים לקבור מישהו? מה הקשר בין זה לבין ספורט? ואם בן זוג של מתעמלת יהודיה היה מתגייר, היו מקרינים את טקס הברית שלו?
     אולי זה לא גזעני במיוחד, אבל זה היה טפשי וחסר קשר (למכבייה זאת אומרת, להסלמה הדתית לאומית בארץ יש לזה קשר מלא)

     Reply to this comment
     • פאקו

      17. יול, 2017
      13:20

      האווי, מסכים עם רוב דבריך, רק הערה לגבי הפתיחה. אלפר כותב את דבריו במסגרת פינת ביקורת הטלויזיה שלו. גם אם הוא כותב לפעמים דברי טעם, אני מאד לא אוהב את זה שהוא מנצל את הפינה הזו כדי לדחוף את הדעות הפוליטיות שלו שוב ושוב (ואני גם מנוי הארץ וסובל מדיעות שמאליות), מה שהופך אותו לסוג של טרול.

     • MBK

      17. יול, 2017
      13:24

      תגובה המקום לאסוף
      החתונה הייתה ארוע מביך שאין כדוגמתו

     • עידו גילרי

      17. יול, 2017
      13:24

     • האווי לאסוף

      17. יול, 2017
      15:29

      פאקו, באתר שלהם הטור של אלפר מופיע תחת כותרת הגג 'דעה', לכן רשמתי את שרשמתי. אני מסכים שאחת הרעות החולות בעיתונות העברית היא הזליגה בין טורי הדעות לעמודי החדשות, למרות שכשמדובר בביקורת טלוויזיה, זה פחות מפריע לי.

     • הציפור הנדירה

      17. יול, 2017
      23:34

      יש הסלמה חילונית אז מדוע שלא תהיה הסלמה דתית?

 6. Berch

  17. יול, 2017
  06:06

  יש לך טענות לעסקני הספורט בישראל??? וולקאם טו דה קלאב 🙂
  פדרר אלוף מקסים ואלגנטי…. כמו שאנחנו אוהבים

  Reply to this comment
 7. מנחם לס

  17. יול, 2017
  06:24

  הסתכלתי רק על תוצאות היום בשחייה. כבל מקצה כמעט מקום 1. ארה"ב, מקום 2. ארה"ב?
  אז היכן שחייני ישראל? בכמה מקצים היו תוצאות בקנה מידה אולימפי ממש. אני מקווה שטובי שחייני ישראל השתתפו כי אחרת זאת ממש פגיעה באמריקאים.

  Reply to this comment
  • חובבן

   17. יול, 2017
   08:34

   השחיינים הבכירים מתכוננים לאליפות העולם עוד שבועיים.

   Reply to this comment
 8. מנחם לס

  17. יול, 2017
  06:28

  אני קורע את עצמי להשיג תוצאות שחייה מאיזה שהוא אתר בעברית. בגוגל כתבתי "תוצאות משחי הגמר במכביה ה-20" (וגם במכביה 2017) ולא קבלתי כלום. למזלי האמריקאים כתבו באתר שלהם או רחרת לא הייתי יודע. בקיצור, האמריקאים עשו מאיתנו צחוק בבריכה.

  Reply to this comment
 9. מנחם לס

  17. יול, 2017
  06:43

  ארה"ב ניצחה את ישראל בכדורסל באיזה 30 נקודות. חברי הטוב ביותר שהיה במשחק אמר לי שאם האמריקאים שיחקו ברצינות במחצית השנייה זה היה מסתיים בתבוסה על 50.
  וא אמר לי שנבחרת ישראל עלתה ם נבחרת הנוער. אילו הייתי מאמן ארה"ב הייתי מסרב לשחק. בנבחרת ארה"ב ישנו אחד שקיבל שחרור ממחנה האימון של קבוצת ה-NBA שאולי תחתים אותו. אז להשפיל אותו במשחק שישמור עליו איזה ילד בן 17? בושה וחרפה וכלימה. אין מספיק שחקני ליגת על ישראלים? תן להם לחטוף 30 הפרש. למה להעניש ילדים?

  Reply to this comment
  • עידן

   17. יול, 2017
   06:59

   עונת כדורגל היא 11 חודשים.10 חודשים משחק[אוגוסט-סוף מאי] פלוס חודש הכנה.הקבוצות שמשחקות השנה באירופה באר שבע מכבי תל אביב ביתר ירושלים ובני יהודה כבר התחילו את סיבובי המוקדמות עכשיו ביוני.שאר הקבוצות במחנות אימונים.נראה לך שישחררו מישהו למכביה שלא לדבר על השחקנים הישראלים שמשחקים בקבוצות באירופה ששום קבוצה מקצועית לא תשחרר אותם לטורניר שנקרא מכביה וגם השחקנים עצמם לא ירצו לבוא.לגבי הכדורסל לנבחרת הבוגרת יש אליפות אירופה בסוף אוגןסט הנבחרת הצעירה עכשיו משחקת נדמה לי באליפות אירופה.המכביה הוא לא טורניר ספורט אלא טוריר פנויים פנויות של יהודים[בדיחה ישראלית ידועה].דווקא טוב שצעירים משחקים שם.אם יש איזה שחקן או שניים בולטים אפשר למשוך אותם לליגה בישראל

   Reply to this comment
  • עידו גילרי

   17. יול, 2017
   08:41

   מי המשוגע שיוותר על הזדמנות ב-NBA עבור אירוע הזוי כמו המכבייה?
   מה השם שלו?

   Reply to this comment
   • הממזר של סטוקטון

    17. יול, 2017
    09:26

    טל ברודי

    Reply to this comment
    • עידו גילרי

     17. יול, 2017
     09:36

     אשכרה, אבל נראה לי שאם היה טל ברודי בין הילדים האלה כבר מזמן היינו שומעים על זה.

     Reply to this comment
 10. גיא הרשע

  17. יול, 2017
  07:05

  מנחם,
  על תיקח ללב, אבל רואים שאתה לא חי בארץ.

  אנחנו, מי שגרים כאן,

  לא זאת בלבד שאנחנו לא מופתעים מהחובבנות של מי שאמורים להיות מקצועיים,
  אנחנו ממזמן לא מצפים למשהו טוב יותר.

  כבר לא מפריע לנו שנציגי הציבור שלנו מביישים את עצמם, ואותנו –
  התרגלנו.

  לא יודע. אולי זה החום, שגורם לנו להתייחס באדישות למילים כמו "קלון",
  ו-"בושה"?
  היא כבר ממזמן לא משנה לאף אחד…

  Reply to this comment
  • סוסמעץ

   17. יול, 2017
   07:16

   גיא צודק 100 אחוז
   נגמרה הבושה בישראל

   Reply to this comment
 11. מתן גילור

  17. יול, 2017
  07:17

  תודה מנחם.
  אין סיבה לשלוח את מקצועני ישראל למכביה.
  א. גם ככה ישראל לוקחת הכי הרבה מדליות. זה יעקר את התחרות.
  ב. אאל"ט, רוב התמודדים לא מהמקצוענים המובילים בארצם או לא מקצוענים בכלל. אין סיבה שישראל תהיה יוצאת דופן.
  ג. יש חשיבות ספורטיבית למכביה, אבל עבור ספורטאי ישראל היא משנית ביותר.
  ד. נבחרת העתודה של ישראל מתמודדת בימים אלה באליפות אירופה (ניצחה אתמול את ליטא עם הצגה של תמיר (הבן של) בלאט), ולכן, אאל"ט, החליפה אותה נבחרת הנוער. רק כדי לסבר את העין, את נבחרת ארה"ב מייצג שחקן של בני הרצליה. ברור שהם יהיו טובים יותר.
  יש לי המון ביקורת על עסקני ישראל, אבל דווקא השיבוצים למכביה לא נכללים בה.

  Reply to this comment
  • עידן

   17. יול, 2017
   07:20

   +1

   Reply to this comment
  • מנחם לס

   17. יול, 2017
   08:10

   ישראל לוקחת הכי הרבה מדליות בגלל הנוער ותחרויות הנוער. למה לשלוח נוער לשחק נגד בוגרים? אי אפשר להרכיב נבחרת בוגרי ישראל מנבחרת העל (אפילו ללא נבחרי ישראל).. וחוץ מזה, אם נבחרת ישראל מתחילה בסוף אוגוסט זה יכול להיות טורניר הכנה מצויין.

   Reply to this comment
  • הייט אשברי

   17. יול, 2017
   11:52

   אין חשיבות ספורטיבית למכביה. יש לה חשיבות חברתית- סוציולוגית .
   סוג של תגלית מורחבת . וגם מפעל שידוכים . זו הסיבה שבישראל לא מתייחסים אליה כאירוע ספורטיבי חשוב .

   Reply to this comment
   • מנחם לס

    17. יול, 2017
    17:05

    אבל כשנגד נבחרת אמריקאית טובה מאד בכדורסל מעמידים קבוצת נוער, זה מעליב ומקומם אותי. חוץ מזה שזה בניגוד לכל חוקי האנטומיה והפיזיולוגיה. אם גבר אמריקאי בן 24 היה מפצח ילד ישראלי בן 16 בכדורסל והיתה קורית פציעה רצינית זה היה הופך לאסון הגשר.

    Reply to this comment
    • עידו גילרי

     17. יול, 2017
     17:07

     גם בקבוצה האמריקאית משחקים ילדים בגילאי 18-22

     Reply to this comment
 12. סתםפאקראחד

  17. יול, 2017
  07:40

  מנחם, "המכבייה" היא בסך הכל עוד יוזמת שחיתות ישראלית שנועדה להקטין את חלקם של המסורים ולהגדיל את חלקם של המקומבנים והמזומנים הזורמים לכיסם. בשביל לעשות זאת משתמשים במונחים כמו 'יהדות ', 'גולה', 'נישואין טהורים' וכו' – מושגים שכל אדם שפוי שכח כבר ל8ני מאה שנה

  Reply to this comment
  • הציפור הנדירה

   18. יול, 2017
   00:21

   גם יהודים שומרי מצוות שפויים לא פחות ממך ובהם אנשי אקדמיה מדענים ובכל מערכות החיים בחברה. ביניהם גם כאלו שגדלו על השקפה כשלך וחזרו בתשובה לאחר שהכירו את היהדות ובכללם גם אנשי מדע.
   אין לך ולשכמותך בעלות על השפיות!!!

   ללא הנישואים הטהורים אי אפשר יהיה לשמור על הזהות היהודית ולמנוע התבוללות.

   Reply to this comment
 13. IDO

  17. יול, 2017
  07:49

  מל -בדקתי את הכתבה מהארץ. היא מתייחסת לטקס הפתיחה ומצגת של חתונה יהודית בכותל שעשו שם. ומשפט שנאמר שם. שיהיו לכם בנים ושילכו לצבא ויחזרו שלמים.

  סע לך למגבייה למצוא לך אשה..

  Reply to this comment
  • IAvri

   17. יול, 2017
   09:03

   Link? With free access?

   Reply to this comment
   • ג'ורג' חבש הסקרן

    17. יול, 2017
    12:52

    תעשו מנוי קמצנים 🙂

    Reply to this comment
    • avri

     17. יול, 2017
     13:08

     ראית כמה זה עולה???

     Reply to this comment
     • פאקו

      17. יול, 2017
      13:14

      שש כתבות חינם בחודש. ואחרי זה תוכל גם להגיד שעיצבנו אותך, ותבטל את המנוי על הארץ.

 14. יאיר

  17. יול, 2017
  07:53

  ישראל שיחקה עם נבחרת הותיקים בכדורגל ועם נבחרת הנוער בכדורסל. ולא, זה לא מציג חובבנות וזלזול אלא פחד גדול שאם הנבחרות היצוגיות ישחקו הן גם יפסידו…

  Reply to this comment
  • מתן גילור

   17. יול, 2017
   07:57

   לא ברור ל אם אתה ציני או רציני, אבל אם אתה רציני, אני חושב שאתה טועה.
   נבחרת ישראל הבוגרת בכלל לא על הפרק. השחקנים שלה עסוקים בקבוצות שלהם.
   זה נחמד (ומוצדק) לזלזל בנבחרות ישראל, אבל לדעתי הן היו זוכות בלי מאמץ.

   Reply to this comment
   • מנחם לס

    17. יול, 2017
    08:13

    אני הייתי במגרש לפני 4 שנים (או 8 שנים, כבר לא זוכר) שארה"ב ניצחה את נבחרת העתודה המלאה. נבחרות ישראל בכדורגל ובכדורסל לא היו זוכות "ללא מאמץ". אני ראיתי היום את משחק ארה"ב נגד בריטניה במלואו (0-3) והיה משחק על רמה גבוהה ממש.

    Reply to this comment
    • מתן גילור

     17. יול, 2017
     08:28

     מה הקשר בין נבחרת העתודה לנבחרת הבוגרת? היו זוכות בלי מאמץ גם עם סגל משני. הבדלי רמות עצומים. כשחובבנים משחקים מול חובבנים חלק מהם נראים טוב. כשהם משחקים מול מקצוענים מבינים את הבדלי הרמות.
     זה כמו ששחקנים בליגה הישראלית נראים טוב עד שהם יוצאים לאירופה ושם מול שחקנים טובים בהרבה זה כבר לא עובד.

     Reply to this comment
   • מנחם לס

    17. יול, 2017
    08:16

    ישראל לוקות מדליות בנוער ובגילאי 35-99

    Reply to this comment
 15. מולי

  17. יול, 2017
  08:02

  1. נבחרת העתודה כעת באליפות אירופה
  2. באתר איגוד השחייה יש תוצאות של כל יום. ראה למשל:
  https://drive.google.com/open?id=0B4il-dzwiHq8RXhkakFuZVhreEU

  Reply to this comment
 16. אסף

  17. יול, 2017
  08:15

  מנחם המכבייה זה אירוע שלא מקבל יחס רלוונטי בישראל כבר איזה עשרים שנה ויותר , אפילו סיקור תקשורתי שלו הוא לא יותר ממינימאלי
  במקרה הטוב. מזמן כבר לא אירוע דגל ספורטיבי שהיה בעבר וגם היחס נראה בהתאם לכך מבחינת הספורטאים הנשלחים אליו.
  לגבי פדרר אני מאוד מסכים אתך שיש לו קייס לדיבור על הספורטאים הגדולים ביותר למרות שקשה ואולי אף בלתי אפשרי להשוות בין ענפים שונים.

  Reply to this comment
 17. יוסי

  17. יול, 2017
  09:16

  ההשוואה שהכי עולה לי לראש זה בין פדרר לסן אנטוניו….תמיד נמצאים באזור הטופ…תמיד מצליחים לשנות ולהפתיע ולתת גיחה לטופ לתקופה\טורניר…..משתדרגים תוך כדי תנועה…
  עוד מעט גם סן אנטוניו וגם פדרר יסיימו את הקריררה שלהם במתכונתה הנוכחית…ולנו נותר רק להנות בנתיים!

  Reply to this comment
 18. איתי

  17. יול, 2017
  09:43

  מנחם – גם בכדורעף ישראל הפסידה בגמר … לברזיל… שבאה עם חבורה של בני 40 וניצחה בקלות ( אמנם לא את נבחרת ישראל הבוגרת אבל נבחרת שהייתה מורכבת משחקנים בוגרים ושחקני נבחרת הנוער )

  לעניין המכביה עצמה – מזמן איבדה את חשיבותה ומקומה בתחום הספורטיבי . נשאר בעיקר החיבור לישראל ולמדינה וזהו אירוע מושקע ומבורך – אבל עדיין אירוע פרטי ולא לאומי- שאליו לא מגיעים ספורטאים ברמה הלאומית

  Reply to this comment
 19. הממזר של סטוקטון

  17. יול, 2017
  10:07

  פאשלה של הסוכנות היהודונית.

  ככה זה כשהם עסוקים ב לשנע כתבי הופס ותרומות קוסט טו קוסט.

  Reply to this comment
 20. MJ234523

  17. יול, 2017
  10:26

  מנחם:

  אני מסכים עם כל אות בעניין המכבייה.

  במקומך – עם הטיעונים כבדי המשקל שהצגת ועם הידע והרזומה המכובד שלך הייתי פונה באופן פורמלי לממונים במחלקות הספורט לסוגיהן במשרדי הממשלה, כמובן במייל או פקס ,ובטוחני שידוען כמוך המוכר ומוערך אצל מביני דבר בתקשורת של הספורט – הדבר יזיז שם דבר או שניים.
  – מה עוד שלא אטעה אם אומר שהתגובה תסקרן חלק לא מבוטל מגולשי האתר.

  נקודה למחשבה

  Reply to this comment
  • אסף

   17. יול, 2017
   10:41

   מאוד פשוט, נבחרת היהודים של ג'אש ומייקל אוכלת בלי מלח את.נבחרת ישראל עם כל מיני זהבי ובניון. הכדורגל פה גדול רק בראש של האנשים

   Reply to this comment
   • אסף

    17. יול, 2017
    11:46

    כל מילה נכונה ועדין זה הספורט שנהנה מתקציב התמיכה הכי גדול בארץ בעיקר על סמך פופולאריות של המשחק כי די ברור שההשגיות בו לפחות ברמת הנבחרות והרמה הבינלאומית די נמוכה…
    מדהים שזה הבלון הספורטיבי היחיד בארץ שלא מצליחים או לא רוצים לפוצץ אותו

    Reply to this comment
 21. פאקו

  17. יול, 2017
  11:10

  דוק. כמו שגם אמרו לך קודם לגבי השחייה, הכדורגל והכדורסל, המכבייה היא אירוע שמנותק לגמרי מהאירועים המרכזיים בשאר הענפים, ולכן לא יכול לכלול את הספורטאים המובילים בענפים האלו. ניקח למשל את האופניים כדוגמא: לפני חודש התקיימה אליפות ישראל, והגיעו כל הרוכבים החזקים ביותר, אבל זה קרה כי הענף בעולם נותן שבוע ספציפי בשנה כדי לקיים את האליפויות הלאומיות. בשישי היה מירוץ הכביש במכבייה. היה אירוע מתוקתק לעילא (הייתי שם), אבל רוב רוכבי הצמרת בארץ לא השתתפו בו, כי הם היו בתחרויות אחרות, הנערכות בעולם במקביל.

  Reply to this comment
 22. אסף

  17. יול, 2017
  11:51

  גם בענפים אחרים הבעיה דומה פאקו.
  בכדורסל נבחרת העתודה שמנחם הזכיר כאופציית השתתפות
  באליפות אירופה במסגרת הנבחרתית , הנבחרת הבוגרת עסוקה בהכנות לאליפות אירופה שתארח את השלב המוקדם בו.
  בכדורגל קבוצות הליגות הבכירות כבר התחילו באימונים לקראת העונה הבאה והנציגות האירופאיות כבר בתוך מעגל המשחקים.
  ובטח אלו לא הדוגמאות היחידות שיש… ולמרות זו הבעיה העיקרית היא שזה באמת מפעל שאיבד מההילה שפעם הייתה לו ובטח שמהחשיבות שלו לפחות ביחס אליו בישראל ובתקשורת הספורט בפרט

  Reply to this comment
 23. דובי

  17. יול, 2017
  11:58

  רוזוול ב72 לקח את אוסטרליה בגיל 37 והיה המבוגר ביותר לקחת גראנד סלאם.
  ארתור אש ב75 לקח את ווימבלדון בגיל 31 ו11 חודש, המבוגר ביותר לפני פדרר.

  Reply to this comment
 24. איתן

  17. יול, 2017
  12:12

  בס"ד
  מנחם- בכדורסל הנבחרת מתאמנת לאליפות אירופה.
  היא לא יכולה להשתתף.
  גם בכדורגל כולם במחנות אימון לקראת שנה הבאה.
  אתה שואל למה שחקנים מקצועיים דרג ב' לא השתתפו?
  זו אולי שאלה.
  לדעתי ישראל רוצה דווקא לתת ליהודי מדינות העולם תחושה טובה, במיוחד לאמריקאים ולא דווקא לנצח אותם בגדול, שזה מה שהיה קורה אם היו מתמודדים ממש שחקנים מקצועיים משמעותיים.
  מי שמשתתף משתדל וזה נותן תחרותיות שכיפית לכולם

  Reply to this comment
 25. איתן

  17. יול, 2017
  12:20

  בס"ד
  לגבי הארץ- אתם צודק מאה אחוז. במיוחד במהדורה האנגלית.
  גיס נגד המדינה. הבעלים שלהם הוא נצר של נאצים ואין לו שום בעיה עם זה.
  בארץ לא מתייחסים אליו ברצינות. הבעייה שהוא פרסם ובעולם מתייחסים אליו.
  היה צריך להעיף אותם או יותר טוב לשפוט אותם על בגידה

  Reply to this comment
  • אפלטון

   17. יול, 2017
   12:30

   בסדר, בוא נשפוט את כל השמאל הקיצוני על בגידה. על הדרך תאסוף גם את הערבים, ההומואים, הנוצרים המיסיונרים והכי גרועים- הרפורמים. הם הבוגדים הכי גרועים. מחנכים נשים וגברים יהודים לשבת אחד ליד השני רחמנא לצלן. סכנה ליהודים!

   Reply to this comment
   • IDO

    17. יול, 2017
    12:31

    גם את המרכז כדאי לסמן כי אלו אולי לא מתווכחים עם אף אלד אבל רואים אותם בהפגנות בפ"ת בסתכלים מהצד.

    Reply to this comment
    • פאקו

     17. יול, 2017
     12:44

     עוכר ישראל אחד. יושב באוסטרליה הקסומה, בעוד שאנחנו צריכים למחות על כל העוולות בפתח תקווה. פאקינג פתח תקווה!

     Reply to this comment
     • avri

      17. יול, 2017
      15:42

      ואני חושב שצריך לשפוט ולהעמיד לדין אוהדי לייקרס. אין להשלים עם דעות שכאלה.

     • פאקו

      17. יול, 2017
      15:52

      אלו תינוקות שנישבו.

     • avri

      17. יול, 2017
      17:15

      לגמרי תינוקות.

   • הציפור הנדירה

    18. יול, 2017
    00:24

    מי שתומך באלו שרוצים להשמיד אותנו, כמו השמאל הקיצוני, הוא אכן בוגד.

    Reply to this comment
  • IDO

   17. יול, 2017
   12:30

   אתה לא חושב שחשוב להשמיע את כל הדעות בציבור? או רק את דעת השלטון?

   Reply to this comment
   • פאקו

    17. יול, 2017
    12:32

    resistance is futile

    Reply to this comment
   • etayle

    17. יול, 2017
    12:39

    רוב הדעות. ככה אמור להיות ברוב המדינות, מה שמפתיע זה שבד"כ חופש הביטוי קיים בעיקר אצל הקיצונים משמאל(וזה עוד מופיע בחדשות), לעומת צד אחד של המפה שמודר יחסית ואצלו כל דבר נקרא "הסתה".
    אני אישית ליברל ומצידי שכל אחד יגיד מה שבא לו, הבעיה שהמדינה שלנו(ישראל) מעוותת כל כך, שהיא מחוייבת להגביל את חופש הביטוי עד שתתאפס על עצמה
    רוצה דוגמא?
    נניח להסית נגד מוסדות המדינה מצד האוייב הערבי, לכאורה דבר שצרחך להתיר(כל עוד לא אומר לרצוח בפועל), אבל משום שהמדינה לא מטפלת *כראוי* בפורעי החוק הדבר מסכן את רוב הציבור? לכן צריך להגביל את חופש הביטוי אצל האוייב הערבי, השמאל הקיצוני בחלק מהדברים דומה לשמאל הקיצוני(דבר שמחזק את הטרור).
    אני לא יודע כמה שנים אתה לא בארץ עידו, אבל אפילו אני שצעיר יחסית בימים וחי בארץ רואה את האבסורד של המצב, אנשים על הר הבית(ריבונות ישראלית) מסיתים נגד המדינה, אנשי שמאל קוראים לחיילנו "כובשים" וככה מתירים את דמם(בעוד המחסלים זוכים לאהדה מסויימת).
    בעולם אידאלי אני מקדש את האידיאל על פני החיים, אבל משום שמדינת ישראל רחוקה משם אני מעדיף לקדש את החיים על פני אידיאלים מוזרים כמו "חופש הביטוי", "הזכות לחיים וביטחון".

    Reply to this comment
    • גיא הרשע

     17. יול, 2017
     12:51

     אתה באמת מאמין שטרוריסט ישב בשקט וצפה לו בביתו במשחקי המכבייה, ואז בחר לצאת לפעולת טרור רצחנית בגלל שאיש שמאל "התיר את דמו" של חייל/שוטר/איש מין/איש שמאל/ישראלי כלשהו?
     באמת???

     אני זוכר את זה אחרת. אני זוכר שהתירו את דמו של ראש ממשלה כאשר קראו לו בוגד.

     אותו שמאל קיצוני, זה שמביע דעתו, גם כאשר היא שנויה במחלוקת –
     אתה זוכר מקרה שאנשי השמאל הקיצוני יצאו מביתם במטרה לפגוע, לשרוף, להרוג?

     Reply to this comment
     • etayle

      17. יול, 2017
      13:06

      מדהים איך אתה בחלק הראשון טוען שהסתה לא משפיעה על אנשים, ובשני מאשים את הימין בהסתה שגרמה לרצח רבין.
      אני ממש לא אוהב דיוני פוליטיקה בהופס(פוליטיקה דבר מפרד בעוד ספורט ביסודו מחבר) לכן לא אמשיך את הדיון(למרות שהוא בוער בי)
      בנוגע לפומה זו בידיוק הבעיה, בשבילך זהבה אדם ראוי, לעומת בצלאל שהוא בזוי(למרות שהשני מייצג חלק גדול יותר באוכלוסיה).

     • גיא הרשע

      17. יול, 2017
      13:10

      התשובה לתהייה שלך פשוטה.

      טרוריסט שיצא למסע הרג לא היה הוא לא חלק מציבור "השמאל/השמאל הקיצוני".
      ואז אני מנסה להיזכר מתי מישהו מהציבור של השמאל/השמאל הקיצוני הקשיב לאותם דברי הסתה, ויצא לפגוע במישהו אחר.

     • גיא הרשע

      17. יול, 2017
      13:12

      ואתה צודק –
      זו לא אכסניה טובה להתנצחות פוליטית.

     • etayle

      17. יול, 2017
      13:30

      מה שעצוב זה שהשיח שהמאפיין את האתר הזה(רוב הזמן), שלדעתי זה שיח גבוה ומכובד(למרות החילוקי דעות), זה דבר מאוד נדיר בנוף הישראלי, הרי באמת תוך שנייה היו עפים פה הביטויים(האישיים), "בוגד" "פאנט" "פאשיסט" "עוכר ישראל" "משיחיסת" "ביביסת" וכדו', במקום לנהל שיח ענייני כל צד מתחפר בצד שלו. מאמין שגם דיון פנים אל פנים היה מתנהל אחרת(שיח יותר לוחמני), אני אישית חושב שכמו בדת בפוליטיקה מאוד קל לשלוט על אנשים שנמצאים תחת קורת גג אחת(נניח ליכודניקים, אנשי מרץ), וכמו בדת השיטה הכי טובה זה להכפיש את הצד השני וליצור קיר "מגן" בין הצדדים, כדי שחס ושלום אף אחד לא יצא תחת שליטתנו. האם יש פתרון? אני סקפטי שבני אדם יצליחו לצאת מהקיבעון ששוחט בהם, כמו אמרה יפה שראיתי :
      “The chains men bear they forged themselves. Strike off their chains and they will weep for their lost security.” -John Passmore.

  • גיא הרשע

   17. יול, 2017
   12:35

   זו השמצה ברמה של הוצאת דיבה.

   הסבא של עמוס שוקן (שלמה זלמן שוקן) היה פעיל בתנועה הציונית,
   הוא היה המו"ל של ש"י עגנון, והוא עלה לארץ בעקבות עליית הנאצים לשלטון בגרמניה.

   והמילה "בגידה", שכל כך בקלות "מקשטת" את "דפי" המרשתת.
   השימוש המילה זו, זה דורש זיכרון קצר במיוחד.

   Reply to this comment
   • etayle

    17. יול, 2017
    12:46

    מה הקשר בין הסבא לנכד? או שחזרנו כמה מאות אחורה שבם המוצא באמת משנה(באופן ישיר).
    בנוגע לבגידה ההגדרה רחבה, וכמו בדברי ירמיהו "כִּי שְׁתַּיִם רָעוֹת עָשָׂה עַמִּי אֹתִי עָזְבוּ מְקוֹר מַיִם חַיִּים לַחְצֹב לָהֶם בֹּארוֹת בֹּארֹת נִשְׁבָּרִים אֲשֶׁר לֹא יָכִלוּ הַמָּיִם." לפי דעתי גם הפעולה הראשונה נתפסת כבגידה(עזיבת הצד של המולדת). האם השמאל הקיצוני שם? אני חושב שכן (לא חושב שהם בעד המדינה, לא רואה מצד שאדם תומך *בחרם* על ישראל ונחשב תומך במולדת).
    האם אפשר להציג שמאל איכותי,ציוני,אמיתי- מאמין שאפשר(ואולי יש כמה כאלה), אבל כמו שאצל הימין הקולות השפויים נדחקים לשוליים, אז גם בשמאל הקול השפוי(ולדעתי למרות שלא אסכים איתו, הוא יהיה צד ראוי). נדחק לשוליים, מקווה שלכל הצדדים תיהיה תקומה, ובמקום זהבה גלאון, וסמוטריץ, יקומו אנשים ראויים יותר.

    Reply to this comment
    • גיא הרשע

     17. יול, 2017
     12:53

     הקשר ברור –

     "הבעלים שלהם הוא נצר של נאצים ואין לו שום בעיה עם זה"

     זה מה שנכתב על ידי איתן.

     Reply to this comment
     • איתן

      17. יול, 2017
      18:15

      בס"ד
      הבעלים של הארץ שהוכנס עקב קשיים כלכליים כדי לתמוך בה אידיאולוגית(אין לו השקעות מחוץ לגרמניה חוץ מבהארץ) הוא אלפרד דומונט שהיה חבר ביוגנפולק, תנועת הנוער הנאצית לגילאי 10-14. אומנם לא יכול היה להיות בתנועה הנאצית(כשהיה בגיל 17 הסתיימה כבר מלחמת העולם) אבל אתה יכול להבין מה היה החינוך שלו…..

      כשכותבים שם מאמרים על החרמת ישראל, על הטייסים הישראלים שמזהירים לפני שהולכים לירות על איזור שיש בו מחבלים שכולם יתפזרו(למרות החשש שגם המחבלים יברחו…) שהם רוצחים וכמו הנאצים אז אני בהחלט יכול לכתוב שזה עיתון נגד ישראל

     • בס"איתן

      17. יול, 2017
      18:16

      הקלידו את התגובה כאן…

     • איתן

      17. יול, 2017
      18:17

      בס"ד
      כלומר בדקתי שוב וראיתי שלא רק שמשפחתו תמכה בנאציזם הוא עצמי חונך בתנועת הנוער שלה

    • פומה

     17. יול, 2017
     12:58

     איך חיברת בין זהבה גלאון אישה ראויה ביותר לפושע גזלן כמו סמוטריץ?

     Reply to this comment
     • הציפור הנדירה

      18. יול, 2017
      00:41

      לפי מה אתה קובע פושע גזלן?!
      יהודים חיו בארץ הזו הרבה לפני שחשבו כאן על ערבים ומוסלמים. ממצאים יהודיים מלפני אלפיים ושושלת אלפי שנים פזורים במקומות רבים וביניהם עיר דוד ושילה הקדומה. במקומות רבים יותר יש מתקופת חז"ל שהיא לפני 2000-1500 שנים (ולא, גיא, טענות של משפחות בלי ממצאים בשטח לא נחשבות וחסרות משמעות).
      ואם אתה רוצה לדעת אף בקוראן המוסלמי כתוב שהארץ של היהודים וכפי שכתוב בתנ"ך, מה שמוכיח שהערבים משקרים בטענותיהם על קדושת הארץ הזו באיסלאם.

    • גיא הרשע

     17. יול, 2017
     13:06

     אני לא מסכים אתך במה מהותית.
     אישית, אני לא תומך בדעתם של אותם חלקים שמאליים יותר השמאל הישראלי.
     אבל בין זה, לבין לכנותם בוגדים?
     הפער עצום.
     אתה קובע הגדרה משלך למושג ציוני,
     ומי שלא קרוב מספיק להגדרה, הוא בוגד?
     יש מי שחושבים שהסיטואציה הקיימת הורסת את המדינה, ואת הציונות, ועושה את כל מה שהוא מאמין שנכון לעשות במסגרת החוק בשביל להילחם על האמונה שלו,
     אז הוא בוגד?

     (נתון לשיקול דעתך – תרשום במקום "מי שחושבים", את המילים שמאל/ימין קיצוני,
     ותבדוק אם המשפט שרשמתי מחזיק.
     ואז תבדוק האם הסוף של המשפט, החלק אודות חוקיות, תופס ל-2 הצדדים באותה המידה)

     Reply to this comment
   • פומה

    17. יול, 2017
    12:49

    אכן צודק לחלוטין .
    יש ציבור בתוכינו שקל מאד להסית אותו כנגד מי שהקים את המדינה הזו .
    חבל מאד שנותנים למסיתים כאלו במה להתטבא כאן ,ועוד חבל יותר שלא טיפלו בעשבים השוטים האלו לאחר רצח רבין .
    אנשים המתבטאים כך מקומם בכלא .

    Reply to this comment
   • אפלטון

    17. יול, 2017
    12:53

    מה זאת אומרת גיא? אם אתה לא איתנו, אתה נגדנו. זה הכי פשוט.
    יש סיבה למה יהדות ארה"ב מתרחקת אט אט מישראל. הפערים הערכיים מתרחבים עד שלפעמים הקונפליקט בין להיות יהודי לפלורליסט הופך לבלתי אפשרי לפיצוח לוגי.

    Reply to this comment
    • etayle

     17. יול, 2017
     13:25

     שיהדות ארה"ב(מושג רחב מאוד), שמכילה חלק מגדולי המתנגדים למדינת ישראל (j-street לדוגמא) תלך ותחפש אנשים עם עולם ערכים דומה לשלה(נניח ערבים), מדינת ישראל מפסיקה אט אט להיות מדינה שמתכופפת לדברי העולם(השמאלי- זה לא נראה שהשךעתית הם כ"כ משפיעים). וזה דבר שצריך להבין, אם הם כ"כ נאורים שלא יכולים להזדהות עם אחיהם בארץ הקודש(דבר שלדעתי יותר כמו שקר של מעצבי התודעה מהפרט), שיבושם להם, עמ"י יודע להסתדר לבד," נצח ישראל לא ישקר ולא ינחם כי לא אדם הוא להינחם"

     Reply to this comment
     • אפלטון

      17. יול, 2017
      13:39

      צודק.

 26. איתן

  17. יול, 2017
  12:33

  בס"ד
  לגבי השחייה- אינך צודק. השתתפו בכירי השחיינים הישראלים.
  טומרקין, זיבנר, נבו ועוד.
  כיוון שהייתה רמה גבוהה, כי מגיעים גם שחיינים ברמה גבוהה מהעולם.
  לקחו את זה כהכנה לאליפות העולם.
  נקבע שיא ישראלי חדש(1 לפחות אולי יותר) וכמה שיאי מכביה ע"י ישראלים.

  לגבי כדורגל, כדורסל- שם האנשים מרוויחים לא מתחרויות(בניגוד לשחייה לדוגמא), אלא מהקבוצות שכרגע בגיבוש סגלים ואימונים לשנה הבאה, ולכן אף אחד לא יפגע בפרנסה שלו בשביל להשתתף במכביה.

  מי שמגיע מחו"ל וכן ברמה מקבילה לישראלים טובים(וזה מיעוט במקצועות אלה), חלקו בה לראות את ישראל, ומבחינתו זה משהו מהותי בזהות היהודית שלו. מה שישראלי לא צריך……

  המכביה היא בשביל יהודי התפוצות לא בשביל ישראל.

  לאור התוצאות הפערים שהצגת היה כדאי דווקא לנסות ליצור קבוצה שתתמודד בשווה, בעיקר כד שירגישו שמכבדים אותם.

  Reply to this comment
  • פומה

   17. יול, 2017
   12:42

   אתה לא חושב כי מן הראוי כי ישראלי שכותב על הארץ יכתוב הארץ ולא ישראל ?
   הכתיבה הזו עם המינוח ישראל ובסד נראית מאד גלותית או תלטשה או מנותקת.
   זאת כמובן בהנחה שאתה מקומי במידה ואתה מהגולה ,כלומר יהודי גלותי שלא חי כאן איתך הסליחה.

   Reply to this comment
   • etayle

    17. יול, 2017
    13:32

    מה מר פומה? מה מפריע לך שאדם רושם בס"ד, כאילו זה עולה לך כסף.

    Reply to this comment
 27. פומה

  17. יול, 2017
  12:39

  ואווו לא ידעתי שאפשר לעקוב אחרי המכביה בגולה הדוויה.
  מדהים .
  תודה מנחם ,על הכתיבה הגלותית המרתקת….

  Reply to this comment
 28. MBK

  17. יול, 2017
  13:30

  מנחם אתה קוסם
  הצלחת לעורר דיון על תחרויות שלא מענינות את הסבתא של המשתתפים
  אני כבר לא ידוע מה עדיף ,בשנים שישראל שלחה את הנבחרות המובילות שלה לענף היא השפילה נבחרות של מתנ״סים
  לשלוח נבחרות נוער לתחרויות בוגרים זה כבר זלזלול בענף
  אפשר להרכיב נבחרת למכבייה שמורכבת משחקנים בוגרים עם עבר כל שהוא
  לא בושה להרכיב נבחרת ישראל ב׳ בכדורגל ובכדורסל
  הבעייה ? מי יסכים לוותר על חופשת הקיץ ?

  Reply to this comment
 29. דרור

  17. יול, 2017
  15:24

  גיא וברץ' ואםביקיי תודה לכם שמגינים פה קצת על חופש הדת וזכויות הפרט. המצב קשה. ברץ' סיכם את זה חד וקולע. רגרסיה לימי התנ"ך. משטרת מחשבות. פשוט גאוועלד

  Reply to this comment
  • הציפור הנדירה

   18. יול, 2017
   00:45

   השמאל במשך שנים התנהל בצורה בריונית ואנטי דמוקרטית כלפי מי שהיה שייך לימין ולדתיים והייתה אפליה קשה כלפיהם. והיו במשך הדנים התבטאויות קשות ביותר ברמת התעמולה הנאצית נגד היהודים, כלפי ימניים ושומרי מצוות.

   Reply to this comment
  • עומר

   18. יול, 2017
   02:50

   +100

   Reply to this comment
 30. etayle

  17. יול, 2017
  18:25

  רעיון קצת מוזר, אבל מה דעתכם לעשות לאתר בלוג "משחקי הכס"- אני יודע שזה ממש לא קשור לאתר, אבל אני חושב שבתקופה הזאתי בלוג איכותי על משחקי הכס יכול להגדיל את הפופלאריות של האתר, נכון זה אולי לרדת קצת "נמוך", אבל זה יכול לעבוד(אני חושב שזו אחלה דרך למשוך עוד קהל בפגרה), כמובן שהבלוג צריך לעמוד ברמה של הופס בכל הבחינות.
  מה אומרים?

  Reply to this comment
  • גיא הרשע

   17. יול, 2017
   18:49

   רעיון נהדר!
   כמומחה מטעם עצמי,
   וכחנון שקרא את כל ספריו של מרטין בשפת המקור,
   ואז הצליח להימנע מספויילרים במהלך הצפייה בפרקי הסדרה –
   אני לוקח עליי את המשימה.
   אבל זהה יהיה רק בעצה אחת עם מנחם.

   Reply to this comment
  • יוסל'ה שוחמכר

   17. יול, 2017
   19:16

   כרגע ראיתי את הפרק הראשון של עונה 7. האמת – דרדלה. לא לזה המתנתי זמן כה רב. מי שיצליח לכתוב בלוג שיעורר דיון איכותי כבר עכשיו מלך (ושישמור על הגב שלו).

   Reply to this comment
   • etayle

    17. יול, 2017
    20:02

    היונות של משחקי הכס כמו סיבוב ראשון בפליאוף, מסירים חלודה לאט לאט, נותנים לכוכבים קצת להשתפשף ואז מעלים הילוך.
    אני חושב שהשילוב של משחקי הכס בין קטעים"יבשים"(מונולוגים טובים) לבין דרמה הוא כמעט מושלם, בפרק הנ"ל מאוד נהנתי מרוב הדו שיח שהיו(אני בכללי מאוד אוהב מונולוגים).
    גיא אני(ומאמין עוד רבים) מחכים! אם מנחם יתנגד אתה יכול להשליך אותו לאיזה דרקון או דב.

    Reply to this comment
 31. מבין אפסי

  17. יול, 2017
  18:34

  אני אקשר את הפוליטיקה לספורט :
  1.לגיא היקר איש הסטטיסטיקה , כשכאן באתר הושוה דוראנט להיידריך לא התקוממת , אתה מתפלא שטוענים ששוקן הוא נאצי ?
  המרחק מאוד קצר .
  2.לאיתן היקר , האם אתה אותו אוהד אוקלהומה שטען שדוראנט צריך להיות "מגה רול פלייר" ? אם כך , אני חייב לקחת את דעותיך גם הפוליטיות בערבון מוגבל .
  3.ובאותו ענין , גיא היקר , האם יש איזו סטטיסטיקה לגבי המתאם בין אהדת OKC לתמיכה בחזון א"י השלמה ?

  Reply to this comment
  • גיא הרשע

   17. יול, 2017
   18:46

   לא ראיתי מתי השוו את דוראנט לקצב מפראג.
   והשוואה שכזו, ללא ספק מקוממת.

   Reply to this comment
   • מבין אפסי

    17. יול, 2017
    19:15

    הושוה גם הושוה .
    כזכור לי , אני היחיד שהתקומם , אבל כמובן שזה בגלל שאני משוחד.
    כמובן שיש לי דעות פוליטיות ברורות , אבל ממש לא הייתי רוצה לקיים דיונים כאלו באתר כדורסל .
    חוץ מזה שהכדורסל זה טעם החיים , לא ? אז בואו נדבר כדורסל .
    וכאן יש לי שאלה שאולי קשורה :
    האם מישהו באתר התנסה ב-nextvr ( בין השאר משחק נבא שבועי בתלת מימד מציאות מדומה ) ויכול לשתף באיכות החויה ?

    Reply to this comment
   • מתן גילור

    17. יול, 2017
    19:43

    לא השוו. זה סילוף של מה שכתב יאיר:
    http://www.hoops.co.il/?p=89164

    Reply to this comment
    • מבין פחות מאפסי

     17. יול, 2017
     19:56

     שלום לך מתן היקר .
     לצערי אני מסוג האנשים שכשהבוס אומר "אבל אין לי שום טענות אליך" זה מתפרש אצלי "אתה ורק אתה אשם" .
     כך פירשתי את הסייג ששם יאיר על הסיפור על היידריך .
     אם לא היתה פה כוונת מכוון , אני חוזר בי .
     יחד עם זאת אני זוכר היטב כמה מגיבים שדברו על על "תקיעת סכין בגב" ואני לא חושב שגם את זה סילפתי .
     ומה לגבי nextvr ?

     Reply to this comment
     • מתן גילור

      17. יול, 2017
      20:07

      אני משוכנע שיאיר לא התכוון להשוות ביניהם. לדעתי זה משהו בסגנון לטעון שהשוו בין היטלר לצ'אפלין כי השפם שלהם דומה. 🙂
      לגבי nextvr – לא התנסיתי אז באמת שאין לי מושג.

     • מבין אפסי

      17. יול, 2017
      20:27

      מתן היקר
      בכל זאת אני חושב , שגם אם לא היתה כוונת מכוון ומדובר בחידוד , יאיר עצמו היה צריך להבהיר את הענין ואולי להתנער מהטקסט הזה , כדי שאנשים כמוני שעצם השם היידריך מעביר בהם חלחלה , לא היו
      מפרשים את הטקסט הזה באופן מילולי .

  • איתן

   17. יול, 2017
   21:44

   בס"ד
   כדאי לדייק. לא אמרתי ששוקן נאצי. חס ושלום! לא אגיד זאת לעולם על אף יהודי, וגם על שום רשע באשר הוא. נאציזם זה משהו נורא שככמעט לא היה כמוהו. חיסול על רקע גזעי-ערכי. ללא שום מלחמת שטח.

   אמרתי שהבעלים הגרמני הנוסף שם היה בתנועה הנאצית. עובדה ידועה ומוכחת.

   Reply to this comment
 32. אסף 2.0

  17. יול, 2017
  19:00

  השנה היא 2017, והדתות, לפחות בעולם המערבי, הולכות ומתפרקות. אין לעצור את הקידמה. הממסד האורתודוקסי מנהל מלחמת מאסף על הכוח שלו. הרבה יותר יוצאים בשאלה מחוזרים בתשובה, וזה רק יטוס בהמשך. ומי שרוצה להתווכח, שינסה לצנזר את האינטרנט. בהצלחה.
  עוד לא הרבה זמן, איסורים על בנאדם להתחתן עם מי שבא לו, על האוכל בצלחת (ממתי טבלית של שוקולד חלב אחרי שניצל היא "גדי בחלב אמו"?), על תחבורה ציבורית בשבת, על "קול באישה ערווה", על אורך הגרביון של בנות 7, או כל אוונטורת "הארץ המובטחת" שאף אחד לא יודע לשרטט את הגבולות שלה, ייעלמו באוויר. בדיוק כמו שהיו פעם עונש המוות למחללי שבת ודיני "עיר הנידחת" על השמדת עם. ייעלמו גם כל אלה, שהיו אוסרים על משה רבנו לקחת לו אישה כושית, או מרחיקים את שלמה המלך מקהל ישראל (הבן הממזר של דוד ובת-שבע, אשת איש). היהדות האורתודוקסית תפנה את המקום, תרצה או לא, ליהדות של הרוב, שבינתיים מממן מכיסו את הכפיה הזו, אבל מתחיל לאבד סבלנות. תהיו אופטימיים, או פסימיים, בהתאם.

  Reply to this comment
  • הציפור הנדירה

   18. יול, 2017
   01:01

   כל הבסיס של הטענות שלך הוא שבוודאי אין בורא לעולם, אך מהלעשות שמדענים שגדלו על השקפה כשלך חזרו בתשובה לאחר שהכירו את היהדות מקרוב לאחר שלפני כן לא היתה להם כלל היכרות עם הדת היהודית.
   דווקא המציאות הולכת לכיוון של רוב שומרי מצוות שלהם ילודה גדולה יותר, שלא לדבר על יהדות העולם כשמספרם של אלו שאינם שומרי מצוות הולך ופוחת (כולל רפורמים וקונסרבטיבים) ורק הזרם האורתודוקסי מתרבה.

   Reply to this comment
 33. Carmel

  17. יול, 2017
  19:07

  הספורטאי הכי גדול אי פעם ביל ראסל

  Reply to this comment
  • רועי ויינברג

   17. יול, 2017
   19:38

   לא מסכים – זה קצת כמו לטעון שרוד לייבר גדול מפדרר

   Reply to this comment
   • מבין פחות מאפסי

    17. יול, 2017
    20:04

    רועי היקר
    אם תבדק מדוע לייבר לא זכה בגרנד סלאם בשנים 63-67 אני חושב
    שתראה שיש קייס טוב ללייבר בתור ה-goat אם כמות הגרנד סלאמס היא הקריטריון .

    Reply to this comment
    • מתן גילור

     17. יול, 2017
     20:10

     הקושי הגדול בהשוואה הוא שלייבור נדרש להתמחות בשני משטחים בלבד. כמובן שהכל ספקולטיבי, אבל כמו שניתן להוסיף ללייבר זכיות באותן שנים, ניתן להוסיף לפדרר, למרות שפדרר נאלץ להתמחות בשלושה סוגי משטחים. כמה מייג'ורס (ושאר טורנירים במקרה של פדרר) זה היה מוסיף להם? לעולם לא נדע. אבל כל אחד מהם נהנה מתנאים שלשני לא היו.

     Reply to this comment
     • מבין אפסי

      17. יול, 2017
      20:20

      מתן היקר
      לא אמרתי שלייבר הוא ה-goat אלא שיש לו קייס לזה .
      שוב , אולי אני מפרש בצורה שגויה את הכתוב , אבל מה שהבנתי מרועי שהרעיון שלייבר הוא ה-goat הוא "אבסורדי" או "מגוחך" .
      רועי היקר , אם גם אותך פירשתי בצורה שגויה אני מתנצל .

     • מבין אפסי

      17. יול, 2017
      20:31

      מתן היקר
      לא מזכיר לך את הויכוח שהיה לנו לגבי שפיגל וברקוביץ ?
      אגב , התנקתי לזמן רב , איך נסגר הויכוח ההוא ?

     • מתן גילור

      17. יול, 2017
      20:48

      לייבר מהגדולים ביותר בענף. זה בטח.
      נראה לי שסגרנו ששפיגל מאמן טוב יותר, לא?

     • מבין אפסי

      17. יול, 2017
      20:59

      לא זכור לי …
      יחד עם זאת , אתה חייב להבין שגיגי שפיגל היה השחקן השנוא עלי ביותר בשנות זוהרו כסמל המובהק של קבוצה ששנאתי מכל לב .
      אבל בפרספקטיבה היסטורית , הוא על הר תבור ( ראשמור ? )
      קצת מתחת ל-goat .

     • הציפור הנדירה

      18. יול, 2017
      01:05

      בכדורגל הישראלי שפיגלר הגדול מכולם.

  • הציפור הנדירה

   18. יול, 2017
   01:09

   הוא היה מוגבל ביכולתו ההתקפית ולכן אינו אף הכדורסלן הגדול ביותר. יותר תארים ואליפויות אינו אומר אוטומטית שחקן גדול יותר.
   כל זה אינו סותר שראסל היה מגדולי הכדורסלנים בגלל ההגנה וההנהגה והווינריות וחכמת המשחק הגדולה.

   Reply to this comment
 34. צרכן

  17. יול, 2017
  19:43

  מנחם ,מה זה horse ? איך הולך המשחק?

  Reply to this comment
  • עידו גילרי

   17. יול, 2017
   20:05

   חיובים

   Reply to this comment
   • מנחם לס

    17. יול, 2017
    20:16

    נכון. לעת בצורה מסויימת וממקום מסויים, ע יריבך לעשות אותו דבר ואם א הוא (או אתה) מקבל את האות "H" וככה ממשיכים עד שמישהו מנצח 5 פעמים

    Reply to this comment
 35. מנחם לס

  17. יול, 2017
  20:17

  משהו במקלדת לא עבד. צריך לקלוע ממקום מצסוויים ובצורה מסויימת (נניח הוקשוט) ואז היריב צריך אותו הוקשוט מאותה נקודה

  Reply to this comment
 36. MJ234523

  17. יול, 2017
  21:24

  הגיע הזמן שמישהו מהכותבים פה יעביר איזה קורס מזורז לכללי היהדות ברמה נורמלית.

  כי למרות האינטליגנציה הגבוהה בסך הכללי באתר {חוץ מאשך ומומי רודפי השמלות} הידע הכללי במסורת שווה לידע של בעלי האתר בכללי איות והיגוי בשפת הקודש

  Reply to this comment
  • רועי ויינברג

   17. יול, 2017
   21:26

   כן, זה לא יקרה

   Reply to this comment
   • MJ234523

    17. יול, 2017
    21:33

    למה לא? אני מוכן לארגן לכם פרופסור עם התמחות בחקר היהדות בראי האקדמיה

    Reply to this comment
    • גיא הרשע

     17. יול, 2017
     21:55

     קצת מתנשא.

     אני לא חייב להיות יהודי אורתודוקסי בשביל להבין את היהדות,
     ואני בטוח שלא זקוק ליהודי אורתודוקסי בשביל שיגדיר עבורי אמונה מה היא.

     אותו ממסד חרדי, דתי, אורתודוקסי, שנלחם בכוח על מנת לשמור את שליטתו על "מיהו יהודי",
     עליו נכתב:

     "וּפָקַדְתִּי עַל-הָאֲנָשִׁים, הַקֹּפְאִים עַל-שִׁמְרֵיהֶם, הָאֹמְרִים בִּלְבָבָם, לֹא-יֵיטִיב יְהוָה וְלֹא יָרֵעַ. וְהָיָה חֵילָם לִמְשִׁסָּה, וּבָתֵּיהֶם לִשְׁמָמָה; וּבָנוּ בָתִּים, וְלֹא יֵשֵׁבוּ, וְנָטְעוּ כְרָמִים, וְלֹא יִשְׁתּוּ אֶת-יֵינָם."

     Reply to this comment
     • MJ234523

      17. יול, 2017
      22:07

      או אתה כל כך טועה!

      והסיבה פשוטה:
      יהדות קיימת מעל שלושת אלפים שנה והזרם האורטודוכסי קיים מאותו זמן,בעוד שאר הזרמים [הליצניים] קיימים הרבה פחות.
      ב. הזרם האורטודוכסי מלא ידע וספרות תלמודית והלכתית עד לאין מספר בעוד שאר הזרמים גודל ורמת הספרות שלהם דלילה ומגוחכת ברמתה.

      עכשיו אני שואל האם זה מתנשא או האם זה מתבקש ומובן מאליו?

     • MJ234523

      17. יול, 2017
      22:12

      אגב הציטוט מספר צפניה בכלל לא רלוונטי….

     • ברלה

      17. יול, 2017
      23:12

      אם אתה חושב שהזרם האורתודוקסי קיים שלושת אלפים שנה כנראה שלך לא תזיק שיחה עם פרופסור לחקר היהדות. באותה הזדמנות תשאל אותו על המחלוקות בין הפרושים לצדוקים, על ההבדלים בין תלמוד בבל לתלמוד הירושלמי ועל האופן בו נוצרה האורתודוקסיה לפני בערך 200 שנה כתוגבת נגד לתנועת הנאורות.

    • daniel

     17. יול, 2017
     22:30

     עדיף שה"פרופסור" ישמור את הגיגיו לעצמו.
     אנחנו אומרים "לא" בצורה נחרצת לכל ניסיון של הדתה.

     Reply to this comment
     • הציפור הנדירה

      18. יול, 2017
      01:11

      אך לימודי היהדות בבתי הספר החילוניים אינם הדתה וכפייה אלא רצון המנהלים והורים רבים.

     • רועי ויינברג

      18. יול, 2017
      02:14

      מערכת החינוך הציבורית היא כפייה אחת גדולה

 37. MJ234523

  17. יול, 2017
  22:15

  ועוד דבר לפני המקלחת:

  תכניס בראש שלך מי שנלחם על האוטנטיות שלו לאבהכרח מתיימר או מתנשא… היום קוראים לזה אידיאולוגיה או בשפה אחרת מסורת מאב לבן מדור לדור עד תקופת מדבר סיני.

  או כמו שאבי אומר אני נכנס להתרחץ…..

  Reply to this comment
 38. what do you get when you crossbreed a chunk of shit from big fat bastard with number two?

  17. יול, 2017
  22:23

  Dr. Evil

  Reply to this comment
 39. MJ234523

  17. יול, 2017
  22:46

  גיא, אני זוכר שאתה שש אל ויכוח אינטלקטואלי, קדימה!

  Reply to this comment
 40. MJ234523

  17. יול, 2017
  22:47

  אני במוזה לויכוחים, כדאי לנצל זאת….

  Reply to this comment
  • דדי

   17. יול, 2017
   22:55

   אין על מה להתווכח.
   "ידע" מלפני 3000 שנה הוא בזבוז זמן, ועלבון למושג "ידע".

   Reply to this comment
   • MJ234523

    17. יול, 2017
    23:08

    א. זה לא ידע מלפני 3000 שנה אלא ידע מאז ומתמשך כל הזמן עד היום.
    ב. לשיטתך כל ההסטוריה של כל העמים היא עלבון למושג ידע.

    מוזר על גבול ההזוי….

    מחקת ברגע אחד את כל העבודה של ההסטוריונים…

    Reply to this comment
    • דדי

     18. יול, 2017
     00:04

     על מה את בכלל מקשקש ?

     ההסטוריונים פשוט מתעדים את העבר, כולל הנבערות שבו וכל הדברים שהחברה האנושית הנאורה כבר השאירה מזמן מאחור.

     אנשים כמוך עדיין חושבים שדברים שנכתבו על ידי אנשים שחשבו שהעולם שטוח או שהקרבת בעל חיים על מזבח יכולה לשפר את גורלם, הם "דברי חכמים" שראוי לנהל את חיינו על פיהם.

     האלמנט ה"מתמשך" היחיד במה שאתה מכנה "ידע" הוא אותם מקומות שבהם המדע והמוסר האנושי הבסיסי הוכיחו מעל לכל ספק שהטקסט שלפיו אתה מנהל את חייך מדוייק וראוי בערך כמו אגדות ילדים, ונוצר הכרח לבצע חישוב מסלול מחדש כדי להצדיק אותו, ופתאום כל אותם דברים שהיו "ידע" ו"אמת" אתמול – הם רק "סמליות" ו"משל" היום…

     Reply to this comment
     • הציפור הנדירה

      18. יול, 2017
      01:12

      במקורות היהודיים דווקא לא חשבו שהעולם שטוח… ואני מכיר קצל יותר ממך מקורות יהודיים.

     • MJ234523

      18. יול, 2017
      01:14

      פשוט לא יאמן באיזה כישרון אתה חוזר כמו תוכי על שום כלום

    • וולטייר

     18. יול, 2017
     01:59

     MJ יקר, זה הזמן להתחיל לפתוח ספרים רציניים ולקרוא מלא כי אתה לא בעניינים בכלל…
     עבודה של היסטוריונים? לצערי אין היסטוריון רציני אחד שלא יטען שהתורה נכתבה מאות שנים אחרי מה שהאורתודוכסים סבורים, על ידי כמה מחברים ככל הנראה (בטח שלא בהתגלות מסיני), כשיש בתוכה השפעות כבדות של טקסטים משמעותיים מאיזור המזרח הקדום (קרא על שירת הים, על עלילות גלגמש, על חוקי חמורבי, על החצי הראשון של ספר שמות ועוד). יש לכל אלו ראיות פילולוגיות מפה ועד סין.

     הלאה – גם אם נניח שהאורתודוכסיה היא מין יחידה אחת שלא השתנתה, התפצלה והתמזגה לאורך ההיסטוריה (והיא לא), היהדות הרבנית שממנה היא צמחה הייתה בסך הכל זרם אחד מתוך עשרות זרמים יהודיים שרווחו באיזור שהיו מעורבים כולם במידה זו או אחרת בדתות ומנהגי הסביבה. ממליץ לך לקרוא על תקופת עליית הנצרות. רוב החוקרים שהתעסקו בזה בהתחלה היו בכלל אנטי-נוצריים ועם הזמן המשמעויות ביחס ליהדות התחילו לחלחל.

     נמשיך – אנחנו עם מזרח-תיכוני. איך לעזאזל יש פה כל כך הרבה יהודים אשכנזים, חלקם עם שיער בלונדיני ועיניים כחולות?

     עזוב שאת השאלה הבסיסית גיא שאל כבר לפניי: למה להתחשב בהגדרות של "היהדות"? את מי זה מעניין? אם אדם אתאיסט, אם האתוס שהוא חי לפיו הוא אתוס של ההשכלה והמסורת הליברלית, אם הוא סבור שהיומרה של חלק מהאורתודוכסים לסמכות ולידע היא מופרכת וגם הוא חלק מהמדינה הזו, למה שהוא לא יילחם לשנות את ההגדרות המופרכות האלה שפוגעות באנשים לשווא. תחשוב אם לא היה נראה לך מגוחך אם לנשים נוצריות עם עיניים ירוקות היה אסור להביא ילדים לעולם כי יש להן איזו תכונה שטבועה בהן. אנשים פשוט בגסות לב פוגעים באנשים בגלל שהם שחצנים מספיק כדי לא ללמוד על העולם שהם חיים ולחשוב שהם מבינים הכל.

     גילוי נאות: גדלתי בחינוך דתי-לאומי, למדתי שלוש שנים באחת מישיבות ההסדר הכי טובות, אומר בלי גאווה, רק כדי שתבין את מידת ההיכרות שלי עם הנושא, שהייתי מהתלמידים המצטיינים ותכננתי להיות ראש ישיבה – אפילו התחלתי ללמוד לימודי רבנות. בשלב מסוים הבנתי שיש לי המון ידע, גם מחוץ לידע התורני, אבל מסוג מאוד מסוים.
     התחלתי לקרוא היסטוריה ופילוסופיה והבנתי כמה ההנחות שעליהן ביססתי את תפיסת עולמי ואורח החיים שלי היו לא מבוססות. לא מעט חברים שלי עברו חוויה דומה כך לא מדובר במקרה יחידני. זה מאוד נפוץ בציבור הדתי-לאומי שאנשים לא מאמינים בנראטיב האורתודוכסי ובכל זאת נשארים אורתודוכסים מסיבות חברתיות-תרבותיות. רוב האורתודוכסים המשכילים הם כאלה אני מעריך, כי פשוט מרגע שנחשפת לידע ההיסטורי אין סיכוי שתמשיך להאמין בזה.
     כמו כן, אני מסיים עכשיו שנה שלישית של תואר ראשון בהיסטוריה פילוסופיה ויהדות, אז כשאני אומר לך שיש לך המון ללמוד לפני שתוכל לטעון טענות כמו שהעלית כאן בכזה ביטחון תאמין לי שאתה יכול לסמוך עליי.

     Reply to this comment
     • הציפור הנדירה

      18. יול, 2017
      23:45

      העובדה היא שמדענים אתאיסטים חזרו בתשובה לאחר שהכירו מקרוב את היהדות והם קראו ספרים רבים יותר ממך ומאותם שאתה מדבר עליהם ומשכילים יותר ממך ומכל אלו שהזכרת.
      אין מצב שהתרבות החילונית יכולה להיות יותר נכונה עם דברים כמו המתירנות המינית.

      הוכח מדעית הקשר הגנטי של העם היהודי והקשר החזק ביותר היה בין תימנים ויקים. אשכנזים נוצרו בגלל הגלות מהארץ ומהאזור במשך דורות. וישנם ממצאים ארכאולוגיים יהודיים בארץ המראים קשר ישיר בין העם היהודי בתנ"ך ליהודים בימינו כמו ממצאים של מקוואות ומזוזות ותפילין ועוד ממצאים יהודיים מובהקים.

      ממש אין כל הוכחות אמתיות שהתורה נכתבה מאוחר יותר מאשר במסורת היהודית. אם באמת היו כאלו לא היו מוצאים אנשי מדע שחזרו בתשובה לאחר היכרות עם הדת היהודית.

 41. אלון

  17. יול, 2017
  22:52

  Religion is like a penis. It's fine to have one and it's fine to be proud of it, but please don't whip it out in public and start waving it around… and PLEASE don't try to shove it down my child's throat.

  Reply to this comment
 42. עידן

  17. יול, 2017
  23:05

  בשביל אפלטון ועגל

  Houston Rockets owner Leslie Alexander is reportedly putting the franchise up for sale after 24 years of ownership. Alexander bought the franchise for $85 million in 1993 and now, according to the most recent valuations from Forbes (February 2017), the franchise is valued at $1.7 BILLION, the eighth-most valuable franchise in the NBA.

  Reply to this comment
  • אסף 2.0

   17. יול, 2017
   23:10

   wut

   Reply to this comment
  • MJ234523

   17. יול, 2017
   23:10

   וזה לחברה שלא מתלהבים לכתוב באנגלית:
   הבעלים של יוסטון רוקטס לסלי אלכסנדר על פי הדיווחים שם זיכיון למכירת הקבוצה לאחר 24 שנים של בעלות. אלכסנדר רכש את הזיכיון ב -85 מיליון דולר ב -1993, וכעת, על פי ההערכות האחרונות של פורבס (פברואר 2017), שווי הזיכיון הוא 1.7 מיליארד דולר, הזיכיון השמיני היקר ביותר ב- NBA

   Reply to this comment
  • אפלטון

   17. יול, 2017
   23:12

   אמרתי שנה שעברה שאני מהמר שהוא הבא בתור.
   אני אמשיך את הליין ואומר שלא אתפלא אם נקבל בעלים ראשונים מסין.

   Reply to this comment
 43. no funny shtuff

  17. יול, 2017
  23:09

  מעניין שלדתיים יש בעיה עם מאכלי "גדי בחלב אימו" אבל כשמדובר ב"תרנגולת בביצת אפרוחה" (שניצל) הם קול לגמרי*

  ———————————————–

  *קרמר, זו היתה בדיחה, נא לא לחפור על רבי דלפון שהיה מהלך בשווקי העיירה ומצא זנב שועל ועשה ממנו כובע ושתה קצת יי"ש עד שמצא לנכון ששניצל זה מאכל אלוהי.

  Reply to this comment
  • MJ234523

   17. יול, 2017
   23:12

   מה הקשר בין ביצה ושניצל לבין גדי {בשר] בחלב{חלב} אימו?

   Reply to this comment
   • no funny shtuff

    17. יול, 2017
    23:15

    כמו הקשר בין גדי {יגיל} לחלב {חלב} פרגים.

    Reply to this comment
   • אלון

    17. יול, 2017
    23:16

    בדיוק אותו הקשר.
    האיסור הוא מוסרי. סוג של הרצחת וגם ירשת

    Reply to this comment
  • אלון

   17. יול, 2017
   23:12

   +ביצה

   Reply to this comment
   • MJ234523

    17. יול, 2017
    23:24

    GIVE ME A FUCKING BRAKE

    איך אפשר להגיד איסור מוסרי עח אכילת שניצל עם ביצה????!!!!!

    לא אמיתי. ירדתם לגמרי מהפסים בשעת ליל זו!!

    אני מקווה שלא רצים פה ליער לאור ירח וצועקים אאההההוווווווווו

    Reply to this comment
    • ברלה

     17. יול, 2017
     23:42

     אתה באמת לא מצליח להבין את הדמיון בין אכילת גדי עם חלב לאכילת עוף עם שניצל? בשני המקרים מדובר במעשה לא מוסרי כביכול כי אתה אוכל את הילוד ביחד עם חלק מהאם.
     עכשיו, יש כאן שתי אפשרויות – או שאתה סתם עיזה עיוורת שעושה דברים בלי חשיבה ובלי להתעניין בסיבה, או שאתה אמור להיות מוטרד מחוסר העקביות בתורה. במה אתה בוחר?

     Reply to this comment
     • ברלה

      17. יול, 2017
      23:44

      *לאכילת עוף עם ביצה

     • MJ234523

      17. יול, 2017
      23:54

      ברלה ברלה צא {מהארון} החוצה!!!!

      קודם כל מה רע בלהיות עיזה? אחלה בהמה, אני משוגע על הגודל של האוזניים שלה.

      ב. יש שניצל בקר אז אין בעיה מוסרית.
      ג. תכניס בפאקינג שכל שלך שגדי בחלב אימו זה מצד בשר וחלב ולא מצד מ-ש-פ-ח-ה!!!!!!!!!!!

     • ברלה

      17. יול, 2017
      23:59

      צא מהארון? זאת התגובה הכי אלגנטית שלך?
      בא אני אסביר יותר לאט כי אני רואה שאתה מתקשה. מקווה שבמבחן במכללה הפגנת חשיבה ברמה יותר גבוהה..
      יש סיבה שלא מערבבים בשר וחלב והסיבה היא מוסרית (כנראה שאתה לא באמת חזק ביהדות אם אתה לא יודע את זה). את אותה סיבה מוסרית אפשר להשליך על ביצה ועוף. הבנת או שאתה צריך שיעור מפרופסור ליהדות?

     • MJ234523

      18. יול, 2017
      00:08

      ברלה ברלה אוי ברלה הסיבה היא לא מוסרית אלא הלכתית….
      חחח אני חושב שדווקא את ההסברים שלך אפשר להשליך גם על הביצה {של מומי]וגם על העוף

     • דדי

      18. יול, 2017
      00:16

      אולי מספיק עם כל הטמטום הזה ?

      "לא מערבבים חלב עם בשר" ?
      באמת ???

      באיזה יקום מקביל אתה חי ?
      באיזו אשליה שהסביבה שמקיפה אותך בכלל קובעת משהו ?

      כ ל
      ה ע ו ל ם
      א ו כ ל
      ח ל ב
      ע ם
      ב ש ר

      ולא, לא יותר רע להם, לא, הם לא יותר חולים, לא, אף אחד מהשמיים לא מתנכל להם בגלל זה, ולא – הם אפילו לא עוצרים לשנייה לחשוב על הטמטום הזה כי רק מי שקרא את זה בספר שלדעתו מחייב אותו איך לחיות – היה בכלל מקבל רעיון מטופש כזה.

      צא מהסרט שאתה ועשירית האחוז (!) מאוכלוסיית העולם שאתה נמנה איתה חיים בו כאילו יש לכם איזה "ידע" או "אמת".
      מגלומנים.

     • MJ234523

      18. יול, 2017
      00:24

      דדי אתה מדבר על ידע ועוד פעם ידע אך אפי' פעם אחת לא היצגת ידע עם מקור מבוסס אלא אתה מסתמך על התלהמות רחובית – ילדותית – שטותית – קטנונית, שאין בינה לבין חקר האמת ולא כלום. מן הסתם לא אטעה אם אחשוד בך שאתה מחובבי המדע בדיוני. וא"כ לך לך אצל הארי פוטר \ מלחמת הכוכבים \ תיאוריית המפץ הגדול \שר הטבעות \כישור הזמן של רוברט ג'ורדן ואל תתעבר על ריב לא לרמתך

     • דדי

      18. יול, 2017
      00:31

      לא יודע אם להזכיר את המושג "מקור מבוסס" ממש עוזר לקייס שלך.

      בעצם אני כן יודע.

     • MJ234523

      18. יול, 2017
      00:34

      תן הסבר ברור או הפגן ידע ולא גיבוב מילים ללא סדר או משמעות

     • ברלה

      18. יול, 2017
      00:36

      אה, הסיבה היא הלכתית… איזה באסה איתך, הזמנת אנשים פה לדיון אינטלקטואלי ומסתבר שאתה בכלל לא בקטע של להפעיל את הראש.

      הרב קוק אמר שאסרו על אכילת בשר וחלב כדי לחנך את האדם להיות מוסרי. יש גם הסברים אחרים אבל הקטע הוא שאתה לא חושב שצריך בכלל להסביר. מבחינתך הסיבה היא הלכתית.
      בקיצור, אתה עיזה עיוורת, אתה פשוט עושה מה שאמרו לך לעשות בלי לחשוב ואחרי זה אתה צוחק על אחרים שעושים את הפולחן שלהם בצורה אחרת. כנראה שאתה זה שבקטע של מדע בידיוני

     • MJ234523

      18. יול, 2017
      00:40

      אוי ברלה ברלה מה יהיה הסוף?
      – קודם כל אני חוזר ואומר שאין שום דבר רע בלהיות עיזה.
      ב. הסיבה היא איסור הלכתי. ותכניס בראש שלך שאין שום בעיה מוסרית לאכול בשר וחלב!!! איזה חוסר מוסריות יש פה?

      ברלה אני אולי עושה דברים בלי לחשוב. אתה , אחרי שמסבירים לך, עושה בלי להבין…..

     • דדי

      18. יול, 2017
      00:47

      אפילו בשביל מישהו עם אמונות מגוחכות כאלה, זה פשוט תת רמה.

      אולי אנחנו פשוט צריכים להתנהג אליך כמו שהחבר הדמיוני שלך מתנהג ופשוט להתעלם…

     • ברלה

      18. יול, 2017
      00:47

      אוי אחי זה כזה עצוב, אתה פשוט לא יודע כלום ביהדות. אולי באמת הדתה זה לא דבר כזה נורא.
      קודם כל אתה חושב שאורתודוקסיה קיימת 3000 שנה כשלמעשה היא קיימת 200, אחר כך אתה אפילו לא יודע שקיים דיון שלם ביהדות לגבי המוסריות של אכילת בשר וחלב (תקרא הרב קוק – חזון הצמחונות והשלום), ובסוף אתה לא מכיר את הביטוי עיזה עיוורת – ביטוי נפוץ של הרב עובדיה יוסף שמתאר אנשים שהולכים בלי להסתכל.
      איזה ביזבוז של זמן הדיון הזה. תקראו לי כשקרמר מתעורר.

     • MJ234523

      18. יול, 2017
      00:53

      דדי כשתציג ידע מסוים ולא גיבוב מילים שאתה מדבר עם עצמך בקול רם תזכה לויכוח שכלי.

      ברלה ברלה אני אחדש לך שאורטודוקסיה לא התחילה לפני 200 שנה היות והיא ההמשך של המסורת המקובלת ממתן תורה.
      לגבי עיזה עיוורת זה משל שמובא כבר בתקופת הראשונים בהקשר לתסמונת העדר. אולי כדאי שתעיר את קרמר באמת.
      בפעם האחרונה צכניס בראש שיש פן מוסרי באיסור אכילת בשר בחלב אך זה לא מהות האיסור

     • דדי

      18. יול, 2017
      00:59

      יש לי אפס ציפיות לויכוח שכלי ממישהו שמתגאה שהוא מבסס את חייו על אגדות שנכתבו לפני 3000 שנה.

      ואתה עונה לציפיות שלי.

     • MJ234523

      18. יול, 2017
      01:01

      יש לך אפס ציפיות ואני עונה לציפיות……

     • הציפור הנדירה

      18. יול, 2017
      01:17

      לדדי: זה שאתה אומר אגדות לא עושה אותן לכזה. מדענים שגדלו על השקפה כמו שלך חזרו בתשובה לאחר שהכירו מקרוב את הדת היהודית. כך שדבריך חסרי ערך ומשמעות.

     • ברוך רובין

      18. יול, 2017
      01:54

      אברהם אכל בשר וחלב האיסור הוא איסור מוסרי שוב להתווכח אם אדם דתי זה כמו לדבר עם קיר, בתנך עצמו יש כל כל הרבה סתירות שזה פשוט עצוב שיש אנשים שעדיין מאמינים לזה.

     • הציפור הנדירה

      18. יול, 2017
      23:48

      לברוך: זה שאתה ושכמותך אומרים שיש סתירות לא עושה זאת כך. אם היית שואל רבנים היו מתרצים לך את הסתירות המדומות בקלות.

 44. MJ234523

  17. יול, 2017
  23:14

  Reply to this comment
  • אפלטון

   17. יול, 2017
   23:26

   רועי ויינברג הוא איש הנצח.
   נצח ישראל לא ישקר

   Reply to this comment
   • MJ234523

    17. יול, 2017
    23:29

    רועי וינברג הוא אחד הכותבים הבודדים באתר שאני מלא הערכה אליו אפילו שהוא בגיל של הבת שלי הגדולה….

    Reply to this comment
  • רועי ויינברג

   18. יול, 2017
   02:17

   ב-2015 פנה אליי באחת הרשתות החברתיות ילד שאמר שהוא מעריץ מושבע של ראש גדול ולקח לי שעתיים לשכנע אותו שאנחנו לא אותו בן אדם. היה משעשע.

   Reply to this comment
 45. MJ234523

  17. יול, 2017
  23:16

  והנה אחד [לא מגולשי האתר] בקריזה על הדוק הסורר

  http://www.cadursela.co.il/Default.asp?ArtID=4139&Type=4

  Reply to this comment
 46. MJ234523

  17. יול, 2017
  23:17

  ומי מוכן להסביר לי את זה:

  http://www.hoops.co.il/?p=23035

  פליזזזזזזזזזזזזזזזזזז

  Reply to this comment
  • מחוץ לעין הסערה

   18. יול, 2017
   01:06

   קורע וגדול. סיכסוך בין מנחם לאחד המועסקים שלו
   שהפך ליריבות לאחר שמנחם פיטרו (התפוטרתי)
   רבין נגס ונשך את מנחם וכולם גם מתחת לחגורה
   והשאר זרקו עליו (לא אורז ופרחים),
   הריב המתוקשר של האתר

   Reply to this comment
   • MJ234523

    18. יול, 2017
    01:08

    לפרטים בהרחבה בבקשה

    Reply to this comment
    • בתוך עין הסערה

     18. יול, 2017
     02:01

     אלעד רבין הופיע בשמות שונים וליכלך חופשי על כולם
     כי כאב לו, השאר בדברי הימים, באתר לפני שנים

     Reply to this comment
 47. MJ234523

  17. יול, 2017
  23:20

  סחתן מנחם:

  https://simania.co.il/showReview.php?reviewId=33925

  {אני אחרי אדרנלין של מבחן קיבינימט קשה במכללה – אני חייב לשחרר קיטור – סורי על ההצפה]

  Reply to this comment
 48. עידן

  17. יול, 2017
  23:35

  שון דוסון עם כל התקוות נבא אפילו מכבי או ירושלים היו שדרוג בשבילו חתם בסוף בבני הרצליה

  Reply to this comment
 49. עידן

  17. יול, 2017
  23:37

  לונזו בול לא ישחק בלילה בגמר ליגת הקיץ בוגאס גד פורטלנד

  Reply to this comment
 50. אסף

  17. יול, 2017
  23:45

  חברים יקרים. בתור חוזר בתשובה שמשתייך לזרם האורתודוקסי אני חושב שעדיף לכל הצדדים בדיונים שקשורים לדת להפסיק את התגובות בנושא. כולנו מגיעים לאתר הזה בגלל שאנחנו חובבי nba וספורט לסוגיו השונים. התגובות האלה לא מובילות לשום מקום ואף אחד לא מצליח להשיג בהן את מבוקשו. בדיוק להיפך הדתיים שמגיבים מרחיקים את ה"חילוניים" מהדת . והחילוניים שמגיבים לא באמת יצליחו לשכנע את הדתיים בצדקתם. וזה רק מוביל לשנאת חינם וניכור.
  כל הצדדים תתרכזו בספורט ותהנו. זה לא המקום להדברות.

  Reply to this comment
  • ברלה

   17. יול, 2017
   23:55

   אני דווקא רואה את זה אחרת. יש כאן סוג של קהילה ואנשים מדברים, וכל עוד הדיונים נעשים בצורה חברית אז זה בסדר, גם אם מדי פעם יש איזו עקיצה או קצת מתעצבנים. אני חושב שהרבה יותר גרוע לא לדבר ולשמוע רק דעות של אנשים שחושבים כמונו. אם אני לא טועה הזכירו פעם כאן את המנגנון של פייסבוק שדואג לזה שתראה רק דעות של אנשים שחושבים כמוך..
   יש עכשיו יובש אז גולשים לפוליטיקה ודת, כשיתחילו המשחקים נחזור ללופ האינסופי של איש והממזר שמעלים באוב תגובות ישנות של גיא כדי להצביע על חוסר עקביות, שמוסבר באמצעות מדדים סטטיסטים שנקטלים על ידי עידו וחוזר חלילה.

   Reply to this comment
   • MJ234523

    18. יול, 2017
    00:10

    ושכחת לציין שגם נראה בלופ את הכתבות שמנחם מייבא מוואלה.

    Reply to this comment
  • MJ234523

   17. יול, 2017
   23:55

   את זה תגיד לכל אלה שמספרים בלהט על נוצריות פרוטנסטנטיות וצדיקות רפורמיות……

   Reply to this comment
   • אפלטון

    18. יול, 2017
    00:09

    לא הבנתי מה אתה אומר כאן mj. שאין צדיקות רפורמיות ונוצריות פרוטסטנטיות טובות או שאין להם מקום בארץ שלך?
    מדינה שנבנתה ע"י חילונים למען חילונים נלקחת בשבי על ידי דתיים. הכל סבבה, תהנו איתה. בטוח שתעשו יופי.

    Reply to this comment
    • MJ234523

     18. יול, 2017
     00:14

     כל קודם המדינה לא נבנתה ע"י חילונים, תבדוק בהסטוריה הקצרה של מדינתינו ותראה שחלק המוחלט של המתיישבים בארץ לפני קום המדינה בסביבות שנות השלושים ובעיקר בירושלים – היו דתיים. אם כבר המדינה נגנבה ע"י חילונים כי הם היו מיעוט בשנות ה -20 וה-30.
     ב.צדיק זה מושג דתי, אדיב זה מושג חברתי ובין אישי. לקרוא לאחד שסותר את המסורת צדיק זה כמו לקרוא לאדיוט – גאון.

     Reply to this comment
     • אפלטון

      18. יול, 2017
      00:41

      צדיק זה לא מושג בלעדי של היהודים. בטח לא של היהודים האורתודוקסיים. צדיק זו אמת מידה מוסרית.
      והציונות במקורה היתה חילונית אתאיסטית אפילו, לא דתיה לייט כמונו. המתיישבים היהודים שהגיעו לארץ ישראל לערים הקדושות לא היוו כוח משמעותי בהקמתה של המדינה. לא שיש לי טענות אליהם, רק לא מבין את שכתוב ההיסטוריה שעוברים כנראה במגזר הדתי.

     • MJ234523

      18. יול, 2017
      00:44

      אפלטון, אתה נשמע בחור אינטליגנט.

      תבדוק את ההסטוריה ואז תדבר בשנית. ציונות הומצאה לפני כ – 170 שנה. המנדט להקמת המדינה היה אמור להיות לראשי המתיישבים הדתיים. תבדוק את בנושא של רצח ד"ר דהן לעומק.

     • אפלטון

      18. יול, 2017
      01:07

      יפה. קראתי קצת על הבחור. נשמע בן אדם מרתק. משכיל, משורר, חוזר בשאלה, חוזר בתשובה, הומוסקסואל וחרדי. קיצוני בכל דבר, קצת משוגע אבל נשמע כמו חתיכת דמות מעניינת. לא ברור לי ההקשר שלך לציונות והקמת המדינה.
      בכל מקרה, אמנם עבר זמן מאז שלמדתי על הקמת המדינה, אבל מלבד הרב קוק, כל המנהיגים הציוניים הבולטים במשך עשרות שנים היו חילונים ואף אתאיסטים ברובם. רק בישראל של שנות ה2000 מנסים לקחת מבן אדם את זכותו להרגיש ולחיות כיהודי גם בלי לקיים מצוות.

    • הציפור הנדירה

     18. יול, 2017
     23:54

     היא נבנתה למען יהודים ולא רק החילונים.

     Reply to this comment
   • ברוך רובין

    18. יול, 2017
    00:14

    כל הסיפורים של היהדות המסורתית הם לא יותר מסיפורים, אלוהים המסורתי הדיח את שאול כיוון שהיה מוסרי ולא הסכים לרצוח את עמלק, אותו אלוהים שהרג אלפי אנשים שלא האמינו לו ורצח אלפי תינוקות מצריים על לא עוול בכפם. כל הדת הזאת היא לא יותר מOCD עצוב. דוד היום היא מואשם בפדופיליה ומשה היה אחד הרוצחים הגדולים מאז ומעולם. להסתמך על סיפור ולכפות על החברה אורך חיים הוא דבר עצוב שמתקיים במדינת ישראל (איסור נסיעה בשבת, איסור ניסויים בני אותו מין….).

    Reply to this comment
    • MJ234523

     18. יול, 2017
     00:20

     אדון רובין עד כמה שזכור לי אתה די מבוגר ולכן איזהר בלשוני מתוך כבוד.

     רק אומר שההסבר שלך מתאים למה שאתה זוכר מההסברים של הגננת סימה בשעת ריכוז בגן….
     אל תצפה ממני לקנות הסברים כאלה שפג תוקפם והחמיצה עיסתן.

     Reply to this comment
     • ברוך רובין

      18. יול, 2017
      01:34

      כמובן אני אביא לך ציטוטים ואיך אפשר לפרש את זה אם לא כאכזריות:
      "וישלח ה' בעם את הנחשים השרפים וינשכו את העם, וימת עם רב מישראל. כאשר לא האמינו ב״ה״ פשוט הרג אותם ללא שום סיבה.
      דוד והפדופיליה וְהַמֶּלֶךְ דָּוִד זָקֵן בָּא בַּיָּמִים, וַיְכַסֻּהוּ בַּבְּגָדִים וְלֹא יִחַם לוֹ. וַיֹּאמְרוּ לוֹ עֲבָדָיו 'יְבַקְשׁוּ לַאדֹנִי הַמֶּלֶךְ נַעֲרָה בְתוּלָה, וְעָמְדָה לִפְנֵי הַמֶּלֶךְ וּתְהִי לוֹ סֹכֶנֶת; וְשָׁכְבָה בְחֵיקֶךָ, וְחַם לַאדֹנִי הַמֶּלֶךְ'.
      שוב המוסריות של ה:
      כֹּה אָמַר ה': כַּחֲצֹת הַלַּיְלָה אֲנִי יוֹצֵא בְּתוֹךְ מִצְרָיִם. וּמֵת כָּל-בְּכוֹר בְּאֶרֶץ מִצְרַיִם–מִבְּכוֹר פַּרְעֹה הַיֹּשֵׁב עַל-כִּסְאוֹ עַד בְּכוֹר הַשִּׁפְחָה אֲשֶׁר אַחַר הָרֵחָיִם; וְכֹל בְּכוֹר בְּהֵמָה. וְהָיְתָה צְעָקָה גְדֹלָה בְּכָל-אֶרֶץ מִצְרָיִם, אֲשֶׁר כָּמֹהוּ לֹא נִהְיָתָה וְכָמֹהוּ לֹא תֹסִף (מה תינוק אשם במעשה הוריו לרצוח תינוקות חפים מפשע זה אכזריות.)
      עמלק: תִּמְחֶה אֶת־זֵכֶר עֲמָלֵק, מִתַּחַת הַשָּׁמָיִם (שוב רצח עם ללא סיבה ממשית, מוסרי לא בדיוק).
      משה: הרגו איש את אחיו (כל אלה שחטאו בעגל הזהב נהרגו).
      מוסריות לא הייתה פה, אני יכול להמשיך ולכתוב לך על הסתירות שבסיפורי התנך עד כמה מוסריות לא הייתה שם, עד כמה אלוהים הוא ממש לא אל חנון ורחום… . עד כמה הפרשנים הגדולים חטאו בעצמם (תקרא את אמרות הרמב״ם על פדופיליה).

    • הציפור הנדירה

     18. יול, 2017
     01:25

     כל הבסיס שלך היא וודאות שאין בורא לעולם. אך אתה לא יכול להיות בטוח בזה כשמדענים שגדלו על השקפה כשלך חזרו בתשובה לאחר שהכירו את הדת היהודית מקרוב כשלפני כן לא הכירוה כלל.

     Reply to this comment
     • וולטייר

      18. יול, 2017
      09:14

      הציפור, אתה חוזר כל הזמן על הטענה הזו. בוא נבחן אותה רגע.

      המדע לא יכול להוכיח את אי קיומו של אלוהים, הוא יכול בסך הכל לשנות את הדמות האפשרית שלו בעיניך והוא יכול לבטל לך סיבות להאמין בו (למשל הרבה חשבו שאי אפשר להסביר את המורכבות של אורגניזמים חיים ללא קיום האל. היום גם אם יש שעדיין לושבים כך, יש לך הסברים אחרים שנמצאים בקונצנזוס מדעי ואתה לכל הפחות לא מוכרח להאמין בקיום האל).

      היסטוריה על הענפים השונים שלה, לעומת זאת, מסוגלת להפריך טענות של דתות היסטוריות כמו היהדות, או להפוך אותן לממש לא סבירות. וזה מה שלימודי ההיסטורי עשו לרוב הדתות.

      אז נניח שמדענים חזרו בתשובה כמו שאתה טוען, בפועל רובם עם ידע היסטורי מצומצם מכיוון שהם פיזיקאים/ביולוגים/מדעני מוח ולא היסטוריונים. למי שלומד מחקר היסטורי רציני על דתות יהיה קשה מאוד להאמין בדת מסוימת דווקא ובטענות ההיסטוריות שלה, גם אם יאמין במין דמות אל מופשטת.

      (אגב, עדיין מחכה למקור מוסמך עם סטטיסטיקות. בינתיים זה נשמע לי יותר כמו משהו ששמעת באיזה שיעור בבית כנסת ונשמע לך כמו ידע מוסמך. בסוף אחוזי האתאיזם באקדמיה גבוהים באופן עצום מבחברה הכללית. אני אשמח לצרף כאן נתונים על זה).

     • וולטייר

      18. יול, 2017
      09:18

      ובקשר לידע ההיסטורי אני מצרף את התגובה שלי לmj מלמעלה:

      18. יול, 2017
      01:59

      MJ יקר, זה הזמן להתחיל לפתוח ספרים רציניים ולקרוא מלא כי אתה לא בעניינים בכלל…
      עבודה של היסטוריונים? לצערי אין היסטוריון רציני אחד שלא יטען שהתורה נכתבה מאות שנים אחרי מה שהאורתודוכסים סבורים, על ידי כמה מחברים ככל הנראה (בטח שלא בהתגלות מסיני), כשיש בתוכה השפעות כבדות של טקסטים משמעותיים מאיזור המזרח הקדום (קרא על שירת הים, על עלילות גלגמש, על חוקי חמורבי, על החצי הראשון של ספר שמות ועוד). יש לכל אלו ראיות פילולוגיות מפה ועד סין.

      הלאה – גם אם נניח שהאורתודוכסיה היא מין יחידה אחת שלא השתנתה, התפצלה והתמזגה לאורך ההיסטוריה (והיא לא), היהדות הרבנית שממנה היא צמחה הייתה בסך הכל זרם אחד מתוך עשרות זרמים יהודיים שרווחו באיזור שהיו מעורבים כולם במידה זו או אחרת בדתות ומנהגי הסביבה. ממליץ לך לקרוא על תקופת עליית הנצרות. רוב החוקרים שהתעסקו בזה בהתחלה היו בכלל אנטי-נוצריים ועם הזמן המשמעויות ביחס ליהדות התחילו לחלחל.

      נמשיך – אנחנו עם מזרח-תיכוני. איך לעזאזל יש פה כל כך הרבה יהודים אשכנזים, חלקם עם שיער בלונדיני ועיניים כחולות?

      עזוב שאת השאלה הבסיסית גיא שאל כבר לפניי: למה להתחשב בהגדרות של "היהדות"? את מי זה מעניין? אם אדם אתאיסט, אם האתוס שהוא חי לפיו הוא אתוס של ההשכלה והמסורת הליברלית, אם הוא סבור שהיומרה של חלק מהאורתודוכסים לסמכות ולידע היא מופרכת וגם הוא חלק מהמדינה הזו, למה שהוא לא יילחם לשנות את ההגדרות המופרכות האלה שפוגעות באנשים לשווא. תחשוב אם לא היה נראה לך מגוחך אם לנשים נוצריות עם עיניים ירוקות היה אסור להביא ילדים לעולם כי יש להן איזו תכונה שטבועה בהן. אנשים פשוט בגסות לב פוגעים באנשים בגלל שהם שחצנים מספיק כדי לא ללמוד על העולם שהם חיים ולחשוב שהם מבינים הכל.

      גילוי נאות: גדלתי בחינוך דתי-לאומי, למדתי שלוש שנים באחת מישיבות ההסדר הכי טובות, אומר בלי גאווה, רק כדי שתבין את מידת ההיכרות שלי עם הנושא, שהייתי מהתלמידים המצטיינים ותכננתי להיות ראש ישיבה – אפילו התחלתי ללמוד לימודי רבנות. בשלב מסוים הבנתי שיש לי המון ידע, גם מחוץ לידע התורני, אבל מסוג מאוד מסוים.
      התחלתי לקרוא היסטוריה ופילוסופיה והבנתי כמה ההנחות שעליהן ביססתי את תפיסת עולמי ואורח החיים שלי היו לא מבוססות. לא מעט חברים שלי עברו חוויה דומה כך לא מדובר במקרה יחידני. זה מאוד נפוץ בציבור הדתי-לאומי שאנשים לא מאמינים בנראטיב האורתודוכסי ובכל זאת נשארים אורתודוכסים מסיבות חברתיות-תרבותיות. רוב האורתודוכסים המשכילים הם כאלה אני מעריך, כי פשוט מרגע שנחשפת לידע ההיסטורי אין סיכוי שתמשיך להאמין בזה.
      כמו כן, אני מסיים עכשיו שנה שלישית של תואר ראשון בהיסטוריה פילוסופיה ויהדות, אז כשאני אומר לך שיש לך המון ללמוד לפני שתוכל לטעון טענות כמו שהעלית כאן בכזה ביטחון תאמין לי שאתה יכול לסמוך עליי

     • גיא הרשע

      18. יול, 2017
      10:05

      יופי של תגובה, וולטייר!

      אמונה, בניגוד לכמה דעות שהובעו כאן בפוסט,
      היא דבר אישי וסובייקטיבי.
      מי שטוען שהוא משוכנע שהאמת אתו, ושישנו אל אחד אמתי, והוא האל של היהדות האורתודוקסית –
      אין לי שום בעיה אתו.
      אני לא מוצא סיבה להמעיט בערכו של מי שאמונתו שונה משלי,
      בדיוק כמו שאני לא אמעיט בערכו של מי שדעתו הפוליטית שונה משלי.

      אני מנסה לחנך את ילדי על ברכי האמונה הפרטית שלי,
      והיא גורסת שהדבר החשוב ביותר זה קודם כל להיות בן אדם.
      וזה כולל לתת כבוד לכל אדם באשר הוא,
      וכפועל יוצא, לכבד את אמונותיו של האחר.

      אבל יש סייג –

      כמו שאני מכבד את אמונת האחר, אני מצפה שבמרחב הפרטי (ביני לבין אדם אחר) הוא יכבד את אמונתי,
      ודורש את אותו הדבר במרחב הציבורי (ביני לבין המדינה).

      לצערי, בעוד המדינה מכבדת דתות אחרות (איסלאם, נצרות, לדוגמה),
      דווקא בכל הנוגע ליחס כלפי זרמים יהודיים שהם לא המיינסטרים האורתודוקסי,
      יש 0 כבוד, ו-0 סובלנות.

      וחוסר הכבוד הזה מורגש היטב כאן בתגובות.

      אני לא מנסה לשכנע אף אחד שדווקא אני צודק,
      אבל זה ללא ספק מקומם, אותו ניסיון לקחת בעלות על האמת.

      וזה מחזיר אותי לתגובה שלך –
      יפה לקרוא השקפה נוספת על הפרשנות על האמונה,
      מצד מישהו שגדל על ברכי היהדות האורתודוקסית.

      תודה.

     • הציפור הנדירה

      19. יול, 2017
      00:21

      לוולייטר:
      ישנם גם היסטוריונים שומרי מצוות.
      גם המדענים שחזרו בתשובה היו אתיאיסטים לפני כן ובכל זאת לאחר שהכירו את היהדות כשלפני כן לא הייתה להם היכרות עימה. וכל והמדענים האתיאיסטים הם כאלו כי אין להם היכרות עם היהדות כפי שלמדענים החוזרים בתשובה לא הייתה בתחילה. לכן המדד הוא לא מכלל המדענים אלו מכל אלו שהייתה להם היכרות קרובה עם הדת היהודית.

      בין חוקי חמורבי לחוקי התורה ישנם הבדלים מהותיים ובכל מקרה אין פסול לקחת דברים טובים מן עמי העולם וזה לא סותר שהתורה היא מן השמים. וגם לגבי עלילות גלגמש אין סתירה לתורה מן השמים כי סיפור כמו סיפור המבול שבו נחרב העולם מן הסתם התפרסם בכל העולם שהתחדש אחריו וכמו שהובא בתורה הובא בעלילות גלגמש בצורה שהסיפור התגלגל לשם ומן הסתם אצל עמים אחרים.

      מצטער אין באמת הוכחה שהתורה נתחברה אחרי זמן מעמד הר סיני להפך. למשל בתחילת חומשים בראשית ושמות מופיע המילה תורה בדילוג של 49 מילים ובחומשים במדבר ודברים היא מופיע באותו דילוג אך בהיפוך, כלומר הכל מופנה לחומש ויקרא שהוא חומש עבודת הקורבנות שבה תלויים רוב מצוות התורה. די בממצא זה כדי לקבור את כל שאלותיך.

      כבר הוכח מדעית הקשר הגנטי של היהודים והקשר החזק ביותר היה בין תימנים ליקים. האשכנזים נוצרו מגלות במשך דורות.

      אם היית מביא לפני רבותיך את כל הספקות הללו היו פותרים לך אותם בקלות.

      חפש בגוגל את המילים: תשובות דעת אמת, ותמצא לכל מיני שאלות של אתיאיסטים.

  • מחוץ לעין הסערה

   18. יול, 2017
   01:08

   1000+ לאסף שלא רוצה שניפול לשנאה על רקע דעה שונה

   Reply to this comment
  • רועי ויינברג

   18. יול, 2017
   02:19

   מסכים עם אסף. הפגרה רק התחילה, צריך לחזור להתמקד בכדורסל. אעלה הילוך בכתיבה

   Reply to this comment
   • MJ234523

    18. יול, 2017
    14:12

    וולטייר תגובה מפורטת.

    לגופו של עניין:
    אף פעם לא נטען שהתורה נכתבה לפני 3000 שנה אלא נתנה אז. בתור בוגר חינוך הממ"ד אתה אמור להבדיל בין התורה שבכתב לזו שבעל פה.
    ב. הזרם האורטודוקסי הוא ההמשך הישיר והיחיד למסורת התורה ככתבה, ובזה מודים גם שאר הזרמים ההזויים.
    ג.פילוסופיה היא דבר מאוד רוחני ובתנאי שהיא נשענת על אדנים חזקים ומוסמכים ולא על הבעת דעות מסברא כי בזה הבלבול והמכשלה גדולים לאין ערוך. אני מאמין שבתור פילוסוף בהתהוות קראת פסקא אחת או שתיים ממורה נבוכים.
    ד.תחלואי החינוך הממ"ד ידועים.
    ה.עצם זה שההתעניינות שלך בפילוסופיה גרמה לך לזנוח את לימודי הרבות ולהתמיד בהם מראה גם שלא העמקת מספיק וגם שעצם הלימוד היה כקרדום ולא כשליחות
    ה. אריסטו היה גדול הפילוסופים בדורו ובכלל מאז ומעולם ועם זאת התנהגותו בחדרי חדרים הייתה כשל אחד הריקים, ומכאן אפסיותה של הפילוסופיה בהעצמת האדם אם היא איה נשענת על עמודי תווך כאמור.
    ו. חמורבי שהיה מחוקק בבלי רלוונטי ליהדות כמו שמנחם רלוונטי לנטורי קרתא.
    ז.אם תיחשף לידע ההיסטורי של היהדות ובעיקר לספרי ההגות של התורה שבע"פ לא היית פורש אלא מוסיף והולך.
    ח.הנצרות החלה עם איסוף של איכרים נבערים מדעת שהלכו שולל כמה מאות שנים אחרי צליבת ישו שכידוע היה תלמיד משומד של אמורא. ואם המקור בנצרות הוא יהודי מה יש לחקור על הדת המסואבת הזו.

    ספרים קראתי ואני קורא ואני גם מורה בין היתר וכעת אני באמצע למודי תואר שני והאמן לי שלמרות הערך והמשקל הרב שאני מייחס לנימוקך העיקר חסר מן המקלדת.

    Reply to this comment
    • גיא הרשע

     18. יול, 2017
     14:37

     ניסיתי לקרוא את תגובתך.
     ואז הגעתי ל-"שאר הזרמים ההזויים",
     והפסקתי.
     דיון שמזלזל במי שחושב אחרת הוא לא באמת דיון.
     התנצחות במרה הטוב.

     חוסר היכולת של רבים מהזרם היהודי אורתודוקסי לקבל שיש מי שחושבים, ומאמינים, בדרך שונה משלהם,
     זו הסיבה הגדולה ביותר לקיטוב בחברה הישראלית.

     Reply to this comment
     • MJ234523

      18. יול, 2017
      15:23

      אין כאן כוונה להעליב אלא הבעת דעה שאומרת שהטענות שעליהם נשענים שאר הזרמים הם הזויות ומאן שכך גם דינו של הזרם עצמו.

      אדרבה אם יש לך מה להעיר \ להאיר – אשמח להחכים.

     • גיא הרשע

      18. יול, 2017
      16:04

      לדעתי אתה בכלל לא מכיר את הטענות עליהן נשענים שאר הזרמים.
      בפריזמה של ימינו, הרמב"ם הוא יהודי רפורמי.

    • וולטייר

     18. יול, 2017
     17:38

     לצערי אני בתקופת מבחנים ולא יכול להתייחס לכל הטענות שהעלית ברצינות ובפירוט. מכיוון שכך אני אסכם ואומר:
     אתה מגלה בדברים שלך חוסר ידע משווע וקפיצה למסקנות מהירות, גם לגביי (לא העמקתי? בלי תודעת שליחות? הלוואי שיכולתי להקפיץ אותך לתקופות בישיבה שהייתי ישן 4 שעות בלילה, קורא בפעם השלישית את דעת תבונות לרמח"ל, עם קל"ח, שערי רמח"ל ואוצרות חיים לידי לוודא שאני מבין את המושגים שהוא משתמש בהם בצורה הכי מדויקת שיש).
     עזוב טיעונים שמה טיעונים – יש לך המון ללמוד. תתחיל לפתוח ספרים ומאמרים אקדמיים, ולא ספרי מדע או היסטוריה פופולאריים. תתחיל מנחקרים על ספר יהושע ועל יציאת מצרים, אחרכך אפשר גם לקרוא את הספרים של האוניברסיטה הפתוחה על הנצרות הקדומה. תאמין לי שלא תתחרט.

     Reply to this comment
    • וולטייר

     18. יול, 2017
     17:58

     ואגב, ראיות להישענות לקויה על מקורות מידע:
     א. נסה לחשוב מאין לך שאריסטו התנהג "כאחד הריקים" בחדרי חדרים? לא ממקור היסטורי אמין מן הסתם, כי אין ידע כזה ביחס לאריסטו.
     ב. "כידוע ישו היה תלמיד משומד של אמורא" – זה סיפור שמופיע בגמרא, שהיא לא מקור היסטורי, בטח שלא כשנכתבה 500 שנה אחרי מותו של ישו ושהסיפור הזה לא מופיע באף מקום אחר. ובכוכבית – אתה מן הסתם יודע שבתקופתו של ישו לא היו אמוראים. אפילו תנאים עוד לא היו.

     פילוסופיה היא לא דבר רוחני, היא אמה של השיטה המדעית שהיא הדרך הטובה ביותר שיש בידינו לאשש או להפריך טענות. והשיטה המדעית אומרת בהקשר הזה דבר פשוט: אתה רוצה לדעת היסטוריה? אל תסתמך על מקור מידע אחד בלבד, תשתמש בכל המקורות שיכולים להיות רלוונטיים – רשימות מס, תכתובות אדמיניסטרליות, קודקסים משפטיים, ספרים מהתקופה, תפילות שרשומות על חרסים וכדומה. אתה מסתמך על מקורות מזרם אחד בלבד – תפאדל. לאמת לא תתתקרב ככה…

     Reply to this comment
     • MJ234523

      18. יול, 2017
      22:26

      אני חייב לציין שלמרות שאני חלוק עליך, אני נהנה מאוד מההתנסחות שלך.
      ובהזדמנות זו אגלה את אוזנך שגם אני כעת בתקופת מבחנים [3 רק בחודש זה}

      לעניינינו:
      אם בעיניך תלמוד הוא לא מקור הסטורי אין לי מה לומר לך. בנימה נוספת ראוי לומר במלוא הזהירות והכבוד – זה שדרכת במפתן של עולם בני הישיבות יכל לגרום לך להיות שנה ופירש ואתה יודע שהוא….. מכולם.

     • הציפור הנדירה

      19. יול, 2017
      00:39

      בזמן יש"ו כן היו תנאים. תקופתו היא חלק מתקופת התנאים שהחלה לפני חורבן בית המקדש ואף לפני ספירת הנוצרים. הדורות הראשונים היו תקופת הזוגות והלל ושמאי היו סוף הזוגות והם תנאים לכל דבר ועניין. יש"ו חי בתוך תקופת הזוגות.

 51. ברבור שחור

  17. יול, 2017
  23:55

  זאת הייתה חפירה ולא טור…

  Reply to this comment
 52. MJ234523

  18. יול, 2017
  00:25

  הלאה הבא בתור….

  Reply to this comment
 53. MJ234523

  18. יול, 2017
  01:10

  לילה טוב MJ OUT

  Reply to this comment
 54. בתוך עין הסערה

  18. יול, 2017
  01:21

  1000+ לאייל etayle וMJ234523
  גם לנו המיעוט הימני באתר זכות לחשוב
  גם המיעוט הדתי באתר שרובו לא כופה את דעתו
  (איתן אני נגד הב"סד כי זה מתסיס),
  השמאלנים כאן חושבים שאם יתנו את המפתחות של המדינה
  לשעתיים לערבים(לא כולם אך המנהיגים, בעצם כמעט כולם)
  ימשיכו לחיות, לא ולא, לחיות כמו חיות אולי,
  השמאלנים חושבים שהשמש זורחת לכם מהתחת.
  לא תיהיה מדינה וכולנו נזרק לים.
  זכותכם לטעות בדעה שלכם, בינתיים אנחנו משלמים את המחיר

  Reply to this comment
 55. etayle

  18. יול, 2017
  01:35

  וואו כמו שחשבתי, איך השיח התדרדר.
  בנוגע לחופש שהוזכר פה, אני מגדיר את עצמי ליברל, יכמו זה תומך בחייה ותן לחיות(ברמתו האישית לא הכללית, נניח המדינה לא חייבת "לתת" זכות לאף אחד אבל כל אחד יכול לעשות כל דבר שלא פוגע בסביבה). כל הדיון פה זה מי ישלוט האם החילוני או הדתי, במקום להבין שהעדיפות זה שכל אחד יחיה את החיים שלו בלי להפריע לשני.
  מזכיר לי ציטוט מפורסם :
  Lannister, Baratheon, Stark, Tyrell, they’re all just spokes on a wheel. This one’s on top and that one’s on top and on and on it spins, crushing those on the ground. We’re not going to stop the wheel. I’m going to break the wheel.”
  במדינה שלנו אף אחד לא מתכוון לשבור שום גלגל.

  Reply to this comment
  • אפלטון

   18. יול, 2017
   02:01

   אל תהיה כזה בטוח (לגבי הגלגל).
   לגבי החיה ותן לחיות זה בדיוק מה שצריך להיות.
   רק שזה לא באמת כך. ברור שיש סתירה עם המושג של מדינה יהודית ודמוקרטית, וזה בדיוק הגלגל שחייב מתישהו להישבר, או שמישהו ינסה לשבור אותו. אין הצדקה במאה ה 21 למדינה שהדת והמדינה לא מופרדים בה. הסטטוס קוו זה נחמד ויפה אבל הוא לא כאן לנצח. הסדקים מעמיקים והם רק ילכו ויתגברו בגלל אותה סתירה מהותית בין ערכי פלורליזם לערכי ההלכה הממסדית.
   בבית, כמובן שכל אחד יעשה מה שרואה לנכון. אבל במדינה מתקדמת, דת ומדינה חייבות להיות שתי ישויות נפרדות.
   אני דווקא נהניתי מהדיון. זה חשוב לדבר, גם כשלא מסכימים, וחשוב להביע דיעה, גם אם היא שונה וגם אם קשה לשמוע אותה.

   Reply to this comment
   • בתוך עין הסערה

    18. יול, 2017
    02:10

    בינתיים כולנו חיים ע"פ דעותינו השונות ומסתדרים די טוב בייננו,
    יש פתיחות גדולה וקבלת האחר, כי מתחילים לכבד את
    השקפתו של האחר גם אם הוא טועה לדעתי.
    שחקני כדורסל טובים בזכות הגמישות שלהם
    שווה וכדאי ללמוד מהם = טולרנטיות וליברליות

    Reply to this comment
   • etayle

    18. יול, 2017
    02:13

    האם אתה רואה מישהו שמקדם מדינה שבו כל אזרח יכול לקיים את חייו איך שבא לו ?(אני תומך "זהות" מהסיבה שלדעתי הם היחידים שמנסים). תסתכל על כנסת ישראל – מירי רגב תקציבים לימין/מזרחים ווטאבר (אני ימני מזרחי חושב שתמיד היתה אפליה- בעד סגירת הגוף המיותר הזה), מה מתנגדיה רוצים? הפלא ופלא שהתקציבים יזרמנו אליהם. ברוב נושאים זה ככה, אני לא בטוח שמדינה מתקדמת צריכה להפריד דת ומדינה כמו שאתה מתכוון, אני חושב שההחלטה צריכה לחזור לאזרחים, נניח בבני ברק לא תיהיה, בתל אביב (אם ירצו) תיהיה.
    כל שאר הנושאים עדינים יותר (בנוגע לנישואים האם המדינה צריכה להכיר בחד מיניים זו לא נקיטת צד?
    מבחינתי האידיאל זה שהמדינה לא תתערב בכלום, זה יפתור את הבעיה,העולם לא אידיאלי- חרא עולם.
    אני לא אוהב דיונים כאלה, רשמתי למעלה דעתי היא שלבני אדם ש יותר דברים משותפים ומשונים(החיים הפשוטים חזקים יותר), פוליטיקה זה הדגשת השונה תוך מתן חייץ בינך לאדם שמולך, זה מרגיש לי "ללכלך" את המציאות, אני חושב שעם רוב האנשים בארץ(כולל בשמאל הקיצוני), היה יכול להיות שיח חיובי ואוהב אם היינו מדברים על הדומה ולא השונה.
    בכל זאת עם כבר אז בהופס איפה שהשיח ברמה גבוהה(בד"כ) ומכבד.

    Reply to this comment
    • אפלטון

     18. יול, 2017
     02:28

     אני חושב שאחת הבעיות בארץ היא שמפחדים לדבר על הדברים השונים בינינו, וזה שורש הבעיה. חוסר היכולת לנהל דיאלוג עם השונה.
     בנוגע להפרדת הדת והמדינה, ברור לי המורכבות של העניין. ברור לי שיש כאן גם נושאים עדתיים ומצב מורכב שנראה בלתי פתיר עם הפלשתינאים מחד ועם הערבים הגרים בתוך גבולות 67 מאידך.
     אבל הפיל הזה בחדר שנקרא הפרדת דת ומדינה חייב להיחשף.
     כמו שבחיפה מתוך תקנות עירוניות מותר תחבורה ציבורית בשבת (לפחות היה, לא יודע אם עדיין), ושכונות מסוימות של חרדים נסגרות מתוך כבוד לשבת שלהם, אין סיבה שלא יהיה כך בכל הארץ.
     אין סיבה שבני זוג חד מיניים לא יוכלו לאמץ ילדים, אין סיבה שיהודים רפורמים ירגישו נרדפים בארצם.
     תפקיד של מדינה הוא חספק

     Reply to this comment
     • אפלטון

      18. יול, 2017
      02:35

      נקטע לי. תפקיד המדינה הוא לספק לאזרחים תשתיות, חינוך שווה, בריאות שווה (?) וביטחון.
      ברגע שהמדינה כגוף מחוקקת חוקים המפלים אזרחים מסויימים בגלל צבע עורם, דתם או נטייתם המינית, אז יש כאן בעיה מהותית שאותה יש לפתור. והתעלמות אלגנטית מהפרדוקס סטייל הסטטוס קוו של בן גוריון לא יחזיק עוד הרבה זמן.

     • etayle

      18. יול, 2017
      02:42

      איפה מפלים לפי צבע עור(אתב מדבר על מהגרי העבודה כי זה דיון אחר לגמרי) דת(טוב זה קצת דמגוגי הביטוי הזה, אין אפליה לטובת דת לכולם חוץ מיהודים, קח למשל את הר הבית ליהודים אסור להתפלל לאוייב מותר) נטיה מינית זו נקודה מעניינת- האם חוסר מעש זו אפליה? נניח אי תקצוב "משפחות"(זה לא משפחה- לא משנה איך תקרא לזה) חד מיניות האם זו אפליה? שים לב שכל דבר במצב הזה זו קביעת עובדה(בעצם כל הגדרה של משהו זו נקיטת עמדה).
      חושב שמה שרשמת זה *האידיאל*
      המדינה תספק
      *כסף לחינוך*(שיטת הושברים), תשתיות, ביטחון. מאמין שכזה יקרה כל הבעיות יפתרו, הזוגות החד מיניים לא יצטרכו "הכרה" של המדינה(כי אין לה משמעות), תחבורה פרטית בשבת החלטת העסק, כשרות כנ"ל, וכל דבר, להחזיר את הכח *לאזרחים* ואיזה מושחת יחלוק את הכח שלו עם האנשים הפשוטים?
      בקיצור- קפיטלזים האידיאל.

     • אפלטון

      18. יול, 2017
      03:12

      דיברתי בכללי על החוזה הלא כתוב בין מדינה (דמוקרטית, סוציאליסטית) לעם שמרכיב אותה.
      אם נלך על מדינה קפיטליסטית, אין לה שום התחייבות לעם מלבד תשתיות וביטחון. ככל שתקצין עם הקפיטליזם גם עניין ה"מחוייבות" ילד וידעך. זה תלוי היצע וביקוש.
      אני חושב שבישראל עדיין מרבית העם מאמין בערכים של מדינה דמוקרטית וסוציאליסטית. גם הימניים שביניהם.
      אני אגב, ממש לא סוציאליסט, גם לא שמאלני, ימני, ליברל או חילוני. אני ליברטריאן יותר מהכל, תנועה שעדיין לא ממש קיימת בישראל, אבל מדברת על צמצום כוח הממשלה כמה שיותר. מגע מינימלי.
      לגבי האפליות הקיימות במדינה בעניין הדת, ואני מתרחק מאוד מהנושא הערבי כי הוא רגיש ביותר, וגם אני לא יודע ממש להתמודד איתו (הרבה מתוך חוסר היכרות אמיתי עם הערבים שחיים איתנו, לידינו ובתוכנו), רק העובדה שהמדינה לא מכירה בחתונה רפורמית כרשמית היא אפלייה בוטה. אם כבר נגענו בזה בדיון קודם לגבי יהדות אמריקה, אולי צריך לבחון את זה בראי חוק השבות. למה שיהודי אמריקאי יגיע לישראל על חשבון משלם המיסים, יקבל דירה, לימודים חינם ותנאים מועדפים רק כי הוא נולד יהודי מחוץ לישראל? אתה לא רואה בזה אפלייה? אם הוא היה יהודי נרדף אז ניחא, אני יכול להבין, אבל כל יהודי באשר הוא? רק בגלל שהוא יהודי? למה חבר שלי צריך לגור במקסיקו כי אשתו לא יהודיה לפי ההלכה? הוא לא ביקש מהמדינה תקציבים, רק שיתנו לאשתו לגור בישראל מבלי לעבור התעללות של רבנים.
      נישואין חד מיניים, לא מדובר רק על תקצובים. למה בכלל צריך לתקצב ילדים? אלא על האפשרות שלהם להגיש בקשה לאימוץ ילדים למשל. הם לא מבקשים מהמדינה כלום. רק שלא תערים כאלו קשיים. אתה לא יכול לטעון שאין כאן אפלייה.
      צבע עור זה היה יותר רפרנס לחוקה האמריקנית והחופש לכל ללא הבדל דת, גזע ומין. לא חושב שיש בישראל 2017 אפלייה חוקתית לפי צבע עור. רק אפלייה תרבותית, כמו בכל מדינות העולם.

     • בתוך עין הסערה

      18. יול, 2017
      05:46

      יפה אייל ואפלטון
      אני גם מגדיר עצמי כימני בלית ברירה
      אך מקבל תזות שונות של אחרים,
      יש בנו יותר משותף מאשר שונה.

   • הציפור הנדירה

    19. יול, 2017
    00:41

    הפרדת הדת מהמדינה תגרום לכך שלא תהיה למדינת ישראל כל משמעות יהודית ולא יהיה ערך לשם ישראל וזו לא תהיה מדינה יהוגית כלל אלא חיקו של מדינות העולם המערבי ולא יותר.

    Reply to this comment
 56. עידן

  18. יול, 2017
  01:43

  Sources: Serbian forward Rade Zagorac's deal with the Memphis Grizzlies: three years, $3.9M — with two years, $2.3M guaranteed.

  Reply to this comment
 57. עידן

  18. יול, 2017
  01:57

  מנחם תסתכל איזה שרשור נוצר והכל התחיל מהמכבייה

  Reply to this comment
 58. בתוך עין הסערה

  18. יול, 2017
  02:02

  +1

  Reply to this comment
 59. מבין אפסי

  18. יול, 2017
  03:40

  הקלידו את התגובה כאן…

  Reply to this comment
 60. מבין אפסי

  18. יול, 2017
  03:48

  כתבתי למעלה ששפיגל שני ל-goat .
  הנחתי שדעתי מי ה-goat ידועה .
  למי שלא קרא אותי בעבר , שפיגלר כמובן .
  אם אפשר להכניס לדיון 2 שאלות כדורסל שמענינות אותי :
  1.מלו ליוסטון , האם הופך את יוסטון לאיום ממשי על גולדן וקליבלנד ?
  לדעתי כן
  2.הועלו טענות שגולדן עוד יצטערו שלא החליפו את קליי בגורג .
  דעתכם בניכוי פרמטרים רגשיים במידת האפשר ?
  לדעתי אולי יצטערו , אבל עשו את הדבר הנכון והשאירו את קליי .
  אשמח לקרוא תגובות .

  Reply to this comment
 61. מנחם לס

  18. יול, 2017
  04:40

  וואווו…איזה שרשור. למדתי המון.

  Reply to this comment
 62. הציפור הנדירה

  18. יול, 2017
  13:04

  לאתיאיסטים למיניהם לגבי מדע ויהדות:
  חלק 1 של המאמר "בין בריאה לאבולוציה" מאת פרופ' משה טרופ שחיבר את הספר "בריאה – מוצא החיים":
  http://www.shevanet.org.il/06/06-08.htm
  (כדי לראות את ההמשך יש להקיש עם העכבר על גליונות קודמים ולהקיש במסך הבא על "7" וכך כל פעם כדי להגיע לחלק הבא יש להקיש על מספר הגיליון הבא במסך של "גליונות קודמים").
  מאמרים קצרים יותר באותו עניין מאת פרופ' טרופ:
  http://www.hidabroot.org/ARDetail.asp?BlogID=9047
  http://www.manof.org.il/Index.asp?ArticleID=112&CategoryID=86&Page=1
  המאמר "חוקי אבולוציה ויהדות" מאת ד"ר מרדכי הלפרין:
  http://www.daat.ac.il/daat/kitveyet/assia/avolution.htm
  "דת האבולוציה – המיתולוגיה החילונית": http://emet1.com/?page_id=310
  ריכוז טענות המפריכות על תיאוריית האבולוציה:
  http://forums.ort.org.il/scripts/showsm.asp?which_forum=91&mess=1828720
  שני פרקים מספרו של הפיזיקאי פרופ' נתן אביעזר, "בראשית ברא" המראות שהשקפת התורה התואמת את השקפת "המפץ הגדול": http://lib.cet.ac.il/pages/sub.asp?source=14
  מדענים כולל מדענים בכירים נמצאים בין החוזרים בתשובה.
  אצל חז"ל ישנן ידיעות מדעיות שהקדימו בהרבה את זמנן ואת העולם המודרני. בעניין תורה ומדע, יהדות ומדע וידיעות מדעיות בתלמוד, ראו למשל כאן:
  http://www.daat.ac.il/daat/kitveyet/niv/stirot-2.htm
  http://www.daat.ac.il/daat/kitveyet/assia/mada-2.htm
  http://www.hidabroot.org/MediaCategories_List.asp?CategoryID=397&MediaType=0&Mode=2&Lang=0
  http://www.hidabroot.org/ARList.asp?CategoryID=423
  http://www.he.chabad.org/library/article_cdo/aid/1086161
  http://lib.cet.ac.il/pages/item.asp?item=5255
  http://arachim.org/CategoryPage.asp?CategoryID=105
  http://www.haemet.net/articles/creation/creator/laws_of_nature_summary.htm
  http://www.haemet.net/articles/creation/booklet/scientific_addition.htm
  http://www.thesanhedrin.org/he/daat/

  Reply to this comment
 63. הציפור הנדירה

  18. יול, 2017
  13:29

  לגבי ממצאים המוכיחים את התנ"ך:

  הארכיאולוגיה והתנ"ך
  "התנ"ך והארכיאולוגיה": http://www.daat.ac.il/daat/tanach/maamarim/hatanach1-2.htm
  "מקרא וארכיאולוגיה": http://www.ynet.co.il/articles/1,7340,L-3265585,00.html
  'האם נפרדו דרכי הארכיאולוגיה ומקורות התנ"ך?' – על הויכוח ה"חדש" על ממלכת דוד ושלמה:
  http://www.daat.ac.il/daat/kitveyet/taleley/haim-2.htm
  "האמנם ממלכה ישראלית מאוחדת?":
  http://www.ynet.co.il/articles/1,7340,L-3128738,00.html
  "העיר שמתחת לפני השטח" (על גילוי ארמון דוד המתואר בתנ"ך בעיר דוד):
  http://www.tchelet.org.il/NEW/include/print.php?id=291
  "חותם מובהק של ממלכה" (ממצאים בבית-שמש המוכיחים שבימי דוד ושלמה הייתה ממלכה חזקה ומאוחדת):
  http://www.haaretz.co.il/hasite/pages/ShArtPE.jhtml?itemNo=548858&contrassID=2&subContrassID=2&sbSubContrassID=0
  'להתחבר מחדש לירושלים התנ"כית':
  http://www.aish.com/hsociety/society/Reclaiming_Biblical_Jerusalem.asp
  "שתיקת המדענים" – על גילוי מזבח יהושע ליד שכם): http://emet1.com/?page_id=63
  'אפשר עוד למצוא את התנ"ך': http://www.hayadan.org.il/wp/lancet-051199/
  "על אופנות בחקר תולדות ישראל": http://www.daat.ac.il/daat/Tanach/maamarim/heker-eli-1.htm
  על אמתות סיפור מגילת אסתר
  התאריך תואם את התאריך היהודי, המלך הוא כסרכסס הראשון, ובשושן היה לו ארמון חורף התואם את התיאור במגילה. זו לא הייתה עיר הבירה, וכנראה שהכוונה ל"בבירה" היא למתחם הארמון שנקרא בירה (ארמון בלשון הארמית). היה לו איש בכיר בממלכה בשם מרדוק (מרדכי?), וגם שאר הפרטים תואמים את ההיסטוריה.
  מרסל דה לה פוי (MARCEL DIEULAFOY), חוקר צרפתי, שהיה ראש המשלחת הממלכתית בפרס. הוא חפר וחשף את העיר שושן ואת ארמון המלוכה. בתוך העיר שושן היתה "עיר הבירה", מעין "קריה" מוקפת תעלת מים וחומה ולא ניתן היה לעבור מן העיר שושן אל שושן הבירה, ללא רשיון מיוחד. הדו"ח הארכיאולוגי פורסם בשנים 1884-1885, ב-LART ANTIQUE LA PERSE. בכתבה יש תיאורים על החיים בשושן העיר הגדולה ובשושן עיר הבירה, יש פרשנות על המגילה, בהתאם לממצאים אלה. הסברים כיצד הצליח מרדכי להיכנס לשושן הבירה. כי הוא נשא רישיון כניסה. היכן היה המן. מי היו "רוב בניו". ניתוח האנטישמיות בתקופת אירועי מגילת אסתר ועוד.
  הרב ד"ר שלמה ימפל (1874-1934) פרסם סידרת מאמרים על סמך ממצאים ארכיאולוגיים, כדי לערער את שיטתו של ולהויזן וחסידיו, מבקרי המקרא שטענו כי סיפור המגילה לא היה ולא נברא, שהוצגה כ"שיטה מדעית". הוא הוכיח שחג הפורים הוא עתיק יומין, מקורו יהודי ולא ניתן היה לכתוב את המגילה, אלא בעת התרחשות המעשה. כי לאחר מכן, איש כבר לא ידע את סודות שושן, שנקברה זמן קצר לאחר המאורע המסופר במגילה. עד היום, מצטטים רבים את דבריו, בלי להזכיר את שמו. הרב ראובן מרגליות זצ"ל (ספריית הרמב"ם), העיר את תשומת הלב בהבנת השינויים לסירוגין, בשם "שושן" ו"שושן-הבירה", לאור החפירות הארכיאולוגיות שבשושן. וראה פירוש רבי אברהם אבן עזרא למגילה, פרק א', פסוק ב'.
  בנוסף, המגילה, כפי שאנו מכירים אותה, קיימת כבר מימי המשנה (היא מוזכרת בששת סדרי משנה ונכתב עליה כרך הלכתי בשם "מסכת מגילה") נס הפורים אירע כמה מאות שנה קודם. הדברים יכלו להיבדק על ידי כל אחד בזמנם, ואם זה היה שקר או המצאה – הדבר לא היה מתקבל והיו צוחקים ממי שבא לטעון כך. גם להוסיף מצוות שזה דבר לא פשוט כלל הלכתית, בעוד שהיהודים ידועים בהקפדתם על התורה ואי קבלה של כל דבר חדש.

  Reply to this comment
  • MJ234523

   18. יול, 2017
   13:57

   מישהו ראה את דדי במקרה?

   Reply to this comment
   • אפלטון

    18. יול, 2017
    14:07

    ברור לשניכם שהתגובות האלה של קרמר הם אוננות עצמית? אף אחד עם טיפה שכל בראשו לא יפול לרצף השקרים, חצאי האמיתות והדמגוגיה בשקל שכתובות שם.
    הדרך לליבו של החילוני היא עם אמירות הגיוניות, כיבוד האחר ונסיון התקרבות.
    הדרך של קרמר ושל MJ היא הדרך המרחיקה. לא ככה העם היהודי שרד 2000 שנה. העם היהודי שרד בגלל שהיה סתגלתן, הסתגל לאורח החיים המשתנה, קיבל על עצמו את המציאות והקדמה, תוך מבט אל העבר וזיכרון מי הוא ומאיפה הוא בא.

    Reply to this comment
    • הציפור הנדירה

     18. יול, 2017
     14:17

     העם היהודי שרד כי בורא עולם שמר עליו והדת היהודית שמרה על הזהות היהודית. בדרך החילונית שלכם עם ישראל היה כבר נטמע בין העמים. בחו"ל רק האורתודוקסים מתרבים וכל השאר מתמעטים והולכים בגלל ההתבוללות כי בדרך החילונית אי אפשר לשמור על הזהות היהודית.

     זה שהדברים לא מתאימים לאג'נדה שלך לא אומר שהם דמגוגיה וחצאי אמתויות. אלו עובדות ואמתויות מלאות והממצאים הארכאולוגיים האלו למשל הם ממצאים ארכאולוגיים אמתיים מלאים כפי שנמצאו בשטח.
     אם יש כאלו שהעובדות בשטח מרחיקות אותם זו בעיה שלהם והבחירה שלהם!

     Reply to this comment
     • דדי

      18. יול, 2017
      16:05

      מה כל כך חשוב בשמירה על הזהות היהודית ?

      מה היה משתנה בעולם אם המדינה היתה ללא זהות יהודית ?
      אולי סיכוי לשלום. חוץ מזה כלום.

      פנדות הן חיות חמודות ויפות שהלוואי שלא יכחדו לעולם.
      אבל אם הן היו נכחדות (כמו 99% מהמינים שהיו בטבע עד היום), כולנו נצקצק למשך 3 שניות, ואחר כך נמשיך בשגרת היום.

      – בדיוק מה שהיה קורה אם אתה והכת שלך הייתם מתבוללים.

     • גיא הרשע

      18. יול, 2017
      16:08

      הדרך החילונית?
      זו הסיבה שיש בכלל מדינה.
      היו יהודים בארץ ישראל לפני העלייה הראשונה. הם ישבו בין החומות, ושרדו.
      התנועה הציונית, היא הוקמה על ידי החילונים,
      אלו שגדלו על ברכי תנועת ההשכלה.
      מלחמת השחרור?
      הלוחמים היו יוצאי המחתרות, רובם המכריע חילונים.

      הניסיון לשכתב את ההיסטוריה הוא פתטי.

     • הציפור הנדירה

      19. יול, 2017
      11:25

      לדדי: תתפלא אך רוב מכריע של הלא שומרי מצוות לא חושבים כמוך וחשובה להם שתהיה זהות היהודית.
      בדעה האנטי דתית קיצונית שלך אתה נמצא במיעוט קיקיוני.

      לך עם דעה כזו, אין לך זכות טענה כלפי יהודים שומרי מצוות שיהוי שותפים במדינה.
      רוצה מדינה אנטישמית, לך עשה לך לבד!

     • הציפור הנדירה

      19. יול, 2017
      11:31

      גיא: אתה משכתב את ההיסטוריה!
      ללא האמונה הדתית שאתה כל כך בכלל לא היינו מגיעים כלל להקמת מדינה כי בדרך החילונית עם ישראל היה מתבולל בין העמים ולא שורד בגולה.
      שנית, חלק נכבד ואולי רוב מאנשי העלייה הראשונה היו שומרי מצוות אך התרחקות התנועה הציונית מהמסורת ירד מספרם בתנועה הציונית ובהמשך כבר היו במיעוט קטן.

      בכל מקרה בזכות הדרך הדתית עם ישראל שרד בגולה ויכולנו להגיע למצב של הקמת מדינה.

    • MJ234523

     18. יול, 2017
     15:30

     אפלטון,

     לא תמצא בדבריי דברי חירוף וגידוף אלא הבעת דעה שאני מאמין בה ואם אתה מוצא דברי רהב והבל בדבריי אודה לך אם תחכימני

     Reply to this comment
   • דדי

    18. יול, 2017
    15:58

    MJ, כנראה פספסת את הגילוי הגדול שלי לאתר שאני הוא בעצם אלוהים, אז אתה לא צריך לראות אותי, לשמוע אותי, או לקבל איזו הוכחה לקיומי – פשוט תדע שאני תמיד שם לצידך.

    רואה אותך, שומע אותך, מתעלם מתפילותיך, ובכללי משתין עליך בקשת.

    Reply to this comment
    • MJ234523

     18. יול, 2017
     16:32

     שלום דדי!!!

     הויכוח הסתיים

     Reply to this comment
     • דדי

      18. יול, 2017
      16:50

      באמת שזה אני MJ.

      נשבע לך בי.

      ספר לי איזה הוכחה אתה מקבל ביום יום לקיומי, ואני מבטיח לשחזר אותה כאן.

      אבל תעשה את זה זריז כי יש לי רעידת אדמה במקסיקו בחמש ואני לא מתכוון לפספס את המחזה של מאות אלפי אנשים זועקים אלי לעזרה בזמן שאני טובח בהם.
      זה טריפ שחבל על הזמן.
      מטעין אותי באנרגיות כאלה מדהימות שבסוף אני תמיד מתרצה ונותן לאיזה תינוק לשרוד מתחת להריסות עד שמוצאים אותו בחיים אחרי 3 ימים.
      הקטע הבאמת קורע זה שאחר כך מודים לי ומנשקים את רגליי על זה שהיצלתי אותו… חחחחח אין עליכם. פשוט אין.

      בקיצור, כמו שאתה מבין – חוויה שאי אפשר לוותר עליה, אז תגיב זריז כי הראש שלי כבר שם.
      הבודדים שהרגתי כאן בתאונות דרכים אתמול והיום כבר לא עושים לי כלום.

      כן, גם לי יש סף ריגוש, וגם לי הוא כל הזמן עולה. ממי אתה חושב שקיבלתם את התכונות שלכם ?
      נכון, מאבא.

      טוב, זריז, דבר – אבל רק אם הנחת תפילין, אכלת כשר, וסגדת לי היום – אחרת אני לא מקשיב.

  • וולטייר

   18. יול, 2017
   17:25

   מקורות מדעת ומ ynet. אפילו לא מקור אחד מjstor. אתה מבין שהידע שאתה חשוף אליו הוא לא אקדמי בכלל.

   Reply to this comment
   • הציפור הנדירה

    19. יול, 2017
    01:28

    גם אם זה לא מאמר אקדמי אך דברים של מדענים כמו אם הם במקורות לא אקדמיים הם עדיין דברים של מדענים. וברמה אקדמית.

    Reply to this comment
 64. הציפור הנדירה

  18. יול, 2017
  13:38

  ואין הצדקה להשקפה שמאלנית ולחלוקת הארץ ואחת הסיבות היא התגובה הקודמת: https://haemethayehudit.blogspot.co.il/2015/02/blog-post.html

  Reply to this comment
  • גיא הרשע

   18. יול, 2017
   14:33

   בדרך כלל אני מנסה להימנע מלתקוף את כותב התגובה,
   אבל כאשר אתה כותב "אין הצדקה להשקפה שמאלנית",
   אתה לא משאיר הרבה מקום לדיון.

   על שלל "ההוכחות" שלך, כל מה שיש לומר זה שגיבוב כזה של שטויות ממש לא עושה חסד עם השקפת העולם שאתה מנסה לייצג.

   ברור לי שתהיה תגובת המשך שתסתיים ב-"!" מצדך,
   כזו שכרגיל תפסול על הסף את כל מה שמי שחושב אחרת ממך כותב.
   רק שתדע –
   גישה שכזו רק גורמת לדבריך לאבד מתוקפם.

   ושתבין על מה אני, ואחרים, מתקוממים –
   אני לעולם לא כתבתי שאני פוסל על הסף את האמונה של הזרם הדתי אורתודוקסי, או את השקפת העולם של הימין הציוני.
   התגובות שלך – הן פוסלות על הסף את כל מי שחושב אחרת ממך.

   Reply to this comment
   • אסף 2.0

    18. יול, 2017
    14:44

    כי זו מחשבה דתית. ולהתווכח עם מאמין זה חסר סיכוי. הוא יתעקש על קיומו של אלוהים. לא יעזור כל מה שתגיד. אמונה סותרת ידיעה.

    כל הממבו-ג'מבו של "הארץ המובטחת" ו"מדוע לא לחלק את הארץ", הוא תערובת לא אחידה. מצד אחד, "אלוהים נתן לי את הארץ", אמונה דתית בלתי מתפשרת כנ"ל. אפשר אגב לעשות צימעס מכל ה"גבולות" האלה, שמופיעים בהמון גירסאות. עם יש הגינות בטענה הזו – צריך למשל לפנות את דרום הארץ, שנגרע מגבולות הארץ במקורות מאוחרים. או לחלופין, לעתור מייד לכיבוש עבר הירדן המזרחי. סתם, זה איזה טרמפ שהרב קוק וחסידיו, הלבישו על מלחמת ששת הימים, של מדינת ישראל החילונית.
    ומצד שני, הם מערבבים שם כל מיני "הוכחות", על מדינת טרור, למה ההתנחלויות הן כן חוקיות, וכו' וכו' – אבל הכל מתכנס למקום אחד: לא לוותר על אף פירור אדמה. לשם הגיעה הציונות הדתית. שום אידאולוגיה אמיתית, זה הרציו היחיד לקיומה. הכל מושתת על זה. כל הז'יטונים.

    אשר לאלוהים. התפיסה של היהדות כדת התרסקה, יחד עם ההגנה הכושלת של אלוהים, לאורך ההיסטוריה, בואכה אושוויץ. עד שבאה היהדות כלאום, החילונית, של ההשכלה, של המודרנה, של ה"כופרים", של הציונות – והצילה את העם היהודי. האמונה נכשלה. העובדות בשטח ניצחו. זה שעכשיו הם באים ומבקשים להחזיר אותנו להבטחות האלוהיות? טעות חמורה של המדינה הזו, שמכניסה בדלת האחורית את מה שכבר נכשל.

    Reply to this comment
    • הציפור הנדירה

     19. יול, 2017
     01:05

     בדיוק להפך: הדרך החילונית נכשלה והכיוון הוא לקראת רוב של שומרי מצוות. בדרך החילונית עם ישראל לא היה שורד כלל והיהודים היו מתבולחים בין העמים ולא היינו מגיעים כלל למדינה.
     מה ששמר על עם ישראל ועל הזהות היהודית היא האמונה הדתית.
     שלא לדבר על מה שקורא בחו"ל שרק האורתודוקסים מתרבים כשכל השאר מתמעטים בגלל ההתבוללות.
     המציאות היא הפוכה מדבריך. הדרך שנכשלה היא הדרך החילונית והיא נכשלה לעומת הדרך הדתית גם בשמירה על זהות יהודית נאותה כאמור לעיל וגם בחינוך (אביא דוגמא מלפני שכמה וכמה שנים כשגרתי בקריית ים אמרו שכנים שלנו שהילדים והנוער הדתי בקריית שמואל [צמודה לקריית ים] הרבה יותר טובים והיום זה נכון ביתר שאת).

     Reply to this comment
    • הציפור הנדירה

     19. יול, 2017
     01:15

     וגם בשואה אין כל סתירה לאמונה הדתית כי בתורה כתוב שאם עם ישראל לא ילך לפי רצון ה' האויב ישמידו. לכן השואה דווקא מחזקת את התורה.
     וכן יש לציין שמייסד תנועת המוסר, הרב ישראל ליפקין מסלנט שנפטר לפני מלחמת העולם הראשונה, אמר שכנגד השולחן ערוך של גייגר יהיה שולחן ערוך של גרמניה שבו יהיה כתוב שיהודי הוא לא בן אדם ומצווה להשמיד אותו. כמו שהוא צדק בתוצאה כשלא חשבו על דבר כמו השואה, כך הוא צדק לגבי הסיבה.
     העובדה שבין ניצולי השואה היו וישנם שומרי מצוות וישנם חוזרים בתשובה ממשפחות ניצולי שואה.

     Reply to this comment
    • הציפור הנדירה

     19. יול, 2017
     01:22

     במקום לכתוב נגד בלי להסביר תכתוב מדוע ההוכחות אינן באמת הוכחות ומדוע האג'נדה הערבית היא כן הנכונה.

     Reply to this comment
    • הציפור הנדירה

     19. יול, 2017
     01:26

     לא לוותר על שעל מאדמת ארץ ישראל זו אידיאולוגיה אמתית לא פחות משלך.
     והיא לא רק בציונות הדתית. ישנם גם חילונים בדעה זו וגם חרדים כמו למשל בחסידויות גור וחב"ד וחסידויות מבית רוז'ין כמו סדיגורה.

     Reply to this comment
   • MJ234523

    18. יול, 2017
    15:28

    גיא,

    שאלה לוגית פשוטה:

    אם בעיצומו של יום קיצי קופח יבוא אדם ויטען לך שכעת לילה בחוץ האם תטען לו טיעונים ליברליים או תקהה את שיניו? הא?

    Reply to this comment
    • גיא הרשע

     18. יול, 2017
     16:02

     בין הבן שלי לבת שלי הייתה מריבה –
     יש או אין אלוהים.
     הוא טען שאין:
     "תוכיחי לי שיש", הוא אמר.
     עכשיו הבת שלי, היא הייתה בת 9 בזמן שהם התווכחו.
     קשה היה לה אפילו לנסות להוכיח.
     כל טענה פגשה טיעון נגדי מעולם המדע.

     על מנת לנסות ולאזן את מגרש המשחק (הוא מבוגר ממנה בשנתיים, ובגיל הנ"ל, זה הפרש משמעותי),
     הצעתי שנערוך ניסוי.
     אמרתי לו לעמוד על כיסא, ולהחזיק בכף ידו מלוא החופן מטבעות.
     ואז אמרתי לו לפתוח את כף ידו, ולהפיל את המטבעות על הרצפה.
     כמובן שהמטבעות התפזרו לכל עבר.
     אז שאלתי אותו –
     "למה לדעתך המטבעות אחרי שנפלו, לא הסתדרו בערימה מושלמת, אחת על גבי השנייה?"
     כמובן שהיה קצת קשה לענות,
     אז הוא ביצע את הניסוי עוד פעמיים,
     וב-2 הפעמים, כמובן שהמטבעות שוב התפזרו לכל עבר.

     לבסוף הצעתי לו ולבתי קצת על אנטרופיה.

     אולי כבר קראת על השימוש של מי שמנסים להראות את צדקת האמונה במונח אנטרופיה.
     אם יש שאיפה לאי סדר, איך יש חיים?

     אני חושב שהניסוי הפשטני לא נותן תשובה לכלום,
     הוא רק מבהיר שדבר שאי אפשר להוכיח אותו,
     יכול להיות קיים.
     או לא קיים.
     זה בכלל לא משנה.
     מי שבוחר להאמין, יאמין גם לנוכח כל הסבר שיסתור את אמונתו.
     ולהאמין שיש, או שאין, זה בדיוק אותו הדבר.

     וזה מביא אותי לטיעון שלך.
     האמונה שלך היא מוחלטת. עבורך.
     להמעיט בערכה של האמונה של מישהו אחר, זה להמעיט בערכה של האמונה שלך.

     אין דרך שתצליח לשכנע אותי שהזרם האורתודוקסי של היהדות הוא הזרם "הנכון". זו בכלל לא שאלה של עובדות, זו שאלה של השקפת עולם.
     ולהציג את זה כנכון כמו "השמש זורחת" זה טיעון דמגוגי.

     (משעשע איך "ליברליים" בשפתך הפך לגידוף. כמעט כמו שמאלנים…)

     Reply to this comment
     • MJ234523

      18. יול, 2017
      16:34

      גיא,

      בדבר אחד שכנעת אותי – אתה אבא דגול

   • הציפור הנדירה

    19. יול, 2017
    01:18

    זה שעובדות ומציאות הם שטויות בעיניך זו בעייתך. ולומר על דברים שהם שטויות בלי לפרט ולהסביר זה חסר ערך משמעות ולא משנה את המציאות והעובדות המתאימות לדרך הימנית.

    Reply to this comment
 65. הציפור הנדירה

  18. יול, 2017
  14:01

  על השחיטה
  (תוכן הספר "השחיטה וצער בלי חיים": http://www.daat.ac.il/daat/vl/tohen.asp?id=140)
  הנה תמצית מחקרו של ד"ר נורברטו קליין, רופא וטרינר, על השחיטה, כפי שהובא בספרו של הרב זמיר כהן, "המהפך" (הראשון מבין שלושה בסדרה; אפשר לראות בהרחבה את מאמרו המורחב של הרב זמיר כהן בספר "המהפך" עמודים 159-154): בארצות אירופה ניסו לא פעם לאסור את השחיטה היהודית. הימום הבהמה לפני הטביחה היא השיטה המקובלת בעולם, ולטענתם השחיטה היהודית הינה אכזרית. לאור עיסוקי בוטרינריה, ערכתי מחקר בספרות המקצועית על נושא השחיטה ומניעת צער בעלי-חיים. להלן מובאת תמצית המחקר שמוכיח כי השחיטה על פי ההלכה היהודית הינה ההומאנית ביותר, וחסרת כל כאב. תחושת כאב בנוגע לתחושת כאב חיצוני, כפי שנוכחתי מניסיוני האישי, חתך חד, כירורגי, אינו מורגש, כי לוקח זמן למוח להבין, לעבד ולשדר את תחושת הכאב, אם הוא בכלל מגיע לכך. פעמים רבות חתך זה אינו מורגש, ורק הדם הניגר ממנו מעיד על קיומו. לגבי כאב פנימי, אתייחס לשתי תגליות מדהימות: 1. איבוד הכרה מיידי שלוש שיטות חוקרות את אספקת הדם ותגובת המוח: מדידת גלי המוח (ECG), החדרת חומר ניגודי לכלי הדם (Angiography), ומדידה על ידי מנומטר. איבוד החמצן בעקבות השחיטה משפיע בראש ובראשונה על המוח, ששובת מפעילות בתוך מקסימום 2 שניות. (לאחריו, האיבר הסובל מחוסר אספקת הדם הינו הלב, שממשיך לפעול באופן עצמאי ללא פעילות מוחית. כלומר, הלב יכול לקיים פעילות עצמאית מכיוון שמערכת העצבים שולטת אך ורק על מהירות קצב הלב ועוצמתו). בנוסף, המוח מהווה 2% בלבד ממשקל הגוף. למרות זאת, מקבל הוא 20% מכמות הדם שמוזרמת מן הלב. באופן כללי, רוב אספקת הדם מגיעה אליו דרך עורקי הקרוטיד וחלק קטן יותר דרך העורקים החולייתיים. כלי דם אלו מגיעים לאזור שנקרא Rete Mirabile (בבעלי-חיים) או Circle of Willis (באדם), ואשר מהווה כעין תחנה מרכזית בה מתערבב הדם, ומשם מתפזר לכל חלקי המוח ובעיקר ל-Cortex, החלק של המוח שאחראי לתודעה. אזור ה-Rete Mirabile הינו בעל משמעות ובא לידי ביטוי כאשר נסתם אחד מכלי הדם. במקרה זה עדיין יסופק דם למוח ע"י כלי דם אחר. בתהליך השחיטה לעומת זאת, לא יקבל המוח אספקת דם מכיוון שהוא יזרום כל-כולו החוצה בעקבות הפרש הלחצים שנוצר, ולכן גם הדם הזורם בעורקים החולייתיים יזרום החוצה דרך חתך השחיטה בעורק הקרוטיד. איבוד ההכרה חל כאן בתוך לא יותר משתי שניות, היות והמוח לא יכול להמשיך לפעול בגלל חוסר חמצן, החל עם איבוד דם מינימאלי. חשוב להזכיר כי קצב איבוד הדם הוא כזה, ש-33% מהכמות הכללית של הדם בגוף יוצא תוך 30 שניות ו-50% תוך 60 שניות. בנוסף, תופעת הפרפור לאחר שיטת הבהמות קשורה לפעילות האנזימטית בסיבי השרירים בעקבות מחסור בחמצן, ומחסור ב-ATP שמהווה מקור אנרגיה בתא, וכתוצאה מכך, חוסר יכולת בספיגת הסידן התוך-תאי. כלומר, הסידן הנותר בתא תורם להתכווצויות סיבי השרירים בצורה בלתי הפיכה עקב המחסור באנרגיה תוך-תאית. 2. אספקת הדם למוח בחיות המותרות למאכל על פי ההלכה בחיות המותרות למאכל על-פי היהדות, כגון מעלי הגירה ועופות למיניהם, העורקים החולייתיים מתגלים כפחות מפותחים ואף אינם מגיעים ל-Rete Mirabile. כלומר, הם מתנקזים לעורק הקרוטיד. הדבר מודגש מאוד בכבשים שם העורקים החולייתיים מנוונים לגמרי, ואינם יעילים לצורך אספקת דם. בחיות שאינן מותרות למאכל, לעומת זאת, העורקים החולייתיים מספקים דם למוח בצורה אקטיבית. לדוגמה, הסוס, הכלב, החזיר וגם גוף האדם דומים מאוד במבנה העורקי המתואר. בסוס ובכלב ה-Rete Mirabile מנוונת יחסית, והעורקים החולייתיים מספקים דם שיירות לבסיס המוח. בחיות לא-כשרות אלו, אם כן, העורקים החולייתיים נכנסים לאזור המוח ומספקים כמות דם נכבדה. משמע שאיבוד ההכרה בזמן השחיטה בחיות אלו יארך יותר זמן, וניתן אולי לייחס להן סבל מסויים בזמן שחיטה. לסיכום: בחיות הכשרות, שחיטה תקינה לא מלווה בכאב וצער לבהמה עד כאן המחקר.
  וכך נטען בפורום מסוים (או שהתגובות נאספו מיותר מפורום אחד) נגד טענות שהשחיטה היהודית אכזרית בעניין של הצגת סרטון מסוים שהוא כביכול של שחיטה יהודית –
  1. "בתור ביולוג, להלן כמה עובדות לגבי השחיטה: שחיטה כשרה, היא כזו החותכת "רוב סימנים", כלומר, את רובם של שני העורקים הקרוטידיים, המובילים דם למוח, וגם חותכת אותם בבת אחת, ובסכין חלקה כסכין ניתוח, כך שאין אפשרות לחיה להרגיש כלום. ישנו, אמנם כלי דם נוסף, המוביל דם למוח דרך עמוד השדרה, אך הפלא ופלא! לחיות הכשרות, המותרות בשחיטה ואכילה, אין אותו! בורא עולם ידע לאיזו חיה עלול להגרם סבל, ואסר להרוג אותה… בשחיטה יהודית העורק המקשר בין הגוף למח מנותק ברגע החיתוך, הבהמה אולי גועה אך אינה מרגישה דבר. לא כך אצל הבהמות שאנין כשרות – להן יש עורק נוסף בעורף שאכן מעביר את הכאב. אולם, כידוע לך בוודאי, אף אחת לא שוחטן. שכן הן אינן כשרות. מה שיוצא הוא, שלאחר 2-4 שניות מרגע השחיטה, הבהמה מאבדת את הכרתה, ואינה מסוגלת עוד לחוש בדבר, בגלל קריסה של המוח מחוסר דם! ומה לגבי הגעיה הממושכת, והתנועה? מי שמבין יודע, שבמעבדה, לוקחים דג או צפרדע שמתו לפני מספר שעות, דוקרים אותם בנקודות מסויימות, והאיברים נרתעים אחורה… קוראים לזה "רפלקס"! זה לא בא ממרכז ההכרה במוח, אלא תנועות לא רצוניות!!! ולגבי כל שאר המלעיזים, דרכם של הגויים תמיד הייתה לסלף, את האמת כדי להכפיש את היהדות. לתומי חשבתי שהיהודים לא יפעלו בדרך הזו."
  2. "בשיטות האחרות, כגון מכת חשמל, כך מוכח כיום מדעית, מתכווצים השרירים בעצמה אדירה, וכתוצאה מכך מייצרים חומצה לקטית, הידועה גם בשמה "חומצת חלב", הרעילה לגוף. הוכח גם , שבתהליך השחיטה היהודית, לא מתבצע כיווץ כזה, והחומצה לא מיוצרת, כך ששחיטה יהודית, מעבר לכך שהיא, כפי שכבר כתבו כאן, המזיקה ומכאיבה פחות לבעל החיים, הינה גם הבאריאה ביותר לאדם! כבר הוזכר כאן כי בורא עולם יודע הכי טוב מה כדאי לעשות ואיך…"
  3. "השחיטה מונעת את מחלת הפרה המשוגעת: הוכח כי גורמי מחלת הפרה המשוגעת הינם חלבונים אשר אינם במבנה הראוי ומצטברים במוח. בשיטת ההריגה של הגויים של ירית מוט מלובן למוח הפרה – וריסוק כלי בדם במוח. הלב דופק עוד מספר פעימות וכך החלבונים הפגומים מועברים לגוף הפרה ומשם לקיבתו של אוכל הפרה. לפי היהדות – א. נישחט הגרון ונמנע מעבר דם לגוף. ב. השחיטה חייבת להיות בהלוך ושוב אחד. אם לא נשחטה כך – הפרה טרפה. ג. לאחר מכן יש להמליח את הבשר – ובכך ניספג הדם מתוך הבשר.
  4. "המטרה שלשמה יש שחיטה יהודית היא: א. לאפשר לאכול בשר למי שיחפוץ בכך. ב. לגרום לסבל הכי מינימלי לחיה הנשחטת. כל בע"ח שתנסו להרוג יסבול במידה מסויימת אולם שחיטה יהודית ע"י חתוך הקנה והוושט מונע חיות באופן הכי מהיר וזאת ע"י מניעת זרימת דם למוח ששם מקור החיות ואי יכולת החיה הנשחטת לנשום. מחקר שנעשה באנגליה מוכיח את הענין לכל פרטיו כך שמידת החיות המינימלית (הנמדדת ע"י פולסים חשמליים במוח) הראה את התוצאות הנמוכות ביותר שנבחנו (גם הרג חיה כאשר היא מחוסרת הכרה)."
  5. סטודנטית להנדסת מזון: "השחיטה הכשרה הינה השיטה הרחמנית ביותר להריגת בהמות. מי שאומר אחרת לא מבין כלום. השיטה הכשרה גורמת לכך שהפרה מתה באותו הרגע, ופרכוסים ועיוויתות, אנשים, זו היא תוצאה של שרירים, ולא סבל של הפרה. האמינו לי, למדתי על זה מספיק בטכניון כדי לדעת על מה שאני מדברת. אני אולי לא דתייה, אבל אני מזהה שטויות כשאומרים לי אותם".
  6. "מה שנכתב פה זה הכול שטויות!!! אני ראיתי במו עיני איך שוחטים תרנגולים ופרות, וגם יש לי טיפ-טיפה יותר ניסיון מהמפגרים האלו, וכששוחטים את החיה, עושים הכול כדי שתמות מייד, לדוגמא: אם הסכין היא לא חלקה לגמרי, ויש שפיץ אחד, הכול פסול. ואני קראתי קצת, ומבין קצת יותר מהם, ותדעו לכם שכששוחטים את החיות הטהורות – הם מתים מייד על המקום, בחיים שלי לא ראיתי עוד תזוזה אחת לאחר ששחטו אותם!!! אני לא מאמין!!! אולי תקראו קצת ותלמדו קצת על שחיטה ואז תדברו!!!"

  ברית מילה
  בדורנו זכינו לידיעה רפואית. ידוע שהתינוק זקוק לחומרי קרישה [הפרו-תרומבין] כדי לעצור דמם מוגדל מפני פעילות כירורגית של המילה. מיום לידתו ועד יום השמיני לחייו, מתבשל גורם קרישה זה [פיברין] ע"י הכבד, ע"י פעולות שרשרת ע"י אנזימים, עד שמגיע למינון הנורמלי ונשאר כך בדמו לכל ימי חייו. אבל לפני זה המילה היא סכנה לחייו. אבל הנה פלא. ביום השמיני עצמו המינון מגיע אל 110% ביחס למה שנשאר בו באופן נורמטיבי לשאר ימות חייו. כלומר הקב"ה הכין זאת בבריאה לקראת יום השמיני, ומנע מילת התינוק לפני יום זה (חוץ ממקרים יוצאים מהכלל). [תגלית זו היא של ד"ר ג'יימס קוויק, ביוכימאי מאוניברסיטת מרקט, ויסקונסין, ארה"ב. הידיעה מתועדת בספר "אסיא", כרך ג', עמ' 384, ועיין גילויים נוספים ב"המהפך" של זמיר כהן, ירושלים, תשס"ה, עמ' 153-150].

  טהרת המשפחה
  "טבילה אש: טבילה במקווה אכן משפרת את חיי המין" (הוכחת החיוניות של טבילה במקווה לזוגיות):
  http://www.nrg.co.il/online/1/ART2/018/075.html
  "טהרת המשפחה" (מראה שדיני טהרת המשפחה מונעים מחלות ובעיות רפואיות):
  http://www.yeshiva.org.il/midrash/shiur.asp?id=8729

  חינוך ומוסר
  רק בחינוך החילוני ישנה תופעה שהולכת ומתרחבת של קטינים ואף ילדים שמתעסקים עם מין.
  וכן מדברים נגד הדת לא פעם על נחיתות האישה ולמשל תקפו את החיילים הבני"שים (בני ישיבות – הכוונה לבני ישיבות ההסדר) על יציאתם מהופעה של זמרת בערב הוואי בגלל איסור שירת נשים, אך דווקא היחס לאישה בדת היהודית הרבה יותר מוסרי והרבה פחות משפיל מאשר אצל אלו שאינם שומרי מצוות.
  שומרי מצוות כמו למשל החיילים הנ"ל לעולם לא יכנו נשים ובחורות על בסיס הכינוי העממי מערבית לאבר המין הנשי (המילה המתחרזת עם כּוֹסִית) ולא ישרקו להן כמו לכלבים, ובדברים אלו יש יחס לנשים ובחורות כאל חפץ מיני (ובייחוד אותו כינוי מגעיל ומכוער במיוחד). יחס זה מתבטא גם בפרסומות תועבה למיניהן שאף נשים רבות משתפות עם זה פעולה תמורת כסף וזה לא שונה בהרבה מלמכור את הגוף תמורת כסף, והם דברים המשפילים את הנשים והבחורות הרבה יותר מכל מה שטוענים נגד היהדות.
  גדולי הרבנים בכל הדורות הם הדוגמא והמופת למוסר אנושי ובכלל זה היחס לנשים, כי היחס לנשים ביהדות הוא יחס הרבה יותר מוסרי ואנושי מחברה אחרת, ולדוגמה לפי ההלכה חובה על הבעל לכבד את אשתו כגופו ולכבדה יותר מגופו, והתייחסות כזו קיימת רק אצל שומרי המצוות.

  Reply to this comment
  • הציפור הנדירה

   18. יול, 2017
   15:19

   דוגמאות לכך שגדולי הרבנים הם הדוגמה ומופת להתנהגות מוסרית ולכל מידה טובה יותר מכל אישים חילוניים: http://www.shabes.net/bsd/index.php?option=com_content&view=article&id=2004:kavod&catid=58:categoryfriendpapers&Itemid=82
   http://www.shabes.net/bsd/index.php?option=com_content&view=article&id=4336:haemet&catid=50:storieslife&Itemid=83

   Reply to this comment
   • דדי

    18. יול, 2017
    16:17

    כל התנהגות "מוסרית" של אדם דתי היא בהגדרה חסרת ערך מוסרי ונחותה מהתנהגות מוסרית של אתאיסט.

    או שאתה חושב שאתה מצווה – כלומר קיבלת פקודה- משולט העולם שאחראי על גורלך, להתנהג כך – אחרת יעונה לך רע,
    או שאתה חושב שמחכה לך גמול טוב ממנו על המעשה הזה

    סביר להניח ששניהם…

    אין כאן מוסר, ואין כאן ערך.

    Reply to this comment
    • MJ234523

     18. יול, 2017
     16:36

     א. כותבים יאונה ולא יעונה – גיא אם תוכל צטט לתלמיד חכם הזה את הפסוק.
     ב.יש מושג שנקרא חובה מוסרית
     ג. תתמקד בהופס בזה אתה לא רע

     Reply to this comment
    • הציפור הנדירה

     19. יול, 2017
     00:54

     תגובתך לא מראה על בינה יתרה ולא פלא על שאר תגובותיך. הרבנים האלו עשו את המעשים האלו כי ההשקפה שלהם היא שכך באמת צריך לעשות וזו ההתנהגות הערכית הדרושה כי כך זה רצון הבורא ומפני שזה רצונו אז זה הדבר הנכון לעשותו. ולכן זה מעשה של ערך ושל מוסר.

     Reply to this comment
  • הציפור הנדירה

   18. יול, 2017
   15:22

   וראו עוד כאן כשכאן יש בין השאר מעשים פלאיים שלא יכול להיות להם הסבר חילוני אלא רק שהאמונה הדתית היהודית היא האמת הנצחית (אמנם גם גדלותם המוסרית של גדולי הרבנים היא הוכחה לכך): http://maranharavkook.blogspot.co.il/2015/02/blog-post_35.html

   Reply to this comment
   • MJ234523

    18. יול, 2017
    15:26

    תשמע חבוב אתה מעיין של ידע

    Reply to this comment
   • דדי

    18. יול, 2017
    17:03

    ציפורי, מצאתי עוד כמה סיפורי ניסים.
    תנסה לראות אם אתה מצליח בכל זאת למצוא להם הסבר שהוא לא האמונה הדתית היהודית…

    אבל אתה חייב לנסות כי אלה סיפורים כתובים, אז ברור שהם גם נכונים.
    אולי כדאי בכלל לשקול הקמת דת סביבם.
    בכל זאת, אתה יודע – הם כתובים !

    http://www.kidzworld.com/article/6145-classic-disney-fairy-tales

    Reply to this comment
    • הציפור הנדירה

     19. יול, 2017
     00:50

     ההבדל הוא שאני הבאתי מעשים שהתקיימו של דמות אמתית…

     Reply to this comment
     • דורן ורדי

      19. יול, 2017
      01:31

      אתה מעז להכריז שהיפהפייה הנרדמת לא היה במציאות?
      בעתיד, יבוא אדם ראוי וישחרר את הנסיכה משינתה רבת השנים ויחד הם יהפכו את העולם לגן עדן עלי אדמות. עד אז עלינו להמשיך בתורה שהועברה בעל פה, ולמרות נביאי שקר כמו וולט דיסני (שניסה ליצור דת משלו ולבטל את כל ההלכה למעשה), נצטרך להרוס כל נול שנראה, להיזהר ולהזמין כל פייה לכל מסיבה פן תיעלב ולהרוג כל אישה זקנה.
      כך הועבר לנו משארל פרו על ידי נביאיו האחים גרים.

     • דדי

      19. יול, 2017
      03:14

      אתה יודע כמה אלפי אם לא מאות אלפי עדויות על ניסים ופלאות שמבוצעים היום ממש על ידי גורויים הודים אמיתיים וידועים אפשר למצוא ?

      איך אתה מסביר את זה אם לא שדת ההינדו חייבת להיות האמת האמיתית ???

      תחשוב על הזלזול שלך בעדויות האלה, ועל חוסר היכולת שלך להפעיל את אותה ביקורת כשזה נוגע לפנטזיות של הכת שאתה נמנה עליה…

      ומהכרותי איתך, אם רק היית יודע כמה מדענים גם חזרו בתשובה הודית, בכלל כבר לא היה לך ספק שההינדו היא האמת הנצחית של העולם !!!

     • הציפור הנדירה

      19. יול, 2017
      20:26

      הקב"ה נתן בעולם בחירה חופשית ומקום לטעות באמונות אחרות.

      בין המדענים שהכירו את היהדות אין כאלו שהגיעו להינדו!

      בכל מקרה רק בדת היהודית ישנו גדלות אנושית כמו אצל גדולי התורה, והראיתי דוגמה לעובד זר שהתגייר כשראה את התנהגותם הנאצלת של רבנים חשובים.
      וראה מעשים מופלאים כאלו שיש רק בין גדולי הרבנים ולא אצל גורויים כלשהם:

      א – מדרגה מופלגת באהבת ישראל
      בספר איילת השחר (עמ' 71) מביא מספר "היכל הברכה" (פרשת בהר):
      הבעל שם טוב ראה רב אחד שנשק לבנו יחידו, אמר לו: תאמין לי שאני אוהב אף את הפחות שבפחותים. וכל מה שתוכל לדמות מן הפחיתות מישראל, עם כל זה, אוהבו אני יותר ממה שאתה אוהב בנך יחידך.

      ב – רבי ישמעאל חרד לכבודן של בנות ישראל
      בגמרא (נדרים ס"ה, ב') מספר: מעשה באחד שנדר מבת אחותו שלא יהנה ממנה, והכניסוה לבית רבי ישמעאל ויפוה. אמר לו רבי ישמעאל: מזו נדרת? אמר לו: לא. והתירה רבי ישמעאל. באותה שעה בכה רבי ישמעאל ואמר: בנות ישראל נאות הן, אלא שהעניות מנולתן. וכשמת רבי ישמעאל, היו בנות ישראל נושאות קינה ואומרות: בנות ישראל, על רבי ישמעאל בכינה. וכן הוא אומר בשאול: "בנות ישראל אל שאול בכינה". יש לנו לראות מכאן גדל אהבת ישראל של רבי ישמעאל שלא יכול היה לסבול שתהיינה בנות ישראל בזויות.

      ג – מחל על כבודו – מאהבת ישראל
      עוד מספר בגמרא (נדרים ס"ו): אדם בן בבל עלה לארץ ישראל ונשא אשה מהארץ ולא הבינה את לשונו. אמר לה לבשל שתי עדשים – הבינה שצריך לבשל דוקא שנים, וכך עשתה. כעס עליה. למחר אמר לה לבשל מידת גריוא, שהיא מידה גדולה. עשתה כלשונו ובשלה כמידת גריוא. אמר לה להביא שתי בוצינין [אבטיחים], והיא הבינה בוצינא [נרות], והביאה נרות. אמר לה בכעסו: שברי אותם על הבבא [הדלת]. וישב בבא בן בוטא אצל השער והיה דן דין. הלכה ושברה על ראשו, כי כך הבינה את דברי בעלה. שאל אותה בבא בן בוטא: מדוע עשית כן? אמרה לו: כך ציווני בעלי. אמר לה את עשית את רצון בעלך, המקום יוציא ממך שני בנים כבבא בן בוטא, שני בנים כנגד שני הנרות ששברה על ראשו.

      ד – גאון בישראל ונזהר בכבודו של ילד קטן
      מעשה בהגאון מצ'יבין זצ"ל שבחן נערים צעירים. בסוף הבחינה הבחין בנער בן עשר שאינו יודע להסתדר עם סגירת הדלת. חשש לילד שמא על ידי כך יתבזה אצל חבריו, ולאחר הבחינה קרא לו ביחידות וגחן על הארץ להראות לו כיצד יש לפתח ולסגר את הדלת.

      ה – נדחק בקושי פרנסה ובעיקר שלא לבייש אדם מישראל
      על הצדיק הירושלמי רבי אריה לוין זצ"ל מסופר ("איש צדיק היה", עמ' 78):
      פעם אחת, הוזמן רבי אריה לבית המשפט, לתביעה שיפרע שטר שהוא חתום עליו כערב. תמה הרב על כך, מאחר שלא היה זכור לו כלל שחתם על השטר הנזכר. הופיע הרב בבית המשפט ונוכח לדעת כי חתימתו זוייפה, ובעל החוב נצב מולו, כשהוא משפיל עיניו מרב בושה על מעשה הזיוף.
      כדי לא לביישו, הודה הרב שזוהי חתימתו שלו, ואך בקש מהשופט שיטיב עימו ויאפשר לו לפרוע השטר בתשלומים חדשיים. במשך שנים אחדות, שלם הרב מכיסו 28 לי' לחדש [סכום גדול באותם הימים] על שטר שלא חתם עליו מעודו ובלבד שלא ילבין פני חבירו ברבים.

      ו – אכל אוכל פגום בדומיה ובלבד שלא לפגוע
      מעשה ברבי אביגדור הלברשטאם, שהזדמן פעם לעיירה אחתת והתארח בשבת בבית אחד מנכבדי העירה. הוא עצמו לא נהג אדמורו"ת, אך עקב גדלתו נהגו בו מנהג אדמורי"ם והגישו לו כל קדרת החמין, למען יטעם ממנה ויחלק שירים לכל המסבים. משאכל את כל הנתון בקערה, שאל אם נשאר במטבח שירים מהחמין, ומשנענה בחיוב, דרש בתוקף להביא את כל הנותר, ואכלו עד תם. תמהו הכל על התנהגותו ולא הבינו פשר הדבר, כי מטבעו היה ממעט באכילה. משנשאל על ידי מקרביו למעשהו, השיב להם לאחר שעזב את העיירה, כי בחמין היה טעם של נפט, העוזרת טעתה ובמקום להטיל בו שמן או נוזל אחר, יצקה נפט לתוך החמין, הוא ידע, לכשיתגלה הדבר לבעל הבית שטרח רבות לכבוד אורחו החשוב, עלול הדבר לפגוע בעוזרת שהיא יתומה עניה. כדי למנוע זאת, שם עצמו ללעג – אכל מאכל אשר לא יאכל, והלעיט עצמו בכמות מזון עצומה, שהיא כשלעצמה עלולה היתה להזיקו. כל זה למען מנוע אי נעימות מבת ישראל שלא הכירה כלל. (מובא "זרמים וכתות ביהדות", עמ 37)

      ז – סיכן עצמו במאכלו ובלבד שלא לפגוע
      מעשה דומה ארע להגאון רבי יהושע לייב מבריסק. הוא היה חולה במחלת כליות חמורה ונאסר עליו לטעם אפילו קורט מלח, כל מאכליו היו תפלים בלי מלח, כדי לא לסכנו. פעם נכנסו לבקרו כמדי פעם אנשי ירושלים, ואישתו הרבנית הגישה כבוד ותה. מתוך הרגל בקשה להמתיק בעצמה את התה של בעלה, אך התחלף לה מלח בסוכר והטילה כפיות מספר של מלח לתוך כוסו, הוא לגם לאט לאט מבלי לפצות פה. הרבנית הרגישה עד מהרה בטעותה, והתפרצה לחדר בזעקה מרה: אבוי! סם מות הטלתי לתוך כוסו! משנשאל על ידה מדוע שתה את התה, אף על פי שידע שנאסר עליו באסור חמור, השיב בשלווה ובפשטות, וכי לא לכך נתכונו חכמינו זכרונם לברכה באמרם "לעולם יפיל אדם עצמו לתוך כבשן האש ולא ילבין פני חבירו ברבים?" כלום רשאי הייתי לביישך בפני האורחים? (מובא "זרמים וכתות ביהדות", עמ' 37)
      *

      הרמח"ל בספרו "דרך עץ החיים" (ד"ה והנה החכמה) כתב: "ויבקש בלבבו, מה עשו הראשונים, אבות העולם, שכה חשק ה' בהם? מה עשה משה רבנו עליו השלום? מה עשה דוד משיח ה', וכל הגדולים אשר לפנינו? ויעלה בשכלו מה טוב לאדם כל ימי חייו לעשות כן גם הוא, וטוב לו".
      כבר ציננו לעיל בכמה מקומות, עד כמה הצטיינו גדולי ישראל בדאגתם ובאהבתם לזולת, וכי זו היתה נקודה מרכזית בשלמות הרוחנית שלהם. לכן ראוי לקרוא את ספרי תולדות חייהם של גדולי ישראל, על מנת ללמוד את הנהגותיהם בפרט בעניינים אלו. גם המצאות במחיצתם של אנשי חסד ואוהבי הבריות מחנכת את האדם להיות אף הוא כמותם, ועל כך נאמר (בראשית רבה פרק ב'): "קנאת סופרים תרבה חכמה".

      ח – חרדתו ודקדוקיו של רבי ישראל מסלנט באהבת ישראל
      נצין מספר דוגמאות מאלפות מרבי ישראל מסלנט, עד כמה דאגתו לזולת היתה בראש מעיניו.
      רבי ישראל היה תמה מאוד, על אשר בני האדם אינם מרגישים בחובה הגדולה הזו להיטיב עם הבריות והם מזלזלים בה, ויש אשר האנשים דואגים לזכות את חבריהם במצוה, אבל – אינם דואגים לגרום להם הנאה גופנית. הוא היה אומר: ראיתי הרבה פעמים שאדם עובר על יד בית הכנסת והאנשים שבפנים קוראים לו: קדושה! קדושה! נא להכנס ולהצטרף, אבל מימי לא ראיתי אדם עובר על יד בית שיש שם סעודה והאנשים שבפנים יקראו לו: סעודה! סעודה! נא להכנס ולהצטרף. (תנועת המוסר חלק א', עמ' 371)
      *

      רגיל היה בנסיעותיו להתארח אצל יהודי כפרי הגון אחד. פעם אחת בסורו לכפר, יצא היהודי המארח הנזכר לקראתו ואמר לו בשמחה: רבי, יכול כבוד תורתו ליטול את ידיו בשפע מים רבים בלי מדידה וצמצום, יש לי כבר, ברוך ה', אמה עברית בבית, שהיא עוזרת לנו ועושה את כל העבודות הקשות של מזון ומים וכו'. ענה לו רבי ישראל מסלנט בו במקום: אין בדעתי להתעשר מכפיפות כתפה של יתומה עלובה [על פי מה שאמרו חכמינו זכרונם לברכה: מי שנוטל ידיו בלי צמצום, במידה גדושה, הריהו מתעשר]. (המאורות הגדולים, עמ י"ז)
      *

      בראותו פעם את אחד התלמידים מדקדק מאוד במצות נטילת ידים והוא מרבה ליצוק ולנסך מים ביד נדיבה ובשפע רב, קרא אותו אליו ובקשהו לא להתנהג כן להבא, כי אין מחובתו של שואב המים לכתת בכל פעם את רגליו לבאר, לשאוב מים ולקפץ על ההרים והגבעות וללכת כפוף תחת משא הדליים וכו' בכדי שמישהו יוכל להדר במצות נטילת ידים. (שם עמ' ט"ז)
      *

      כמו כן רגיל היה לומר על אלה שאינם חסים מלעורר לפני לכתם לסליחות בלילה את שפחתם העברית שתחמם להם מים לשתות תה להנאתם, כדי שיוכלו אחר כך לומר סליחות בהשתפכות הנפש, אלה עוברים על לאו מפרש "כל אלמנה ויתום לא תענון", כי, כידוע, על פי רב היו היתומות והאלמנות נשכרות עבור ככר לחם, והיו שפחות לבתי בעל הבית, והגאון רבי ישראל סלנטר, כדרכו בקודש, היה תובע תמיד את עלבון העלובים. (שם)
      *

      כאשר שאלוהו, במה ראוי לדקדק בשעת אפיית המצות? ענה: שלא להכביד על האשה הלשה את הבצק, שהרי היא אלמנה, ונאמר: "כל אלמנה לא תענון".
      *

      באחד הימים ביקר רבי בנימין דיסקין, רבה של לומז'ה, בעיר – קובנה, בתקופה שרבי ישראל עוד נמנה על תושביה. תלמידי חכמים שבעיר ובכללם רבי ישראל ביקרו אותו באכסניא, ובילו איתו בפלפולי דאוריתא עד אחר חצות הלילה. תוך שיחה הפליט רבי בנימין דרך אגב, שהיה ראוי לטעם דבר מה. רבי ישראל התחמק מיד מתוך אותה החבורה, אץ למסעדה, ולאחר זמן מה הופיע כשמגש בידו ועליו אווז צלוי ומטעמים שונים כדי להברות את רבי בנימין. (שם עמ' ח)
      *

      'ההקדש' [מלון הארחי פרחי של נודדים עניים שהיה מוסד ידוע בעירות ארופה] של קובנה הרוס היה ונשקפת היתה סכנה תמידית לעניים האורחים האומללים שלא יפגעו ממפולת – סכנת נפש ממש, ואין איש שם על לב. כל השתדליותיו של הגאון רבי ישראל לפני הגבאים לתקן המצב לא הועילו, אז גמר אומר רבי ישראל סלנטר לקיים הצלת נפשות בסיכון גופו, ובליל עבות אחד התחמק בלאט ובא ללון ולשכב כל הלילה על ריצפת ההקדש, ורצה בזה להביע את מחאתו העזה על שרירות לב הגבאים המזניחים את העניים. בבוקר, כשנודע הדבר בעיר, קם רעש גדול מאוד בעיר והומרצה הפעולה לתיקון בדק בית ההקדש. (שם עמ' י"ד)
      *

      בימי מגוריו בממל התקין תקנה להסיק את התנור בבית המדרש בהשכמה, נימוקו עימו, שהעגלונים הבאים בלילה מעבר לגבול, יוכלו לבוא לשם ולהתחמם. (שם עמ כ"ז)
      *

      בזמן שהיה עובר ברחוב בסלנט ורואה באיזה בית תריס שאיננו מתוקן, היה עומד ומתקן אותו, כדי שלא ידפוק בלילה ויפריע את הישנים מתרדמתם. (שם)
      *

      אף ברגעים האחרונים, כשידע ששעותיו ספורות, לא פסקה מחשבתו מעצות עמקות במעשי ההטבה. בעת מחלתו האחרונה בקנגסברג, העמידו לפניו אדם מיוחד לשרת אותו. ביום האחרון לחייו נכנס פתאם רבי ישראל בשיחה עם אותו האיש – שהיה אדם פשוט – על דבר פחד הבריות להשאר לבד עם נפטר. הוא הסביר לו שהפחד הזה פחד שוא, באשר המת איננו יכול להזיק מאומה, ויש בזה משום סיכלות. כעבור שעות אחדות נפטר, ושום איש לא היה בחדרו מלבד אותו איש משמש. נתברר למפרע, שזו היתה כוונת שיחתו ברגעים אחרונים אלה. רבי ישראל כבר הרגיש כנראה ששעתו מתקרבת, ואף שהיה עסוק בודאי במחשבות נעלות בענייני תשובה ובחשבונות עם קונו, בכל זאת, לא נמנע באותו זמן מלדאוג לטובתו של משמשו, שמא בעת פטירתו יבהל ויצטער, ומתוך כך ראה חובה לעצמו משום מצות ההטבה לזולת, ודעתו היתה נתונה להסביר לו שאין כל חשש להשאר עם המת, כדי להפיג את פחדו וסבלו. יש מספרים, שבשעותיו האחרונות ראוהו מתאמץ כל הזמן לנגב את הרוק שנזל מפיו, כדי למנוע אי נעימות מהנוכחים. (שם עמ' י"ב)

      ט – הנהגות "החפץ חיים" וזהירותו בכבוד הזולת
      נביא גם כמה דגמאות מספורי תולדות ה"חפץ חיים" זצ"ל:
      בראות ה"חפץ חיים" את ההזנחה הגדולה במצוות שבין אדם לחבירו, המצויה לרוב [גם] בין אנשי התורה והיראה, הוציא בשנת תרמ"ח ספר מיוחד להלכות מסוג זה בשם "אהבת חסד". ספר זה הוא המשך לספריו הקודמים העוסקים בזהירות הדיבור, ובא להשלים את יעודו של האיש ה"חפץ חיים", שלאחר חובתו בשמירת לשונו מוטל עליו התפקיד "סור מרע ועשה טוב". בספר זה ריכז רבי ישראל מאיר את ההלכות בענייני חסד כגון: צדקה, מתן הלואות, שכר שכיר, הכנסת אורחים, שמחת חתן וכלה, בקור חולים וכדו'. בהשפעת הספר הזה נוסדו בערים רבות מוסדות של הכנסת אורחים, גמילות חסדים, עזרת חולים, לינת הצדק וכו'. (המאורות הגדולים עמ' רפ"ט)
      *

      עוד בימי עלומיו, בתחלת התיישבותו ברדין, למרות שקידתו הרבה בתורה, החל להתעניין בגורלם של עניי המקום. הוא היה נענה לכל עני ומר נפש בממון ובעצה ועומד לימין כל נרדף ונדכה. בכל יום ששי היה מחזר על פתחי בני העיר לאסף כספים לטובת עניי המקום ולטובת עניים עוברים ושבים.
      *

      גם אישתו היתה עוזרת על ידו. בכל ערב שבת בצהרים היתה עוברת בעיר ומקבצת לחם עבור העניים. היתה מושיטה יד לכל נצרך בפרנסת יום, בצרכי רפואה, בהכנסת כלה וכדו'. יש אשר היתה מסתבכת בחובות עקב כך. רבי ישראל מאיר היה שותף לכל מעשיה, ובמותה הדביק מודעות, שכל מי שנושה בה, יבוא ויקבל חובו.
      *

      רבי ישראל מאיר יסד ברדין קפת "גמילות חסד", בה נתנו הלואות לנצרכים תמורת משכונות. לשם השגת כספים קבע את פרשת משפטים לשבת של הגמילות חסדים [על סמך הפסוק באותה פרשה: "אם כסף תלוה את עמי"], והיה עורך בה סעודה ומנהל תעמולה ומגבית למטרה זו. הוא התקין לגמילות חסדים תקנות שונות, ורשמן בפנקס מיוחד בצירוף הקדמה על ערכה של מצוה זו.
      *

      בשנים מאחרות יותר השקיע מאמצים רבים להקים ברדין מוסד "הכנסת אורחים" ועוד מפעלים. בכל מקרה אסון או מצוקה בעיר או בסביבה, היה מופיע ראשון ועושה כל שבאפשרותו להצלה ולעזרה, עד ששמו יצא לתהילה ולברכה בכל הסביבה.
      בשנת תרפ"ז נפלה דלקה בעיירה רדין וכמעט כל בתיה נשרפו. האש נפסקה על יד ביתו של רבי ישראל מאיר ובניני הישיבה, שנותרו לפלטה עם עוד כעשרים בית שמאחוריהם. כל תושבי העיירה לא הצילו מרכושם כלום, ומצבם היה בכל רע. רבי ישראל מאיר הפסיק לגמרי את לימודיו, והתמסר לעזרת הנשרפים. ראשית כל השיג סכום כסף בהלוואה והושיט להם עזרה ראשונה, ומיד אחר כך לקח מקלו בידו וסובב במשך עשרה שבועות בערים הגדולות שבסביבה – וילנא, קובנא, מינסק ועוד, ואסף סכומים גדולים לטובתם. במשך זמן קצר הוקמה העיר על תילה, וכל תושביה שבו למעמדם. (המאורות הגדולים עמ' רפ"א-רפ"ב).
      בימי מלחמת העולם הראשונה, כשבאו פורעניות רבות לעולם, לא ידע רבי ישראל מאיר מנוחה, והיה נאנח כל היום על צרותיהם של ישראל.
      פעם הרגישה אישתו באמצע הלילה שאיננו במטתו. כשיצאה לחפשו, מצאתו ישן על גבי ספסל כשידיו תחת מראשותיו. על שאלתה לסיבת שינוי זה, השיב, שבזמן שאחינו בני ישראל מתגלגלים בחפירות בחזית המלחמה, סובלים רעב וקור ועומדים מול המות, אין הוא יכול לישון כדרכו במנוחה וברווחה.
      *

      בימי נעוריו היה לן רוב לילות השבוע בבית המדרש, והחזיק איתו שני כרים קטנים לישון עליהם. פעם יצאו נשים בעירה לאסף נוצות בשביל כלה עניה. כשנודע הדבר לרבי ישראל מאיר, מסר להן את שני הכרים שלו, מבלי שבני ביתו ידעו מכך דבר. ורק בפרוס חג הפסח, כשבאו לבית המדרש לקחת את הכרים כדי לכבס את ציפותיהם, נתגלה שכבר מזמן הקדישם לצדקה. (המאורות הגדולים עמ' שנ"ו)
      *

      בעת החורף, היה רבי ישראל מאיר בעצמו מתקן את הדרכים שתלמידי הישיבה היו עוברים בהן. בימות הגשמים היה שוכב בביצות ומגשר בקרשים על שלוליות המים, כדי שבני הישיבה לא ידרכו במים ויתקררו חלילה, ובימי הכיפור היה עובר ושובר את הקרח במורדי ההר, שמא התלמידים, בהיותם שקועים בתורה, לא ירגישו ויחליקו. (המאורות הגדולים עמ שס"א)
      *

      אם מישהו היה גומל לו טובה, לא שכחה לעולם, והיה עושה הכל כדי להשיב לו טובה. בשנת תרע"א קרה לו שהיה לבד בבית המרחץ והתעלף, וכמעט לא נותרה בו רוח חיים. לאושרו בא הבלן למקום, ולאחר מאמצים רבים הצליח להצילו. אין לתאר כמה הכיר רבי ישראל מאיר טובה לבלן הזה במשך כל ימיו, הוא העמיד אותו בבית הכנסת על ידו והטיב עימו בכל הזדמנות. בכל חג וכן בשמחת תורה היה שותה איתו לחיים, מנשק אותו במצחו ומברכו שיאריך ימים יותר ממנו. ואמנם נתקיימה ברכתו, והוא חי קרוב לתשעים שנה ומת חדשים אחדים לאחר פטירת רבי ישראל מאיר. (המאורות הגדולים עמ' שנ"ט)

      י – הנהגות אהבת ישראל אצל הסבא מסלבודקה
      להלן נביא מספר דוגמאות מתולדות חייו של הגאון הצדיק רבי נתן צבי פינקל המכנה הסבא מסלבודקה"
      העניינים שבין אדם לחבירו היו אצלו היסודות הראשונים בעבודתו. ואכן, הגיע בזה לשיא. ולאחר שדרש כל ימיו על האדם כצלם אלקים ושהפוגע בו כאלו פוגע בשכינה, כביכול, החדיר השקפה זו בעצמיותו וביקש לבצע אותו בחיים.
      *

      הקבלה הראשונה שרשם רבי נתן צבי ביומנו אומרת: "להעתיר בכל משך העת השתדלות להזהר בכבוד חברי בתכלית, בסבלנות, במענה רך, אף לא פעם אחת להשתמש בהתרגשות. ביומן זה הוא מזכיר עוד כמה קבלות ואזהרות ביחס לבריות: להיזהר בכל האפשרי בתכלית מהלבנת פנים ברבים, האם קיימת את דברי הרבנו יונה על הפסוק "ומתק רעהו מעצת נפש", שחייב האדם לבקש עצות לטובת חבירו מדי יום ביומו ומדי שבוע לכל הפחות? הוא תבע את עצמו כמה פעמים על כך שלא נהג כראוי כלפי פלוני וכלפי אלמוני, וכתב שעליו לפייסם או שכבר פייס אותם. (המאורות הגדולים עמ' ר"ל)
      *

      רבי נתן צבי לא הסתפק באהבתו ובהטבתו עם הבריות במקרים שבאו לידו, אלא היה מחפש הזדמניות שיוכל לגמול – חסד. כל מי שבא לנגד עיניו היה מערה עליו את כל מידת טובו, ואם לא היתה הזדמנות להטיב בפועל, היה מביע משאלתו זו לפחות בפה, והיה מברך כל אחד, מתפלל לשלום כל אחד וכדו'.
      *

      בימי צעירותו היה נוהג בשבתות ובמועדים לאחר התפילה לעבור בין התלמידים מספסל לספסל ולברכם בברכת היום, לפעמים היה יושב על יד חלון ביתו ומעתיר ברכות ותפלות לכל עובר ושב.
      *

      הוא היה מרבה לדרוש לפני תלמידיו על מידת ההטבה והחסד שראה בה, כאמור, את יסוד היסודות של התורה ושל העולם, והדריך אותם בהנהגה זו. ברבות משיחותיו היה מסיק מסקנות למעשה, שיזהרו בכבוד הבריות, שייטיבו איש לרעהו, שהלב יהיה שופע תמיד אהבה וחסד, שינצלו כל היזדמנות שהיא להביע טובה וברכה, שהגדולים ילמדו בחברותא עם קטנים ויאצילו עליהם מרוח התורה והמוסר וכו' וכו'. ביחוד היה מעורר תשומת לב לקבלת כל אדם בסבר פנים יפות, כיון שראה בזה גורם חשוב להנעים לזולת ולקרוב הלבבות בין איש לאחיו. (שם עמ' רל"ג)
      *

      כדי להוכיח עד כמה החשיב את מעשי החסד והשווה אותם למדרגות הגדולות ביותר ביראה ובמעשה, כדאי לציין עובדה אחת. בזמן שתקפה המחלה את בנו רבי משה, שלח שליח לשלשה אנשים שבירושלים שיתפללו לשלומו: למקובל הישיש רבי שלמה אלישיב בעל "לשם שבו ואחלמה", לצדיק אחד מזקני ירושלים ולחובש אחד, שהיה מפורסם לאיש חסד, אם כי נמנה בין האנשים הרגילים במדרגות התורה והיראה.
      *

      ויש לציין שרבי נתן צבי בעצמו היה מדקדק מאוד בהנהגתו עם ביתו, זו אישתו, משתדל למנוע צער וטירחה ממנה, מושיט לה עזרה בעבודתה וכו', ואחרי הכל חשש תמיד שמא לא יצא ידי חובתו כלפיה, והיה מרבה לבקש סליחה ממנה. (שם עמ רל"ה)
      הדברים האלו הם מעט מזעיר ממה שיש ללמוד מגדולים אלו – ומאחרים, אך הבאנו מעט ממעשיהם את אלו שהיו תחת ידינו, ומן הראוי להרבות בלימוד מעשיהם של גדולי ישראל המלאים מעשים נפלאים שחובה ללמוד מהם. ("אהבת ישראל")

      יא – מצוואת רבי אלכסנדר זיסקינד זצ"ל
      ומה שעלתה על דעתי עוד להציג לפניכם, בני אהובי, דברים פרטיים בקיום מצות עשה זו של "ואהבת לרעך כמוך", שמהם תקישו אל שאר דברים, וזה הוא:
      כשראיתי ביודעי ומכירי קריעה קטנה בבגדו, הזהרתי אותו שיתקן קריעה זו, ומקודם אמרתי בפה מלא בשמחה עצומה בזה הלשון: "יוצרי ובוראי יתברך שמך, אני מוכן ומזומן לקיים מצוה של 'ואהבת לרעך כמוך' שצויתני בתורתך הקדושה". עד כאן. אחר זה אמרתי לו בזה הלשון: "אחי ורעי, הלא ידעת מקריעה קטנה נעשה קריעה גדולה – הלא טוב לך לתקן הקריעה הזאת מיד בטלאי קטנה, שלא תצטרך אחר כך להניח עליה גדולה, כי גם אני מתנהג בתמידות כך". עד כאן.
      גם קבלתי מאיש אחד רפואה בדוקה ומנוסה לפצעים, רחמנא לצלן, שעשיתי לעצמי כמה פעמים והועילה בעזרת ה', וכשראיתי במרחץ איזה איש במכות ופצעים ברגליו או בשאר הגוף, חשבתי בדעתי, איך לא אומר לו הרפואה זו, שבודאי יתרפא ממכתו, ואעבור על מצות עשה של "ואהבת לרעך כמוך" שצווני בוראי, ואמרתי לו או לקרובו שיגיד לו שיעשה רפואה זו.
      ומעיד אני על עצמי, בני אהובי, שהיה שמחה עצומה בלבי בקיום מצות עשה זו בעניינים אלו וכיוצא, ממש כקיום מצות עשה של הנחת תפילין הקדושים, וקיימתי מאמר חכמינו זכרונם לברכה במשנה (אבות ב', א') "והוי זהיר במצוה קלה כבחמורה". ובאמת שקיימתי בדיבור זה לחברי בעניינים הנזכר לעיל, מצות עשה הכתובה בתורתנו הקדושה "ואהבת לרעך כמוך", ובהיפוך – אם לא אומר לחברי זאת, מתוך גאות – הייתי עובר על מצות עשה, והייתי נענש בזה ובבא על ביטול מצות עשה דאוריתא, רחמנא לצלן.
      בני ואהובי, יש לי, בעזרת ה', לכתוב לכם בקיום מצות עשה זו עוד עניינים רבים, אך יכלה הנייר והם לא יכלו, כי רבים הם ואי אפשר לפרטם. והצגתי לפניכם עניין אחד, וממנו תקישו מעצמכם אל עניינים רבים כיוצא וכהנה. (יסוד ושרש העבודה)

      יב – אהבת ישראל – רבי ברוך בר מקמניץ
      אהבת ישראל בערה כאש בעצמותיו של רבי ברוך בר ליבוביץ – ראש ישיבת קמניץ.
      מרגלא בפומיה: כאשר יגיע יומי לעמוד בפני בית דין של מעלה וישאלוני, במה באת? מה אשיב, אם בתורה – הלזאת תקרא "תורה"? אם ביראת שמים – הלזאת תקרא "יראה"? אפס, בדבר אחד יעלה בידי ללמד זכות על עצמי, שאהבתי יהודים, כל אימת שהולך אני ברחוב, ואדם מישראל בא לקראתי, מה הרהור עולה אז בלבי: ברכה על ראשו! (מרביצי תורה ומוסר, "ילקוט אהבת ישראל")

      ד – אסור הלבנת פנים אפילו על אדם השפל ביותר \ סיפור
      בביתו של רבי יצחק פרידמן (הרבי מבוהוש) גדל יתום מצורע למחצה. פעם הכלימו יהודי עשיר, אמר לו הרבי: כסבור היית שנתכוונו חכמינו זכרונם לברכה באמרם "נח לו לאדם שיפיל עצמו לכבשן האש ואל ילבין פני חבירו ברבים" – רק בחבירו ממש, היינו בן מעמדו ונכבד כמותו? ברם, לא היא – הכוונה אפילו לאדם בזוי ושפל שאסור לפגוע בכבודו.
      ראיה לדבר, מהיכן נלמדת דרשה זו – מתמר, כלתו של יהודה, שלא רצתה להלבין פניו, ואמרה, מוטב שאשרף אני ושני בני עימי, ואל אלבין פניו, באם יהודה יתעקש ולא יודה על האמת. והנה אם יהודה לא יודה ויתן לשרפה עם שני ילדיה, אין לך שפל ונבזה ממנו, ובכל זאת החליטה שמוטב להישרף ולא להלבין… (היזהרו בכבוד חברכם)

      ה – סבל יסורי עווני נוראים והעיקר שלא לבייש \ סיפור
      ואספר עובדא על רבנו הגר"א זצ"ל, שתלמידו בעל "פאת השלחן" (בהקדמת ספרו) מעיד על אמתותה. קרן מיוחדת היתה בוילנה מעזבונו של רבי משה קרמר [סבו של הגר"א], ששמה לה למטרה להחזיק תלמיד חכם. בין הנתמכים היה הגר"א. הכסף שהיה מעבר מדי שבוע באמצעות השמש נועד לספק צרכי בני ביתו.
      לימים החליט השמש ליטול הכסף, להקל בזה על מצבו הדחוק, ולא נרתע לעשות כן, שידע שהגר"א בצדקותו לא יגער בו על כך. ומשבאה לפני הגר"א אישתו לתנות על צער הילדים, שאין לה להשביע את נפשם הרעבה, השיב כנגדה שתשלחם לבתי השכנים וירחמו עליהם ויאכילום, ודי בזה כדי שלא יגוועו ברעב.
      כך היה כל ימי חייו של השמש, ולעולם לא ציערו הגאון על כך, אדרבה, שמחתו היתה גדולה שמצליח להסתיר מפני השמש, שיודע כל מעשיו ועומד כל העת בנסיון שלא לבייש יהודי עני. והדברים נפלאים ממש. (טעם ודעת)

      ו – חכמים המה להטיב – ספורים מחכמי גדולי ישראל כדי שלא לבייש
      מעשה ברבי עקיבא איגר שאירח בליל הסדר אורח בביתו. בעת עריכת הסדר שפך האורח בשגגה כוס יין על המפה הלבנה. מיד הזדרז רבי עקיבא איגר, נגע בכוסו, וכאילו שלא במתכוון שפכו אף הוא על המפה.
      נענה ואמר ברצינות: כמדומני שהשולחן עקום… אבן נגולה מעל לב האורח (ברכת חיים ומועדים קמ"א, חס"א א' ר"נ ועוד). מעשה ונכנס אל רבי אברהם ישעיה קרליץ – בעל ה"חזון איש", רבי שריה דבליצקי, ובקש שיתיר לו נדר מסויים. בחדרו של החזון איש נמצא באותה שעה עוד יהודי תלמיד חכם. אמר אפוא לשואל כי צריך לקרוא פנימה עוד אדם שלישי, ויצטרפו לבית דין המסמך להתיר. יצא רבי שריה דבליצקי אל בית המדרש שבסמוך לחדר, ומבלי להבחין קרא לאיש המוני פשוט, שישב שם ליד השולחן, בכדי שיצטרף להתרה. כיון שנכנס, שאל החזון איש את הנודר "פתח" לחרטתו, כפי ההלכה, ובצרוף עם שני האנשים התיר לו. הקורא השלישי יצא מיד לחוץ. עתה אמר החזון איש, כי בעצם ההתרה שעשו אינה מועילה כלום, היות ואיש פשוט זה אינו יודע בהלכה בין ימינו לשמאלו! ואי אפשר לצרפו להתרת נדרים, אלא בשביל שלא לביישו, העמיד פנים כמתיר את הנדר, שלא יבחין במומו האישי… פעם באה לפניו אשה חשובה כדי לשאול "שאלה" בעניין פעוט ופשוט כל כך, המעורר גיחוך כמעט. לא נבהל החזון איש להשיב לה מיד, אלא הרבה להרהר ולחשוב כמי שמתעמק בנושא הנדון, ולבסוף השיב לה במתינות, כשוקל כל מלה – והכל כדי לשמור על כבודה. ופעם, בהכנסו לפרוזדור של בית מגורים במקום פלוני, שמע לפתע צעקות של ריב בין בעל ואישתו העולה מאחת הדירות. הוא מיהר לברוח משם, ורץ בחפזה כילד קטן ממש. כיון שהרחיק, ישב לנוח קצת. שאל אותו תלמידו, שנלווה אליו, לסיבת המנוסה. ענה לו החזון איש בפשטות: שמעתי כי פלוני, מודע לי, רב עם זוגתו, וחששתי שמא יראני ויבחין שפגשתיו במצב עלוב זה, והדבר יכאב לו מאוד, לכן נסתי מן המקום… (היזהרו בכבוד חברכם)
      *

      *

      *

      זמן קצר לאחר מלחמת העולם השניה, הדפיסה ההוצאה לאור של האחים שלזינגר, ש"ס מהודר מאוד, היה זה הש"ס הראשון שיצא לאור בארצות הברית בהידור כה רב, ורבי משה פיינשטיין רכשו מיד עם הופעתו. פעם נאלץ לעזוב את שולחנו בחיפזון, ובהיותו מחוץ לחדר, קרתה תקלה לאחד מתלמידיו, ובקבוק דיו ניתז על הגמרא החדשה המהודרת שלא מזמן קבלוה מהדפוס החדש. התלמיד הצטער עמקות, והאחרים בחדר היו אף הם נרעשים. באותה שעה שב רבי משה לחדרו. בראותו את אשר קרה, חייך בנעימות, הרגיע את התלמיד, ואמר לו, כי כחול הוא הצבע האהוב עליו, וכי הגמרא נראית עתה נאה יותר מאשר קודם, וכך שב ללימודו כאלו דבר לא ארע. (פאר הדור)

      א – "והאיש משה ענו" \ סיפור

      על ענותנותו של רבי יצחק בלאזר מספר בהקדמה לספרו "כוכבי אור": י"ג שנה היו חדושיו גנוזים והוא לא הדפיס אותם, רק לאחר שעברו שנים ולא היה לו זרע של קיימא, הוא הוציאם לאור, למען הקים לו שם. וכן הם דבריו בהקדמתו: "עיקר כוונתי, טעמי ונמוקי, יודע כל שער עמי כי מטרתי היא לשום לי שם ושארית, להיות מזכרת לדורות, כי בן ובת אשר היו לי זה רבות בשנים, בעוונותי לא פרחו הנצנים, ואף כי לא אמר נואש חלילה, כי אם כל מה שעבר, היפלא מה' דבר, בכל זאת בין כה מצאתי לנכון לשום לי ספר לזכרון עד אסירי התקוה ישובו לבצרון וכו' ". מני אז הוא לא פירסם יותר את חדושיו, מלבד את הספר "אור ישראל" הכולל את מכתביו ושיטתו של רבי ישראל סלנטר. באסיפת רבנים שהתקימה בפטרבורג בהשתתפות גדולי הדור, השתתף גם הגאון רבי יוסף דב, רבה של בריסק. הגאון הנזכר לעיל הקשה קושיה חריפה בשם בנו רבי חיים והתפתח ויכוח סוער בין הרבנים שנוכחו במקום. לאחר מכן תירץ הגאון הנזכר לעיל תרוץ אחד שלו ותרוץ נוסף בשם בנו רבי חיים אשר הפליאו את השומעים. רבי יצחק בלאזר שנכח באותה אסיפה, ישב כל הזמן ולא פצה את פיו. רבי יוסף דב תמה ואמר: הזהו שאומרים עליו אדם גדול הוא? כשבא לביתו בקש שיביאו לפניו את הספר "פרי יצחק" כדי לתהות על קנקנו, ולהפתעתו מצא שם את הקושיה עם שני התרוצים. השתומם רבי יוסף דב ואמר: כמה גדולה מידת ענותנותו של רבי יצחק בלאזר. (ספר "רבי משה פיינשטיין")

      ב – צנוע בתורתו \ סיפור

      ג – נתגלתה גדלותו מתוך ענותנותו \ סיפור

      פעם נקראו רבי יצחק בלאזר והסבא מסלבודקה לאסיפת רבנים כדי להשיב בקשר למחלוקת המוסר. התנהלה שם שיחה בדברי תורה אשר כולם נטלו בה חלק, מלבד רבי יצחק בלאזר שישב ושתק. הסבא הצטער מאוד על כך, כי אם יתקבל הרושם שרבי יצחק בלאזר אינו מגדולי התורה, לא תהיה השפעתו רבה בקשר לאותה מחלוקת. כשיצאו, שאל הסבא את רבי יצחק בלאזר מדוע הוא שתק, והשיב לו: "וכי חתן אני שעלי: להראות את חכמתי?!". (הקדמה לספר "כוכבי אור")
      *

      פעם נסעו בדרך האחים רבי חיים ורבי שלמה זלמן מוולוז'ין. ויהי בבואם למלון, דבר אתם בעל האכסניה קשות, העליב אותם ולא נתן להם מקום ללון. הם המשיכו ונסעו משם בלילה. בדרך ראה רבי חיים את אחיו רבי זלמן והנה הוא בוכה. אמר לו: הגד לי רבי זלמן, למה אתה בוכה בכיה של חינם? אני לא נתתי ליבי לכל הדברים אשר חרפו אותנו. השיב רבי זלמן: חלילה לי, אין אני בוכה על הגידופים שספגנו. אולם בשעה שהלה חרף אותנו, הרגשתי מעט כאב לב מדברי האיש, וחשבתי שעדין לא הגעתי למה שדרשו חכמינו זכרונם לברכה: "הנעלבין ואינם עולבין – עושים מאהבה ושמחים ביסורים", ואילו אני לא הרגשתי שמחת לב מגדופיו, על כן אני בוכה ומצטער, מתי אכוון הנהגתי כדעת חכמינו, ועל זה כדאי לבכות. ("תנועת המוסר")

      ד – על מה בכה רבי למה שלמה זלמן מוולוז'ין

      רבי יחזקאל לנדוי, רבה של פרג, בעל ה"נודע ביהודה", היה נוהג מדי שנה בשנה לרדת לפני התיבה בתפילת נעילה ביום הכפורים. על אף שלא היה מומחה בניגונים המסורתיים, חזקה עליו בקשתם של פרנסי הקהילה בפרג, שלא ישנה את מנהג המקום. מסורת היתה בידם שרב העיר מתפלל כשליח ציבור בתפילת נעילה. בין המתפללים היה עני אחד המחזר על הפתחים. אותו עני האזין היטב לקולו של הרב במלים: "מכלכל חיים בחסד". ולמחרת יום הכפורים, כשחזר על פתחי בתי העיר כמנהגו לקבץ נדבות, היה חוזר ומזמר את הניגון "מכלכל חיים" של הרב, עם כל תנועותיו. הקהל נהנה מהצלחת חקויו וכבדהו בנדבות נוספות. ראשי הקהל ראו בזה קלות-ראש וזילזול בכבוד המרא דאתרא, בעל ה"נודע ביהודה", והזהירוהו שיפסיק מיד, אחרת הוא יגורש מן העיר. בצר לו הלך העני ל"נודע ביהודה" ושח לו כי ראשי הקהילה איימו עליו שלא יחקה את ה"מכלכל חיים", דבר שהוא לא עושה, חלילה, להשפיל את כבוד הרב, כי אם לשמח את הצבור שעל ידי זה ישיג תרומה נוספת. שמע הרב את הדברים, לא כעס ולא הקפיד על ביזוי כבודו, ולא די שהרשה לו להמשיך ולנגן כמנהגו, אלא גם העניק לו כתב הרשאה בו כתב: רשות נתונה ממני למוסר כתב זה לכלכל את עצמו מ"מכלכל חיים" שלי… ("תולדות אדם")

      ה – ענותנות רבה של פראג

      כל ימי חייו של רבי יוסף, רבה של פוזנא, היתה זוגתו הרבנית בתו של רבי יחזקאל לנדוי, בעל ה"נודע ביהודה", נוהגת להיכנס בשעה שהיו אצלו אנשים, והיתה לועגת לו ומבזה אותו בפניהם, באומרה שבעלה אינו אלא אדם ריק ופוחז ואין בו כל מידה טובה. רבי יוסף היה שומע את חרפתו ואינו פוצה פה, ומעולם לא רגז והקפיד עליה. היו אנשי פוזנא תוהים ושואלים: על מה ולמה מבזה הרבנית את בעלה הצדיק, בשעה שאביה היה מתייחס אליו בכבוד גדול באפן יוצא מן הכלל, והיה מחבב אותו למאד. . ובמקומות אחרים כותב עליו: כבודי ומרים ראשי, כל הנחת שלי לעת זקנותי, בתורה ובמעשים הוא יחיד בדורו, בכל מקום הלכה כמותו…]. בתחלה לא יכלו טובי העיר לשאת את עלבונו של הרב שלהם, אך לאט לאט הסתגלו לכך והצטערו מאוד שהרבנית אינה יודעת לכבד את בעלה. הדבר היה כבר מפרסם בעיר ולא שמו לב לכך. והנה כשנפטר רבי יוסף בחדש אדר תקס"א, נתגלתה התעלומה. בשעה שהרב שכב מוטל על הארץ וכולם בוכים על מותו, נכנסה הרבנית אף היא לבכות על מות בעלה. פתחה והכריזה בקול רם: רבי יוסף, רבי יוסף, תן תודה בפני כולם שאתה הוא שהכרחת אותי והטלת עלי לבזות אותך בפני רבים כל ימי חייך. לא מרוע לב חלילה או מפני שלא ידעתי להעריך את גדלותך בתורה וביראה גרמתי לך את כל הבזיונות, אלא כך היה רצונך, כי בטרם נשואינו עשית עמדי תנאי שאתייחס אליך בקלות ראש ובזלזול בפני רבים, כדי שלא תיפול ברשת הגאוה. כי הרי עוד בבחרותך כלם העידו עליך שאתה צדיק גמור, ואתה תמיד היית ירא שמא על ידי מידת הגאווה תאבד את חלקך בעולם הבא. אנכי, בעל כורחי, נגד רצוני קיימתי מה שהטלת עלי. "איזו היא אשה כשרה בנשים העושה רצון בעלה". מי כמוני יודעת עד כמה גדלה צדקתך. ("תולדות הנודע ביהודה")

      ו – "הסכם" הבזיונות והשפלות \ סיפור

      [באחת מתשובותיו כתב אליו ה"נודע ביהודה": "דע, חתני אהובי, בעת שכתבתי לך התשובה, ידי וכל גופי מרתת ממתנייתא דילך, כי ידעתי כי כל סתום לא עממוך, וכביר תמצא ידך בחורין ובסדקין לבדוק אחר סברתי, אם יש לה פירכא בדברי הראשונים, כי כל דבריהם לפניך כשולחן ערוך, ומצרף לזה בינתך הרחבה כבן עזאי בשוקי דטבריא" (נוב"י מ"ק חושן משפט כח)

      בנו של רבי שלום איזן מירושלים הגיע למצוות. הוא סר להזמין ל"קידוש" בשבת את רבי איסר זלמן מלצר. הנימוס חייב זאת, אף הכרת הטובה, אבל הוא לא העלה בדעתו שהגאון הישיש והחלש יוכל לבוא רגלי ממרחק כה רב. ה"קידוש" היה בעיצומו, גדולי ירושלים השתתפו בשמחה, בראשם הגאון מטשבין, שלאחר שטיפס במעלה המדרגות התלולות קרוב לארבע קומות, התנשף ואמר: "המעלות של דירה זו – הן חסרונותיה… " הסבו גדולי ירושלים ושוחחו בדברי תורה – ולפתע נראתה בפתח דמותו של רבי איסר זלמן מלצר במחלצות השבת ההדורות. הכל קמו לכבודו ולא הסתירו את השתוממותם! הכיצד טרח ובא מהלך כה רב?! אמת, ענה רבי איסר זלמן, רב המהלך מכפי כוחותי, אבל חייב הייתי לבוא, משום הכרת הטובה לבעל השמחה. הכרת הטובה?! כן, בגינו חלף במוחי הרהור תשובה! הדברים הפכו סתומים עוד יותר, והגאון הישיש נאלץ להבהירם: כאשר רבי שלום בא להזמינני לבר-המצוה של בנו, חלף במוחי הרהור: "הוא חוגג כבר את היכנס בנו למצוות – והרי זה עתה נערכה חתנתו! אח – איך שהזמן חולף מהר, יש להזדרז ולשוב בתשובה בטרם… " ואם בזכותו חלף במוחי הרהור תשובה – חייב אני לטרוח – ולהשתתף בשמחתו, מדין הכרת טובה! ("הנודע ביהודה ומשנתו")

      ב – ספורים מדהימים מהנהגת הכרת הטוב של גדולי ישראל (מספר "מורשת אבות")

      רבי מאיר דן פלאצקי, בעל ה"כלי חמדה", הגיע ללונדון כדי להתרים נדיבים למען מוסדות התורה. באחד הימים, אחרי יום התרוצציות רצוף אכזבות אצל עשירי לונדון, שב רבי מאיר דן לאכסניתו עייף ויגע, ונחפז לדרכו לבלגיה, ומשם לאמריקה. והנה ממתין רבי מיכאל לוי מתושבי לונדון שהביא דרישת שלום מאביו הישיש בן שמונים שנה, והתנצל בשמו שאין בכחותיו מפאת חולשה לבוא אליו אישית. השיב הגאון גם מצדו בהתנצלות שממהר לנסוע, וחסר לו פנאי לביקור פרטי. אך כעבור שעה קלה, משנודע לו כי אותו ישיש גילה בצעירותו את כתב-היד של רבנו חננאל לפסחים ושלחו למדפיסי הש"ס "ראם" בוילנא, הזדרז לשחר את פניו, באומרו: אדם שכלנו חבים לו תודה בעד מתנה יקרה זו. אין די כבוד להעניק לו. ("בדרך עד החיים")
      *

      רבי חיים שמואלביץ היה נוהג לומר על המשנה במסכת אבות ("אשא דעי למרחוק")
      *

      : "איזהו מכובד המכבד את הבריות" – אם מישהו חושב שהוא יהיה נכבד בלי לכבד את השני, הינו טועה בדבר משנה!" דקוּת תחושותיו של רבי חיים בהכרת טובה והחריפות הרבה בה הדגיש את הצורך להכיר טובה, הינן פרשה מופלאה כשלעצמה. רבי חיים היה מטריח עצמו למרחקים ומטלטל בדרכים בתאו של טנדר מקפץ, כדי להשתתף בשימחת כלולותיו של תלמיד מישיבה אחרת, אשר "כיבדו" בכך שבא לשמוע אצלו "חבורה"… כל אברך, אשר בבחרותו למד עימו בחברותא, היה זוכה לביקורו של רבי חיים בביתו לאחר נשואיו. היתה בכך גם כוונה עמוקה לייקר את הבעל בעיני אישתו… לכל שמחה, אליה הוזמן באורח אישי, היה בא, כמחווה על הטורח ושימת-הלב שהקדיש לו המזמין… בהקשר זה, היה מקפיד – וגם כאן בבטוי של הכרת הטוב – שהמזמין יואיל לפנות גם אל הרבנית, תבדל לחיים טובים… לא היה מקרה – ואפילו אצל בני משפחתו ממש – בו הוגש לו כיבוד קל כלשהו, בלי שיחפש את בעלת-הבית, טרם צאתו, כדי להודות לה על טירחתה… מקרים "קטנים" כאלה, למאות ולאלפים, מספרים בני-המשפחה ותלמידיו הרבים. מקרים רבים, בהם תמהו על רבי חיים תמיהה רבתי על מה ולמה נהג כפי שנהג, היה משיב: "יש לי הכרת-הטוב לאותו אדם". בחור הסיעו למסיבת "שבע-ברכות". כשהגיעו למקום ביקשו רבי חיים שיתלווה אליו. הבחור השיב כי עליו לסדר דבר מה. לשאלתו השיב הבחור לר' חיים כי הדבר יארך כמחצית השעה. "אני מחכה לך", הפטיר רבי חיים. "לא אטול את ידי עד לשובך"… הבחור החליט להישאר. במסיבה דאג רבי חיים, בראש ובראשונה, כי לבחור תנתן מנה יפה וכל העת השגיח עליו כדי לוודא שאכן הוא אוכל לשבעה… בעל-הבית, אצלו התגורר בשנחאי, היה יהודי פשוט. למרות שרבי חיים נודע כאיש אשר קשה היה לגרור אותו לשיחת-חולין, היה מבלה בשיחות ארכות וחסרות כל תוכן רוחני עם אותו האיש. הדבר עורר רוגז ופליאה כאחד – רוגז על האיש המעז לבטל את ראש הישיבה בהבליו, ותמיהה על רבי חיים, המרשה לעצמו ליבטל מתלמודו כדי לשוחח שיחות חסרות שחר עם יהודי נטול כל לחלוחית של תורה… פעם נשאל על הדבר, "האיש פתח בפני את ביתו", השיב. "ומה עם הכרת-הטוב?!" בערוב ימיו עלה האיש ארצה והתגורר בעיר מרוחקת. פעמים אחדות טרח רבי חיים לבקרו! (פרק ד', מ"א)

     • דדי

      19. יול, 2017
      21:39

      "בין המדענים שהכירו את היהדות אין כאלו שהגיעו להינדו!"

      מה אתה יותר – שקרן או טיפש ?

      וכל אותם גורויים הודיים שמסופרים עליהם מעשי ניסים שעולים פי כמה וכמה בכמותם על הסיפורים שאתה מאמין בהם – רובם חיים וקיימים עכשיו, והעדויות הם מאנשים שחיים וקיימים היום.

      איך אתה לא מאמין בזה ומשנה את כל חייך לפי זה ???

      כדאי שתחפש את העדויות האלו, כי לשיטתך ברור שאתה מפספס פה את האמת האמיתית של העולם – ההינדו – אז חשוב לי שתוכל להצטרף לשם כמה שיותר מהר ואולי תספיק להציל את נשמתך בעולם הבא.

      עדויות וסיפורים = הוכחות.

 66. הציפור הנדירה

  18. יול, 2017
  16:11

  לגבי מעמד האישה: https://www.hidabroot.org/video/60793

  Reply to this comment
  • גיא הרשע

   18. יול, 2017
   16:15

   זה כבר לא דיון. זו נטו מיסיונריות.

   לא צריך לראות את הסרטון שביל לדעת שבקרב רבים מהדתיים אורתודוקסים, הנשים נמצאות בתחתית.
   האירועים בבית שמש מספרים את מלוא הסיפור.

   Reply to this comment
 67. ברלה

  18. יול, 2017
  16:24

  אתם משהו שניכם.. יש כל כך הרבה אנשים מאמינים חכמים, איך קרה שהפרצוף של היהדות באתר הזה הפך להיות שני אנשים שמברברים את עצמם לדעת עם טיעונים ברמה של ילד בכיתה ג?

  Reply to this comment
 68. MJ234523

  18. יול, 2017
  16:39

  מטבע הדברים חולה הופס הם אנשים עם אינטליגניה גבוהה [להבדיל מחולי הכדורגל…] ומשכך אורך הטיעון מתארך.

  נ.ב לקרוא לשטף הידע והסיעור – ברברת של כיתה ג'….. נו באמת

  Reply to this comment
  • ברוך רובין

   18. יול, 2017
   18:42

   עדיין לא ענית לי לגבי עניין המוסריות של אלוהים? הדבר העצוב שהדת הוא אובססיה שפוסלת את כל מי שלא מאמין בדרכה! אני יודע שלא קל לפתוח את העיניים

   Reply to this comment
   • הציפור הנדירה

    18. יול, 2017
    21:04

    סליחה, כך כל השנים חילונים לא מעטים פוסלים כל מי שלא מתאים לאג'נדה הקיצונית שלהם, והם פוסלים גם אישית ולא רק את הדרך, דרכח לפי רבותיי לפסול את הדרך שאינה דרך האמת היהודית הנצחית אך לא לפסול את האדם החילוני כי הוא חילוני. אם כמובן הוא אחד שפוסל אישית אז התגובה באותה מטבע אך לא לפסול כל חילוני כי הוא חילוני אלא רק את הדרך החילונית.

    Reply to this comment
   • MJ234523

    18. יול, 2017
    21:30

    מר רובין הנכבד,

    אני לא דובר של הבורא, אני יצר כפיו. לדעתי, אם אתה ברוך תייצר מכונית או סתם כד מעשה קדירה ותחליט לשבר {בנין פיעל] אותו לרסיסים, האם מאן דהו יטען עליך שאתה לא מוסרי? והנמשל ברור.

    Reply to this comment
    • דדי

     18. יול, 2017
     21:53

     אני ישמור כמה שאתה טיפש.

     ורחמי לילדיך שלפי תפיסתך כמי שיצר אותם ונתן להם חיים – אתה רשאי להתעלל בהם כאוות נפשך…

     Reply to this comment
     • הציפור הנדירה

      19. יול, 2017
      20:28

      טיפש מי שחושב שעולם ומלואו על כל יוצוריו ותופעותיו יכול להיווצר מאליו והחיים להיווצר מדומם, בלי תכנון ובריאה.

     • דדי

      19. יול, 2017
      21:31

      כלומר העולם על כל יצוריו ותופעותיו הוא יותר מדי מופלא כדי שיווצר מאליו בלי תכנון.

      אבל אלוהים ? לגמרי הגיוני שהוא נוצר מאליו…

      טיפשות זו מחמאה ל"הגיון" הזה.

  • הציפור הנדירה

   18. יול, 2017
   20:43

   מה שאתה אומר טיעונים של ילדים בכיתה ג, כוללים דברי מדענים ובהם כאלו שגדלו על השקפה כשלך. אתה לעומתם בגנון…

   Reply to this comment
   • ברלה

    18. יול, 2017
    22:08

    אתה לא יודע על איזו השקפה גדלתי. אגב, שמעתי שהיה פעם מדען שהתנצר. מעניין מה זה אומר לפי הלוגיקה האינפנטילית שלך.

    Reply to this comment
    • הציפור הנדירה

     19. יול, 2017
     00:48

     כי אותה אחד לא הכיר את האמונה היהודית ולכן זה לא משנה את הלוגיקה שלי.

     Reply to this comment
     • *

      19. יול, 2017
      11:32

      הקלידו את התגובה כאן…

     • הציפור הנדירה

      19. יול, 2017
      11:33

      *אותו אחד.

 69. ברלה

  18. יול, 2017
  16:51

  "ידע"

  Reply to this comment
 70. רועי ויינברג

  18. יול, 2017
  22:08

  לא מאמין שאחרי יומיים אתם עדיין בהתנצחות המטופשת הזאת. תתבגרו

  Reply to this comment
  • ברלה

   18. יול, 2017
   22:11

   תן להינות קצת. יזה יותר מעניין מליגת הקיץ, למרות שחסר משמעות בדיוק כמוה

   Reply to this comment
  • MJ234523

   18. יול, 2017
   22:28

   רועי, אצלנו בארץ רוכשים לאט לאט את תרבות הוויכוח

   Reply to this comment
   • MJ234523

    18. יול, 2017
    22:32

    חוץ מיזה רועי, אלו הדברים היחידים שלמנחם אין שמץ של מושג אז על הדרך גם נחכים קצת את הפרופסור

    Reply to this comment

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *